Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2021 - листопад

21 листопада в Ужгороді до Дня Гідності та Свободи відбулась низка заходів. Розпочалися вони на площі Народній, біля пам’ятного знаку борцям за свободу і незалежність України. Тут під народну пісню „Пливе кача” у виконанні заслуженої артистки України Яни Садварі відбулася церемонія покладання свічок та лампадок. Заслужений артист України Олександр Садварі виконав Державний гімн України, хвилиною мовчання вшанували пам'ять Героїв, які віддали життя за Україну. У Шелестівській церкві, унікальній пам'ятці архітектури національного значення, яка знаходиться в обласному музеї народної архітектури та побуту, одночасно із заходами на площі Народній розпочали богослужіння за загиблими під час Революції гідності.

22 листопада голова обласної державної адміністрації Анатолій Полосков за дорученням Президента України Володимира Зеленського вручив державні нагороди закарпатським фахівцям у різних галузях. Звання „Заслужений працівник культури України” – Олесі Глуханич, викладачеві, концертмейстеру КЗ вищої освіти „Ужгородський інститут культури і мистецтв” Закарпатської обласної ради. Звання „Заслужений художник України” – Олександрові Громову, художнику-живописцю з м. Ужгород. 

 ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

2 листопада в Ужгороді гурт „Анця” випустив кліп на пісню ВВ „Танці”.  Лише за ніч гурт вже набрав тисячу переглядів в „YouТube”. Такої версії легендарних „Танців” гурту Воплі Відоплясова ще ніхто не чув! Драйвовий сучасний саунд і яскраві образи виконавиць – ще не усі принади твору. Дівчата переклали текст хіта на колоритну закарпатську говірку. Пісня була записана для конкурсу каверів ВВ, який проводив Фонд розвитку української музики з нагоди 35-річчя гурту, і отримала відзнаку від Олега Скрипки.

3 листопада у Мукачівському драматичному театрі відкрили ювілейний 75-ий сезон. Для глядачів представили прем’єру комедії Юрія Крилівця „Глядачам дивитись суворо заборонено” за п’єсою французького драматурга Жана Мансана.

5 листопада в Ужгороді колективи Закарпатської обласної філармонії отримали статус академічного. Симфонічний, духовий, камерний оркестри згідно з рішенням Експертної комісії Міністерства культури та інформаційної політики України (протокол №1 від 5 листопада 2021) отримали статус академічного. 

10 листопада ужгородська співачка Уляна Донецька презентувала нову пісню й кліп. „Дороги” – так називається новий сингл, який записала Уляна Донецька, співачка з Ужгорода. Авторкою пісні є Ольга Донецька, а музику написала сама Уляна Донецька.

10-11 листопада в Ужгороді відбувся XXIV Міжнародний ромський фестиваль джазового мистецтва „Пап-джас-фест – 2021”.

11 листопада в Ужгороді відбувся благодійний захід „Діалоги з Аліною Паш”. У межах зустрічі вдалося обговорити найактуальніші проблеми спільноти, а також зібрати кошти на лікування тяжкохворої дитини.

12 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, відбувся показ італійської комедії-фарса-детективу Даріо Фо і Франка Раме „Я чекаю на тебе, мій любий!”.

13 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв зіграли латвійську драму молодості П. Путніньша „Нічний вартівник та праля” з Рудольфом Дзуринцем в головній ролі.

13 листопада юна оперна діва з Берегова презентувала черговий кліп до річниці смерті батька. Це вже третій відеокліп юної оперної діви із Закарпаття. До цього світ побачили у її виконанні арії Джудітти і оперетти „Giuditta” Франца Лехара та Сільви з „Королеви чардаша”. Акторка Київського театру оперетти Олеся Матей випустила відеоролик на легендарну композицію Андреа Бочеллі „Con te partiro”, яку виконує разом з партнером Петром Челелі в розкішному, нещодавно відреставрованому, залі „діамантового” мистецького закладу України.

