Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2021 - червень

З нагоди 25-ї річниці Конституції України президент України Володимир Зеленський відзначив чотирьох закарпатців державними нагородами у галузях культури та мистецтва. Почесні звання присвоїли:

„Заслужений діяч мистецтв України” – Олені Приходько, завідувачці відділу комунального закладу „Закарпатський обласний художній музей імені Йосипа Бокшая” Закарпатської обласної ради;

„Заслужений працівник культури України” – Олександру Анишинцю, викладачеві Школи мистецтв міста Хуста, та Павлу Стулішенку, викладачеві комунального вищого навчального закладу „Ужгородський музичний коледж імені Д. Є. Задора” Закарпатської обласної ради;

„Заслужений художник України” – Василю Вовчку, художникові-живописцю.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

 3 червня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулася презентація антології сучасної української історичної драми „Часо&простір”, що побачила світ у Києві наприкінці 2020 року. Збірник кращих українських історичних п’єс сучасних авторів представляла упорядниця, відома київська драматургиня Неда Неждана. Cеред цих імен представлено і Закарпаття, зокрема, п’єсою Олександра Гавроша „Останнє танго в Хусті” про події 1939 року. Виставу хустян було визнано кращою в театральному сезоні 2019 року і нагороджено обласною театральною премією імені братів Шерегіїв. Цьогоріч за „героїчну драму 1939 року” відзначено обласною літературною премією імені Ф. Потушняка й автора п’єси.

6 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, до 50-річного ювілею Олександра Садварія відбувся музичний вечір „Молюся Богу, співаю людям”. Олександр Садварій – соліст-вокаліст Закарпатської обласної філармонії (тенор), талановитий співак з чудовими вокальними даними. Природна обдарованість та працездатність Олександра Садварія дозволяють йому виконувати твори різні як за характером, так і за манерою виконання.

7 червня Ужгородська студія танцю „Бліц” привезла нагороди із чемпіонату у Львові.

8 червня навчальна театральна лабораторія КЗВО „Ужгородський інститут культури і мистецтв” ЗОР з виставою „Звірині історії”, стала переможцем 1-го Всеукраїнського театрального фестивалю для дітей та молоді „Маленький Принц”, який проходив у м. Ірпінь, і зайняла 1 місце у юнацькій віковій групі.

8 червня в Ужгороді група „Корупція” представила альбом „Журавлі”.

9 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся літній вечір 2021 за участі Марії та Павла Могилевських, молодих і талановитих гостей з Києва, та камерного оркестру філармонії.

9 червня в Ужгороді, у Фонді Андрія Півня, Андрій Червеняк презентував свою сьому збірку „Пісні моєї душі”. Це зібрання 80 авторських композицій. У творчому доробку композитора 6 пісенних збірок. І це лише за 10 років праці.

9 червня в Ужгороді у рамках культурного марафону „Не забуваючи минуле, погляд у майбутнє” до 30-річчя Незалежності України відбувся артмоб „Зазирнім в минулість” за участі Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, Закарпатського академічного обласного театру ляльок, Закарпатської школи моделей „A STAR”. Глядачі дійства могли одягнути вінтажний або народний одяг та стати разом з артистами учасниками стародавнього традиційного весілля.

16 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, камерно-інструментальний ансамбль „Угорські мелодії” запросив всіх охочих на концертну програму „Bartok”. Концерт присвячений 140-річчю від народження угорського композитора, піаніста і музикознавця-фольклориста Бели Бартока.

19 червня в Ужгороді відбулося світлове шоу. Ужгородці побачили масштабний 3D-mapping перформанс „Закарпаття зсередини і зовні”, який розповідав про Закарпаття. Світлове шоу транслювалося на будівлю Ужгородської хоральної синагоги, нині — Закарпатської обласної філармонії. Над відеомаппінгом працювала студія ArtZebs, учасники, лауреати й члени журі провідних українських та світових фестивалів аудіовізуальних мистецтв.

22 червня в Ужгороді показали прем’єру химерної драми „Готель між двох світів”. Заслужений артист України Михайло Фіщенко знову потішив прихильників малої сцени Закарпатського муздрамтеатру постановкою сучасної європейської драми.

26 червня в Ужгороді відбувся ювілейний концерт "Дитячої Академії танцю – Джерельця Карпат".

27 червня у Мукачеві відбувся концерт органної та флейтової музики.

28 червня в Ужгороді на площі Театральній відбувся святковий концерт до 25-ї річниці Конституції України.

28 червня Мукачівський драматичний театр завершив театральний сезон 2020-2021 двома виставами для дітей та дорослих. Для дітей показали виставу „Іменини Вовчика” у постановці Тетяни Курти. а для дорослих – „З Днем народження, Генріх!”, у постановці Євгена Тищука.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

2 червня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація коміксу-мультику „Капітан Чумакс: водій зоряної маршрутки”.

