Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA RU EN 

   >     >  Чайна плантація Мукачево

Унікальне Закарпаття

Чайна плантація Мукачево

     Мукачівський чай – природне диво Закарпаття і жертва сталінських експериментів. У 1949-му за наказом вождя вчені почали експерименти з вирощування південних рослин на півночі, і закарпатські ботаніки на чолі з академіком Віктором Сочавою отримали близько 10 млн руб. - на чай, евкаліпт і цитруси. Так на Красній гірці в Мукачево з'явилися 2 га експериментальної чайної плантації. До недавнього часу вона вважалася найбільш північною в Європі – поки не заклали чайні поля в Шотландії та Ірландії. "А в межах материка наша плантація все ще рекордсмен, – говорить Максим Адаменко, експерт з туризму, керівник Турінфоцентру Мукачево. – До того ж, острівний чай вкривають на зиму, а наш – зростає під відкритим небом". Але як тільки "головний експериментатор" помер, майданчик став переходити з рук в руки.
       В результаті чай, прижився тяжкою працею, залишився на гірці сам по собі. За довгі роки він здичавів і адаптувався до наших зим, ставши морозостійким: ніжні гілки відмерзають, але навесні кущі дають молоденькі пагони. Спробувати з них напій непросто: одним з останніх, хто застав досліди і, ймовірно, пробував чай, був професор ботаніки з Ужгорода Василь Комендар. Доктор біологічних наук помер в червні 2015 го (його ім'ям називається одна з вулиць міста): він до останнього журився про долю чаю і шукав способи захистити посадки, а також залучити інвесторів. За його словами, це були грузинські, індійські, цейлонські, кубанські і яванські сорти, які вже на третій рік після закладки плантації дали урожай в 2600 кг: експеримент вдався. Тому так сумно спостерігати, як гинуть зусилля стількох спеціалістів. 

    Відродження мукачівського чаю почалося, як часто це буває, з інтересу кількох небайдужих людей. Сьогодні на всю Україну – 4-5 фанатів закарпатського екзота, які, як можуть, поширюють інформацію про нього, намагаються вирощувати нові кущі і виготовляти чай.  Кущі перестали давати насіння, і від колишньої слави залишилася лише коренева поросль. Ліс, що поглинув плантацію, ніким не охороняється – сюди ходять за грибами та дровами, на пікніки і викопувати чайні кущі: раз у раз натикаєшся на круглі ями, що залишилися після крадіжки чаю. Цінні насадження приховують дика малина, ожина і молоді дубки, без гіда кущі годі й шукати. Два гектари плантації перетворилися в кілька уцілілих плям, хоча місцями видно навіть ряди, якими розсаджували чай.
      Навіть в такому убитому стані плантація представляє величезний інтерес, кажуть експерти. У чаю багата історія, сам факт, що ось уже майже 70 років він зростає на Закарпатті, дивний і привабливий для туристів. Хоча плантація в жалюгідному стані, зайнятися нею серйозно заважає законодавство. Сьогодні господар тут – лісгосп, і не те що купити, але навіть орендувати ділянку неможливо.  Там після розвалу Союзу залишилося безліч диких плантацій – їх тепер мінімально розчищають, щоб був підхід до кущів для збору листа, і налагоджують виробництво високоякісного чаю в малих обсягах. Червона гірка відноситься до заповідного урочища "Широкий" в межах Мукачівського лісгоспу, розповіли нам в Міністерстві екології та природних ресурсів. Основна мета створення цього заповідника – спроба відтворити умови збереження в природному стані плантації субтропічній культури – чаю.

 


Додаткові дані:

Закарпатський Цейлон

В Мукачево цівіте чай

Закинута плантація чаю  в Мукачево

Новини

2022-06-16

У неділю, 19 червня, в Україні відзначатимуть День батька – свято, покликане нагадати про важливість тата в житті кожної дитини. У нашій країні свято дуже молоде – офіційно його встановили лише у 2019 році. Згідно з Указом Президента України №274/2019 День батька відзначається в третю неділю червня кожного року. З нагоди цього свята пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Батько - засновник родини".

2022-06-16

26 травня 2011 р. за рішенням Закарпатської обласної ради Комунальному закладу «Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека» Закарпатської обласної  ради присвоєно ім’я видатного письменника, краєзнавця, етнографа та археолога Федора Михайловича Потушняка.
26 лютого 2021 р. у нашій бібліотеці відбулася презентація унікальної колекції цінних та рідкісних видань з особистої бібліотеки Ф. Потушняка.
Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "З особистої колекції Федора Потушняка".