Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2021 - грудень

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

3 грудня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулася вистава трагікомедія Еріка Ассу „Круті віражі”.

4 грудня в приміщенні хустського театру актори академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв зіграли трагікомічний абсурд Карла Ветлінгера „Краще залишайся мертвим”.

5 грудня в приміщенні хустського театру актори академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв показали виставу „Спадкоємець” за п’єсою Лео Е. Манна.

5 грудня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся другий показ прем’єри монодрами „Чіріклі”, написаної Олександром Гаврошем за творами першого ромського письменника Закарпаття Миколи Бурмека-Дюрі.

10 грудня на ютуб-каналі Аліни Паш вийшла презентація відеороботи на композицію „Абулія”. Співачка пояснює, що абулія – порушення волі, часткова або повна відсутність бажань і спонукань до дій. Почувши нову композицію співачки, кожен може проникнутися відчуттями та співпереживати героїні кліпу.

11 грудня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся показ комедії „Чоловік моєї дружини” за п’єсою М. Гавра.

12 грудня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв відзначив 75-річчя першої вистави на власній сцені. У 1946 році артисти Закарпатського обласного українського музичного-драматичного театру зіграли свою першу прем’єру. З нагоди ювілею у театрі відбувся перегляд прем’єри першої закарпатської оперети „До зустрічі з тобою…”, створеної корифеями закарпатської сцени Юрієм-Августином та Євгеном Шерегіями, чиє ім’я носить театр.

14 грудня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені відбулася італійська комедія-фарс-детектив Франка Раме та Даріо Фо „Я чекаю на тебе, мій любий…”.

16 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся святковий концерт симфонічного оркестру „Ніч перед Різдвом”. У виконанні колективу прозвучали сюїта „Ніч перед Різдвом” М. Римського-Корсакова та „Різдвяні симфонізми” І. Небесного. Чудові мелодії звіщали радісну новину про народження Ісуса Христа.

18 грудня в Мукачеві, у концертній залі Палацу культури і мистецтв, молодший хор Мукачівської хорової школи влаштував свято з нагоди Дня святого Миколая.

18 грудня в Ужгороді засяяла вогниками головна ялинка міста. Вперше на численні прохання ужгородців це штучне новорічне дерево заввишки 18 метрів. Встановили ялинку на пішохідній частині площі Шандора Петефі. Тут і будиночки новорічно-різдвяного ярмарку, і резиденція святого Миколая. Особливою була і урочистість присвячена засвіченню вогнів на головній ялинці міста. Із площі Поштової на Театральну пройшли помічники святого Миколая – учні ужгородських шкіл. На площі Театральній усіх вітав музичним виступом духовий оркестр, а згодом на площу прийшов святий Миколай і хода вирушила до головної міської ялинки. На сцені біля ялинки, разом із ангеликами та казковими персонажами був старий Ліхтарник, який колись запалював гасові ліхтарі на ужгородських вулицях.

19 грудня у Мукачівському драматичному театрі для наймолодших глядачів відбулася прем'єра музичної казки Світлани Новицької „Подарунки Чарівниці”. Виставу створено за мотивами казки французького письменника Шарля Перро „Чарівниця” у постановці Тетяни Курти. На маленьких шанувальників театру чекала чудова казкова пригода, яка не тільки розвеселила і порадувала діток, але й навчила чому так важливо бути завжди чемними і допомагати один одному.

19 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся різдвяно-новорічний концерт „Запалюючи зірки”. Святкову концертну програму презентував закарпатцям заслужений артист України Олександр Садварій.

19 грудня в Ужгороді, на Театральній площі, відбувся концерт до Дня святого Миколая.

19 грудня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, до Дня святого Миколая,  відбувся розважальний квест з костюмованими персонажами, іграми, розвагами від акторів.

19 грудня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, відбулась концертна програма „Ми танцюєм і співаєм для святого Миколая” за участі творчих колективів міста.

19 грудня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, відбулась програма для дітей та молоді „Зустріч зі святим Миколаєм” від Греко-католицької богословської академії ім. блаженного Теодора Ромжі та Душпастирства молоді.

