Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Нові надходження

ВІДДІЛ ОБСЛУГОВУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ

2025-02-10
94(477)"09/10"
Г 68
Гордієнко, Дмитро Сергійович. Під знаком Тризуба. Володимир Великий та його держава / Д. С. Гордієнко. – К. : Кліо, 2024. – 320 с. : іл.
 
Книга розкриває життя й діяльність однієї з найбільших і найзагадковіших, суперечливих постатей історії України – київського князя Володимира Великого (бл. 960-1015). Життєпис князя подано на тлі розвитку української середньовічної державності. Саме Володимирові судилося стати творцем першої централізованої Української держави, розбудувати її зсередини та утвердити зовні. Запровадженням християнства Володимир не просто провів релігійну реформу, а увів Україну до кола держав християнського світу, зробив свій вибір на користь Європи.
94(477)"16"
Д 26
Дегтяренко, Ярослава. Гетьмани України. Павло Тетеря. Іван Брюховецький / Я. Дегтяренко. – К. : Брайт Букс, 2024. – 272 с. : іл. 
 
"Гетьмани України" – життєписи видатних українських гетьманів XVII століття Павла Тетері та Івана Брюховецького.
Павло Тетеря – український дипломат, військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави Правобережної України. Був у складі українського посольства в Москві для оформлення Переяславської угоди. Ставши гетьманом, проводив політику на скасування унії України із московським монархом. Зять гетьмана Богдана Хмельницького.
Іван Брюховецький – український військовий, політичний і державний діяч, дипломат. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній Україні. У січні 1668 року відкрито порвав із Московським царством, закликав до об’єднання з Правобережжям і вислав до Османської імперії посольство з проханням прийняти козаків під протекцію султана Мехмеда IV. Тоді ж уклав союз із Кримським ханством і спільно з кримськими татарами виступив проти московської армії Григорія Ромодановського.
94(477)"16"
Г 70
Горобець, Віктор. Під булавою гетьмана : права і вольності Гетьманщини в умовах імперського підневолля / В. Горобець. – К. : Кліо, 2024. – 320 с. : іл.
 
Книга розповідає про одну з найяскравіших і водночас найдраматичніших сторінок вітчизняної історії – виникнення й становлення ранньомодерної Української держави (Гетьманщини) та більш як столітню боротьбу за її збереження, захист від намагань Московського царства, згодом Російської імперії, обмежити її суб’єктність, уніфікувати самобутні державні порядки до загальноімперських зразків та, врешті, ліквідувати загалом. Дослідження базових параметрів української державності – організації влади й самоврядності, економіки й соціальності, моделей територіального устрою й адміністрування – дає змогу оцінити ефективність моделі державної самоорганізації, що постала на теренах козацької України у результаті революції середини XVІІ ст., та аргументовано відповісти на запитання, наскільки органічно ця держава вписувалася в загальну структуру станових держав ранньомодерної Європи.
94(477)"16/17"
Ч 96
Чухліб, Тарас Васильович. Козацька Україна і султанська Туреччина : від війни до миру / Т. В. Чухліб. – К. : Арій, 2024. – 384 с. : іл.
 
У пропонованій книзі схарактеризовано українсько–турецькі відносини протягом XVII – початку XVIII століть. Особливу увагу звернуто на підписання мирних договорів гетьманів Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка, Юрія Хмельницького та Пилипа Орлика із султанами Османської імперії. Автор наголошує, що відносини козацької України із султанською Туреччиною були не тільки важливим етапом нашої історії, але й можуть упливати на сучасне національне державотворення та зовнішню політику Української держави.
94(477)"15/16"
Т 35
Терлецький, Валентин. Гетьмани України. Петро Конашевич-Сагайдачний. Іван Сулима / В. Терлецький. – К. : Брайт Букс, 2024. – 288 с. : іл.
 
