Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2012 - листопад

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

7 листопада в м. Ужгород у великому залі обласної філармонії відбувся авторський концерт Героя України, народного артиста України, лауреата премії ім. Т. Шевченка Євгена Станковича за участю симфонічного оркестру обласної філармонії, ансамблю солістів під керівництвом Олени Короленко, фортепіанного дуету Тетяни і Віктора Теличко, заслужених артистів України Наталії Висич, Ференца Томича. Концерт пройшов у рамках ХІІ фестивалю „Музичне сузір’я Закарпаття”.
9–10 листопада в м. Ужгород у приміщенні обласного українського музично-драматичного театру імені братів А.-Ю. та Є. Шерегіїв пройшли прем`єри вистав за п’єсами Леся Подерв’янського „Павлік Морозов” і „Сни Василини Єгорівни” в постановці театру „КРОТ” (режисер – Андрій Крітенко. Гамбург, Німеччина).
10 листопада в м. Ужгород в палаці для дітей та юнацтва „Падіюн” відбувся ювілейний концерт „Танцювальної корпорації друзів”. У цьому році танцювальному колективу виповнилося 35 років. Програма складалася з золотого фонду колективу. Усього було показано близько 30 номерів, були представлені усі вікові групи.
10 листопада в м. Ужгород в амфітеатрі пройшов музичний фестиваль екстремального панку „Trismus Fest-2012”.
10 листопада Ужгородський ансамбль старовинної музики „Castrum Hung” взяв участь у Міжнародному фестивалі Bach-fest, що вже в 17-ий раз відбувся у Сумах. Ансамбль виступив у органному залі Сумської обласної філармонії з концертом. Засновник та керівник ансамблю – Степан Тихоненко.
11 листопада в м. Ужгород в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” пройшла прем’єра вистави „Тричі славний розбійник Пинтя” (автор – Олександр Гаврош).
18 листопада в Ужгороді виставою „Дорога до раю” (автор Д. Кешеля) обласний український музично-драматичний театр імені братів А.-Ю. та Є. Шерегіїв відкрив новий 67-й театральний сезон.
19 листопада в м. Ужгород у міському районному Будинку культури відбулося свято народної пісні.
22 листопада в м. Ужгород у великому залі обласної філармонії колектив естрадно-духового оркестру філармонії виступив з прем’єрним концертом „Осінній каламбур”. Диригент – заслужений артист України Володимир Співак, солісти – лауреат міжнародних конкурсів Мирослава Швах-Пекар, Іштван Кекерчень та Віктор Бабука.
22 листопада в м. Мукачево в приміщенні міського Будинку культури відбулася IV обласна творча лабораторія з театрального жанру „Перспективи розвитку та завдання аматорських театральних колективів Закарпаття в сучасних умовах”. З доповіддю „Етапи роботи режисера над виставою” виступив Євген Тищук – головний режисер обласного російського драматичного театру. Про драматургічну творчість сучасних письменників Закарпаття розповіли Василь Густі – голова Закарпатської організації Національної спілки письменників України, Олександр Гаврош – член Асоціації українських письменників та Національної спілки письменників України. Досвідом роботи поділився Василь Чорей – директор Хустського будинку культури, режисер Хустського народного театру ім. В. Майданного. „Тренінг зі сценічної мови” провів Василь Фурдь – заслужений артист України, провідний актор обласного російського драматичного театру.
25 листопада в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів А.-Ю. та Є. Шерегіїв відбулася прем’єра музичної комедії на дві дії „Бонджур, мадам Адаріє” за п’єсою Г. Квітки-Основ’яненко „Сватання на Гончарівці” (постановник – головний режисер театру, народний артист України Анатолій Філіппов).
25 листопада в м. Іршава на сцені районного Будинку культури вдруге відбувся благодійний концерт „Розтопи своє серце – допоможемо дітям разом”. Організатори та запрошені на дійство артисти збирали кошти для лікування онкохворих дітей Іршавського району.
30 листопада в м. Хуст в приміщенні Будинку культури вже всьоме проходив обласний фестиваль самодіяльних театральних колективів ім. Всеволода Майданного. В рамках фестивалю відбулась прем’єра п’єси закарпатського письменника Юрія Чорі „Два чоботи – пара” у виконанні колективу Хустського народного театру ім. В. Майданного (режисер – заслужений працівник культури Василь Чорей). Лауреатами фестивалю стали: І премія –Хустський народний театр ім. Вс. Майданного (керівник – Михайло Урдинець), ІІ премія – самодіяльний народний театральний колектив Будинку культури с. Бобовище Мукачівського району (керівник – Людмила Шніцер), народний театр Свалявського районного Будинку культури (керівник – Мар’яна Попович).
