Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Водоспад Шипіт

Унікальне Закарпаття

Водоспад Шипіт

 Шипіт вражає своєю величчю, могутністю і містичною красою. Як і всі водоспади, навколо нього існує безліч легенд, в основному – романтичних і пов’язаних з історією кохання. Така історія є і у Шипота – правда, драматична, але дійсно дуже красива.
  Згідно з цією легендою, дівчина, родом з дуже багатої родини, полюбила простого сільського хлопця. Закохані приховували свої відносини, тому вирішили таємно зустрічатися біля підніжжя гори Гимба. Одного разу мати дівчини простежила за донькою, розкрила її таємницю і почала сильно сварити. У цей момент почалася гроза, а, як відомо, дощі в горах бувають надзвичайно грізними. Потік води, що пронісся зі скелі, утворився настільки потужний, що просто змив закоханих настільки стрімко, що їх було просто неможливо врятувати. Мати дівчини, яка стала свідком трагедії, почала приходити до підніжжя гори щовечора, де на місці трагедії утворився справжній могутній гірський водоспад. Кожного разу їй чувся шепіт дочки, чому, за однією з версій, і пішла назва Шипіт.
  Водоспад утворився на місці виходу стійких пісковиків палеогену й гравелітів з тонкими прошарками сланців. Особливо багатоводний водоспад навесні, коли на схилах Гемби тануть сніги. Щорічно, починаючи з 1933 року, неподалік від водоспаду на початку липня проходить неформальний фестиваль, на який приїжджають хіпі та представники різних субкультур з України, Білорусі та інших країн. Кульмінацією святкувань є Свято Івана Купала в ніч на 7 липня з місцевими традиціями й колоритом. Події на Шипоті стали головним мотивом книги "Трохи пітьми" українського письменника Любка Дереша. 

 


Додаткові дані:

До водоспаду та історичних цікавинок пропонують кінні тури в "Мисливській садибі "Шипіт" // Унікум. – 2014. –  № 3. – С. 83. : фот. кольор

Синевир, Шипіт, ведмедиці й мінералка :  Міжгірщина має великий потенціал для розвитку туризму // Новини Закарпаття. – 2017. – 18 берез. –  С. 15 : фот. кольор.

"Шипіт" знову кликав на лоно природи: [одноім. фест.] / А. Медвецька // Фест. – 2009. – 16-22 лип. –  С. 3.; Закарпатський місцевий час. – 2009. – 11 лип. –  С. 7.

 

***

Водоспад Шипіт

Водоспад Шипіт

Водоспад Шипіт

Новини

2023-12-11

В розділі "Електронна бібліотека" до ваших послуг електронна версія збірника спогадів, статей, бібілографічних джерел "Петро Скунць у колі сучасників".

2023-12-08

З нагоди 160-річчя від дня народження видатного українського письменника, фольклориста, мовознавця, етнографа Бориса Грінченка пропонуємо вам віртуальну виставку "І душу, і тіло даймо  за край свій єдиний...".

2023-12-08

Запрошуємо вам на презентацію книжки Миколи Пігуляка "Кухмейстер".

2023-12-06

12 грудня в нашій бібліотеці відбудеться презентація детективного роману Ярини Вовк "Не плач, моє красуне".
Вхід вільний.

2023-11-27

Шановні користувачі! Ювілейний рік Дмитра Кременя триває і ми пропонуємо вам нові надходження літератури до Відділу краєзнавства, які присвячені життю і творчості видатного земляка.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день