Украина онлайн

Курси валют:

finance.ua finance.ua


Закарпатська ОДА

Закарпатська облрада
Бажаєте, щоб про Вас дізнався Світ? Долучайтесь до партнерства з бібліотекою!


Реклама:


«Він творив серцем і душею»

(до 100-річчя від дня народження Федора Манайла)

Федір Федорович Манайло — український живописець, народний художник України (1976). Батько художника Івана Манайла. Український живописець і графік. Закінчив Вищу художню школу у Празі.Самобутній майстер зі своїм оригінальним художнім стилем. Застосував досягнення найновіших течій у європейському мистецтві – від експресіонізму до сюреалізму. Жив і працював в Ужгороді. Один з найпомітніших представників закарпатської школи живопису. Народний художник України.

Федір Манайло народився 19 жовтня 1910 року в с. Іванівці Мукачевського району на Закарпатті.

З 1928 р. по 1934 р. навчається у вищій художньо — промисловій школі у Празі. У 1930 р.- відвідує Францію. Як здібний та талановитий митець експонує свої роботи на виставці закарпатських художників у Празі в 1933 р., серед них виділяється робота «Дідо — Бідняк».

З 1936 року працює вчителем в с. Іванівці, а з 1937—1945 рр. викладає декоративне мистецтво в Ужгородській ремісній школі. 1946 року — прийнято до Спілки художників України. До 1955 року — викладач в Ужгородському училищі прикладного мистецтва.

Ф. Манайло працював головним художником закарпатського обласного будинку народної творчості (1947), обирався головою правління Закарпатської організації спілки художників УРСР, був у складі творчої групи в будинку творчості ім. Коровіна в Гурзуфі (1963).

Працював у галузі станкового та монументального живопису, автор пейзажів, натюрмортів та сюжетних композицій.

Присвоєно звання Заслуженого художника України та Народного Художника України.

Відомі роботи : «Вересень» (1956), «Колочава» (1956), «Село в Горах» (1958).

Член Національної Спілки художників України з 1946 року. Народний художник України (1977 p.).

Персональні виставки: 1961, 1979, 1980, 1985, 2000 pp. — м. Ужгород.

Помер 15 січня 1978 р. Похований в Ужгороді.
К 85.14
Х98
Художники родины Манайло [Текст] = Manajlo csalad muveszei : ознакомительноє ілюстративноє изданиє / Сост. І. Манайло, В. Манайло, А. Манайло. - Будапешт : [б. и.], 2006. - 122 с. : кол.іл. - (в опр.) : Б. ц.

Ця книга дає широке уявлення про життя та творчість Народного художника України Федора Федоровича Мануйла (1910-1978), за буття і діяльність, за увіковічення пам’яті про нього - славного представника русинського народу, згадують його син і онуки з повагою і гордістю за свого предка.


К 85.14
П78
Про життя і творчість народного художника України Федора Федоровича Манайла [Текст] : зб. статей та досліджень наук. працівників меморіального будинку-музею митця / Управління культури Закарпатської облдержадміністрації, Закарпатська обласна організація т-ва охорони пам'яток історії та культури ; Упоряд. В. Фолтін. - Ужгород : Ужгородська міська друкарня, 2006. - 114 с. : іл. - Бібліогр.: с. 109-110. - Б. ц.
У збірник увійшли статті та дослідження наукових працівників меморіального будинку-музею Ф.Ф. Манайла про життєвий і творчий шлях видатного закарпатського художника. Для вчених, вчителів, істориків, мистецтвознавців, студентів, усіх, хто цікавиться образотворчим мистецтвом Закарпаття і творчістю Федора Манайла зокрема.

У збірник увійшли статті та дослідження наукових працівників меморіального будинку-музею Ф.Ф. Манайла про життєвий і творчий шлях видатного закарпатського художника. Для вчених, вчителів, істориків, мистецтвознавців, студентів, усіх, хто цікавиться образотворчим мистецтвом Закарпаття і творчістю Федора Манайла зокрема.
К 85.8
Ц35
Цельтнер В. Ф.Манайло [Текст] . – М.: Сов. худ., 1986. – 144 с.- (Мастера советского искусства)

Дана книга містить опис життя і творчості художника, а також в ній представлені фотографії найвідоміших робіт Ф.Ф.Манайла.
К 85.14
М49
Меморіальний будинок - музей Ф. Ф. Манайла [Текст]. - Івано-Франківськ : [б. и.], 2006. - Буклет

Меморіальний будинок – музей народного художника України Федора Федоровича Манайла створений наказом Міністерства культури в 1980 році. Офіційне відкриття музею відбулось 9 лютого 1981 року.
У меморіальних та експозиційних приміщеннях зібрані особисті речі, документальні матеріали, велика кількість художніх творів, які знайомлять глядача з творчістю відомого майстра.
К85-8
М 23

Манfйло Федір. Народний художник УРСР: каталог виставки творів [Текст]. – Ужгород: Карпати, 1990. – 32 с.

Видання представляє читачеві репродукції творів художника. Крім того є вступна стаття Григорія Островського українською та російською мовами, що розкриває особливості творчості Ф.Ф.Манайла.