У листопаді в м. Берегово український національний театр святкував своє 20-річчя. З цієї нагоди пройшла презентація вистави „Світ зоряних Карпат”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

6 листопада в м. Ужгород в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбувся літературний вечір „Незгасне полум’я зорі Богдана Лепкого” з нагоди 140-річчя від дня народження поета.
6 листопада в м. Хуст у міській бібліотеці відбулася творча зустріч з доктором мистецтвознавства, кандидатом філологічних наук, заслуженим діячем мистецтв України Іваном Хлантою, яка переросла у літературно-мистецьке свято рідного слова.
7 листопада в м. Ужгород в читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Федора Потушняка у рамках Міжнародного літературного фестивалю „Карпатська ватра-2012” відбувся вечір-зустріч з письменниками, учасниками літературного фесту.
9 листопада в м. Ужгород в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва з нагоди відзначення Дня української писемності та мови у відділі обслуговування учнів та сімейного читання відбувся усний журнал „Рідна мова, як мати, у світі – одна!”
9 листопада в м. Виноградів у читальному залі районної бібліотеки відбулася зустріч закарпатських угорськомовних письменників з читачами з нагоди 10-річчя літературного альманаху, який у перекладі українською звучить – „Разом”. Тут публікуються літературні твори, аналітичні матеріали, переклади українських письменників угорською мовою.
12 листопада в м. Ужгород у прес-центрі „Закарпаття” відомий закарпатський журналіст Петро Часто, який нині проживає у США, представив книжку про українську журналістику Америки „Вільне слово американської України: до 120-річчя газети „Свобода”. Книга містить 52 розділи, кожен з яких проілюстрований номером газети, притаманним тому періоду, про який йдеться. Видання представляє життя газети та тих людей, котрі опинилися поза межами України. Книга вийшла друком в ужгородському видавництві „Тімпані” (директор – Ярослав Федишин).
14 листопада в м. Ужгород у міській бібліотеці відбувся літературно-тематичний вечір до 100-річчя від дня народження Андрія Малишка „Дерзань і мрій клекоче в серці грім”.
14 листопада в м. Ужгород в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулася вікторина „Пеппі, Карлсон та інші…”, присвячена 105-річчю від дня народження А. Ліндгрен.
15 листопада в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка відбулася презентація книги Івана Долгоша „Заплакала Тиса кров’ю” (видавництво „Ґражда”).
15 листопада в м. Ужгород у міській дитячій бібліотеці „Казка” пройшов конкурс „Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу” для учнів 4-5 класів загальноосвітніх закладів міста.
21 листопада в м. Мукачево у приміщенні Мукачівського гуманітарно-педагогічного коледжу відбулася презентація книжки Івана Пірова „Неколисана правда”. Повість має авантюрно-пригодницький сюжет, її герої – цілком сучасні, їхні долі на межі криміналу, на межі життя і смерті. Книжка вийшла друком у видавництві „Карпати”.
24 листопада в Києві відбулася церемонія вручення літературної нагороди „Золоті письменники України”. Ця премія вручалася вперше і лише тим письменникам, сукупний тираж творів яких від початку 2000-го року перевищив сто тисяч примірників. Лауреатами стали 29 авторів, серед яких і закарпатський письменник Мирослав Дочинець.
25 листопада в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка Ужгородське товариство російської культури провело восьмі Читання, присвячені 200-літньому ювілею Вітчизняної війни 1812 року.
26 листопада в м. Ужгород у прес-центрі „Закарпаття” презентували книгу Даріуша Домбровського „Польща і Закарпаття 1938 – 1939”. Ця монографія є системним аналізом політики Польщі щодо Закарпаття у складі Чехословаччини у 1938–1939 роках. В презентації брали участь: редактор видання Лесь Белей, перекладач Олександр Снігурський та історик Йосип Кобаль.
29 листопада в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка відбулася презентація збірки поезій Ганни і Мирослави Данканич „Сонце і сльоза”.
29 листопада в м. Виноградів у районній дитячій бібліотеці відбувся обласний семінар „Бібліотечні фонди для дітей: проблеми, сьогодення, перспективи майбутнього” для заступників директорів ЦБС з питань обслуговування дітей.
29 листопада в м. Ужгород у міській дитячий бібліотеці пройшла акція, приурочена до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Організували її обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді спільно з Центром профілактики та боротьби із СНІДом, обласним наркологічним диспансером.
