Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 Чувалова Терезія Федорівна
Народився :1942-02-08
Місце народження: м. Ужгород
Помер :2021-01-23
Біографія.

Член Національної спілки художників України (1977).
 
Народилася в Ужгороді в сім’ї вчителів. Рідна сестра Терезії Едіта Медвецька також дуже відома закарпатська художниця. Знайомство з образотворчим мистецтвом розпочалось із художньої студії Золтана Баконія, яку Терезія відвідувала в підлітковому віці. Згодом вищу художню освіту здобула в 1968 році у Львівському державному інституті прикладного мистецтва, закінчила факультет художнього ткацтва. Великий вплив на її творчість мали викладачі кафедри Еммануїл Мисько, Роман Сельський.  Зацікавленість до ткацтва гобеленів проявила ще у студентські роки. Студіює народні вишивки та крої, гуцульські ліжники, які тільки різновидом техніки виконання відрізнялися від сучасного гобелена. Роман Сельський підтримав творчі пошуки студентки і невдовзі зявився перший великий твір і разом з тим дипломна робота Терезії – гобелен "Рідне Закарпаття", який був відзначений спеціальною грамотою на всесоюзній виставці ВДНГ 1968 року. З 1969 року працює в закарпатських майстернях Художфонду України. Створює безліч ескізів і кроїв, за якими виготовлено багато концертних костюмів для хорових ансамблів області. В той самий час художниця стала брати участь спочатку в обласних, потім у всеукраїнських та всесоюзних виставках.
Терезія Чувалова – художниця декоративно-прикладного та монументального мистецтва. У доробку мисткині плакати, мозаїчні панно, декоративні композиції (серія "Знаки зодіака"), роботи з текстилем, дизайнерські розробки для декорування приміщень. З-під рук майстрині вийшли численні ліжники, гобелени ("Літо", "Музиканти"), вона розробила численні ескізи для килимів, гобеленів тощо. 
Варто відзначити монументальний гобелен-триптих "Сучасний театр", який був виготовлений для Закарпатського музично-драматичного театру в 1987 році, площа композиції складає 48 (!) квадратних метрів, у гобелені налічується 519 кольорів.
Додатково творчі задуми художниця втілила в смальтовій мозаїці з шести елементів "За мотивами казок" 1982 р. для Ужгородської міської дитячої бібліотеки. 
Серед живопису переважають натюрморти та портрети, виконані з певною декоративністю, чудовим відчуттям кольору та композиційним рішенням.   
З 1969 року брала участь у більш ніж 50 виставках, як обласних, всеукраїнських, так і всесоюзних. Персональна ж виставка майстрині відбулася у 1977 р. в Ужгороді.
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття"]
Сучасний театр. Триптих. Фрагмент
1989
розміри: 264x293x25
гобелен, ручне ткацтво, вовна
Натюрморт з геометричними фігурами
1996
124 x 98
полотно, олія

Новини

2024-03-01

Щороку, 1 березня, в усьому світі відзначається Всесвітній день цивільної оборони. Задля того, щоб люди навчилися запобігати надзвичайним ситуаціям та навчилися бути до них готовими, й було встановлено такий день в календарі. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Запобігти. Врятувати. Допомогти".

2024-02-29

До вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-02-29
9 березня 2024 року виповнюється 210 років із дня народження українського поета Тараса Шевченка.  Шевченкове життя – символ тернистого шляху боротьби за свободу. Воно постало  перед українцями живим прикладом того, як можна крок за кроком звільнятися з полону пригніченості, зневіри, комплексу меншовартості і національної депресії. Минають роки, століття, а гострота і сила  Шевченкового слова живе. Дух свободи, людської гідності – найвеличніших вселюдських понять – через віки випробувань, пережитих Кобзарем, приходять до українців і додають їм упевненості у власному самоствердженні.  
2024-02-29

Запрошуємо усіх бажаючих на вечір-присвяту до 75-річчя з Дня народження Володимира Івасюка!

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день