Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за жовтень )

10 жовтня Указом Президента України від 10 жовтня 2008р. № 919/2008 "Про відзначення державними нагородами України діячів образотворчого мистецтва" за значний особистий внесок у розвиток національного образотворчого мистецтва, вагомі досягнення у професійній діяльності та з нагоди 70-річчя від дня заснування Національної спілки художників України Корж-Радько Людмилі Андріївні, художникові з м. Ужгорода, присвоєно почесне звання "Заслужений художник України", а Кіяк Марині Юріївні, директорові коледжу мистецтв імені А. Ерделі Закарпатського художнього інституту, присвоєно звання "Заслужений діяч мистецтв".

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 жовтня в Ужгороді стартував XI Міжнародний фестиваль театрів для дітей "Інтерлялька - 2008" . Своє мистецтво упродовж чотирьох днів демонстрували вітчизняні лялькарі з Ужгорода, Миколаєва, Кіровограда, Києва, Одеси, Черкас, білоруські - з Гродна, російські - з Вологди та Москви, словацькі - з Кошице, польські - з Жешува, китайські - з Шанхая і т.д. Всього у фестивалі взяли участь 15 колективів з 9 країн світу.

2-5 жовтня у м. Ужгород святкували 1115-ту річницю. В рамках святкування відбулись численні концерти, спортивні турніри, виставки дитячої творчості, кулінарії, карикатур, виробів народного мистецтва, картин, автосалонів, осінній ярмарок, святкування двохріччя супермаркету "Дастор" і 10-річчя факультету міжнародних відносин УжНУ, презентація цукерок "Ужгород", міжнародний фестиваль лялькових театрів та багато іншого.

4-5 жовтня в м. Ужгороді проходив конкурс " Чарівна Перлинка - 2008". Десять чарівних дівчаток віком від 4-х до 7 -ми років змагалися за почесний титул міні-міс Ужгорода. Перше місце отримала 5-річна ужгородка Елеонора Ососкова.

7 жовтня в обласному музично-драматичному театрі відбулися урочистості з нагоди Дня працівників освіти. Педагогів з їх професійним святом привітали голова ОДА Олег Гаваші, заступник голови облради Василь Брензович та перший заступник начальника управління освіти і науки ОДА Михайло Мотильчак.

6-12 жовтня Закарпатський обласний музично-драматичний театр продовжив свій 63-й театральний сезон в м. Києві. Гастролі проходили в приміщенні Київського академічного театру оперети. В програму ввійшли: трагікомедія "Слон" про 30-ті роки в Україні за п'єсою О.Копкова (режисер О. Саркис'янц) і сучасна трагедія "Додому!" Л.Розумовського в постановці народного артиста України О.Філіппова.

24 жовтня в м. Ужгороді на сцені Падіюну виступив фольклорний колектив "Трансільванія" з Румунії.

26 жовтня у смт. Великий Бичків Рахівського району відбувся концерт народної хореографії ім. Йосифа Волощука. Всіх гостей зустрічали звуки двох трембіт та мелодії ансамблю "Лісоруб". Найперше артисти та гості свята поклали квіти до меморіальної дошки заслуженого працівника культури України Йосипа Волощука, а потім відбувся концерт. У святі взяли участь п'ятнадцять колективів області. Над програмою працювали працівники обласного організаційно-методичного центру культури Володимир Рудейчук та Євген Бек.

29 жовтня в Закарпатському облмуздрамтеатрі відбувся концерт грузинського балету ім. Сухішвілі.

30 жовтня в обласній філармонії виступив камерний оркестр філармонії з нагоди 30-річчя створення колективу. Керівник - заслужений артист України Владислав Юрош. У програмі взяли участь - народна артистка України Марія Зубанич, заслужена артистка України Оксана Ільницька, лауреат міжнародних конкурсів Михайло Бачинський, лауреат обласної премії ім. Д.Задора Степан Томич і інші .

