Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 Фелдеші Петро Андрійович
Народився :1944-06-22
Місце народження: м. Мукачево
Біографія.

Заслужений художник України (2006). Член Спілки художників Угорщини.
Лауреат обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі в галузі образотворчого мистецтва (1999, 2014).
 
Петро Фелдеші народився 22 червня 1944 року в Мукачеві на Закарпатті. За спогадами художника, його першими спробами монументальних розписів стали рисунки олівцем на стінах за шафою. По сусідству жив талановитий живописець і педагог Микола Медвецький, який і відіграв важливу роль у знайомстві хлопчика з азами малярства.  
У 1963 році Петро закінчив відділення декоративного розпису Ужгородського училища прикладного мистецтва (вчителі з фаху – Ернест Контратович, Шандор Петкі, Антон Шепа, Павло Балла).
По завершенню навчання був призваний до лав армії. Службу проходив у Підмосков’ї (росія), а потім майже на десять років залишився там працювати у монументально-декоративному мистецтві, створивши понад сто робіт. 
Згодом повернувся в рідний край та активно включився у виробничу діяльність Художфонду. З 1978 року Петро Фелдеші – член Національної спілки художників України.
 
У ранніх роботах художника, виконаних у реалістичній манері, вгадується стилістика художнього мовлення таких мистецьких авторитетів, як Федір Манайло, Антон Шепа. Митцю пощастило мати художню майстерню по сусідству зі своїм викладачем, відомим представником закарпатської школи живопису Ернестом Контратовичем, і він з теплом згадує бесіди з талановитим вчителем.
Із часом у Петра Фелдеші виробляється власна манера і техніка, його твори набувають виразної художньої автентичності, авторської упізнаваності. Митець часто вдається до мови малярських гіпербол, асоціацій, метафоричної образності. Основні сюжети його творів сповнені неоднозначних підтекстів, натяків, складних алегорій та метафор. А стриманий, позбавлений різких дисонансів колорит, акцентованість живописно-пластичної форми лише підсилюють враження недомовленості, загадковості, багатозначності. Втілені в роботах образи переплітаються в декоративне мереживо, символізуючи круговерть життєвих пристрастей. 
Петро Фелдеші – автор чудових акварелей, які створює "по-мокрому" в техніці "а la prima". Така техніка вимагає влучності в гармонійному підборі тону та кольору, створенні композиції, а рисунки заворожують своєю непередбачуваністю, оскільки перебувають "в русі" до повного висихання. 
Поряд із тендітною, поетичною аквареллю митець працює в жанрі монументального живопису. Його роботи прикрашають громадський простір у Росії, Україні, Угорщині, Франції.  
Творчий доробок майстра налічує кілька тисяч живописних та графічних робіт, понад сотню монументальних.
Опинившись із місіонерською місією в угорській столиці Будапешті, він паралельно з мистецтвом активно займається організацією літнього відпочинку й оздоровлення на озері Балатон українських дітей із зони АТО. Також митець бере участь у благодійних мистецьких заходах.
 
Учасник художніх виставок: обласних (із 1976 року), всеукраїнських (із 1977 року). Митець –активний учасник і організатор міжнародних пленерів та симпозіумів в Україні (на Закарпатті), Угорщині, Словаччині, Франції, Італії, Німеччині. Провів більше десятка персональних виставок в Україні, Угорщині, Данії, на Канарських островах (Іспанія).
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття", автор — Людмила Козловська]
Фігури
Молитва
Земля
1985
Над Тисою
1984

Новини

2024-03-01

Щороку, 1 березня, в усьому світі відзначається Всесвітній день цивільної оборони. Задля того, щоб люди навчилися запобігати надзвичайним ситуаціям та навчилися бути до них готовими, й було встановлено такий день в календарі. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Запобігти. Врятувати. Допомогти".

2024-02-29

До вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-02-29
9 березня 2024 року виповнюється 210 років із дня народження українського поета Тараса Шевченка.  Шевченкове життя – символ тернистого шляху боротьби за свободу. Воно постало  перед українцями живим прикладом того, як можна крок за кроком звільнятися з полону пригніченості, зневіри, комплексу меншовартості і національної депресії. Минають роки, століття, а гострота і сила  Шевченкового слова живе. Дух свободи, людської гідності – найвеличніших вселюдських понять – через віки випробувань, пережитих Кобзарем, приходять до українців і додають їм упевненості у власному самоствердженні.  
2024-02-29

Запрошуємо усіх бажаючих на вечір-присвяту до 75-річчя з Дня народження Володимира Івасюка!

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день