Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2012 - вересень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 вересня в м. Ужгород відкрився 32-й театральний сезон обласного академічного театру ляльок „Бавка”.
13 вересня в м. Ужгород у приміщенні великого концертного залу обласної філармонії відбулося урочисте відкриття п’ятого ювілейного фестивалю органної музики. Міжнародний молодіжний фестиваль органної музики є єдиним фестивалем на Закарпатті, що присвячений „королю музичних інструментів”, який за звуковою палітрою та багатством засобів музичної виразності займає перше місце серед музичних інструментів. Глядачам були представлені найкращі взірці світової органної музичної спадщини та продемонстровані особливості органних шкіл. Відкриття фестивалю співпало з відкриттям 66-го концертного сезону Закарпатської обласної філармонії.
18 вересня у приміщенні великого концертного залу обласної філармонії відбувся концерт лауреатів міжнародних конкурсів, солістів Луганської обласної філармонії Ганни Мокрової (орган), Руслана Буханцева (бас) та Юлії Скороход (сопрано). Концертна програма під назвою „FIAT LUX …” представлена гостями в рамках п’ятого Міжнародного молодіжного фестивалю органної музики.
23 вересня у приміщенні великого концертного залу обласної філармонії відбувся концерт лауреатки міжнародних конкурсів К. Шапран (орган). У програмі були задіяні лауреат міжнародних конкурсів М. Ясінська (віолончель), А. Чирська (флейта), О. Делеган (флейта), камерний оркестр УжДМУ ім. Д. Є. Задора (керівник С. Ясниський).
25 вересня у приміщенні обласної філармонії пройшов концерт лауреаток міжнародних конкурсів Л. Гайдук, А. Степанової та естрадно-духового оркестру обласної філармонії під керівництвом заслуженого артиста України В. Співака.
23-30 вересня в м. Алмати, що в Казахстані, відбувся II Всесвітній карнавал ляльок. Карнавал об’єднує професіоналів та любителів цього мистецтва. У цьому ляльковому фесті брали участь колективи з 44 країн світу. Україну в цьому професійному різнобарв’ї представляв „Недотепа із Вертепа” обласного академічного театру ляльок „Бавка” – апробована багатьма роками вистава за п’єсою Дмитра Кешелі (режисер – заслужений артист України Олександр Куцик, сценографія – Ярослава Даниліва, актори – заслужена артистка України Наталія Орєшнікова та Микола Карпенко).
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 вересня в м. Ужгород відбулася презентація книжкових проектів Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz. У рамках проекту „4 поети. 5 міст” свої книги презентували: Остап Сливинський – збірку „Адам”, Дмитро Лазуткін – збірку „Добрі пісні про поганих дівчат”, закарпатець Андрій Любка – поетичну книгу „Сорок баксів плюс чайові”.
12-16 вересня у Львові пройшов 19-й Міжнародний книжковий ярмарок „Форум видавців” – найголовніша і найочікуваніша в Україні книжкова, літературна, культурна подія року. Закарпаття було представлено на Форумі двома десятками письменників. Лауреат Шевченківської премії Петро Мідянка представив львів’янам нову книжку поезій „Марамороський розлом”. Галина Малик презентувала на ярмарку відразу дві книжки – „Неймовірні історії” та „Бабусина книжка”, Олександр Гаврош – нове видання про українців в Сербії „Блукаючий народ”. Останні два автори ще взяли участь у презентації дитячих літературних проектів Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва. Михайло Рошко презентував свої журналістські публікації „Світами, книжками, серцями...”. Поет Андрій Любка познайомив своїх шанувальників із дебютною збіркою оповідань „Кілер”, а Дмитро Кешеля розповів про трилогію „Політ співочого каміння”. В рамках Літературного фестивалю відбулась презентація психологічного роману Ірисі Ликович „Віртуалка” про інтернет-сексіндустрію. Публічну інтеракцію у Львові провела відома в краю Асоціація митців „Ротонда”. Учасники – Вік Коврей, Юра Білей, Антон Варга, Валентин Кузан та Сергій Федака розказали про мистецький фестиваль „Березневі коти” та фестиваль синтезу мистецтв „Екле”. Найбільш читаного в Україні закарпатця Мирослава Дочинця зі своїм „Лисом у винограднику” можна було зустріти на автограф-сесії. Видавничу справу Закарпаття презентували „Карпати”, які, крім інших видань, представили книгу „Закарпатські втікачі в СРСР: через табори ГУЛАГу і БУЗУЛУК до рідних Карпат. 1939-1949”.
