• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за липень 2006 року)

  При ОДА створено консультативну раду з питань культури і духовності

  31 липня. Голова облдержадміністрації підписав розпорядження про створення консультативної ради з питань культури і духовності при облдержадміністрації. Раду, до складу якої ввійшли керівники мистецьких установ та навчальних закладів, представники провідних творчих спілок, громадських організацій, колективів області, працівники місцевих органів виконавчої влади, очолив заступник голови облдержадміністрації Іван Качур. Основним завданням створеної установи є розроблення пропозицій з питань формування та реалізації державної політики у сфері культури і духовності, сприяння відродженню самобутності українського народу як невід'ємного елементу утвердження єдності та міжнаціональної злагоди в суспільстві.
  Театрально-концертне життя

  1 липня. В Ужгороді відбувся ювілейний концерт, присвячений першому виступу (1946 р.) державного заслуженого Закарпатського народного хору. На концерті виступили хорова, оркестрова та балетна групи, тобто повний склад, а також всі ветерани.
  Із часу заснування колективу і донині працює тут балетмейстер-постановник - народна артистка України Клара Балог. У концерті брали участь народна артистка України Клара Лабик, заслужені артисти України Надія Мерцен та Надія Горань, Людмила Вайзерта Володимир Кітченко, заслужений артист Північної Осетії Микола Форіш. Родзинкою вечора стала виставка в фойє, на якій були представлені роботи народної майстрині України Ірини Куцик. Яскравою була також фотовиставка, де зафіксовані найцікавіші моменти з творчого життя хору. На ювілейному вечорі було згадано всіх відомих людей, які чимало зробили для хору, тому концерт сприйнято як вечір-вшанування.

  4 липня у великому залі обласної філармонії відбувся благочинний концерт американських оперних співаків Еріка Нельсона Вернера та Капріз Корони, з метою збору коштів для Реабілітаційного Центру "Дорога життя". У супроводі Ужгородського симфонічного оркестру (диригент пані Вікторія Свалявчик) співаки виконали оперну програму, яка включала арії та дуети з "Євгена Онєгіна", "Forza del destino" та "Кармен" російською, італійською та французькою мовами.

  4 липня. Вперше в Ужгороді відбувся концерт народного гурту з села Нижнє Селище "Гудаки". Мета виступу - познайомити жителів та гостей міста з творчістю даного колективу, який відомий далеко за межами нашої країни своїми чудовими народними мелодіями та звуками народних інструментів.Водночас концерт гурту спробував передати атмосферу та дух народного фестивалю "Селиська співанка", який традиційно відбувається 12 липня в селі Нижнє Селище Хустського району і цього року окрім "Гудаків" залучив таких відомих виконавців як Олег Скрипка та гурт з Німеччини Di Grine Kuzine.
  Народний гурт "Гудаки" був створений 5 років тому в селі Нижнє Селище з метою популяризації та поширення української народної музики. За роки свого існування даний колектив досяг високих результатів: записано 2 компакт-диски, відбулося десятки концертів як в Україні, так і сотні - за кордоном. Тепер і мешканці Ужгорода теж змогли познайомитися з творчістю "Гудаків" і переконатися в правильності завдань, поставлених учасниками гурту.

  16 липня. Закарпатець, отаман Карпат, народний артист України Іван Попович призначений художнім керівником Державної театрально-видовищної агенції Міністерства культури і туризму України. Придуманий і проголошений ним девіз "Народні артисти - для народу" співак почав втілювати в життя з рідного села Осій. Саме тут розпочався Всеукраїнський концертний тур нашого земляка по Україні, присвячений п'ятнадцятій річниці Незалежності держави. У програмі беруть участь і юні артисти: учениця Івана Поповича із Хуста Мирослава Сливка, лауреат міжнародного конкурсу в Монте-Карло жонглер Дмитро Суворов. Після рідного Закарпаття на Івана Поповича чекають Крим, Донецьк, Луганськ, Чернігів, Рівне...

  21 липня. В облфілармонії відбувся святковий концерт майстрів мистецтв України з нагоди 150-річчя від дня народження Івана Франка.

  30 липня. У закарпатському селищі Солотвино проходив IV фестиваль культур національних меншин "Мелодії соляних озер", в якому взяв участь Народний артист України І.Попович. Учасників та гостей фестивалю від імені голови облдержадміністрації привітав начальник управління культури облдержадміністрації Ю.Глеба. Тут звучали угорські, словацькі, румунські, російські, німецькі, ромські пісні, вихорились національні танці. Облаштування концерту було досить незвичне - майданчик для артистів виходить безпосередньо на озеро, яке і є глядацьким залом на кілька тисяч місць. Кожна меншина прагнула якнайяскравіше представити свої культурні надбання. У рамках фестивалю також були розгорнуті виставки творів самодіяльних художників, вишивальниць, ткаль, інших народних майстрів.

