• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за жовтень 2006 року)

  Відзначення 62-ї річниці визволення Закарпаття та України від німецько-фашистських загарбників


  27 жовтня у м.Ужгороді з нагоди відзначення в області 62-ї річниці визволення Закарпаття та України від німецько-фашистських загарбників голова Закарпатської облради М.Кічковський, заступник голови облдержадміністрації О.Карташов, керівники правоохоронних та контролюючих органів, військовослужбовці ЗСУ, лідери облорганізацій політпартій, громадських організацій, ветерани ВВВ поклали корзини квітів на Пагорбі Слави, до пам'ятників "Україна - визволителям", "Добровольцям Закарпаття - учасникам другої світової війни".
  В містах і селах області за участі керівників райдержадміністрацій, міськвиконкомів, громадськості, ветеранів ВВВ відбулись покладання квітів до пам'ятників воїнам визволителям.

  19 жовтня у м.Ужгороді відбувся турнір з міні-футболу "Нас об'єднує футбол", присвячений 62-й річниці визволення Закарпаття від німецько-фашистських загарбників за участі команд депутатів фракцій облради, громадських організацій та представників ЗМІ.

  Cвяткування Дня м.Ужгорода


  1 жовтня в рамках святкування Дня м.Ужгорода в обласному центрі відбувся конкурс малюнка "Рідне місто очима юних художників", спортивні змагання з шахів, шашок, волейболу, міні-футболу, настільного тенісу, легкої атлетики а також проведено обласну сільськогосподарську ярмарку "Золота осінь". Духові оркестри та фольклорні колективи зі Словаччини, Грузії, України виступили з концертною програмою. Керівники міськвиконкому поклали корзини квітів до пам'ятників Т.Шевченку, А.Волошину, О.Духновичу, Ш.Петефі та Т.Масарику. Відбувся також святковий концерт за участі провідних артистів України та феєрверк.

  Театрально-концертне життя


  З 1 по 7 жовтня в Ужгороді традиційно на базі Закарпатського обласного театру ляльок "Бавка" відбувся IX Міжнародний фестиваль театрів для дітей "Інтерлялька'2006". На ньому змагалися найкращі дитячі театри з різних країн. 23 вистави змогли побачили ужгородські діти під час міжнародного фестивалю лялькових театрів.
  Загалом, у фестивалі взяли участь 14 іноземних дитячих театрів та 8 українських. Всі вони змагалися за перемогу в 11 театральних номінаціях. Утім, найдорожча з них - це прихильність публіки - приз дитячих симпатій.
  Члени журі вважають "Інтерляльку" одним із найкращих українських лялькових фестивалів. Щороку його учасники намагаються здивувати глядача новою формою та змістом вистав.
  Гран-прі на фестивалі дитячих театрів виборов литовський театр "Леле".

  3 жовтня у великому залі обласної філармонії відбудеться концерт лауреата міжнародних конкурсів, заслуженої артистки України, доцента Львівської музичної академії ім. М. Лисенка Етелли Чуприк під назвою "Вечір фантазій". Концерт присвячено пам'яті викладача Ужгородського музичного училища ім. Д. Задора Мар'яни Валковської.

  5 жовтня у приміщенні Ужгородського греко-католицького кафедрального собору відбувся концерт камерного хору "Кантус". У програмі - Радіон Щедрін "Запечатленный ангел".

  8 жовтня. У Вінниці в рамках VIII міжнародного органного фестивалю, що проходив у римо-католицькому храмі декілька неділь поспіль відбувалися концерти органної музики заслуженої артистка України жительки Ужгорода, відомої у всьому світі органістки Наталії Висіч.

  9-19 жовтня. На Закарпатті вже всьоме проходив Міжнародний дитячо-юнацький конкурс "Срібний дзвін". Юні музиканти протягом десяти днів змагалися в номінаціях: фортепіано, академічний вокал, духові інструменти, цимбали, інструментальні ансамблі. Про зростання престижу цього конкурсу свідчить той факт, що з кожним роком географія учасників розширюється: цього разу у фестивалі взяли участь 210 учасників від 5 до 22 років з 11 країн.

  9 жовтня. В Ужгороді у великому залі облфілармонії відбувся концерт Уісамі Бустані (флейта, Великобританія).

