Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2022 - квітень

1 квітня в Ужгороді, в обласній військовій адміністрації, голова Закарпатської ОВА Віктор Микита вручив почесне звання „Заслужений артист України” викладачу Ужгородського інституту культури і мистецтв, головному режисеру Мукачівського драматичного театру, директору департаменту культури, національностей та релігій ОВА Євгену Тищуку.

Також Віктор Микита вручив почесне звання „Заслужений працівник культури України” викладачці Ужгородського інституту культури і мистецтв Єлізаветі Бабяк.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

2, 3 квітня в Ужгороді, в обласному музичному драматичному театрі ім. Шерегіїв, відбувся показ комедії  „Обережно, жінки!”.

4 квітня на ютуб-каналі, у рамках підтримки 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади стартував онлайн-концерт „Все буде Україна”. У програмі – виступи „Brevis”, Віктора Павліка, Олексія Тулюка, Насті Балог.

5 квітня закарпатка Діана Белей-Гогерчак, родом із Тур’я-Ремети, вразила виконанням власної пісні про віру в перемогу України. Задушевну пісню „Додому” авторка із Перечинщини присвятила українським солдатам, яких у цей час війна із Росією розділила з родинами.

6 квітня на сцені Мукачівського драматичного театру відбувся показ вистави „Кайдашева сім'я” за знаковою повістю українського письменника Івана Нечуй-Левицького. 50 % отриманих коштів від продажу квитків на вистави театру було передано 128 окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді.

7 квітня у Мукачівському драматичному театрі відбулась захоплива вистава для маленьких глядачів „Пригоди чаклунки Шиші” (постановник Т. Курта).

7, 9 квітня на сцені Мукачівського драматичного театру незалежний проект „Театральна Біржа” представив дві вистави: для дорослих – „Шукаю людину” і для дітей „Відомі-невідомі казки”. 50% коштів за рішенням колективу театру та учасників проекту „Театральна біржа” було перераховано для потреб 128 окремої гірсько-штурмової бригади.

8 квітня в Берегові, в Закарпатському угорському інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, відбувся фортепіанний концерт в рамках  транскордонного руху „Магія музики”. Ввечері 8 квітня в 76 музичних школах Угорщини одночасно зазвучали музичні інструменти, аби передати через музику співчуття жителям Закарпаття та українським біженцям. Під час концертів проводили благодійний збір на харчування переселенців, що знайшли прихисток у цьому закладі.

9 квітня  на офіційних сторінках YouTube та Facebook Палацу культури і мистецтв м. Мукачево в рамках підтримки 128 окремої гірсько-штурмової бригади відбувся благодійний концерт „Все буде Україна”. У концертній програмі виступили: Kishe, Dilya, Yes duet orchestra, Ірина Зіміна-Яценко, Pallag, Катерина Могилевець, Людмила Ковач.

9 квітня в Ужгороді, у греко-католицькому катедральному соборі, відбувся благодійний концерт на підтримку 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Камерний хор „Кантус” дав концерт спільно з камерним оркестром, в якому більшість колективу — це вимушено переселені музиканти Національної філармонії України, які перебувають в Ужгороді.

10 квітня в Мукачеві, у греко-католицькому Успенському соборі, камерний хор „Кантус” дав два благодійні концерти спільно з музикантами-біженцями з Харкова, Києва, Донецька. У програмі твори Антоніо Вівальді, Йогана Себастьяна Баха, Георга Фрідріха Генделя.

10 квітня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, унікальний творчий союз „GosOrchestra” дав концерт на підтримку 128-ї бригади. Оркестр був створений як висококласне симфонічне супроводження сучасної поп-рок музики. У репертуарі колективу понад 200 композицій в авторських аранжуваннях. Виручені від реалізації квитків кошти – на підтримку 128-ї бригади.

10 квітня в Ужгородському греко-католицькому катедральному соборі відбувся урочистий концерт за участі народних артисток України, сестер Галі та Лесі Тельнюк у супроводі симфонічного оркестру Закарпатської обласної філармонії. Сестри виконали патріотичні та релігійні композиції, покладені на музику в різні часи, та тексти, написані поетами різної конфесійної приналежності. У програмі композиції на слова Богдана-Ігоря Антонича, Тараса Шевченка, Кароля Войтили (папи Івана-Павла ІІ), Пауля Целана та Галі Тельнюк. Захід організували для підтримки Збройних сил України.

11 квітня у Мукачеві відбувся благодійний концерт класичної музики для вимушених переселенців, що наразі проживають в місті. Вечір відбувся за сприяння благодійної організації  „Промінь надії”, дуету „YES” та оркестру.

12 квітня в Ужгородському музичному коледжі ім. Д. Є. Задора пройшов концерт фортепіанної музики на підтримку 128-ої окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Соліст – Олександр Лучков. Клас викладачки Маріанни Сокач.