4 червня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту під відкритим небом, відбулася презентація нової книги Вікторії Андрусів „Та, що танцює на хвилях”.

4 червня в Ужгороді презентували видання у форматі легкого читання „Казки Закарпаття. Легка мова”. Це – один із двох проєктів, які реалізовуватимуть в області в рамках програми „Інклюзивне мистецтво”.

8 червня у Мукачівській міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича талановита мукачівка Оксана Коваленко презентувала свою книгу „Пастораль ХХІ”.

10 червня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, до 70-річчя від дня народження письменника Василя Шкляра відбувся перегляд та обговорення фільму „Чорний ворон”. Історична драма режисера Тараса Ткаченко створена за мотивами однойменного роману-бестселеру Василя Шкляра, в основу якого покладені історичні документи, зокрема, із розсекречених архівів КДБ.

15 червня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся літературно-мистецький вечір „Іван Миколайчук: доля і фільми” до 80-річчя від дня народження видатного українського кіноактора, режисера і сценариста.

21 червня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся творчий вечір із поетом, письменником, громадським діячем Сергієм Жаданом. Говорили про його творчість, політику, футбол та соціальні проблеми. Також Сергій Жадан зачитав кілька віршів.

29 червня в Ужгороді, у народному музеї літератури Закарпаття, відбувся вечір пам'яті з нагоди 100-річчя від дня народження українського прозаїка, драматурга, громадського діяча Юрія Керекеша.

У червні письменниця Тетяна Грицан з Красної, що на Тячівщині, стала лауреатом Міжнародної літературно-мистецької премії імені Франца Кафки (Німеччина – Австрія – Чехія). Її нагороджено за значну творчу діяльність за поданням Міжнародної літературно-мистецької Академії України, яка об’єднує письменників, перекладачів, вчених, митців, журналістів та громадських діячів із 60 держав.

У червні 25 закарпатських бібліотек поповнились новинками літератури та справжніми бестселерами. Загалом Український інститут книги відібрав 617 бібліотек по всій країні, що отримали сучасну друковану продукцію. Це були науково-популярні, літературно-художні, довідкові та суспільно-політичні видання. Розширення книжкового фонду краю є важливим етапом у культурному розвитку Закарпаття та популяризації українських видань.

У червні відомий краєзнавець Людвіг Філіп презентував книгу про історію Ужгорода. Масштабну наукову працю краєзнавця, яка роками знаходилася рукописах, вдалося видати завдяки меценату Борису Жулканичу. У книзі краєзнавець описав історію Ужгорода та Закарпаття у різних державних формаціях.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 червня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття виставки творчого об'єднання „Малий Лувер”, присвяченої пам'яті Емми Левадської.

2 червня у картинній галереї „Ужгород” з нагоди Міжнародного дня захисту дітей відбулося відкриття виставки робіт учнів мистецьких шкіл обласного дитячо-юнацького конкурсу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва „Легенди Карпат”.

3 червня в Ужгороді, в Генеральному консульстві Угорщини, відкрилася виставка закоханого в Ужгород художника Петра Шолтеса. Під час відкриття виставки розповіли про понад півстолітні досягнення 75-річного художника, його численні виставки, полотна у колекціях різних країн світу, численні нагороди від України та Угорщини.

4 червня в Ужгороді, у дворику історико-культурного комплексу „Совине гніздо”, презентували „Ужгородський кошар” – друкований каталог ужгородського бізнесу, хендмейдерів, які виробляють оригінальну продукцію. У збірці понад 80 позицій – від великих промислових підприємств до маленьких сімейних кафе, виробників крафтових продуктів та майстрів, які власноруч виготовляють прикраси чи сувеніри.

6 червня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбувся майстер-клас з розпису тарілок разом з Оксаною Метзгер.

8 червня у Мукачеві розпочався мистецький пленер „Місто моєї мрії”, приурочений до 30 річниці Незалежності України. Юні художники, вихованці Мукачівської дитячої художньої школи ім. М. Мункачі, протягом дня малювали архітектурні пам’ятки міста. Місця і ракурси будівель, а також техніку виконання, учні вибирали самі. За словами талановитих дітей, такі пленери є гарною нагодою для творчого розвитку та самовдосконалення.

10 червня у виставковій залі однієї з галерей Мукачівського історичного музею було відкрито персональну виставку живопису „Мій кольоровий світ” художниці Тетяни Рибар. У експозиції представлено понад 50 творчих робіт, створених за останні два роки у техніці олійного живопису. Основним джерелом натхнення художниці є пленерні студії, роботи з натури. Також на вернісажі презентували збірку поезій Тетяни „Башта солоної риби”.

11 червня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв відбулося урочисте відкриття виставки творчих робіт учасників живописного пленеру „Мукачівська весна – 2021”.

11 червня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилася художня виставка Світлани Дзедзей „Веселка на полотні”.

