• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за січень 2006 року)

  До 60-річчя утворення Закарпатської області та Дня Соборності України

  20 січня в Ужгороді з нагоди Дня Соборності України та шістдесятиріччя утворення 22 січня 1946 р. наймолодшої в Україні Закарпатської області відбулися урочисті збори та святковий концерт за участі Віце-прем'єр-міністра України В.Кириленка, голови облдержадміністрації О.Гаваші, голови облради М.Андруся, керівників облпрофради, райдержадміністрацій, райрад, міських рад, облорганізацій політпартій, громадських організацій, делегатів Першого з'їзду Народних Комітетів Закарпатської України, які прийняли історичний Маніфест про возз'єднання Закарпатської України з матір'ю-Україною. Віце-прем'єр-міністр В.Кириленко вручив нагороди Кабміну видатним людям краю, Почесні грамоти та державні нагороди вручили також керівники ОДА та облради. О.Гаваші зачитав вітання Президента України В.Ющенка з нагоди 60-річчя утворення області. Учасники урочистих зборів поклали корзини квітів до пам'ятників Т.Шевченку, Герою України, Президенту Карпатської України А.Волошину, видатному громадському діячеві краю О.Духновичу, на Пагорб Слави до братської могили воїнів-визволителів та на могилу голови Народної Ради Закарпатської України І.Туряниці. У фойє діяли виставки архівних документів "Шлях до матері-України", книжково-ілюстративна виставка "60 років у сім'ї єдиній", декоративно-прикладного мистецтва "І засяє Закарпаття самоцвітами - талантами у Соборній Україні". В.Кириленко та О.Гаваші провели спільну прес-конференцію.

  21-22 січня урочисті заходи пройшли у всіх містах та районах краю.

  27 січня. В УжНУ відбулося засідання за круглим столом науковців та студентської молоді на тему: "Закарпатська область: історія та сучасність".

  24 січня голова Закарпатської облдержадміністрації О.Гаваші згідно Указу Президента України за вагомий особистий внесок у соціально-економічний і культурний розвиток краю, активну громадську діяльність та з нагоди відзначення Дня Соборності України та 60-річчя утворення Закарпатської області вручив відомим закарпатцям державні нагороди - ордени "Княгині Ольги" ІІІ ст. та "За заслуги" ІІІ ст., Почесні звання.

  Січень. Нещодавно за підтримки Міністерства культури і туризму України та культурно-просвітницького центру "Дружба" відбулося всеукраїнське сузір'я "Дружба". Тут були відзначені установи, які займаються питаннями збереження та розвитку культур національностей, які проживають в Україні. У 4-х з 9-ти номінацій перемогли закарпатці. У номінації "Управління культури" було нагороджено управління культури Закарпатської ОДА. Найкращим в номінації "Аматорський колектив художньої самодіяльності національних меншин" став народний вокально-хореографічний ансамбль "Словенка" із Середнього, кращим "Професійним колективом" - Закарпатський обласний російський драматичний театр. У номінації "Клуб" нагороду отримав будинок культури села Дерцен Мукачівського району.

  Програма новорічно-різдвяних свят

  У Новорічну ніч з 31 грудня 2005 року на 1 січня 2006 року в Ужгороді на пл. Театральній відбулася святкова програма "Святкуймо разом!"

  5-6 січня. В обласному музично - драматичному театрі пройшли новорічні ранки.

  8 січня. На площі Театральній відбувся концерт під назвою "Ужгородська коляда", а у греко-католицькому кафедральному Соборі - великий різдвяний концерт.

  9 січня. Музично-драматичний театр приймав "Великі Різдвяні коляди".

  14 січня. Падіюн підготував шоу - програму "Під старий Новий рік".

  13-14 січня. В двох закарпатських містах - Ужгороді та Хусті - працював традиційний щорічний регіональний фестиваль "Вертеп-2006", в якому взяли участь найкращі колядницькі колективи, вертепи з усіх куточків Закарпаття.
     Це свято зародилося на Закарпатті ще 1989 року і було тоді чи не першим в Україні. Як правило, у фестивалі беруть участь сільські гурти, бо саме на селі найбільше бережуть народні традиції. Головними героями різдвяних дійств залишаються біблійні персонажі - пастирі, царі, а також чорт, дід з бабою. Багато різдвяних вистав осучаснені й актуалізовані, у них відчуваються політичні мотиви. Є й старовинні тексти, записані у віддалених гірських селах.