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО.МУЗЕЙНА СПРАВА

1 жовтня в обласному музеї народної архітектури і побуту проходила виставка творів художника Спиридона Павленка.

3 жовтня в Мукачівській художній школі відкрилася виставка дитячого малюнку "Я люблю Україну". Це перший тур загальноукраїнського конкурсу, що проходить за сприяння партії Єдиний Центр та благодійного фонду "Лірос". Ідея його проведення з'явилася напередодні Дня Незалежності і ось дійшов до завершення перший етап.

12 жовтня в Ужгородському районному будинку культури в м.Ужгороді з нагоди Дня художника відбулася зустріч студентів Коледжу мистецтв ім..А. Ерделі Закарпатського художнього інституту та працівників будинку культури із заслуженим художником України, членом Спілки архітекторів України Степаном Шолтесом та Головою спілки професійних художників Ужгорода, членом Спілки майстрів декоративно-прикладного мистецтва - Василем Брензовичем.

12 жовтня в м.Ужгороді вдруге відбулось фотозмагання "Битва Фотографів" під гаслом "Ярмарка чудес". Прихильники цифрової фотографії мали можливість проявити свої творчі здібності у цьому доволі популярному прикладному мистецтві. Головний організатор заходу ЗАТ "Dia West. Комп'ютерний світ" визначив переможців і вручив грошові призи.
У рамках святкування 115-ї річниці з часу першої згадки про Ужгород місцеві художники провели невеликий пленер. Акцію влаштували в одному з найулюбленіших місць ужгородців - Альпінарії. Всі роботи художники присвятили улюбленому місту.

20-31 жовтня в галереї "Ужгород", що в обласному центрі, проходила виставка закарпатських живописців - Михайла Ходанича, Івана Небесника, Любомира Баника, Наталії Шевченко, Наталії Тернайко, Паоли Полуденної і ін. Виставка проходила в рамках проекту "Ініціатива 5 " ( 5 міст України , а саме Івано-Франківськ, Чернівці, Тернопіль, Львів).

22 жовтня у м. Хуст на базі готельно-туристичного комплексу "Нарцис" проходив пленер художників з різних країн світу. "Хуст - арт 2008" зібрав понад 20 учасників із 5-ти європейських країн. Мистецтво об'єднало творців прекрасного з України, Польщі, Словаччини, Швеції та Хорватії.

22 жовтня-5 листопада у галереї Закарпатського обласного музею народної архітектури і побуту проходить персональна виставка робіт художника Сергія Глущука "Портретний літопис". На графічній виставці представлено більше 60 портретів. Тут можна побачити портрети таких діячів мистецтв, як Петро Матій, Микола Попенко, Василь Скакандій, Степан Шолтес, Михайло Белень і інших видатних діячів краю.

26 жовтня у закарпатському обласному художньому музеї ім..Бокшая відкрилася персональна виставка творів народного художника України Івана Шутєва "Карпатська рапсодія", присвячена 75-річчю від дня народження.

31 жовтня в Ужгородському видавництві "Гражда" вийшов друком комплект з 16 листівок (настінні дидактичні картини) класика закарпатського живопису Йосипа Бокшая.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА.ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 жовтня у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці у рамках культурного обміну відбувся концерт американського музичного гурту "Магарімби" з м. Корвалліс, штат Орегон, США. Цей захід повністю відповідає меті роботи сучасної бібліотеки - сприяти взаєморозумінню між США та Україною, адже музика - як і будь-який інший вид мистецтва - не знає кордонів. Музичний гурт, що складається з 9 музикантів, грає на екзотичних африканських інструментах - маримбах. В репертуарі "Магарімб" музика багатьох країн, зокрема Америки, Європи, а також аранжування "Бітлз" та свої власні композиції.

