Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Нові надходження

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2024-11-28
929(477.87)
Г 67
Горак, Роман Дмитрович. Місія : есеї про політика, правника, держ. і реліг. діяча В. Бедь / Р. Д. Горак, О. Масляник. – К. : Дніпро, 2024. – 668 с. : іл. – (Портрет на тлі епохи). – Бібліогр. у підрядк. прим. 
 
Ця книжка розповідає про неймовірно непростий і тернистий шлях того, хто здобув освіту юриста, психолога, фінансиста та богослова, успішно заснував і розбудував адвокатське бюро і багатогалузевий концерн, реалізував себе успішним адвокатом, досягнув чималих успіхів у бізнесі, став одним із провідних лідерів Народного Руху України на Закарпатті, а відтак і відомим громадським, політичним, державним та релігійним діячем, будівничим української держави, згодом заснував і очолив приватні заклади вищої освіти. Вона про того, хто одного разу, покликаний вчергове голосом зверху, покинув мирську суєту, одягнув священницьку рясу, а відтак і монашу власаницю, пройшов горнило Афонського очищення і став вірним слугою Христової Церкви задля, зокрема, здобуття і утвердження історичної автокефалії давньої Української Церкви, щоб нести слово Боже та Істину у своїй багатостраждальній і гнобленій різними загарбниками Срібній Землі – Закарпатті – кровній і невід’ємній частині України.
Віктор Бедь – знакова постать для Закарпаття й України. З юнацьких літ з легкістю, завзяттям і радістю крокував земним шляхом назустріч своїй майбутній долі, маючи серед людей повагу, підтримку й взаєморозуміння, однак мусив винести на цій тернистій дорозі у неймовірно ворожих до нього обставинах все – і не зневірився в тому, до чого був покликаний. Падав, битий ворогами, але вставав і йшов далі, ведучи за собою інших до Правди, Свободи, Світла та Істини.
Розповідь свідомо розкладена на 14 розділів, бо якраз стільки – 14 стацій – було на Хресній Дорозі Спасителя на Голгофу.
Ця дорога є водночас і Хресною Дорогою Закарпаття до волі, власної держави й предковічної віри наших предків, скроплена кров’ю героїв Красного поля і Карпатської України, про яку не маємо жодного права забувати.
Зрештою, ця книжка про Місію, яку повинна виконати кожна людина на шляху сповнення обов’язку перед своїми Родом, Нацією, Україною і Богом.
 
821.161.2(477.87)
Г 85
Грін, Євген Євгенович. Народжений волею : зб. віршів (2017-2024) / Є. Є. Грін. – Ужгород : TIMPANI, 2024. – 344 с. 
 
Автор цієї книжки усе побачене і пережите на війні виклав у вірші і прозу. Кожне слово, рядок творилися в окопах і бліндажах під вибухи і стрілянину.
Ця книжка про мертвих і живих. Вона утверджує нездоланність українського народу.
Для широкого загалу читачів.
 
929(477.87)
Г 96
Густі, Василь Петрович. Рідний край і дальні горизонти Василя Мацоли : біограф. нарис / В. П. Густі. – Ужгород : TIMPANI, 2024. – 228 с. : фот. кольор.
 
Василь Іванович Мацола – добре знана й шанована особистість на Закарпатті, в Україні, близькому і далекому зарубіжжі. Він – почесний працівник туризму України, академік, засновник Академії туризму України, доктор економічних наук, доктор філософії, професор. Президент Західноукраїнської туристичної асоціації, член Колегії Держкомтуризму України, голова Товариства Дружби і культурних зв’язків із зарубіжними країнами у Закарпатській області (1985-1991), багаторічний керуючий відділенням ВАТ "Інтурист” по Закарпатській області, готельно-туристичного комплексу "Інтурист-Закарпаття" (1979-2005), депутат Ужгородської міської ради чотирьох скликань, Закарпатської обласної ради III скликання, ініціатор і учасник багатьох вітчизняних і міжнародних форумів з питань розвитку міжнародного туризму і транскордонного співробітництва, автор ряду видань та багатьох наукових праць з питань туризму та рекреації.
У книзі йдеться про його життєву біографію і трудову діяльність, в якій тісно поєднані рідний край і дальні горизонти. А це – різні країни, міста, в яких довелося йому жити, працювати на відповідальних посадах.
Багатьма нагородами і відзнаками вшанований за свою працю В. І. Мацола. Одна з найдорожчих для нього – повага і шана сім’ї, родини, краян, друзів. їм і адресована ця книжка.
 