18 вересня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка пройшла презентація збірника „Заклади культури клубного типу Закарпатської області у цифрах і фактах”. Це інформаційно-аналітичний збірник у якому висвітлюється діяльність закладів культури клубного типу, визначаються їхні пріоритетні напрями та шляхи розвитку. Ця книга – перше видання в області такого характеру, чи не єдина на цю тему в Україні. В її основу ввійшли матеріали, що зберігаються в архівах Обласного організаційно-методичного центру культури. Книжка гарно проілюстрована цікавими, унікальними світлинами та таблицями і схемами. Упорядники книжки – Юрій Глеба, начальник управління культури облдержадміністрації, заслужений працівник культури України та Володимир Рудейчук, директор ООМЦК.
19 вересня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка відбувся вечір-зустріч „Ужгород-Корваліс: побратимство у часі і просторі”.
20 вересня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка відбулась презентація трилогії Дмитра Кешелі „Політ співочого каміння” (перша книга серії "Бібліотечка газети „Старий Замок „Паланок”).
20 вересня в м. Ужгород у прес-центрі „Закарпаття” пройшла презентація „Закарпатської Гуцульщини”. Саме так називається історико-етнографічний нарис, автором якого є громадсько-політичний діяч, старший науковий співробітник НДІ політичної регіоналістики УжНУ, голова Закарпатського обласного об'єднання ВУТ „Просвіта” Володимир Піпаш. У книзі здійснено спробу відповісти на питання: „Хто такі закарпатські гуцули?”, а також вперше у новітні часи, на основі як польових, так і історіографічних досліджень, проаналізувати закарпатську частину Гуцульського етнорегіону.
27 вересня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка відбулась презентація книги Адальберта Ерделі „IMEN. Літературні твори. Щоденники. Думки”. У своїх автобіографічних романах „ІМЕN” та „Dimon” автор сконцентрував думки молодого художника, його оповіді про близький йому світ – світ любові й мистецтва. Упорядники книги – І. І. Небесник, М. В. Сирохман, видавництво Олександри Гаркуші.
27 вересня в м. Ужгород завдяки проекту „Бібліотечка газети „Старого Замку”, який ініціював Віктор Балога, побачив світ роман-дилогія письменника і журналіста Івана Долгоша „Заплакала Тиса кров'ю”. Аби всі відчули визвольних дух тих часів, презентували видання по-особливому – в кімнаті-музеї Августина Волошина в Закарпатському обласному краєзнавчому музеї Ужгородського замку. Художньо-документальний політичний роман – про два знакові етапи у Закарпатті 1918-1939 років: події періодів Гуцульської республіки та Карпатської України.
27-30 вересня з ініціативи Національної Спілки письменників України у Луганську перебували двоє ужгородців – голова Закарпатської організації НСПУ, поет Василь Густі та письменник і журналіст Олександр Гаврош. Гості мали зустрічі з колегами-спілчанами та студентами. Також закарпатці відвідали Краснодон, село Олексіївку, де сім років жив і працював Борис Грінченко.
28 вересня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулися урочистості з нагоди Дня бібліотек. Привітати працівників бібліотечної справи прийшов заступник голови облдержадміністрації Іван Качур.
У вересні в м. Ужгород у видавництві „Карпатська вежа” вийшла друком поетична збірка Маріанни Шутко „Феєрверк багряної шипшини”. Авторка довго йшла до цієї осінньої книжки. Осінь – це не вікове, осінь – це настрій, вірші нагадують тичинівські рядки з їхньою розгойданою ритмікою. Вони сповнені запахів, осяяні спокійним, сонячним світлом.