19 грудня в Ужгороді, у культурно-історичному центрі „Совине гніздо”, відбувся концерт за участі гурту „Чаламада”.

19 грудня Мукачівський драматичний театр своїх наймолодших глядачів запросив на прем’єру музичної казки Світлани Новицької „Подарунки Чарівниці”, створеної за мотивами казки французького письменника Шарля Перро „Чарівниця”, у постановці Тетяни Курти.

19 грудня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, біля головної ялинки міста академічний обласний театр ляльок „Бавка” влаштував для дітей розважальний „миколайський” квест. Костюмовані персонажі казок розважали дітей іграми, танцям, руханками.

20 грудня на театральній сцені Ужгородського інституту культури і мистецтв відбулася прем’єра вистави за казкою Д. Кешелі „12 місяців”. Режисер-постановник – заслужений артист України, викладач акторської майстерності Ужгородського інституту культури і мистецтв Олександр Куцик.

21 грудня в Ужгородській реформаторській церкві відбувся Різдвяний концерт учнів музичної школи №1 ім. П. І. Чайковського. 

22 грудня в Ужгороді, в обласному українському академічному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малій сцені, відбувся благодійний показ дитячої вистави „Майстри чудес” за п’єсою Марини Смілянець.

22 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся масштабний грандіозний „Christmas Grand Concert”, наповнений улюбленими українськими колядками, всесвітньовідомими різдвяними піснями, ліричними мелодіями та танцями, що традиційно супроводжують Різдво.

23 грудня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, відбулось відкриття різдвяного вертепу „Коли зійде зірка”.

26 грудня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, уже традиційно організатори запросили ужгородців і гостей міста відчути новорічний настрій та затишну атмосферу Різдва, поринувши у вир різдвяних святкувань з програмою „White Christmas”. У виконанні оркестру та солістів на сцені прозвучали всесвітньо відомі новорічні хіти та багато інших святкових композицій.

27 грудня в Ужгороді відбувся артмоб „Вінчуєме Вам, добрі люде” із Заслуженим академічним Закарпатським народним хором.

28 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, Закарпатський народний хор підготував святкову програму „Калап долу!”. На глядачів чекало яскраве феєричне дійство зіткане з улюблених місцевих і популярних європейських колядок, колоритних новорічних віншувань, закарпатських народних пісень і танців, призабутих традицій.

29 грудня у Мукачеві презентували незвичну хореографічну виставу „Gamer”. Головна ідея, яку намагались показати глядачам вихованці студії танцю, – це те, як багато часу молодь проводить у віртуальному світі, граючи у комп’ютерні ігри.

У грудні мукачівський гурт „BREVIS” повернувся з Фінляндії, де тривав гастрольний тур. Це була найдовша концертна поїздка для колективу, який вже десятки разів виступав на міжнародних сценах. У програмі „Зимова історія Карпат” фінському глядачу було представлено декілька різдвяних програм. Це була Українська етно-коляда з традиційними колядками та щедрівками, які співають в Україні на Різдво, та програма з світовими новорічно-різдвяними хітами.

У грудні в Берегові, у обласному угорському драматичному театрі, народна майстерня „Резеда” виступила зі звітнім концертом. Молоді танцюристи та музиканти представили результати своєї роботи за минулі півроку.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 грудня  в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книги Сергія Федаки „Історія України: Серія 2. Літописна історія: Том 6: Руські князівства, Дешт-і-Кипчак і прилеглі землі”.

1-19 грудня в ужгородській книгарні „Кобзар” тривала щорічна акція „Письменник за прилавком”. Відтак відомі закарпатські письменники спілкувалися зі своїми читачами та продавали книги з автографами. 19 грудня було оголошено вручення нагород традиційної щорічної літературної акції „Книга на Миколая”. Їх отримали Йосип Кобаль за книгу „У долині древнього Ужа” (категорія „Наукове видання”), Жанна Хома і її „Чарівний ліхтарик” (категорія „Видання для дітей”), Людвіг Філіп за книгу „Ужгород. Рідне місто моє” (категорія „Краєзнавче видання”), Мирослав Дочинець за його книгу „Різнотрав'я” (категоріія „Художня книга”) та книга „Художники Закарпаття” (категорія „Краще презентаційне видання”).

