• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за березень 2006 року)

  Вшанування пам'яті Т.Г.Шевченка

  березня в Ужгороді з нагоди 192 річниці від дня народження Великого Кобзаря, голова Закарпатської облдержадміністрації О.Гаваші, голова облради М.Андрусь, міський голова В.Погорєлов, керівники політичних партій та громадських організацій, громадяни міста поклали до пам'ятника Т.Шевченку корзини квітів.

  5 березня. В місті Ужгород у Народному домі "Просвіта" відбувся святковий вечір української пісні, присвячений 192-й річниці від дня народження Т.Г. Шевченка та 67-й річниці Карпатської України.

  Відзначення 67-ї річниці Карпатської України

  15 березня в Ужгороді з нагоди 67-ої річниці Карпатської України голови облдержадміністрації О.Гаваші, облради М.Андрусь, міський голова В.Погорєлов, керівники правоохоронних та контролюючих органів, військовослужбовці, лідери облорганізацій політпартій, громадських організацій поклали корзини квітів до пам'ятника Президенту Карпатської України, Герою України А.Волошину. На Красному полі, що поблизу Хуста, відбувся мітинг-реквієм на якому виступили голова облдержадміністрації О.Гаваші, заступник голови облради І.Мішко, народні депутати України О.Климпуш (фракція "Відродження"), С.Хмара (фракція УНП), Ю.Шухевич, син головнокомандуючого УПА. До Меморіального комплексу загиблим карпатським січовикам квіти, вінки поклали керівники області, міст і районів, ветеранських, молодіжних організацій. Священнослужителі греко-католицької та православної конфесій відправили панахиду. В колишній столиці Карпатської України Хусті проведено урочисте зібрання та святковий концерт.

  19 березня. На Яблунецькому перевалі, що на кордоні Івано-Франківської і Закарпатської областей, відбулася акція "Пам'ять об'єднує. Сепаратизм не пройде!", приурочена пам'яті воїнам Карпатської Січі, які загинули, захищаючи проголошену весною 1939 року державу - Карпатську Україну. Участь у цій акції взяли представники національно-патріотичних сил двох областей, які привезли з собою освячені скибку хліба, щіпку солі і свічку, а також керівництво регіонів.

  Про відзначення Всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва

  23 березня згідно з розпорядженням голови ОДА було проведено низку заходів, спрямованих на підтримку працівників цієї галузі. Цього дня пройшли урочисті збори та святковий концерт, вечори-зустрічі з ветеранами культосвітньої роботи та аматорської творчості.
  Члени обласного об'єднання майстрів народного мистецтва відкрили невеличку виставку власних творів у холі будівлі облдержадміністрації. Тут було представлено доробок мукачівських аматорів, котрі працюють у жанрі декоративно-прикладного мистецтва. Експозиція тривала кілька днів. Вона ж стала першою у низці виставок умільців інших районів Закарпаття.

  Театрально-концертне життя

  Березень. Закарпатський обласний український музично-драматичний театр вирушив на гастролі. Загалом до кінця цього року театр має намір відвідати 12 міст України. Режисером більшості вистав є Олександр Саркісьянц, і навіть "Калігулу", поставлену киянином Андрієм Шараскіним, ужгородський режисер дещо видозмінить на свій лад.

  2 березня. В Ужгороді у театрі ляльок відбувся сольний концерт Тетяни та Сергія Раховських під назвою "Весна, навіяна коханням…"

  5 березня. За підтримки обласного управління культури у Закарпатській обласній філармонії прозвучали "Шедеври світової органної музики" у виконанні Заслуженої артистки України Наталії Висич. Вперше на Закарпатті було презентовано орган "RODGERS".

  10 березня. В Ужгороді у залі філармонії відбувся концерт популярної та класичної музики у виконанні духового оркестру (художній керівник та диригент Володимир Співак).

  18 березня. В Ужгороді у приміщенні Закарпатського обласного лялькового театру відбулася вистава творчого об'єднання "Вільний театр" під назвою "Asta la Vista". Цю виставу уже бачили в Словаччині у музеї сучасного мистецтва імені Енді Ворхола.

  19 березня. Танцювальний ансамбль "Корпорація друзів" запросив всіх своїх прихильників та друзів на концерт, який відбувся в Ужгороді у залі Падіюну.

  20 березня. В Ужгороді в рамках проекту "Музичні вечори Остапа Шутка" відбувся концерт українського скрипаля Остапа Шутка та австрійського гітариста Лео Вітошинського. У програмі прозвучали твори Моцарта, Паганіні, Фалья та П'яццоли. Остап Шутко - один із найвідоміших українських музикантів, який вперше виступив на сцені Львівської філармонії в 14 років, виконавши у супроводі симфонічного оркестру концерт Мендельсона. Нині він викладає на кафедрі скрипки у Національній музичній академії України ім. П.Чайковського у Києві.
      Музикант є лауреатом міжнародних конкурсів, був стипендіатом Президента України.
      Лео Вітошинський народився у Відні, з відзнакою закінчив Віденську музичну академію. Став переможцем Першого міжнародного конкурсу гітаристів в італійській Александрії. Постійно концертує як соліст та камерний виконавець. У 2003 році у Відні вийшла його книга "Мистецтво гри на гітарі".

