Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2020 - лютий

20 лютого в Ужгороді  закарпатці долучились до загальнонаціональних заходів із вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні. В обласному центрі до пам’ятного знаку борцям за свободу і незалежність України керівники області та міста, установ і відомств, військовослужбовці, представники духівництва та громадськості поклали палаючі лампадки у пам’ять про Героїв Небесної Сотні – учасників Революції Гідності, які ціною власного життя відстоювали європейський вибір України.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

2 лютого в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась інтерактивна вистава „День народження Карамельки”.

3 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся  концерт пам’яті талановитої піаністки, чудової жінки, яка не уявляла свого життя без музики та рояля – народної артистки України Етелли Чуприк.

8–9 лютого у Хмельницьку відбувся V Всеукраїнський конкурс творчих колективів викладачів мистецьких шкіл „Музична палітра – 2020”. Народний оркестр народних інструментів викладачів Ужгородської дитячої школи мистецтв отримав на конкурсі Диплом лауреата ІІ премії. Свою творчість понад 70 учасників – викладачів закладів мистецької освіти різних міст презентували у номінаціях: „інструментальні ансамблі”, „вокальні ансамблі”, „фортепіанні ансамблі”.

9 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма Олександра Садварія „Romantic”. Голос Карпат, заслужений артист України Олександр Садварій у рамках мистецького проекту „Sunday performance” презентував своїм шанувальникам емоційно-піднесену, романтичну концертну програму про ніжність, кохання, захоплення та натхнення.

9 лютого у Хусті, в обласному театрі драми комедії, відбулась прем’єра вистави „Легенда про Пинтю” за п’єсою ужгородського драматурга Олександра Гавроша.

14 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, до Дня всіх закоханих, відбулась концертна програма „Мелодії сердець” яскравих співачок, сестер Галини та Мар’яни Гаврилко.

15 лютого в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені відбулась вистава „Краще залишайся мертвим”.

16 лютого в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулась дитяча вистава „Принцеса-стрибунка”.

18 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма симфонічного оркестру та знаного скрипаля, перспективного диригента Ігора Муравйова „BEETHOVEN”.

18 лютого в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась концертна програма симфонічного оркестру  „Кінохіти”.

21-23 лютого в Ужгороді, на малій сцені обласного музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв, відбулися міні-гастролі Римми Зюбіної, що привезла до рідного міста виставу В.Бєлозоренко „Це все вона” за п'єсою А.Іванова.

23 лютого в Ужгороді, у рамках мистецького проекту  „Sunday performance”, відбулось свято закарпатської пісні й танцю ансамблю „Закарпатські візерунки” під назвою „На схилах Карпат”.

23 лютого в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбувся балаган-мюзикл „Дід Кузьма та юрба”.

25 лютого у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава „Енеїда” за участю акторів театру та студентів і випускників Мукачівського кооперативного торговельно-економічного коледжу.

26 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „Вівальді та Моцарт”.

У лютому Ужгородська студія сучасного танцю „Бліц” виборола 3 золоті медалі на чемпіонаті  „Kecskemet Dance Universum” в Угорщині.

У лютому закарпатський гурт Marina&Co представив нову відеороботу на пісню „Казка”. Авторкою пісні „Казка” є фронтвумен колективу Марина Полончак.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

12 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбулась презентація нової книги українського письменника, лауреата літературної премії ім. Ф.Потушняка, Михайла Рошка „Пастка”.

13 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбулась презентація книги Наталії Дурунди „Зрада”.

14 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбулись швидкі побачення у бібліотеці „Романтичні позералки” до Дня всіх закоханих.

15 лютого в Ужгороді, у народному музеї літератури Закарпаття, крайові письменники вшанували пам’ять українського літератора Семена Панька. Літературний захід був присвячений 100-річчю від дня народження письменника.

17 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбулась презентація проекту „Майстерня друку слоганів і гасел”.

17-24 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка,  розпочато проєкт „Бібліотека об’єднує людей”. Відкритий конкурс для художників і художниць з України і Угорщини. Проєкт спрямований на розробку нових моделей співпраці між художниками, бібліотеками і спільнотами міста через експериментування з різними способами залучення людей і принесення нових тем і програм у бібліотеку.

19 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбулась тревел-зустріч „Життя у подорожі” з Костянтином Балабановим. Костянтин Балабанов — гірський гід, який більше десятка років водить групи туристів у гори.