13 квітня у Мукачівському драматичному театрі, в рамках незалежного проекту „Театральна Біржа”  відбулись вистави: для дітей – „Відомі-невідомі казки”, для дорослих – „Інтимні комедії”.

13 квітня у КЗ „Центр культури і дозвілля Чопської МТГ” відбулася зустріч підтримки за участі Олі Цибульської. Артистка виконала пісні зі своєї творчості, із нею можна було поспілкуватися та сфотографуватися.

14 квітня у Мукачівському драматичному театрі  зіграли музичну казку Г. Лисенка „Веселий фокусник” у постановці Тетяни Курти.

15 квітня у Мукачівському драматичному театрі  показали дитячу комедію „Троє поросят проти сірого вовка”. Інсценізація, постановка, сценографія та музика – Євгена Тищука. Увечері відбулась трагікомедія О. Степанової „З Днем народження, Генріх!” у постановці Євгена Тищука.

17 квітня у Мукачівському драматичному театрі  показали гастрольні вистави для дітей театру антрепризи м. Київ –  „Щенячий патруль” та „Три коти”.

17 квітня у Мукачівському драматичному театрі  зіграли музичну казку „Кізонька” у постановці Тетяни Курти. Увечері  – еротичну драму (16+) Т. Суховірської „Мата Харі”  у постановці Яни Дешко.

17 квітня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась прем’єра монодрами „Oтветка” за п’єсою Неди Нежданої. Історія про війну в 2014 році, однак режисер Михайло Фіщенко актуалізував її до сьогоднішніх подій та подав під набагато ширшим кутом.

17 квітня у Сваляві відбувся виступ Закарпатського народного хору. В духовному хоровому концерті прозвучали твори М. Лисенка, Є. Станковича, В. Теличка, В . Гайдука, В. Янца та “МЕСА ” І. Мартона для хору, солістів, оркестру, органу.

20 квітня  в Ужгороді, в обласній філармонії  відбувся концерт духовної музики з нагоди світлого свята Великодня, який презентувала солістка-органістка Закарпатської обласної філармонії Катерина Гажо. Для глядачів прозвучала концертна програма „Bach”. У виступі також взяли участь заслужена артистка України Діана Гавата (віолончель), Агнеса Бачинська (флейта) та учениця Ужгородської музичної школи №1 імені П. І. Чайковського Олександра Анталовці (орган).

20-21 квітня у Словаччині артисти театру ляльок „Бавка” виступили для українських дітей. На запрошення Центральної Ради русинів-українців Словацької Республіки та за підтримки Департаменту культури, національностей та релігій Закарпатської ОВА артисти Закарпатського академічного обласного театру ляльок подорожували до словацьких міст Пряшів та Кошиці для підтримки дітей-біженців з України. Виступи відбулися у Словацько-українському культурно-інформаційному центрі та у з'єднаній школі імені Тараса Шевченка з українською мовою навчання у Пряшеві, а також у Кошицькому театрі ляльок, причому охочих подивитись виставу українською мовою було так багато, що закарпатські лялькарі відіграли за два дні чотири рази замість запланованих трьох. Для показу українським діткам закарпатські лялькарі підготували виставу-гру „Мишка і рожева стрічка” за п'єсою київського драматурга, режисера і педагога, заслуженого діяча мистецтв України Руслана Неупокоєва. Окрім того, артисти підготували  рухливі ігри з малечею. Подібну „арттерапію” ляльковими виставами та іграми протягом березня лялькарі щоденно проводили й в Ужгороді з дітками вимушених переселенців.

26 квітня в Ужгороді, в обласному музичному драматичному театрі ім. Шерегіїв, на малій сцені відбулась моновистава Неди Нежданої „Отвєтка”.

27 квітня в Ужгороді, в обласному музичному драматичному театрі ім. Шерегіїв, київський молодіжний театр „Театральна біржа” зіграв міфологічний фарс „Ікар”.

28 квітня у Мукачівському драматичному театрі з творчою програмою „З тими, кого люблю…” виступила відома українська акторка театру та кіно Ада Роговцева. Вечір для мукачівців та гостей міста став унікальним та незабутнім: актриса ділилася із глядачами усім найважливішим, що було здобуто і створено нею. Театральна сцена легко трансформувалася в зал кінотеатру - на екрані демонструвалися уривки з фільмів та фрагменти відомих театральних вистав за участю театральної примадонни, фото з її особистого архіву. Звучали також монологи та вірші у авторському прочитанні Ади Роговцевої.

30 квітня в Ужгороді, в обласному музичному драматичному театрі ім. Шерегіїв, відбувся показ відновленої музичної драми „Мати-наймичка” за Тарасом Шевченком. 

У квітні жіночий склад Закарпатського народного хору побував з культурно-дипломатичною місією в країнах Європи. В умовах нинішньої війни кожен здатен робити свій внесок у перемогу. І поки хтось захищає нашу землю зі зброєю в руках, інші волонтерять, приймають внутрішньо переміщених осіб, продовжують працювати заради забезпечення життєдіяльності країни, а митці тримають культурний фронт.