У листопаді в ужгородському видавництві „Патент” вийшов у світ біобібліографічний покажчик творчого доробку педагога, публіциста, письменника, літературознавеця, громадсько-культурного діяча Юрія Бачі, укладений науковцем, кандидатом філологічних наук Іваном Хлантою. Ужгородський коледж культури та мистецтв спільно з Обласним організаційно-методичним центром культури провели зустріч із Юрієм Бачею та презентацію книги Івана Хланти „Юрій Бача. Біобібліографічний покажчик”.
У листопаді в м. Івано-Франківськ за сприянням письменника та викладача Степана Процюка в Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника відбулася презентація роману уродженки Закарпаття Ірисі Ликович „Віртуалка”.
У листопаді в м. Мукачево студія „Слово” випустила сувенірний міні-календар на 2013-й рік із зображеннями пам’ятників та історичних будівель міста Мукачево.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1-12 листопада в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту тривала пересувна фотовиставка п’яти визначних чеських фотографів, серед яких і персональний фотограф Вацлава Гавела.
2 листопада в м. Ужгород відкрито пам’ятник відомому закарпатському художнику Гаврилу Глюку. Автор пам’ятника – скульптор Михайло Колодко.
6-20 листопада в м. Ужгород в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбулося відкриття виставки сучасного мистецтва „Сім днів”. На виставці було представлено твори закарпатських художників: Сергія Біби, Влада Габди, Сергія Дубовця, Павла Ковача, Тараса Усика, Тараса Табаки, Вадима Харабарука.
8 листопада у рамках проведення ІІ Всеукраїнського фестивалю екологічної фотографії „Карпатам назустріч”, що відбувся у Національному природному парку „Синевир”, було презентовано відеофільм „Назустріч бурому карпатському ведмедю”. Сценарій – О. Головчук, зйомка і монтаж – О. Грицив. Фільм містить унікальні подробиці кожного з етапів підготовки та будівництва Центру, транспортування тварин, особливостей періоду їхньої адаптації.
8 листопада в м. Львів у палаці мистецтв відкрилася міжнародна мистецька виставка, на якій цього року організатори представили творчість понад 200 художників України, Шотландії, Норвегії, Польщі та Словаччини. Серед робіт художників, що представляли різні мистецькі школи України були і картини молодих закарпатських митців. Серед них – Данило Ковач, Гейза Дьорке, Ігор Луценко, Петро Ряска та Віктор Сірко.
8-9 листопада в Ужгороді проходили тренінги з прав людини та майстер-класи з кіно й фото за участі відомих далеко за межами України правозахисника Максима Буткевича, фотографа-документаліста Олександра Глядєлова та кінопродюсера Андрія Суярка. Цей захід пройшов у рамках ІІ конкурсу короткометражних фільмів „Міграція – спроба втечі чи право на життя?”, організаторами якого є благодійна організація „Комітет медичної допомоги в Закарпатті” та Кіномайстерня Cinemahall в Ужгороді.
9 листопада в Ужгороді в галереї „Ужгород” відбулася персональна виставка Нати Попової „Fragments” (графіка, кераміка). Музичний супровід виставки забезпечив талановитий ужгородський музикальний колектив Tango Tempo.
14 листопада в м. Ужгород в Центрі словацької культури була урочисто відкрита міжнародна виставка карикатур під назвою „Чхання мозку. Від калокагатії до іпохондрії і назад”. Організули її вже згаданий центр та громадська організація „Матіца Словенска” на Закарпатті. На виставці було представлено карикатуру 198 авторів із 53 країн світу, в т. ч. і з України.
19 листопада в м. Ужгород на пл. Театральній відбулося урочисте відкриття пам’ятника відомому угорському художнику Ігнатію Рошковичу, біографія якого пов’язана з історичним Закарпаттям. У відкриті взяли участь творча еліта та влада міста, генеральний консул консульства Угорщини в Ужгороді Йожеф Бочкаї, автор скульптури Михайло Колодко та меценат Іван Волошин.
22 листопада в Ужгороді за підтримки Благодійного фонду Ріната Ахметова „Розвиток України” в фойє облдержадміністрації відкрилася фотовиставка художника-документаліста Максима Дондюка „Зупинимо туберкульоз”.
22 листопада в Ужгороді у великому залі обласного художнього музею ім. Й. Бокшая відкрилася виставка відомих львівських митців Іванки та Олександра Войтовичів. Експозиція презентує частину творчого доробку авторів.
22 листопада в Ужгороді у прес-центрі „Закарпаття” пройшла презентація фільму „Повість про Миколу Мушинку”, доктора філологічних наук, академіка Національної академії наук України, який проживає у Словаччині. Стрічку знімали в його робочому кабінеті в Пряшеві, у рідному селі Курів, де довелося працювати після звільнення з університету, а також в Ужгороді. У створенні фільму взяли участь мистецтвознавець Михайло Сирохман та літературознавець Іван Сенько.
