• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за листопад 2006 року)

  До Дня пам'яті жертв голодоморів і політичних репресій.


  25 листопада у м. Ужгород за участі представників влади, громадсько-політичних та молодіжних організацій, національно-культурних товариств, очевидців тих подій відбувся мітинг-реквієм з вшанування пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій. На мітингу виступили заступник голови Закарпатської облдержадміністрації І.Качур, заступник голови облради М.Мартин, голова крайової організації Всеукраїнського товариства політичних в'язнів і репресованих І. Коршинський, голова Ужгородської молодіжної організації "Фундація регіональних ініціатив" В. Феськов. Після прямої трансляції звернення Президента України В.Ющенка до українського народу та загальнонаціональної хвилини мовчання учасники акції запалили свічки в пам'ять про загиблих, відбулася екуменічна панахида за участі представників різних конфесій. Скорботною ходою учасники мітингу пройшли до пам'ятника Герою України, Президента Карпатської України А.Волошина, який був знищений сталінським тоталітарним режимом й поклали корзини квітів, вінки, запалили свічки. Покладання вінків відбулось також до пам'ятників, пам'ятних хрестів та знаків жертв голодоморів та сталінських репресій, встановлених в обласному центрі. На території краю були приспущенні державні прапори. Мітинги-реквієми пройшли у всіх районах області. У храмах регіону відбулись панахиди за загиблими.

  26 листопада з нагоди Дня пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій у м. Мукачево на території будівництва храму УПЦ КП відкрито пам'ятний знак жертвам штучного голодомору 1932-9133 років, політрепресій та всім борцям за волю України.

  26 листопада всі обласні ЗМІ опублікували матеріали, приурочені вшануванню пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій. В бібліотеках було розгорнуто фото- та книжкові виставки не тему: "Голодомор: біль народний", "Демографічні втрати України у 30-х роках", "Архівні документи", "Чорні жнива…" та інші.
  У Закарпатському державному обласному архіві та Берегівському підрозділі архіву організовано виставки документальних матеріалів "Голодомор в Україні 1932-1933 рр.", на яких були представлені унікальні матеріали і про голод у гірських карпатських селах.

  26 листопада у м. Рахові з ініціативи районної організації Демократичної партії угорців України на римо-католицькому кладовищі відбулось вшанування пам'яті жертв сталінських репресій.

  Театрально-концертне життя


  11-12 листопада у м. Ужгороді пройшов VIII Міжнародний фестиваль джазового мистецтва "Пап-Джаз-Фест-2006" за участі 7 музичних колективів з України, Польщі, Словаччини та США. Організатори - обласне товариство музичної культури циган Закарпаття "Лаутарі" за підтримки Закарпатської облдержадміністрації, Центру культур національних меншин, посольства США в Україні. На урочистостях відкриття виступили заступник начальника управління культури облдержадміністрації В. Марюхнич, начальник відділу у справах національностей ОДА Ю. Євчак. Організаторам та кращим колективам фестивалю вручено Почесні грамоти облдержадміністрації, облради, цінні подарунки.

  17 листопада. В одному з найпрестижніших залів України -Національній філармонії - відбувся творчий вечір композитора, представника закарпатського Мукачева, Володимира Волонтира. Родзинкою вечора став виступ хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи.
  Твори Володимира Волонтира виконували також знані київські колективи. Це і дитячий хор національної радіокомпанії України, і народний художній колектив "Дитяча опера", і національний ансамбль солістів "Київська камерата". Фортепіанні твори виконувала Христина Волонтир - студентка Львівської музичної академії, донька композитора.

  Образотворче мистецтво. Музейна справа


  12 листопада. Мешканка Закарпаття Олена Медвідь організувала у місті Сваляві персональну виставку вишивки. Причому не першу - в неї їх було 9, а ще слід додати понад сотню загальних. Експонуються в музеї і два рушники і серветка відомої української вишивальниці, Героя України Віри Роік.

  17 листопада. У виставковому залі Закарпатського музею народної архітектури та побуту на два тижні розмістилась експозиція "Пісня гончарного круга", яка демонструє творчість народних умільців Михайла та Івана Галасів.

  21 листопада. В Ужгороді відбулось відкриття спільної виставки кращих художниць Закарпаття. Одарка Долгош, Надія Пономаренко, Олена Кондратюк та Людмила Корж-Радько об`єдналися, і результатом цього стали виставка й каталог "Чотири виміри". Відрізняються художниці одна від одної як у роботах, так і в житті, але всіх чотирьох їх об`єднує вишуканий смак і талант.