2 грудня в Ужгороді, у читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація першого тому літературної серії „Листування Івана Чендея” за участі відомого київського літературознавця Сидора Кіраля.

2 грудня на фейсбук-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась онлайн-зустріч з Михайлом Фіщенком, режисером Закарпатського академічного обласного музично-драматичного театру ім. бр. Шерегіїв.

5 грудня, у Міжнародний день волонтера, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Волонтерство – нова форма громадянської активності в Україні”. 

6 грудня на фейсбук-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась традиційна „поетична середа”, присвячена Міжнародному дню волонтера та Дню Збройних сил України.

10 грудня в Мукачівській міській бібліотеці до 95-річчя Софії Малильо відбулися поетичні читання „Одіссея забутої українки”. 3 грудня виповнилося 95 років з дня народження однієї з найвидатніших поеток Закарпаття, кавалера Ордена Княгині Ольги ІІІ ст., багатолітнього в’язня сталінських таборів.

13-19 грудня в Україні проходив Національний тиждень читання. Це загальнонаціональне свято, яке об’єднує читачів, письменників, видавців, бібліотекарів по всій країні. У рамках цього тижня та напередодні чудового свята Миколая бібліотека-філія №1 для дітей комунального закладу „Ужгородська публічна бібліотека” запросила малечу міста на Дні зустрічей з письменниками „Казки Зима візерунком малює, а Миколай зустріч з письменником готує”. Гостями дитячого свята були творці красного письма нашого міста – Іван Хланта, Олександр Гаврош та новачок на письменницькій ниві Вікторія Юрченко. Маленькі ужгородці із захопленням спілкувалися із письменниками, брали участь в автограф- та фотосесіях, а також познайомилися з творами авторів. Усіх присутніх Миколай пригостив солодкими подаруночками.

14 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася інформаційна зустріч з фінансової грамотності для батьків та їх дітей, а також презентація книги Сергія Вожжова „Мрія на мільйон. Рушай у світ грошей та бізнесу”. Під час інформаційної зустрічі батьки дізналися як створити успішне майбутнє своїм дітям.

14 грудня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, лялькарі та студенти Ужгородського інституту культури і мистецтв привітали з 70-річчям письменника Дмитра Кешелю. З нагоди відзначення 70-річчя українського письменника, драматурга, сценариста, заслуженого журналіста України, члена Спілки журналістів та Спілки письменників України Дмитра Кешелі було проведено яскраву творчу зустріч зі студентством. Окрім студентів та викладачів Ужгородського інституту культури і мистецтв серед глядачів було немало представників творчої інтелігенції Закарпаття – письменників, видавців, представників ЗМІ. У фоє глядачів зустрічала виставка книжок автора „Я творю сагу про Закарпаття”, що була підготовлена дитячою книгозбірнею. Театр ляльок продемонстрував знакову виставу „Недотепа із Вертепа” за п’єсою Дмитра Кешелі, режисурою заслуженого артиста України Олександра Куцика, сценографією Ярослава Даниліва та у блискучому виконанні заслуженої артистки України Наталії Орєшнікової та Миколи Карпенка. Сюрпризом для Дмитра Михайловича стала інсценізація уривка його повісті „Весільна феєрія”, що була підготовлена фольклорним театром Ужгородського інституту культури і мистецтв. Отже, вечір вийшов емоційно наповненим й залишив незабутні враження всім учасникам події як на сцені, так і в глядацькій залі.

15 грудня в Ужгороді, у Центрі культур національних меншин Закарпаття, відбулось відкриття виставки „Прийди, прийди, Миколаю” учнів відділення образотворчого мистецтва КЗ „Ужгородська школа мистецтв”.

