Украина онлайн

Курси валют:

finance.ua finance.ua


Закарпатська ОДА

Закарпатська облрада
Бажаєте, щоб про Вас дізнався Світ? Долучайтесь до партнерства з бібліотекою!


Реклама:


Нові надходження до відділу краєзначої літератури
Листопад 2008

Календар краєзнавчих пам`ятних дат на 2009 рік [Текст] : реком. бібліогр. посіб. / Закарпат. обл. держ. універс. наук. б-ка ; уклад. М. І. Івашко ; відп. за вип. Л. З. Григаш. - Ужгород : Видавництво В.Падяка, 2008. - 284 с. - ISBN 978-966-387-022-9 : 18.20 грн.

Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам'ятних дат у 2009 році. Основу календаря складають грунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями.
Представлені матеріали з успіхом можуть бути використані не лише в бібліотеках, а й у регаональній пресі, культосвітніх установах, навчальних закладах тощо.
Виноград і виноградарство [Текст] : практ. і навч. посіб. / В. О. Ходак [та ін.]. - Ужгород : "Карпати", 2007. - 408 с. : кол.іл. - Бібліогр.: с. 381-383. - ISBN 978-966-671-165-9 (в опр.) : 38 грн.

У виданні "Виноград і виноградарство" узагальнено найновіші досягнення, передовий досвід науковців і практиків як регіону, так і України в цілому в галузі виноградарства. Тут висвітлено практично всі основні питання ведення виноградарства: від екологічних умов по агрокліматичних районах зони вирощування культури, створення нових виноградників інтенсивного типу, характеристики нових комплексностійких сортів до впровадження засобів механізації, захисту від хвороб та шкідників та раціонального використання урожаю з метою виготовлення різноманітної харчової продукції.
Дана книга, яка повинна стати практичним і навчальним посібником як для студентів вищих навчальних закладів аграрного спрямування, спеціалістів агропромислового комплексу в галузі виноградарства, фермерів, так і для найширшого кола читачів, підготовлена кандидатом біологічних наук, доцентом, завідуючим кафедрою плодоовочівництва і виноградарства В.О.Ходаком (Ужгородський національний університет), кандидатом сільськогосподарських наук І.Г.Шашковим, кандидатом білогічних наук І.М.Козарем (Український національний науковий центр "Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є.Таїрова)", а також провідними фахівцями галузі М.П.Скрильником, М.М.Гусинком, О.Д.Луцівим.
Мій рідний край - моя земля [Текст] : зб. творчих робіт юних екологів Закарпаття / Закарпат. обл. еколого-натуралістичний центр учнівської молоді ; передм., уклад. О. Геревич. - Ужгород : " Видавництво Олександри Гаркуші ", 2008. - 172 с. - ISBN 978-966-8946-75-2 : 16 грн.

У збірник увійшли роботи юних натуралістів Закарпаття, переможців обласного етапу Всеукраїнського конкурсу "Мій рідний край - моя земля" та інші грунтовні дослідження юннатів-учасників конкурсу, що заслуговують на широке ознайомлення з ними ровесників, педагогів, батьків.
Сподіваємося, що ці дослідження будуть цікавими й корисними для всіх, хто не байдужий до природи рідного краю.
Фечко-Каневська, Олена Іванівна. Слово про любов. Слово на добро [Текст] : етичні бесіди / О. І. Фечко-Каневська ; післямова Н. Й. Ребрик. - Ужгород : Ґражда, 2008. - 328 с. - ISBN 978-966-8924-65-1 : 30 грн.

До книги увійшли бесіди на морально-етичні теми, в яких роз'яснюються принципи загальнолюдської моралі, даються поради, як навчитися пізнати світ, полюбити себе і ближнього, як "легше" осмислити життя, щоб набути досвіду в плані адаптації та соціалізації, самовиховання та саморозвитку особистості.
Пропоноване видання в доступній формі досліджує, висвітлює такі проблеми: шлях від індивіда до особистості, особистість у старості; роль релігії в житті людини; проблеми любові - дружби - кохання, сучасної сім'ї; виховання дітей та молоді; профілактика шкідливих звичок; культура спілкування тощо. Автор дає рекомендації щодо профілактики паління, алкоголізму, наркоманії, СНІДу.
Книга адресована класним керівникам, кураторам, учителям, викладачам коледжів, гімназій, студентам, школярам, батькам, а також широкому загалу читачів.
Децик, Роман Андрійович. Невичерпна скарбниця людських святинь. Шкільні музеї Закарпатської області [Текст] / Р. А. Децик. - Вид. 2-ге, перероб. та доп. - Ужгород : Ґражда, 2008. - 216 с. : іл. - ISBN 978-966-8924-78-1 : 25 грн.