  23 березня. В обласні філармонії відбувся концерт скрипаля Мілана Паля (Словаччина), піаніста Євгена Іршаї (Словаччина) за участі Катерини Ісак (орган), Валерії та Аліни Рахманових.

  Березень. З нагоди 60-річчя заснування Закарпатської обласної філармонії відбувся своєрідний бенефіс закарпатського мистецтва. На свої концерти глядачів запрошували Закарпатський заслужений народний хор, духовий оркестр філармонії, камерний та симфонічний оркестри, ансамбль "Угорські мелодії", Заслуженого Закарпатського народного хору та інші відомі виконавці.

  З 31 березня по 2 квітня у Львівському театрі юного глядача проходив V-й Міжнародний театральний фестиваль "Гори", у якому приймали участь понад 250 осіб із особливими потребами з України та Польщі. Закарпаття представляв театральний колектив із села Вільшани Хустського району.

  Образотворче мистецтво. Музейна справа

  Березень. До 60-річчя відкриття Ужгородського художньо-промислового училища, з часом назву закладу було замінено на Ужгородське училище прикладного мистецтва (з 1995 року - Коледж мистецтв ім.. А.Ерделі Закарпатського художнього інституту) відбулася науково-практична конференція "Ерделівські читання".У рамках святкування в Закарпатському обласному музеї архітектури та побуту була відкрита виставка творчих робіт викладачів закладу.

  Березень. До Міжнародного жіночого дня у закарпатському Мукачеві відкрилась виставка під назвою "Крокус-2006". Всі представлені полотна написали жінки-художниці. До уваги відвідувачів 23 майстрині представили пейзажі і натюрморти. Виставка тривала у картинній галереї міста над Латорицею упродовж 2 тижнів.

  Березень. В обласному центрі Закарпаття відбулося заключне засідання комісії істориків Ужгородського національного університету та членів Ужгородської міської художньої ради, на якій оголошено результати конкурсу серед відомих закарпатських скульпторів (Б.Корж, М.Белень, О.Єлізаров та батько і син Олашини) на кращий ескіз барельєфів видатних зарубіжних та вітчизняних істориків Геродота, Корнелія Тацита, Нестора-літописця, Анонімуса, Павла-Йожефа Шафарика, Сергія Соловйова, Леопольда фон Ранке, Михайла Грушевського, Беніто Кроче, Фернана Броделя, Йоаникія Базиловича, Михайла Лучкая, Тіводара Легоцького, Вартоломія Гаджеги, Антонія Годинки. Ця композиція барельєфів повинна прикрасити коридор історичного факультету УжНУ. Шляхом відкритого обговорення кращою роботою визнано проект, запропонований скульпторами Олашиними.

  Березень. Унікальні реліквії - особисті речі, документи, книжки, світлини Президента Карпатської України Августина Волошина - передали музею в Ужгороді. Понад 60 років цінні речі зберігали в монастирях та церквах Словаччини та Чехії. Урочисту передачу національних скарбів Україні підготували до сто тридцять другої річниці від дня народження Августина Волошина. Майже тисяча реліквій, пов'язаних із життям Президента Карпатської України, священнослужителя Августина Волошина, тепер належить Україні. Серед них - 42 книжки Волошина та сотні наукових статей із питань громадського та політичного життя Закарпаття. Поповнити меморіальну кімнату національного героя України в Ужгороді допомогла родина його племінника.

  Бібліотечна справа

  1 березня в читальній залі ЗОУНБ відбувся літературний вечір "Попробуйте меня от века оторвать", присвячений 115-річчю від дня народження О. Мандельштама.

  2 березня. В Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася презентація Центру європейської інформації. Він створений за підтримки МФ "Відродження" для обізнаності закарпатців із життям у сусідніх країнах. У відкритті взяли участь Генеральний консул Словацької республіки в Ужгороді Антон Лукачович, менеджер Європейської програми МФВ Дмитро Шульга, директор Центру підвищення кваліфікації працівників органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ і організацій, представників обласних управлінь, керівник Закарпатського інституту політичних досліджень Віктор Пащенко, генеральний директор Закарпатського обласного агентства із залучення інвестицій та господарської діяльності Володимир Приходько, начальник обласного управління з питань євроінтеграції та туризму Олександр Марченко, в.о. начальника управління культури ОДА Іван Канюка, директор Закарпатської ОУНБ Людмила Григаш, голова громадського товариства "Товариство соціально-культурного розвитку "Панонія" Федір Шандор, громадськість, журналісти.

