Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2020 - серпень
24 серпня з нагоди Дня незалежності України Президент Зеленський відзначив державними нагородами багатьох відомих людей, серед яких закарпатців:
- званням „Заслужений майстер народної творчості України” нагороджено Ірину Церковник – майстриню народної вишивки.
- званням „Заслужений працівник культури України” нагороджено Оксану Сідор –провідного методиста Іршавського районного будинку культури а також Оксану Шип – викладача комунального закладу вищої освіти „Ужгородський інститут культури і мистецтв”.
24 серпня в Ужгороді, у обласній державній адміністрації День Незалежності відсвяткували нагородженням працівників різних сфер діяльності. Почесне звання Заслужений працівник культури України отримала Ганна Дрогальчук, директорка Обласного організаційно-методичного центру культури. Заслужений художник України –
Сергій Біба.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 серпня у Мукачеві відбувся онлайн концерт Струнного квартету Сергія Добоша.
8 серпня Мукачівський драматичний театр показав вистави онлайн: дитячу виставу „Бешкетниця Грилоталпа” та дорослу виставу „Ідеальний чоловік”.
9 серпня у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча вистава „Трям-трям, привіт!” та доросла вистава „За двома зайцями”. Трансляції відбулися на сторінці Мукачівського драматичного театру у мережі Facebook.
9 серпня відбувся онлайн-концерт музичного гурту „Руснаки”, який транслювався на офіційній сторінці YouTube каналу Палацу культури і мистецтв. В програмі концерту: фолькльорна музика, хіти української та світової класики.
14 серпня в Ужгороді, в сквері біля будівлі ОДА, в павільйоні „Відкритого офісу” відбувся концерт Закарпатського народного хору „Закарпатський увиванець”.
15 серпня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбувся показ перших пробних вистав з початку карантину. Після довгої перерви у виступах з виставами перед своїми глядачами, напередодні відкриття ювілейного 40 театрального сезону з дотриманням усіх санітарних норм провели „пробний” показ вистав: Олександра Кузьміна „Дід Кузьма та юрба” – балагана-мюзикла для дітей дошкільного та шкільного віку.
16 серпня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся показ вистави Володимира Орлова „Золоте курча” для дітей дошкільного та шкільного віку.
17-21 серпня в Ужгороді, біля обласної філармонії пройшли „Музичні вечори під каштанами”. Творчі колективи обласної філармонії презентували серію концертних заходів під відкритим небом.
18-23 серпня в Ужгороді, обласний український академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв вийшов з відпустки і розпочав підготовку до нового сезону. Перші зустрічі з глядачами відбулись в рамках проекту „Закарпаття єдине”. На відкритих майданчиках перед Будинками культури м. Берегове, м. Чоп відбулись постановки театрального концерту „Уклін тобі, моя Україно!” головного режисера театру, народного артиста України Анатолія Філіппова. Дійство об’єднало в собі уривки з вистав театру „Жменяки”, „Про що плачуть верби”, „Весілля в Малинівці”, „Назар Стодоля”, „Трембіта”, „Банкрот”, поезію, пісні і народний гумор. У дійстві задіяні весь колектив та оркестр театру під керівництвом Анастасії Жужгової.
22 серпня Мукачівський драматичний театр після вимушеної перерви, спричиненої коронавірусом СОVID-19, відновив показ вистав. На юних любителів театру чекала музична казка „Лісові пригоди” (Г. А. Лисенко) та трагікомедія „З днем народження, Генріх!” О. Степнової.
23 серпня в Ужгороді, в обласній філармонії, до святкування Дня Незалежності України відбувся концерт естрадно-духового оркестру філармонії.
23 серпня у Мукачеві, у День Державного Прапора України, пройшов онлайн-концерт за участі відомих виконавців міста, з нагоди Дня незалежності України. У програмі – багато українських пісень, а наприкінці виступу на глядачів чекав сюрприз від артистів. Концерт транслювся на офіційній сторінці YouTube каналу Палацу культури і мистецтв.
23 серпня у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча вистава „Жила-була Сироїжка”. Весела казка про пригоди лісових грибів Боровичка, Мухомора, Маслючка та Сироїжки, яку яскраво грають актори театру, подарує маленьким глядачам незабутні емоції та щиру радість. В цей же день відбулась вистава – сумна веселка на дві дії „Кайдашева сім'я” І.Нечуя-Левицького (режисер — Іван Войтюк).
