• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за червень 2006 року)

  До Міжнародного Дня захисту дітей

  1 червня в Закарпатті з нагоди Міжнародного Дня захисту дітей за підтримки управління у справах молоді та спорту облдержадміністрації відбувся марш-ходотон та спортивні змагання "Повір у себе" за участі дітей з обмеженими фізичними можливостями.
  Цього ж дня в обласному центрі громадська організація "Допоможи другу" провела виставку дитячих малюнків, відбулись урочистості у смт.Батєво в обласному притулку для неповнолітніх.
  Проведено також міжнародний футбольний турнір, легкоатлетичну естафету, конкурс дитячого малюнку на асфальті, концерт аматорських колективів, виставку дитячої книжки та урочистості з нагоди 15-річчя благодійного фонду "Нова сім'я", що у м.Ужгороді.
  У головному управлінні праці та соціального захисту населення облдержадміністрації проведено засідання за "круглим столом" на тему: "Рання соціальна реабілітація дітей-інвалідів у Закарпатській області".
  На площі Театральній в Ужгороді центр соціальної служби для сім'ї та молоді разом з кафедрою соціальної роботи УжНУ провів соціальний захід, присвячений Міжнародному дню захисту дітей. Студенти - волонтери, майбутні фахівці соціальної роботи допомогли у проведенні цього важливого соціального заходу, під час якого провели роз'яснювальну роботу з дітьми та молоддю, роздали допоміжну літературу та ін.

  Вшанування пам'яті

  16 червня у м.Виноградові Закарпатської області вшановано пам'ять партизан-підпільників, розстріляних фашистами біля стіни Севлюшської семінарії 17 червня 1944 року. Захід організовано районною радою ветеранів України за участі міського осередку Всеукраїнського жіночого товариства ім.О.Теліги та райдержадміністрації. Учасники заходу поклали корзини квітів до Стели розстріляних партизан.
  18 червня в урочищі Буркут на Яблунецькому перевалі Рахівського району, що на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей відбулось віче з нагоди 10-ї річниці перепоховання загиблих у 1939 році воїнів Карпатської Січі. Панахиду за полеглими патріотами, які боронили Карпатську Україну, відправили священнослужителі УГКЦ та УПЦ КП. В акції вшанування пам'яті взяли участь голова Рахівської райради І.Сурмачевський, в.о. голови райдержадміністрації Е.Зелінський, міський голова Я.Думин, представники обласних та районних організацій НРУ та ВУТ "Просвіти".
  22 червня в Ужгороді в День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні голови Закарпатської облдержадміністрації О.Гаваші, облради М.Кічковський, члени колегії ОДА, члени президії облради, представники ветеранських організацій, лідери облорганізацій політпартій, громадських організацій, військовослужбовці поклали корзини квітів до Меморіального комплексу загиблих воїнів на Пагорбі Слави.
  Цього дня у всіх населених пунктах області відбулися покладання квітів до пам'ятників воїнам-визволителям, мітинги-реквієми та панахиди за загиблими.

  До 10-ї річниці Конституції України.