15 грудня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї, відкрили виставку з музейної колекції ікон „Святий Миколай Чудотворець”. Фонди музею налічують 400 ікон, з яких 23 присвячені св. Миколаю. На виставку відібрано 9, які якнайкраще репрезентують іконографію Миколая Чудотворця.

15 грудня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка усім поціновувачам української літератури запропонували нову віртуальну виставку „Смак сучасної літератури”.

16 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книг, присвячених 95-річчю від дня народження Софії Малильо.

16 грудня в Ужгородській публічній бібліотеці відбулась презентація Автоматизованої бібліотечної інформаційної системи. Як зазначалося на презентації, у впровадженні автоматизованої системи є багато переваг не лише для бібліотечних працівників, а й користувачів. Адже для них відкривається онлайн-доступ до електронного каталогу, де можна переглянути всі найновіші та найактуальніші книги міських бібліотек із фотографіями та анотаціями, а також дізнатись про наявність тієї чи іншої книги та в якій бібліотеці вона знаходяться

17 грудня в Ужгороді, у бібліотеці-філії № 2, відбувся святковий вечір „Ніч святого Миколая – дивна і чарівна ніч”.

17 грудня в Ужгороді, у пресцентрі обласної державної адміністрації, презентували „Педагогічну енциклопедію Закарпаття” та „Вірші про школу”. Дві книги видані за кошти програми підтримки місцевих авторів. „Педагогічна енциклопедія Закарпаття” – перше регіональне видання України, в якому широко висвітлено культурно освітній процес краю від найдавніших часів до сьогодення у всьому його розмаїтті, іменах, подіях, фактах. „Вірші про школу” – нова збірка Лідії Повх є першою книжкою про школу на Закарпатті. У виданні описані веселі шкільні історії, що переплітаються із цікавими спостереженнями за природою та людськими характерами і стосунками.

18 грудня в Ужгороді, в закарпатській „Просвіті”, презентували книгу споминів нашого земляка з Севлющини, відомого діяча україського руху в США, члена-кореспондента Україської Вільної Академії Наук в США , почесного члена крайової „Просвіти” Осипа Данка, якому незабаром виповниться 100 років. Представив книгу „Із стежок життя” доктор історичних наук Павло Федака, який є редактором видання.

20 грудня в Ужгороді, у пресцентрі обласної державної адміністрації, відбулася презентація нової книги Галини Малик „Мандри та подвиги. Вибране”. Авторка зазначила, що у новому виданні зібрано її творчий доробок у різних жанрах: проза, поезія, драматургія, переклади.

У грудні учень 11 класу Мукачівської школи №2 Андрій Лендєл посів призове місце на III етапі XII Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

У грудні в Ужгороді, у художньому музеї, презентували нотне видання „Карпатська рапсодія”. Символічно, що презентація книжки, присвяченої пам’яті видатного живописця, графіка, декоратора Федора Манайла, відбулася під час виставки його творів. Нотне видання „Карпатська рапсодія” ініціював та видав комунальний заклад культури „Заслужений академічний Закарпатський народний хор” Закарпатської обласної ради. Таким чином колектив розпочав знайомство широкого кола поціновувачів високого музичного мистецтва з перлинами хорової спадщини Іштвана Мартона.

У грудні на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована нова віртуальна виставка „Подія, що змінила долю України”, присвячена 30-ій річниці Всеукраїнського референдуму.

У грудні в Ужгороді презентували шосту збірку віршів поета Анатолія Молнара „Мій політ”. Кошти вилучені з реалізації книги спрямують на лікування 5-річної Кіри Зайцевої з Ужгорода та 8-річної свалявчанки Марійки Татач.

