• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за вересень 2006 року)

  Театрально-концертне життя


  4 вересня. В Ужгороді в Закарпатській обласній філармонії у рамках міжнародного туру дав концерт Європейський юнацький симфонічний оркестр (диригент - Норберт Мюллер) з німецького міста Дармштадт. В оркестрі зібрані музиканти з Німеччини, Польщі, Італії, Іспанії, Франції, Швейцарії, Туреччини, Канади, України. Приємно те, що серед них є і представники Ужгорода. Зокрема, Андрій Зан (віолончель) та Ганна Данканич (вокал). У концерті прозвучали твори Чайковського, Моцарта, Вербицького, Шамо, Бортнянського.

  8 вересня. Закарпатський обласний ляльковий театр "Бавка" (м.Ужгород) розпочав новий сезон. Відкрився він прем'єрою "Деревяне диво" за творами сучасних українських драматургів Ірини та Яна Златопольских. Театр хоче поповнити репертуар власне українськими виставами. "Дерев'яне диво" побудоване на фольклорі, народному гуморі. Недарма жанр вистави визначили як "лялькова забава".
  Гра чотирьох акторів (Світлани Кобзистої, Олени Пишки, Андрія Опіока та Дмитра Малого), художнє оформлення Ярослава Даниліва принесла справжнє задоволення не тільки малечі, але й дорослим. Адже ужгородський театр продовжує курс на створення вистав для сімейного перегляду, які у світі ляльок цінуються найвище.

  15 вересня відбулося відкриття ювілейного (60-го) сезону Закарпатської обласної філармонії. З цієї нагоди відбувся святковий концерт за участі Закарпатського заслуженого народного хору, ансамблів "Угорські мелодії" та "Гармонія", камерного, духового і симфонічного оркестрів.

  23 вересня. В Ужгороді в Палаці дітей та юнацтва відбувся відбірковий конкурс закарпатських виконавців популярної музики на X Всеукраїнський фестиваль "Червона рута". Загалом у конкурсі взяли участь близько 50 виконавців із різних районів області. Ювілейний десятий фестиваль "Червона рута - 2007" планують провести у квітні наступного року в Луганську.

  24 вересня в Рахові відбувся другий Міжнародний фестиваль Rock&World Music "Європа-центр". Мета проведення фестивалю - сприяти пропагуванню українського мистецтва за кордоном, привернути увагу до національної культурно-мистецької спадщини як потенційного ресурсу для розвитку внутрішнього та міжнародного культурного туризму в Україні, стимулювання культурного обміну між країнами-учасницями, що в свою чергу сприятиме покращенню міжнародних культурних зв'язків.
  Міжнародний фестиваль "Rock and World" музики "Європа-центр" вперше зібрав у гірському Рахові, у 2005 році, понад 12 тисяч прихильників етнічної музики.

  Образотворче мистецтво. Музейна справа


  5 вересня. Уже стало доброю традицією, що Асоціація творчих жінок Закарпаття "Нова форма" щоліта проводить художній пленер. Цього року члени творчого об'єднання насолоджувалися краєвидами Хустщини - у селах Нижній Бистрий та Ракош. А що з того вийшло, можна було побачити в галереї "Ужгород" на виставці під загадковою назвою "Широблянський світ". А її учасниками стали ужгородці (Одарка Долгош, Михайло Приймич, Марія Копанська, Надія Пономаренко, Людмила Корж-Радько, Олена Кондратюк, Василь Вовчок) та гості - Тетяна Павлик (Івано-Франківськ) і Катерина Радько (Київ). Свої роботи показали і діти, які брали участь в пленері.

  19 вересня. Персональна виставка картин Дьерке Гейми відкрилася в залі галереї "Ужгород". Вона стала вже п'ятою в житті художника і відбулася за підтримки Закарпатської обласної організації НСХУ та спонсора, консула Угорщини в Україні Атілли Нодь. Тут представлені роботи у різних стилях : натюрморт, біблійні та міфологічні мотиви, природа.