19 лютого в Ужгороді, в магазині „Кобзар”, відбулася зустріч з поетом Михайлом Чухраном. Письменник-гуморист провів зустріч, де зачитував всім присутнім цікаві поезії зі своєї нової збірки „Читанка по нашому”.

20 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбувся вечір пам'яті до Дня Героїв небесної Сотні.

21 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім Ф. Потушняка, відбувся круглий стіл на тему „Закарпатська школа перекладу: є чи нема?” – з нагоди сторіччя відомого закарпатського письменника і перекладача Семена Панька.
Учасниками дискусії стали сучасні перекладачі художньої літератури – Сергій Панько (Київ), Микола Зимомря (Дрогобич), Віктор Мотрук, Галина Малик, Андрій Любка, Василь Густі, письменники Сергій Федака та Михайло Рошко, літературознавець  Олег Хававчак. Зустріч відбулася в рамках літературного клубу „Читаємо разом!” .

21 лютого в Ужгородській греко-католицькій академії ім. Т. Ромжі, відбулась презентація унікальних видань. Краєзнавчі книги презентували відомі дослідники: закарпатці – мистецтвознавець Михайло Сирохман – „Будівничі закарпатських церков” і кандидат історичних наук Йосип Кобаль – „Квасово”, а також молодий науковець із Тернопільщини Володимир Мороз, який досліджував Тячівщину, а власне, „Історію греко-католицької спільноти Дубового й околиць”.

24 лютого в Києві, у столичній книгарні „Є”,  відбулась презентація книги „Ті, що стомилися боятися” закарпатського лікаря, хірурга 128-ї бригади, випускника УжНУ Олександра Данилюка. У книзі автор розповів про 9 діб оточення у Дебальцівському котлі очима медика – цим і унікальна ця історія. Історія фронтового лікаря, що був єдиним хірургом в оточенні. У річницю виходу з Дебальцева Сашко презентував книгу.

27 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка,  відбувся літературний вечір Під знаком Потушняка”, з нагоди 110-річчя від дня народження письменника Федора Потушняка.

У лютому на Закарпатті День угорської прози відзначили презентаціями нових книг, читанням творів та зустрічю письменників із читачами. У Консульстві Угорщини у Берегові провели розмову у форматі круглого столу за участю письменників та поетів Літературного товариства ім. Вілмоша Ковача.

У лютому у Рахові, в районній бібліотеці, відбулись презентації книг: „Думаю в стовпчик” Оксани Йонаш-Тодер та „Моєї музики акорд…” Михайла Томашука.

У лютому у Будапешті вийшов угорський переклад книжки закарпатської журналістки Тетяни Літераті „Втрачений Ужгород”. Переклала статті ужгородська журналістка Вікторія Макушина-Рего, упорядкував видання краєзнавець Шандор Ковач, надрукувало видавництво „Romanika”.

У лютому у видавництві „Timpani”, побачила світ книжка науковця Олександри Ігнатович „Синхромія”. О. Ігнатович досліджує творчість тих, яких ми знаємо самі, або тих, які відійшли, але ще багато хто про них пам'ятає.

У лютому в Ужгороді, в рамках „Тижня угорської кухні” було презентовано унікальне видання  „Гастрономічний путівник по Закарпаттю”. Перше видання вийшло у 2018 році в Угорщині, як безкоштовний додаток до популярного журналу „Magyar Konyha”  („Угорська кухня”). Тепер путівник, в якому адреси та опис понад 200 закладів харчування – українською мовою.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА ПРОСВІТНИЦТВО

4 лютого у столиці Словаччини – Братиславі, у виставковій галереї радіо, відкрилася масштабна виставка членів Закарпатської організації Національної спілки художників України. На ній представлено 80 творів наших митців, а також полотна двох словацьких художників.

8 лютого в Ужгороді, в художньому музеї імені Йосипа Бокшая, відкрилась  виставка робіт Володимира Павлишина. 70 картин представив заслужений художник України Володимир Павлишин на ювілейній виставці до свого 60-річчя. Художник представив полотна написані акриловими та олійними фарбами.

13 лютого на Мукачівщині, у Чинадіївському замку Сент Міклоша, відбулось свято святкування творчості композитора Ріхарда Вагнера (1813-1883).

14 лютого в Мукачеві, у замку Паланок, відбулися „Сватанки в Паланку на День Валентина”. Гості мали чудову нагоду поринути у світ закарпатських звичаїв, пов'язаних з обрядом „сватання”, поспівати, потанцювати під народну музику. Присутніх пригощали закарпатськими фанками та кіфликами.

