Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 



Шепа Антон Олексійович
Народився :1928-04-17
Місце народження: с. Підгоряни Мукачівського району Закарпатської області
Помер :2014-07-04
Біографія.

Заслужений художник України (2008).
Лауреат обласної премії імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі.
 
Один з найбільш самобутніх і обдарованих митців третього покоління Закарпатської школи живопису. Пейзажист, монументаліст, портретист, жанровий живописець. Талановитий педагог і наставник, що виховав цілу плеяду яскравих художників. Його вирізняє щира образність, розкута манера письма, смілива і емоційна палітра, гармонійне поєднання реалістичної, декоративної та абстрактної стилістики. Активний експериментатор з кольором, формою і сюжетом, влучно прозваний "закарпатським Ван Гогом".
Антон Шепа більшу частину життя прожив у Києві, але завжди залишався людиною Закарпаття, яке стало для нього антеєвою землею, де він заряджався енергією й натхненням, але водночас і ахіллесовою п’ятою – він завжди тужив за ним. Йому судилося опинитися у вирі нового закарпатського мистецтва, що визрівало попри радянські умови пригнічення свободи творчості. У київській майстерні він творитиме свій закарпатський світ, підживляючись пам’яттю і вірою у незнищенність старого Закарпаття.
 
Антон Шепа народився 28 квітня 1928 року в Підгорянах (нині частина Мукачева) у сім’ї хліборобів. Змалку постійно малював. У 1948 році поступив без спеціальної підготовки і без знайомств до Львівського художнього інституту на факультет монументального живопису. Його вчителями були Йосип Бокшай, Роман Сельський, Іван Гуторов.
У 1954 році Шепа приїхав до Ужгорода, де ще жив Адальберт Ерделі, його духовний учитель. Розпочинається період інтенсивної творчості. Шепа працює монументалістом у Художфонді, викладає живопис в ужгородському художньому училищі (1954-1961). Його живописна манера вражає: широкі вільні мазки, гра чистих звучних кольорів, сміливі узагальнення планів, мозаїчність жанрових композицій. У 1957 році він дебютує одночасно на республіканській, всесоюзній та міжнародній виставках і відтоді постійно бере в них участь. Він близький до ужгородських художників-бунтарів Павла Бедзіра, Лізи Кремницької, Ференца Семана. Має значний вплив на багатьох інших художників. 
Як монументаліст, оздоблює різні громадські будівлі. У 1968 році в ресторані "Лісова пісня" біля Буштина Антон Шепа виконує свій шедевр "Карпатська легенда" у техніці малювання по керамзитовій штукатурці. На жаль, ані цей, ані інші його монументальні твори не збереглися. 
На початку 1960-х років Шепа одружується і виїжджає до Києва. Його дні минають у майстерні, зростає серія робіт "Моє Закарпаття". Він малює Закарпаття ідеальне чи ідеалізоване. Карпатські краєвиди застигають кольорами, взятими з народного життя. На полотна кольоровими квітниками виплескуються народні свята та зібрання.
Після смерті дружини художник у 2004 році повернувся в своє Закарпаття, а з ним і відгомін молодості та незабутньої "Карпатської легенди". Антон Шепа помер 4 липня 2014 року, а його картини розійшлися по музеях і приватних збірках.
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття"]
Збір винограду
Музика
1952
42 x 32
На ярмарці
80 x 60
Рання зима
79,5 x 54,5

Новини

2024-11-12

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-10-30

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу краєзнавства.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день