Ця книга - спроба допомогти керівникам навчальних закладів, молодому поколінню педагогів краще зрозуміти доцільність проведення туристсько-краєзнавчої роботи та музейної справи серед колег і школярів. Автор розглядає деякі проблеми музейної справи і на прикладах чинних музеїв показує весь аспект напрямків цієї роботи.
Турок, Антоній Михайлович. Закоханий в красу [Текст] : живопис і графіка / А. М. Турок. - Ужгород : "Карпати", 2008. - 64 с. : кол.іл. - Текст укр., англ., угор. мовами. - ISBN 978-966-671-178-9 (в опр.) : 50.78 грн.

Альбом "Закоханий в красу" представляє творчість знаного живописця краю Антонія Турока, чиї пейзажі і натюрморти за настроями й образністю дуже близькі до стильового відчуття провідних представників закарпатського живопису Йосипа Бокшая, Золтана Шолтеса, Антона Кашшая, Івана Шутєва. Його живопис від самого початку був означений чіткою зорієнтованістю на сталі традиції закарпатської художньої школи, і правда життя під пензлем художника перетворюється на опоетизовану правду мистецтва.
Вступна стаття мистецтвознавця Олени Приходько.
Мільчевич, Іван Іванович. Богатирська естафета Закарпаття [Текст] : від класичної боротьби - до магії дзюдо / І. І. Мільчевич, А. А. Шерегій. - Ужгород : "Видавництво Закарпаття", 2008. - 88 с. - ISBN 966-347-045-3 : 8 грн.

Як Черкащину Іван Піддубний, так Закарпаття Кротон (теж Іван, Фірцак, уродженець мальовничого села Білки на закарпатській Іршавщині) небуденними якостями силача-борця уславив на весь світ. У книзі журналіста Івана Мільчевича та майстра спорту з боротьби дзюдо Андрія Шерегія прослідковано набутки закарпатців з класичної боротьби та дзюдо на борецьких килимах і на татамі краю та поза його межами.
Народне весілля русинів выходной Словакії [Текст] / запис співанок, нотовый матеріал, упоряд., вступ. ст., словник І. Чижмар. - Свидник : [б. и.], 2006. - 320 с. : іл, фото. - Пер. до языків словен., англ., нім., польськ., русин. - ISBN 80-89244-14-9 : 38 грн.

Публікація обсягує опис народного весілля, свальбы Русинів выходной Словакії з другой половины 20 стороча, kоло 250 народных співанок з мелодіями, добовы фотографії а на ЦД-діску автентічны награвкы народных капел з Бардійова, Бенядиковец, Вышнього Верлиха, Вышнього Мірошова, Крайньой Быстрой, Крайньой Поляны, Кыйова, Ладоміровой, Меджілабірець, Пстрины, Порача, Торисок, Снины, Якубян.
Надієме ся, же книжка послужыть научно-освітнім і культурным діятелям, фолклорным колектівам, учітелям, школярам і шыткым любителям русиньской культуры.
Токар, Петро Васильович. Нові реалії сучасних кордонів. Соціолого-політологічний аналіз [Текст] : монографія / П. В. Токар ; Ужгородський національний університет. - Ужгород : Ужгородська міська друкарня, 2008. - 320 с. - Текст укр. угор., словацькою, польськ. мовами. - ISBN 978-966-2921-40-3 (в опр.) : 26.50 грн.

У монографії подається соціолого-політологічний аналіз результатів соціологічного дослідження "Новий східний кордон Європейського Союзу: питання транспарентності, безпеки і трансордонного співробітництва (Польща, Словаччина, Угорщина, Україна)". Дане міжнародне пілотне дослідження проведене вперше і одночасно в чотирьох країнах та за єдиною методикою. Проект здійснений Асоціацією соціологів Закарпаття на замовлення Інституту транскордонного співробітництва, м.Ужгород.
Щедра борозна. Юрій Шип та його твори в рецензіях та відгуках літературознавців [Текст] / передм. В. В. Зубач. - Ужгород : Патент, 2008. - 378 с. - ISBN 978-966-8760-44-0 : 16 грн.