"Гетьмани України" – книжка про життя, діяльність і перемоги двох видатних українських гетьманів, від слави котрих гула вся Європа та Азія.
Петро Конашевич-Сагайдачний став предтечою відновлення української держави, зробив велетенські кроки з розвитку військового мистецтва, освіти, культури, релігії в Україні. Книжка розповідає про найбільші перемоги гетьмана Сагайдачного – блискучі морські операції в Чорному й Азовському морях. Зокрема, взяття потужної чорноморської фортеці Варна, захоплення міст Аккерман, Ізмаїл і Килія, участь у розгромі турецького флоту під Очаковом, у взятті приступом із моря потужних турецьких фортець Синоп і Трапезунд, у штурмі й спаленні передмість Стамбула та знищенні османського флоту. А також про розгром татарського війська й спалення Перекопа, знищення каральної турецької армії Ібрагіма–паші в приазовських степах, штурм Москви. І, звичайно, про блискучу перемогу над велетенською султанською армією під Хотином, у наслідку чого саме запорозькі козаки порятували Європу від османського поневолення.
 

Життєпис лицаря та гетьмана Івана Сулими може стати основою не лише для карколомних пригодницьких романів чи захопливих серіалів, а й надихати покоління українців дбати про свою землю. Гетьман Сулима, єдиний із–поміж тогочасних вій¬ськових діячів Речі Посполитої, був нагороджений золотою медаллю Папи Римського Павла Боргезе за безпрецедентний подвиг — захоплення з товаришами–невільниками турецької галери, транспортування її до Риму й піднесення як подарунка понтифікові.

У книжці подано повні біографії гетьманів, створені з урахуванням найновіших досліджень українських істориків. У ній читач знайде й відкриє для себе багато маловідомих фактів і цікавих інтерпретацій історичних подій, які дадуть змогу під іншим кутом подивитися на діяльність видатних персонажів минулого.
391(=161.2)"16/17"
В 19
Васіна, Зінаїда. Вбрання Гетьманщини / З. Васіна ; худож. З. Васіна. – К. : Мистецтво, 2024. – 112 с. : кол.іл. 
 
Однією з найяскравіших сторінок українського історичного костюма в контексті розкриття теми формування національних його ознак є період Гетьманщини (Козаччини). Напрацьовані роками матеріали склали цілісну концепцію даного дослідження, автором якого є відома українська художниця Зінаіда Васіна, членкиня НСХУ, художниця-етнографиня, науковиця, дослідниця українського історичного вбрання. Авторка презентує реконструкції одягу доби бароко, представляючи читачеві наукове обґрунтування теми, розгорнуті ілюстрації вбрання різних соціальних верств тогочасного суспільства України. Комплексна подача матеріалу уможливлює всеоб’ємне сприйняття цієї важливої теми всіма віковими категоріями нашого суспільства. Інформація, представлена у книжці, буде корисною для популяризації козацького бароко в усіх сферах культурної діяльності українського соціуму.
323.2(470)
З–38
Захтей, Андрій Романович. Кримський бранець / А. Р. Захтей ; за участю С. Вєнцик. – К. : Саміт–Книга, 2024. – 120 с. : іл. 
 
Ця книга розповідає про поневіряння у російських "зінданах" українця Андрія Захтея. Про його арешт структурами ФСБ, катування, судилище та перебування у в’язниці. А ще про операції радянських спецслужб проти українських діячів. Таким як Симон Петлюра та Роман Шухевич. І, ніде правду подіти, у багатьох спецопераціях проти українських патріотів брали участь наші співвітчизники – манкурти та перевертні. Хоча люди вони були вельми талановиті й відомі своїми непересічними шедеврами. Такими були живописець Микола Глущенко і філолог та письменник Володимир Петром-Домонтович. 
Ця книга – пересторога: росіяни ніколи не гребували провокаціями і спецопераціями "під чужим прапором". І до сьогодні їхні провокаційні методи на озброєнні у спецслужб рашистської росіїї…

 


Новини

2025-02-19

20 лютого виповнюється 120 років від дня народження Уласа Самчука, з цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Гомер української літератури ХХ століття".

2025-02-13

До вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день