У вересні в ужгородському видавництві Олександри Гаркуші світ побачила нова книга для малят під назвою „Ангіна у Жирафа” відомої закарпатської поетеси Людмили Кудрявської. Вірші написані з гумором і любов'ю до усього живого, до природи, яку треба берегти і захищати. Оригінальне оформлення книги виконали юні художники Ужгородської дитячої школи мистецтв під керівництвом педагога Олени Гораль.
У вересні в м. Ужгород вийшла друком книга „Православні монастирі Закарпаття. Путівник”. Путівник виданий вдруге. Авторами видання є кандидат історичних наук УжНУ Юрій Данилець та ієромонах Пімен (Мацола), благочинний Грушівського монастиря. Друге видання значно доповнене. Адже сьогодні на території Закарпатської області діють дві православні єпархії – Мукачівська і Хустська, у підпорядкуванні яких перебувають вже не 35, а 40 монастирів. У виданні-путівнику читачам представлена інформація про монастирі Закарпаття. Тут – короткий опис нині діючих монастирів Закарпаття, історія: дата заснування, кількість насельників, ім'я настоятеля (намісника), храми, престольні свята і місцевошановані святині. Всі матеріали супроводжуються барвистими ілюстраціями і підписами до них.
У вересні у санаторії „Карпати” Мукачівського району відбулася незвична подія. Галина Родіна, директор всеукраїнського рейтингу „Книжка року”, подарувала здравниці колекцію із двох сотень книг. Це найсучасніші видання поезії, прози, публіцистики. Адже нині зруйнована така могутня ланка, як книгорозповсюдження, і яскраві книги вкрай рідко дістаються до всіх куточків України. А в санаторії якраз з’їжджаються люди з усіх-усюд. І якою радістю стануть для них рідкісні сьогодні книги, які можна «виловити» хіба на книжкових форумах чи у відомих книгарнях.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 вересня на фасаді споруди школи мистецтв у м. Берегово відкрили пам'ятну дошку відомій угорській оперній співачці Анні Баті, яка народилася у Берегово в 1901 році.
1-17 вересня в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту проходила персональна виставка художніх полотен Олександра Малеша – закарпатського художника, учасника регіональних, всеукраїнських та міжнародних пленерів і виставок. Урочисто відкрили виставку начальник управління культури облдержадміністрації Юрій Глеба, голова обласної організації НСХУ Борис Кузьма, голова Спілки професійних художників Закарпаття Василь Бринзович та директор музею Габріела Андел.
7 вересня в м. Ужгород в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрилась виставка „Мистецтво Львова XX століття” з фондів Національного музею ім. А. Шептицького, де представлені твори класиків українського живопису Івана Труша, Олекси Новаківського, Олени Кульчицької, а також мистецтвом сучасників.
9-29 вересня в с. Пилипець, що на Міжгірщині, пройшов всеукраїнський живописний пленер „Нарцисова долина”, який завершився виставкою в м. Хуст в міській картинній галереї. Кожен з учасників представив на виставці не більше трьох творів, створених на пленері. Привітати художників прийшли міський голова Хуста Володимир Кащук, голова районної ради В. Губаль, колеги та гості міста.
16 вересня в м. Ужгород розпочалося свято словацького народного мистецтва „Словенська веселіца”. Цьогоріч культурний захід відбувся в рамках проекту „Словацько-український центр культури”, котрий передбачає створення й зміцнення співробітництва між Пряшівським самоврядним краєм та Закарпатською областю. Пройшло свято за фінансової підтримки фондів ЄС, управління культури, відділу в справах національностей облдержадміністрації, обласної культурно-освітньої організації „Матіца словенська”, Центру культур національних меншин Закарпаття, обласного організаційно-методичного центру культури. Виступили для глядачів кращі закарпатські та словацькі художні колективи. Відповідно до доручення голови облдержадміністрації активістам організації „Матіца словенська” в Закарпатті – В’ячеславу Владиславовичу Бучині та Івану Івановичу Олексику – вручено грамоти за вагомий внесок у справу гармонізації міжетнічних відносин краю, активну роботу з пропаганди та збереження словацького мистецтва та з нагоди обласного фестивалю „Словенська веселіца”. Почесною грамотою облдержадміністрації була нагороджена й Маргарита Михайлівна Герзанич, заступник директора ЗОШ І-ІІІ ст. №4 з поглибленим вивченням словацької мови м. Ужгорода, за вагомий внесок у справу гармонізації міжетнічних відносин краю, активну роботу з пропаганди, збереження та примноження традицій словаків Закарпаття та з нагоди обласного фестивалю „Словенська веселіца”.