502.2(477.87)
З-41
Збірник наукових матеріалів та рекомендацій із питань вдосконалення діяльності установ природно-заповідного фонду в Карпатському регіоні / М-во захисту довкілля та природ. ресурсів України, Карпат. біосфер. заповідник ; упоряд.: Ф. Д. Гамор, Ю. Ю. Беркела. – Ужгород : ФОП Сабов А. М., 2024. – 348 с. : іл, табл. – Бібліогр. наприкінці ст. 
 
Відповідно до завдань визначених Статутними рамками та Севільською стратегією для біосферних резерватів ЮНЕСКО, Законом України «Про природно-заповідний фонд України», Положенням про наукову та науково-технічну діяльність природних і біосферних заповідників та національних природних парків, у збірнику розміщено найважливіші науково-практичні розробки колективу Карпатського біосферного заповідника.
Подаються матеріали щодо впровадження Стратегії сталого розвитку та вдосконалення діяльності установ природно-заповідного фонду, програми та плани заходів для відновлення природних комплексів, рекомендації щодо збереження та відтворення рідкісних видів рослин, тварин та їх оселищ, а також деякі результати впровадження природоохоронних рекомендацій та проектів зі сталого розвитку.
Розраховано на науковців, природоохоронців, працівників органів влади та місцевого самоврядування й широкої громадськості.
 
398.2(477.87)
К 14
Казки Закарпаття в записах Івана Хланти / КЗ "Обл. орг.-метод. центр культури" Закарпат. облради ; запис текстів, вступ. ст., біограф. довід. І. В. Хланта, упоряд., підгот. текстів, прим. В. Р. Хланти, відп. за вип. Г. В. Дрогальчук. – Ужгород : Патент, 2024. – 614 с. : портр., іл. – Бібліогр. у прим.: с. 605.
 
До збірника ввійшли кращі зразки українських народних казок Закарпаття усіх жанрових різновидів сучасних талановитих оповідачів Закарпаття, які записав відомий казкознавець-фольклорист Іван Хланта в кінці XX – на початку XXI ст.
Для науковців, краєзнавців, учнів, учителів, працівників культури та широкого кола читачів.
 
821.161.2(477.87)
К 37
Кешеля, Дмитро Михайлович. Доживемо до зеленої травички : роман-чотирилисник / Д. М. Кешеля. – Ужгород : TIMPANI, 2023. – 448 с. : портр.
 
За повір’ями наших предків, чотирилисник конюшини всім, хто його знайде, приносить неймовірну удачу. Адже кожна із пелюсток чотирипластинчастого листка символізує собою сакральні грані людського буття: перша – надію, друга – віру, третя – любов, а четверта – успіх.
Роман-чотирилисник Дмитра Кешелі «Доживемо до зеленої травички», за задумом автора, має вкотре нагадати читачам, що тільки на вірі, надії, любові, а, головне, людяності тримається наш світ і всі ми в’єдно у ньому.
Для широкого кола читачів.
 
821.161.2(477.87)
М 19
Малик, Галина Миколаївна. Вуйко Йой збирає трави : повість-казка : [для дітей молод. шк. віку] / Г. М. Малик ; іл. Д. Сингаївська. – Тернопіль : Видавництво Богдан, 2024. – 64 с. : кольор. іл. 
 
Вуйко Йой – один із найулюбленіших казкових героїв, яких створила чудова дитяча письменниця Галина Малик. Він живе у старенькій хатинці в сканзені, розмову неодмінно починає з «йой» і вміє неперевершено розповідати казки. Ä з цієї книжки ми дізнаємося, що він також відає все про рослини та їхні властивості, зокрема й лікувальні. І не лише відає, а й залюбки навчить усього цього юних читачів: де шукати і як упізнати найпопулярніші лікарські трави, коли і як їх слід збирати, від чого кожна рослина помічна і як саме приготувати з неї ліки.
 
821.161.2(477.87)
П 32
Пігуляк, Микола Миколайович. Парад прапорів : пригодн. повість / М. М. Пігуляк. – Ужгород : Карпати, 2024. – 184 с. : іл. 
 
