Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2018-04-20

070.48(477.87)"1920/1930"
Г 20
Гараздій, Мирослава Богданівна. Гумор і сатира як квінтесенція комічного в закарпатських часописах 1920–1930-их років / М. Б. Гараздій ; передм. та відп. за вип. В. Тарасюк. – Ужгород, 2018. – 100 с. : іл.

Це друге видання (перше із серії «Наукові дослідження преси»), започатковане при редакції газети «Погляд». У науково-популярній розвідці проаналізовано гумор і сатиру як головні вияви комічного на різних рівнях мови, а також у зв’язку із жанровою специфікою україномовних закарпатських часописів «Свобода» та «Пчілка» 1920–1930-их років.

398.2(477.87)
К 14
Казки одного села / запис текстів та передм. П. В. Лінтура ; упоряд. Ю. Д. Туряниці ; худ. оформл. П. М. Приймича. – [Вид. друге, переробл.] – Ужгород : Карпати, 2017. – 328 с. : іл.

У селі Горінчово, що на Хустщині, від людей різного віку записано біля трьохсот текстів казок. Читач отримує збірку кращих, соціально гострих народних оповідей села, що має багату казкову традицію.
Ця книга вперше побачила світ 1979 р. у видавництві “Карпати” і відразу здобула прихильність широкого читача. Сьогодні вона знову затребувана й очікувана.

821.161.2(477.87)
К 37
Кешеля, Дмитро Михайлович. Дідові криниці : оповідання для серед. і ст. шк. віку / Д. М. Кешеля. – Ужгород : Карпати, 2017. – 104 с.

У збірку увійшли оповідання для дітей і про дітей, написані у різні періоди творчості Д. Кешелі. Однак для всіх них притаманний глибокий психологізм, гостросюжетність, багата уява і фантазія. Автор часто проводить своїх героїв крізь складні житейські перипетії, аби показати як формується юний характер, закладаються основи моралі і духовності, любові до отчого краю і найголовніше – поетичне бачення навколишнього світу.

 

821.161.2(477.87)
К 72
Костьо, Bалентина Cтепанівна. Трикутник / В. С. Костьо, Здена Василівна Тесличко, Світлана Василівна Кедик. – Хмельницький : ФОП Стасюк Л. С., 2017. – 128 с.

Книга є трилогією творчої ініціативи трьох не¬залежних жінок – кардинально різних у стилі письма, але об’єд¬наних поетичним шармом. Можливо, саме тому, у міжрядкових інтервалах лірична героїня виринає алюзією чуттів...

908(477.87)
Л 64
Літераті, Тетяна Олександрівна. Ужгород. Невигадані історії : іст.-краєзн. нариси / Т. О. Літераті. – Ужгород : Карпати, 2017. – 208 с. : іл.

Історико-краєзнавчі нариси Т. Літераті про Ужгород, його вулиці, будови та їхніх мешканців із конкретними іменами і конкретними долями – це жива розповідь нашої сучасниці про тих людей, котрі, розбудовуючи крайовий центр Срібної Землі, наповнюючи його своїм інтелектом, знаннями, теплом, серцем і мріями, самі стали основою, фундаментом і цеглинками душі міста, в якому жити нам, нашим дітям, внукам і тим, хто прийде після нас.

821.161.2(477.87)
П 42
Повх, Лідія. Різьбив майстер колисочку : вірші для дітей дошк. та мол. шк. віку / Л. Повх ; худ. оформл. М. Ходанича. – Ужгород : Карпати, 2017. – 48 с. : іл.

Нова книжка письменниці присвячена рідному краєві, його неповторній природі, історії. Ці вірші навчають дитину любити свій рідний край, родину, шанувати пам’ять про предків, дорожити природним і духовним багатством народу.

016:82.0(477.87)
С 31
Іван Сенько : біобібліогр. покажч. : до 80-річчя від дня народж. / уклад. : О. В. Бряник, Н. С. Лехман, Л. О. Мельник ; передм. : Н. П. Бедзір, М. І. Демчик ; відп. за вип. М. М. Медведь ; М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл “Ужгород. нац. ун-т”, Філол. ф-т, Каф. слов’ян, філол. та світової літ., Наук. б-ка. – Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші, 2017. – 196 с. : іл.

Біобібліографічний покажчик висвітлює життєвий і творчий шлях літературознавця, фольклориста, краєзнавця, доцента Ужгородського національного університету Івана Сенька. Покажчик підготовлено до 80-річчя від дня народження.

780.8(477.87)
T 34
Темнов, Олексій Михайлович. Ужгородський букет : [твори для фортепіано] / О. М. Темнов. – Ужгород : РІК-У, 2017. – 74 с.

Нотне видання з фортепіанними композиціями – це п’ятий авторський збірник для Музичного фонду Братислави. До першої частини входять твори написані у 1999–2003 рр. Твори відображають юнацький світ композитора, котрий відзеркалив гармонію історичних класиків. До другої частини входять досі неопубліковані твори, написані під час навчання у містах Кошице та Братислава.