17 вересня в м Виноградів відбулась виставка творчого об’єднання „Митець Верховини”, відомого як в Україні, так і за її межами. Хустське Народне творче об’єднання „Митець Верховини” створено у 1964 року групою молодих тоді ще художників, серед яких Ю. Герц, А. Кидора, Я. Пашко, І. Калинич, Н. Герц, І. Гайду, П. Кляп, М. Гаврило. Метою створення колективу було об’єднання художників різних жанрів та талановитих майстрів народної творчості для пропаганди образотворчого мистецтва та традицій і самобутності рідного краю.
20-27 вересня в м. Ужгород пройшла ювілейна ретроспективна виставка Бориса Васильєва-Сазанова – відомого в місті дизайнера, художника. Виставка відбуласяся під патронатом благодійного фонду Credo in Deum.
21 вересня в м. Ужгород у музеї народної архітектури та побуту відкрилася ретроспективна виставка Емми Левадської під назвою „Карпатський гомін”. Художниця експонувала колекцію витинанок, в яких поєднано традиції цього народного мистецтва з сучасною стилістикою.
22 вересня в м. Ужгород відкрили музей кави і презентували кавову карту Ужгорода. Колекцію кави подарував ініціатор створення музею Федір Шандор, завідувач кафедри туризму, проректор УжНУ.
22 вересня в м. Свалява відкрили пам’ятник відомому вченому, слов’янознавцю, уродженцю Свалявщини Юрію Венеліну-Гуці. Пам’ятний монумент з каменя, прикрашеного бронзовим портретом науковця, створений завдяки спільним зусиллям місцевої влади та громади.
28 вересня в м. Ужгород у виставковій залі обласного осередку спілки художників України (галерея „Ужгород”) відкрилася VI-та обласна виставка скульптури. Обласна виставка скульптури проводиться щотри роки, цьогоріч її присвячено 125-річчю з дня народження основоположника світового конструктивізму у скульптурі Олександра Архипенка і Дню художника. На виставці були представлені роботи виключно закарпатських майстрів скульптури.
29 вересня до Дня Ужгорода в обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка творів образотворчого мистецтва художників Закарпаття „Ужгород у полотнах закарпатських художників” та виставка світлин відомого закарпатського фотохудожника Володимира Балеги „Мій Ужгород”. В експозиції були представлені як твори сучасних художників, так і фундаторів закарпатської школи живопису – Й. Бокшая, А. Ерделі. Крім того, відвідувачі могли ознайомитися з публікаціями, книгами, рукописами видатних дослідників історії Ужгорода – юриста та журналіста Кароя Мейсароша (вважається першим істориком міста), колишнього мера міста Мігая Фінцицького, архіваріуса Ужанського комітату Яноша Горвата та юриста і колишнього заступника мера Ужгорода Петра Сови.
У вересні в м. Ужгород вже вдруге цього року відбулася міжнародна фотовиставка „Об’єктив без кордонів!”. Свої роботи представили професійні фотографи із України, Угорщини, Румунії та Сербії. Всі автори представлених світлин працюють у друкованих засобах масової інформації, тож раніше їхні роботи можна було побачити на обкладинках вітчизняних та закордонних видань.