15 лютого у Виноградові, у галереї „Імпасто”, відбулось відкриття виставки графіки. Експозицію виставки з понад сорока робіт склали п’ять авторів: Альона Стасюк, Олександр Маринич, Діана Добош-Брода, Маріанна Гаврило, Валентина Костьо. Роботи, здебільшого, виконані цього року з різними графічними особливостями, різноманітні, цікаві, оригінальні.

19 лютого у Хусті, в міській галереї, відкрилася персональна виставка художника Івана Жупана під назвою „Світло та тінь”. В галереї представлено понад 90 робіт. На більшості картин митця зображені закарпатські пейзажі, які він малює виключно по пам'яті.

19 лютого у Сваляві, Спілка художників „Арт-Свалява” відзначила 10-річчя. Участь у ювілейній виставці взяло 18 художників. Спілка „Арт-Свялава” – продовжує традиції малярства художників попередніх поколінь, у свою ж чергу сучасні автори передають свої знання дітям. Також свої роботи представили і учні Свалявської школи мистецтв.

21 лютого у галереї „Ужгород” відбулось відкриття графічної виставки митців Закарпаття.

21 лютого у Будапешті відкрилась виставка робіт закарпатського скульптора Ендре Гіді- молодшого, який є активним членом Закарпатського творчого об’єднання імені Імре Ревеса, співзасновником Спілки „АртТиса”.

27 лютого в Ужгороді, у Генконсульстві Угорщини Виставку Михайла Повка презентували в Ужгороді. Автор працює у жанрах пейзаж та натюрморт, пише сюрреалістичні сюжети.

27 лютого у Львові, в арт-центрі „Дзиґа”, відбулась презентація унікального мистецького проєкту. Художниця Василина Буряник, назвала його „Територія утворення ран”. Свій задум художниця втілила у досить незвичному для українського арт-простору жанрі. Ідею свого проєкту Василина Буряник подала через синтетичну тканину. Доправити метаморфічні та ефемерні образи їй допоміг соляний розчин, яким вона наповняла акваріуми і поміщала туди нейлон.

28 лютого у картинній галереї Мукачівського історичного музею відбулося відкриття персональної виставки живопису відомого мукачівського художника Йосифа Роглєва. Талановитий митець свою експозицію „Чарівний край” присвятив неповторній красі Карпат.

29 лютого у м. Чоп, на площі Європейській, відкрилася виставка робіт відомої художниці та волонтера Беати Куркуль. Усього на виставці було представлено 25 робіт художниці, виконаних у техніці комп’ютерної графіки у режимі 2D. На більшості картин – українські прикордонники, які боронять рідну землю та її кордони у зоні проведення ООС.

Замок Паланок (м. Мукачево) єдиний в Україні, де розпочали вистави-реконструкції за історичними подіями. Це чудова пропозиція для туристів Мукачева або гостей мешканців міста, які бажають їх приємно вразити і познайомити з історією Мукачева.

КІНОМИСТЕЦТВО

У лютому в Берегові, відбувся показ фільму виробництва Фонду закарпатського угорського фільмовиробництва під назвою „Незнайоме Закарпаття”. Фільм демонструє глядачеві Закарпаття з нового для багатьох ракурсу та звертає увагу на такі цінності, які рідко бувають перспективними. Глядачеві показали 16 менш знайомих закарпатських локацій за допомогою зйомок з пташиного польоту. Поряд з чудовим пейзажем у кіно показані і проблеми місцевих мешканців.

ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1 лютого на Міжгірщині відбувся етнофестиваль, який присвятили пам’яті відомих земляків: Юрію Ільницькому, Михайлові Волощуку та Михайлові Русняку. Верховинці пов’язали свої фестини з історичною верховинською культурою. Етнофестиваль мав музичний підтекст — сюди зібралися талановиті гудаки-скрипалі з національного парку „Синевир”, сіл Келечина, Запереділля, Колочави, фольклорний гурт „Червона ружа” із Синевирської Поляни, а з Мукачівщини прибули дитячий русинський фольклорний ансамбль на чолі із заслуженим працівником культури України Ольгою Прокоп та жіноча група „Чинадіївка”. Запам’ятався фестиваль і виставкою творів тутешніх художників Михайла Кінча, Василя Сенька та Михайла Покорби. Основна тема картин — побут і звичаї верховинців.