  27 вересня. В Ужгороді, в приміщенні Ужгородського замку відбулося відкриття персональної фотовиставки "Мій Ужгород", члена НСФХУ, художника Міжнародної Федерації фотомистецтва Володимира Балеги.

  Бібліотечна та видавнича справа


  3 вересня. В літературно-мистецькій вітальні Ужгородської міської бібліотеки відбулося засідання "круглого столу" з нагоди підготовки до відзначення 200-річя від дня народження визначного російського поета, прозаїка, драматурга Нестора Васильовича Кукольника. Після тривалих виступів було визначено цілий ряд заходів із популяризації й увіковіченню його світлої пам'яті.

  14 вересня. У центрі "Вікно в Америку" ЗОУНБ відбулась чергова презентація нової англо-української книги "Про красу і віру" американського письменник, що проживає у м. Ужгороді - Сенді МакКалога. Книга" Of Beauty and Trust" вийшла друком у місцевому видавництві "Мистецька лінія". На презентації нової англо-української книги Сенді МакКалога були присутні учні Обласної спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів, студенти Закарпатської філії Київського славістичного університету, студенти Ужгородського національного університету та викладачі усіх вище перерахованих закладів, а також читачі бібліотеки і представники місцевих ЗМІ.

  16 вересня. В Ужгороді в приміщенні закарпатського осередку Спілки письменників України відновила свою діяльність літературна студія для творчої молоді. Активну участь в організації роботи взяли студенти філологічного факультету Ужгородського національного університету.
  Саме в студії молоді автори-початківці тепер зможуть обговорити свої твори та почути думки старших колег по перу.
  Опікуватиметься юними талантами відома закарпатська поетеса Христина Керита.

  19 вересня. В Мукачівській міській ЦБ ім. О. Духновича проведено День бібліографії: "Молодь і СНІД: серйозний погляд". У програмі Дня бібліографії: : виступ лікаря-інфекціоніста Мукачівської міської лікарні -"Про ВІЛ/СНІД - відверто...". Бібліограф В.В. Казибрід провела бесіду про бібліографічний посібник: "Молодь і СНІД: серйозний погляд". Бібліотекар юнацького абонементу Маринець С.І. ознайомила присутніх з документами представленими на книжково-ілюстративній виставці: "Що ти маєш знати про ВІЛ/СНІД". Працівниками читальної зали протягом Дня проведено консультації біля систематичного каталогу, систематичної картотеки статей.

  21 вересня у літературному музеї обласної організації Національної спілки письменників України Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека разом з обласною організацією НСПУ провела літературний вечір, присвячений 100-річчю від дня народження письменника Юрія Станинця та презентацію його першого посмертного видання - досі неопублікованого роману "Сусіди".

  22 вересня у приміщенні обласного театру ляльок відбувся творчий вечір лауреата премії ім. Лесі Українки Галини Малик, а його родзинкою стала моно-вистава за поезіями Галини Малик "І тільки слово" у виконанні Ліни Гвать зі Словаччини. Цього року виповнюється двадцятиріччя з часу виходу першої книжки Галини Малик "Страус річкою пливе", яка побачила світ у відомому видавництві "Веселка". З того часу її творчість впевнено йде вгору. За книжку "Злочинці з паралельного світу" їй присуджено премію імені Лесі Українки.

  22 вересня Ужгородське культурно-освітнє Общество ім. О.Духновича провело вечір пам'яті поета Андрія Карабелеша, 100-річчя з дня народження якого в ці дні відзначає громадськість краю. У рамках святкування пройшла також презентація книги вибраних творів А.Карабелеша, укладена та видана кандидатом філологічних наук, видавцем Валерієм Падяком.