У вересні в м. Львів у Національному музеї відкрилась велика ретроспективна виставка творів фундатора закарпатської художньої школи, народного художника України Йосипа Бокшая. Це вперше творчість видатного закарпатця, який свого часу кілька років викладав у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва, широко репрезентують у Львові. Львів’яни мали нагоду побачити близько сотні робіт визначного художника, зокрема його сакральний живопис, який так широко експонують вперше.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
1-2 вересня в м. Рахів пройшов традиційний фестиваль-ярмарок „Гуцульська бринза”, присвячений відродженню традиції виготовлення сиру з овечого молока. Дегустація вурди та бринзи – головна тема рахівського фестивалю. Крім того, гості мали можливість ознайомитися з усім розмаїттям традицій, побуту і культури гуцулів Рахівщини. Приготування цього продукту, на думку учасників фестивалю, справжнє мистецтво, яке має свої особливості і таємниці, і передається з покоління в покоління.
1-2 вересня в словацькому селі Тур’є, біля міста Жиліна пройшов ІІІ фольклорний фестиваль Раєцької долини „Кубанков сен – 2012”, в якому взяли участь фольклорні, вокальні та хореографічні колективи з Словаччини, Чехії. Вперше в цьому році до участі в фестивалі було запрошено колектив з України, і така честь випала народному вокальному ансамблю „Ужанка” Ужгородського районного відділу культури і туризму (керівник – заслужений працівник культури України Павло Пинзеник).
6-9 вересня в м. Ужгород пройшов XVI кінофестиваль для національних меншин „Мій рідний край”. За три дні журі прослухало 67 радіопрограм та переглянуло 65 фільмів. Церемонія нагородження переможців пройшла за участі голови облдержадміністрації Олександра Ледиди і ужгородського міського голови Віктора Погорєлова.
7-9 вересня в с. Осій Іршавського району відбувся другий міжнародний фестиваль „Іван Попович збирає таланти”. У фестивалі взяли участь юні таланти з усієї країни та із-за кордону.
8-9 вересня в с. Тийглаш Ужгородського району відбулося ІІ Тийглаське свято угорської народної пісні та музики. Організатори свята – директор БК с. Тийглаш Марія Ігнац та керівник народного ансамблю угорської народної пісні „Ружа” Чілла Сикора.
9 вересня в селищі Вишково Хустського району проходили урочисті заходи з нагоди 741-ї річниці з дня його заснування. У святкових заходах взяли участь художні колективи навколишніх сіл району.
9 вересня в с. Іза Хустського району урочисто відзначили 635-ту річницю від дня заснування. На святі були присутні почесні гості, зокрема голова обласної ради Іван Балога, голова Хустської районної ради Василь Губаль, депутат обласної ради Павло Балога.
13 вересня в м. Ужгород пройшла міжнародна науково-практична конференція „Перспективи розвитку туризму на території Закарпатської області та Карпатського регіону”. У великому залі облдержадміністрації зібралися провідні закарпатські, угорські та словацькі фахівці з туризму. Роботу міжнародного форуму відкрив голова облдержадміністрації Олександр Ледида. Учасники конференції, зокрема, обговорили такі питання, як необхідність створення спільних міжнародних туристичних маршрутів Закарпаття та Угорщини, Закарпаття та Словаччини, перспективи винного туризму в регіоні та ряд інших важливих тем.
14 вересня на центральній площі м. Мукачева стартував медовий ярмарок. Бджолярі з усіх куточків Закарпаття та України з’їхались на три дні у місто над Латорицею, щоб показати власну продукцію та обмінятися досвідом зі своїми колегами.
14-15 вересня в м. Ужгород у приміщенні обласного українського музично-драматичного театру імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв відбулася ХІ Міжнародна виставка-ярмарок „Тур’євроцентр- Закарпаття 2012”. Цього року учасниками „Тур’євроцентру” стали близько 200 виробників – як вітчизняних, так і іноземних. Загалом на заході представлені 11 областей України, а також учасники з Угорщини, Словаччини, Росії, Хорватії. У рамках виставки-ярмарку проходили: Міжнародна науково-практична конференція з розвитку туризму в Закарпатській області, презентація сільського туризму Закарпаття, майстер-клас з приготування національних страв та виготовлення сувенірної продукції, дегустація закарпатських вин та медопродуктів, рекламно-інформаційний тур (за окремою програмою). Офіційні організатори заходу – обласна державна адміністрація, обласна рада, міська рада, Ужгородський національний університет, Асоціація туристичних підприємств Закарпатської області.
