Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Унікальне Закарпаття
Неформальна галерея "Коридор"
Неформальна галерея "Коридор" розташована в приміщенні колишнього художфонду на вулиці Пархоменка в Ужгороді. На даний момент будівля та територія навколо неї перебуває у власності Закарпатської організації Національної спілки художників України. Тут завжди інше мистецтво, не те, яке бачиш в класичних галереях. |
Дерев’яний храм у селі Новоселиця
Церква Успення Пресвятої Богородиці – дерев'яна церква 17 століття, пам'ятка українського народного зодчества та живопису. Унікальність церкви в тому, що вона є найменшою дерев'яною церквою готичного стилю на території Закарпаття. Її пропорції вважаються ідеальними.
Дерев’яний храм у селі Ясіня
Церква Вознесіння Господнього у Ясіні - одна з найкращих нині збережених гуцульських церков. Розкішний і водночас дуже скромний храм зачаровує своєю досконалістю і непретензійністю, на відміну від сучасних золочених помпезних Закарпатських храмів. На Закарпатті такий тип давньої архітектури є рідкістю.
Дерев'яний храм у селі Ужок
Головною особливістю є те, що церква була побудована без єдиного цвяха, витримана в бойківському стилі і розташована на схилі пагорба. Відносно недавно (у червні 2013 року) церква Св. Михайла була включена в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Дерев’яний храм у селі Колодне
Церква святого Миколая Чудотворця – одна з найвидатніших та найдавніших пам'яток українського церковного будівництва, являє собою цікавий приклад синтезу архітектури, монументального настінного живопису і прикладного декоративного мистецтва XV-XVIII століть. Первісно збудована 1470 року. Пам'ятка архітектури всеукраїнського значення (охоронний № 205). Найдавніший дерев'яний храм України. XVI ст.
Горянська ротонда
Одна з найстаріших архітектурних пам'яток України загальноєвропейського значення. Розташована на останньому пагорбі Карпат на околиці Ужгорода. Походження та вік ротонди невизначені до сьогодні.
Морське око (Липовецьке озеро)
Це озеро вулканічного походження. Воно розташоване в гірській долині на висоті 526 метрів над рівнем моря. Саме тут Вам відкриється прекрасне видовище з живих квітів, пухнастої трави і густих дерев. І все це розкинулося на різних висотах долини, оповитою контрастним блакитним небом.
Місце падіння метеориту у селі Княгиня
Найбільший у Європі метеорит мав щастя впасти на територію України. Метеорит дістав назву «Княгиня», за назвою селища, біля якого впав. З села Княгиня до місця падіння метеориту йти близько 8 км. Стежка до урочища Чорні млаки йде повз карстові печери на схилах масиву Стінка, а тутешні буково-яворові праліси є одним з природних багатств не тільки Закарпаття, але і всієї країни!
Боржавська вузькоколійка
Загальна довжина Боржавської залізниці – 123 км, а ширина колії – 750 мм. ЇЇ перша черга (яку в народі називають "Анця Кушницька") здана в експлуатацію ще в 1908 році при Австро-Угорщині для перевезення деревини з гірських масивів Закарпаття вздовж р. Боржава.
Тисячолітні дуби в селі Стужиця
У Стужиці ростуть найстаріші дуби України, є мінеральні джерела, старезні церкви, а ще починаються кілька цікавих туристичних маршрутів. Один дуб старший за інший більш, ніж на 100 років. Звуться вони, відповідно, Дуб Чемпіон (25 м заввишки, 9.6 м обхват стовбура) та Дідо-дуб (30 м заввишки, 9.1 м обхват стовбура). Ширина крони кожного з них сягає 20-25 метрів.
Чайна плантація Мукачево
На схилі Червоної гори в Мукачево знаходиться найпівнічніша в світі чайна плантація. Ніде більше в світі на таких широтах чай не росте! Варто сказати відразу, що в останні роки закарпатська плантація чаю просто гине від рук місцевого населення і просто від занедбання.
Міні-скульптури в Ужгороді
Ужгород – найменший обласний центр в Україні. Може, це й стало поштовхом для місцевого скульптора Михайла Колодка створювати й установлювати по місту серію саме маленьких скульптур. Автор вважає їх дієвими складовими налагодження культурної комунікації між Ужгородом та Європою. Жодна екскурсія не оминає міні-скульптури, що гармонійно вписались у ландшафт міста.
