Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Нові надходження
ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА
2022-11-10
821.161.2(477.87)
Б 72
Бобонич, Кароліна Еріківна. Легенди про рослини : [зб. оповідань] / К. Е. Бобонич. – Ужгород : [б. в.], 2022. – 24 с.
До збірника ввійшли легенди, написані Кароліною Бобонич та опубліковані в багатьох журналах і газетах в Україні, Польщі, Румунії, Канаді, США.
Для науковців, філологів, істориків, етнографів, викладачів і студентів вузів, учителів та учнів загальноосвітніх шкіл, усіх шанувальників народнопоетичної творчості.
|
![]() |
![]() |
75.071(477.87)
В 14
Вакула, Наталія Степанівна. Медицина в мистецькій спадщині Закарпаття : [альб.-кат.] / Н. С. Вакула, Л. І. Біксей. – Ужгород : ФОП Сабов А. М. : Бреза, 2022. – 168 с. : кол. іл. – Бібліогр.: с. 164-166. – Імен. покажч.: с. 167.
«Медицина – це воістину найблагородніше зі всіх мистецтв», – так колись сказав батько медицини Гіппократ.
Зібрані та досліджені матеріали зусиллями закарпатських фахівців із історії лікарської справи та мистецтва -Наталії Вакули і Людмили Біксей- склалися у книгу про наших медиків, їх долі, про медичну етику, філософію та образотворчу культуру в їх житті.
Найшляхетніше мистецтво – медицина, гідно відтворене через глибоко психологічні твори портретного жанру обдарованих Богом художників Закарпаття 19-21 століть.
Видання унікальне своїм мистецьким пафосом та вагомим суспільним надбанням. Закарпатська художньо-мистецька еліта промовляє до струн душі кожної людини через образи, варті шани і захоплення, образи лікарів-закарпатців.
Для широкого кола читачів.
|
821.161.2(477.87)
Г 45
Гечко, Руслана. Білий шум : [есеї] / Р. Гечко. – Ужгород : РІК-У, 2022. – 40 с. : іл.
У своїх публіцистичних за формою викладу й філософських за змістом есеях авторка торкається актуальних питань сучасності, які сягають і минулого. Тема толерантності, зокрема в питанні рівності тендерів, змінюється роздумами про людину на війні, що вражають глибиною проникнення думки, специфікою узагальнень: «Молоді хлопці йдуть на передову, ще не знаючи життя, й уже за декілька років стають дідами, що бачили усе, а, повертаючись, не знають нічого...»; «Жах війни змушує відмовитися від утвердженої істини, бо вона не має сенсу, коли головне завдання – дожити до завтра; але вона ж породжує тотальну любов до батьківщини, хоча тільки у формі страху... » («Людина на війні»).
Цікавими є роздуми авторки про роль слова у людському бутті, про культурні надбання рідного народу, про важливість читання в еру стрімкого розвитку. Причому вона не лише рефлексує, а й пропонує конкретні кроки щодо врегулювання тих чи інших питань, скажімо, формування мовної стійкості.
|
![]() |
![]() |
271.4(477.87)"1918/1939"
К 46
Кічера, Віктор Васильович. Інституційний розвиток Мукачівської греко-католицької єпархії в Чехословаччині (1918-1939) / В. В. Кічера. – Ужгород : РІК-У, 2021. – 388 с. : іл, табл. – Бібліогр.: с. 379-387 та у підрядк. прим.
Пропоноване дослідження стосується вивчення історії Мукачівської греко-католицької єпархії з акцентом на відносини зі світською державою Чехословаччиною (ЧСР) у 20-30-і pp. XX ст.
Видання розраховане на широкий читацький загал.
|
633.88
Л 56
Лікарські рослини як джерело інуліну для фармакології / П. П. Бобонич [та ін.]. – Ужгород : Ліра, 2021. – 32 с. : кол. іл. – Бібліогр.: с. 30.
У книжці подано основні відомості про лікарські рослини, які містять інулін. Наведено їх ботанічний опис та відсотковий склад інуліну.