22 листопада у Мукачеві відбулося відкриття виставки творчих робіт художника, скульптора та різьбяра, члена Національної спілки художників України Василя Рубіша з нагоди його 65-річчя. В експозиції представлено твори, на яких зображено красу Закарпаття – натюрморти, портрети, вироби з кераміки, дерева.
23 листопада в м. Ужгород в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая було відкрито виставку художника Михайла Заяця, уродженця Закарпаття, який зараз проживає в Одесі. З Одещини митець передав півсотню полотен, які ретроспективно показують його творчий шлях. Частину творів художник подарував музею.
28 листопада в м. Іршава у виставковому залі районного Будинку культури відкрилася виставка художньої фотографії. Своїм поглядом на красу навколишнього світу з краянами поділилися організатори свята – члени Іршавського районного осередку Спілки фотохудожників Закарпаття. В акції взяли участь як члени Спілки, так і звичайні любителі художнього фото. На розсуд глядачам було представлено більше 80-ти різножанрових робіт.
29 листопада в м. Виноградів у міському арт-кафе „Helena” відкрилася персональна виставка картин місцевої художниці Валентини Костьо. На суд глядачів авторка виставила більше трьох десятків робіт, серед яких – барвисті натюрморти, квіти на склі, поетична графіка, пейзажі, сакральні твори тощо. Представлений на виставці доробок – плід чотирирічної творчої діяльності мисткині.
29 листопада у Києві в Будинку кіно урочисто були нагороджені переможці і призери конкурсної програми 6-го телевізійного фестивалю „Відкрий Україну!”. Серед лауреатів цього фестивалю є і закарпатці. У номінації „Поетичне й патріотичне висвітлення образу малої батьківщини” кращою серед 28-ми робіт визнано фільм режисера Олександра Герешка „Дерево, яке посадив ангел”. Це стрічка студії „cineVIR” за сценарієм Дмитра Кешелі. Головні ролі зіграли Дарина Горшкова та Віталій Голуб. Знімався у фільмі і академічний камерний хор „Кантус” під керівництвом Є. Сокача.
30 листопада в Ужгороді в галереї „Ужгород” з нагоди 60-річчя скульптора Богдана Коржа відкрилася ювілейна експозиція. На виставці було представлено близько сорока робіт, в основному скульптурні композиції малих форм у бронзі та мармурі. Емоційному насиченню виставки сприяли колоритні живописні та графічні твори дружини митця – Людмили Корж-Радько.
У листопаді в м. Мукачево у замку Паланок під назвою „Зустріч поколінь” діяла експозиція картин художників – етнічних німців зі всієї України.
У листопаді в м. Львів у галереї „Коралі” відбулася виставка творів закарпатського митця із Міжгірщини – Івана Бізоні. Художник представив понад двадцять робіт, створених протягом останніх двох років.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1-4 листопада В Ужгороді відбулася міжнародна конференція Лімуд „Толерантність і міжкультурний діалог”. У конференції Лімуд в Ужгороді взяли участь понад 500 учасників із усіх регіонів України, а також з Росії, Молдови, Білорусі, Ізраїлю, Угорщини, США та інших країн. За сприяння кафедри туризму УжНУ, Туристично-інформаційного центру Закарпаття для делегатів конференції було проведено тематичні екскурсії по місту, акцентовані на історії життя єврейської громади. Конференція Лімуд в Ужгороді пройшла за підтримки фонду Лімуд-СНД, фонду Всеукраїнського єврейського конгресу, фонду Пінкус, посольства Держави Ізраїль в Україні, Ізраїльського культурного центру в Києві та ін.
3-4 листопада на Ужоцькому перевалі пройшли змагання з пішохідного туризму „Пікуяна-2012”.
4 листопада в Ужгороді відбулися театральні монологи „Ліки для душі” від театральної студії „Ввімкніть світло”.
4 листопада у словацькому містечку Снина пройшов 22-¬й фестиваль духовної пісні русинів-українців. Закарпаття на цьому музичному форумі представляв ансамбль „Оріховчанка” (керівник Тетяна Раховська) з с. Оріховиця Ужгородського району.
7-8 листопада в Ужгороді та Мукачеві відбувся Міжнародний літературний фестиваль „Карпатська ватра - 2012”. Фестиваль проводиться раз у два роки і цьогоріч відбувся вже втретє. На свято приїхали українські письменники Словаччини, Угорщини, Румунії, Польщі, а також літератори зі Львівщини, Івано-Франківщини, Буковини, Волині, Києва, Луганська.