Горгани
Ґорґа́ни – гірський масив, система гірських хребтів у зовнішній смузі Українських Карпат. Розташований в Івано-Франківській та Закарпатській областях. Назва Ґорґан походить від румунського слова "gоrgan" – курган. Тут є декілька вершин з назвою "Ґорґан": Малий Ґорґан, Ґорґан Вишківський, Ґорґан Ілемський, Кінець Ґорґану та інші.
Довжанський замок
Довжанський замок – руїни укріплення в селі Довге Іршавського району Закарпатської області. Зведене феодалами Долгаї в XIV-XV ст. та зруйноване в XV-XVI ст. Довжанська фортеця – одна з найзгадковіших на Закарпатті. Є документальні підтвердження про її існування, але жодні спеціальні дослідження ніколи не проводились. На сьогодні достеменно не відомо, де саме стояв замок.
Ферма плямистих оленів
На Закарпатті, практично на кордоні з Румунією та Угорщиною, недалеко від районного центру ( м. Хуст,) а саме між селами Іза та Липча розташувалася єдина в Україні ферма плямистих північних оленів. Олені – тварини самодостатні. Вони не пристосовані до спеки, тому влітку часто ховаються в лісі і повертаються додому надвечір. Узимку все значно простіше. Північна тварина може навіть спати у снігу. Працівники ферми жартують, що взимку це не олені, а кучугури снігу
Замок Канків
До нашого часу споруда дійшла тільки у вигляді руїн. Сьогодні залишки замку Канків мають статус національної пам'ятки архітектури. Назва походить від угорського слова, яке в перекладі на українську означає "кам'яна брила". За однією із версій, у часи міжусобиць, які настали з припиненням династії Арпадів, замком володів розбійник Канко. За іншою – монахи в замку носили верхній одяг з овечої вовни, який називали "канко".
Арт-центр «Галерея Ілько»
Мистецький центр "Галерея Ілько" є однією з небагатьох в Україні сучасних спеціалізованих споруд - його спроектовано та побудовано задля створення якісних умов для експонування творів образотворчого мистецтва й проведення камерних театрально-музичних заходів
Музей леквару
Перший в Україні та Східній Європі музей леквару, де також наявні соки, сиропи, фруктові соуси знаходиться в селі Ботар – Виноградівського району. Саме тут можливо спробувати солодку смакоту понад 20-х видів різних сортів повидла. Увесь продукт – унікальний, бо рецептура – прадавня. І саме леквар, якому покладено пам’ятник, є родзинкою села.
Скансен в Колочаві
Музей архітектури і побуту «Старе село» — скансен у селі Колочава, що в Міжгірському районі Закарпатської області. Відкритий 14 червня 2007 року. На території музею відтворено село стародавньої Верховини із колочавських експонатів, які ознайомлюють із 300-річною історією побуту місцевих жителів. На сьогодні музей «Старе село» налічує майже два десятки будівель та допоміжних господарських споруд. У скансені представлені пам'ятки культури різних часів та різних верств населення як за соціальним статусом (бідняки, середняки), так і за родом діяльності (вівчарі, лісоруби, мірошники, швеці).
Водяна кузня-музей
Водяна кузня "Гамора" - єдина в Україні діюча водяна кузня, історична пам'ятка XVIII століття. Розташована на річці Лисичанка в селі Лисичово Іршавського району Закарпатської області. Закарпатські історики кажуть, що першим згадкам про Гамору понад 300 років. Власне як кузня це підприємство існує лише одне століття, до того часу на його місці працювало ткацьке виробництво. Величезні дерев’яні колеса змушувала крутитися сила гірського потічка, вони й приводили в дію потужні ткацькі верстати. На початку 20-го століття виготовляти тканини стало невигідно, тому фабрику переобладнали, а дерев’яні колеса змусили кувати залізо
Новини
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Єдність землі, єдність сердець” (до Дня Соборності України), яка відбудеться 22 січня о 17.00. Лектор – вчитель історії, доктор філософії Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас "Хроніка культурного життя Закарпатської області за грудень 2024 р.".
Шановні користувачі, до вашої уваги новий щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси".