Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 



Черепаня Володимир Павлович
Народився :1965-01-06
Місце народження: м. Мукачеве
Помер :1996-01-14
Біографія.

Володимир Черепаня народився 6 січня 1965 року в м. Мукачево на Закарпатті. У старших класах хлопець готувався до вступу на медичний факультет. Але плани кардинально змінилися – розповіді друзів про Ужгородську «художку» та потяг до живопису зробили свою справу і юнак захопився мрією стати художником.      
 
У 1982 році, по завершенню середньої школи, Володимир розпочинає навчання в Ужгородському училищі прикладного мистецтва на відділенні художньої кераміки. Його наставниками були талановиті митці й педагоги: Василь Петрецький, Іван Манайло, Богдан Корж, які щедро ділилися своїми знаннями, плекаючи його талант.
 
У 1985 році, закінчивши училище з відзнакою, працював художником-декоратором у Закарпатському обласному українському музично-драматичному театрі. В його авторській сценографії проглядалися експресія живописця, гра кольорів, світла і тіней, притаманних станковим полотнам.
 
У 1986-1988 роках під час проходження військової службу батальйон Володимира протягом місяця перебував у зоні Чорнобильської катастрофи, що в підсумку вкрай негативно позначилося на його здоров’ї.
 
На початок 1990-х років припадає період розквіту творчої активності молодого митця – достойного представника сучасної генерації закарпатських живописців. Він наче спішив жити і творити. У 28-річному віці Володимир стає членом Національної спілки художників України, що було безпрецедентно. Він брав участь у пленерах та експозиціях. Його перша персональна виставка у 1992 році називалася «Мої зображення» і налічувала 33 роботи, дві з яких увійшли до збірки Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая.  Друга персональна експозиція відбулася у 1995 році.
 
Колега Володимира за фахом В. Мишанич так описує творчість Володимира Черепані: «Художник творив у переломний період історії України на зламі епох, що знайшло своє вираження в його роботах. Епоха «перебудови» Михайла Горбачова кардинально змінила світогляд митців, відкрила шлях утвердженню і поширенню нових на наших теренах мистецьких течій і напрямків, що в радянський час були під неоголошеною забороною. Формується нова філософія мистецтва, далека від партійної ідеології. Це цікавий період в історії образотворчого мистецтва Закарпаття, що нині досліджується молодими мистецтвознавцями краю і не тільки. Творчий розквіт Володимира Черепані припадає на період демократизації суспільства, відносної творчої свободи митців. І це важливо, адже розвиток митця, його самореалізація неможлива без свободи. Без сумніву, він – один із найталановитіших і найяскравіших художників цієї епохи, що дала імпульс розвитку мистецтва Закарпаття, відкрила для них нові творчі горизонти».
 
У його живописних полотнах помітний вплив митців, що здобули світове визнання: Ренато Гуттузо, Поля Сезанна, Амедео Модільяні. У формуванні творчої манери письма, світогляду Володимира також зіграли свою роль талановиті митці краю Ігор Панейко, Олена Кондратюк, Сергій Дубовець, Ференц Семан, із якими його поєднували дружні стосунки.
 
Загалом за десять років активного малярства майстер створив понад 300 робіт, не враховуючи ескізів та графіки, яку рисував уже в стінах лікарні. Це – пейзажі, натюрморти, сакральні композиції. Його живописні твори вражають тематичним розмаїттям і неординарністю. Експресіоністична манера письма митця, його живописний почерк видають тонко організовану, чуттєву, емоційну натуру з багатим і складним внутрішнім світом.
 
У мистецтвознавчих відгуках про творчість автора зазначається, що основний акцент у роботах художника ставиться не на форму й рисунок, а на колір. Саме колір вибудовує композицію, ним вирішується пластика й деякі психологічні завдання, перетворюючи живописне полотно в простір, який пульсує та вибухає складними нашаруваннями кольорів. Поступово в яскраві, насичені й у той самий час гармонійні композиції входить зображення людини. Простір і людина – два різні за своєю природою явища – зустрічаються на полотні для того, щоб у фігуральних та просторових композиціях підкреслити тонкий зв’язок, де є непримиримість, конфлікт, гармонія і ностальгія.
 
Роботи художника поповнили галерейні та приватні зібрання в Україні, Росії, Німеччині, США, Угорщині, Чехії та інших країнах.
 
Помер Володимир Черепаня на 31-му році життя в ніч із 13 на 14 січня 1996 року.
 
Уже після смерті художника, у 1997 та 2010 роках, зусиллями його рідних та друзів були організовані дві персональні виставки. Ще одна ретроспективна виставка, приурочена до 20-ї річниці передчасної смерті митця, відбулася у жовтні 2016 року в ужгородській «Галереї Ілько». Також роботи автора часто входять до складу експозицій на групових виставках закарпатських митців.
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття"]
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
1990
Без назви
Без назви
Без назви
Без назви
Маки
1994
100 x 90
полотно, олія
Оголена
1994
60 x 70
полотно, олія
Червоний натюрморт
1993
70 x 90
полотно, олія
Річка
1994
70 x 90
полотно, олія
Дерева
1995
40 x 60
полотно, олія
Натюрморт з мушлею та підсвічником
1990-і 89 x 116
полотно, олія
Квіти у вазі
1980-і 40 x 50
картон, олія

Новини

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день