Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Нові надходження

ВІДДІЛ ОБСЛУГОВУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ

2025-02-11
355.48(477.62)"2022"
К 95
Кутняков, Сергій. Порт Маріуполь: історія форпосту на Сході Європи / С. Кутняков. – К. : АртЕк, 2024. – 216 с. : іл.
 
Місто, що народилося як козацький форпост рибалок і мисливців, що стало багатим завдяки морському порту – це все про Маріуполь. А ще він уславився першим успіхом у звільненні Сходу України у 2014-му та небаченою мужністю оборонців під час блокади 2022-го. На сторінках книги ви знайдете оповіді про динамічний довоєнний розвиток найбільшого портового господарства Азовського моря та історію краю, які перемежовуються зі спогадами портовиків, захисників українського Маріуполя в часи воєнного лихоліття. Героїзм і трагедії, допомога й мародерство – коктейль Життя, фільтрувати який доведеться тут і тепер. Видання висвітлює подвиги маріупольських портовиків, які допомагали військовим та цивільним, часто ціною власного життя. Кожен четвертий працівник порту загинув або зник безвісти, багато втратили житло чи отримали поранення. Окрім сучасних подій, у книзі представлені історичні дослідження про Маріуполь: від дати заснування міста до маловідомих сторінок його воєнної та економічної історії.
908(477.62)
П 56
Пономарьова, Ірина Семенівна. Маріуполь на хвилях історії (1780–2022 рр.) / І. С. Пономарьова. – К. : Кліо, 2024. – 368 с. : іл. 
 
Місто Марії. Йому нині присвячують вірші, пісні й цілі романи, воно стало символом нескореності й надії. У пропонованому читачам нарисі історії Маріуполя Ірина Пономарьова зібрала надзвичайно цінний матеріал з історії міста: від часів, коли у Надазов’ї запорозькі козаки засновували зимівники, і до російської окупації у 2022 р. У цій книзі авторка зібрала безцінні відомості, зафіксовані в документах Маріупольської міської думи та Маріупольського грецького суду, міських часописах і записках мандрівників, купців, послів, листівках і фотографіях, спогадах і переказах містян і найвідоміших маріупольських блогерів – дослідників історії міста, розповіді про артефакти, що до повномасштабного вторгнення зберігалися в Маріупольському краєзнавчому музеї. Зазначені матеріали дають змогу поринути в мальовничий світ приморського міста, яке врешті стало українським промисловим гігантом і яке знищили російські війська лише за два перші місяці окупації, свідком чого була сама авторка.
355.48(477.72)"2022"
Х 39
Херсон 2022: з Україною в серці / Херсон. держ. ун-т ; упоряд.: Г. М. Михайленко, О. В. Черемісін. – Суми : Університетська книга, 2024. – 292 с.
 
У науковому виданні публікуються усні історії особистих досвідів самовидців окупації Херсона у 2022 році. Респонденти мають різні погляди, національність, віросповідання, але спільна драма всіх об’єднала. Усні історії реконструюють минулий час в усій своїй репрезентативності, ураховуючи й ті моменти, які слабко задокументовані, не потрапили в об’єктиви відеокамер і не збереглися на фотографіях. Саме в такий спосіб можна передати всю повноту драми, яку пережили херсонці.
Книга містить документовані історії про тимчасову окупацію міста і охоплює період від початку повномасштабної війни 24 лютого до звільнення Херсона 11 листопада 2022 року. Видання описує події у Бузковому парку, розповідає про проукраїнські мітинги, злочини росіян і умови життя під окупацією.
355.48(477)"2022"
С 36
Силкін, Євген. Стратегія протистояння / Є. Силкін. – К. : Самміт-Книга, 2024. – 232 с. : кол.іл.
 