14 листопада у мукачівському Палаці культури та мистецтв відбувся онлайн-концерт за участі народного жіночого хору „Ліра”, який відсвяткував свою 30-ту річницю. А також 25-ту та 15-ту річницю з дня свого створення відзначили вокальне тріо „Волошки” та вокальний ансамбль „Едельвейс”. Гостями концерту також стали дует „YES” та хореографічні колективи „Валері” та „Оленка”.

17 листопада в Ужгородському інституті культури і мистецтв відбулася презентація нової пісні і кліпу „Гора Красія” Івана Пилипця, заслуженого артиста України. Автор слів нової пісні виконавця – Василь Густі, закарпатський поет, публіцист, перекладач. Музику до неї написав композитор, народний артист України Олександр Злотник. Новий твір популяризує закарпатський фольклор, а разом з тим нашу Срібну землю. Відео прем’єри оприлюднили на ютуб-каналі виконавця. Гора Красія це не тільки гірсько-лижний курорт, а й місце сили і любові. Пісня „Гора Красія” передає усю любов до рідного краю і віру, що завтра буде ще краще.

17 листопада в Мукачеві, в Палаці культури і мистецтв, відбувся онлайн-концерт до Міжнародного дня студента. З новою концертною програмою в рамках проєкту „Online- Time” на сцені палацу витупили студенти Мукачівського державного університету.

19 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулась вистава Лео Е. Манна „Спадкоємець”.

20 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, зіграли ексцентричну комедію Робіна Ховдона „Ідеальне весілля”.

20 листопада закарпатський гурт „Без обмежень” презентував нову композицію до Дня Гідності та Свободи. Відеоробота на пісню „Вільні люди ” – це про 31 рік незалежності.

21 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась музична казка братів Грімм „Бременські музиканти” та драма „Про що плачуть верби” за п’єсою І. Карпенка-Карого „Безталанна”.

22 листопада були оголошені номінанти премії Європейського Союзу за популярну сучасну музику Music Moves Europe Awards 2022. Серед них є Alina Pash, співачка із Закарпаття.

22-28 листопада у Мукачеві пройшов традиційний театральний фестиваль „Зірковий листопад”. Колективи з всієї України показали глядачам прем’єрні вистави.

25 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулася прем’єра вистави „Чіріклі” про життя ромів Закарпаття. Ужгородський драматург Олександр Гаврош написав п’єсу за мотивами творів сучасного ромського письменника Миколи Бурмека-Дюрі із Виноградівщини. Постановку монодрами підтримала Ромська програма Міжнародного фонду „Відродження”.

25 листопада в Ужгороді, у обласній філармонії, естрадно-духовий оркестр влаштував „Grand Concert”. Знаковими в культурному житті краю стали музичні вечори від естрадно-духового оркестру, який у листопаді відзначає 16 річницю заснування. Програма стилістично надзвичайно багатогранна. Слухачі змогли насолодитися високою класикою та найкращими хітами світового мистецтва. Серед них: R. Sheldon „Danzas Cubanas”, J. de Haan „Pasadena”, „Pacific Dreams”, A. L. Webber „The Phantom of the Opera”, N. Iwai „Sinatra Hits Medley”.

25 листопада в Ужгороді, у академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбувся обласний відбірковий тур Всеукраїнського фестивалю творчості осіб з інвалідністю „Барви життя”. У культурно-мистецькому заході взяли участь 32 учасники, які виступали та демонстрували свої роботи у вокально-хоровому, інструментальному, літературному, оригінальному, а також образотворчому та декоративно-прикладному мистецтві.

28 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась прем’єра оперети у двох діях „До зустрічі з тобою…”. Вистава вважається першою закарпатською оперетою, відомою ще під назвами „Флірт і кохання” та „Танго для тебе”. Лібрето написав Юрій-Августин Шерегій, а музику – його брат Євген у 1933-1934 роках. Сценічна історія цієї найвідомішої вистави братів Шерегіїв доволі поважна. Її шість разів ставили в Ужгороді, Хусті, Дрогобичі, Братиславі та Баня-Луці.