У грудні у школі села Верхні Ворота Мукачівського району відзначили 95-у річницю з дня народження кавалера ордена княгині Ольги ІІІ ст., поетеси Софії Малильо. 1 вересня в цій школі освятили і відкрили пам'ятну дошку Софії Малильо. Саме у цій школі майбутня поетеса розпочала своє навчання. Цього разу, віддаючи шану пам'яті улюбленій поетесі, згадували її складний життєвий шлях, читали її поезію, переглядали світлини, відеокліпи, дивились інтерв'ю.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

3 грудня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилася тематична виставка Сегія Глущука „Життя – це театр”. Сенс свого життя та творче натхнення митець знайшов у коханні, невтомній праці, що приносить йому справжню радість і задоволення. Нині він знову закоханий, що дає йому наснагу творити. Тож не дивно, що центральне місце в творчості Сергія Глущука нового періоду займає його кохана дружина Ірина.

3 грудня в Ужгороді, в обласному художньому музеї, відбулось відкриття виставки „Повернення у сьогодення” ужгородського графіка й мистецтво- та музеєзнавця Юлія Сташка (1923 – 1998).

8 грудня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття виставки „Поєднані мистецтвом”. До експозиції ввійшли роботи викладачів шкіл мистецтв області. Серед них Людмила Губаль, Олександр Сидорук, Антон Секереш, Любов Матіко, Людмила Курта-Стегун, Надія Черевко-Попович, Віталій Дорош, Альона Стасюк, Діана Добош, Іван Стегура та Михайло Розман. Митці-педагоги репрезентували свої твори, створені у вільний від роботи час та на пленерах.

10 грудня у фоє Ужгородської міської ради відкрили мандрівну виставку проєкту Docudays UA. Уже всьоме школярі міста в межах цього фестивалю долучилися до проведення виставки. За результатами конкурсу відібрали кращі роботи на тему „Пандемія. Життя поза межами”. З-поміж близько 60 робіт обрали два десятки найкращих. Цьогоріч це не тільки фото на актуальну тематику, а й коротке есе.

12 грудня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, провели тематичну вечірню екскурсію з елементами атракцій „Андріївські вечорниці”.

14 грудня у артгалереї „Ужгород” скульптори Закарпаття презентували виставку робіт. 13 закарпатських митців представили роботи виконані з дерева, металу, каменю, бронзи та кераміки. 

14-18 грудня в Ужгороді, у скансені, працювала святкова локація – резиденція святого Миколая. Унікальна історично-мистецька святиня – музейна Шелестівська церква на кілька днів стала резиденцією улюбленця всіх дітей. Кожна дитина отримала музейний подаруночок, а також Миколай дарував дитині обраний батьками подарунок.

15 грудня в Ужгороді, у Центрі культур національних меншин Закарпаття, відбулось відкриття виставки „Прийди, прийди, Миколаю” учнів відділення образотворчого мистецтва КЗ „Ужгородська школа мистецтв”.

17 грудня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, з нагоди Дня святого Миколая відкрилася виставка робіт образотворчого мистецтва „До нас іде Миколай” учнів молодших класів мистецьких шкіл області. До відкриття виставки долучилися з музичною програмою зразковий вокальний ансамбль „Перлинка” КЗ „Ужгородська дитяча музична школа № 1 імені П. І. Чайковського”, а також вихованці Ужгородської школи мистецтв на чолі з викладачами Василем Вовчком та Олександром Сидоруком.

18 грудня в Мукачеві, в Угорському домі ім. Мігая Мункачі відкрилася виставка членів Товариства карпатської культури та мистецтв і їхніх друзів. На виставці були представлені роботи Андрія Чебикіна, Андрія Бокотея, Бориса Кузьми, Олександра Андялоші, Аттіли Коприви, Юрія Шелевицького, Ігора Луценка, Петра Матла, Юрія Лашкая, Ендре Гіді та Тібора Віллашека.

19 грудня у Чинадієві, у замку Сент-Міклош, провели лицарський день святого Миколая. Протягом дня на території замку Сент-Міклош працювала резиденція святого Миколая. Під час свята відбулась презентація вечірньої казки та різдвяний концерт для дітей і дорослих. На території замку працювали різні локації для туристів: були відкриті фотозони, на відвідувачів чекало казкове підземелля, а також картинна галерея. Також можна було відвідати замкову стайню. Звичайно також була поїздка на кареті, постріли з лука та гармати. Відбувся також фінал лицарських турнірів. На всіх відвідувачів заходу чекав танцювальний майстер-клас. Завершилось свято вогняним шоу від театру вогню „Flamberg”. 