Нова гостропригодницька повість знаного прозаїка Миколи Пігуляка присвячена подіям, які закарбувалися в історії краю і відбилися у житті простих закарпатців, котрі, проживаючи упродовж тисячоліть на рідній землі, зокрема у двадцятому столітті, не виїжджаючи за межі рідного краю, ставали громадянами різних держав. Зрештою, їх, як правило, ніхто і не питав. На європейській політичній шахівниці межі і кордони цих благодатних земель їхні долі визначали часто-густо у чужих столицях за сценаріями розвідок різних сусідських країн, кожна з яких претендувала на край під Карпатами.
Закарпатський прозаїк пропонує свій мистецький варіант осмислення нашої історії цього періоду, де на першому рубежі діють розвідники та контррозвідники Чехословаччини, Угорщини, Румунії, Польщі.
Прискіпливий читач знайде тут усі класичні атрибути пригодницького твору, де є місце і високій політиці, і політичній та народногосподарській аналітиці, і неочікуваним вчинкам та захопливим подіям, зрештою, і коханню, і зрадам, бо ж як без них?
 
502.2(477.87)
П 77
Природа Карпат = Nature of the Carpathians: Annual Scientific Journal of CBR and the Institute of Ecology of the Carpathians NAS of Ukraine : наук. щоріч. Карпат. біосфер. заповідника та Ін-ту екології Карпат НАН України. № 1 (8) / Карпат. біосфер. заповідник, Ін-т екології Карпат НАН України ; редкол.: Ф. Д. Гамор, О. О. Кагало [та ін.]. – Рахів : [б. в.], 2023. – 134 с. : іл., табл. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Науковий збірник "Природа Карпат: науковий щорічник Карпатського біосферного заповідника та Інституту екології Карпат HAH України" є періодичним виданням, що публікує наукові статті, в яких висвітлюються проблеми збереження біологічного і ландшафтного різноманіття, охорони і використання природних ресурсів, сталого розвитку Карпатського регіону та ведення заповідної справи в Карпатському регіоні.
 
502.2(477.87)
Р 68
Роль біосферних заповідників (резерватів) та інших природоохоронних територій для реалізації в Україні стратегії сталого розвитку : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. з нагоди 55-річчя орг. Карпатського заповідника та 30-річчя затв. в Україні біосфер. заповідників (Україна, м. Рахів, 21 листоп. 2023 р.) / О. В. Василюк, О. К. Вікирчак [та ін.] ; відп. ред. Ф. Д. Гамор ; М-во захисту довкілля та природ. ресурсів України, Карпат. біосфер. заповідник. – Львів : Простір-М, 2024. – 372 с. : іл., табл.
 
У матеріалах збірника розглянуто питання ролі біосферних заповідників (резерватів) та інших природоохоронних територій для реалізації в Україні стратегії сталого розвитку. Подано матеріали про проблеми становлення та розвитку мережі біосферних заповідників і біосферних резерватів ЮНЕСКО в Україні; роль науки в розробці та формуванні новітньої теоретико-методологічної бази для розвитку заповідної справи; етапи інституціоналізації національної мережі територій і об’єктів природно-заповідного фонду; проблеми вдосконалення управління, матеріально-технічного, фінансового та кадрового забезпечення установ природно-заповідного фонду та збереження інших природоохоронних територій; проблеми і перспективи транскордонних біосферних резерватів ЮНЕСКО.
 

614.2(477.87)
Т 86
Турак, Йосип Андрійович. Документальна історія лікарні імені Андрія Новака в Ужгороді : (з найдавніших часів до наших днів) : у 3 т. / Й. А. Турак, Ю. Ю. Яцина. – Ужгород : Патент, 2016 –   .
Т. 2 : Лікарня в системі охорони здоров’я на тлі геополітичних колізій XX століття (1918-1944), Кн. 1 : Події та люди. – 2023. – 480 с. : іл., табл. – Бібліогр. у тексті, Кн. 2 : Персоналії. – 2023. – 836 с. : іл., табл. – Бібліогр.: с. 807-835. – Імен. покажч.: с. 775-788. – Предм. покажч.: с. 797-806.
 