У книзі автор, офіцер штаба командування об'єднаних сил ЗСУ, розповідає про нелегкий шлях протистояння збройної агресії Російської Федерації проти України. Події перших днів та місяців конфлікту, які поступово стираються з пам'яті, тут фіксуються свідками. Автор, зокрема, зосереджуються на діях та стратегічних завданнях, поставлених перед Командуванням Об'єднаних Сил Збройних Сил України. Він розкриває деталі підготовки особового складу та військової техніки, проведених навчань і прийнятих рішень, які дозволили українській армії ефективно протистояти ворогові. Особлива увага приділяється оперативним діям, які зламали плани російської агресії в Миколаївській та Одеській областях, а також на Донбасі. Автор розкриває тонкі деталі та стратегічні відомості, які допомогли українській армії відстояти свою територію та здобути важливі перемоги.
Ця книга стане важливим джерелом для розуміння та оцінки дій військового керівництва України під час складного періоду збройного конфлікту.
32(477)"18/19"
П 34
Піскун, Валентина Миколаївна. Павло Чижевський : на службі громади, з вірою в Україну / В. М. Піскун. – К. : Кліо, 2024. – 160 с. : іл.
 
Ця книжка розповідає про життєвий шлях і громадську діяльність Павла Івановича Чижевського (1860-1925) – українця, уродженця Полтавщини, який своєю працею утверджував Україну й українську націю у світовому просторі. Він був членом першої Державної думи Росії і Української Центральної Ради, головою Надзвичайної торговельної місії УНР до Швейцарії, Франції та Італії.  Автор  низки  публіцистичних  праць,  присвячених  проблемам  українського державотворення; винахідник "вітрової тюрбіни", що засвідчено швейцарським патентом. Батько чотирьох синів, троє з яких захищали Україну від російсько-більшовицької навали в Армії УНР.
94(477.75)"18/19"
Ф 79
Формування модерної національної свідомості українців Криму: тенденції, перспективи та асиміляційні загрози (кінець XIX – початок XXI ст.) / П. П. Гай–Нижник, І. Краснокутська [та ін.] ; упоряд., наук. ред. П. П. Гай–Нижник. – К. : Самміт-Книга, 2024. – 544 с. : іл.
 
У книзі вивчаються та аналізуються процеси становлення і розвитку громади етнічних українців Криму наприкінці XIX – поч. XXI ст., форми їх самоорганізації, формування сучасної національної свідомості, впливу на цей процес держав та квазідержавних утворень, які контролювали регіон. Особливу увагу приділено вивченню політики України щодо української етнічнонаціональної спільноти АР Крим і м. Севастополя у 1991-2014 рр., а також окупаційній політиці Російської Федерації на півострові після 2014 р., яка призвела до дискримінації кримських українців та загрози асиміляції частини з них. Анексія Криму, яка відбулася з порушенням Конституцій України і АРК, законів України та загальновизнаних міжнародних правових норм, прав і свобод громадян України, що проживають на території Криму, була заздалегідь підготовленою спецоперацією, однією з ключових складових якої стала інформаційно–пропагандистська політика Кремля. Розглядаються основні проблеми зародження і подолання проросійської ідентичності в Криму на сучасному етапі та шляхи оптимізації системи державного управління й національної безпеки України.
 
94(477)"18/19"
Г 51
Гирич, Ігор Борисович. Як Україна ставала українською : гром.-політ. життя на підросійській Україні XIX - поч. XX ст. / І. Б. Гирич. – К. : Кліо, 2024. – 192 с. : іл. 
 
Ця книжка присвячена суспільно–політичному життю підросійської України на зламі ХІХ і ХХ ст. Автор висвітлює історію українського національно–визвольного руху того часу, розглядає його на тлі інших національних рухів Центрально–Східної Європи, змальовує боротьбу українських інтелектуалів з Російською імперією та імперською громадською думкою, показує трансформацію поглядів українського інтелектуального середовища від федеративних ідей до самостійницького проєкту. Кожен розділ доповнюють додаткові матеріали — словник ключових термінів, тематичні цитати з праць діячів європейських національних рухів і дослідників національного життя,  біографічні довідки про персоналії, згадані в розділі.

 


Новини

2025-02-19

20 лютого виповнюється 120 років від дня народження Уласа Самчука, з цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Гомер української літератури ХХ століття".

2025-02-13

До вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день