21 грудня в Ужгороді, у академії мистецтв, свій 60-літній ювілей відзначив камерною виставкою живопису заслужений художник України Антон Ковач. Половину життя Антон Ковач присвятив педагогічній діяльності. Символічно, що невеличкий творчий зріз експериментальних пошуків у мистецтві – нової абстрактної форми, митець вирішив представити у стінах рідної академії у невимушеній атмосфері з колегами та студентами.

21 грудня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, стартувала фотовиставка „Скарби природи Вишеградської групи”. На виставці представлені 60 робіт провідних фотографів Польщі, Чехії, Угорщини та Словаччини, на яких зафіксована краса рослинного і тваринного світу цих країн.

21 грудня у Виноградові, у виставковій залі „Імпасто”, відбулось відкриття святкової виставки юних художників студії „New Art” з символічною назвою „Світ очима дітей”. Всі твори, представлені на цій виставці, пронизані добром і позитивом, вони відображають дійсність через призму щирої дитячої душі. 

23 грудня в Коломиї, в Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття, відкрилася виставка „Духовна сила народних традицій”.

24 грудня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, з нагоди різдвяно-новорічних свят відкрилася виставка сакрального мистецтва подружжя Віктора та Марії Папп із села Голубине Полянської територіальної громади.

28 грудня в Ужгороді, у Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва в Ужгородському замку, урочисто відкрили фотовиставку „Замки Карпатського регіону. 37 історій”.

29 грудня у Виноградові, у виставковій залі Імпасто, відкрили персональну експозицію художниці Ірини Товт. Виставку склали близько три десятки полотен, більшість з яких це квіткові натюрморти, насичені поетикою, лірикою і тендітністю форм.

У грудні на Закарпатті завершився фотоконкурс „Дерев’яна спадщина предків” до річниці Карпатського заповідника. Конкурс проводився для популяризації старих дерев’яних пам’яток, які збереглись на території Карпатського біосферного заповідника і прилеглих землях. На фотоконкурс надійшло понад 30 фоторобіт. Учасниками стали мешканці Рахівщини, Тячівщини та Рівненщини. Фотороботи приймались у трьох категоріях:„Сакральна дерев’яна архітектура Карпат”, „Традиційне дерев’яне житло предків” та „Дерев’яні господарські приміщення та споруди”. Автори найкращих робіт отримали подарунки.

170 діджитал-ілюстрацій створила за 2021 рік ужгородка Марина Іржак. Це стікери, листівки, картини. Дівчина малює з дитинства, але цей вид мистецтва опанувала 2 роки тому. Окрім листівок зараз вона малює й картини. Три картини Марини Іржак, на яких зображені українські виконавці, в цьому році, за словами дівчини, потрапили до Музею сучасного українського мистецтва в Луцьку.

У грудні Міністерство культури та інформаційної політики України створило „Електронний реєстр пам’яток культурної спадщини України”. До нього увійшли 1837 об’єктів Закарпаття – пам’ятки археології, архітектури, історії, монументального мистецтва, екології та природи.. Будь-хто зможе отримати інформацію щодо об’єкта культурної спадщини: його розташування, описові дані, розміри, характеристики тощо.

У грудні близько 40 картин у стилі попарт та кубізм написав мукачівець Тімур Савченко після повернення з російсько-української війни. Чоловік служив у зоні АТО в 2014 році.

У грудні художник із Сваляви Віталій Дорош здобув гран-прі у Всеукраїнському конкурсі „Мистецькі фантазії”, де представив картину із зображенням ратуші з серії „Графічна Свалява”.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

9 грудня у Берегові відбулося урочисте засвічення головної ялинки Берегівської громади та водночас було відкрито ковзанку „Ice Land”. Відбувся святковий захід з культурно-розважальною програмою та вогняним шоу від адміністрації льодової арени.