Для лікарів, провізорів та фармацевтів.
|
![]() |
![]() |
821.161.2(477.87)
Л 64
Література Закарпаття в рецепції Юрія Балеги : [ст., рец., літ.-крит. огляди, передм. і післямови] / упоряд. Н. С. Ференц. – Ужгород : Ґражда, 2021. – 704 с.
Книгу «Література Закарпаття в рецепції Юрія Балеги» склали статті, рецензії, літературно-критичні огляди, передмови і післямови, які публікувалися на сторінках різних періодичних видань упродовж п’ятдесятиліття. Присвячені вони різним письменникам, жанрам і загальним особливостям літературного процесу Закарпаття. Не все з літературно-критичного доробку Юрія Балеги увійшло в це видання. Окремі статті опубліковані у книзі «Особистість у вимірі часу». Літературна критика Юрія Балеги, сміємо стверджувати, все ж витримала випробовування часом. Без його імені важко скласти пазл літературного процесу на Закарпатті.
|
378.09
О-72
Освітні тренди професійного розвитку педагогічних працівників в умовах неформальної освіти : зб. навч.-метод. матеріалів для пед. працівників. Кн. 1 / В. Бережна, В. Биркович [та ін.] ; під ред. І. З. Даньків ; Комун. закл. "Центр профес. розвитку пед. працівників" Ужгород. міськради. – Ужгород : Ліра, 021. – 208 с. : кол. іл. – Бібліогр. наприкінці ст.
У посібнику подано матеріали заходів, проведених для педагогів закладів освіти Ужгорода. Розкрито різні моделі щодо професійного розвитку педагога в пошуку інноваційних освітніх технологій; професійної підтримки педагогічних працівників з питань упровадження компетентнісного, особистісно орієнтованого, діяльнісного, інклюзивного підходів до навчання здобувачів освіти й нових освітніх технологій; підвищення рівня майстерності вчителів, їхньої фахової та інноваційної компетентностей; створення гнучких інформаційних технологій для розкриття творчого потенціалу педагогів та пошук ефективних шляхів організації освітньої діяльності.
Видання містить інформацію про сучасні освітні тренди, альтернативні школи, включає матеріали з досвіду роботи працівників ЦПРПП Ужгородської міської ради.
У розділі «На замітку педагогу» розміщено матеріали, що є актуальними та дають розгорнуте уявлення про ті документи, що повинні стати для кожного освітянина «настільною книгою».
Навчально-методичний посібник рекомендовано педагогічним працівникам та особам, які зацікавлені у розвитку освітньої галузі.
|
![]() |
![]() |
001.8(477.87)
У-33
Ужгородський національний університет. Науковий вісник Ужгородського університету : [зб. наук. пр.] / М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл. "Ужгород. нац. ун-т", Ф-т історії та міжнар. відносин; редкол.: М. Бабіч, А. Галемба [та ін.] ; гол. ред. Ю. В. Данилець. – Ужгород : Говерла, 1995 – .
Серія : Історія, Вип. 2 (45). – 2021. – 166 с. : іл, табл. – Текст укр., англ. мовами. – Бібліогр. наприкінці ст.
|
001.8(477.87)
У-33
Ужгородський національний університет. Науковий вісник Ужгородського університету : [зб. наук. пр.] / М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл. "Ужгород. нац. ун-т", Ужгородський національний університет; редкол.: М. М. Маляр, Г. І. Сливка-Тилищак, Ю. В. Андрашко [та ін.]. – Ужгород : Говерла, 1994 – .
Серія : Математика і інформатика, Т. 40, № 1 / упоряд. Ю. В. Андрашко. – 2022. – 224 с. : рис., табл. – Бібліогр. наприкінці ст.
|
![]() |
![]() |
821.161.2(477.87)
Ф 32
Федака, Сергій Дмитрович. Історії нестримна течія : поезія / С. Д. Федака. – Ужгород : Ліра, 2021. – 68 с.