  26 вересня у Виноградові Закарпатської області з ініціативи райдержадміністрації за участі філологів району, членів міського осередку Всеукраїнського товариства ім. О.Теліги, працівників районної бібліотеки, учнівської молоді відбувся літературно-музичний вечір "Вітрами й сонцем Бог мій шлях намітив…", приурочений 100-річчю від дня народження О.Теліги. У читальному залі бібліотеки розгорнуто книжкову виставку на тему "Без металічних слів і без зітхань даремних". З музичними композиціями на вірші О.Теліги виступили учні місцевих ЗОШ.

  28 - 30 вересня. В бібліотеках області відбулися урочистості з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек.
  Закарпатська обласна наукова універсальна бібліотека зібрала у своїх стінах письменників, науковців, діячів культури та студентів. Директор Людмила Григаш привітала всіх зі святом і розповіла про здобутки бібліотеки. Присутні на вечорі І. Качур, заступник голови облдержадміністрації, Ю.Глеба, начальник управління культури ОДА та А.Мишанич, начальник відділу преси та інформації ОДА, побажали колективу бібліотеки подальших успіхів, а головне - енергії та натхнення. Бібліотеку вітали Ужгородське училище культури, Закарпатська організація НСПУ. "Культурне братство" продовжило свою акцію "Подаруй бібліотеці картину". Тож після робіт Наталії Сіми та Людмили Кучеренко обласна книгозбірня збагатилася полотнами Василя Вовочка та художниці з Івано-Франківська. У рамках святкування було презентовано електронну бібліотеку, яка віднині відкрита за адресою: www.biblioteka.uz.ua . Прикрасив вечір виступ бібліотечного ансамблю "Кактус".

  Просвітництво. Художня самодіяльність. Туризм


  1 вересня. В Закарпатті в с.Колочава Міжгірського району з ініціативи народного депутата України С.Аржевітіна відкрито першу школу-музей. Народний депутат відновив "мадярську королівську державну школу", яка була відкрита у 1879 році. Першого вересня цього року відбулася символічна урочиста лінійка за участі колишніх директорів школи, педагогів, учнів.

  8 вересня в селі Нове Село Виноградівського району відбулись урочистості з нагоди відкриття стели із зображенням гербу сім'ї Уйгейі, від імені якої з 1250 р. походить угорська назва села. З вітальним словом виступили заступник голови райдержадміністрації Є.Райз, заступник голови райради Й.Борто, суддя Конституційного Суду Угорської Республіки І.Кукореллі. Майстер геральдики з Угорщини Д.Пейчі вручив також сільському голові виготовлені ним символи села - герб та прапор.

  9 вересня. У селищі Середнє Ужгородського району відбувся перший фестиваль "Середнянське винобрання", присвячений збору урожаю винограду й відродженню давніх традицій закарпатського виноградарства.
  Родзинкою свята стала театралізована вистава. Ідею створення такого фестивалю запропонував сільський голова селища Емеріх Крицький разом з жителем села Василем Ковачем. Її підтримала районна влада.
  Гості фестивалю, яких розважали закарпатські народні ансамблі, не залишилися байдужі і до дегустації кращих сортів вина і винограду. Закінчилося свято народними гуляннями і святковим салютом.

  10 вересня у селі Лазещина Рахівського району Закарпаття відбулося сільське свято "Гуцульська ріпа", організоване за підтримки Закарпатського обласного центру сприяння розвитку сільського зеленого туризму та управління євроінтеграції, туризму і курортів Закарпатської облдержадміністрації. Гості свята ознайомилися з побутом місцевих жителів, відвідали етнографічний музей с.Лазещина, споглядали за приготуванням традиційних страв з ріпи (картоплі) печеної, вареної, пареної, тертої, товченої з наступною їх дегустацією. Окрім того, до дегустації були запропоновані цілющий "Довбушів чай", оригінальні саморобні напої типу "яфинівка", "шпотавка", вина з кизилу. Гостям свята було запропоновано стати учнями майстер-класу з приготування бограча на папороті, різні сільські розваги, конкурси, виставки, а також оглядини Говерли, Петроса, Близниць з допомогою телескопа. Гостей свята розважали зразковий дитячий фольклорний ансамбль "Трембіта", ансамбль народних інструментів Івана Мельничука, сімейний ансамбль Пасічуків, самодіяльний родинний дует Тетяни і Сергія Раховських "Рідна пісня", гуцульський народний театр із с. Костилівка Рахівського району, ансамбль народної пісні "На драбині" з с. Топільниця Старосамбірського району Львівської області та інші.