29, 30 листопада Мукачівський драматичний театр безкоштовно показав для учнів Мукачівського військового ліцею та сільських шкіл Мукачівської ТГ монодраму „Свято солодкої лободи” поставлену за одноіменною новелою Лесі Степовички заслуженим діячем мистецтв України Анатолієм Концидайло. „Свято солодкої лободи” – спектакль про долю однієї української багатодітної сім’ї, яка пережила Голодомор, війну, втратила сім дітей, але зберегла чисту душу, любов і не тримала зла на кривдників.

30 листопада в Ужгороді, у обласній філармонії, відбувся концерт „Opera Diva” оперної артистки Мирослави Швах-Пекар. Артистка є лауреатом міжнародних та всеукраїнських пісенних конкурсів та фестивалів, членом Спілки асоціації естрадних діячів естрадного мистецтва України, наймолодшим лауреатом премії імені Д. Задора в галузі музичного мистецтва. У програмі вечора зібрано найкращі та найбільш зворушливі оперні арії, які нагадують нам про прекрасне, суперечливе та сповнене бурхливих почуттів життя.

У листопаді закарпатський драматург Олександр Гаврош став лауреатом конкурсу „Гранд Коронація слова”. „Гранд Коронація слова” – конкурс, який проводиться серед переможців Міжнародної літературної премії „Коронація слова”, оскільки вони вже не мають права брати участь у номінації, в якій перемогли. Нова п’єса Олександра Гавроша „Біла пані” здобула третє місце у номінації „П’єси для дітей”. Як повідомив автор, його твір написаний на основі закарпатських народних казок і ним вже зацікавилися в Закарпатському муздрамтеатрі. До слова, мюзикл „Цирк Івана Сили”, за який Олександр Гаврош здобув перемогу на „Коронації слова” у 2011 році, відзначив цими днями десятиріччя прем’єри. Він і досі з успіхом йде на сцені Закарпатського обласного театру ляльок „Бавка”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

4 листопада на фейсбук-сторінках обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка відбувся онлайн-флешмоб до 85-річчя від дня народження Миколи Вінграновського.

5 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, було презентовано п’ять книжок із серії „Казки Закарпаття. Легка мова”, що побачили світ за сприяння Українського культурного фонду. На презентації буде показано фільм Юрія Чудлая, який розповідає про перебіг роботи інклюзивного проєкту, в якому взяли участь волонтери із ужгородського „Товариства захисту осіб з інвалідністю „Надія”Учасники проєкту поділилися набутим досвідом та викликами, які стоять перед людьми, що мають труднощі з розумінням текстів.

5 листопада на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Син синіх гір”, присвячена 65-річчю від дня народження закарпатського письменника Андрія Дурунди.Також в краєзнавчому відділі нашої бібліотеки оформлено книжкову виставку під такою ж назвою.

9 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, до Дня української мови та писемності та Дня вшанування преподобного Нестора-літописця, послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія, була оформлена книжкова виставка „Квітни, мово наша рідна!”.

9 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася трансляція радіодиктанту національної єдності до Дня української писемності та мови. Всі охочі взяли участь у цій події. Було нелегко, але дуже цікаво!

10 листопада на фейсбук-сторінках обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка відбулась поетична середа присвячена поезії молодих поетів.

12 листопада на фейсбук-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка транслювалась лекція „Культура споживання закарпатського вина”. Напередодні Дня виноградарів та виноробів всі охочі мали нагоду поспілкуватися з відомим закарпатським виноробом Владиславом Чопаком („Čopak wine”) про культуру споживання вина. Гість розповів цікаві деталі про вирощування винограду та виробництво вина. Учасники зустрічі та глядачі отримали корисну інформацію про те, як навчитися відрізняти натуральний продукт від продукту з хімічними домішками.

