• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за грудень 2006 року)  29 грудня в малому залі Закарпатської облдержадміністрації за участі голови облдержадміністрації О.Гаваші та голови обласної ради І.Кічковського відбулось урочисте присудження обласних премій в галузі літератури і мистецтва за 2006 рік.
  Голова облдержадміністрації та облради вручили премії в різних номінаціях літератури та мистецтва, іменні премії та привітали переможців з наступаючими Новорічними святами,

  До Новорічно-Різдвяних свят

  20 грудня на митному переході "Рава-Руська" пластуни Львова у рамках світової скаутської естафети отримали від польських скаутів-харцерів Віфлеємський вогонь миру, щоб розповсюдити його Україною. До Європи вогонь із Віфлеєма привозять літаком австрійські скаути, а вже з Відня він мандрує з рук у руки усією Європою. Віфлеємський вогонь як символ тепла, миру, злагоди і сподівання Україною поширюють пластуни. Вогонь мандрує від Заходу до Сходу, єднаючи християн у часі Різдва Христового.
  Акція була приурочена до 20-річчя з часу першої передачі Віфлеємського вогню скаутам Європи. А 24 грудня у римо-католицькому соборі Ужгорода на службі Божій відбулася передача Віфлеємського вогню римо-католицькій громаді Ужгорода.

  23 грудня у м.Ужгороді на площі перед адмінбудинком Закарпатської облдержадміністрації відбулось запалення вогнів обласної Новорічної ялинки. Дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування області привітали з Новорічно-Різдвяними святами голова облдержадміністрації О.Гаваші, голова облради М.Кічковський, голова облпрофради І.Король. У ході святкового дійства виступили артисти обласного лялькового театру, для дітей організовано ігри та розваги, їм вручено новорічні подарунки. З нагоди свят усі школи-інтернати та дитбудинки отримали цінні подарунки: телевізори, музичні центри, холодильники, спортінвентар, комплекти одягу.
  У грудня вихованці інтернатних закладів області відвідають вистави облмуздрамтеатру, історичні місця обласного центру та отримають подарунки.

  Театрально-концертне життя

  6 грудня в м.Берегово відбувся ІІ-й обласний дитячий театральний фестиваль та конкурс художнього слова "Юні зірки Мельпомени". Головним організатором фестивалю виступає управління культури виконкому Берегівської міської ради. Співорганізатори - управління культури облдержадміністрації та обласний центр народної творчості. Метою та завданням даного фестивалю є - виявлення талановитих дітей у галузі театрального мистецтва, сприяння розвитку дитячої театральної творчості, професійної театральної освіти та встановлення творчих контактів між дитячими театральними колективами з різних регіонів області. Метою ж проведення конкурсу художнього слова є - розкриття таланту юних читців та поетів з усіх регіонів області, а також виявленню їх виконавської майстерності. У фестивалі приймали участь дитячі театральні колективи та окремі виконавці з міст: Берегова, Ужгорода, Мукачева, Хуста, Виноградова, Іршави, Рахівського та Берегівського районів.

  10 грудня. В Ужгороді у приміщенні СЦД "Ювентус" за підтримки Управління молоді і спорту Закарпатської ОДА відбувся рок-концерт "Огурок" за участі гуртів "Карна" (Київ), "ТорренТ" (Ужгород) та "Пан Пупець"

  17 грудня у Мукачеві в залі міського будинку культури відбувся концерт академічного хору "Кредо" (м.Київ).
  Художній керівник і диригент Богдан Пліш.

  21 грудня. У Закарпатській обласній філармонії відбувся
  концерт духового оркестру. В програмі - класична та популярна музика.

  22 грудня Закарпатський обласний український музично-драматичний театр розпочав ювілейний театральний сезон. Театр відновив свою роботу після понад піврічної зупинки. Її причиною став аварійний стан будівлі.

  27 грудня у великому залі обласної філармонії відбувся Різдвяний концерт з камерним хором "Cantus". У концерті брали участь оркестр "Leopolis" (м.Львів), Я.Мигаль, Й.Ермінь та інші. У програмі прозвучали твори А.Вівальді, Й.С.Баха, Дж.Тавенера, А.Пярта.