  30 липня у с. Вільшани Хустського району Закарпатської області проведено Міжнародний фестиваль "Вільшанська співаночка", в якому взяли участь діти-сироти, діти з обмеженими фізичними можливостями з будинків-інтернатів області та Чехії. З вітальним словом до учасників фестивалю звернулись заступник голови облдержадміністрації І.Качур, заступник начальника головного управління праці та соціального захисту облдержадміністрації В.Микулець, представник Міністерства праці та соціальних справ Чеської Республіки. В рамках фестивалю проводився конкурс малюнку на асфальті, виставка дитячих малюнків. Переможцям конкурсів були вручені грамоти та цінні подарунки. По завершенню фестивалю була організована прес-конференція для представників обласних ЗМІ.

  Образотворче мистецтво. Музейна справа

  7 липня. У Закарпатському обласному музеї народної архітектури і побуту в Ужгороді для широкої громадськості та поціновувачів народного мистецтва була влаштована презентація художніх полотен Володимира Шелепця. Талановитий художник є членом ради "Просвіти", кандидат технічних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Організаторами виставки з нагоди 70-річчя митця виступили просвітяни, фонд культури та обласний осередок Національної спілки художників України. Гості виставки мали змогу отримати задоволення від споглядання картин не тільки Володимира Шелепця, а й його матері - Катерини Ше-лепець.

  13 липня. На цьогорічній всеукраїнській виставці-трієнале (відбувається раз на три роки) графічних творів художниця Людмила Корж-Радько з обласного центру Закарпаття м.Ужгород зайняла друге місце.
  Нагороду отримав її триптих за мотивами трьох українських народних пісень: "Їхав козак за Дунай", "Ой файна я, файна" і "Ой, Марічко, що там маш?".

  16 липня. В краєзнавчому музеї м. Ужгорода відкрилася виставка картин юного художника Володимира Мацоли. Незважаючи на молоді роки, Володимир Мацола є стипендіатом міжнародного конкурсу "Срібний дзвін", здобув диплом у Польщі.(м.Тронь), а допомагає йому в цьому прекрасний педагог - Емма Левадська.

  20 липня. У м.Самбір на Львівщині у відомому музеї "Бойківщина" відкрилась спільна виставка творчого подружнього дуету з Ужгороду -художників Наталки Сіми і Володимира Павлишина. На презентацію ужгородців зійшлося не тільки товариство знаних художників, а й багато зацікавлених жителів Самбора.

  Бібліотечна та видавнича справа

  20 липня. В Ужгородському прес-клубі відбулася презентація книги "Скрипкові майстри України" Сергія Голубокого, мешканця с. Заріччя Іршавського району. Автора представив Василь Кузан, голова Іршавсього районного товариства "Просвіта", начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації. До довідника увійшла інформація про 182 скрипкових майстрів України, а також тих, хто певний час жив в Україні - чеські, польські, російські майстри.
  Сергій Голубокий - скрипковий майстер, автор понад 200 скрипок, викладач Іршавської дитячої школи мистецтв. Наразі в Україні діє Спілка скрипкових майстрів, яка об'єднує понад 70 людей.

  25 липня. В Мукачівській міській центральній бібліотеці було проведено літературний вечір під назвою "Героїня національного визволення" до 100-річчя від дні народження поетеси Олени Теліги. У ньому взяли участь представники міського осередку Союзу жінок-українок, Товариства репресованих, "Просвіти" ім. Т.Г.Шевченка та літоб'єднання "Рідне слово". Був проведений бібліографічний огляд книжково-ілюстративної виставки "Олена Теліга: життя за тризубовий стяг".
  Просвітництво. Художня самодіяльність. Туризм

  6-9 липня відомий закарпатський гірськолижний курорт Драгобрат презентував літню програму активного відпочинку. Туристичний фестиваль "Свято Купала на Драгобраті", який організував туроператор "Карпати. Туризм. Відпочинок" спільно з Радою туризму Карпатського регіону, мав на меті привернути увагу туристів та туристичних організацій до рекреаційного потенціалу високогірних карпатських курортів
  У програмі фесту - семінар з велотуризму та представлення нових велосипедних маршрутів Свидовецьким масивом, змагання з парапланеризму та скелелазіння, походи і верхова їзда, автомандрівки до високогірних озер, а також святкові концерти за участю відомих етно-фольклорних колективів.

  7-9 липня у с.Рекіти Міжгірського району Закарпатської області на мистецькому полі ім. В.Ковалика відбувся ІІІ Міжнародний фестиваль дитячої поезії та прози "Рекітське сузір'я", який традиційно проводить Мала Академія літератури й журналістики (МАЛіЖ) за підтримки облдержадміністрації. В рамках фестивалю відбулися виступи юних літераторів, митців, а також прес-конференції та брифінги керівників відділень Малої академії літератури і журналістики. У програмі свята були такі цікавинки як - вівчарське частування, спортивні змагання, колективний обід учасників фестивалю з військових похідних кухонь у наметовому містечку, стрибки з парашутом спортсменів Товариства сприяння оборони України, виступи військового оркестру та колективів художньої самодіяльності.