19 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, до Дня пам’яті жертв Голодоморів відбувся перегляд та обговорення фільму „Гіркі жнива”. Це канадський кінофільм про історію кохання в розпал українського Голодомору 1932–1933 років. Фільм відомий також під робочою назвою „Врожай диявола” (англ. Devil’s Harvest).

22 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, до Дня Гідності та Свободи користувачі разом з учнями старших класів Ужгородської загальноосвітньої школи №6 ім. В. С. Ґренджі-Донського переглянули документальну стрічку „Скрізь Майдан” Катерини Горностай. Крім того, спілкувалися з молоддю про історію революцій в Україні, говорили про те, як вони розуміють та усвідомлюють поняття гідності та свободи.

25 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбувся літературний вечір „Жіночий Олімп” (письменниці-лауреатки Нобелівської премії). Світ динамічно змінюється, жінки невтомно працюють задля розвитку світової науки та культури. Їхні найвищі досягнення у письменстві високо оцінені критиками, зокрема з 1901 до 2020 року Нобелівську премію з літератури отримали 15 жінок. Вечір був присвячений знайомству читачів з творчістю кількох з цих видатних письменниць. Це Ельфріда Єлінек, Світлана Алексієвич, Ольга Токарчук, Віслава Шимборська та Луїза Глюк.

29 листопада в Ужгороді, в обласній науковій універсальній бібліотеці ім. Ф. Потушняка „Нотатки з кухні переписування історії" презентував Володимир В’ятрович. Видання вмістило дослідження історика, його статті та колонки написані за кілька років. За словами В’ятровича, розуміння історичних процесів минулого століття пояснює те, що відбувається в Україні зараз, і є частиною формування національної пам’яті й ідентичності для українців.

У листопаді в Ужгороді побачили світ вибрані поезії Василя Густі. Ошатна книжка „Вибране” з дизайном Миколи Дем’яна вийшла у видавництві Timpani. До книги увійшли поезія, драматургія, мініатюри, вірші для дітей, гумор і сатира.

У листопаді уродженець Закарпаття опинився серед лауреатів престижної угорської премії Марго. Приз вручають літераторам-початківцям за першу власну збірку прозових творів. Цьогоріч премія дісталась Ріті Галас за роман „Глибоке повітря”. До трійки лауреатів потрапив і уродженець Тячева Альберт Газда за збірку новел „Ленінград”. У своїх розповідях автор відображає життя закарпатських угорців під час комуністичного режиму, ділиться власним баченням тих подій, пише про дружбу й сім’ю, шкільні роки, службу в армії.

У листопаді у Мукачеві молодим авторам-письменникам присудили Літературну премію імені Ю. Мейгеша. Зараз призовий фонд премії – 15 тисяч гривень.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

2-5 листопада у мальовничому Ужку відбувся обласний пленер за участі закарпатських митців. Тривав пленер три дні і завершився імпровізованою виставкою робіт на подвір’ї оздоровчого комплексу. За цей період кожен з учасників написав щонайменше дві картини.

4 листопада в Мукачеві, у картинній галереї Мукачівського історичного музею, відбулося урочисте відкриття виставки художниці з Ужгорода Наттели Овсієнко „Барви мого світу”. Наттела є членом Національної спілки художників України, закінчила Київську національну академію мистецтв та архітектури. Нателла Овсієнко малює олійними фарбами у стилі реалізм. Нещодавно опанувала техніку мастихіном. Картини її випромінюють світло та оптимізм, показують мистецьке розмаїття природних пейзажів та натюрмортів.

4 листопада вихованці Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості отримали перемогу на Міжнародному конкурсі „Soloviov Art”. Юні художники зразкової студії образотворчого мистецтва „Палітра” взяли участь в 11 Міжнародному фестивалі-конкурсі „Soloviov Art” і здобули призові місця.