  28 грудня. Напередодні новорічних і різдвяних свят в Ужгороді у обласній філармонії відбувся благодійний святковий концерт Закарпатського заслуженого народного хору. Окрім виконання відомих та класичних номерів, артисти порадували глядачів і новинками, показали елементи колядкових гулянь, композиції із закарпатської, угорської, словацької, румунської та польської народних культур.

  Образотворче мистецтво. Музейна справа

  15 грудня. У мукачівському арт-кафе "Святий Мартін" студенти другого курсу Мукачівської кафедри Закарпатського художнього інституту відкрили виставку своїх творчих робіт. Жодну їхню картину не можна пояснити звичайними словами. Представляючи присутнім своїх учнів, завідувач кафедри Аттіла Коприва зазначив, що сучасний живопис відрізняється саме внутрішньою образністю і певною філософською недомовленістю.

  20 грудня в Мукачівській дитячій художній школі ім. М.Мункачі відкрилась виставка присвячена Різдвяно-Новорічним святам, на якій було виставлено понад 150 дитячих художніх робіт. Роботи першокласників та другокласників, виконані у найрізноманітніших стилях від графіки до кераміки приємно вразили відвідувачів майстерністю.

  27-28 грудня у фойє Закарпатської облдержадміністрації була розгорнута виставка дитячих малюнків, представлених на обласний конкурс "Я і майбутнє Закарпаття". Мета виставки - популяризація Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року. 12 переможцям конкурсу заступник голови облради В.Брензович та начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Ю.Герцог вручили цінні подарунки та відзнаки.

  28 січня. У галереї "Ужгород" відкрилася виставка художніх робіт творчого подружжя Марії та Юрія Копанських під назвою " Яблуко".
  Бібліотечна справа. Видавнича діяльність

  7 грудня. В ужгородському видавництві "Гражда" побачила світ книжка Андрія Дурунди "Слово в сльозі".

  12 грудня в Ужгороді в приміщенні Закарпатського обласного художнього музею відбулася презентація книжки відомої закарпатської поетеси Надії Панчук "Стоп-кадри". Це своєрідний щоденник одного року, написаний у вигляді віршів-мініатюр по гарячих слідах подій. Один з розділів - нові переклади з польської: від світознаної Віслави Шимборської до маловідомої у нас вчительки з Люблінщини Маріанни Ольшевської. У дискусії приймали участь Людмила Григаш, директор Закарпатської обласної наукової бібліотеки, Дмитро Федака, редактор видавництва "Закарпаття", Ольга Бреза, директор видавництва "Мистецька лінія", Наталія Вигодованець, доцент кафедри української літератури УжНУ, Петро Ходанич, голова Закарпатської організації національної спілки письменників України.

  14 грудня. В обласному центрі Закарпаття місті Ужгороді відкрилася щорічна книжкова виставка-ярмарок "Книжковий Миколай - 2006".
  Акція, організована Закарпатською обласною універсальною науковою бібліотекою та громадською організацією "Нова форма", проходила під гаслом "Подаруй собі книжку на Миколая" і нинішнього року зібрала представників усіх закарпатських та кількох західноукраїнських видавництв. Головні акції програми - презентації нових книжок, конкурси, дискусії тощо - відбулись в ужгородському спорткомплексі "Юність", а численні зустрічі з гостями "Миколая" - в аудиторіях вузів, шкіл та бібліотеках.
  Програма книжкової виставки-ярмарку "Книжковий Миколай - 2006".

