Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за квітень )


Театрально-концертне життя

14 квітня відбувся ХІ Міжнародний хоровий конкурсу, який раз на два роки проходить у Будапешті.
Виступаючи у категорії дитячих хорів, ужгородські хористки взірцевого учнівського хору "Едельвейс" отримали срібний диплом. Цьогорічний конкурс приурочений до 125-ї річниці з дня народження відомого угорського композитора Золтана Кодая.

15 квітня заслужений Закарпатський народний хор дав в Ужгородському греко-католицькому кафедральному соборі для городян і гостей міста світлий пасхальний концерт.
Художній керівник та диригент, заслужений працівник культури України Наталія Петій - Потапчук та балетмейстер-постановник, народна артистка України Клара Балог приготували подарунок: окрім добре знаних і улюблених пісенних номерів, на глядачів чекали і репертуарні новинки.

20 квітня у місцевому будинку культури c.Есень(Ужгородський р-н) уперше відбулася мистецька зустріч "Егтайак" (частини світу). Танцювальні колективи семи країн представили глядачам свої виступи. Есеньський танцювальний ансамбль "Ритм" вже неодноразово брав участь саме таких заходах. Але цього року учасники виступили у ролі господарів та приймали гостей.

Образотворче мистецтво. Музейна справа

5 квітня в Ужгороді в залі Закарпатського краєзнавчого музею пройшла персональна виставка писанок майстрині Йожини Ільїної. Експозиція нараховувала більше 300 писанок. Це- доробки художниці за останні 7 років. Сама Йожина Ільїна називає свої писанки та композиції із них - подарунковими. Всі вони виконані не дуже поширеним в писанкарстві матеріалом - бісером.

16 квітня в галереї "Ужгород" (м. Ужгород) молода художниця Наталія Герчук, знову порадувала шанувальників мистецтва персональною виставкою, презентуючи живопис на склі та кераміку.

25 квітня В Українському фонді культури Art VISTA Club проходить подвійна виставка: "Живопис Закарпаття" і "Портретний живопис". Її приурочено до 20-річчя заснування фонду.

29 квітня в малому залі Закарпатського музею народної архітектури та побуту відкрилася виставка портрету. В ній узяли участь як добре відомі широкому загалу шанувальників мистецтва художники, так і ті, чиї імена ще майже не відомі. Зокрема це А.Ковач, О.Сидорук, С.Чирський, В.Бочковський, Л.Кучеренко, В.Король та В.Мишанич. На виставці презентовано їхні живопис та графіку.

Бібліотечна справа. Видавнича діяльність

3 квітня в ужгородському видавництві "Шарк" вперше на Закарпатті вийшла унікальна книга "Майстри Закарпатської сценографії ХХ сторіччя". Автор - директор Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая, лауреат премії ім. Й.Бокшая та А.Ерделі, член Національної спілки театральних діячів України Олег Зайцев.
Книга складається із двох розділів: перший - представляє 17 творчих портретів театральних художників Закарпаття, другий розповідає про унікальну театральну колекцію художнього музею ім. Й.Бокшая.
Унікальність видання у тому, що це вперше зроблена спроба на основі історико-архівних джерел та періодичних матеріалів розглянути творчі портрети сценографів Закарпаття.

12 квітня мукачівське видавництво "Карпатська вежа" побачив світ останній роман одного з найвідоміших прозаїків Закарпаття Юрія Мейгеша "Одісея залюблених".
Це філософський твір зі складною канвою, в якому осмислюється багато викликів нашого часу. Первісна назва -- "Чоловіки і жінки (Утопія)". Приємно, що за сприяння Мукачівського голови Василя Петьовки останній роман письменника нарешті побачив світ. Видало книжку
Майже все своє доросле життя він прожив у Мукачеві. 13 років очолював Закарпатську обласну організацію Спілки письменників України. Написав чимало повістей і романів. Був одним з найпродуктивніших закарпатських літераторів. Лауреат обласних та всеукраїнських премій. Нещодавно в Мукачівському педагогічному технікумі, де довгі роки викладав письменник, відкрито його меморіальний музей.

16 квітня побачило світ видання "Із епістолярної спадщини Любора Нідерле", присвячене 140-річчю від дня народження вченого. Автори - І.Латко та П.Пеняк.
Увазі читача пропонується листування відомого чеського славіста Любора Нідерле з вченими Росії, України, різними науковими установами. Ці матеріали в основному зберігаються в архівах Російської академії наук в Санкт-Петербурзі і висвітлюють історію розвитку слов'янознавства в Чехії, Росії, Україні.
Тексти листів подані на чеській та російській мовах без змін.
Видання побачило світ за сприяння Ужгородського товариства чеської культури.

17 квітня в Карпатському інформаційному агентстві (м. Ужгород) відбулась презентація інформаційно -іміджевої книги-фотоальбому "Міста Закарпаття".

18 квітня в міській центральній бібліотеці ім.О.Духновича (м.Мукачево) пройшов тематичний вечір " Данина першому українському букварю" , присвячений 204 р. від дня народження О.Духновича та 160-річчю від дня видання О.Духновичем букваря "Книжниця читальная для начинающих".

18 квітня Мукачівське видавництво "Карпатська вежа" видало нове документально-краєзнавче видання про рідне місто. Два найвідоміші сучасні літописці Мукачева Мирослав Дочинець та Василь Пагиря винесли на суд глядача тристосторінкову книжку про найславетніших мукачівців. Усього назбиралося понад півтисячі постатей, чий життєвий чи творчий шлях пов'язаний з містом над Латорицею.
Вийшла справжня енциклопедія одного міста в обличчях -- з фотографіями та біографічними довідками.