5 листопада в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрили виставку „Двері душі”. На виставці були представлені роботи студентів та випускників коледжу мистецтв ім. А. Ерделі та Закарпатської академії мистецтв. До виставки також приєдналася значна кількільсть митців „Фокус групи” – мистецького об’єднання молодих художників та дизайнерів Закарпаття. Серед учасників є такі знакові молоді митці як Оксана Довганич, Андрій Тодерюк, Роман Мурник, Андрій Ісайський, Катя Михайлова-Вашкович, Юля Хагель т. ін.

7-28 листопада в Мукачеві, в Угорському домі імені Міхая Мункачі, тривала художня виставка картин угорського художника Томаша Потьок „Замки та храми-фортеці”.

9 листопада в Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, пройшли урочистості з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва. В рамках святкування відбулося нагородження кращих працівників галузі та відкриття виставки учасників Мукачівського живописного пленеру „Етюди осені”.

11 листопада у Мукачівському замку „Паланок” відкрилася інтерактивна експозиція, яку створено у співпраці проєктів „Смарт Музей – сучасні форми представлення культурної спадщини” (за фінансової підтримки ЄС) та „Хроніки замку Паланок” (за підтримки Українського культурного фонду). У середньому дворі замку облаштували також фотозону „Замкова сторожа” з історичними костюмами, зброєю, військовими обладунками. Відтворив зброю різних століть коваль реконструктор Роман Гайделбахер. Тут і шабля піхотинця 18 століття, шпага, меч 14 століття, бронецький ніж. А також одяг та військові обладунки різних періодів Мукачівського замку. Головна ідея – показати історію замку в інтерактивному і цікавому форматі через цифрові елементи експозиції, де представлені головні події та постаті історії замку. У новій експозиції – 3D моделі замку, оцифровані експонати, кілька видів ігор для дітей. Зокрема, дерев’яна гармата, з якої можна безпечно стріляти, стіни, на яких можна малювати, „будматеріали” для арок, які можна зводити власноруч. Цією експозицією будуть зацікавлені діти шкільного віку. корисна вона буде студентам та екскурсоводам у роботі.

12 листопада у галереї „Ужгород” відкрилася персональна виставка робіт Юлії Єгорової-Рогової під назвою „Крапка в морі”. Мисткиня репрезентувала роботи, які створила впродовж кількох останніх років. До експозиції ввійшло кількадесят полотен та кераміка.

12 листопада в Києві, на Театральній площі, перед Національною оперою, встановили інсталяцію художника із Закарпаття Михайла Деяка „Непередбачувані обставини”. Експозиція робіт митця вперше відбулася в публічному просторі міста.

14 листопада у селі Яноші, що на Берегівщині, Винний лицарський орден святого Венцела відзначив День святого Мартина дегустацією традиційних страв та закарпатського вина. Окрім розваг, у рамках заходу провели і професійну дегустацію, під час якої оцінили вина з цьогорічного врожаю винограду членів організації виноробів. Ведучим свята був актор Берегівського угорського театру Аттіла Ференці, котрий розважав гостей цікавими розповідями й віршами про вино. Музичний супровід забезпечив ансамбль Ласло Галаса. З народними танцями і піснями виступили також вихованці Будинку культури села Геча.

18 листопада в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття виставки „Донорство – це про життя”. На заході мали слово президентка ДонорUA Ірина Славінська-Ріцнер, представники музею, влади міста, Закарпатської обласної станції переливання крові, а також авторки двох робіт, що увійшли до експозиції, вихованки Ужгородської дитячої школи мистецтв Олександра Ромжа та Вікторія Цибульська.

18 листопада в Мукачеві, у камінній залі Мукачівської дитячої художньої школи, відбулося відкриття виставки „Барви Срібної землі” талановитих мукачівських художників, викладачів художньої школи Андрія та Андріанни Антонієвих.

