Украина онлайн

Курси валют:

finance.ua finance.ua


Закарпатська ОДА

Закарпатська облрада
Бажаєте, щоб про Вас дізнався Світ? Долучайтесь до партнерства з бібліотекою!


Реклама:


Друга світова війна і доля народів Закарпаття

Війна – це найстрашніша трагедія людства. Вона приносила і приносить людям величезні жертви, неймовірні страждання, незліченні муки і невблаганне горе. Вона завдала народам нечувані страхіття. Лише Україна втратила в цій війні 6,5 мільйона осіб. Не обійшла вона і Закарпаття, яке в роки війни входило до складу Угорщини. В роки Другої світової війни закарпатці волею трагічної долі воювали у чотирьох різних за своїм складом, ідеологіями і завданнями арміях: чехословацькій і радянській – з одного боку, угорській і німецькій – з другого. В чехословацьку армію, яка утворилася в роки війни на території колишнього Радянського Союзу, вони ввійшли як громадяни довоєнної Чехословаччини, в Червону Армію – в кінці 1944-го – на початку 1945 року після визволення Закаррпаття.К 63.362
У – 11
У вирі кривавої війни...: уродженці Закарпаття – генерали і офіцери чехослов. армії – у боротьбі з фашизмом. / редкол. : Василь Михайлович Керечанин [та ін.]. - Ужгород : – Карпати, 2000. – 494 с.

У книзі публікуються відомості про 333 генералів та офіцерів – уродженців Закарпатської області України, які в роки Другої світової війни боролися проти фашистів у лавах чехословацьких військових частин, сформованих за кордоном – у СРСР, Англії,Франції, на Середньому Сході. Відомості про 129 персоналій наводяться в біографічних нарисах, решта – у списках.


63.3 (4 Укр) 624
Д 76
Друга світова війна і доля народів України: матеріали 2-ї Всеукр. наук. конф., м. Київ, 30-31 жовт. 2006 р. / громад. ком. для вшанув. пам’яті жертв Бабиного Яру [та ін.] ; редкол. В. М. Воронін [та ін.]. – К. : Зовнішторгвидав, 2007. – 416 с.

У збірці вміщено доповіді учасників Всеукраїнської наукової конференції, які висвітлюють місце національної проблематики в ідеології і пропаганді воюючих сторін, проблеми міжнаціональних відносин, історію національно-політичних і національно-визвольних рухів, різні сторони національного життя народів України під час війни. Окреме видання приділено рефлексіям подій тих років.
К 63.362.2
Б 77
Бойко, В. С.
Не можу забути: спогади ветерана про Другу світову війну / Василь Сергійович Бойко. - Ужгород : Госпрозрах. ред.-видав. від. упр. у справах преси та інформації, 2005. - 40 с.

«Не можу забути» – спогади ветерана В.С. Бойка про Другу світову війну, про власну участь у жорстоких боях з ворогм як бійця-розвідника, а згодом командира. Видання присвячене 60-річчю Перемоги над фашистськими загарбниками.
К 63.362.2
О-19
Обмануті надії : спогади колишніх юнаків військового формування Українського Юнацтва протилетунської оборони / Ярослав Дацишин [та ін.]; за ред. Сергія Шнерха. - Львів : Місіонер, 2004. - 192 с.

У книжці надруковані спогади трьох із десяти тисяч українських тринадцяти-сімнадцятилітніх підлітків, яких вир Другої світової війни закинув воювати у військовому формуванні Українське Юнацтво протилетунської оборони Німеччини.
К 63.362.2
Д58
Довганич, О.
Закарпатські воїни генерала Людвика Свободи / Омелян Довганич, Василь Пагиря. - Ужгород : Патент, 1999. - 174 с.

У книзі про закарпатських воїнів-ветеранів Чехословацького армійського корпусу в СРСР у роки Другої світової війни аналізується його бойовий шлях від Бузулука до Праги через територію України і Польщі. Вміщено понад 50 біографічних нарисів про найбільш відомих воїнів, офіцерів і генералів, їх бойові подвиги та повоєнне життя в Закарпатській Україні, а також в Чехії і Словаччині.
К 63.362.2
Б82
Борці-антифашисти :[біограф. нариси про учасн. антифашис. руху на Закарпатті] / упоряд. О.Д. Довганич ; редкол.: Г.Й. Бандровський (голова),О.Д. Довганич, І.І. Лутак [та ін.]. - Ужгород : Карпати , 1988. - 430 с .

Збірник біографічних нарисів про активних учасників антифашистського руху на Закарпатті, добровольців Радянської Армії і першого Чехословацького корпусу в СРСР, більшість з яких загинули в боях проти фашизму в роки Другої світової війни.
К 63.362.1
З – 18
Закарпаття під Угорщиною 1938-1944 рр. / упоряд. та передмова Василя Маркуся та Василя Худанича ; ред. Іван Ребрик. - Нью-Йорк-Чікаго-Ужгород : Гражда - Карпати, 1999. - 232 с.

Пропонована праця є спробою викладу українського бачення проблеми дослідження періоду перебування Закарпаття під Угорською окупацією 1938-44 рр., не порушуючи об`єктивного стану речей.
Періодика:
 • Густі, І. Крізь полум`я – до слави. Пройшли солдати Другої світової, щоб навіки вписати величний подвиг визволення в крижалі історії / Ірина Густі // Новини Закарпаття. – 2008. – 6 трав. – С. 1, 2. : фото.
 • Корсун, О. Закарпаття: вікно чи ворота в Європу? «Ставка Верховного Головного Командування в останній раз попереджає генерала армії Петрова... Й. Сталін, А. Антонов» : [про ІІ світову війну і участь в ній закарпатців] / Олексій Корсун // Новини Закарпаття. – 2006. – 10 черв. – С. 6. : фото О. Корсуна ; Новини Закарпаття. – 2006. – 17 черв. – С. 6. ; Новини Закарпаття. – 2006. – 24 черв. – С. 6. : фото.
 • Мазур, В. Трагічні сторінки історії Закарпаття. Одною з чорних сторінок історії людства у 20 стоілтті були злочини нациського режиму під час Другої світової війни проти мирного населення окупованих країн / Віктор Мазур // Трибуна. – 2005. – 19 листоп. – С. 12.
 • Федака, С. Ужгород у роки Другої світової війни / Сергій Федака // РІО. – 2008. – 5 січ. – С. 5.


 • Корисні посилання

  http://www.franuk.com/news/druge/781-2
  http://poplavok.wordpress.com/2009/03/10/
  http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish
  http://www.day.kiev.ua/297330