Украина онлайн

Курси валют:

finance.ua finance.ua


Реклама:


Світ образів Йосипа Бокшая

(до 120-річчя від дня народження)Лідер творчого життя Закарпаття. Вчився в Академії Мистецтв в Будапешті в 1910-1914 в студії І. Ревеса. У 1915-1918 рр. – військовополонений в Росії. Тільки у 1918 році він повернувся на батьківщину. З 1919 –1945рр. викладач малювання та креслення в Ужгородській гімназії, де його дуже любили і шанували учні. У 1927 р. Й.Бокшай разом з А.Ерделі організовує в Ужгороді публічну школу малювання. На цей час припадають його творчі поїздки за кордон, де знайомиться з шедеврами живопису, а також до Києва та Москви.
З 1946 року – викладач Ужгородського художнього училища а в 1951-1954рр.- викладач Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва.Від 1918 працював в Ужгороді як художник і педагог. У другій половині 1920-х – початку 1930-х підготував разом з А. Ерделі перше покоління закарпатських художників з числа студентів семінарії та гімназії в Ужгороді. В 1931 році організував “Товариство діячів образотворчого мистецтва Підкарпатської Русі”. В 1946 році здійснив 1-ий набір до новоствореного навчального закладу “Академії Мистецтв” в Ужгороді – Ужгородського Державного Художньо-промислового училища.
Йосип Бокшай (1891-1975), член-кореспондент Академії мистецтв СРСР, народний художник УРСР, народний художник СРСР, у літопис мистецтва нашого краю увійшов як Майстер, автор численних жанрових композицій, чудових камерних графік, глибоко одухотворених портретів, творів сакрального мистецтва та розписів церков на Закарпатті, в Словаччині та Угорщині. Крізь усе життя проніс вогонь віри в силу та мудрість власного народу. Як справжній майстер, навчав своїх численних учнів краси правди – реалізму. Власне бачення джерел співвідносив із традицією церкви та віри. Це продемонстровано у полотні ”Святі землі Руської”. Найцінніше на тій землі художник звіряє жінці – священний рукотворний храм. Символіка авторського бачення сягає зображення витвору дерев’яного зодчества як образу землі Руської. Пурпур та блакить, золоте та червоне – промовисте поєднання Духа і плоті. Часто сюжетні композиції Бокшая виконані у стилі декоративного панно, масштабні та епічно-декларативні. Численні пейзажні твори автора розкривають тонку і гармонійну натуру митця. Образ “бокшаївської” осені в образотворчому мистецтві Закарпаття став хрестоматійним.
Йосип Бокшай помер в Ужгороді в 1975 році.К 85.14
Б78
Йосип Бокшай [Текст] : [альбом] / вступ.ст. О. Зайцев ; авт. ст.: Л. Біксей ; керівники проекту: О. Д. Зайцев. - Ужгород : Шарк, 2008. - 96 с. : кол.іл. - Бібліогр.: с. 93-94. - (в опр.)
Даний альбом був виданий з нагоди 60-річчя створення Закарпатського обласного художнього музею імені Й.Бокшая. В цьому фотоальбомі вперше представлена вся колекція творів мистецтва Йосипа Бокшая, які зберігаються у фондах цього музею. Альбом розпочинається з вступного слова О. Зайцева. Дуже розширено представлена біографія та творчий шлях художника у статті О. Приходько « Йосип Бокшай: Сторінки життя і творчості»
К 85.14
Б78
Йосип Бокшай [Листівки] : настінні дидактичні картини : 16 фотолистівок / Й. Бокшай. - Ужгород : Ґражда, 2008. - 16 л.

Представлено 16 фотолистівок, на яких зображено відомі праці художника. Глянувши на ці репродукції, бачимо, що вони мають значення не лише для школи, для уроків краєзнавства, оскільки придуманий матеріальний зміст відображає характерні неповторні риси Підкарпатської Русі. Ці роботи були виконані художником на замовлення Міністерства чехословацького шкільництва .
К 85.14
Б78
Йосип Бокшай [Текст] : [альбом] / упоряд.: О.В. Приходько, Л.І Біксей - Ужгород : Карпати, 1992. – 54 с. : кол.іл. - Бібліогр.: с. 45-51.

Дане видання склали репродукції найбільш відомих робіт художника, подано каталог ювілейної виставки, присвяченої 100-річчю від дня народження, основні дати його життя і творчості, перелік виставок, на яких експонувалися твори, бібліографію.
К 85
М 65
Мистецтво Закарпаття [Текст] : каталог творів із фондів музею. Кн. 1 / Закарпатський обл. художній музей ім. Йосипа Бокшая ; Автор ідеї О. Зайцев, Вступ. ст. Л. Біксей, Ред. рада О. Зайцев, О. Приходько , Л. Біксей та ін., Фото О. Попов. - Ужгород : Шарк, 2005. - 200 с. : іл. - (Каталог колекції Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая)

Ця книга надзвичайно містка, бо включає вичерпну інформацію про твори митців Закарпаття із збірки обласного художнього музею ім. Й.Бокшая. Упродовж п*яти з половиною десятиліть музей зібрав і зберігає у своїх фондах близько 6 тисяч оригінальних експонатів. Тому творчий колектив музею уперше зробив спробу донести до шанувальників закарпатськог ообразотворчого мистецтва інформацію про пам*ятки образотворчої культури краю, що зберігаються в музейній колекції. З 21 по 29 сторінки надається інформація про Йосипа Бокшая.
К 85.14
Х 98
Художники Закарпаття [Текст] : до 55- річчя Закарпат. орг. Нац. Спілки художників України / упоряд. : Б. І. Кузьма, К. Є. Стельмах. - Ужгород : Карпати, 2001. - 240 с. : фото.цв., портр.

У альбомі-каталозі викладені найхарактерніші віхи творчого доробку і творчої манери митців Закарпаття. В книзі представлені репродукції робіт художника Йосипа Бокшая: «Цвітуть яблуні» та «Православні святі землі руської».

Гаврош, Олександр. В Ужгороді відновлено унікальні розписи Йосипа Бокшая [Текст] : [реставр. Ужгород. кафедр. собору] / О. Д. Гаврош // Старий Замок. Паланок. - 2010. - 21-27 жовт. - С. 20.

Гібл, Франтішек. Настінні дидактичні картини Йосипа Бокшая у збірці фонду відділу історії чеського шкільництва музею Коменського в Пшерові [Текст] / Ф. Гібл // Екзиль. - 2007. - № 6. - С. 36-38. : фото

Приходько, Олена. Йосип Йосипович Бокшай: 115-річчя з дня народження живописця і монументаліста, народного художника України, творця закарпатської школи живопису (1891-1975) [Текст] / Приходько О., Рижова Г. // Карпат. Україна. - 2006. - 7 жовт.-. С.13 ; Ужгород. - 2006. - 14 жовт. - С. 12.

Ткач, Микола. Видатний художник Йосип Бокшай - із закарпатської Гуцульщини [Текст] : [про худож.] / М. Ткач // Зоря Рахівщ. - 2010. - 24 квіт. - С. 7.

Шутко, Маріанна. Маємо чудову нагоду по-новому відкрити для себе Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі чи Юрія Грабаря [Текст] : [експозиція картин класич. мистец. в Закарпат. облас. худож. музеї ім. Й. Бокшая] / М. Шутко // Новини Закарпаття. - 2010. - 5 жовт. - С. 6. : портр.Корисні посилання
:
посилання
посилання
посилання
посилання
посилання