  24 листопада. В Ужгороді в Закарпатському обласному художньому музеї їм. Й Бокшая відкрилася виставка робіт народного художника України Антона Кашшая "Карпатська палітра Антона Кашшая", присвячена 85-річчю від дні народження майстра. В експозиціях виставки представлені роботи митця з фондів музею.

  Бібліотечна справа. Видавнича діяльність


  2 листопада. У літературно-мистецькій вітальні Ужгородської міської бібліотеки пройшов вечір, присвячений видатному культурному та громадсько-політичному діячу Михайлу Балудянському.

  6 листопада. В Ужгороді відділ літератури іноземними мовами ЗОУНБ провів засідання клубу ім. Г.Дравої в пам'ять угорського, трансильванського письменника, поета Шите Ондраша (1927-2006).

  8 листопада. В Міжгірській районній бібліотеці відбувся літературно-мистецький вечір "Андрій Дурунда - гарна душа і гарний талант" присвячений 50-річчю від дня народження письменника.

  9 листопада. У м. Ужгороді в Закарпатському обласному театрі ляльок відбувся урочистий літературно-мистецький вечір з нагоди 60-ліття заснування Закарпатської організації Національної спілки письменників України, відзначення якого співпало з Днем Української писемності та мови. На зібранні було представлено книжкову виставку "Красне письменство Закарпаття", підготовлену працівниками ЗОУНБ. Голова облради М. Кічковський, заступник голови облдержадміністрації І.Качур, заступник голови Національної спілки письменників України В. Шкляр, голова Спілки українських письменників Словаччини І. Яцканин вручили майстрам художнього слова Почесні грамоти, подяки, відзнаки.
  Того ж дня у приміщенні Народного музею літератури Закарпаття відбулась презентація щойно виданої за сприяння голови ОДА книжки "Письменники Срібної Землі", де з неупереджених позицій представлено всіх членів Національної спілки письменників та зачинателів новітньої літератури.

  19 листопада. В Ужгороді у військовій частині А 1778 працівниками читального залу Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки був проведений урок духовності "Любов'ю кривди не вчиню" до 200-річчя від дня народження П.С. Морачевського.

  21 листопада. У літературно-мистецькій вітальні Ужгородської міської бібліотеки пройшов вечір пам'яті , присвячений Григорію Жатковичу - першому губернатору Підкарпатської Русі, уродженцю села Голубине Свалявського району.

  30 листопада. В Ужгороді в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулась прес-конференція організаторів "Ужгородського книжкового Миколая". Присутні мали змогу ознайомитись із програмою виставки-ярмарку та акціями у її рамках, що проходитимуть 14-15 грудня ц.р. в обласному центрі Закарпаття.
  Головні акції програми - презентації нових книг, конкурси, дискусії відбудуться в ужгородському спорткомплексі "Юність", а численні зустрічі з гостями "Миколая" - в аудиторіях вузів, шкіл, бібліотеках міста.Серед учасників виставки-ярмарку видавництва Закарпаття та видавці з Києва, Львова, Івано-Франківська, Вінниці та інших міст України. В гості до закарпатських шанувальників очікуються лауреати національної премії ім. Т. Шевченка Дмитро Кремінь та Михайло Слабошпицький, головний редактор журналу "Книжник-рев'ю" Костянтин Родик та керівник Всеукраїнського конкурсу "Книжка року" Галина Родіна, гості з Словаччини: Іван Яцканин, Йосип Збіглей, Мілан Бобак, на запрошення Центру Європейської інформації приїдуть - літературознавець Дмитро Стус, поет і публіцист Павло Вольвач. В рамках "Ужгородського книжкового Миколая" пройдуть також виставки живопису і графіки, творчі зустрічі з фахівцями книжкового дизайну з Української академії друкарства (м. Львів) - кандидатом мистецтвознавства Володимиром Стасенком та Ярославом Куцем. Видавництва, які подали заявки: "ІВА", "Закарпаття", Ужгородська міська друкарня, "Кальварія" (м. Львів), "Патент", "Експромт", "Ґражда", "Ліра" , "Мистецька лінія", "Олександри Гаркуші", "Абетка - Нова" (м. Кам'янець-Подільський), "Дуліби" (м. Київ), "Лілея - НВ" (Івано-Франківськ).
  У листопаді побачило світ нове видання про словацьку національну меншину Закарпаття. Зденка Болерацова випустила у світ книгу словацькою мовою "Історія і культура словаків на Закарпатській Україні".
  Автор подала основні зібрані, проаналізовані та інтерпретовані факти з історії, мови, релігії, освіти і просвіти, традицій і побуту закарпатських словаків. Вказує на життя, громадський статус та місце словацької меншини в Україні, на її народну і культурну ідентичність на окремих етапах історичного і громадського розвитку.