19 червня у мукачівському замку „Паланок” відбулася традиційна реконструкція „Весілля Ілони Зріні”.

19, 20 червня в Ужгороді, у хабі „Smart Point”, можна було здійснити подорож віртуальними тунелями в окулярах віртуальної реальності і познайомитися з артпроєктами про Закарпаття від учасників мистецької резиденції Transcarpathia: Inside and outside, яка розпочалася у червні в Ужгороді. Акція може стати постійним міжнародним проєктом мистецького дослідження Карпатського регіону та трансляції його проблематики за допомогою нових медіа.

У червні Закарпатський краєзнавчий музей став першим серед музеїв України, який „засвітився” в мережі TikTok. Було створено обліковий запис музею в соціальній мережі TikTok, яка зараз є дуже популярною у світі.

У червні у мальовничому селі Ужок, що на Великоберезнянщині, пройшов черговий обласний пленер за участі митців аматорів. Цього разу в ньому взяли участь Мирослав Голянич, Юрій Мушак, Аркадій Мухомед’янов та провідні методисти Центру культури Костянтин Ковган та Володимир Мишанич.

24 червня у Мукачеві відкрито виставку творчих робіт закарпатських художників „Україна – наш рідний край”.

25 червня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту відкрилася обласна виставка „Моя земля – моє натхнення!!”. З нагоди дня конституції України художники Закарпаття презентували свої роботи на виставці.

КІНОМИСТЕЦТВО

У червні фільм В’ячеслава Бігуна „Я – Тячів” здобув відзнаку за найкращу операторську роботу VIIІ Міжнародного фестивалю історичного кіно „Поза часом”. „Я – Тячів” – історичний кінонарис від імені закарпатського міста Тячева з 77 кадрами сучасності.

У червні в YouTube оприлюднили новий епізод документального інтернет-серіалу про відомих закарпатців. „Бог мене любить” – з таких слів розпочинається другий епізод документального інтернет-серіалу „Кіно. Віно. Доміно”, в якому розкривається портрет легендарного художника краю Володимира Микити.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1 червня, у Міжнародний день захисту дітей, у Мукачеві відбувся фестиваль дитячої радості „Мир Літо”. Організатором свята виступив благодійний фонд „Карітас” Мукачівської греко-католицької єпархії.

1 червня в Ужгороді, на площі Театральній, студенти інституту культури і мистецтв презентували розважальну програму до Дня захисту дітей: провели вікторини, загадки, конкурси та ігри із солодкими призами. Діток також розважали актори лялькового театру „Бавка”, а також настрою додавали мажоретки.

2 червня на базі Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Задора провели „III Відкритий конкурс виконавців на духових та ударних інструментах імені Степана Томича”. Цьогоріч через пандемію коронавірусу захід провели в онлайн-форматі. Учасники конкурсу – учні музичних шкіл та студенти мистецьких закладів з України, Угорщини, Словаччини. Студенти музичного коледжу ім. Д. Задора показали гідний рівень на конкурсі, здобувши високі відзнаки.

4 червня у Мукачеві відкрили відреставрований Угорський дім. В Угорському домі будуть проводити культурні заході та виставки. У місті над Латорицею п'ять років тому Угорщина викупила будівлю Австро-угорського банку, щоб відреставрувати і створити там осередок угорської культури. Угорський дім носитиме ім'я відомого художника Мігая Мункачі.

5-6 червня у селі Довге, що на Хустщині, пройшов фестиваль „Dovhe Castrum Fest”. Фестиваль пройшов на території палацу Телекі. Для гостей підготували лицарські бої, штурм фортеці та середньовічні розваги. Всі, хто цікавиться середньовічними ремеслами, долучилися до безкоштовних майстер-класів. Також проводили екскурсію палацом Телекі.

7 червня на Міжгірщині відбувся традиційний щорічний фестиваль „Проводи отар на полонину”. Відбулися гучні масові гуляння з театралізованою ходою, смачними закарпатськими стравами та виготовленням справжньої карпатської бринзи.

9 червня талановита вихованка Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона Евніка Лавкай отримала І місце на міжнародному фестивалі дитячої та юнацької творчості „Весняний бал в Ужгороді”.

19-20 червня у селі Колочава вперше пройшов молодіжний етнофестиваль „Верховинське літо”. Під час святкового концерту виступали відомі фольклорні та хореографічні колективи, регі-гурт „Чаламада”. Головним гостем свята став народний артист України Іван Попович. Молодіжний етнофестиваль „Верховинське літо” має на меті промоцію культурної та історичної спадщини Карпат (традицій, ремесел, звичаїв, музики, архітектури). Захід організовано у рамках проєкту „Світ Карпатських розет – заходи зі збереження унікальності культури Карпат”.

25-27 червня у Берегові, на центральній площі міста, відбувся літній ярмарок. Вже традиційно тут можна було скуштувати безліч закарпатських смаколиків і випити справжнього вина.


 

Новини

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день