  В області був створений організаційний комітет з підготовки та проведення заходів із відзначення 10-ї річниці Конституції України. Очолив оргкомітет в.о. заступника голови обласної державної адміністрації Іван Качур. Також затверджено низку заходів з підготовки до відзначення цього свята. Серед них - проведення урочистостей, святкових концертів, тематичних експозицій, книжкових виставок, літературно-музичних вечорів, тематичних лекцій та інших науково-просвітницьких заходів тощо.
  22 червня у Виноградові Закарпатської області заступники голови райдержадміністрації А.Бажура та райради Й.Борто провели засідання за "круглим столом" з нагоди відзначення 10-ої річниці прийняття Конституції України за участі лідерів райорганізацій політпартій та громадських організацій. Обговорено положення і принципи Основного Закону держави, проблемні питання району та шляхи їх вирішення.
  27 червня в Ужгороді проведено обласні урочисті збори та святковий концерт з нагоди 10-ої річниці Конституції України за участі голови облради М.Кічковського, в.о. голови облдержадміністрації В.Гоблика, депутатів Верховної Ради України ІІ скликання, депутатів облради, керівників облорганізацій політичних партій, громадських, ветеранських, молодіжних, творчих, національно-культурних та жіночих організацій, священнослужителів різних конфесій. Керівники облдержадміністрації, облради вручили учасникам зібрання відзнаки - Почесні грамоти та Подяки, депутатам ВР ІІ скликання - пам'ятні сувеніри.
  26 червня у смт. Великий Березний відбулося засідання за "круглим столом" на тему: "Конституція України - досягнення та проблеми у втіленні основних положень" за участю представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
  26-30 червня. В місті Берегове у фойє райдержадміністрації проходила виставка образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва членів творчого об'єднання "Берег" з нагоди відзначення Дня Конституції України.

  Театрально-концертне життя

  8 червня. В Ужгороді у великому залі філармонії відбувся концерт 19 - річної ужгородки, студентки Будапештської музичної академії ім. Ф.Ліста Анжеліки Фукс. Юне дарування вразило глядачів неперевершеним виконанням на фортепіано творів Ф.Ліста. Кілька композицій Анжеліка виконала в дуеті із симфонічним оркестром обласної філармонії.
  10-11 червня. У Мукачеві Закарпатської області за сприяння облдержадміністрації відбувся фестиваль російської культури "Не вместо, а вместе", організований міським національно-культурним товариством "Руский дом". На відкритті виступили Генконсул Російської Федерації у м.Львові Є.Гузєєв, заступник директора Департаменту міжнародних зв'язків м.Москви Ю.Каплун. У рамках фестивалю проведено вечір класичної музики у виконанні артистів "Большого теарта" м. Москви та концерт російської народної пісні у виконанні колективів художньої самодіяльності.
  21 червня. В Ужгороді у великому залі філармонії відбувся концерт духового оркестру філармонії (художній керівник В.Співак), за участі Ю.Дідик (сопрано) та О.Садварія (тенор).
  25 червня, в Ужгороді відбувся закарпатський молодіжний фестиваль "BE FREE" - "Будь вільним". У рамках фестивалю, приуроченого до Дня молоді, - виступи молодих зірок Закарпаття, крос, велопробіг та велоквест, спортивні змагання. А на площі перед Закарпатським український муздрамтеатром на фанів очікував святковий рок-концерт за участі гуртів "TorrenT", "9 калібр", "Танго Темп" та ін..
  25 червня в Закарпатському обласному театрі ляльок "Бавка" в Ужгороді відбулося закриття 25 ювілейного театрального сезону. У програмі: вистава-візитівка театру "Недотепа із вертепа" Дмитра Кешелі, яка дістала найвищі оцінки на багатьох престижних міжнародних театральних форумах. У фойє театру була розгорнута виставка, присвячена виставі "Недотепа із вертепа"

  Образотворче мистецтво. Музейна справа

  26-29 червня. У Чинадіївському замку Сент Міклош відкрилася фотовиставка Анни Бокотей. До колекції, яку представила авторка увійшло 80 робіт. Їх тематика присвячена пейзажам Сибіру, зокрема міста Новосибірська, де авторка провела значну частину свого життя.