Перебуваючи у вирі найважливіших подій на європейському континенті, наш край по завершенні Першої світової війни став об’єктом прискіпливого інтересу «творців геополітики». За порівняно короткий, зате вельми насичений подіями період історії тут змінилося декілька політичних режимів, включаючи державну належність Закарпаття. Тож нові епізоди діяльності лікарні імені Андрія Новака у черговому томі авторського дослідження подаються в непростих реаліях двох міжвоєнних десятиліть, передодня і перших років Другої світової війни...
У книзі другій подано докладні особові відомості про працівників Публічної лікарні міста Ужгорода. Така інформація, по мірі можливості, включає персональні дані, роки й обставини здобуття загальної і фахової освіти, роботу згідно з послужним списком, дані про батьків, родину тощо.
У ході дослідження авторам вдалося прослідкувати подальшу долю багатьох осіб, причетних до діяльності лікарні в означені роки, втім не для всіх вона склалася благополучно...
 

 

94(477.87)"1919/1939"
Т 89
Туряниця, Юрій Васильович. Чехословацький період у житті Підкарпатської Русі / Ю. В. Туряниця ; передм. І. Біланчук. – Ужгород : РІК-У, 2024. – 424 с. : іл. – Бібліогр.: с. 415-418.
 
У книжці «Чехословацький період у житті Підкарпатської Русі» на основі архівних джерел, краєзнавчих матеріалів, наукових праць висвітлено соціально-економічний, політичний і культурний розвиток Закарпаття (Підкарпатської Русі) у період його перебування у складі Чехословацької республіки (1919-1939).
Прослідковано досягнення краю у галузях промисловості, сільського господарства, культури, освіти, медицини, туризму, спорту, ознайомлено з маловідомими сторінками тогочасного суспільного життя, визначними постатями, цікавими пам’ятками історії і культури тощо.
Видання збагачують численні фотографії, окремі з яких є унікальними.
 
908(477.87)
У-33
Ужгород колись і нині = Uzhhorod then and now : [фотоальбом] / авт. текстів Т. О. Літераті ; співавт. проєкту Б. М. Жулканич ; фот. С. Денисенко ; пер. англ. Ю. Голубець. – Ужгород : РІК-У, 2024. – 192 с. : фот. кольор. – Текст укр., англ. 
 
Час летить, і все навколо нас стрімко змінюється. А що, коли зафіксувати час, зупинити його на годинку? Альбом, який ви тримаєте в руках, дасть вам таку можливість. Його треба гортати повільно, вдивляючись у деталі. Ось Ужгород, яким він був сто років тому, і Ужгород, яким він є нині. Час у проміжку між цими фото зупинився. Він чекає, поки ми обміркуємо й відчуємо, скільки всього змінилося на цих вулицях, у цих будівлях, у житті місцевих жителів.
Ужгородці часто кажуть, що їхнє місто змінюється надзвичайно швидко. А що скажуть нам ці фото? У когось вони, безперечно, викличуть ностальгію, у когось – розчарування чи захоплення, хтось сміятиметься, а в інших на очі набіжать сльози. Тому що ми спробували зробити не просто альбом, а портал між минулим і нинішнім. Хай він подарує вам естетичне задоволення, хай покаже вам Ужгород з невідомих ракурсів, хай розкаже вам цікавинки з історії міста – аби ви не пожалкували, що зупинили задля нього свій безцінний час.
З любов’ю до Ужгорода і найкращими побажаннями для читачів.
 

 


Новини

2024-12-31
Колектив нашої бібліотеки щиро вітає всіх з Новим роком! Нехай Новий рік стане для нас успішним і багатим на хороші події і знайомства, бажання і можливості. Бажаємо, щоб ви могли розділити радісні моменти з близькими людьми. Здоров'я, миру, удачі і благополуччя. Нехай Новий рік принесе радість, щастя і зміни в кращу сторону! Хай вас завжди оточують найдорожчі люди. І все, що загадано під бій курантів, обов'язково збудеться. Дякуємо кожному і кожній, хто оберігає наш спокій, пам’ятаємо всіх, хто віддав життя за нашу Україну!
2024-12-31

У п’ятницю, 3 січня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбудеться зустріч із військовим лікарем, медичним блогером Євгеном Дубровським, який презентує книжку «Історія, яку варто почути» про героїчний подвиг захисників Авдіївки.

2024-12-18

Шановні користувачі, до вашої уваги новий щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день