  12 липня вже традиційно в селі Нижнє Селище, що знаходиться поміж мальовничих краєвидів Хустського району Закарпаття, відбувся V міжнародний фестиваль "Селиська співанка"
  Програма фестивалю була досить насиченою та різноманітною, а відтак змогла задовольнити потреби кожного конкретного відвідувача.
  До уваги гостей пропонувалися виступи:
  1. Олег Скрипка та "Ле Гранд Оркестр" (Київ)
  2. Центр сучасного мистецтва "Дах" (Київ)
  3. Гурт "ДахаБраха" (етно-хаос) (Київ)
  4. "Ді Гріне Кузіне" (Берлін)
  5. "Гудаки" (Нижнє Селище)
  6. Місцеві фольклорні колективи з Ужгорода, Іршави та інші
  7. Театральні колективи
  Впродовж усього дня глядачі мали можливість прийняти участь в спортивних іграх, насолодитися виставками старих фото етнічного спрямування та пересвідчитися у багатстві фантазій та традицій народних умільців, а також долучитися до процесу боді-арту.
  "Селиська співанка" - це виключно жива музика, яка створює тільки позитивні емоції, засновані на українських тисячолітніх традиціях, а також знайомство з етнічними мотивами інших народів Європи.
  Фестиваль в Селищі лише починає серію карпатських гулянь, адже свято продовжиться в Шешорах, на Івано-Франківщині, куди попрямують прихильники українського фольклору.
  В щорічному Міжнародному фестивалі етнічної музики та ленд-арту "Шешори - 2006" у прикарпатських Шешорах брав участь і закарпатський народний гурт "Гудаки". Карпатське село Шешори перетворилося на меку музичних гурманів. На цей мистецький форум з'їхалося близько 10 тисяч гостей, які мали можливість послухати виступи музикантів з багатьох країн Європи. Окрім традиційної програми - етномузики на цьогорічному дійстві була запропонована і кінопрограма.

  15 липня. Театралізоване свято "Невицький замок - замок наречених" відбулося у закарпатському селі Кам'яниця Ужгородського району.
  "Невицький замок - замок наречених" - саме ця назва на 100 відсотків відобразила ідею проведення свята весільних обрядів Ужгородщини Колективи з Худльова, Оріховиці, районного будинку культури представили до уваги глядачів традиції, які з діда-прадіда, супроводжують весілля. Вперше присутні почули й старовинне ладкання у виконанні сімейного дуету Тетяни та Сергія Раховських.

  22 липня у Рахівському районі Закарпатської області на полонині Берлибашка (с.Костилівка), за сприяння Швейцарсько-українського проекту розвитку лісового господарства на Закарпатті "Forza" відбулося свято "Полонино моя мила". Свято вшановує традиції і працю вівчарів, які з давніх-давен працюють на високогірних полонинах - готують овечий сир - бринзу, вурду, доглядають овець. Всі бажаючі були запрошені на місце події - Карпатську полонину неподалік однієї з найвищих вершин Українських Карпат - г. Поп Іван Марамороський, де змогли відчути справжній гуцульський світ і доторкнутися до неба. Учасники художньої самодіяльності колективів села відтворили елементи гуцульського весілля, виступили із самобутніми коломийками.

  22 липня. Традиції древнього угорського племені - гуннів - вивчають мешканці міжнародного молодіжного юрто-табору, який відкрився у закарпатському селі Шаланки, що на Берегівщині. Тут відпочивають 50 підлітків із Закарпаття та 15 - з Угорщини. Цей табір відкрився вже у дванадцяте. Діти живуть у повній гармонії з природою: відсутність окремих комунальних зручностей не заважає змістовному й здоровому відпочинку.
  Насичену програму відпочинку забезпечують наставники з Угорщини та студенти-практиканти Берегівського угорського педагогічного інституту.

  21-28 липня дорогами Прикарпаття, Закарпаття та Львівщини проходив міжнародний велосипедний пробіг на підтримку розвитку туризму Карпатського регіону. Його організаторами виступили Івано-Франківський спортивно-туристичний велосипедний клуб спільно з видавництвом "Карпати - 3000" та журналом "Карпати. Туризм. Відпочинок". Спортсмени побували також у Надвірній, Косові, Паляниці, Тересві, Мукачевому Закарпатської області і Стрию Львівської.

  15-19 липня. В Ужгороді відбувся Форум європейських студентів, організований літнім університетом AEGEE на тему: "Туристичний потенціал Закарпатської області". На Форум були запрошені студенти з усієї Європи, в тім числі й з УжНУ, а також представники всеукраїнської молодіжної громадської організації "Фундація регіональних ініціатив", та ужгородської молодіжної громадської організації "Батьківщина молода". Мета літнього університету - ознайомити європейську молодь з нашим дивовижним краєм, його історією, культурою, побутом і красою закарпатської природи.

  НАЗАД