  Бібліотечна та видавнича справа

  8 червня. Відомий український публіцист та письменник Юрій Бача з Пряшева за сприяння Європейського центру інформації при Закарпатській обласній науковій бібліотеці представив в Ужгороді книжку своїх вибраних творів. Понад 500-сторінкове "Вибране", що побачило світ у видавництві "Мистецька лінія", є підсумком його літературних студій, які друкувалися в різних часописах та книжках. Це перша книжка Юрія Бачі, яка вийшла на Закарпатті (до цього 6 книжок виходили в Пряшеві і одна в Києві).
  Нині в роботі знаходиться друга частина його вибраних творів - публіцистика. Адже Юрій Бача відомий насамперед як пристрасний журналіст, безкомпромісний до будь-якої неправди. Власне його публіцистика є своєрідний літописом життя української меншини Словаччини і становить значний інтерес. Письменник сподівається, що й другий том його вибраний творів побачить світ в Україні. А поміж тим він готовий передати свій багатющий архів Закарпатській обласній науковій бібліотеці. Проблема залишається тільки в транспортуванні.
  10 червня. В ЗОУНБ була оформлена книжково-ілюстративна виставка "Конституції України - 10 років", присвячена десятій річниці прийняття Конституції України. На виставці представлені документи з історії українського конституціоналізму, які висвітлюють проблеми дотримання прав і свобод людини та громадянина, сучасний стан та перспективи подальшого розвитку громадянського суспільства в Україні.
  26 червня. В Закарпатській обласні універсальній науковій бібліотеці відбувся творчий вечір з нагоди 85-річчя від дня народження та 65-річчя літературної діяльності прозаїка, драматурга, перекладача Юрія Керекеша. Життєвий і творчий шлях Юрія Керекеша - яскравий приклад творчого і громадянського довголіття. Важко переоцінити його вклад у нинішнє мистецьке та громадське життя області. Недарма на ювілейному вечорі були присутні і представники влади, і найповажніших громадських організацій та навчальних закладів, і земляки та учні Юрія Юрійовича.