Книга "Щедра борозна" - перше бібліографічне видання найсуттєвіших оцінок науковців та майстрів слова в публікаціях про життєвий шлях і творчу діяльність Юрія Шипа (відомого закарпатського письменника, лауреата літературних премій: крайової - ім. Федора Потушняка та Всеукраїнської - ім. Леоніда Глібова) зі світлинами його книжок за жанровою структурою в хронологічній послідовності.
Цей своєрідний довідник значно сприяє пізнанню стильових обріїв та характерних особливостей письма Юрія Шипа, як самобутнього крайового поета і прозаїка, сатирика, байкаря та пісняра в контексті сучасної української літератури.
Видання цікаве й корисне як для фахових науковців: істориків та літературознавців, так і для бібліотекарів, учителів, студентів та школярів, усіх небайдужих до просвітництва, духовності та культури рідного народу.
Заяць, Василь Андрійович. Нові сорти нектарина на Закарпатті [Текст] : посіб. / В. А. Заяць. - Ужгород : Патент, 2008. - 88 с. : іл. - ISBN 978-966-8760-40-2 : 7 грн.

Автор посібника - доктор сільськогосподарських наук, професор Ужгородського національного університету, більше сорока років займається вивченням персика і нектарина в умовах Закарпаття. За цей період він інтродукував в Закарпатську область близько 1000 сортів персика та нектарина і серед них виділив найбільш цінні сорти, які можна розглядати як високоефективні засоби сільськогосподарського виробництва. Швидке впровадження цих сортів зміцнить економіку сільськогосподарського виробництва області і поліпшить добробут населення.
Юсип-Якимович, Юлія Василівна. Ономатопоетика українських говорів Карпат: семантична, фонетична, словотвірна структура та похідність ономатопів [Текст] : монографія / Ю. В. Юсип-Якимович ; Нац. акад. наук України, Ін-т укр. мови. - Ужгород : Ґражда, 2007. - 260 с. - Бібліогр.: с.221-236 . - Предм. покаж.: с. 252-255. - ISBN 978-966--8924-34-7 (в опр.) : 25 грн.

У монографії вперше досліджується система ономатопоетичної лексики українських говорів Карпат, функціонування моделей ономатопів, їх семантична, фонетична, словотвірна структура, словотвірний потенціал та функціонування відономатопотичних дієслівних та іменних моделей, зв'язки ономатопоетики з дитячим лексиконом та агро.
Для фахівців з діалектології, семасіології, фонології, словотвору, історії мови, етимології, для широкого кола філологів.
Федака, Павло Павлович. Історія етноґрафічного вивчення Закарпаття в українській крайовій періодиці другої половини ХІХ - першої половини ХХ ст. [Текст] : монографія / П. П. Федака ; Закарпатське крайове культурно-освітнє товариство "Просвіта". - Ужгород : Ґражда, 2008. - 200 с. - Бібліогр.: с. 149-179. - ISBN 978-966-8924-79-8 : 20 грн.

Упродовж віків закарпатські українці були відокремлені від русько-українських земель державними кордонами, а край під різними назвами (Угорська Русь, Карпатська Русь, Карпатська країна, Руська країна, Підкарпатська Русь, Підкарпатська Україна, Карпатська Україна, Закарпатська Україна та ін.) у різні історичні періоди входив до складу Угорщини, Австрії, Австро-Угорщини, Чехословаччини та інших державно-політичних утворень. Понад вісім століть розвивалася народна культура русинів-українців в умовах чужих державно-політичних, правових, ідейно-культурних, релігійних та етнічних впливів, в оточенні панівних - угорського і німецького, а також румунського, словацького і польського етносів.
У збереженні і розвитку традиційної культури, вихованні любові до рідної землі, поширенні етнографічних знань та етнографічному вивченні українців Закарпаття помітну роль відіграли періодичні видання, які з другої половини 60-х років ХХ ст. почали виходити на своїй етнічній території та на зрозумілій для народу мові.
Видання розраховане на науковців, істориків, краєзнавців, учителів, широке коло читачів, тих, хто цікавиться історією Закарпаття.
Довганич, Омелян Дмитрович. Так ламалися долі репресованих закарпатців [Текст] : сторінками обл. тому "Реабілітовані історією" / О. Д. Довганич. - Ужгород : Ґражда, 2008. - 292 с. - ISBN 978-966-8924-76-7 : 30 грн.

У книзі вперше вибрані газетні статті та нариси автора про репресованих радянською тоталітарною системою закарпатців. Тексти винятково і повністю базуються на архівних документах і рідкісних спогадах, і значно доповнюють фактичний матеріал вступного розділу першої книги і нарисів другої книги обласного тому "Реабілітовані історією". 12 статей написано за пропозицією редактора газети "Срібна земля-Фест", інші друкувалися раніше. У книзі додається список праць автора з цієї проблеми, опублікованих за останні 20 років. Книга видається до 15-річчя незмінного перебування автора на посаді керівника науково-редакційного відділу обласної книги "Реабілітовані історією" при Закарпатській обласній державній адміністрації.
Ландовський, Еміл. Ужгород на зламі епох [Текст] : книга про пережите, прожите і здійснене / Е. Ф. Ландовський. - Ужгород : "Карпати", 2008. - 536 с. : кол.іл. - ISBN 978-966-671-171-0 (в опр.) : 30.11 грн.

