• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за квітень 2006 року)

  До 20-ї річниці аварії на ЧАЕС

  20 років минуло з часу трагедії на Чорнобильській атомній електростанції. Вшанувати пам'ять загиблих внаслідок цієї катастрофи, а також померлих ліквідаторів аварії на ЧАЕС прийшли представники обласної та міської влад, родичі загиблих. Покладання квітів і панахида відбулися В Ужгороді біля пам'ятника "Закарпатцям - ліквідаторам наслідків Чорнобильської катастрофи".

  25-26 квітня в усіх районах, містах області пройшли зустрічі керівників райдержадміністрацій, районних та міських рад з учасниками ліквідації аварії на ЧАЕС, вдовами померлих, в ході яких обговорено шляхи вирішення їх проблем та вручено чорнобильцям матеріальну допомогу.

  В Ужгороді проведено мітинг-реквієм з нагоди 20-ої річниці Чорнобильської трагедії. В храмах області відбулися молебні за померлими від наслідків аварії. В обласному центрі відбувся концерт-реквієм в пам'ять про загиблих під час ліквідації аварії на ЧАЕС.

  В Ужгороді відкрито стелу пам'яті 55 закарпатським пожежникам-ліквідаторам Чорнобильської катастрофи, з яких на сьогодні в області залишилося живих 6 чол.

  Театрально-концертне життя

  Квітень. В Закарпатському обласному муздрамтеатрові відбулася прем'єра - здача вистави "Сестра моя Русалонька". Режисер - постановник - дипломниця Київського Національного університету культури і мистецтв, зовсім юна Ганна Кучерук, художній керівник постановки - Олександр Саркісьянц. Автор п'єси Людмила Разумовська - відомий російський драматург.

  Квітень. В обласній філармонії відбувся концерт, присвячений 60-річчю цього закладу, Ужгородського державного музучилища ім. Д.Задора та 10-річчю закарпатського осередку Національної Спілки композиторів України. Гості - хор та симфонічний оркестр оперної студії Львівської державної музичної академії ім.. М.Лисенка - виконували твори закарпатських композиторів Д.Задора, С.Мартона, В.Теличка.

  Квітень. У Закарпатському державному російському драматичному театрі в Мукачеві відбулася прем'єра вистави за твором Леоніда Філатова "Лізістрата". Вона пройшла за аншлагу. Постановку твору здійснив головний режисер театру, лауреат обласної премії ім. братів Шерегіїв Євген Тищук.

  Квітень. В Україні пройшла акція під назвою "Французька весна". Серед заходів всеукраїнського масштабу тиждень французької культури відбувся також і в обласному центрі Закарпаття м. Ужгород. Цей захід організували викладачі та студенти французького відділення УжНУ за підтримки інституту вдосконалення вчителів та ГО "Альянс Франсез".

  Квітень. У Львові відбувся Перший Всеукраїнський конкурс молодих вокалістів Теодора Терена-Юськіва. Змагання молодих співаків віком до 21 року, тривало на сцені Львівської державної музичної академії ім. М. Лисенка. Імпреза завершилася врочистим гала-концертом і відзначенням переможців. Із-поміж 47 учасників компетентне журі, яке очолював ректор академії, професор Ігор Пилатюк, відібрало п'ятьох переможців. Першу премію Першого конкурсу, який нині не має аналогів в Україні здобув студент музичної академії Петро Радейко. Другу премію виборола Юлія Алексюк - студентка Національної музичної академії ім. П. Чайковського. Третє місце присудили Олені Бєлкіній із Київського музичного училища ім. Р.Глієра. Серед дипломантів і студентка Ужгородського музичного училища ім. Д.Задора Мирослава Пекар. Ініціатором і фундатором конкурсу виступив знаний меценат українського походження зі США, у минулому відомий оперний співак Теодор Терен-Юськів.

  19 квітня. В обласній філармонії відбувся органний вечір духовної музики у виконанні солістів філармонії - заслужених артисток України Наталії Висич (орган) та Оксани Рільницької (мецо-сопрано), а також Оксани Гриневич (флейта0. У програмі звучатимуть твори Й.С.Баха, Дж. Каччині, Г.Генделя, Х.Глюка та інші. У фойє філармонії працювала виставка-продаж великодніх сувенірів, творів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.

  Квітень. Закарпатський обласний український музично-драматичний театр гастролював в Луганській області. І попри російськомовність регіону, закарпатців приймали якнайкраще. Всі вистави пройшли при заповнений залах.

  10 квітня. В залі Закарпатської обласної філармонії відбувся вечір цим бальної музики. Організатори зібрали трьох цимбалістів - лауреата міжнародного конкурсу "Срібний Дзвін" Михайла Кубу, стипендіата Всеукраїнської програми "Нові імена" Ігоря Брухаля та соліста ансамблю "Угорські мелодії" Володимира Короленка, котрий виступив також у ролі ведучого. Основною метою концерту було ознайомлення широкого залу із цим музичним інструментом, а також привернення уваги спонсорів та меценатів задля допомоги в розвитку закарпатської школи гри на цимбалах. Ансамбль "Угорські мелодії" під керівництвом Олени Короленко виконав кілька творів, щоб показати звучання цимбал у супроводі інших інструментів.