  15 січня у Рахові Закарпатської області відбувся районний фестиваль зимового фольклору "Ой радуйся, земле" за участі 14 колективів району. У рамках фестивалю учасники представили зимові народні обряди в номінаціях: вертеп, церковні коляди, щедрівки.

  16 січня. Падіюн разом із Центром комплексного виховання запросили на театралізоване свято "Різдвяні барви мого краю".

  Театрально-концертне життя

  23 січня. В Ужгороді в обласній філармонії відбувся творчий вечір відомого українського скрипаля Остапа Шутка, за участю камерного оркестру Закарпатської філармонії. Вперше в Ужгороді прозвучали "Пори року" Астора Піацолли та Різдвяний концерт В.Камінського.

  27 січня. Благодійний вечір пам'яті композитора, заслуженого діяча мистецтв України Іштвана Мартона пройшов в Закарпатській обласній філармонії. У концерті взяли участь камерні оркестри філармонії та ужгородського музучилища ім. Задора, хор "Кантус" та ансамбль "Угорські мелодії". Звучали фортепіано, скрипка, віолончель. Співала заслужена артистка України Оксана Ільницька, народний артист України Петро Матій та ін. Ця акція покликана привернути увагу громадськості краю до проблеми збереження культурної спадщини І.Мартона. Кошти зібрані від продажу квитків та від спонсорів, організатори обіцяють спрямувати на публікацію творів композитора і розповсюдити серед мистецьких і навчальних закладів усієї України.

  29 січня. У крайовому облмуздрамтеатрі при аншлазі відбувся творчий вечір-бенефіс "Сповідь" чільного актора, режисера і драматурга Василя Шершуна з нагоди йог 55-річчя. Майже три години глядачі насолоджувалися співом народних артистів України Степана Гіги, Петра Матія, молодої зірки Ірини Ярини, лауреата фестивалю "Слов'янський базар" Йосипа Горвата, незвичайного Олександра Садварі, дуету "Камелія", а також грою скрипаля Бейли Горвата і саксофоніста Олександра Ухача. За 25 років безперервного акторства за плечима Василя Шершуна - близько 100 ролей. Він є автором 4-ох власних п'єс і 4-ох постановок.

  Образотворче мистецтво. Музейна справа.

  Січень. Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая, що зберігає більше шести тисяч творів мистецтва, зробив новий крок до наукового вивчення фондів - приступив до видання каталогу своїх творів, каталогу у 6-ти томах. Перший том який має назву "Мистецтво Закарпаття", нещодавно вийшов у світ. У книжці обліковано понад 1,5 тисячі картин, 118 авторів, подано короткі біографічні дані про художників. Інші томи каталогу будуть присвячені творам українського, російського, західного мистецтва, що знаходяться у фондах музею

  Січень. У Хустському краєзнавчому музеї відбулася благодійна виставка художника та іконописця о. Василя Гесні (о. Арсеній) під назвою "Шляхи цивілізації ІІІ тисячоліття". За сприяння благодійного фонду "Святорусь" виставка містили експозиції живопису, графіки, скульптури та іконографії - усього понад 60 робіт. У рамках акції три дитсадки Хуста отримали у подарунок вертепні композиції. Автор виставки о. Арсеній прочитав учням шкіл міста тематичні лекції щодо питань, які щоденно турбують людей, особливо молодь.

  25- 26 січня. В обласному центрі у галереї "Ужгород" відбулася виставка фоторобот Тетяни Пащенко (Задорожної) під назвою "Жіночі капризи".

  Січень. В обласному художньому музеї ім. Й.Бокшая була представлена виставка експонатів музею воскових фігур із Санкт - Петербурга під назвою "Рухомі воскові фігури".

  Бібліотечна справа

  9 січня. В міській центральній дитячій бібліотеці пройшла персональна виставка художніх творів талановитого живописця, члена творчого об'єднання "Барви Карпат" Богдана Тюшка під назвою "Мелодії рідного краю".

  19-21 січня в Ужгороді, Мукачеві, Берегові та Виноградові, в місцях компактного проживання угорців, з ініціативи товариств угорської культури та угорської інтелігенції Закарпаття проведено Дні угорської культури на Закарпатті.