18 листопада в Ужгороді, у Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва, відбулася виставка світлин „Карпати. Монохром”. У проєкті взяли участь 7 закарпатських фотохудожників: Василь Боднар, Євген Баккай, Іван Буркало, Олександр Рокосовик, Михайло Пецкович, Юрій Туряниця та Володимир Ньорба. На фото автори зафіксували краєвиди Боржаських полонин, Мараморського та Свидовицького хребтів. Для підсилення сюжету обрали ефект монохром.

18 листопада в Ужгороді відомий закарпатський художник Віталій Дорош презентував перший „Свалявський календар” на 2022 рік. Графічний проєкт став унікальним, адже художник представив 12 робіт із зображенням історичних місць рідного краю. На сторінках календаря можна впізнати різні куточки Свалявщини. Митець розповідає, що реалізовувати задумане йому допомагала вся сім’я. Зокрема родзинкою календаря став вірш написаний матір’ю художника. Протягом року художник створив в рамках цього проєкту 12 картин.

19 листопада в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, презентували альбом „Художники Закарпаття”. Це ювілейне знакове видання, присвячене 75-річчю з дня заснування обласної організації Національної спілки художників України. У книзі – понад 180 робіт різних жанрів наших знаних талановитих митців. Альбом містить багато ілюстрацій, фото- та інформаційні матеріали про краян, котрі завдяки своєму хисту й обдаруванню увійшли в історію Закарпаття. Альбом побачив світ у видавництві „Карпати” за сприяння управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Закарпатської ОДА та в межах реалізації Програми підтримки творів місцевих авторів, популяризації закарпатської книги та сприяння книгорозповсюдженню.

25 листопада в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття Міжнародної виставки „ХІ. Карпатське бієнале” графіки дітей та молоді.

25 листопада в Ужгороді відкрили виставку фоторобіт, відзнятих на плівку, „Гуцули. Кінець ХХ – початок ХХІ століття”. Експозицію розгорнули на другому поверсі обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького. Її автор, Микола Тинкалюк, родом з Івано-Франківщини.

26 листопада в Ужгороді, в обласному музеї ім. Бокшая, відбулась ретроспективна ювілейна виставка робіт закарпатського художника Федора Манайла. Захід був приурочений до 110 річниці народження митця. На виставці було представлено близько 80 робіт художника.

30 листопада в Ужгороді, за адресою: вулиця Капушанська145, відбулося відкриття виставки картин. Живопис олійними фарбами художниці Марини Кісів.

У листопаді в Ужгороді, в одній із арткав’ярень міста, презентували камерну виставку робіт сучасного художника Едуарда Приходька. У триптиху із серії „Флора” митець поєднав реалізм та абстракцію. Натхненням для митця стало споглядання природи, зокрема краси різнобарв’я квітів, які ростуть поряд з майстернею художника.

У листопаді в Ужгороді, у приміщенні Закарпатської обласної організації спілки художників України, презентували виставку робіт осіннього пленеру. У пленері брали участь семеро митців: Тарас Усик, Світлана Кирлик, Леся Приймич, Василь Вовчок, Василь Свалявчик, Володимир Павлишин та Василь Чурей. Красу осінньої природи та краєвиди села Волосянка художники змальовували на початку жовтня. Цьогорічна осінь видалася настільки живописною, що з пошуком сюжету для етюдів не виникало труднощів. Навколо відкривалися неймовірні пейзажі гірської природи.

У листопаді в Києві, в Представництві НАТО в Україні, художниця із Закарпаття відкрила виставку. До кінця грудня в креативному просторі Центру інформації та документації НАТО в Україні проходила виставка української художниці Галини Сернівки під назвою „Мотанка: Віра, Надія, Любов та…”. Вона присвячена давньому українському символу – ляльці-мотанці. Саме її художниця зобразила на полотнах. Такі обереги, а також ляльок-ангелів, ще з 2014 року носять під бронежилетом наші захисники та захисниці.