  Просвітництво. Художня самодіяльність. Туризм

  4 червня. В селищі Великий Березний Закарпатської області у Будинку культури відбувся районний творчий звіт, в якому взяло участь 21 художній колектив та 18 окремих виконавців району, у тому числі і 3 кращі колективи освітніх закладів. Також у фойє районного Будинку культури працювала виставка робіт народних умільців та самодіяльних художників району. На виставку було представлено вироби з лози (Іван Юрик), коренепластики (Василь Канюк), дерева (Василь Лужицький, Євген Рубець, Юрій Каменца); вишивки (Надія Мазуренко, Наталія Поляк, Ольга Грицюк, Марія Ковач та ін.) та картини (Івана Юрика та Віктора Динник). Всього на виставку було представлено понад 350 робіт.
  4 червня. На Синевирському перевалі на закарпатській Міжгірщині під сурм трембіт та мелодії коломийок відбулося свято верховинської звичаєвості, ґаздівської праці та пісні - проводи вівчарів та отар на полонини. За традицією верховинської гостинності, всіх запрошували покуштувати сир, токан, банош, солодощі,а компетентне журі визначило переможців цього кулінарного конкурсу. Відтак охочі змогли взяти участь у конкурсі на кращого трембітаря, помилуватися виставкою робіт народних умільців, придбати унікальний сувенір, та поспостерігати за процесом доїння овець та сироваріння.
  4 червень. На найвищій вежі Мукачівського замку відновлено давні куранти. Тепер годинник не тільки показує час, але й грає державний гімн України. До того ж кожні чверть години він боєм нагадує про себе численним відвідувачам музею.
  6 червня. В обласному центрі біля пам'ятника Олександру Пушкіну Ужгородське міське товариство російської культури (керівник - Олександр Дурнєв) організувало свято з нагоди дня народження великого російського поета. Із вступним словом про життя і творчість Пушкіна виступила доцент кафедри російської літератури УжНУ Людмила Бородіна. Після цього присутні могли оцінити виконавчу майстерність хору російської пісні Мукачівського міського товариства російської культури ім. Пушкіна та послухати поезії класика, які читали студенти УжНУ та учні 3-ї та 11-ї шкіл Ужгорода. Власні вірші, присвячені Олександру Пушкіну, декламував поет Олександр Торохтін.
  10 - 11 червня у м. Рахів товариство соціокультурного розвитку "Панонія" в рамках проекту "Розвиток навиків приватного підприємництва у сфері народних ремесел, промислів у гірських населених пунктах Закарпаття" провела семінар - тренінг "Маркетинг продукції народних промислів". Учасниками тренінгу стали народні умільці та ремісники з3-х гірських районів Закарпаття, а саме: Рахівського, Воловецького та Міжгірського, загалом у тренінгу взяло участь 25 чоловік.
  10-11 червня. Невелике містечко Свидник знову стало центром світового українства. Тут відбувалося 52-е свято українців-русинів Словаччини. Впродовж двох днів зі сцени амфітеатру виступило близько тисячі учасників. Фольклорні колективи зі Словаччини, України, Польщі, Угорщини, Хорватії, Чехії яскраво демонстрували, що українська пісня і танок живуть і не вмирають. Традиційно у рамках святкувань відбулася і наукова конференція, присвячена цього разу 50-річчю Музею української культури у Свиднику. Уперше Україна не тільки надала моральну підтримку Свидницькому святу, але й фінансову. Так само вперше за півстоліття до північно-східної Словаччини, заселеної українцями, приїхав Український народний хор імені Г.Верьовки. Закарпаття було представлене гуцульськими музиками з Рахова, який є містом-побратимом Свидника, співачкою Іриною Яриною, науковцями, письменниками, журналістами.
  11-12 червня. За сприяння Закарпатської обласної еколого-натуралістичної станції учнівської молоді та Ужгородської організації незалежної медіа-профспілки України закарпатські журналісти сплавлялися найбільшою річкою нашого краю - Тисою. Гостями закарпатців стали двоє фотокореспондентів журналу "Карпати. Туризм. Відпочинок", що видається в Івано-Франківську, -Мирослав Кушніренко та Денис Трофімов.
  20 червня в Ужгороді, з метою презентації України, як європейської держави, пройшов міжнародний автопробіг Україна-Словаччина "Silver Veteran Rallye 2006" за участі понад 30 раритетних автомобілів (близько 100 учасників) з Великобританії, Франції, Бельгії, Швейцарії, Австрії, Чехії, Словаччини. На центральній площі обласного центру з нагоди автопробігу відбувся концерт фольклорних колективів.
  З 25 червня по 1 липня тривав на Закарпатті П'ятий міжнародний фестиваль друзів дітей. Девіз фестивалю - "Разом у Європі за права дітей".
  Для участі у фестивалі з Будапешта до Ужгорода приїхали 70 угорських та десять румунських дітей, які протягом тижня жили у таборі разом із 25 українськими ровесниками. У програмі свята, що відбулося за участі багатьох юних мешканців Закарпатської області, - факельний похід на Пагорб Слави в Ужгороді, зустрічі з ветеранами війни, відвідання пам'ятних місць Закарпаття, вечори інтернаціональної дружби, спортивні змагання, конкурси художньої самодіяльності. Нинішній фестиваль проводиться в Україні вдруге, попередні три відбулися в Румунії. Наступний планується провести в Сербії.
  26-27 червня. Сто років тому вийшов друком ірмологіон (або простопініє) Мукачівської греко-католицької єпархії - нотна церковно-богослужбова книжка. З цієї нагоди Богословська греко-католицька академія імені Блаженного Теодора Ромжі провела представницьку наукову конференцію. Участь у ній взяли богослови та науковці з Ужгорода, Мукачева, Рима, Словаччини, Угорщини, Сербії, США. На конференції були присутні і виступили владика Юрій Джуджар (Сербія), владика Мілан Хаутур, митрополит Ніколас (Джонстаун, США), владика Всеволод, архієпископ Скопельский (США). Конференція була цікава й тим, що в її рамках було відкрито дві виставки. Перша показала сакральні роботи ужгородського художника Івана Дідика та львів'янина Олександра Войновича. Друга виставка продемонструвала вміння розписувати ікони семінаристами. Матеріали конференції вийдуть окремим збірником.

  НАЗАД