• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за лютий 2006 року)

  15 лютого Мукачеві (Закарпатська область) проведено виїзне розширене засідання колегії управління культури облдержадміністрації, в роботі якого взяв участь в.о. заступника голови облдержадміністрації М.Попович. Підбито підсумки роботи галузі за минулий рік. Зазначено, що культурне обслуговування населення області у 2005 році здійснювали 4 професійні театри, камерний хор "Кантус", обласна філармонія, 476 установ клубного типу, 8 державних музеїв, 501 бібліотека, 62 початкові спеціалізовані навчальні заклади, 2 мистецькі училища, обсяг надання платних послуг населенню зріс на 227,8 тис.грн., або 10,7%.Серед основних завдань на 2006 рік визначено: забезпечення фінансування культурно-мистецьких заходів у відповідності до пріоритетів регіональної культурної політики, інформатизація галузі, активізація наукових досліджень в галузі культури і мистецтва, розвиток самобутньої української національної творчості, підтримка діяльності творчих спілок, охорона музейних та бібліотечних фондів.

  Впродовж лютого-травня 2006 року в області відбудуться місцеві, районні і міські творчі звіти-конкурси, виставки творів народних умільців, атестація колективів зі званням "народний", "зразковий".

  15 лютого. У Мукачеві, Ужгороді, райцентрах Закарпатської області з нагоди 17-ої річниці виведення радянських військ з Афганістану та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав відбулися мітинги-реквієми, зустрічі воїнів-інтернаціоналістів з керівниками райдержадміністрацій та міськвиконкомів, покладання квітів на могили загиблих учасників бойових дій. Ветеранам-інвалідам, вдовам та матерям загиблих воїнів-інтернаціоналістів вручено матеріальну допомогу. ...З грудня 1979 року в Афгані загинуло понад 3 тисячі солдатів та офіцерів, призваних із України, в тому числі 64 - із Закарпаття. Усього ж загинуло понад 14 тисяч військовослужбовців, ще 80 - пропали безвісти. Сьогодні на Закарпатті проживає 2756 ветеранів війни в Афганістані, з них 177 - інваліди.

  23 лютого з нагоди Дня захисника Вітчизни в м.Ужгород на Пагорбі Слави відбулося урочисте покладання квітів, а у приміщенні обласного театру ляльок відбулись урочисті збори та святковий концерт за участі представників обласних і міських ветеранських організацій правоохоронних органів, військовослужбовців строкової служби Збройних Сил України.

  Святкові заходи пройшли в усіх містах і районах краю.

  Театрально-концертне життя

  4 лютого в Ужгороді з ініціативи обласної культурно-освітньої організації "Матіца Словенска" відбувся Фашіанговий бал закарпатських словаків, який знаменує завершення різдвяно-новорічних свят і зустріч весни. На бал зібралися представники словацької етнічної спільноти з Великоберезнянського, Іршавського, Перечинського, Свалявського, Ужгородського районів та Ужгорода (близько 200 чол.). Учасників свята привітали голова організації Й.Гайніш, екс-президент Словацької Республіки Р.Шустер, та в.о. заступника голови облдержадміністрації М.Попович. На святі також були присутні екс-посол СР в Україні В.Грівна, Генеральний консул СР в м. Ужгород А.Лукачовіч, Почесний консул СР в м. Ужгород І.Шуфрич, повірений у справах України в м.Пряшів В.Усатий, Ужгородський міський голова В.Погорєлов, начальники окремих управлінь облдержадміністрації.

  14 лютого. Закарпатська інноваційна спілка в День закоханих запросила бажаючих насолодиться музикою, співами і танцями за участю молодих талантів на концерт, який відбувся у великому залі Закарпатської обласної філармонії.

  Лютий. До 10-річчя від дня смерті видатного закарпатського композитора Іштвана Мартона у філармонії відбувся великий благодійний концерт. Його дали чотири колективи - ансамбль "Угорські мелодії" (керівник О.Короленко), камерний оркестр філармонії (В.Юрош), хор "Кантус" (Е.Сокач) і камерний оркестр музучилища (І.Ясинський). Увесь концерт був музичною оповіддю про життєвий шлях видатного композитора.