КІНОМИСТЕЦТВО

 18 листопада у Мукачеві, в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, відбувся відкритий показ кінофільму „Ціна вірності” українською та угорською мовами. Це унікальна стрічка про переслідування за релігійні переконання на Закарпатті у 1944-1956 роках, яку відзняло подружжя Ріта та Cаболч Бунда. Для відтворення подій було задіяно акторів Берегівського угорського драматичного театру. А також розшукали свідків жахливих подій часів сталінського терору на Закарпатті. Цікаво, що кінофільм можна було переглянути як угорською, так і українською мовами.

22 листопада в Ужгороді стартував 18-й міжнародний мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Через карантинні обмеження заходи Docudays UA в Ужгороді здебільшого відбувалися онлайн. Але це дало змогу залучити більшу кількість учасників. Цьогоріч в рамках фесту в Ужгороді показали сім документальних фільмів, створених упродовж останніх двох років. Також 12-13 листопада відбувся семінар „Пандемія – ризики чи виклики правам людини”, який провів правозахисник, експерт-освітянин Олександр Войтенко. А 27 листопада на панельній дискусії „Безпечні пологи. Як забезпечуються права людини під час пологів?” у рамках всеукраїнської кампанії „Разом – за безпечні пологи!” йшлося про права матерів, батьків, новонароджених дітей. Переглянути сім фестивальних стрічок фестивалю можна буде 22 листопада -10 грудня на платформі DOCUSPACE.

23 листопада „Tour de Ukraine” представив повнометражну кінострічку про туристичні локації Закарпаття. У жовтні команда медіапроєкту, що спеціалізується на внутрішньому туризмі та подорожах, зняла інформаційно-пізнавальний фільм-маршрут унікальними місцями нашого регіону для різних категорій туристів. У кінострічці „Зачарований край” показано мальовничі фермерські плаї, неосяжні виноградні поля та винні льохи, автентичний „Унгвар”, середньовічний Сент-Міклош, Центр реабілітації бурих ведмедів, озеро Бребенескул та багато інших цікавинок.

28-29 листопада відбулася онлайн-прем’єра стрічки В’ячеслава Бігуна „Брат Іван” про захоплюючу родинну історію сценариста фільму „Тіні забутих предків” Івана Чендея. Це четверта кіноновела автора про письменника та найбільш інтимна. 29 листопада 2005 року письменник, 100-літній ювілей якого починають відзначати, відійшов засвіти. Фільм вже здобув визнання глядачів і колег. Він отримав нагороду за найкращий сценарій Міжнародного фестивалю історичного кіно (2021). Схвально його прийняли і на „ЧендейФесті 2021” та в рідному для письменника Дубовому.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

11 листопада у Мукачеві відзначили День святого Мартина. У кафедральному костелі святого Мартина відбулась святкова меса, яку очолив апостольський нунцій в Україні Вісвальдас Кульбокас. Зі святом містян привітав міський голова Андрій Балога. Відбулось і традиційне окроплення землі вином (біля кінного монументу святого Мартина, пл. Миру ). Ввечері відбулось святкове фаєршоу від циркової артстудії Dragonfly.

11-14 листопада у Будапешті відбувся міжнародний фольклорний фестиваль „FAIRY TALE” („Казка”). У ньому взяли участь та успішно представили Україну два дитячі колективи з Ужгорода. Це ансамблі народного танцю Ужгородської школи мистецтв „Карічка” та „Сіварвань”. У фестивалі узяли участь танцювальні колективи та ансамблі з Угорщини, Сербії, Північної Македонії, Молдови та України. Загалом понад 370 учасників. Мета фестивалю – знайомство із традиціями країн, які вони представляли.