398.8(477.87)
Т 89
Туряниця, Юрій. Мирно жийте, люди : миролюбні співанки вояцькі з вершин і низин закарпатських. Антивоєнні / Ю. Туряниця. – Ужгород, 2017. – 334 с. + ноти.

До книжки увійшли своєрідні за словесною й мелодійною структурою вояцькі народні пісні Закарпаття – українські, угорські, чеські, словацькі. Складені за живими слідами подій у XVIII, XIX та у першій половині XX століть. Сповнені миролюбними, закликами до братання людей, до єднання народів і протестами проти кровопролитної війни.
Це перше в Україні таке окреме видання народних вояцьких пісень про мир між людьми.

271.22(477.87)
Ф 42
Феодор (Мамасуєв), архієпископ. Світе Тихий : вибр. бесіди, промови, вітальні слова, проповіді, філософ. роздуми, богослов. записки, думки (2007–2017) / архієпископ Феодор (Мамасуєв) ; Укр. православ. церква, Мукачів. єпархія, Богослов.-іст. НДІ ім. Архімандрита Василія (Проніна), Інформ. від. єпархії ; упоряд. та заг. ред. протоієрея О. Монича. – Ужгород : Патент, 2017. – 314 с.

До збірки увійшло вибране з архіпастирських проповідей керуючого Мукачівською єпархією Української православної церкви Високопреосвященнішого Феодора, архієпископа Мукачівського і Ужгородського.
Увазі читача вперше пропонується гомілетична спадщина владики. Зібрані матеріали представляють собою дешифровані відео- та аудіозаписи живої мови владики Феодора, його проповіді та промови. Також подаються його богословсько-філософські роздуми про сьогодення церкви та внутрішню природу людини.

821.161.2.09(477.87)
Х 55
Хланта, Іван Васильович. Відлуння літературного Закарпаття : літ. портрети, літературознавчі ст., інтерв’ю та рец. / І. В. Хланта ; Обл. орг.-метод. центр культури, Закарпат. обл. орг. нац. спілки украєзнавців України. – Ужгород : Патент, 2017. – 808 с. : іл.

У книжці подано літературні портрети, літературознавчі статті, інтерв’ю, рецензії про окремих представників красного письменства Закарпаття.


 

908(477.87)
Х 55
Хланта, Іван Васильович. Моє Копашново : іст.-етногр., фольклор. ст. та матеріали / І. В. Хланта ; Обл. орг.-метод. центр культури, Закарпат. обл. орг. нац. спілки краєзнавців України. – Ужгород : Патент, 2017. – 816 с. : іл. + ноти.

У книжці зроблена спроба на основі багатьох доступних документальних матеріалів, власних спостережень, записів фольклору розглянути минуле й сучасне с. Копашново, що на Хустщині, подати різноманітні захоплюючі й цікаві відомості для всіх кому цікава історія даного села.

821.161.2(477.87)
Ш 63
Шип, Юій Васильович. Гультяйські мандрагори : (з нотами та наслідками) : лірич., гуморист. та сатир. пісні / Ю. Шип. – Ужгород : Патент, 2018. – 152 с. : іл. + ноти.

Нова книга ліричних, гумористичних та сатиричних пісень Ю. Шипа – дотепна хронологія людської суєти – від легковажної безтурботної молодості до замисленої мудрості вдумливої старості.
У ній щедро проілюстровані малюнками сороміцькі мандри з дивовижною рослиною мандрагорою та пригодами у «гречці», що завершуються гіркими розчаруваннями.

 

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-03-25

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль “Нове українське кіно”, який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону.

До програми фестивалю “Нове українське кіно” увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/

 29 березня запрошуємо всіх охочих на перегляд фільму "Герой мого часу". 
Гостросоціальна комедія "Герой мого часу" Тоні Ноябрьової – перший повнометражний фільм режисерки, яка раніше працювала над короткометражним стрічками та створювала кліпи для таких виконавців як Pianoбой і Скрябін. Прем'єра стрічки відбулася на Одеському кінофестивалі, де "Герой мого часу" з аншлагом відкрив Національний конкурс фестивалю і був відзначений премією за найкращу режисуру.

Початок о 17.00.

Вхід вільний.

 

2019-03-25

27 березня запрошуємо на презентацію книги французького письменника Жана Божко "Дволапий час" у перекладі Віктора Мотрука.

Кіноповість Жана Божка задумана автором як задушевна лірична оповідка про героїчну мандрівку у часі, що зветься життям. Пов’язавши минуле й сучасне,  французький митець доносить до наших  очей і душ зворушливу історію про мережива долі француза з Бургундії Роже й українця із Закарпаття Миколи, як і в німецькому полоні, подружилися і, прощаючись, дали один одному слово, що зустрінуться уже в мирний час.

Початок о 17 год.

 

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".