  22-25 лютого в Ужгороді відбувся І Всеукраїнський фестиваль-конкурс дитячого, юнацького та молодіжного мистецтва "Закарпатський едельвейс-2006". У фестивалі, який проходив у приміщенні Закарпатської обласної державної філармонії взяли участь хори, оркестри, солісти-вокалісти, інструменталісти, циркові колективи, артисти оригінального та розмовного жанру.

  27 лютого. В обласній філармонії відбувся вечір фінської та української класичної музики "Фінська зима".

  Образотворче мистецтво. Музейна справа.

  3 лютого. В галереї "Ужгород" - виставковому залі обласного осередку Національної спілки художників України відкрилася велика ювілейна виставка творів живопису народного художника України, академіка Академії мистецтв України Володимира Микити, присвячена 75-річчю з дня народження художника.

  Лютий. У Національному художньому музеї м.Київ відкрилася виставка Володимира Микити. Відбулася також презентація альбому цього талановитого майстра, одного з найяскравіших представників закарпатської малярської школи. Із щедрим мистецьким доробком прийшов митець до свого 75-річчя. Основні теми його творчості впродовж усього життя - рідні Карпати, люди які живуть серед прекрасної природи гірського краю. Експозиція розміщена у 3 великих залах музею, де представлені роботи найрізноманітніших жанрів - пейзажу, натюрморту, художні композиції.

  Лютий. Закарпатський художній музей відкрив перший музейний веб-сайт в регіоні. Як переконує нинішній директор Закарпатського обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая Олег Зайцев, це п'ятий в Україні офіційний веб-сайт художнього музею.
  Віртуальний двійник Закарпатського художнього музею дає своїм відвідувачам можливість отримати останні новини з життя цього мистецького закладу, познайомитися з його історією і , що найважливіше, - з багатою колекцією художніх полотен, що експонуються чи знаходяться в запасниках музею. Для зручності відвідувачів сайту, колекцію поділено за розділами - "Західноєвропейське мистецтво", "Мистецтво країн центральної Європи", "Російське мистецтво", "Українське мистецтво", "Мистецтво Закарпаття". Кожен з них містить вступну статтю, яка дає загальне уявлення про представлені у цій рубриці полотна. Окремо можна отримати інформацію про виставки, що на даний час проходять в стінах музею.Окремим розділом презентовано друковані видання, які дають уяву пробагату колекцію Закарпатського обласного художнього музею і створені за за участі, або безпосередньо самим колективом музею.
  Адреса сайту - www.museum.in.ua.

  5 лютого. В місті Мукачеві у римо-католицькій катедрі св.Мартина відкрилася виставка про візит Папи Римського Івана Павла ІІ до Львова 25-27 червня 2001 року. Експонати надали співробітники музею з польського міста Перемишля.

  Лютий. В Закарпатському краєзнавчому музеї пройшла традиційна науково-практична конференція за підсумками минулорічної науково-дослідницької роботи музейних працівників.

  Бібліотечна справа

  Лютий. Публічні бібліотеки Закарпаття мережі міністерства культури і туризму відчули перші дії державної програми "Українську книгу - в кожну публічну бібліотеку області" - в обласну універсальну наукову бібліотеку надійшло і розподілено по бібліотеках мережі 21870 примірників книг 163 назв на суму 299486 гривень. Серед книг, що стали надбанням читалень області, видання різноманітної тематики - історичні, філософські, літературознавчі, художні твори. Широко представлені сучасні довідники, нові законодавчі та юридичні збірники, твори класиків української та світової літератури, видання з багатьох галузей мистецтва.

  16 лютого. В читальній залі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася презентація нової книги українського письменника Словаччини Василя Дацея "Синя ружа" (видавництво "Закарпаття").

  23 лютого в читальній залі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася презентація унікальної книги під назвою "Шугаї". Це перший том із серії відомого економіста та знавця банківської справи Станіслава Аржевітіна, присвяченого історії його рідного села - Колочави, що на Міжгірщині. Книга базується на архівних матеріалах - протоколах чехословацької жандармерії, які публікуються вперше. У книзі подані також оповіді мешканців Колочави - наших сучаcників, уривки з художніх творів, інші публікації про колочавця Николу Сюгая, котрий увійшов в історію і народний епос як Микола Шугай, останній карпатський опришок. За масштабом проведеної пошуковї роботи ця книга є безпрецедентним проектом.