У квітні Іван Пилипець презентував на своєму каналі в YouTube композицію „Балада про Ірпінь”, присвячену багатостраждальному місту на Київщині.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

6 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована книжкова виставка, з нагоди 85-річчя від дня народження Віри Баганич, заслуженої артистки України, співачки, провідної солістки Закарпатського народного хору. Яка за життя віднайшла рідкісні зразки закарпатського пісенного фольклору і зберегла їх для нащадків. Вона перша виконала на професійній сцені баладу „Пливе кача по Тисині”, тепер вже відому всім українцям.

6 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась «Поетична середа», присвячена пам'яті захисників, які віддали свої життя за Україну!

7 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась онлайн-зустріч з Романом Офіцинським, науковцем, поетом, педагогом, автором двох десятків наукових, науково-популярних, художніх, навчальних видань.

7 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована книжкова виставка „Найбільше щастя у житті – здоров'я”, присвячена Всесвітньому дню здоров'я, який було започатковано на честь прийняття статуту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) у 1948 році, яка проводить безліч досліджень і займається питаннями поліпшення якості життя населення планети.

8 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась друга онлайн-зустріч у рамках проекту „Мій Сковорода”, присвяченого 300-річчю від дня народження видатного просвітителя-гуманіста, поета.

15 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована книжкова виставка, присвячена 80-річчю від дня народження Василя Андрійця, культуролога, кандидата мистецтвознавства, заслуженого працівника культури України

19 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся перегляд фільму режисера Бориса Івченка „Пропала Грамота”. Для внутрішньо переміщених осіб, а також всіх бажаючих, будуть проводитись покази кращих українських кінокартин відомих українських кінорежисерів.

20 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  відбулась презентація книжки доктора історичних наук, професора Романа Офіцинського  „Закарпаття віддавна”. Разом з автором книжку презентували Олександр Набока, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Луганського національного університету ім. Т. Шевченка, та Павло Пеняк, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Національної академії наук України.

20 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась  «Поетична середа»,  присвячена віршам, написаним війною.

20 квітня в Ужгородській публічній бібліотеці представили традиційну виставку дитячих малюнків учнів дитячої школи мистецтв „Чарівна писанка”, який проводиться вже понад 20 років поспіль. 2022-ий рік не став винятком, попри події, що відбуваються у країні, війну, неспокій.

21 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книги „Місто, з якого почалася війна” про окупацію Слов’янська у 2014 році. Захід пройшов у співпраці із Всеукраїнської ініціативою „Активна Громада” в м. Ужгород. У презентації взяли участь переселенці, представники сфери культури, журналісти та зацікавлені мешканці міста.

28 квітня в Ужгороді відбулась міжнародна науково-практична конференція, присвячена  80-річчю поета,  лауреата Нціональної премії імені Тараса Шевченка Петра Скунця  (1942-2007). Петро Миколайович – один з потужних представників покоління, яке зробило яскравий внесок в історію української літератури. Участь в онлайн-конференції взяли науковці й письменники Сербії, Словаччини, багатьох міст України.

28 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було представлено  новий випуск відеопроєкту „Неймовірні жінки.UA.”. Героїнею цього випуску стала жінка, яка першою публічно виступила за права жінок – Наталія Кобринська. Ведучі – працівниці відділу обслуговування користувачів Богдана Довбуш та Владислава Сличко.

 У квітні у Мукачівській міській бібліотеці для дітей проводили заняття з української мови. З метою допомогти дітям поглибити та удосконалити свої знання з української мови бібліотекарі запросили на зустріч із юними читачами вчителя української мови та літератури Мукачівського ліцею – Світлану Ганєву.

У квітні у Мукачівській міській бібліотеці для дітей до 125-річчя відомого закарпатського громадсько-культурного діяча Василя Ґренджі-Донського було оформлено тематичну поличку.

У квітні Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка стала волонтерським центром, де надають гуманітарну та психологічну допомогу внутрішньо переміщеним особам. Сюди приходить багато людей, щоб почитати, а також багато дітей, аби погратися. Для дорослих та дітей волонтери організували простір для душевної рівноваги та покращення емоційного стану „Цінність”. На відвідувачів чекають йога, співи, музикотерапія і, навіть, вивчення іноземних мов. Для дітей – малювання, бісероплетіння, активні ігри тощо. У нас також виникла ідея читати казки діткам, бо що може бути приємніше за гарну історію! Всі ми виросли на казках, всі їх любили. Відомо, що казка вголос сприймається дитиною краще, це вже як сеанс терапії: казки прославляють розум, кмітливість, доброту, мужність, вчать боротись за справедливість. Казка вчить дитину долати труднощі, не боятися небезпек і сподіватися на краще, адже всі казки дарують найголовніше - перемогу добра над злом.

