Нові надходження до читальної зали

Український живопис ХХ - початку ХХІ ст. Альбом - Хм.: Галерея, К.: Артанія Нова. - 2006.- 304 с.

Зібрання живописної колекції ХХст. У національному художньому музеї України дозволяє значною мірою простежити розвиток українського мистецтва в цю загалом драматичну епоху, позначену великими історико - суспільними зламами і насамперед, боротьба за незалежну Україну.

ХХ ст.. ввело в мистецьку свідомість принципово важливе поняття *українська національна школа живопису *, яка склала основу його найвищих досягнень і пробила стіну маргинальності, в якому він перебував довгий період. Живопис України виробив власні критерії мистецьких вартостей, які поповнили скарбницю людських пріоритетів у цій важливій сфері духовних надбань.

З цих позицій простежується історія українського живопису упродовж усього драматичного періоду - від межі ХІХ - ХХ - го до ХХ - ХХІ - го століття - час, коли присутність українських креаторів на світових мистецьких форумах - від венеціанських бієнале до Сан - Пауло, паризьких і Нью - йорських вернісажів стала лічильником реальних здобутків сьогодення.

Значення колекції, представленій в цій книзі, полягає в тому, що музейний фонд живопису ХХ ст. Дозволяє розглянути еволюцію українського мистецтва з позиції його цілості і єдності, що увиразнює новітні аналітичні підходи до історії українського мистецтва як одного загальнопопулятурного явища, без штучних поцілів на мистецтво Сходу, півдня, Західної України, діаспори. Українські художники, попри прикрі обставини вимушеної еміграції після перевороту 1917 року, не мислили свого життя й творчості поза Україною, не переставали творити для українського мистецтва.

Це чудове видання, без сумніву, викличе цікавість як у спеціалістів з мистецтвознавства, художників так і взагалі любителів живопису та патріотів України.
Матвієнко В. П. Планета життя. - К.: Наукова думка, 2006. - 288 с.

Автор цієї книги - відомий економіст, професор - ставить за мету просто і зрозуміло розповісти читачам про складні процеси розвитку великого та неосяжного космічного простору.

У спостережуваній частині Всесвіту наша Земля - єдина планета, заселена живими організмами. На запитання, чи є життя в інших планетних системах (а вже виявлено близько 200 планет біля інших зір), наука сьогодні не може відповісти ствердно.

Всесвіт вміщує у собі увесь час і весь простір, тому поза ним немає нічого матеріального найпростіше уявляти собі Всесвіт як сферу, що постійно розширюється, внаслідок чого всі її точки віддаляються одна від одної. Всесвіт викликає у людини тривогу і захоплення і для вченого - він таємниця, а для поета - натхнення.

Згідно із сучасними уявленнями, еволюція Всесвіту розпочалася близько 14 млрд. Років тому в результаті так званого великого вибуху, після якого виникла матерія, енергія, простір і час. Спочатку Всесвіт був малим і дуже гарячим, потім він почав поступово розширюватись й охолоджуватись з утворенням атомарних частинок, з яких формувалися галактики й зорі.

Всесвіт - це все, що існує: від нашої Землі до далеких галактик. Однак у ньому є не тільки незлічені міріади зір - більшу частину Всесвіту становить порожній простір. Зорі знаходяться на різних стадіях розвитку (вони народжуються, живуть і вмирають) та об'єднані у галактики і у Всесвіті зір більше, ніж небесних тіл. Незважаючи на величезні розміри Всесвіту, ми знаємо тільки одне місце, де існує життя, - це планета Земля.

Найважливіший лейтмотив цієї книги - драматичний характер сучасних взаємовідносин людства з силами природи. Аналізуючи причини та жахливі наслідки глобальної катастрофи ХХ століття - Чорнобильської трагедії, автор закликає читачів зрозуміти високу відповідальність кожної людини за збереження життя на Землі.

У додатках до книги наведені цікаві факти про космос, Землю, країни світу, історію людства.

Книга адресована широкому колу читачів, всім, хто небайдужий до нашої планети та нашого майбуття.

НАЗАД