Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 Фіала Вацлав
Народився :1896-07-15
Місце народження: м. Прага (Чехія)
Помер :1980-06-25
Біографія.

Заслужений художник ЧССР (1967).
Митець, у творчому доробку якого мальовничому Закарпаттю належить особливе місце.
 
У 1928 році приєднався до Асоціації чеських графіків HOLLAR, а з 1956 по 1960 рік очолював її. Нагороджений срібною медаллю на Всесвітній виставці в Парижі у 1936 році, а в 1976 році – чехословацьким орденом Праці.
 
Художник народився 15 липня 1896 року в Празі. Батько, також на ім’я Вацлав, був інженером-електриком. Ця робота вимагала частих переїздів, у результаті чого у 1898 році вся родина переїздить до Петрограда, через кілька місяців – у Москву, потім – Ростов, Балаклава, Київ, у 1910 році живуть у Відні, а у 1911 році родина Фіала оселяється в Харкові. Батьки віддають юнака до харківської Вищої художньої школи, де він навчається з 1911 по 1915 рік і яку закінчує з відзнакою. Після Харкова ще один рік проходить студії в Академії образотворчого мистецтва в Петрограді (Санкт-Петербург).
Буремні часи вносять круті зміни в долі людей. У 1916 році Вацлав повертається до Харкова, а згодом родина Фіала опиняється у Владивостоку,  перебиваючись непостійними заробітками. Тут художник створює плакати, малює карикатури до періодичних видань, ілюструє "Містерію Буф" Володимира Маяковського, паралельно працює викладачем із рисунку, а також бере участь у місцевих виставках (1920, 1921, 1922). 
У 1920 році доля зводить Вацлава Фіала з українським художником-футуристом Давидом Бурлюком, який із сестрою Маріанною, дружиною Марією та двома синами тимчасово оселився в цьому далекосхідному місті. На момент зустрічі фінансові справи у Вацлава йшли не дуже добре, і Давид запропонував йому поселитись у них. 
Восени 1920 року Давид Бурлюк разом ще з одним українським художником Віктором Пальмовим організовують виставку-продаж в Японії у місті Токіо. Завдяки заробленим коштам до них невдовзі зможуть приєднатися родина Бурлюка та Вацлав. У Японії художники організовують виставки футуристів ще у двох містах – в Осако та Кіото. В 1921 році Вацлав Фіала та Маріанна Бурлюк вінчаються в Токіо. На початку 1922 року Давид Бурлюк із сім’єю виїздить до США, а молодята відправляються до італійського портового міста Трієст, через яке добираються до Праги. У вересні 1922 року в подружжя народжується син Володимир. 
У період з 1923 по 1927 рік Вацлав навчається у празькій Академії мистецтв у педагога-графіка Макса Швабінського. Отримавши щорічну стипендію, в 1927 році вирушає до Франції. У Парижі художник проводить два роки і бере участь у виставках Осіннього Салону.
Дослідження народних типів та звичаїв привело митця на Підкарпатську Русь (назва Закарпаття за часів Першої Чехословацької республіки), де його приваблювала архаїка й той факт, що цей регіон мало зачепила цивілізація. Впродовж 1936-1937 років художник створив чимало робіт, присвячених цьому краю. Зі спогадів митця з цього періоду: "Гадаю, що моє перебування на Підкарпатській Русі було одним із найщасливіших періодів мого життя. Я працював із натхненням. Вабили мене як красива природа, так і прекрасні типи простих, нелукавих людей та їхнє патріархальне життя. У місцевому господарстві головну роль відігравав натуральний обмін. Мені здавалося, ніби я опинився в якійсь країні, де час повернувся назад на кілька століть. Доводилося всюди стикатися зі способом життя, традиціями, характером виробництва, які переносили мене в часи існування древніх слов’ян".
У березні 1943 року Асоціація музеїв провела виставку художника в місті Слани. На ній художник представив 119 робіт, серед яких були як нові малюнки, портрети й пейзажі, так і ранні картини, написані в Японії та Україні. 
З 1920 по 1975 роки художник проілюстрував та оформив понад 155 книг чеської та світової літератури, а ще додатково митець написав і проілюстрував кілька власних книг: "Огасавара" (1920), "Сад Уено" (1931), "Дорога на Фудзіяму" (1934), "Каарантамо, людина з Місяця" (1936).
 
Вацлав провів багато персональних виставок: у Чехословаччині, Франції, США, Польщі, Великобританії, Японії, Болгарії та СРСР (п'ять виставок), остання і найбільша (експонувалося понад 300 робіт а також багато ілюстрованих ним книг) виставка була відкрита у 1976 році у Львові та згодом у Москві. Брав участь у міжнародних книжкових виставках в Гамбурзі, Кракові, Оломоуці, Познані, Комо, Берліні, Будапешті, Банській Бистриці та ін. 
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття", автор – Олександр Нікітчук]
Дівчина з ташкою
1936
31 x 45,2
папір, акварель, чорна крейда
Струківська церква в Ясінях
1936
50,5 x 32,7
папір, соус, туш
Весілля
1944
40,8 x 27,5
папір, літографія
Хата в Новоселиці
1937
74 x 54
полотно, олія

Новини

2023-09-26
Капуркова книжка повертається!!! Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка запрошує дати новий подих своїй домашній бібліотеці, адже книга не повинна припадати пилом, її потрібно читати. У п’ятницю, 29 вересня, з 11:00 до 16:30 пропонуємо всім охочим завітати у вуличну книжкову ятку, що розташується біля воріт заднього дворику бібліотеки (пр.Свободи, 16), та безкоштовно обміняти будь-яку зі своїх прочитаних книг на нову! Прохання: приносити книги у хорошому стані, тільки художню літературу (бажано видання після 2000-х років) та виключно українською мовою! 
2023-09-25
Друзі, відзначайте Всеукраїнський день бібліотек разом з нами!   Ми з нашими партнерами підготували для вас насичену програму 29 вересня!!!  ⚡️11:00 - 16:30 - ваша улюблена акція з буккросингу "Капуркова книжка" та фотозона у дворику бібліотеки (пр.Свободи,16)  ⚡️ 12:00 - 15:00 - Літературне бібліокафе (вул.Капітульна,10)  ⚡️ 14:00 - Майстер-клас "Гачкуємо закладки в книжку"  за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation (пр.Свободи, 16)  ⚡️День відкритих дверей в Tatohub.Ужгород (пр.Свободи,16) :      👉 11:00 - 16:30 - вулична презентація проєкту жителям міста      👉 17:30 - інтерактивна лекція про стосунки      👉 18:00 - розвантажувальний захід для всіх "Молодіжні вечорниці"  з Ужгородською молодіжною радою  🍩🍬☕️А ще ми будемо пригощати вас кавою та смаколиками увесь день!!!  ✅ Про кожен захід будемо писати детальніше окремими дописами. Тому стежте за оновленнями на нашій стрічці!!!
2023-09-21

26 вересня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбудеться презентація нових книжок Дмитра Кременя та видань про Шевченківського лауреата. 70-річчя від дня народження відомого поета, публіциста, перекладача, який сформувався як особистість на Закарпатті, а прожив більшу частину життя у Миколаєві, відзначається на державному рівні. У ювілейний рік вийшло шість різнопланових видань, які й будуть представлені в Ужгороді.
Під час вечора заплановане і відкриття виставки картин Дмитра Кременя, які він малював в ужгородський період життя у мистецькій студії Золтана Баконія.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день