• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за серпень 2006 року)

  До 15-ї річниці незалежності України


  23 серпня в Ужгороді відбулися урочисті збори "Ти - одна й неподільна, Україно моя вільна" з нагоди 15-ї річниці незалежності України та Дня Державного Прапора України за участі голови Закарпатської облдержадміністрації О.Гаваші, голови облради М.Кічковського, заступників голови ОДА, облради, керівників структурних підрозділів облдержадміністрації, обласних управлінь, служб, представників з міст і районів області, консульських установ, облорганізацій політпартій, ветеранських, громадських та релігійних організацій, представників національно-культурних товариств, творчої інтелігенції, правоохоронних та контролюючих органів, митниці, судів, військового комісаріату та військових частин, керівників вищих навчальних закладів. Видатним закарпатцям вручено Почесні грамоти та Подяки облдержадміністрації, облради. Від учасників зібрання покладено корзини квітів до пам'ятників Т.Шевченко, Герою України, Президенту Карпатської України А.Волошину та до пам'ятної дошки, встановленої на честь Героя України В.Чорновола.
  Урочисті зібрання, святкові концерти та виставки творів робіт народних умільців з нагоди відзначення 15-ї річниці незалежності України відбулися в установах культури районів та міст області.

  21 серпня. До Дня Незалежності України в Національному музеї Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років відкрилась виставка "Карпатська Україна. У пошуках історичної долі. 1938-1945 рр." В основі виставки близько 300 документів, які розповідають про героїчний і трагічний шлях закарпатців до волі, їх незламну стійкість та бажання жити разом з усім українським народом. Значна частина експонатів присвячена життю і діяльності одного з перших діячів Карпатської України, Героя України Августина Волошина.

  21 серпня. На Закарпатті з нагоди відзначення 15-ї річниці незалежності України на Верецькому перевалі поблизу пам'ятного хреста на честь загиблих січових стрільців, які боронили Карпатську Україну, відбулись громадська панахида та молебень за участі представників громадських організацій Воловецького району.

  22 серпня. В обласному краєзнавчому музей відбулась зустріч інтелігенції та військовослужбовців м. Ужгорода з учасниками національно-визвольних змагань за незалежність України 30-40-х, 70-80-х та 90-х років ХХ ст. з нагоди відзначення 15-ї річниці незалежності України.

  26 серпня в Ужгороді з нагоди 15-ї річниці незалежності України проведено свято хліба та виставку вишиваних рушників. Учасники свята представили глядачам широкий асортимент хлібобулочних виробів, оригінальні короваї, весільні медяники, вишивані та ткані українські рушники. Кращих нагороджено дипломами оргкомітету.
  На площі перед облмуздрамтеатром відбувся гала-концерт кращих колективів, учасників творчих звітів районів і міст області, виступ духового оркестру, дискотека та феєрверк.

  До 150-річчя від дня народження І.Франка


  26 серпня на базі Рахівського навчально-консультаційного центру ім. В.Стефаника Закарпатської області відбулась науково-теоретична конференція, присвячена 150-річчю від дня народження І.Франка. Цього ж дня голова райдержадміністрації Е.Зелінський, голова райради І.Сурмачевський, міський голова Я.Думен відкрили перед адмінбудинком центру погруддя І.Франку. До пам'ятника покладено мішечки з землею з різних місць, пов'язаних з життям і творчістю Великого Каменяра. Священнослужителі різних конфесій освятили погруддя.

  27 серпня у рамках святкування Дня незалежності та відзначення 150-річчя Івана Франка Закарпатський обласний український музично-драматичний театр показав всеукраїнську прем'єру "Майстер Чирняк (Страшна сила)" (режисер Олександр Саркісьянц). Після вистави відбулося спілкування з керівництвом та творчою групою театру. Цікаво, що "Майстер Чирняк (Страшна сила)" включений у всеукраїнські гастролі головного театру Закарпаття і виставу невдовзі побачать не тільки кияни, але й одесити, тернополяни, миколаївці, херсонці та інші.

  27 серпня Мукачівська делегація у складі працівників міськвиконкому, представників міських громадських об'єднань, культурно-освітніх закладів та працівників ТРК "М-студіо" відвідала батьківщину Івана Франка, село Нагуєвичі Львівської області, в якому проходили загальнодержавні святкові заходи, присвячені 150-й річниці Великого Каменяра.