  11 жовтня. У великому залі облфілармонії відбувся благодійний концерт "Музика двох фортепіано" викладачів Ужгородського державного музичного училища ім.Д.Задора Віктора та Тетяни Теличків

  12 жовтня. У великому залі облфілармонії відбувся концерт професора Музичної Академії ім..Ф.Ліста Соколої Балажа (фортепіано, Угорщина).

  13 жовтня У великому залі облфілармонії відбувся концерт Фрідеріки Ріхтер (фортепіано, Німеччина)

  19 жовтня. У великому залі облфілармонії відбувся Гала-концерт та урочисте нагородження переможців УІІ Міжнародного дитячо-юнацького мистецького конкурсу "Срібний дзвін".

  19-22 жовтня. На Закарпатті відбувся чотириденний VІІІ Міжнародний фестиваль телевізійних і радіопрограм для національних меншин "Мій рідний край". Він проходив на базі відпочинку "Воєводино" в околиці села Туря Пасіка Великоберезнянського району. У ньому прийняли участь 120 осіб (близько 90 телефільмів та 60 радіопрограм) з України, Румунії, Сербії, Угорщини, Словаччини, Австрії, Чехії та Польщі. У номінації телевізійних програм перше місце присвоїли телебаченню м. Новий Сад з Сербії за телепрограму "Будинок відкритих дверей". Друге дісталося румунам з регіональної студії Клуж-Напока за програму "Острів життя". Третє - програмі "Ц - як циган" колег з угорського телебачення, повідомляють "Новини Закарпаття". Спеціальним призом оргкомітету та журі фестивалю у номінаціях "За кращу авторську роботу" відзначено Чернівецьку ОДТРК за програму "Гірка черешня", а "За кращу режисерську роботу" - словаків з їхньою програмою "Капці для мамці". Програма Полтавського телебачення "Дорога на відстані серця" стала кращою операторською роботою, а закарпатського - "Де в руслах чисте джерело" - у номінації "За збереження культурних національних традицій". У конкурсі радіопрограм Гран-прі удостоїлася журналістка Сімона Лібер з Румунії за програми "Розповідь про долю", "Екскурсія на крилах української музики" та "Українці в Румунії". У номінації "За кращу драматургію" переможцем визнано угорське телебачення за конкурсну роботу "Лінії розколу". Програми Закарпатської ОДТРК "На пасіці Марії" та "Зустріч
  біля неба" визнано кращими у двох номінаціях: "За оригінальність теми" та "За популяризацію народних традицій і звичаїв".

  27 жовтня. В Ужгороді дав концерт відомий чеський саксофонічний квартет із Праги "Богемія". На Закарпаття чеські музиканти завітали на запрошення Генерального консульства Чеської Республіки в Україні, яке знаходиться у Львові. Керівник "Богемії" Павел Фідлер представив репертуар, із яким музиканти виступили перед ужгородськими поціновувачами камерної музики: увертюри Генделя, Моцарта, знамениті "Словянські танці" Дворжека, твори чеських композиторів.

  25 жовтня. В Ужгороді відбувся авторський вечір народного артиста України, соліста Закарпатської обласної філармонії Петра Матія під назвою "Родинне вогнище. Концерт був не з рядових - цю роботу висунено на здобуття обласної премії імені Дезидерія Задора. Глядачі мали нагоду оцінити Петра Петровича не тільки як співака, а й як композитора. Всі пісні, виконані того вечора, були авторськими - музику написав сам Маестро. Крім Петра Матія, співали Надія Підгородська та Володимир Боршош, а концертмейстером була Лариса Голубєва. З неабиякою гордістю представляв присутнім співак свого учня й новостворений ансамбль народних інструментів "Гармонія".

  31 жовтня. В Ужгороді в приміщенні Закарпатської обласної філармонії відбувся концерт симфонічного оркестру "Вечір музики Д. Шостаковича", присвячений 100 річниці від дня народження видатного композитора. У програмі: "Святкова увертюра", Концерт для віолончелі з оркестром, п'ять танців із Третьої балетної сюїти.
  Солістка - лауреат міжнародного конкурсу ім. М.Лисенка Діана Гавата. Диригують - Олена Короленко та Вікторія Свалявчик.