8 листопада на Синевирі Міжгірського району пройшов Всеукраїнський фестиваль екологічної фотографії „Карпатам назустріч”.
9 листопада в Ужгороді студенти відзначили День української писемності і мови. Десятки студентів в цей день з’явились в аудиторії у вишиванках, а потім святковою ходою вийшли на площу Театральну у центрі міста і провели там ряд показових акцій.
10 листопада в Ужгороді в приміщенні ужгородського Народного дому „Просвіти” відбувся обласний форум громадськості „Захистимо українську мову, державність та демократію”, присвячений Дню української писемності та мови. Ініціатором виступило обласне об’єднання „Просвіти” ім. Т. Шевченка. Окрім ужгородців, у ньому взяли участь представники Виноградівщини, Мукачівщини, Рахівщини, Тячівщини тощо.
11 листопада в Мукачеві вперше відбулося відзначення Дня святого Мартина, який є покровителем міста. В програмі свята проходили: парад лицарів в обладунках, дегустація сирів і молодих вин, дитячі змагання на кращий ліхтарик, зроблений власноруч. В Мукачівському замку було організовано музей шоколадних скульптур, де були представлені скульптури відомих історичних постатей. Цього дня, крім інших розважальних заходів, працювали палатки з проведення майстер-класу по виготовленню ліхтариків та відбулась благодійна акція „Поділися улюбленою іграшкою”.
11 листопада в м. Ужгород у приміщенні палацу для дітей та юнацтва „Падіюн” відбувся XIV Міжнародний та XV ювілейний всеукраїнський ромський фестиваль джазового мистецтва „Пап-джаз-фест-2012”. В організації свята взяли участь Товариство музичної культури ромів Закарпаття „Лаутарі” та „Падіюн”. Хедлайнером цьогорічного фестивалю стала зірка джазу світового рівня, трубач Майкл Патчез Стюарт із Сполучених Штатів Америки. Фестиваль проводився за підтримки управління культури облдержадміністрації, Міжнародного фонду „Відродження” і Посольства США в Україні.
17-18 листопада В Ужгороді пройшов VІ фестиваль молодого вина „Закарпатське божоле”. Центром міста пройшов кінний хід з символічною бочкою молодого вина. Її відкрили після середньовічних танців, азартних поєдинків на шпагах мушкетерів і феєричного вогняного шоу на перехресті двох центральних вулиць Ужгорода. Протягом двох днів винороби області представляли на фестивалі десятки різних сортів молодого вина, виробленого з урожаю 2012 року.
18 листопада в м. Ужгород стартувала всеміська акція – „Безкоштовні екскурсії по Ужгороду. Історія та архітектура чеського району Галагов”. Щонеділі в Ужгороді всі бажаючі мали змогу більше дізнатися про історію та архітектуру міста. Екскурсії проводили досвідчені спеціалісти з кафедри туризму УжНУ за спеціальною, змістовною та захопливою програмою по чеському району Галагов, збудованого у 20-30-х роках ХХ ст., коли Ужгород входив до складу території Чехословаччини. Саме цей район можна вважати унікальним місцем, адже майже ніде в світі так комплексно не представлена створена за єдиним планом архітектура в стилі конструктивізму.
19-22 листопада в м. Ужгород в приміщенні палацу для дітей та юнацтва „Падіюн” пройшли ігри І туру Закарпатської ліги КВК.
24 листопада в м. Ужгород відбулося вшанування пам’яті невинних жертв Голодомору. В межах заходу пройшли мітинг-реквієм, панахида за жертвами Голодомору, покладання квітів та свічок перед пам’ятником репресованим українцям. Мітинги-реквієми відбулися і в районних центрах, селищах та селах області. У церквах і храмах пройшли панахиди за загиблими.
25 листопада в смт. Великий Бичків Рахівського району в Будинку культури пройшов IV обласний фестиваль хореографічного мистецтва ім. Йосипа Волощука. У фестивалі взяли участь 18 хореографічних колективів області.
25 листопада в м. Мукачево пройшов сьомий щорічний етнофестиваль „У родині єдиній”. На сцені міського Будинку культури виступили фольклорні колективи різних національностей, що проживають в місті. Основна мета свята – знайомство з культурою народів-сусідів.

Новини

2024-10-09

Шановні поціновувачі книг і читання, запрошуємо вас на традиційну виставку "Книга-фест". У програмі презентації книг та автограф-сесії від улюблених авторів!

2024-10-07

Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день