24 серпня в Ужгороді, у Горянській ротонді, о 6 годині ранку в День Незалежності України, Заслужений академічний Закарпатський народний хор вже традиційно виконав світанкову „Молитву за Україну”. Біля підніжжя древньої Горянської ротонди зібралися представники влади, інтелігенції, духовенства різних конфесій, ЗМІ, військові, прихожани цього унікального храму, просто небайдужі мешканці обласного центру і с.Горяни.
24 серпня у с.Біла Церква, Рахівського району подарунок на День Незалежності України влаштував своїм землякам і гостям підприємець Василь Мойш, запросивши артистів Заслуженого академічного Закарпатського народного хору. Хор виступив з яскравою фольклорною програмою на відкритому майданчику одного з найпопулярніших тамтешніх комплексів відпочинку – „У Мойша”. Глядачі тепло вітали запальні закарпатські танці „Бубнарський”, „Карічка”, „Волошин”, „Увиванець”, колоритну вокально-хореографічну композицію „Червена ружа”, жартівливі народні пісні, ще й залюбки підспівували.
У Мукачеві розпочався набір у Дитячий театральний центр при Мукачівському драматичному театрі. До закладу прийматимуть дітей від 8 років, юні театрали будуть навчатися сценічній мові, пластиці, рухам, покращувати дикцію, розвивати комунікаційні навички та застосовувати здобуті знання на практиці.
У серпні в Ужгороді, в обласному будинку профспілок, відбулась вистава „20 хвилин з янголом”. Показали її актори театральної студії „Провокатор”.
У серпні в Ужгороді, просто неба, відбувся концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору. Виступ хору став початком нового концертного ювілейного сезону „Любимо своє”. У вересні колективу виповнюється 75 років.
У серпні гурт із Закарпаття „Беz обмежень ” випустив кліп на пісню „Героям” спільно з Олегом Собчуком (СКАЙ) Іваном Леньо, Сергієм Солов‘єм (KOZAK SYSTEM) та Артуром Данієляном. Цей трек – підтримка для українських Воїнів, а також для всіх людей, що протестують зараз у Білорусі. Для всіх незламних і сильних духом.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВ НИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
6 серпня в Ужгороді, у внутрішньому дворику Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф.Потушняка відбулась презентація „альтернативно-історичного” роману „Східний вал” Максима Беспалова.
13 серпня в Ужгороді, у обласній універсальна науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбувся вечір „10 незручних питань професіоналу-2”. Захід, що набув найбільшого розголосу та найприємніших відгуків – знову у бібліотеці! Цього разу говорили про небезпечні бритви барберів, безсмертні печінки барменів, поцілунки акторів на сцені та про те, як замовити у діджея „свою” пісню.
31 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Федора Потушняка відбулася презентація книжкових новинок, присвячених Карпатській Україні. Були представлені три нові видання: „Репортажі з Карпатської України” Уласа Самчука, „Нескорена Карпатська Україна” Олександра Гавроша (обидві книжки вийшли в тернопільському видавництві „Навчальна книжка – Богдан”) та альманах „Гомін Красного поля”, що побачила світ в ужгородському видавництві „Тімпані”. Модератори презентації – Олександр Гаврош та Олег Хававчак.
У серпні в Ужгороді, у видавництві Олександри Гаркуші, вийшла друком нова книжка Надії Панчук „Запізнілі нейтрони”. У вибране Надії Панчук увійшли вірші та мала проза з попередніх збірок, а також найновіші поезії. Головні мотиви – Час і людина у ньому, переплетіння історії та мікрокосмосу творення, шукання відповідей на питання, які ми ставимо Часові і Час ставить нам.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА ПРОСВІТНИЦТВО
3 cерпня у с. Яноші Берегівського району відбувся міжнародний Закарпатський скульптурний симпозіум. Протягом двох тижнів митці з України та Угорщини творили на спеціальних майданчиках на території місцевого стадіону. Наприкінці симпозіуму в Берегові, на центральній площі відбулась підсумкова виставка скульптур і одна із них залишилася для міста.
4 серпня в Ужгороді, у парку Малий Галагов відкрилася виставка робіт студентів та випускників Закарпатської академії мистецтв. Це – живопис, скульптура та графіка.
4 серпня у культурно-туристичному центрі словацького Бардійова відкрилася виставка ужгородської художниці Ольги Ньорби. Картини представленої експозиції виконані акриловими фарбами на полотні. „Трансформації” є логічним продовженням творчого доробку авторки й зображують стан людини у переломних чи доленосних життєвих ситуаціях.