8 жовтня в Мукачівській міській центральній бібліотеці проведено літературний вечір "З Україною в серці" до 200-річчя від дня народження відомого письменника Миколи Васильовича Гоголя. Організаторами вечора виступили бібліотечні працівники ЦМБ, члени товариства російської культури " Русский дом ", міський осередок Союзу українок, літературні об'єднання міста "Рідне слово" та "Пегас".

14 жовтня в Ужгородській центральній міській бібліотеці разом із міською організацією "Просвіта" проведено урочистий вечір з нагоди відзначення 125-річчя від дня народження визначного громадсько-політичного і культурного діяча краю Михайла Бращайка. На вечорі голова комітету із присудження премії ім. Президента Карпатської України, Героя України о. Августина Волошина Павло Федака вручив Диплом лауреата 2008 року історику Сергію Федаці за вагомий внесок у дослідженні історії Закарпаття та цикл статей з проблем українського державотворення.

15 жовтня в Ужгородському театрі ляльок проходила презентація нового альманаху сучасної літератури Закарпаття " Корзо: Джинсове покоління ІІ ".Ужгородці та гості міста мали змогу вчергове заслухатися віршами Василя Кузана, із задоволенням віддатися тонкому гумору Сергія Федаки, відзначити влучність афоризмів Мирослава Дочинця, пройнятися лірикою Вікторії Андрусів, зануритись у сповідь Михайла Рошка. Окрім згаданих авторів в альманах ввійшли твори Петра Мідянки, Тетяни Ліхтей, Олександра Гавроша, Оксани Луцишиної і ін.

17 жовтня в Ужгородському музеї архітектури та побуту відбулась презентація другого тому історичної праці "Релігія. Історія верховинського села Колочава" Станіслава Аржевітіна, народного депутата, екс-банкіра, голови закарпатської організації "Наша Україна". Зібрання відкрив Закарпатський народний хор духовними піснями. В театралізованому святі взяв участь самодіяльний колектив з с.Колочава Міжгірського району. Учасниками презентації були історики, які безпосередньо брали участь при підготовці матеріалів для книги, а саме: рецензент М.Болдижар, директор обласного архіву М.Делеган, краєзнавець з Міжгірщини В.Малета, голова Закарпатського відділення Асоціації міст і сіл України О.Лукша. На завершення автор зробив щедрий подарунок, передавши безкоштовно 300 прим. своїх книг для бібліотек області і 500 прим. для шкіл області.

20 жовтня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація книжки дослідника закарпатської історії та геральдики Олексія Філіппова "Питання створення прапора Підкарпатської Русі", побудованої на архівних матеріалах, документах Цивільної управи Ужгородської, Мукачівської та Велико-Севлюшської ( тепер Виноградівський р-н) жуп чехословацької доби, яких раніше, за словами автора, не торкалася рука жодного ужгородського історика.
У жовтні в ужгородському видавництві "Гражда" вийшла книжка професора УжНУ Лідії Голомб "Новаторські тенденції в українській літературі кінця ХІХ - перших десятиліть ХХ ст.." та "Серпантини" колишнього керівника Міжгірського району Миколи Сюська , а в ужгородському поліграфічному центрі "Ліра" - книга-оповідання студента відділення журналістики УжНУ Пиміни Гудмунсана ( творчий псевдонім Павла Мігеля) "У чому полягає драма?". В цьому ж видавництві вийшла книга Тетяни Ліхтей "Розмаринові сни" українською та словацькою мовами та книжка для малят про звірят "Екзотична абетка-розмальовка" Вікторії Жупан.

