Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 Боднар Юрій Васильович
Народився :1955-06-26
Місце народження: с. Довге Іршавського району Закарпатської області
Біографія.

Народився Юрій Боднар 28 червня 1955 року в селі Довге на Іршавщині.
Художник пригадує, що його змалечку захоплювало малювання. Ще в дитинстві, коли діти кликали на вулицю, грати у футбол, він натомість брав папір, фарби і десь у куточку малював етюди на природі. Саме творчість класика закарпатської школи живопису Антона Кашшая стала мотивуючим, еталонним взірцем для молодого художника. Він ретельно її вивчав і захоплено дивувався, яких висот може досягати художня майстерність у зображенні природи!
Хоча рідні й не поділяли обрання мистецького фаху, Юрій їде в Тернопіль навчатися в Республіканській школі декораторів-рекламознавців. Там одним із знакових його викладачів був мистецтвознавець, заслужений працівник культури України, організатор першого в Україні фестивалю лемківської культури "Ватра" – Ігор Дуда.
По закінченню навчання, з 1976 року, митець працював на Тернопільському художньо-виробничому комбінаті Художнього фонду України, здійснюючи художнє оформлення та займаючись монументально-декоративним живописом.
Свій творчий шлях Юрій Боднар розпочав у 1978 році. Митець працює у станковому та монументальному живописі, проявивши себе в жанрах пейзажу, портрету і сюжетно-тематичної композиції. Твори виконує переважно темперою та олійними фарбами.
Майже тридцять років художник жив і працював на Тернопільщині, але постійно відчував поклик рідного краю: його вабила атмосфера, природа, ментальність, колорит Карпат. Тому у 2003 році прийняв рішення разом із родиною переїхати на Закарпаття. Згодом майстер відзначав, що його роботи раннього періоду були більш приглушеними, а потім, коли повернувся на рідну землю, колористика картин стала більш насиченою, виразною, що, безумовно є результатом впливу закарпатської школи зокрема і регіону загалом. 
За словами автора, "твір митця є тоді гармонійним і повноцінним, коли при його творінні співпрацюють всі фактори: і душа, і розум, і емоції, і тіло". 
Художник знайшов власний стиль і авторський почерк, який зустрічається у древній іконографії та отримав влучну назву "променизм". Живописні полотна митця наче залиті й наскрізь просякнуті сонячним промінням. На одних воно яскраве і чисте, а на інших – немов пробивається крізь перешкоди. Світлоносні промені, що не мають визначеного джерела і підсвічують всю роботу зсередини, формують цілі площини, через які зображення оживає, рухається, то наближаючись, то віддаляючись від глядача. Твори художника відзначаються асоціативністю, символічністю й алегоричністю, мають продуману іконографічну пластику і багату колористичну палітру.
І це невипадково, адже, як пояснює сам художник, "змалечку було закладене зерно духовності, яке вже відтак вирощуємо і плекаємо у своїх власних родинах із близькими по духу людьми. Мені завжди хочеться додати до робіт елемент духовності – ангела або, як називає моя дружина, божественне проміння – проміння духовності".
Із 1989 року Юрій Боднар ― постійний учасник місцевих, регіональних, республіканських та всеукраїнських виставок; міжнародних експозицій та пленерів, симпозіумів і фестивалів у 2005-2013 роках (Польща, Словаччина, Хорватія). Митець нагороджений Першою  премією  "Matica Slovenska" на IV Бієнале Іконопису та Сакрального мистецтва Карпатського Єврорегіону (2011).
Роботи художника знаходяться в приватних збірках у Франції, США, Ізраїлі, Німеччині, Тунісі, Італії, Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та в Україні.
Твори Юрія Боднара поповнили постійно діючі експозиції Національного краєзнавчого музею (Тернопіль), Музею козацтва у м. Батурин та фонди Закарпатського обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая (Ужгород).
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття"]
Весняні мережива
2004
80 x 65
полотно, олія
Весна. Після дощу
2004
80 x 65
полотно, олія
Без назви
''Я – світло світу...''
1995
72 x 72
полотно, олія
Опришок
2005
98 x 98
полотно, олія
Без назви

Новини

2023-09-26
Капуркова книжка повертається!!! Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка запрошує дати новий подих своїй домашній бібліотеці, адже книга не повинна припадати пилом, її потрібно читати. У п’ятницю, 29 вересня, з 11:00 до 16:30 пропонуємо всім охочим завітати у вуличну книжкову ятку, що розташується біля воріт заднього дворику бібліотеки (пр.Свободи, 16), та безкоштовно обміняти будь-яку зі своїх прочитаних книг на нову! Прохання: приносити книги у хорошому стані, тільки художню літературу (бажано видання після 2000-х років) та виключно українською мовою! 
2023-09-25
Друзі, відзначайте Всеукраїнський день бібліотек разом з нами!   Ми з нашими партнерами підготували для вас насичену програму 29 вересня!!!  ⚡️11:00 - 16:30 - ваша улюблена акція з буккросингу "Капуркова книжка" та фотозона у дворику бібліотеки (пр.Свободи,16)  ⚡️ 12:00 - 15:00 - Літературне бібліокафе (вул.Капітульна,10)  ⚡️ 14:00 - Майстер-клас "Гачкуємо закладки в книжку"  за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation (пр.Свободи, 16)  ⚡️День відкритих дверей в Tatohub.Ужгород (пр.Свободи,16) :      👉 11:00 - 16:30 - вулична презентація проєкту жителям міста      👉 17:30 - інтерактивна лекція про стосунки      👉 18:00 - розвантажувальний захід для всіх "Молодіжні вечорниці"  з Ужгородською молодіжною радою  🍩🍬☕️А ще ми будемо пригощати вас кавою та смаколиками увесь день!!!  ✅ Про кожен захід будемо писати детальніше окремими дописами. Тому стежте за оновленнями на нашій стрічці!!!
2023-09-21

26 вересня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбудеться презентація нових книжок Дмитра Кременя та видань про Шевченківського лауреата. 70-річчя від дня народження відомого поета, публіциста, перекладача, який сформувався як особистість на Закарпатті, а прожив більшу частину життя у Миколаєві, відзначається на державному рівні. У ювілейний рік вийшло шість різнопланових видань, які й будуть представлені в Ужгороді.
Під час вечора заплановане і відкриття виставки картин Дмитра Кременя, які він малював в ужгородський період життя у мистецькій студії Золтана Баконія.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день