Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 Бедзір-Кремницька Єлизавета Людвігівна
Народився :1925-06-14
Місце народження: м. Ужгород
Помер :1978-03-11
Біографія.

Член Національної спілки художників України. 
 
Ліза Кремницька – видатна художниця третього покоління закарпатських майстрів живопису і водночас не схожа ні на кого, окрема мистецька особистість. Вона мала відвагу опинитися в епіцентрі нової хвилі закарпатського художнього життя, стати дружиною художника Павла Бедзіра, прийняти долю художниці, відкинутої офіціозом, але незламної в творчості, що тривала впродовж усього її життя і зрештою коштувала їй життя.
 
Ліза була неймовірно талановита. Поступила в училище без будь-якої підготовки й уже за рік навчання вражала своїми живописними досягненнями і здатністю вловлювати найсуттєвіші риси в малюванні портретів. Мала непростий характер, противилася всьому обов’язковому і водночас була вельми вразливою.
 
Неординарна Ліза народилася 14 червня 1925 року в найдавнішій частині Ужгорода – Радванці. Жила у маленькій квартирі з мамою і молодшим братом Отто, що згодом став скульптором. З 1932 до 1941 відбулося шкільне навчання. Після спроби навчатися у торговельному технікумі, визначилося головне – художнє училище з 1946 до 1950.
 
Її першим і єдиним місцем роботи став Художфонд. У 1952 році вперше виставила свої роботи на обласній виставці і з тих пір виставкова діяльність не припинялася. Того ж року Кремницька вийшла заміж за Павла Бедзіра. Почалося непросте спільне життя, творча робота і часом змагання двох талантів.
 
Ліза фантастично працювала з кольором. Під впливом Павла пережила захоплення графікою і зробила своєрідні графічні серії, але суттю її творчості був колір. Зачаровують її полотна з пастозно покладеними дивовижно знайденими кольоровими співвідношеннями у техніках темпери, особливої бедзірівської емульсії і навіть в енкаустиці – портрети, пейзажі, натюрморти кінця 1950-х – середини 1960-х років, багатофігурні композиції 1970-х років, малюнки фломастерами.
 
У 1958 році Кремницька подала документи на вступ до Національної спілки художників. Прийняли її через 10 років, у 1968-му, а ще через 10 років, у 1978 році художниця раптово померла.
 
Над нею тяжів увесь набір чинників, що перешкоджали нормальному професійному зростанню в СРСР. Вона ніяк не вписувалася в контекст соцреалізму. Однак вона зробила своє мистецтво, яке залишила нам разом із спогадами про богемні, творчі 1960-ті й про тих, що були в епіцентрі мистецьких подій.
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття", автор – Михайло Сирохман]
Без назви
Без назви
Без назви
1969
Без назви
1960-і 31,5 x 50,5
картон, гуаш
Натюрморт на синьому
1968
62 x 62
полотно, олія, темпера
Понад вечір
1968
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
1968
Без назви
1972
Без назви
1966
Без назви
Без назви
Без назви

Новини

2023-09-26
Капуркова книжка повертається!!! Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка запрошує дати новий подих своїй домашній бібліотеці, адже книга не повинна припадати пилом, її потрібно читати. У п’ятницю, 29 вересня, з 11:00 до 16:30 пропонуємо всім охочим завітати у вуличну книжкову ятку, що розташується біля воріт заднього дворику бібліотеки (пр.Свободи, 16), та безкоштовно обміняти будь-яку зі своїх прочитаних книг на нову! Прохання: приносити книги у хорошому стані, тільки художню літературу (бажано видання після 2000-х років) та виключно українською мовою! 
2023-09-25
Друзі, відзначайте Всеукраїнський день бібліотек разом з нами!   Ми з нашими партнерами підготували для вас насичену програму 29 вересня!!!  ⚡️11:00 - 16:30 - ваша улюблена акція з буккросингу "Капуркова книжка" та фотозона у дворику бібліотеки (пр.Свободи,16)  ⚡️ 12:00 - 15:00 - Літературне бібліокафе (вул.Капітульна,10)  ⚡️ 14:00 - Майстер-клас "Гачкуємо закладки в книжку"  за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation (пр.Свободи, 16)  ⚡️День відкритих дверей в Tatohub.Ужгород (пр.Свободи,16) :      👉 11:00 - 16:30 - вулична презентація проєкту жителям міста      👉 17:30 - інтерактивна лекція про стосунки      👉 18:00 - розвантажувальний захід для всіх "Молодіжні вечорниці"  з Ужгородською молодіжною радою  🍩🍬☕️А ще ми будемо пригощати вас кавою та смаколиками увесь день!!!  ✅ Про кожен захід будемо писати детальніше окремими дописами. Тому стежте за оновленнями на нашій стрічці!!!
2023-09-21

26 вересня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбудеться презентація нових книжок Дмитра Кременя та видань про Шевченківського лауреата. 70-річчя від дня народження відомого поета, публіциста, перекладача, який сформувався як особистість на Закарпатті, а прожив більшу частину життя у Миколаєві, відзначається на державному рівні. У ювілейний рік вийшло шість різнопланових видань, які й будуть представлені в Ужгороді.
Під час вечора заплановане і відкриття виставки картин Дмитра Кременя, які він малював в ужгородський період життя у мистецькій студії Золтана Баконія.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день