22-23 жовтня на базі Іршавської районної бібліотеки відбувся обласний семінар-тренінг методистів та директорів центральних районних та міських бібліотек. У програму ввійшли доповіді на теми: "Організаційно-методична робота ЦБС: стан та перспективи розвитку", "Традиції та інновації в методичній роботі, ефективність їх практичного поєднання", "Використання новітніх інформаційно-комунікативних технологій у методичній діяльності бібліотек", "З досвіду роботи бібліотек США: за результатами поїздки в рамках обмінних проектів" і ін. У семінарі взяли участь начальник управління культури облдержадміністрації Глеба Ю.Ф. та зав. відділом культури РДА Кузан В.В.
У жовтні бібліотека Ужгородського коледжу мистецтв отримала в дарунок книги, зібрані Юрієм Керекешем. Приватна бібліотека одного з кращих майстрів художнього слова Закарпатського краю, прозаїка, драматурга Юрія Керекеша налічує майже 200 примірників книг. Ці книги мають на сьогодні надзвичайну інформаційну цінність тому, що на книжкових прилавках такого матеріалу не знайти. Книги присвячені, зокрема, історії краю, режисурі, драматургії тощо.

23 жовтня в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулась зустріч з українським письменником Сергієм Степою, який проживає в Угорщині.
В жовтні у видавництві В.Падяка (м.Ужгород) побачила світ збірка поезій української поетеси з далекої Америки "О чем-то вечном..." Світлани Бричкової. На попередні дві її ліричні збірки ужгородці відгукнулися дуже тепло, отож авторка підготувала третю , яка вийшла уже після її смерті.

30 жовтня у читальній залі Обласної універсальної наукової бібліотеки та Ужгородському прес-клубі відбулась презентація другої частини роману "Исповедь" письменниці Тайві Тум (Неллі Захарова), яка з м. Мукачево переїхала жити до Італії.

ПРОСВІТНИЦТВО.ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ.ФЕСТИВАЛІ

3-7 жовтня в м. Ужгороді проходив перший міжнародний фестиваль органної музики.

6-10 жовтня в Ужгороді проходив другий тур Фестивалю української карикатури - перша в країні масштабна пересувна виставка карикатур під відкритим небом. В центрі міста було виставлено близько ста робіт провідних українських карикатуристів, надрукованих у збільшеному вигляді / розміром 1 кв.м /. Організатором фестивалю став новий часопис "Український тиждень". Згадана виставка карикатур побувала вже у східних областях України та в АР Крим.

14 жовтня в м. Ужгороді у залі Народного Дому Крайового товариства "Просвіта" під гаслами "Героям УПА - Слава! Українцям - сильну державу!" вшановували 66 річницю створення Української Повстанської Армії. Голова управи Закарпатського крайового товариства "Просвіта" Павло Федака, виступаючи перед учасниками зібрання, наголосив, що завданням українських патріотів є досягнення історичної, соціальної та національної справедливості.

15 - 17 жовтня на Закарпатті проходив перший міжнародний літературний фестиваль "Карпатська ватра". На фестиваль прибули літератори, котрі пишуть українською мовою, майже з усього Карпатського Єврорегіону - Румунії, Словаччини, Угорщини, Польщі. Письменників України представляли посланці Чернівецької, Івано-Франківської, Львівської та Закарпатської областей. Акція присвячена 70-річчю проголошення Карпатської України. Тож у програму фестивалю увійшла і невелика мандрівка письменників місцями, пов'язаними з історією становлення Карпатської України. Під час подорожі літератори проводили творчі зустрічі. Фестиваль проходив з ініціативи обласної організації Національної Спілки письменників України за підтримки обласної ради та обласної державної адміністрації.

18 жовтня в м. Мукачево проходив десятий, ювілейний фестиваль русинської культури "Червена ружа". Свято проходило в російському драматичному театрі. Привітав організаторів та учасників свята начальник управління культури ОДА Юрій Глеба, який зазначив, що фестиваль зібрав усіх, хто любить і не забуває культуру своїх предків. На святі виступили колективи з усієї області, а саме артисти поетичного жанру - Михайло Чухрай з м. Виноградово, Надія Матей з м.Берегово, Іван Мирявець з Руського Поля Тячівського району і ін. Виступило чимало колективів художньої самодіяльності, а саме ансамбль "Музики" із смт. Великий Березний, хоровий колектив із с. Івашковиця Іршавського району, танцювальний колектив з м. Берегово і т.д. Вже стало доброю традицією щорічно на святі відзначати літературною премією імені Олександра Павловича кращого автора книги, яка видана русинською мовою. Цього року лауреатом став Йосип Лемко за збірку віршованих творів "Заспіваймо уєдно".