23 квітня у видавництві "Карпатська вежа" вийшов альманах молодої літератури Закарпаття "Джинсове покоління". Книжка зібрала твори 23 авторів, які творять нове обличчя крайового письменства.
Упорядник антології Михайло Рошко виокремив два покоління у книжці - власне "джинсове" та "комп'ютерне". До першого належать автори середнього віку, які вже заявили про себе у літературі, до другого - молода генерація, яка щойно входить у літературний процес. Автори абсолютно різні за біографією, світоглядом, манерою письма.

24 квітня в Ужгородському прес-клубі відбудеться
презентація збірки Тетяни Грицан "Карпатський гонор" (видавництво "Карпати").
Крім того, у ході засідання журналістам оголосять новий відкритий літературний
конкурс з подальшою публікацією творів переможців.

25 квітня у приміщенні Закарпатської обласної універсальної бібліотеки пройшов музичний вечір до 100-ліття В.П. Соловйова - Сідого.
Організатор-Товариство російської культури "Русь".

26 квітня у приміщенні Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки відбувся вечір пам'яті Карла Копинця, присвячений
70-річчю з дня народження та презентація двохтомника його творів.
Видавництво -" Мистецька лінія ".

27 квітня відбулася давно очікувана подія - найвідоміший письменник сучасності Юрій Ігоревич Андрухович відвідав Закарпаття в рамках Всеукраїнського промо-туру роману "Таємниця". Його зустрічі з читачами проходили в стінах місцевого філфаку, крайової "Просвіти", СЦД "Ювентус".

27 квітня в м. Ужгороді відбулися дві знакові події. Саме цього дня і саме у нас завершується всеукраїнський тур представлення нового роману Юрія Андруховича "Таємниця". Один з найвідоміших сучасних українських письменників у світі побував в Ужгороді після довготривалої перерви.

29 квітня у Закарпатській обласній організації Національної спілки письменників України відбувся літературний вечір "На терезах часу", присвячений 110-й річниці від дня народження А.Патруса-Карпатського.

Просвітництво. Художня самодіяльність

10 квітня у м.Іршава на Закарпатті вже стало доброю традицією на Великодні свята влаштовувати концерт духовної музики у районному Будинку культури.
Третій день Пасхи вибрали недарма, бо після щедрого частування християнам варто долучитися до духовного. У заході взяли участь близько 15 колективів, серед них - фольклорний нсамбль "Іршавська родина", хор Іршавської дитячої школи мистецтв, хор ветеранів районного Будинку культури, дитячий зразковий хор із села Білки та інші.

13-ого квітня у столичній книжковій кав'ярні "Бабуїн", що по вул.Б.Хмельницького організувало закарпатські вечорниці для жителів столиці село Нижнє Селище (м. Хуст)
У киян була нагода послухати народні пісні Закарпаття у виконанні фольк-гурту "Гудаки", скуштувати сир та салямі з Нижнього Селища (дегустація та продаж), подивитися фотографії із Закарпаття Олександра Глядєлова.

19 квітня У великому залі Міжгірської райради відбувся концерт духовної музики з участю камерного викладацького хору, створеного при місцевій музичній школі з ініціативи її директора Юрія Біланинця.

19 квітня в Ужгородському прес-клубі ринкових реформ відбулася прес-конференція організаторів "Французької весни" в Ужгороді - культурницька подія, заходи якої відбулися по всій Україні.
Цілий тиждень в Ужгороді відбувалися цікаві акції у рамках "Французької весни".

19 квітня у м. Ужгороді проходив обласний дитячо-юнацький хореографічний фестиваль "Весняні барви", на який з'їхались танцювальні колективи навчальних закладів із усіх районів Закарпаття.

З 19 по 22 квітня закарпатське Берегово було центром угорської культури. Місто, де мешкає найбільша в Україні угорська громада, приймало вперше на своїй території щорічний міжнародний фестиваль угорських колективів народного танцю "Егтайок" (Частини світу).Тут зустрілися кращі ансамблі із семи країн, де мешкають представники цієї національності- Угорщини, Словаччини, Хорватії, Сербії, Румунії, Словенії та України.

21 квітня у Студентському Центрі дозвілля "Ювентус" (м.Ужгород) пройшли чотири гри півфінального туру Закарпатської ліги КВН.

22 квітня в клубі с. Дубрівка (Ужгородський район) відбувся звітний концерт колективів художньої самодіяльності, майстрів народної творчості, в якому взяли участь десять аматорських колективів.

З 27 по 29 квітня в с. Нижнє Селище ( Хустський район) пройшов Перший дитячий фестиваль театрального мистецтва "Птах", орієнтований на дітей зі спеціальними потребами. Захід організовано за ініціативи Закарпатської асоціації місцевого розвитку.

З 27-го квітня по 2 травня на популярному лижному курорті Драгобрат (селище Ясиня Закарпатської області) відбувся спортивно-музичний фестиваль "Планета Драгобрат - 2007". В музичній програмі фесту виступи українські рок та поп колективи, а також ді - джеї.

25 квітня в приміщенні Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру відбувся урочистий вечір, присвячений 60-річчя заснування Ужгородського училища культури.

НАЗАД