У квітні в Ужгороді, в обласній науковій бібліотеці імені Федора Потушняка, продовжують збирати книги та іграшки для дітей вимушених переселенців. Зібрані книжки відправляють вимушеним переселенцям в заклади, де вони тимчасово проживають, а також закордон. Охочі приносять книги різних жанрів та для різної вікової категорії. Великий запит на казки для діток українською мовою. Автори різні: як українські, так і закордонні, які перекладені на українську мову. Є частково класика, є багато таких популярних видань і дуже багато казок народів світу.

У квітні в Ужгороді,  в бібліотеці „Казка”, влаштували великодній майстер-клас. Розмальовували, декорували  дерев’яні заготовки писанок, зайчиків, півників різними сучасними способами і техніками. Усі матеріали для креативу закупив Ужгородський міський центр дозвілля-будинок культури. Бібліотекарі роздали наліпки, серветки, ножиці, фарби, фломастери, пензлики, клей тощо. Показували, як розфарбовувати, техніку декупажу, радили і допомагали. Активно підключалися також мами, бабусі. Завідувачка „Казки” Алла Петрішак  розповіла про великоднє свято, діти подивилися презентацію про техніки, якими здавна український народ прикрашав писанки, орнаменти і що вони означають, коротенький мультик. Активно також відгадували загадки, пов’язані з традиціями, звичаями великодніх свят і за це отримали книжечки з наліпками.

У квітні в Ужгороді створили та записали 5 аудіоказок закарпатської письменниці Оксани Гуляш. Абсолютно новий український продукт, який відразу припав до вподоби як маленьким закарпатцям, так і дітям по всій Україні. Ідея створення українського продукту для дітей виникла під час однієї з повітряних тривог.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 квітня в Ужгороді, в обласному організаційно-методичний центрі культури, в рамках культурно-мистецької резиденції для діток внутрішньо переміщених осіб була проведена літературна година „Казковий світ Закарпаття”.

6 квітня у галереї „Ужгород” відкрили мистецьку виставку „Вільні люди” на підтримку бійців 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Закарпатська організація Національної спілки художників України об’єднала в експозицію твори провідних майстрів Срібної землі. Полотна можна було придбати, 50% виручених коштів передали військовим. Особливою подією відкриття виставки став виступ рок-гурту „Без обмежень”.

6 квітня в Ужгородському скансені відбувся майстер-клас із писанкарства художника, мистецтвознавця Романа Пилипа. Учасники мали нагоду відтворити писанки різних регіонів України, зокрема автентичні, традиційні писанки Закарпаття.

7 квітня в Ужгороді, в обласному організаційно-методичний центрі культури, відбувся майстер-клас із ліплення оксамитовим пластиліном для дітей внутрішньо переміщених осіб. Провели його працівники центру  – завідувач народного етнографічного музею, заслужений майстер народної творчості України Наталія Стегура та методист Олена Ваш.

14 квітня у галереї „Ужгород” відбулась презентація виставки „Антидот”. Організатори акції Оксана Гаврош і Тарас Табака відзначили, що антидот — єдиний механізм протидії при попаданні токсинів до тіла. Тож флешмоб закарпатських художників — антитоксин до російської агресії та процесу нашої денацифікації, це вияв власної позиції представників різних поколінь, мистецьких уподобань на події, в яких ми живемо з 24 лютого. Виручені кошти від продажу робіт частково були спрямовані на допомогу нашим землякам, 128-й окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді. У флешмобі взяли участь понад 30 митців – як з Закарпаття, так і з Києва та Львова. Серед них Людмила Корж-Радько, Богдан Корж, Катерина Радько, Олена Кондратюк, Василь Тимко, Іван Дідик, Наталія Корф-Іванюк, Тарас Усик, Антон Ковач та десятки інших.

14 квітня в Ужгороді, у музеї народної архітектури й побуту, відбулася благодійна виставка-продаж „Світ писанки” на підтримку 128-ї бригади.

15 квітня в Ужгороді організували виставку „Мій Ужгород — маленький мій Париж. 51 день великої війни”. На перилах пішохідного мосту розмістили роботи майже 40 митців Закарпаття та інших регіонів України. Це виставка одного дня, щоб якомога більше людей побачили роботи кращих художників України.

18 квітня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, влаштували „Співочу майстерню”: вчили співати. Захід безкоштовний. Організувала його Віра Ібрямова-Сиворакша з Чернігова.  Жінка з двома дітьми приїхала на Закарпаття у березні. У рідному місті вона викладала фольклорний спів, тому вирішила провести майстер-клас зі співу й в Ужгороді. 13 учасників долучилися до „Співочої майстерні” в Ужгороді.

18 квітня у селі Кваси, на Рахівщині відбувся майстер-клас з писанкарства. Діти вчились виготовляти писанки до світлого свята Великодня. Перед тим як приступити до роботи майстриня розповіла діткам чимало цікавого про писанки та техніки писанкарства. На писанках все – від геометричних фігур до сердечок і сонечок, але найбільше малюнків в патріотичних українських мотивах.