  Театрально-концертне життя


  7 серпня у будинку культури села Нижнє Селище Хустського району відбувся заключний концерт співаків та диригентів з Швейцарії, що проходили на території Закарпаття майстер-класи з хорового співу. Акцію проводила організація "NeSTU" (Мережа Швейцарія - Закарпаття/Україна) та камерний хор "Кантус".

  Образотворче мистецтво. Музейна справа


  10 серпня. У галереї "Камера" м.Київ відкрилася виставка робіт Олександра Глядєлова. Будні карпатських горян фотограф документував на плівку понад три роки. Люди з фотографій Олександра Глядєлова живуть у маленькому закарпатському селі Лопухово - високо в Карпатах.

  З 10 серпня по 1 жовтня Закарпатський обласний художній музей ім. Й.Бокшая запрошує на ювілейну виставку творів Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі присвячену 115 річниці від дні народження.

  17 серпня в м.Мукачеві в міській картинній галереї відкрито виставку творчих робіт художників міста, присвячену 15-й річниці незалежності України. Учасників святкової виставки тепло вітали: Михайло Белень- кандидат історичних наук, доктор мистецтвознавства, член Національної Спілки художників України; Аттіла Коприва - кандидат мистецтвознавства, зав. кафедрою живопису Закарпатського художнього інституту, Юрій Сяркевич - заслужений художник України.

  21 серпня. В галереї "Ужгород" відбулося відкриття виставки творів кандидатів до вступу в Закарпатську організацію Національної спілки художників України Левляс Т.В. та Сопілняк Т.В.

  23 серпня. У залах Закарпатського музею народної архітектури і побуту відбулося відкриття персональної ретроспективної виставки творів (живопис, скульптура, графіка. Кераміка, гобелен, декоративний живопис, медальєрне мистецтво) митців-професіоналів Магдалини і Михайла Беленів, присвяченої 15-й річниці Дня незалежності України, 55-річчю від дня народження та 35-річчю творчої діяльності.

  Бібліотечна та видавнича справа


  14 серпня в літературно-мистецькій вітальні Ужгородської міської бібліотеки відбулась презентація віртуальної виставки "Енді Уорхол - найславетніший русинський діяч 20 сторіччя". Виставку відкрив доктор мистецтвознавства, професор, заслужений художник України Михайло Белень. Роздумами про світове значення Енді Уорхола (Андрія Варголи) поділилися доцент Ужгородського національного університету Михайло Рошко, соліст Закарпатського народного хору поет Василь Матола, член Національної Спілки письменників України Іван Петровцій, інші шанувальники мистецтва Енді Уорхола.

  19 серпня на книжковому ярмарку "Українська книжка сьогодні", який проходив в рамках ІV Всесвітнього форуму українців, було презентовано збірку Олександра Гавроша "Тіло лучниці". Напередодні авторитетний літературний журнал "Книжник-ревю" помістив її в рейтингу кращих видань "Чудова сімка" за версією експертів. Після презентації на стенді видавництва "Піраміда" відбулася автограф-сесія Олександра Гавроша та Олександра Войтовича.

  21 серпня в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці організовано виставку літератури "Закарпаття в незалежній Україні: Роки. Події. Факти" та книжково-ілюстративну виставку "Незалежна Україна: п'ятнадцять років державності".

  21 серпня. З нагоди 15-ї річниці незалежності України та Дня Державного Прапора України в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва презентовано стендову експозицію "Прапор, як святиню, любі діти, треба шанувати й боронити", а також відбулося відкриття виставки дитячого малюнка "Я - людина. Ми - родина. Дім наш - Україна".

  Просвітництво. Художня самодіяльність. Туризм


  6 серпня у с.Колочава Міжгірського району відбулося X Українсько-чеське фольклорне свято "Колочавське відлуння Тереблянської долини" (фестиваль чеської культури), яке традиційно проводиться з 1996 року за ініціативи директора шкільного музею І.Ольбрахта Колочавської ЗОШ І-ІІІст. Н.Тумарець, за сприяння Міжгірської райдержадміністрації, Ужгородської спілки чеської культури ім. Я.Коменського та туристичної фірми "Кудерна" (м.Брно, Чеська Республіка). У святі взяли участь художні колективи області та Чеської Республіки, журналісти з Польщі, Німеччини та інші.