13 серпня у м. Берегово, в Консульстві Угорщини, відбулась виставка українських скульпторів. Скульптури із дерева, металу та каменю. Різних форм та стилів. Створені українськими митцями. На виставці свої твори представили такі відомі скульптури як Богдан Корж, В’ячеслав Віньковський, Костянтин Синицький, Василь Роман, Ендре Гіді, Емма Русин та Петро Матл.
13 серпня в Ужгороді, на стіні спортивно-оздоровчого комплексу „Буревісник”, що на Студентській набережній представили новий мурал, який мотивуватиме ужгородців із набережної. Працюй над своєю мрією і перед тобою розступиться доля, – мовить до ужгородців мурал. Представили його ввечері, на мурал-паті.
16 серпня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, розпочався набір до третьої літньої школи гончарства. Заняття проходитимуть у гончарній майстерні скансену. Гончарству навчатиме відомий ужгородський майстер – Андрій Зубенко. Під пильним керівництвом майстра відвідувачі школи навчаться виготовляти горнятка на гончарному крузі, дізнаються про методи декорування та глазурування, а також про випал готового керамічного виробу.
20 серпня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття виставки „Натхненні лялькою”. Надзвичайно позитивні, барвисті та прекрасні ляльки очікують своїх глядачів та поціновувачів. На виставці було представлено понад 130 ляльок. Всі вони різняться кольорами, технікою виконання, матеріалом та місцем виготовлення, але об'єднує їх краса та щирість, переконують в ужголродському скансені.Ляльки для побудови виставки в музеї отримали з різних куточків України і не тільки, а саме: з Черкаської, Львівської, Дніпропетровської, Київської, Закарпатської, Луганської, Донецької, Харківської, Полтавської, Хмельницької, Тернопільської, Сумської, Запорізької областей, а також з Королівства Норвегії.
23 серпня в Ужгороді, у галереї „Ілько” відбулась презентація виставки до Дня Незалежності. Це творчий доробок членів Закарпатської організації Національної спілки художників.Через карантин відкриття відбулося на вулиці, однак самі роботи, а їх понад 100, представили всередині на двох поверхах.
23 серпня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту буде відбулось друге заняття в „Літній школі гончарства”.
26 серпня у Мукачеві талановита художниця Марина Чопей представила у Палаці культури і мистецтв творчу виставку „Дріада”. Поціновувачам мистецтва авторка представила експозицію із 54 творчих робіт.
26 серпня в Ужгороді, в Генеральному консульстві Угорщини відкрилась виставка робіт випускників Ужгородської дитячої школи мистецтв.
29 серпня на Мукачівщині, в Дерцені, на пагорбі, де встановлений найвищий хрест України відбувся художній пленер „Dercen Art-Party”. Мета пленеру – створити картини про село Дерцен, які передають настрій і емоції села. Створити яскравий приклад арт-туризму як одного з різновидів туризму в селі Дерцен. Учасники пленеру – спілка художників Закарпаття та митці-аматори.
31 cерпня в Ужгороді розпочала роботу виставка „Чеські героїні в Ужгороді”, організована місцевим Чеським Центром. Експозиція демонструвала портрети жінок, пов’язаних з чесько-моравським регіоном різних часів, жінок сміливих поглядів і думок, незважаючи на історичні обставини і суспільні очікування тієі чи іншоі епохи.
31 серпня в Ужгороді, в художньому музеї відбулась виставка Катерини Туз. Художниця представила на виставці 13 картин. Це перша виставка художниці. Дівчина малює понад 12 років. Свої роботи дарує друзям.
У серпні в Мукачеві з’явилась цікавинка для туристів та місцевих жителів. Реміснича мануфактура у замку Паланок – це новий проєкт, аналогів якому немає в Україні. Ідея його створення з'явилась ще наприкінці минулого року. Організатори хотіли розширити театралізовану історичну подію – весілля Ілони Зріні і після основної частини запропонувати туристам та місцевим жителям побачити, як раніше працювали ремісники та навіть взяти участь у виготовленні цікавих предметів. Через карантин весілля Ілони Зріні перенесли, а от ремісничу мануфактуру все ж розпочали. Перша тематична он-лайн подія відбулась 18 липня. Формат он-лайн вибраний недарма. Через карантин середньовічне рукоділля довелось поєднати з сучасними технологіями. Фінальний майстер-клас з виготовлення вітражів був приурочений до головної теми кохання – весілля Ілони Зріні, та відбувся 22 серпня.
У серпні в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту відбувся черговий квест, у ході якого „читали” „Листи з минулого”. Такі атракції у скансені вже стали традицією літа-2020.