  20 січня в Ужгороді відбувся Форум інтелігенції Закарпаття на тему: "Угорська культура в Європі" за участі працівників відділу літератури іноземними мовами ЗОУНБ, активістів угорських громадських організацій, викладачів вузів краю, письменників, представників Генконсульства Угорщини в Ужгороді, директора будинку угорської культури при Міністерстві культури та національної спадщини Угорщини Е.Борбат. В рамках Форуму діяла виставка творів самодіяльних художників, презентація нових книг на угорській мові.

  В січні побачила світ нова книжка доктора історичних наук, професора УжНУ М.Болдижара "Русини учора, десь, завтра". У порівняно невеликому за обсягом дослідженні (37с.) автор аналізує три основні проблеми: статус русинства в 20 - 30 рр. минулого сторіччя, стан русинства в незалежній, суверенній Українській державі та перспективи русинства в майбутньому.

  Січень. Вийшов черговий номер всеукраїнського часопису "Світ Карпат". Родзинкою 60-ти сторінкового фахового видання є інтерв'ю зі співачкою Софією Ротару. "Про вчителів, друзів і ангела-охоронця" розповідають син і батько Федиковичі. "Виноградні мрії, або Про що мовчать солодкі грона?" - так називається матеріал про історію та розвиток виноградарства на Закарпатті. У журналі представлена книжка Станіслава Аржевітіна "Колочава. Шугаї", в якій йдеться про долю гірського села й одного з найвідоміших його представників опришка Шугая. Серед бізнесової інформації можна виділити матеріал про офіційного дилера на Закарпатті багатьох марок автомобілів "Крокус - МГ", який очолює відомий бізнесмен і меценат

  Просвітництво. Художня самодіяльність. Туризм.

  14 січня. В Ужгороді у приміщенні обласного театру ляльок відбувся відбірковий тур Всеукраїнського фестивалю гумору та сатири "Вишневі усмішки".

  14 січня. У Народному будинку "Просвіта" відбувся новорічно - різдвяний вечір. Були конкурси на кращі колядки, які виконували просвітянський хор та чоловічий вокальний ансамбль "Просвіта", вірші присвячені Різдву Христовому, щедрівки дітей. Співом колядок і щедрівок вразили заслужений лікар України Іван Коршинський, доктор історичних наук, професор УжНУ Володимир Задорожний, Єва Задорожна, кандидат хімічних наук, доцент УжНУ, педагог Катерина Ердевді.

  Січень. В Мукачево відбувся традиційний щорічний обласний фестиваль-ярмарок "Червене вино-2006". Винний фестиваль у Мукачеві проводиться вже одинадцять років. Цього разу він тривав 4 дні (з 12 по 15 січня). Свої вина представляють понад 50 учасників: приватні винороби та спеціалізовані підприємства області. Найбільше винарів - з Ужгорода та району, Мукачева. Шанувальники сонячного напою змогли продегустувати близько 70 видів вин. В рамках фестивалю відбулося театралізоване дійство "Нам не зашкодить чарка вина". А 9-10 лютого подібний фестиваль під назвою "Біле вино" відбувся в Берегово. Там мешканцям та гостям Закарпаття запропонували скуштувати білих вин.

  Січень. "Свято зими" - так назвали виставку снігових скульптур у Мукачівському будинку-інтернаті. Особливість цього заходу в тому, що він проводиться уже вдвадцятьтретє і всі фігури зі снігу виліплюють вихованки закладу. На відкриття неординарної виставки до будинку-інтернату завітали не тільки посадовці з подарунками, але й місцеві мешканці з дітьми. Саме свято триватиме ще довго, допоки фігурки не розтануть. Директор закладу Василь Маркулін не хоче зупинятися на досягнутому і має намір розвинути цей захід до масштабів всього міста, започаткувавши в Мукачеві щорічний фестиваль зимової скульптури.

  Січень. Заради популяризації туризму в селі Пилипці, що на Міжгірщині, вперше пройшов фестиваль "Гомін Боржави". Серед святкових заходів - змагання з гірськолижного спорту, показові виступи пара-та мотодельтапланеристів. Окрім того, була організована виставка-продаж закарпатської кухні. І все це під виступи вертепів, троїстих музик тощо.

  НАЗАД