  Образотворче мистецтво. Музейна справа


  4 жовтня. В Ужгороді в обласному музей ім. Бокшая відбулося відкриття виставки творів закарпатських художників з нагоди 60-річчя створення обласної організації Національної спілки художників України.

  24 жовтня. В Ужгороді у художньому музеї ім. Йосипа Бокшая відкрилася персональна ювілейна виставка художніх творів Михайла Івановича Баника - художника, політичного та громадсько-культурного діяча, заслуженого майстра народної творчості України, голови Закарпатського об'єднання майстрів народного мистецтва та самодіяльних художників.

  20-24 жовтня. Члени Об'єднання професійних художників Закарпаття, яке нині очолює живописець Степан Шолтес, провели черговий пленер у Карпатах. На Тячівщині, у мальовничій гірській місцевості неподалік високогірної полонини Апіцька (1510 м), вони плідно провели свій творчий пленер, учасниками якого стали Василь Попович, Василь Брензович, Степан Шолтес, Микола Данов, Роберт Товт та інші. Ініціатором й організатором пленеру виступили не митці, а відомий бізнесмен Василь Магей та його однодумці, котрі вирішили запросити художників відтворити чарівність їх малої батьківщини. Акція пройшла успішно, а трохи згодом шанувальники мистецтва зможуть ознайомитися з роботами, створеними на мальовничій Тячівщині, на виставці, яка відбудеться в обласному етнографічному музеї в Ужгороді.

  25 жовтня. В угорському місті Найкерку відбулась виставка картин художника Наума Рєпкіна з Ужгорода. Виставку було організовано з метою підтримки дітей соціального та медичного реабілітаційного центру "Дорога життя". Ужгородський художник запропонував для експозиції 40 своїх полотен.. Водночас студенти сільськогосподарської школи організували тематичний тиждень "Діти заради дітей", протягом якого зібрали кошти на суму 4600 євро. Голландська фундація "Вільде Ганзен" додасть певну суму до зібраних грошей, за які буде придбано спецавтобус із підйомником для дітей-інвалідів "Дороги життя".

  Бібліотечна та видавнича справа


  3 жовтня. В Ужгородському національному університеті відбувся урочистий вечір, присвячений 150-річчю з дня народження Івана Франка.

  8 жовтня. В Мукачівській міській ЦБ ім. О.Духновича відбувся творчий вечір відомого закарпатського письменника, перекладача, члена Національної Спілки письменників України поета Івана Петровція "Поезія - це символ віри!".

  9 жовтня в Ужгороді з ініціативи Центру європейської інформації Закарпатської обласної бібліотеки відбулася презентація 44-ого випуску незалежного культурологічного часопису "Ї" (Львів) "За-Карпатський Усе-Світ", який побачив світ у вересні 2006 р. Як повідомили видавець і редактор журналу "Ї" Тарас Возняк та Ірина Магдиш, журнал становить собою своєрідний путівник по Закарпаттю, зокрема містить нариси про всі наші 11 міст та про багато сіл. Його автори - краєзнавці і журналісти зі Львова (І.Великий, І.Лильо) та Закарпаття (О.Ворошилов, О.Гаврош, М.Дочинець, В.Кузан, Т.Літераті, М.Рошко, С.Федака ).

  10 жовтня в Мукачівській міській ЦБ ім. О.Духновича відбулася презентація поетичної збірки "Весняна повінь спогадів моїх", члена літературного об'єднання "Рідне слово", дипломантки Всеукраїнського фестивалю "Російської поезії та бардівської пісні" (м.Київ,2006р.) Наталії Ужви. Відкрила вечір голова Мукачівського товариства російської культури "Русский дом" Р.А.Мойсей. З теплими словами про талановиту поетесу виступили: голова літературного об'єднання "Рідне слово" М. Я. Шушкевич, бібліотекар Будинку офіцерів Н.О.Катрасова, спонсор видання книги Я.Л. Фейдак, член літературного об'єднання "Рідне слово" О.М.Дерваль. Чудовим доповненням зустрічі були виступи ансамблю "Сударушки" та співачки Л.Дорошенко.

  11 жовтня. В Ужгороді у районному будинку культури відбулась зустріч з письменником, етнографом, фольклористом Юрієм Чорі.