19 квітня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулась тематична екскурсія „Великодні традиції Закарпаття”, з елементами атракцій, яку провела співробітниця музею Тетяна Сологуб-Коцан.

19 квітня в галереї „Ужгород” урочисто відкрили незвичну виставку. Картини тут представили 22 художники з усієї України. Та писали митці не на полотні, а на шоломах. Всі артоб’єкти були виставлені для продажу. Ці сталеві шоломи зразка Другої світової війни як гуманітарну допомогу отримали волонтери з Руху підтримки закарпатських військових. Оскільки вони були списані ще у 80-х роках, тому до використання нині не годяться. А в руках закарпатських митців шоломи отримали шанс на друге життя. І стали цілими витворами мистецтва: шоломи-писанки, у стилі абстракціонізм, з національною символікою, – як тільки не прикрасили металеві обереги художники Закарпаття. Абсолютно всі вилучені кошти пішли на благо закарпатських військових.

20 квітня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбувся черговий майстер-клас з малювання воскових писанок разом з Вікторією Симкович.

21 квітня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, мам із дітками запросили долучитися до проекту „Культурний декрет”, який був започаткований київськими музеями з метою організації мистецького дозвілля батьків з дітьми віком від 0 до 3 років. Під час акції говорили про те, як жилось жінці в традиційному українському суспільстві: її ролі, очікування, важливі ініціації. Чи мала вона право вибору у материнстві та як реалізовувала „найбажанішу” (і фактично єдину) роль. Насамкінець присутні вивчили декілька забавлянок. Заняття провела вимушена переселенка, співробітниця Музею Івана Гончара – Анна Шендрик.

22 квітня в Ужгороді, у Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва відкрили виставку „Духовний стан”. На експозиції були представлені роботи Миколи Тинкалюка, Василя Боднара, Івана Буркала, Володимира Ньорби та Миколи-Аурелія Керестені. Народний аматорський ансамбль народної пісні „Розмарія” у супроводі струнного квартету камерного оркестру Закарпатської обласної філармонії подарував присутнім композицію „Молитва за Україну” (слова Ф.Ньорби, музика І.Ладика). Захід організували Спілка фотохудожників Закарпаття та Закарпатський обласний краєзнавчий музей у рамках проєкту „Україна подолає імперію зла”.

26 квітня в Ужгороді київський художник Максим Забродський ініціював артгалерею „Укриття”. Утекти від реальності в мистецтво, або ж потрапити в „Укриття”. Тільки не в таке, із яким довелося познайомитися через війну, а в укриття мистецьке. Саме так назвали артгалерею, яку нещодавно відкрили в Ужгороді. Сюди чи не щодня навідуються істинні поціновувачі творчого, нового й часто доволі нестандартного.

У квітні закрапатський митець Анатолій Сакалош вирізьбив скульптуру української Перемоги над росією. Ідея, втілена в дереві, не перша робота скульптора на тему протистояння України та росії. Митець має серію таких, починаючи від Майдану 2014 року.

У квітні в Ужгороді зібрали понад 121 тис. грн на армію завдяки закарпатським художникам. 121 800 гривень зібрали закарпатські художники за 5 днів під час виставки в галереї „Ужгород”. За час виставки продали 28 творів. Гроші збирали на підтримку 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади.

У квітні в Мукачеві організували виставку-продаж картин. Вилучені гроші – на підтримку 128 бригади.

У квітні закарпатські ковалі з міста Перечин – Ян Потрогош, Олег Путрашик і Анатолій Криванич – продовжили кувати перемогу. У колишні часи з початком війни ремесло коваля завжди набувало стратегічно важливого значення – вміння швидко та якісно працювати з металом безпосередньо впливало на результат баталій. Майстри, що здатні „перекувати лемеші на мечі”, і сьогодні є вкрай затребуваними. Закарпатець Ян Потрогош – один із найвідоміших художників по металу в Україні. Залізні скульптури та інсталяції Потрогоша виставлялися у художніх галереях, а його дизайнерський гриль „Skybka” за елегантністю та якістю не поступався легендарним голландським грилям „Ofyr”. Зараз Ян зі своєю командою розробляє та виготовляє „їжаки” проти колісної військової техніки рашистів, переносні мінігрубки для опалення солдатських наметів „Шпор” і захватні крюки для пошуку і розмінування вибухонебезпечних предметів. На замовлення військових майстри по металу також розробляють новий вид саперної „кішки” для розмінування, налагоджують лазерну порізку та вигинання металевих пластин для бронежилетів категорії „4 плюс”.

У квітні в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, провели оглядову екскурсію для дітей вимушених переселенців та їх родин. Гості міста мали змогу ознайомитись з стародавньою українською культурою, побутом та архітектурою. Після екскурсії для учасників заходу підготували виставу „Бонжур, Катрусю” у виконанні Закарпатського академічного обласного театру ляльок „Бавка”.