  Лютий. У видавництві "Закарпаття" вийшла в світ нова книга народних пісень, записаних протягом останніх років у селах Іршавського р-ну під назвою "Пісні Іршавщини". Шанувальники народнопоетичної творчості отримали можливість ознайомитися з пісенною душею багатьох талановитих носіїв із кожного населеного пункту одного із співучих районів краю.

  28 лютого. До читального залу районної бібліотеки для дорослих Великого Березного завітала інтелігенція Закарпаття : просвітяни Ужгорода і району, вчительство, історики та письменники. Завдяки районному культурно-освітньому товариству "Просвіта" тут відбувся вечір пам'яті з нагоди 85-ї річниці від дня народження Юрка Боролича - письменника і журналіста післявоєнного періоду, активного громадсько-політичного діяча.

  Лютий. Відбулась презентація міжнародного довідково-бібліографічного видання "Хто є хто в Закарпатті". Довідник входить до серії "Хто є хто в Україні" і вже вдруге подає інформацію про відомих особистостей краю, організації, наукові та культурні товариства, історію нашого краю, адміністративно-територіальний устрій і ще багато цікавих даних. Про видання розповів керівник проекту Володимир Мерцин.

  Лютий. Ужгородське товариство словаків видало черговий культурно-історичний календар на 2006 рік у співпраці зі щойно створеним у Києві словацьким клубом України.

  Просвітництво. Художня самодіяльність. Туризм.

  18 лютого. У Мукачівському історичному музеї (замок "Паланок") відбулась презентація страхового фонду колекції грамот, папських булл та інших унікальних документів. Цю акцію влаштувало Товариство закарпатців у Києві.

  Лютий. "Велика родина - щаслива країна" під таким гаслом у Падіюні з нагоди міжнародного дня прав жінок і миру відбувся благодійний вечір для багатодітних матерів міста над Ужем, до організації якого доклали зусиль міська організація Червоного хреста України, відділ у справах сім'ї та молоді міськради та міська організація Спілки жінок України.

  25 лютого. В актовій залі Будинку культури профспілок в Ужгороді відбувся літературно-музичний вечір "Мова - скарб народу". У заході взяли участь відомі вокалісти, уславлені музичні, фольклорні колективи Закарпаття, присутні мали змогу дізнатися чимало цікавого і повчального про унікальну українську мову через декламування українського поетичного слова та промов українознавців Срібного краю. Крім того, зі сцени пролунав неповторний спів заслуженого артиста України Петра Матія.

  27 лютого у Мукачівському замку "Паланок" голова Закарпатської облдержадміністрації О.Гаваші, в.о. заступника голови ОДА М.Попович, депутат парламенту Угорської Республіки В.Орбан взяли участь в урочистостях відкриття скульптурної композиції громадсько-політичним діячам Угорщини, керівникам антигабсбурзької національно-визвольної боротьби угорського народу 1873-1811 років проти Австрії - княгині І.Зріні та її сину князю Ф.Ракоці ІІ. Кошти на спорудження скульптурної композиції виділило Товариство угорської культури Закарпаття.

  Лютий. В Ужгороді, у приміщенні Державного архіву Закарпатської області, відбулася науково-практична конференція, присвячена 100-річчю з дня народження громадсько-політичного діяча Закарпаття Дмитра Поповича (1906 - 1989 рр).

  Лютий. В Угорщині відкрито меморіальну дошку русинському письменнику Анатолію Кралицькому. У церемонії взяли участь жителі Марія-Повчі, монахи-василіани (у монастирі їх перебуває шість чоловік), греко-католицькі священики з навколишніх парохій, учні місцевої школи разом з учителями, представники мерії, представники русинських громадських організацій, у т.ч. з Мішкольца та Будапешта, а також закордонні гості з Ужгорода - кандидат філологічних наук В.Падяк та провідний спеціаліст Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки Лариса Ільченко.

  Лютий. У закарпатській Іршаві відбувся фестиваль "Іршавське вино". Скликали ще й виноробів сусідніх районів - Берегівщини та Виноградівщини. Свою продукцію представили 24 виробники.

  НАЗАД