  13 грудня.
 • Зустріч з публіцистом, письменником, літературознавцем, редактором журналу "Київська Русь" Дмитром Стусом (м. Київ) - філфак УжНУ
 • Творча зустріч з поетесою, прозаїком, перекладачем Оксаною Луцишиною (м.Київ) - Закарпатська філія Київського славістичного університету
 • Творчий вечір поета Василя Кузана з нагоди 20-річчя творчості (м.Іршава) - обласний театр ляльок
  14 грудня.
 • Урочисте відкриття "Ужгородського книжкового Миколая". Старт благодійної акції "Книжкова естафета"
 • Зустріч з публіцистом, письменником, літературознавцем, редактором журналу "Київська Русь" Дмитром Стусом (м. Київ) - шаховий зал спорткомплексу
 • Відкриття фотовиставки Нати Попової "Меню" та виставки "Театральні ляльки від Ольги Фарбер" - ІІ поверх спорткомплексу
 • "Книги, що звучать" видавництва "Карпати" (м. Ужгород) - презентація-концерт, ІІ поверх спорткомплексу
 • Презентація фотоальбому "Іршавщина - край зачарованої долини" - "Карпатарт", автори В.Ньорба, В.Кузан, С.Пеняк - шаховий зал спорткомплексу
 • Презентація книги "Криваві тіні Кремлю…" (творчість репресованих письменників краю) - видавництво "Закарпаття", на стенді
 • Презентація альбому "Мукачево" - видавництво "Експромт" на стенді
 • Зустріч з молодими українськими письменниками Світланою Паваляєвою (м. Київ) та Юрієм Завадським (м. Тернопіль) - шаховий зал спорткомплексу
 • Видавництво "Теза" (м. Вінниця) в гості до ужгородських школярів. Презентація серій "Пригода за пригодою - читай із насолодою" та книг для підлітків, зокрема, "Лана - дика енергія" Марини та Сергія Дяченків - Ужгородська гімназія
 • Розмова про книжковий дизайн з кандидатом мистецтвознавства Володимиром Стасенком та Ярославом Куцем (кафедра книжкової графіки та дизайну друкованої продукції Української академії друкарства (м. Львів) - на стенді
 • Презентація видавництва "Олександри Гаркуші" - на стенді
 • "Книжка в дорозі до читача - набутки, проблеми, прогнози". Розмова з головним редактором "Книжник-ревю" Костянтином Родиком та керівником Всеукраїнського конкурсу "Книжка року" Галиною Родіною - шаховий зал спорткомплексу
 • Презентація збірника "Письменники Срібної Землі" (до 60-річчя Закарпатської організації НСПУ), упорядник Петро Ходанич, шаховий зал спорткомплексу
 • Арт-перформенс "Культовий Постмодерн" (зимові медитації) - неформальне літературне об'єднання "Ротонда": Володимир Феськов, Андрій Любка, Вік Коврей, Валентин Кузан, Ірися Ликович, Інна Мочарник) - галерея "Ужгород"
 • Відкриття виставки творів живопису та графіки Марії та Юрія Копанських "Яблуко" - галерея "Ужгород"
  15 грудня.
 • Акція для юних читачів "Розкажу Миколаю, про що я читаю" - обласна бібліотека для дітей та юнацтва
 • Презентація публіцистики від "Мистецької лінії": "Закарпатське століття: ХХ інтерв'ю" Олександра Гавроша та "Віагра для поета" Василя Кузана - шаховий зал спорткомплексу
 • Презентація нових книг видавництва "Ґражда" (м. Ужгород) - на стенді
 • Презентація антології творчості молодих "Джинсове покоління", упорядник Михайло Рошко - шаховий зал спорткомплексу
 • Українські письменники Словаччини Іван Яцканин, Йосип Збіглей, Мілан Бобак в гостях у студентів Закарпатської філії Київського Славістичного університету
 • Зустріч з поетом, публіцистом Павлом Вольвачем (м. Київ) - шаховий зал спорткомплексу
 • "Книги, що звучать" видавництва "Карпати" (м. Ужгород) - презентація-концерт ІІ поверх спорткомплексу
 • Прес-конференція з гостями "Ужгородського книжкового Миколая" - шаховий зал спорткомплексу
 • Підсумки виставку-ярмарку та нагородження переможців конкурсу "Мистецтво книги"