  Просвітництво. Художня самодіяльність. Туризм


  4 листопада. Закарпатці взяли участь у Всеукраїнському фольклорному фестивалі чехів України "Плес" у Луцьку. Нинішній фестиваль - одинадцятий. Попередні відбувалися почергово у Києві, Джанкої та Одесі. До Луцька чехи із усієї України прибули на запрошення міських та обласних властей. На свято з'їхалися фольклорні колективи із Вінниччини, Закарпаття, Запоріжжя, Києва, Криму, Миколаївщини, Одещини та Рівненщини. Учасники фестивалю представили на розгляд лучанам та гостям міста традиційні чеські танці та співи.

  11-12 листопада у м.Мукачеві відбувся Міжнародний фестиваль сучасного танцю "Мукачево - OPEN DANCE -2006" за участі танцювальних команд з України, Східної та Західної Європи. Організувала його керівник місцевого танцювально-спортивного центру "Сучасник" Олена Яцканич. Кілька днів поспіль більше трьохсот учасників із одинадцяти міст України, а також Польщі, Словаччини та Чехії, демонстрували мистецтво сучасного танцю.

  17 листопада у м. Берегові Закарпатської області в рамках програми добросусідства Угорщина-Словаччина-Україна INTERREG III A/TACIS "Створення регіонального туристичного інформаційного центру в Закарпатській області" відбулись урочистості з нагоди відкриття нового туристичного інформаційного центру. Мета - забезпечення туристів, організацій, інвесторів інформацією про наявні туристичні ресурси і послуги в Закарпатській області та Соболч-Сатмар-Берегської області Угорщини. В чудово облаштованому офісі інфоцентру зібралося чимало гостей, серед яких були працівники туристичних організацій, партнери з Угорщини, представники місцевої та регіональної влади, журналісти, науковці в сфері туризму.

  З 18 по 24 листопада в Ужгороді у СЦД "Ювентус" пройшов тиждень українського кіно. Акція відбулась за сприяння Ужгородського національного університету та Київської міської організації товариства "Меморіал ім. В. Стуса". Охочі мали змогу переглянути вісім стрічок та зустрітися з режисерами Аркадієм Мікульським ("Ольжич"), Андрієм Данильченком та творчою групою фільму "Голодомор. Технологія геноциду".

  19 листопада у м.Ужгороді члени міської Міжнародної організації жінок "Zonta" спільно із Закарпатським регіональним відділенням Асоціації міст-побратимів провели благодійну акцію під назвою "Осінній вальс". Зібрані кошти (7 тис. грн.) будуть передані Ужгородській міській клінічній лікарні для відкриття кімнати нейросенсорної реабілітації немовлят, яких залишили мами після народження у пологовому будинку.

  20 листопада в Ужгородському музичному училищі ім. Чайковського відбулись урочистості з нагоди встановлення органу "Роджерс", подібного до того, що розташований у резиденції англійського принца Чарльза.

  Листопад. У Празі та інших містах Чехії глядачеві представлено документальний фільм про закарпатську Рахівщину. Стрічка під назвою "О пів на четверту" - це продовжена версія короткометражки "Закарпатська область. Рахівський район", яка два роки тому, в рамках кінофестивалю в місті Злін, отримала першу премію у конкурсі студентського документального кіно. Її автори Штєпан Гон та Томаш Годан вирішили повернутися до теми та зняти повноцінну картину тривалістю понад годину. Тепер вона охоплює усі пори року, за яких живуть у найвищих горах України звичайні гуцули - старші і молодші, працьовиті і ледачі, питущі та ні. Зйомки протягом чотирьох років тривали в містечку Рахів та селі Лазещина на самісінькому сході Закарпаття.

  29 листопада в Державному архіві Закарпатської області за фінансової підтримки народного депутата України С.Аржевітіна та за участі науковців зі Словаччини, Румунії, Чехії та України відбулась Міжнародна конференція на тему: "Дерев'яне сакральне зодчество українських Карпат: проблеми збереження, відтворення". До Ужгорода приїхали найвідоміші авторитети, які займаються дерев'яними церквами нашого регіону. Дослідники відвідали не тільки Ужгород, але й дерев'яні храми в селах Гукливий, Розтока, Пилипець. Родзинкою конференція стала демонстрація фільму "Микола Шугай", знятого чехословацькими кінематографістами у 1946 році. Усі матеріали конференції будуть видані окремою книжкою.

  НАЗАД