7 лютого в Мукачеві пройшла екскурсія історичними місцями. Провів її екскурсовод Максим Адаменко.

7-9 лютого в Ужгороді, в історико-культурному центрі „Совине гніздо”, відбувся традиційний фестиваль „Медовуха Фест”.

9 лютого на території Перечинської ОТГ, в селі Сімерки, вперше пройшов гастрономічний фестиваль „Сімерська свіжина”.

9-11 лютого у м. Мілан (Італія), туристичні можливості Закарпатського регіону було презентовано на одному з найбільших туристичних салонів Європи – „Milano Bit 2020” –а з 13 до 16 лютого – на 29-й Міжнародній туристичній виставці „Holyday World” у м. Прага (Чехія). Так, на виставці у Мілані туристичні можливості України представляла національний експерт проекту ЄС „Підтримка системи розвитку географічних зазначень в Україні” Олена Мотузенко. На українському стенді було презентовано концепцію системи доріг вина і смаку України та пілотний проєкт „Дорога вина і смаку Української Бессарабії”, а також сувенірну карту й каталог туристичних маршрутів Закарпаття. А на виставці в Празі Закарпатська область була представлена на спільному стенді Пардубіцького та Краловеградецкого краю окремою стійкою „Zakarpattia”. На цьому заході Закарпаття було єдиною областю, яка презентувала не лише туристичний потенціал регіону, а й України загалом. Спільно з представниками облдержадміністрації зі своїми туристичними можливостями знайомили й суб’єкти туристичної діяльності Міжгірщини. 

14-16 лютого в Ужгороді, поруч з супермаркетом Дастор, пройшов смачний та веселий фестиваль для друзів та родин з дітьми „Палачінта”. Назва фестивалю — „палачінта” походить від угорського слова „palacsinta”, що на закарпатському діалекті означає „млинець”. Також фестиваль мав благодійне направлення. Разом з Рухом підтримки закарпатських військових відбулись заходи по збору коштів для потреб армії та інші благодійні акції.

16 лютого вільні екскурсії відбулися в Ужгороді, Великому Березному, Рахові та Довгому. Всі екскурсії, традиційно, безкоштовні. Так, в Ужгороді розказали про „Таємниці ужгородської бібліотеки”, у Великому Березному про „Останні таємниці Березнянщини”, у Рахові про храми району, а у Довгому – „Ніч у палаці”.

18 лютого під час зустрічі ректора Рівненського державного гуманітарного університету Руслана Постоловського та директора Ужгородського інституту культури і мистецтв Наталії Шетелі було укладено угоду про партнерство, якою передбачено, серед іншого, реалізацію права на академічну мобільність студентами обох ЗВО.

20 лютого у Закарпатті стартувала гастрономічна подія „Тиждень угорських страв – 2020”. Ресторатори частували гостей ухою по-балатонськи, голубцями, фанками та іншою смакотою. Першого дня у всіх 22 закладах були 50% знижки на угорські страви, а у наступні три дні – -25%.

23 лютого в Мукачеві відбулася відкрита екскурсія „Закоханий у сонце”, присвячена уродженцю Мукачева, одному з перших почесних громадян цього міста – угорському живописцю німецького походження  Мігаю Мункачі (1844-1909).

28-29 лютого у Мукачеві відбулася „Варишська палачінта”– фестиваль-ярмарок з нагоди проводів зими та початку весни. Учасники фесту пекли палачінти (млинці) з різними начинками та соусами.

В Ужгороді, на базі Амфітеатру, з’явився артцентр „ALIVE” – майданчик зі студією музичного розвитку та цифровою освітою. Одна з ключових ідей артцентру – це розвиток сучасного закарпатського  мистецтва, залучення талантів до співпраці, та формування проєктів міжнародного рівня. Тут можна вільно показати свій потенціал, та долучитися до культурної розбудови регіону. Артцентр впроваджує сучасну медіаосвіту на базі студії „Чуєш, Бачиш”. Тут пропонують навчальні програми для дорослих та дітей зі створення сучасної музики, ді-джеїнгу й відеомапінгу. Лекції і практику подають визнані в Україні та за кордоном фахівці, які створюють актуальні музичні та інші медіапродукти для сучасного кіно, інсталяцій, реклами, для відомих артистів тощо.


 

Новини

2024-10-10

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-10-09

Шановні поціновувачі книг і читання, запрошуємо вас на традиційну виставку "Книга-фест". У програмі презентації книг та автограф-сесії від улюблених авторів!

2024-10-07

Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день