  З 14 по 17 вересня в Мукачеві та на теренах Закарпатської області проходила Міжнародна науково-практична конференція під назвою "40 років систематичного вивчення карпатських бджіл". Її ініціаторами за сприяння Закарпатської ОДА, Мукачівської міськради, Мукачівської РДА, Вучківської сільради Міжгірського району є відділ селекції і репродукції карпатських бджіл НЦЦ, Інститут бджільництва ім. Прокоповича. У програмі конференції - відкриття пам'ятника фундаторам вивчення карпатських бджіл, краєзнавча екскурсія по області, відкриття "Свята меду" на центральній площі Мукачева.

  17 вересня в селі Баранинці, Ужгородського району, відбувся фестиваль словацької народної творчості "Словенска веселіца - 2006". Після вітальних слів генерального консула Словаччини Йосипа Барто та голови "Матіци Словенска" Йосипа Гайніша на сцену вийшли колективи, що представляли словацьку народну творчість. Вони приїхали з усіх населених пунктів Закарпаття, де проживають словаки (Довге, Сторожниця, Гайдош, Ужгород, Туря Ремети та інші).

  17 вересня у місті Рахові відбувся традиційний фестиваль "Гуцульська бринза". Учасниками заходу стали трембітарі, вівчарі, старожили регіону та закарпатські ґаздині, які традиційно пригощали гостей національними стравами. На сцені амфітеатру виступили самобутні фольклорні колективи, оркестри народних інструментів, троїсті музики. На організованому гуцульського ярмарку, можна було придбати бринзу, вурду, овечий сир та оригінальні сувеніри народних умільців.

  17 вересня. В Ужгороді у залі лялькового театру відбулася прем`єра художньої стрічки "Право на життя". На Закарпатті перший повнометражний художній фільм з`явився завдяки молодим театралам. Режисер та сценарист фільму - 19-річний Володимир Ладижець, студент Ужгородської філії Київського Інституту культури.

  22 вересня у с.Яноші Берегівського району Закарпатської области відбувся День Добросусідства між Україною та Угорщиною. Захід проводився з метою зміцнення добросусідських відносин між Закарпатською областю та сусідніми регіонами Угорщини. У рамках Дня українсько-угорського добросусідства відбувся XVІІ обласний фестиваль угорського народного мистецтва, були проведені виставки-продажі робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва та квіткових композицій, конкурс "Красуня Берегівщини", змагання кухарів з приготування угорських національних страв, концерт та вуличний бал. В урочистостях відкриття свята взяли учать голова облради Михайло Кічковський, керівництво Саболч-Сатмар-Березької області Угорської Республіки, Генконсул Угорщини в Ужгороді В.Сікловарі, Генконсул Словаччини в Ужгороді А.Лукашевич, представники міст і сіл побратимів з Угорщини та Словаччини.

  30 вересня в рамках святкування Дня м.Ужгорода в обласному центрі відбувся конкурс малюнка "Рідне місто очима юних художників", спортивні змагання з шахів, шашок, волейболу, міні-футболу, настільного тенісу, легкої атлетики а також проведено обласну сільськогосподарську ярмарку "Золота осінь". Духові оркестри та фольклорні колективи зі Словаччини, Грузії, України виступили з концертною програмою.

  НАЗАД