16-19 жовтня в м. Ужгороді проходив Шостий міжнародний фестиваль культури та мовного обміну MitOst. Фестиваль проводився під патронатом Голови Верховної Ради України та засновника фонду "Open Ukraine" пана Арсенія Яценюка та Посла Німеччини в Україні пана Ганс-Юргена Гаймзьотта. В триденному заході взяли участь 250 учасників з 20 країн Східної, Центральної та Південно-Східної Європи. Різні заходи фестивалю проходили в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту, в Закарпатському краєзнавчому музеї, в ляльковому театрі та СЦД "Ювентус". Відкривали "MitOst" у театрі ляльок промовами німецькою та українською мовами.

18 жовтня у Малій Доброні Ужгородського району відсвяткували районний фестиваль "Добронська паприка". Організатори фестивалю вибрали це село не випадково. Саме тут найбільше вирощується перець, який жителі краю полюбляють додавати у різні страви. Родзинкою фестивалю став виступ народного самодіяльного ансамблю "Рапсодія".

20-31 жовтня 20 членів офіційної делегації Закарпатської обласної організації Товариства Червоного Хреста України брали участь у таборі-семінарі "Паліативна опіка", який проходив у Польщі в рамках проекту "Польща - Україна - разом до спільного майбутнього!" Проект відбувався за програмою "Польська допомога-2008" Міністерства закордонних справ Республіки Польща в період з 1 червня по 31 жовтня. Координатором проекту з українського боку була голова Ужгородської міської організації Товариства Червоного Хреста України Валентина Митровці.

ТУРИЗМ

1 жовтня Представництво Європейської Комісії в Україні проводило в м. Ужгороді "Інформаційний День: підтримка ЄС - Україна". Захід відбувся у приміщенні економічного факультету Ужгородського національного університету. Під час заходу ужгородці ознайомились з виставкою, що розповідає про реалізацію спільних проектів, які втілюються різноманітними державними організаціями Закарпаття в партнерстві з Європейським Союзом у сферах розвитку транскордонних економічних стосунків, гуманітарних взаємовідносин, охорони здоров'я та довкілля тощо.

13-19 жовтня проводився Європейський тиждень місцевої демократії на виконання Указу Президента України від 27 вересня 2007 року. Проведення таких заходів встановлено для відзначення 50-ї річниці діяльності Ради Європи у сфері місцевої і регіональної демократії та 10-ї річниці ратифікації Україною Європейської хартії місцевого самоврядування. Ужгородський міський голова Сергій Ратушняк направив Директору Регіональної Місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID ) в Україні, Молдові і Білорусі п.Ярузельські листа-подяку у зв'язку із завершенням основного етапу великої всеукраїнської програми навчань і підвищення кваліфікації працівників органів місцевого самоврядування.

30 жовтня на базі готельного комплексу "Карпатія" ( с.Шаян, Хустського району) відбулася вступна конференція проекту "Транскордонне партнерство задля сталого розвитку громади", який виконується в рамках Програми Добросусідства ЄС Румунія-Україна і фінансується Європейським Союзом. Організатор конференції і виконавець проекту - Асоціація розвитку малого і середнього бізнесу та інновацій "Ужгород- ХХІ вік", яка діє у партнерській співпраці з Ресурсним центром "Крест" ( м.Сату Маре, Румунія), Закарпатським регіональним відділенням Асоціації міст України та громад і Міжнародною Асоціацією інституцій регіонального розвитку.

ГОЛОВНА