У квітні Мукачівська дитяча художня школа ім. Мункачі у соціальній мережі «Фейсбук» розмістила добірку малюнків про війну вихованців школи.

У квітні світ побачив новий альбом „Іван Бровді. Скульптура. Живопис”. Книга-альбом вийшла друком у видавництві Олександри Гаркуші, за сприяння Мукачівської міської ради. До видання ввійшло понад 110 робіт. Постать народного художника України, члена Національної спілки художників України, лауреата обласної премії в галузі образотворчого мистецтва ім. Й.Бокшая та А.Ерделі, лауреата Мукачівської міської премії ім. О.Духновича у номінації „Образотворче мистецтво”, Почесного громадянина м.Мукачева розкривають п’ять тематичних розділів „В обіймах гір”, „Колесо життя”, „Художник і муза”, „Людина і час”, „Фотолітопис”. 

У квітні у Виноградові з’явився мурал, присвячений 128 окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді. Мурал із зображенням українського воїна та дівчинки-школярки з’явився на фасаді школи №8 у Виноградові створила художниця з Харкова Анастасія Худякова, яка вже намалювала у місті один патріотичний мурал.

28 квітня в Ужгородському скансені пройшло фольклорно-етнографічне свято „Великодні барви Закарпаття”.

У квітні у Рахові, єдиний в Україні „Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах” майже щодня відвідували переселенці. Незважаючи на складні часи в Україні люди, які приїхали до нас на тимчасове проживання, виявляють бажання познайомитися з родзинками Рахівщини. Працівники Карпатського біосферного заповідника активно співпрацюють з тимчасово переміщеними людьми, особливо з дітьми, та проводять для них екологічні заняття. Кожної середи музей проводить екскурсію для вимушених переселенців безкоштовно.

КІНОМИСТЕЦТВО

У квітні в Ужгороді влаштовували кінопокази просто неба „Кіно над Ужем”. Ужгород – єдине в Україні місто, яке може собі дозволити проводити вечірні кінопокази під відкритим небом. Топовий український кінопродюсер Андрій Суярко (як і десятки інших відомих українських діячів культури, проживає в нашому місті) і разом із ГО „Закарпатська фільмкомісія” є одним із організаторів акції „Кіно над Ужем” – безкоштовних вечірніх кінопоказів українських фільмів просто неба. Організатори прагнули, аби вимущені переселенці та перехожі, прогулюючись набережною Незалежності, могли відірватися від своїх важких думок, подивитися кіно, яке вони, можливо, раніше не бачили і не дуже ним цікавилися. Принципова позиція ініцаторів – показувати виключно український продукт, фільми і мультфільми, виготовлені в Україні, з українською мовою і українською ідеєю.

25 березня відбувся перший кінопоказ на початку набережної Незалежності, біля входу до Лінгвістичної гімназії. Керівництво навчального закладу разом із міським управлінням освіти підтримало ідею кінозалу просто неба, надавши лавиці. Першим фільмом була „Толока” – нашуміла екранізація Шевченкової балади „У тієї Катерини хата на помості…” режисера Михайла Іллєнка.

Наступний вечір на Липовій алеї був присвячений дітям, яким показали анімаційний фільм „Микита Кожум’яка”.

Для дітей продемонстрували й екранізацію книги закарпатського письменника Олександра Гавроша „Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу”, що вивчається у шкільній програмі 7-го класу. Фільм Віктора Андрієнка „Іван Сила” теж зібрав на набережній чималу аудиторію.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

3 квітня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, майстриня Олена Сігетій вчила дітей ужгородців та вимушених переселенців робити „ляльки-мотанки”.

4 квітня в Україні стартував флешмоб „Мотанка Свободи”. Мета — об’єднання українців за допомогою традиційного плетіння ляльок-мотанок та формування в реальному часі галереї народного мистецтва. Можна як плести, так і створити 3D-модель або просто намалювати. Твори можуть бути фізичними чи аналоговими, зробленими з сіна, хусток або крапельниць. Фото ляльок публікують в інстаграмі, фейсбуці, з хештегом #МОТАНКАСВОБОДИ. Мотанка має бути створена під час війни, тобто з 24 лютого 2022, — це єдина умова участі. Проєкт націлений перетворитись на масштабний артоб’єкт світового значення. У планах: виставка та музей, неймовірні голографічні та аналогові інсталяції з творами учасників флешмобу. Вони поїдуть західними виставками та фестивалями, будуть в кінотеатрах та NFT-майданчиках — для збору коштів на відновлення нашої країни та мирного життя.  Авторки ідеї: Олександра Титаренко, Олена Чувакіна, за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.  Символом флешмобу стала робота „Мотанка vs Матрьошка” закарпатської журналістки та художниці Галини Сернівки.