  28-29 квітня в Ужгороді вже вп'яте проходив обласний фестиваль ігрових програм "Грайлик - 2006". Організатори фестивалю (Ужгородське училище культури та управління культури ОДА) поставили за мету - підтримати і заохотити державні та приватні структури, які працюють у галузі культурно-дозвіллєвої діяльності, виявити талановитих ведучих ігрових програм, сценарістів. У фестивалі приймали участь творчі колективи з усіх куточків гірського краю, а переможцями стали студенти Ужгородського училища культури.

  З 30 квітня по 5 травня в Ужгороді проходитиме IV фестиваль сучасної духовної музики (cпіворганізатори Е.Сокач, Й.Ермінь). Фестиваль відкрився виконанням в Ужгородському кафедральному греко-католицькому соборі "Літургії" Євгена Станковича.

  Образотворче мистецтво. Музейна справа

  15-25 квітня. В Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відбулася виставка графічних робіт Сергія Глущука.

  Квітень. В Ужгороді в арт-салоні Спілки художників України відкрилася виставка пастельних робіт та відбулася презентація нового альбому Наталі Сіми "Невагомість". Розкішно видана книжка відразу стала родзинкою сезону. Адже окрім робіт художниці тут вміщено її інтимну лірику та фотографії Михайла Дороговича. Таке поєднання відразу трьох видів мистецтва робить "Невагомість" унікальним за задумом та красою виданням.

  Квітень. У галереї "Ужгород" відкрилася персональна виставка творчих робіт Владислава Габди. Нею автор вирішив відзначити своє 45-річчя. Художник репрезентував роботи. Створені за 25 років діяльності, що дало змогу допитливому глядачеві проаналізувати етапи творчого шляху митця.

  21 квітня. В приміщенні Закарпатського обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая відкрилася ретроспективна виставка творів художників, що входять до Міжнародної спілки незалежних художників "КЕТ" імені Антона Кашшая. Виставку приурочено до 15 річниці від дня створення "КЕТ"у та 85-й річниці від дня народження заслуженого діяча мистецтв, народного художника України Антона Кашшая. В експозиції - роботи понад трьох десятків митців з України, Росії, Віменії, Угорщини.

  27 квітня в Закарпатському обласному краєзнавчому музеї розпочав свою роботу Всеукраїнський конкурс малюнків "Планета Земля очима українських дітей" за участі близько 300 дітей з усіх областей України. Організатори конкурсу - управління у справах молоді та спорту облдержадміністрації та Закарпатське регіональне молодіжне екологічне об'єднання "Екосфера". Конкурс триватиме до 6 травня.

  28 квітня. В галереї "Ужгород" відбулося відкриття персональної виставки творів заслуженого художника України Василя Скакандія. Автор представив на суд шанувальникам мистецтва живопис, графіка, акварель.

  Бібліотечна справа

  Квітень. При Центральній районній бібліотеці у Міжгір'ї вже кілька років поспіль діє клуб "Подруга". Ініціаторами його створення стали жінки, яких об'єднує любов до української народної вишивки. Напередодні Великодня ґаздині клубу запрошували у читальний зал на чергову виставку "Рушнички, ви мої рушнички".

  14 квітня. В обласній медичній бібліотеці пройшов масовий захід, присвячений підкоренню просторів космосу, а героєм став один із учасників подій, тісно пов'язаних із космонавтикою попередніх десятиліть, ужгородець Василь Лобко. Він знав більшість космонавтів особисто, працюючи у філії центру їхньої підготовки у Душанбе, де очолював відділ аерокосмічних досліджень.

  21 квітня. В Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці до 20-річчя аварії на ЧАЕС були підготовлені книжково-ілюстративна виставка "Чорнобиль : гіркий спомин і вічний біль" та віртуальна виставка "Чорнобильський слід на землі, в долях, у душах… ".

  27 квітня в Ужгороді відбулася презентація книги відомого закарпатського русинського письменника І.Петровція "Переклади". У виданні вміщені твори 150 авторів, які перекладено на українську та русинську мови.

  26 квітня. В літературно-мистецькій вітальні Ужгородської міської бібліотеки відбувся вечір-реквієм "Чорнобиль немає минулого часу...", присвячений 20-й річниці аварії на Чорнобильській АЕС. Були присутні ветерани Чорнобильської епопеї, студенти Медичного коледжу "Медик" і музучилища, працівники бібліотеки.

  25 квітня в Інтернет-центрі Мукачівської міської центральної бібліотеки ім. О. Духновича пройшов День інформації "ЧОРНОБИЛЬ - ПОПЕРЕДЖЕННЯ, НАБАТ, ЙОГО УРОКІВ ЛЮДСТВО НЕЗАБУДЕ ..." приурочений 20-й річниці аварії на ЧАЕС. В рамках Дня інформації для користувачів Інтернет-центру були проведені: бесіда "Чорнобиль не має минулого часу" , інформаційна година "Чорнобиль та його наслідки", перегляд сайтів "Важка спадщина для майбутніх поколінь ..." та поетична хвилина-реквієм "Духовний Чорнобиль уже розпочався...". Були видані - рекомендаційний список сайтів: "Чорнобиль: Як це було? Як є? Що буде?" та Інформаційна листівка: "Чорнобиль - 20 років потому". Було оформлено тематичну поличку на книжковій виставці "Інтернет - вікно у світ інформації".