  Однією із родзинок "Ужгородського книжкового Миколаю" є єдиний на Закарпатті конкурс книжки. Цього року були внесені зміни у положення, так що змагатися тепер між собою змогли тільки виключно закарпатські видавництва.
  Отож кращими книжками 2006 року визнано:
  Книгою року журі визнало видання про заповідники та національні парки Закарпаття "Зачаровані Карпати" ("Карпати").
  У номінації "поезія": двотомник Карла Копинця (видавництво "Мистецька лінія")
  У номінації "проза": "Криваві тіні Кремлю" (видавництво "Закарпаття")
  У номінації "наукове видання": "Про життя і творчість народного художника України Ф.Манайла"(Ужгородська міська друкарня)
  У номінації "публіцистика": Олександр Гаврош "Закарпатське століття: ХХ інтерв'ю" ("Мистецька лінія")
  У номінації "образотворче мистецтво": Вацлав Фіала "Мої зустрічі на Срібній Землі" ("Карпати")
  У номінації "видання для дітей": Людмила Кудрявська "В гостях у клоуна" ("Видавництво О.Гаркуші")
  У номінації "повернута спадщина": "Іршавщина - край зачарованої долини" ("Краєвиди Карпат")
  У номінації "нотне видання": "Мелодії щирих сердець" ("Ужгородська міська друкарня").
  У номінації "краєзнавство і туризм": "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2007 рік" (видавництво В.Падяка).
  У номінації "навчальне видання": Ангеліна Турак "Дивотвір-писанка" (видавництво О.Гаркуші)

  Голосування проходило таємно. До складу журі входили Іван Сенько (завкафедрою російської філології УжНУ), Сергій Федака ( професор історичного факультету), Людмила Григаш (директор обласної універсальної бібліотеки), Іван Канюка (заступник начальника обласного управління культури), Валентина Барчан (завкафедрою української літератури УжНУ), Юрій Бідзіля (декан філологічного факультету), Петро Ходанич (голова закарпатської організації Спілки письменників України), Одарка Долгош (голова творчого об'єднання "Нова форма"), Надія Пономаренко (заслужений художник України), Василь Кухта (редактор літературного часопису "Карпатський край").

  17 грудня в Центральній бібліотеці Виноградівського району (Закарпатська область) за сприяння Посольства США в Україні урочисто відкрито Інтернет - центр. В урочистостях взяли участь і виступили помічник радника посольства США по питаннях преси, освіти, культури О.Любинецька, заступник голови райдержадміністрації Є.Райз, заступник директора з наукової роботи Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки В.Лехцер. Відбулася презентація ВЕБ-сторінки центральної районної бібліотеки.

  20 грудня. В Ужгороді визначені переможці "Руської премії", яка присвоюється письменникам за твори, написані російською та русинською мовами. У 2005 році володарями премії стали закарпатськай поет і перекладач Іван Петровцій та прозаїк Володимир Бедзір. Цьогоріч у премії два лауреати - письменник Фелікс Кривін, який до 1998 року мешкав в обласному центрі Закарпаття, а нині проживає в Ізраїлі, та автор кількох поетичних збірок Василь Матола. Незалежна літературна премія заснована мешканцем столиці Чехії Праги, уродженцем Ужгорода Олександром Гегальчієм.

  20 грудня. В ужгородському видавництві "Мистецька лінія" побачила світ книга поета з закарпатської Іршавщини Василя Кузана "Віагра для поета". Своєрідний погляд на літературу, розмови з письменниками, художниками, композиторами, співаками, несподівані висновки, цікаві роздуми, нестандартні підходи до оцінки художніх творів, власні дослідження творчого процесу - все це в новій книжці поета, відомого своїми збірками "Верлібрідо" (2002), "Золото Карпат" (2003).
  Також в грудні у видавництві вийшла книга закарпатського письменника Василя Шкірі "Стежина". Видання про життя і творчість відомого українського поета і педагога Степана Жупанина, який народився в Іршаві.