9 грудня у селищі Колочава, що на Хустщині, підсумували результати проєкту „Світ карпатських розет – заходи зі збереження унікальності культури Карпат”, який реалізовувався в рамках програми ЄІС „Польща-Білорусь-Україна”.

11 грудня у Берегові відкрили пам’ятну дошку в Берегівській гімназії – у місці виникнення перших пластових гуртків. Дошку відкрили з нагоди 100-річчя заснування Пласту на Закарпатті.

12 грудня Вифлеємський вогонь миру передали словацькі скаути закарпатським пластунам. Цьогоріч передача вогню відбулася на українсько-словацькому кордоні, на КПП „Малий Березний – Убля”. Щороку пластуни передають вогонь миру громадам міст та церквам.

13 грудня працівники Центру культурних послуг Колочавської сільської ради разом з місцевим аматорським колективом виступили з виставою „Андріївські вечорниці” та відтворили старовинну традицію колочавських вечорниць. Гості з різних областей України та Польщі отримали унікальну можливість пізнати традиційні і вже призабуті колочавські звичаї, коломийки, способи залицянь та ворожіння на майбутнього судженого.

14 грудня в Ужгороді квест „Пошуки Миколая в Ужгородському замку” організували для учнів школи-інтернату для глухих дітей. Участь у ньому взяли учні середньої ланки. А для молодшої зробили майстер-клас із виготовлення новорічних прикрас.

17 грудня закарпатець Валерій Рябчук, суддя Всеукраїнської та Міжнародної федерації WAPA, заслужений артист естрадного мистецтва України, провів майстер-клас з європейських бальних танців для вірменських студентів Єрджанського коледжу культури та мистецтв міста Єреван.

17-19 грудня в Ужгороді, в історико-культурному комплексі „Совине гніздо”, відбулося свято молодого вина „Закарпатське Божоле”. В рамках фестивалю відбувся концерт за участю художніх колективів краю, благодійний „Винний аукціон”, концерт за участю гуртів „Анця”, „Рокаш”, „Чаламада”, святковий концерт до Дня сятого Миколая.

18 грудня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, відбулося урочисте засвічення вогнів головної міської ялинки, „Хода помічників Миколая”, новорічні забави біля ялинки, театралізоване дійство від акторів КЗ „Закарпатський академічний обласний театр ляльок”.

21 грудня в Ужгороді, у Падіюні, вчергове провели традиційне свято „Різдво мовами друзів” у новому форматі. Молодші вихованці демонстрували здобуті знання з іноземних мов, декламували вірші та співали новорічні та різдвяні пісні. Дітки дружно виготовляли на майсер-класі новорічні прикраси-обереги „Янголятко”.

26 грудня у м. Львів пройшов фестиваль-конкурс мистецтв „Новорічний бал”, в якому взяв участь колектив сучасного танцю „Імпульс'” з с. Білин, що на Рахівщині. Юні таланти танцем „Хіп-Хоп” підкорили суддів та здобули перемогу в номінації „Сучасна хореографія'”.

27 грудня в м Берегово пройшов інтернаціональний фестиваль-конкурс ,,Пектораль талантів”. Участь у фестивалі взяла юна скрипалька з Мукачева Евніка Лавкай, яка своєю грою зуміла вразити суддів та здобути перемогу в середній віковій категорії.

29 грудня в селищі Ясіня, на площі біля Будинку культури, відбувся фестиваль щедрівок та колядок „Різдвяні щедрівки” за участі творчих колективів Ясінянської громади.

У грудні в центрі Мукачева, у парку ім. А. Кузьменка, облаштували новорічну локацію. Тут встановили святкові інсталяції з гірлянд, новорічну ялинку. На одному з входів до парку змонтували арку. Також на локації з’явилися білі ведмеді із саньми та вертеп. Питний фонтанчик також огорнули масштабною світловою інсталяцією. В парку також були встановлені дерев'яні будиночки із гарячими напоями, випічкою та сувенірною продукцією.

30 грудня у Львові у міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв „Happy new year-2022” здобув перемогу закарпатський аматорський вокальний колектив з Худльова Середнянської селищної ради.

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день