Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 Контратович Ернест Рудольфович
Народився :1912-05-17
Місце народження: с. Кальна Розтока (нині – округ Сніна, Пряшівський край, Словаччина)
Помер :2009-12-23
Біографія.

Ернест Контратович належить до другого покоління класиків закарпатського живопису. Як і кожен з неповного десятка митців цього покоління, він створив свій неповторний спосіб трактування закарпатського життя, свою живописну мову й загалом унікальний за змістом і формою світ свого мистецтва. Зміст цього світу найбільше порівнянний з народною піснею – її щирим відкритим висловлюванням, її тихою поезією радощів і смутку, її простотою, сповненою мудрості й глибини.
 
Ернест Контратович народився 17 травня 1912 року в с. Кальна Розтока на Великоберезнянщині (1945 р. село відійшло до Словаччини) в сім'ї вчителя. У 1928 році юнак поступив до вчительської семінарії в Ужгороді, де малювання викладав Адальберт Ерделі. Подібно до інших талановитих студентів семінарії, Контратовича було запрошено у Публічну школу рисунку. У 1932 році випускник семінарії йде працювати вчителем народних шкіл у села верхів'я річки Уж, де також учителюють художники Андрій Коцка, Адальберт Борецький та служить священиком Золтан Шолтес. Численні пленери художників прославили Ужанську долину.
 
Ранній живопис Контратовича – це весняні та осінні краєвиди, сільські мотиви. Важливою для художника стає серія жанрових робіт соціального й водночас поетичного звучання, персонажі якої – паломники, жебраки, каліки, загалом світ знедоленої Верховини, якій належить любов і глибоке співчуття митця. У полотнах домінує темний колорит, що стає ще темнішим у роботах воєнного часу. Художник майстерно оперує чорним, як багатим виражальним засобом. Він створює незабутні експресивні полотна. З приходом радянської влади тематика змінилася. Після 1945 року домінують оптимістичні сцени народних традицій та праці й понад усе – пейзажі. Контратович по-своєму вибудовує декоративну структуру жанрових робіт, в яких переважає ритм плавних горизонтальних хвилеподібних ліній. У краєвидах – панорамних і камерних – досягає високої майстерності, досліджуючи характер наростання схилів гір чи зображуючи окреме дерево, польові квіти, клаптик різнотрав'я. Часто фігурує мотив яблуні. Народжуються живописні шедеври на перетині простого сюжету і глибинної малярської сили. Про Контратовича рідко пишуть, влада не дуже зважає на дещо дивакуватого художника, а йому лише цього й треба, щоб кожен день проводити з пензлем у руці.
 
Після персональної виставки 1967 року виставкова активність стрімко зростає. Приходить запізніле офіційне визнання. Полотна Контратовича розкуповують українські музеї. Митець працює до останньої можливості творити.
 
Ернест Контратович помер 23 грудня 2009 року, не доживши трьох років до свого 100-ліття. Він зберіг для нас світ своєї любові, закарпатський світ, що зник, але продовжує хвилювати наші душі завдяки великому художнику.
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття", автор – Михайло Сирохман]
Стара вершина
1931

полотно, олія
Соняшники
1940
60 x 65
картон, олія
Голод
1930-і 54,5 x 62,5
картон, олія
Останній сніг
1979
знаходиться в приватній колекції Дениса Копилова 70 x 60
полотно, олія
Пізня осінь
1979
знаходиться в приватній колекції Дениса Копилова 70 x 60
полотно, олія
Натюрморт з осінніми квітами
1960
69 x 80
полотно, олія
Лісовий інтер'єр
1979
знаходиться в приватній колекції Дениса Копилова 60 x 70
полотно, олія
Закарпатська осінь
1980
знаходиться в колекції галереї "Арт-стиль" 91 x 72
полотно, олія
Карпати
1973
знаходиться в колекції галереї "Корнерс" 132 x 101
полотно, олія
Жниці
1970
знаходиться в колекції галереї "Арт-стиль" 65 x 49
полотно, олія

Новини

2024-06-04

Шановні користувачі, пропонуємо вашій увазі нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день