  25 жовтня. В літературно-мистецькій вітальні Ужгородської міської бібліотеки відбувся вечір вшанування пам'яті славіста світового масштабу закарпатця Юрія Гуци-Венеліна Наш земляк народився у селі Тибава на Свалявщині 1802 року і похований у Москві на кладовищі Данилевського монастиря 1839 року. Виступаючі на вечорі вшанування наголошували на тому, що саме Ю.І.Гуца-Венелін першим грунтовно дослідив історію болгарського народу. Вдячні болгари встановили нашому видатному землякові пам'ятники в Одесі та Софії. На жаль, більшість робіт Ю.І.Гуци-Венеліна в Україні й досі не видрукувано.На світлу пам'ять Юрія Івановича споруджено пам'ятник на його батьківщині у Сваляві, а також встановлено меморіальну дошку на головному фасаді будинку Свалявської міської ради. Ужгородський скульптор Михайло Белень виготовив чотири медалі, присвячені славному землякові.

  27 жовтня. В Ужгородському національному університеті відбувся вечір студентської поезії і прози "Начхати на авангард. Осінні медитації". Незабаром твори авторів побачать світ у збірці "Джинсове покоління. 20 на 40" (укладач М. Рошко), де буде представлено поезію і прозу двадцяти- і сорокарічних.

  Просвітництво. Художня самодіяльність. Туризм


  12 жовтня. У смт Вишково Хустського району Закарпатської області після реконструкції відкрито частину парку та пам'ятний знак вчителю, громадському діячу, директору реформатської школи (з 1920-1939 років) С.Чіку. На урочистостях відкриття виступили голова райдержадміністрації В.Качур, голова райради І.Мішко.

  14-15 жовтня. В Іршавському районному будинку культури проходив УІІ Всеукраїнський пісенний фестиваль імені Михайла Машкіна.

  15 жовтня У Перечині відбулося районне театралізоване свято "Перечинщина - край талантів".

  15 жовтня. В селах Часловці та Мала Добронь Ужгородського району відбулись свята збирання винограду "Сюреті бал".

  23 жовтня у Закарпатському державному університеті з нагоди відзначення 50-ї річниці угорської революції 1956 року відбулась міжнародна конференція за участі студентів, науковців, консулів Угорської Республіки у м.Ужгороді А.Надя та А.Кульчара, директора Інституту суспільних наук Словацької Академії Наук М.Гайдоша. Обговорено роль та значення угорської революції, яка стала першою спробою повалити тоталітарний режим колишнього СРСР у Європі.

  27 жовтня. У закарпатському місті Виноградові проходив фестиваль учнівської молоді та молодших школярів "Веселковий гурт". Цього року до танцювальних номінацій додались і пісенні. Більше 4 годин у районному будинку культури показували свої таланти учні 36 шкіл Виноградівщини. А призові місця серед 25 танцювальних колективів здобули аж 6 гуртів. Серед вокалістів журі також визначило 6 переможців.

  29 жовтня. В Ужгороді в приміщенні Закарпатської обласної філармонії в рамках проведення Днів русинської культури відбулась конференція громадської русинської організації та концерт

  29 жовтня. У місті Мукачево за ініціативи спілки громадських організацій "Народна Рада Русинов Закарпаття" пройшов обласний фестиваль русинської культури "Червена ружа" за участі художніх самодіяльних колективів гірського краю.Учасників фестивалю привітали заступник голови облдержадміністрації Іван Качур, заступник голови обласної ради В.Брензович, заступник Мукачівського міського голови О.Галай, та секретар Мукачівської міської ради З.Лендєл. Організаторів та активістів проведення русинського фестивалю нагороджено почесними грамотами ОДА, обласної ради та Мукачівської міської ради.

  30 жовтня в м.Ужгород проведено засідання "круглого столу" на тему: "Реалізація у Закарпатській області державної мовної політики та основних положень Європейської хартії регіональних мов або мов меншин: теорія, практика, перспективи", організований відділом у справах національностей обласної державної адміністрації спільно з управлінням освіти і науки, Ужгородським національним університетом за участі голів обласних національно-культурних товариств, експертів.

  НАЗАД