Збірка історичної лірики із трьох циклів присвячена ключовим епізодам української минувшини і сьогодення. Окремий цикл – про класиків української літератури Тараса Шевченка й Івана Франка, їхню роль в українському націєтворенні. Вітчизняна історія постає у віршах нестримним потоком, в якому нерозривно переплелися два струмені: один – це об’єктивний вир подій, другий – суб’єктивний рух історика углиб пізнаваних ним реалій.
|
821.161.25(477.87)
Ф 42
Фенцик, Євґеній. Творы / Є. Фенцик ; вшорили В. І. Падяк, вшорили М. Павліч, спередслово, додаткы, язык. упр. В. І. Падяк. – Пряшів : Выдавательство Пряшівской універзіты, 2021. – 400 с. : іл., портр. – (Русиньска класіка).
Євгеній Фенцик (1844-1903) – священик, поет, прозаік, драматік, публіціста. Закладатель і незмінный редактор ізвістного ужгородьского часописа «Листокъ» (1885-1903). Іскрава і плодна особность добы будительства. Ёго творы, незаслужено забыты, лем днесь ся вертають ид русиньскому читателю.
Книга ёго выбратых творів вміщає в собі лем три майважны літературны творы (із веце як двасто); суть то повісті «Нищіє духом» и «Учитель-Неборак», а тыж драма «Покореніє Ужгорода».
|
![]() |
![]() |
37.018(477.87)"191/195"
Ч-46
Черепаня, Марія Тарасівна. Діяльність інтернатних закладів Закарпаття (перша половина XX століття) : монографія / М. Т. Черепаня ; М-во освіти і науки України, Мукачів. держ. ун-т. – Ужгород : РІК-У, 2022. – 296 с. : іл., табл. – Бібліогр.: с. 225-260.
У монографії на основі дослідження документальних матеріалів Державного архіву Закарпатської області обґрунтовано соціально-педагогічні умови процесу становлення та розвитку закладів інтернатного типу Закарпаття першої половини XX ст. На основі визначених хронологічних меж та об’єктивно-історичних умов виокремлено основні етапи у становленні та розвитку закладів інтернатного типу: І етап (1901 – 1919 pp.) – створення нормативно-правової бази для функціонування державних закладів інтернатного типу; II етап (1919 – 1938 pp.) – удосконалення системи освітньо-виховної роботи в закладах інтернатного типу; III етап (1939 – 1944 pp.) – згортання педагогічної практики інтернатної освіти, поширення впливу на розвиток релігійних та громадських організацій. Визначено особливості організації, підпорядкування та управління, кадрового забезпечення та змісту діяльності закладів інтернатного типу Закарпаття в межах кожного етапу. Актуалізовано конструктивний ретродосвід діяльності закладів інтернатного типу в Закарпатті першої половини XX століття в умовах реформування сучасної інтернатної освіти в Україні.
Наукова монографія слугуватиме вагомим джерелом для подальших розвідок науковців, викладачів і здобувачів закладів вищої освіти та поціновувачів історії вітчизняної педагогіки.
|
Новини
Відновлювана енергетика – це галузь, яка спеціалізується на використанні або отриманні енергії з природних джерел, які постійно поповнюються, наприклад вітру або сонячного світла. Вітряки та сонячні панелі – це основні джерела відновлюваної енергії. 10 липня відзначається Всесвітній день енергетичної незалежності, з цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Відновлювана енергія - ключ до порятунку світу від зміни клімату".
Шановні користувачі, до вашої уваги новинки Відділу обслуговування.
Шановні користувачі, для вас "Хроніка культурного життя Закапатської області за червень 2025 р.".
Кажуть, що розумні вчаться на своїх помилках, а мудрі - на чужих. Притчі - короткі історії з повчальним змістом - це кращий спосіб вчитися не тільки на помилках, а й на досвіді інших. Пропонуємо вам віртуальну виставку "Скарбниця мудрості: притчі крізь віки".