12-13 листопада у селі Геча Берегівського району Закарпатська угорська туристична рада провела семінар для ремісників, майстрів із рукоділля. Народне мистецтво, ремесла, гастрономія, вироби та страви є важливими туристичними об’єктами, викликають інтерес вітчизняних та іноземних гостей. Важливо, щоб гості, які відвідують Закарпаття, привозили додому предмети та вироби, котрі зберігають характерні реліквії народного мистецтва, характерного для місцевості. Під час дводенного семінару учасники дізналися про особливості управління малим бізнесом, важливість розширення діяльності в Інтернеті, безпечні продажі, детальний процес реєстрації підприємницької діяльності та отримали корисну інформацію про організацію традиційних фестивалів. Завершився тренінг практичним заняттям про взаємозв’язок між ремеслом та підприємництвом.

16 листопада для малечі Мукачева влаштували квест „У пошуках меча святого Мартина”. Квест, як і сама книга письменниці Жанни Хоми „Чарівний ліхтарик”, про пошуки внутрішнього світла милосердя, любові і добра. На дітей чекала захоплююча подорож центральною площею міста, під час якої вони дізналися багато цікавого про визначні пам’ятки Мукачева.

20 листопада на Берегівщині, в Шато Чизай, відбулося яскраве, колоритне, веселе і смачне свято молодого вина. На усіх учасників чекали екскурсії по виноробні, вино та бограч і церемонія відкриття першої бочки вина.

20 листопада в Польщі, в м. Елблонг, відбулись основні статусні змагання Всесвітньої федерації танцювального спорту. У категорії “дорослі”у програмі було 10 танців. Україну представляли чемпіони Європи 2021 року, абсолютні чемпіони України 2020 -2021 років, представники клубу спортивного танцю „Грація”, ужгородка Вероніка Мишко з своїм партнером Ерлом Вільямсоном. Боротьба за подіум була надзвичайно цікавою. І в результаті пара здобула срібло Чемпіонату Світу.

22 листопада на Закарпатті розпочався щорічний проєкт „Різдвяна листівка з Ужгорода”. Це конкурс малюнків для дітей від 2 до 16 років. Тема малюнків – Ужгород, зима, свята. Автори робіт-переможців отримають смачний святковий подарунок та набори з 12-ти листівок з марками.

23-26 листопада в Ужгородському державному університеті відбувся вже традиційний студентський фестиваль „Студентська осінь 2021”. Цьогоріч фестиваль пройшов в онлайн-форматі, а його учасники змагались у 4-х жанрах: „Представлення”, „Вокальний”, „Танцювальний”, „Оригінальний”.

25 листопада у Мукачеві, у День святої Цецілії, покровительки церковної музики, представили 200-річний орган, який є одним з найстаріших органів України. Реставрацію органу виконав майстер з відновлення органів Шандор Шрайнер. Результатом його копіткої праці, яка тривала 7 місяців, був презентаційний концерт. Орган був створений у 1810-у році у церкві села Округле на Тячівщині, але останні декілька десятирічч ним не користувалися. Єпископ Мукачівської римо-католицької дієцезії Антал Майнек декілька років тому перевіз орган до Мукачева, але роботи з реставрації були розпочаті тільки цього року. Зараз орган розміщений у каплиці святого Йосипа у Мукачеві.

27 листопада в Ужгороді, на набережній Незалежності, біля пам'ятника жертвам голодоморів, відбувся мітинг-реквієм.

28 листопада у селі Дерцен, що на Мукачівщині, організували екскурсію, під час якої можна було дізнатися його історію, відвідати реформатську церкву 1810-го року, послухати орган, встановлений майже 90 років тому, та побачити найвищий в Україні хрест.

30 листопада в Ужгороді розпочалося традиційне щорічне єврейське свято Хануки  урочистим запаленням менори біля колишньої головної синагоги міста, нині – обласної філармонії.

Новини

2024-10-09

Шановні поціновувачі книг і читання, запрошуємо вас на традиційну виставку "Книга-фест". У програмі презентації книг та автограф-сесії від улюблених авторів!

2024-10-07

Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день