  12-13 серпня делегація Мукачівського району на запрошення старости села Лучки, що у Словаччині, Балажа Едуарда, побувала на ІІІ фольклорному фестивалі. Мукачівщину на фестивалі представляли фольклорний ансамбль "Веснянка" під керівництвом Олени Никитюк та народна співачка Ольга Прокоп. Учасники ансамблю виконали закарпатські, українські та словацькі пісні. У рамках фестивалю відбулася презентація книги "Лучки", яку у подарунок отримали всі учасники фестивалю.

  20 серпня. На Міжгірщині відбувся традиційний фольклорно-етнографічний фестиваль "На Синевир трембiти кличуть". Цьогорічний - п'ятий - не тільки зібрав кілька тисяч гостей в цьому мальовничому куточку, а й поклав початок добрій справі. На фестивалі було презентовано доброчинну акцію на підтримку дiтей-сирiт i дітей, позбавлених батьківського піклування. Організатори заходу ставлять за мету зібрати кошти на створення чи розвиток вже існуючих дитячих будинків сімейного типу, аби кожна дитина зростала в родинному теплі і затишку.
  Популяризувати Мiжгiрщину на фестиваль приїхали кращі мистецькі колективи та виконавці, народні артисти України Степан Гiга та Павло Дворський. У рамках святкування було проведено виставку-продаж робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва, народні гуляння, спортивні змагання, виступи фольклорних колективів художньої самодіяльності, відбувся святковий салют.

  25-27 серпня кілька тисяч етнічних гуцулів зі всього світу зібралися на батьківщині Олекси Довбуша у селі Печиніжин Коломийського району Івано-Франківської області. Тут проходив XVI Міжнародний гуцульський фестиваль "Коломийка". Мета фестивалю - підтримка розвитку і популяризації традиційних видів народного мистецтва, звичаїв та обрядів етнічної групи українців-гуцулів, підвищення соціального і мистецького статусу автентичного фольклору, виявлення самобутніх творчих колективів, окремих виконавців та майстрів образотворчого і декоративно-ужиткового мистецтва. У фестивалі взяли участь і закарпатські фольклорно-етнографічні колективи та виконавці, майстри образотворчого, ужиткового і декоративного мистецтва.
  В конкурсній програмі фестивалю живе виконання (без фонограми) за такими номінаціями: пісенний жанр, музичний жанр, театральне мистецтво, хореографічний жанр, гуцульське декоративно - ужиткове та образотворче мистецтво, кіно, відео фото мистецтво, (гуцульська тематика).

  26-28 серпня - в місті Мукачеве в греко-католицькому Успенському соборі відбувалися святкування з нагоди 80-річчя дарування Папою Римським Пієм ХІ ікони Богородиці для Мукачівської греко-католицької єпархії. В урочистих богослужіннях узяли участь владики та священики з України, Словаччини, Чехії, Білорусі, Італії, Сполучених Штатів Америки.

  27 серпня у смт.Солотвино Тячівського району Закарпатської області відбулись урочисті заходи з нагоди відзначення Дня Шахтаря. Кращим працівникам Солотвинського солерудника вручено Почесні грамоти та Подяки облдержадміністрації, облради. Фольклорні колективи виступили з концертною програмою, відбулись спортивні змагання, для шахтарів було організовано польову кухню.

  27 серпня. У місті Перечин пройшов міжнародний фестиваль "Ужанська ватра" (конкурс молодих виконавців).

  28 серпня у Виноградові Закарпатської області відбулись урочисті заходи з нагоди 744-ї річниці з дня заснування міста. В рамках святкування пройшов традиційний фестиваль сучасної пісні і танцю "Кришталеві грона" за участі виконавців з різних областей України, а також з Молдови та Грузії. Відбулись також виставка квітів, показові спортивні змагання борців, святковий феєрверк.

  28 серпня в селі Баранинці Закарпатської області пройшов другий етап міжнародного фестивалю гумору "Карпатський словоблуд". На стадіоні села зібралося близько 5 тисяч людей, і не тільки з Ужгорода та Ужгородщини, а й з багатьох куточків України. Перед глядачами виступив король української усмішки, заслужений артист України Анатолій Демчук, а також порадував найкращий староста "Словоблуд-2005" Петро Шинкар. Вже потім до третьої ранку тривала "Дискотека до перших півнів" від Миколи Петруня.

  31 серпня. В Ужгороді відбувся концерт двох дитячих танцювальних колективів з Канади - хореографічної школи "Україна" та студії "Чабан". Упродовж півтори години було виконано ряд закарпатських, буковинських, поліських танців. У концерті брав участь також закарпатський музичний колектив "Гудацька тайстра".

  НАЗАД