16 вересня в с. Драгово Хустського району пройшов IV відкритий обласний фестиваль-конкурс традиційного мистецтва „Яворові гуслі”, організаторами якого були – управління культури обласної державної адміністрації, обласний організаційно-методичний центр культури, Хустські районна державна адміністрація, районна рада та її відділ культури і туризму. Метою фестивалю є збереження традиційного народного мистецтва України, пропагування творчості самобутніх фольклорних колективів, окремих виконавців та майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, формування духовного та естетичного смаку населення, розширення творчих зв’язків, обміну досвідом та інформацією в царині народної творчості. У фестивалі- конкурсі взяли участь понад 30 традиційних і аматорських фольклорних колективів, інструментальних ансамблів, окремих виконавців як із Закарпаття, так із інших областей України, в репертуарі яких є зразки автентичного фольклору. Цього року на фестивалі були гості з Черкащини, Донеччини, Волині та Вінниччини.
16 вересня в с. Сторожниця Ужгородського району відбувся фестиваль словацького фольклору та культури „Словенська ружа”.
16 вересня в м. Перечин відбувся перший обласний фестиваль „Перечинщина скликає таланти”. Споконвіку земля Карпатська славиться своїми талантами. На виставці, що була розгорнута, представили найбільш притаманні цьому краю види народної творчості. Це ткацтво і вишивка, лозоплетіння і коренепластика, в’язання, народне малярство. Гості фестивалю мали щасливу нагоду почути й побачити виступи багатьох відомих колективів краю – як фольклорні, так і естрадні. Десятки колективів та окремих виконавців з Перечинщини, Свалявщини, Ужгорода та Великого Березного взяли участь у святі народної культури. Серед них, як професіонали, так і ті, що починають свій творчий шлях. Народне мистецтво Польщі репрезентував ансамбль пісні і танцю „Земля Лежайська”, який був запрошений на свято. Вони виконали кілька оригінальних хореографічних композицій. На святі були присутні голова облдержадміністрації Олександр Ледида, його заступник Іван Качур, депутат Верховної Ради України Сергій Мошак та інші представники влади , які небайдужі до культури свого народу. Фінансове забезпечення культурно-мистецької акції здійснили обласна державна адміністрація, Перечинська райдержадміністрація та благодійні організації, меценати, спонсори. В організації та проведенні фестивалю взяли участь управління культури ОДА (начальник Юрій Глеба) та Обласний організаційно-методичний центр культури (директор Володимир Рудейчук).
18 вересня в с. Кваси Рахівського району пройшло фольклорне свято „Квасівський ліжник”.
22 вересня м. Свалява відзначала 776-ту річницю від дня свого заснування. Урочистості пройшли за участі голови облдержадміністрації Олександра Ледиди, керівників району та міста. Після урочистої частини на жителів та гостей Сваляви чекав святковий концерт відомих виконавців та традиційний салют. В рамках цієї події пройшов фестиваль „Свалява-Solva”.
22-23 вересня м. Тячів відсвяткувало День міста. В дні свята проходили виставки художніх виробів майстрів народної творчості та аматорів фотомистецтва, спортивні змагання, концерт художніх колективів угорської народної творчості, концерт юних талантів Тячівщини, гала-концерт за участю заслужених і народних артистів України та Росії. В рамках свята пройшли міський фестиваль „Бограч-фест” і конкурс „Тячівська газдинька”, караоке-шоу „Хочеш – співай!” і фестиваль ді-джеїв області.
29-30 вересня в м. Ужгород пройшли урочисті заходи з нагоди Дня міста. В рамках свята відбувся фест-ярмарок „Золота осінь”.
30 вересня в м. Берегово відбувся 49-й Міжнародний фестиваль „Дружба без кордонів Bereg Fest-2012”. У програмі свята проходили заходи: чавлення винограду у винних бочках, кулінарні майстер-класи, турнір з петанку, благодійний мстецький аукціон, символічний запуск талісмана фесту, святковий концерт.
Новини
До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".
Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".