  9 березня. В м. Мукачеве до відзначення Шевченківських днів у центральній міській бібліотеці ім. О.Духновича відбувся вечір поезії "Любіть Україну всім серцем своїм і всім ми своїми ділами". Для користувачів була оформлена книжкова виставка "Великий син українського народу".

  9 березня. Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека приймала почесного гостя - Посла Сполучених Штатів Америки в Україні Джона Едварда Гербста, який перебував з робочим візитом у Закарпатській області. Пан Гербст відвідав інформаційно-ресурсний центр "Вікно в Америку", докладно познайомився з його діяльністю, а також провів зустріч з випускниками Програми академічного та професійного обміну, читачами та працівниками бібліотеки, відповів на численні питання присутніх.

  15 березня. До 67-ї річниці Карпатської України Мукачівська центральна міська бібліотека організувала і провела літературну годину "Карпатська Україна - пролог української держави".Учні військового ліцею мали змогу ознайомитись з переглядом документів "Шлях Карпатської України" та книжковою виставкою "За щастя за волю в борні".

  30 березня в читальній залі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки відбувся літературно-музичний вечір "Благовісник праці", присвячений 70-літтю від дня народження українського письменника, академіка НАН України, фольклориста Словаччини Миколи Мушинки.

  Просвітництво. Художня самодіяльність

  5 березня у с. Біла Церква Рахівського району (Закарпатська область) за ініціативи голови сільської ради Ю.Беріндє відбувся восьмий районний фестиваль румунського фольклору "Марцишор". Учасникам фестивалю надіслав лист Генеральний консул Румунії в Україні Р.Сандулеску. На фестивалі виступив голова Рахівської райдержадміністрації В.Саїк та нагородив грамоти кращі самодіяльні колективи румунської нацменшини.

  7 березня - день народження першого Президента Чехословацької республіки Томаша Масарика (1850-1937) - одного з найвідоміших гуманістів світу, політичного діяча європейського рівня, фундатора демократичного облаштування Європи у міжвоєнний період, засновника та ідейного натхненника ЧСР У цей день Ужгородське Общество ім. Олександра Духновича (голова В.Падяк), Ужгородське товариство Подкарпатських русинов (голова Ю.Думнич) спільно з Ужгородською Спілкою чеської культури ім. Я.-А.Коменського (голова О.Буксар), Ужгородським клубом Т.Масарика (голова І.Латко), Ужгородським товариством словаків (заст. голови І. Джуринець) за традицією поклали до пам'ятника Т.Масарику в Ужгороді живі квіти. Після цього учасники маніфестації мали змогу у просторах Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки переглянути повнометражний документальний відеофільм "Чеський слід в у Карпатах", який відзнято у 2003 році у нашій області Чеським телебаченням із м.Брно. Фільм режисера Карела Фукса (оператор Петер Вейслік).

  15 березня в Ужгороді відбувся мітинг з нагоди 158-ої річниці революції та національно-визвольної боротьби угорського народу 1848-1849 років, організований Товариством угорської культури Закарпаття та Товариством угорської інтелігенції. На мітингу виступили Генконсул Угорської Республіки в Ужгороді В.Сікловарі, депутат Європарламенту К.Гаал. Учасники акції поклали корзини квітів до пам'ятника одного з лідерів революції Ш.Петефі. В урочистостях взяв участь в.о. заступника голови облдержадміністрації М.Попович, керівники угорських громадських організацій, представники релігійних конфесій. Мітинги з цієї нагоди відбулися в Берегові, Виноградові та Тячеві.

  19-20 березня. Міжнародна творча асоціація "Corona Carpatica" ("Карпатська корона") з осередком в румунському місті Сату-Маре разом з Державним архівом Закарпатської області влаштували в Ужгороді фестиваль "Kарпатська корона 2006 р." (Дні української та румунської літератури), в якому брало участь кільканадцять визначних письменників та науковців України, Румунії, Угорщини та Словаччини. Головним пунктом фестивалю було присудження міжнародної літературної премії "Corona Carpatica", якою щороку нагороджуються кращі карпатознавчі праці в категоріях прози, поезії, літературознавства та образотворчого мистецтва. Лауреатом цієї престижної премії 2006 року став в категорії "літературознавство" професор Микола Мушинка, доктор філологічних наук, академік Національної академії наук України. Диплом і премію йому вручили голова Науково-просвітнього товариства ім. А.Волошина і головний редактор журналу "Карпатський світ" Василь Кухта та голова асоціації "Карпатська корона" - головний редактор румунського літературного часопису "Poesis" ("Поезія") Ґеорґе Вултуреску - "за визначний внесок в дослідження історії і культури Карпатського регіону".Складовою частиною фестивалю була і презентація перших двох чисел новозаснованого історико-краєзнавчого та літературно-мистецького часопису "Карпатський світ", до редколегії якого входить і наш земляк Микола Мушинка. В рамках фестивалю відбувалася зустріч лауреатів премії "Карпатська корона" з викладачами та студентами історичного факультету Ужгородського національного університету.

  НАЗАД