  26 квітня. Працівники відділу художньої літератури ЗОУНБ підготували і провели літературну годину "Біль, якому немає меж", присвячену 20-й річниці аварії на ЧАЕС.

  Просвітництво. Художня самодіяльність

  Квітень. Зразковий дитячий ансамбль танцю "Турянська долина" (художній керівник - заслужений працівник культури Іван Пастеляк) із с. Турї -Ремети Перечинського району гастролював із концертною програмою в Австрії та Угорщині. Виступи юних талантів проходили в рамках програми "Діти України вітають ООН", присвяченої 60-річю створення Організації Об'єднаних Націй.

  12 квітня. В Ужгороді у Закарпатському музеї архітектури і побуту відбулося театралізоване свято "День першої борозни". У програмі : святкове дійство "Дня першої борозни" фольклорний ансамбль "Лемківчанка", благодійний концерт фольклорних колективів Закарпаття, виставка-ярмарок творів студентів коледжу мистецтв ім.. А.Ерделі Закарпатського художнього інституту та учнів "Малий Лувер", виставка-ярмарок книжкової та друкованої продукції Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотек, а також мистецька лотерея.

  13 квітня. У Тернопільському художньому музеї відкрилася традиційна Великодня виставка писанок з фондів музею
  У колекції писанок були представлені експонати із Закарпаття, Підляшшя та Галичини.

  15 квітня. У Народному домі ім.. А.Духновича відбулася духовно-релігійна бесіда на тему "Піст і Воскресіння Христове в житті христянина", по закінчені якої демонструвався фільм мела Гіпсова "Страсті Господні."

  13-16 квітня в м. Рахові в рамках реалізації проекту "Вдосконалення досвіду надання туристичних послуг і формування нових туристичних пропозицій" було організовано короткострокове навчання по активному (пішому) туризму. Ініціатором проведення занять стала громадська організація "Фундація регіональних туристських ініціатив "Турєвроцентр" (м.Ужгород) за фінансової підтримки Фонду Євразія за рахунок коштів, наданих Агентством США з Міжнародного Розвитку (USAID), та швейцарсько-українського проекту з розвитку лісів у Закарпатті FORZA. Організаційну підтримку надали Рахівська, Воловецька та Міжгірська райдержадміністрації. Проект є частиною тристоронньої громадської ініціативи, спрямованої на місцевий економічний розвиток.

  18 квітня. Вже всьоме закарпатські діти з функціональними обмеженнями зібралися в Ужгороді на обласний тур Всеукраїнського фестивалю "Повір у себе і у тебе повірять інші". Це стало можливим завдяки організаторам акції - ПАДІЮНу та Закарпатському обласному центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.
  У цьогорічному святі взяли участь 70 дітей-інвалідів. Усі вони вже стали переможцями районних турів. Так, в обласному центрі свою творчість показали колективи трьох навчальних закладів - Хустської спецшколи-інтернату для дітей зі зниженим слухом, Ужгородської спецшколи-інтернату для глухих дітей, Мукачівської спецшколи-інтернату для слабозорих дітей, а також індивідуальні виконавці. Навіть функціональні обмеження не змогли стати на заваді обдарованим дітям: танцювальні композиції, пісенні та циркові номери, клоунада, літературне читання віршів тішили глядачів зі сцени майстерністю виконання. Окрім цього, у програмі фестивалю проводилася виставка творів народно-прикладного мистецтва.
  Хоча підсумки обласного туру фестивалю ще не підбиті, але вже зараз відомо, що його лауреати отримають безкоштовні путівки до Міжнародного дитячого центру "Артек". Тут вони представлятимуть Закарпаття на фіналі Всеукраїнського конкурсу "Повір у себе і у тебе повірять інші".

  29 квітня з площі Театральної стартувала унікальна для України акція - команда мотоциклістів з різних куточків нашої держави ( Ужгород, Київ, Вінниця, Миколаїв, Кіровоград, Одеса) мають на меті проїхати 7 країн по 7 морям ( Адріатичне, Середземне, Тірренське, Іонічне, Егейське, Мармурове, Чорне). Протяжність маршруту понад 6 тисяч км без урахування паромних переправ. Байкери за 12 днів проїдуть Угорщиною, Сербією і Чорногорією, Італією, Сицилією, Мальтою, Грецією, Турцією та півднем України.

  Квітень. В Ужгороді у Народному Домі відбувся вечір з нагоди 203-річчя з дня народження О. Духновича, організований Ужгородською міською організацією імені Будителя. У розмові взяли участь русинські письменники, порадував присутніх і короткий концерт ансамблю "Ужгород", що під керівництвом Віктора Шостака. Учасники вечора поклали квіти до пам'ятника Олександру Духновичу.

  НАЗАД