У серпні у селі Підгорб, в урочищі Лазький Берег, що на Ужгородщині, було урочисто проанонсовано та зроблено перші кроки до початку будівництва сучасної мистецької резиденції. Вже 2021 році ініціатори проєкту обіцяють відкрити центр, де створюватимуться якісні продукти сучасного, інноваційного, прогресивного мистецтва Закарпаття. Ідейним натхненником та ініціатором став Михайло Ілько – відомий новатор краю. Ціль – організувати центр, де художники, скульптори, музиканти, дизайнери, 3D-графіки будуть творити сучасне мистецтво Закарпаття.
У серпні на Закарпатті розпочали реконструкцію Невицького замку. Зараз там працюють над укріпленням мурів малої вежі.
У серпні подружжя художників Бориса та Вікторії Кузьми облаштувало у себе вдома компактний музей-світлицю з найрізноманітнішими старожитностями. У його приміщенні можна побачити та відчути атмосферу закарпатського побуту. Митці збирали експонати упродовж 20 років, але, нарешті, зібрали експозицію у вільний час на карантині.
КІНОМИСТЕЦТВО
13 серпня фільм В’ячеслава Бігуна „Многая літа. Стойко” здобув головну нагороду та приз за „Найкращу режисуру” VII Міжнародного фестивалю історичного кіно „Поза часом”. Автор створив життєствердну кінокартину довгожителя Степана Стойко про секрети довголіття, закарпатську ментальність і зв’язок із природою.
20 серпня в Ужгороді, у залі академічного обласного театру ляльок „Бавка” відбулась презентація документального фільму „Гуцульська ватра” folk fashion fest 2020. 45-ти хвилинна стрічка про гуцульську моду та самобутню культуру Закарпаття створена у рамках проведення мистецького онлайн-фестивалю. Туди ж увійшли кадри зйомок майстер-класів з танців, традиційних та святкових зачісок гуцулів та презентації старовинного гуцульського одягу в селищі Ясіня.
ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
7 серпня, в ужгородському парку „Підзамковому” відбувся молодіжний фестиваль „УжГрінФест” – за підтримки програми „Активні громадяни” від Британської ради в Україні, ГО „Молодіжна Платформа”, управління у справах культури молоді та спорту Ужгородської міської ради.
14 серпня в Ужгороді, на вул. Івана Ольбрахта, 29 відбувся фестиваль вуличного піаніно, який вже вчетверте зібрав в обласному центрі любителів гри на цьому музичному інструменті.
24 серпня в Ужгороді, на площі Театральній відбулись літературно-музичні вітання з нагоди головного свята нашої держави – Дня Незалежності України. Тут управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради й Ужгородський міський центр дозвілля-будинку культури презентували Арт-колаж „Таланти UA” від учасників народної студії поезії „Чарівне слово” народного вокального ансамблю „Писанка”, зразкового вокального ансамблю „Перлинка”, народного гурту „Гудацька тайстра”.
24 серпня в Ужгороді, на набережній Незалежності відбулась акція „Фото патріота”. Благодійну акцію „Фото патріота” провели сьомий раз поспіль. Зібрані кошти спрямували волонтерам „Руху підтримки закарпатських військових” на допомогу воякам.
28 серпня жителі Виноградова відзначили День міста. Цього року місту виповнилось 758 років. На площі біля Виноградівської районної державної адміністрації для наймолодших влаштували справжнє свято. Тут дітлахи мали змогу зробити гарні світлини біля фотозони, намалювати собі аквагрим, і потішитись різним іграм та конкурсам. І абсолютно безкоштовно кожну дитину пригощали морозивом та дарували кульки.
30 серпня у Мукачеві до Дня пам'яті захисників України відбувся захід вшанування пам’яті загиблих героїв російсько-української війни. У рамках культурно-мистецької програми патріотичні музичні та віршовані твори виконали вихованці Ужгородського музичного училища ім. Д. Задора, Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. Степана Мартона.
У серпні в Ужгороді стартував проєкт „Промоція та збереження культурної спадщини в Кросно та Ужгороді”, який реалізують за програмою Транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна 2014–2020.
У серпні у селищі Середнє Ужгородського району, частину 500-річних винних підвалів відкрили для туристів. Виконувач обов’язків директора підприємства, якому належать підвали, Святослав Мельник розповів: працівники самостійно розчистили проходи. Вони були занедбані в радянські часи та до сьогоднішнього дня закриті для відвідувачів.
Новини
До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".
Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".