Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 



Бердар Василь Дмитрович
Народився :1930-12-24
Місце народження: с. Довге Іршавського району Закарпатської області
Помер :2001-10-30
Біографія.

Член Національної спілки художників України (1983 р.)
 
Народився Василь Бердар 24 грудня 1930 року в с. Довге Іршавського району Закарпаття.
 
Своїм найпершим учителем Василь вважав свого старшого брата Івана – художника-аматора, який розгледів у юнакові творчі здібності та навчив азам малювання. У 1947 році вступає в Ужгородське училище прикладного мистецтва, яке закінчив у 1956-му з перервою на військову службу. Майбутньому художнику пощастило мати прекрасних викладачів за фахом – основоположників закарпатської школи живопису, талановитих митців Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Федора Манайла, Ернеста Контратовича, Андрія Коцку.
 
По завершенню навчання вчителював, а з 1968 по 1976 роки працював декоратором. З 1976 року Василь Бердар став художником-оформлювачем Закарпатського обласного художньо-виробничого комбінату, де трудився до 1990 року.
 
Крім малювання ще однією пристрастю митця була музика. Упродовж двадцяти років художник був незмінним учасником, акомпаніатором народних ансамблів пісні й танцю «Верховина» та «Боржава», у яких талановито грав на цимбалах, і з якими об’їздив усю Європу. 
 
У 1983 році Василь Бердар став членом Національної спілки художників України. Один із наставників митця, видатний художник краю Андрій Коцка, характеризуючи творчий доробок майстра, сказав:«…Особливо вдалими й вражаючими його роботами є полотна «Іршава будується» (1979), «Верховинське село» (1979), «Околиця» (1980), «Село Довге» (1980), «Осінь» (1982), «Край села» (1982), «Рідний край» (1983)… Василь Бердар – карпатський філософ, і свою філософію він передає музикою барв…» 
 
У 90-х роках митець повністю занурився у творчу стихію. Художник проявив себе талановитим майстром пленерного живопису. Бувало, що в пленерах брав участь разом зі своїм учителем, класиком закарпатського живопису Ернестом Контратовичем, у якого ще в студентські роки захищав дипломну роботу. Мальовничі карпатські пейзажі у різні пори року домінують у його художніх роботах. Полотна митця вирізняються емоційним настроєм, складною кольоровою гамою, виваженою композицією і щирою образністю. Відомий закарпатський художник Володимир Микита так відгукувався про творчість Бердара: «Головною темою його творів є рідний край, який знає добре, і який є милий його серцю… неперестанні творчі пошуки, велика працездатність і працелюбність дали чудові плоди: Василь Бердар знайшов свою мистецьку мову, своє творче обличчя».
 
Художник дуже прискіпливо ставився до своїх картин. Він був переконаний, що творити – це потреба душі, його більше цікавив сам процес, аніж результат.
 
Художник також спробував себе у сакральному живописі. Ним були виконані розписи каплиці греко-католицької церкви Св. Петра і Павла в Іршаві, освячення якої відбулосяв 1995 році.
 
Роботи Василя Бердара експонувалисяна обласних, республіканських та міжнародних виставках, починаючи з 1957 року. Вони також були включені в 1980 році в ювілейні експозиції, що прохhttps://esu.com.ua/search_articles.php?id=39163одили в Києві та Москві. У 1980 та 1995 відбулися персональні виставки митця в Іршаві, а в 2001 році – в Ужгороді.
 
Твори художника зберігаються в Закарпатському художньому музеї ім. Й. Бокшая, виставкових фондах Національної спілки художників України і Міністерства культури України, а також уприватних колекціях.
 
Помер Василь Бердар у 2001 році.
 
[дані взято з сайту "Арт-простір Закарпаття" (https://zakarpat.brovdi.art)]
Село
1993
35 x 24
полотно, олія
Весняний день
1993
50 x 35
картон, олія
Село
1993
50 x 35
картон, олія
Церква у селі Буковець
2001
90 x 70
полотно, олія

Новини

2024-12-18

Шановні користувачі, до вашої уваги новий щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день