  Просвітництво. Художня самодіяльність. Туризм

  1 грудня. У Державному архіві Закарпатської області відбулась презентація виставки, яка присвячена 15-ій річниці Всеукраїнського референдуму про незалежність України.
  В експозиції представлені архівні документи про участь закарпатців у референдумі та його підсумки. Виставки, приурочені 15-ій річниці проголошення Акту незалежності України, розгорнуто також у клубно-бібліотечних установах, у ЗОШ області проведено виховні години на тему: "Кроки становлення Української держави".

  1 грудня. У Всесвітній день боротьби зі Снідом в Ужгороді волонтери та працівники обласного Центру профілактики та боротьби зі Снідом провели акцію "Живи". Мета акції привернути увагу суспільства та влади до епідемії ВІЛ/СНІД у нашій країні.

  2 грудня. В залі Мукачівського Будинку школяра пройшов перший районний фестиваль військово-патріотичної пісні "Любіть Україну, як вірні сини!", організований відділом культури Мукачівської райдержадміністрації та міським товариством сприяння оборони України ДТСААФ. У фестивалі прийняли участь 16 вокальних ансамблів сільських будинків культури, клубів, дитячих мистецьких установ та загальоноосвітніх шкіл. Переможців визначали серед колективів художньої самодіяльності загальноосвітніх шкіл та клубних установ району. Найкращі з них отримали грошові винагороди та подяки.

  5 грудня. На Закарпатті у військовій частині А-1778 Ужгородського гарнізону відбулись урочисті збори особового складу з нагоди Дня Збройних сил України. Під час урочистостей армійцям вручили грамоти, подяки та ювілейні медалі "15 років Збройним силам України".

  8-9 грудня у Палаці мистецтв "Український дім" відбувся дводенний Всеукраїнський фестиваль національних культур "Суцвіття"
  Він відбувається за ініціативи Державного комітету України у справах національностей та міграції. У програмі форуму - численні виставки та концерти, конкурс "Міні-Міс" фестивалю тощо. На нього зібралося 660 представників національних меншин майже з усіх куточків України, зокрема з Донецької, Одеської, Миколаївської, Херсонської, Закарпатської, Запорізької, Рівненської областей, АР Крим.

  9 грудня у м.Берегові відбулась звітна конференція Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства, присвячена 15-ій річниці з часу його створення. У конференції взяли участь представник Відомства УР у справах закордонних угорців Ю.Попович, начальник відділу у справах національностей ОДА Ю.Євчак, начальник управління освіти і науки ОДА Ю.Герцог, Берегівський міський голова І.Гайдош, голова Берегівської райради Б.Чізмар, голова товариства угорської культури Закарпаття М.Ковач, представники Міністерства освіти Угорської Республіки, угорського педагогічного товариства зі Словаччини, Закарпатської реформатської та греко-католицької церков, працівники Берегівської філії Генерального консульства Угорської Республіки в м.Ужгороді, представники ЗМІ.

  16 грудня у м.Ужгород відбувся IX обласний огляд-конкурс вертепів "Словацький бетлегем 2006", організований обласною культурно-освітньою організацією "Матіца словенська", за участі 8 фольклорних дитячих та юнацьких колективів області та м.Міхаловце (Словацька республіка). Учасників конкурсу привітали завідувач сектору відділу у справах національностей Закарпатської облдержадміністрації, Генеральний консул Словацької Республіки в м.Ужгород А.Лукачович, голова обласного національно-культурного товариства "Матіца словенська" Й.Гайніш. Переможців конкурсу відзначено нагородами та похвальними листами.

  20 грудня. Ужгородський палац дітей та юнацтва "ПаДіЮн" в обласному центрі Закарпаття відсвяткував своє 60-річчя. Колись він був Палацом піонерів, а сьогодні - це найбільший на Закарпатті заклад позашкільної освіти, де в численних гуртках всебічно розвиваються понад 3 тисячі юних ужгородців. На свій ювілей "Падіюн" влаштував для педагогів, вихованців та їхніх батьків справжнє свято - були тут і виставки, і нагороди, і концерт.

  НАЗАД