5 квітня в Ужгороді діти вимушених переселенців робили патріотичні листівки. Проводила заняття майстриня з Київщини, вимушена переселенка Юлія Кошак. Учасники майстер-класу робили відбитки своїх долонь, зафарбованих кольорами прапору України, на папір. Також дітей навчали, як малювати соняшник. Майстер-клас дає творчий розвиток та, звичайно, знімає психологічний тиск, дуже корисний для дітей і дуже щира атмосфера. Це дає відчуття єдності та патріотизму.

8 квітня в Ужгороді роми Закарпаття відзначили свій міжнародній день. Цього року роми зібралися не для святкування, адже в країні війна, а для того, аби нагадати про себе. Організували захід спільно об’єднання ромів „Романі черхень” та Товариство музичної культури циган Закарпаття „Лоутарі”.

8 квітня в Ужгороді, в обласному організаційно-методичному центрі культури, для дітей внутрішньо переміщений осіб відбулось музичне заняття, яке провела Ольга Зюбрицька,  керівник народного аматорського ансамблю народної пісні „Розмарія”.

9 квітня у Берегові, в  гуртожитку угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, провели заняття з рукоділля на великодню тематику для вимушених переселенців, які там проживають. Учасники ознайомилися з закарпатськими угорськими великодніми традиціями.

11 квітня у Берегові, у волонтерському центрі, який створено місцевими активістами, майже щодня відбуваються різні акції та програми для всіх охочих. Це і концерти, і майстер-класи. Юрія Коваленка називають „Доктор Звук” і знають його майже всі українці, але більше за голосом. Адже він озвучував не лише більше 20 персонажів з відомого мультфільму „Сімпсони”, а також дублював більше 1500 фільмів, анімаційних, передач та чимало рекламних роликів українською. У 2002 році „Доктор Звук” став рекордсменом Книги Рекордів України – адже артист здатний відтворити більше 300 голосів людей та звуків птахів, комах, тварин, явищ природи, звуків людської цивілізації, механізмів.  Зараз Юрій Коваленко, як і сотні інших вимушених переселенців, мешкає у Берегові. Він провів майстер-клас для дорослих і підлітків під назвою „Звукова абетка мови (Як зробити, аби тебе почули, але не кричати)”. Також у центрі відбувся майстер-клас „Формування весняних букетів”, тривають безкоштовні заняття з англійської мови, з програмування мовою Python тощо.

11 квітня у Берегові, на базі громадського будинку для паломників ім. Ференца Пастора, організували майстер-клас із рукоділля для дітей. Програма, яку організовує Берегівська римо-католицька парафія Святого Хреста, має на меті допомогти дітям провести свій вільний час змістовно та закріпити знання, які вони здобули під час уроків релігієзнавства.

15 квітня у Перечині, на центральній площі, пройшла виставка-продаж великодніх виробів на підтримку ЗСУ. Усі кошти, зібрані під час виставки, перерахують на потреби українських військових.

18 квітня в центрі м. Хуст провели майстер-класи з писанкарства. Завдяки талановитим та креативним майстриням КЗПО „Центр дитячої та юнацької творчості „Сузір’я” Хустської міської ради (директор Головко О.Й.) малеча, і не тільки, дізналась про різні техніки виготовлення писанок, такі як квілінг, декупаж, бісероплетіння, а також, проявивши всю свою фантазію та творчість, мала змогу створити власну великодню писанку-оберіг.

19 квітня в ужгородському скансені відбулася тематична екскурсія „Великодні традиції Закарпаття” з елементами атракцій, яку провела співробітниця музею Тетяна Сологуб-Коцан. Учасники отримали гарний настрій та занурились у закарпатські великодні звичаї та обряди.

20 квітня у Мукачеві, у залі ресторану „Порядний Ґазда”, відбувся дитячий майстер-клас з розпису писанок до Великодня. Всі розмальовані писанки разом з пасхальними наборами поїхали на фронт нашим воїнам.

20-24 квітня у Мукачеві, в центрі дитячоі та юнацької творчості, напередодні світлого свята Великодня було проведено міський фестиваль „Воскресни, писанко!” з виготовлення українських традиційних писанок, великодніх атрибутів, композицій. Школярі всіх закладів освіти Мукачівської територіальної громади та діти, які евакуйовані з районів проведення бойових дій, активно долучилися до проведення акцій  „Янгол- оберіг для воїнів” і „Пасхальний подарунок вдячності захисникам України”. Творчі керівники гуртків МЦДЮТ провели майстер-клас з виготовлення креативних та традиційних крашанок, мальованок.

27 квітня для вимушених переселенців провели екскурсію весняно-сакуровим Ужгородом. Ужгород весняної пори перетворюється у буйноцвіття пахощів, квітів, барв. Особливої краси, звичайно ж, надають нашому місту славнозвісні сакури. Гідом був методист Закарпатського центру туризму Віктор Мазур. Маршрут проліг набережними обласного центру, його старовиною історичною частиною, із зупинками біля пам’ятників Августину Волошину – президенту Карпатської України, Т.-Г.Масарику – першому президенту Чехословаччини, походу до Ужгородського замку тощо.