Книга Еміла Ландовського "Ужгород на зламі епох", як декларує сам автор, - про пережите, прожите та здійснене у переддень незалежності України та на перші роки, дуже непрості для утвердження демократичних змін в обласному центрі Закарпаття загалом і у безпосередньому штабі цих перетворень - міській Раді, про тих депутатів, господарських керівників, лідерів політичних, релігійних організацій, які й були безпосередніми творцями нової доби, нової епохи.
Книга адресована найширшому колу шанувальників нашої історії, нашого сьогодення.
Годьмаш, Петр Васильевич. История республики Подкарпатская Русь [Текст] / П. В. Годьмаш, С. П. Годьмаш. - Ужгород : Патент, 2008. - 560 с. - Библиогр.: с. 555-558. - ISBN 978-966-8760-50-2 : 28 грн.

В основу "Истории республики Подкарпатская Русь" заложены малоизвестные документы архивов Австро-Венгрии, Венгрии, Чехословакии, Советского Союза и Украины, а также обобщения большого количества работ зарубежных и отечественных историков, государственных и общественных деятелей с позиций заполения "белых пятен" истории славян. Большое внимание уделено процессм этнического развития древнейшей славянской нации "русины" и ее национальной государственности в составе Австро-Венгрии, Венгрии и Чехословакии; причинам и методам их ликвидации сталинским режимом; борьбе русинов Украины за официальное признание их национальным меньшинством и возрождение автономной республики в составе Украины.
Книга рассчитана на политиков, дипломатов, юристов, историков, а также на студентов юридических и исторических факультетов.
Дочинець, Мирослав Іванович. Гра в ляльки [Текст] : жіночі історії / М. Дочинець. - Мукачево : Карпатська вежа, 2003. - 128 с. - ISBN 966-8269-06-3 : 4.50 грн.

Жінки здатні на все. А декотрі навіть на більше. Ці історії саме про таких жінок.
Колись вони гралися в ляльки. А потім життя почало гратися ними...
Балега, Юрій Іванович. Осіння печаль [Текст] : оповідання, маленькі повісті, есе / Ю. І. Балега. - Ужгород : Ґражда, 2008. - 198 с. : фото.кол. - ISBN 978-966-8924-74-3 : 15 грн.

Книга Юрія Балеги "Осіння печаль" - це літературні візії про те, що було, ретроспекції пережитого: доброго і злого, приємного і брутального, величного і дріб'язкового... Осіння печаль переймає автора при згадці про рідне село Богаревицю на Іршавщині, з якого вийшов у небезпечні мандри по чужих світах, в якому залишилося коріння власного роду, там жила мама, туди просто було в будь-який момент повернутися по цілющі соки народної мудрості, припасти до несхитної, випробуваної віками моралі як до рятівного острівця; про знайомих і незнайомих людей, у долі і вчинках яких пізнається істина, відкривається правда, оголюється біль; про молодість і старість, про ницість і самотність, про буденність і вічність...
Міжгірщина - край краси і туризму [Текст] : [книга-путівник] / авт.-упоряд. Н. П. Биба. - Ужгород : Ліра, 2008. - 44 с. : кол.іл. - ISBN 978-966-2195-31-6 : 30 грн.

Книга-путівник "Міжгірщина - край краси і туризму" допоможе краще пізнати край, який дав Україні чимало видатних вчених, талановитих художників, майстрів сцени; подає історичну довідку про район; ознайомлює з туристичними та санаторно-курортними комплексами краю.
Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історіює та сьогоденням Міжгірщини.
Кузьма, Борис Іванович. Борис Кузьма [Текст] : альбом / Б. І. Кузьма ; пер. англ. Ю. Петрушко. - Ужгород : Ужгородська міська друкарня, 2008. - 120 с. : мал. - ISBN 978-966-2921-37-3 (в опр.) : 65 грн.

Видання представляє творчість Бориса Івановича Кузьми - заслуженого художника України, лауреата обласної премії імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі у галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.
Всестороннє дослідження творчого доробку і постаті Бориса Кузьми у сучасному мистецтві доповнюється репродукціями живописних полотен та графічних аркушів автора.