У квітні Ужгородський дитячий ансамбль „Перлинка” приготував відеоподарунок – пісню „Країна дитячих мрій” для військовослужбовців 128-ї бригади. Зйомки відбулись у скансені.

У квітні в Ужгороді відома художниця та керамістка Ольга Ладижець провела глинотерапію для дітей, яким довелося зустрітися віч-на-віч із війною.

У квітні в Ужгороді збирали дитячі малюнки для захисників. Благодійна організація Фонд Андрія Півня запросила маленьких ужгородців доєднатися до збору гумвантажу для ЗСУ. Через папір і фарби діти у тематичній підбірці „Війна очима дітей” передали увесь свій біль і найзаповітніші бажання.

У квітні в ужгородському амфітеатрі, в просторі ALIVE, створили „Територію Спокою”. Вільна сцена, майстер-класи, унікальна звукова бінауральна терапія, ігри, мініконцерти, джемсесії музикантів, стендапи, кіно та багато іншого — просто неба. Тут щодня створюються програми для всієї сім’ї.

У квітні діти-переселенці навідалися до Кінологічного центру поліції Закарпаття. Спільно з вихователями навчального закладу „Неємія”, поліцейські розповіли діткам про роботу кінологічного центру. Кінологи показали діткам територію, як тренують чотирилапих помічників та познайомили із собаками, які допомагають поліцейським під час несення служби. Вівчарки продемонстрували юним гостям свої вміння шукати зброю, заборонені речовини, „затримувати” правопорушників та слухняно виконувати команди.

У квітні в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького відбувся майстер-клас „Писанки від птахів” для дітей внутрішньо переміщених осіб та ужгородців. Давня традиція розмальовувати пташині яйця перетворилися на справжнє мистецтво. Пташині яйця дуже різноманітні. Вони різняться за розмірами, кольором та формою. Деякі з них нагадують справжні писанки та крашанки. Під час майстер-класу дітки власноруч виготовили декоративні писанки із картону, розмалювали їх пташиними візерунками та прикрасили квітами.

У квітні на Міжгірщині, у Національному природному парку „Синевир”, для вимушених переселенців організували екскурсії. Відвідувачам показали Центр реабілітації бурих ведмедів та Синевирське озеро. 

У квітні учениця фортепіанного відділу ДШМ ім. С. Мартона Дарія Балог отримала диплом 1 ступеня на Всеукраїнському конкурсі „Fortc Piano”, м. Київ.

У квітні у Рахові, на площі перед Рахівською районною державною адміністрацією, встановили Великодню писанку. Це символ життя, відродження, добра. В усі часи її дарували як побажання здоров’я, краси й сили, як оберіг від лиха та хвороб.

У квітні в Ужгороді, у ПАДІЮНі, відбувся традиційний захід – „Барви Великодніх свят”, на якому створювали „Великоднє дерево України”. Писанки, мальованки, крапанки і крашанки, яйця, зроблені з глини, чи прикрашені крупою. Традиційні і сучасні техніки  розпису великодніх яєць були представлені на майстер-класах у ПАДІЮНі. Учасники – здебільшого вимушені гості нашого міста. 

У квітні в Ужгороді, на території історико-культурного комплексу „Совине гніздо”, запрацював мобільний простір для дітей дитячого фонду ООН (UNICEF). Там волонтери проводили ігри з дітьми, а батьки могли отримати довідкову інформацію.

У квітні талановиті вихованці Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона посіли призові місця на Національному дистанційному конкурсі вокального мистецтва „Талановита країна без війни” у місті Харків.

У квітні учениця вокально-хорового відділу Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона Світлана Паращинець стала володаркою ГРАН-ПРІ Міжнародного різножанрового дистанційного конкурсу-фестивалю мистецтв „MUSIC OSCAR” у номінації „вокальне мистецтво” (академічний вокал), здобувши найвищу оцінку професійного журі конкурсу. 

У квітні Ужгородський кондитер Валентин Штефаньо створив із шоколаду „писанку” вагою 22 кг і присвятив витвір Великій Британії та власне прем'єру країни – Борису Джонсону. „Великобританія – одна з перших країн, яка відгукнулася, аби нам допомогти реальними кроками”, - пояснив свій вибір Валентин. Також кондитер спік великодні паски і відправив на Схід України, аби підтримати воїнів перед Великоднем.

У квітні у сільському будинку-музеї села Великі Береги з наближенням Великодня провели тематичний захід, великоднє приготування, для тимчасово переміщених осіб, яких розмістили на території громади. Відкрили традиційну виставку „Світ писанки”, яка цьогоріч має благодійну мету — збір коштів на підтримку Збройних сил України. Для дітей вимушених переселенців провели майстер-клас із воскового розпису великодніх яєць.


 

 

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день