Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2022 - липень

6 липня традицію лозоплетіння з Ізи на Хустщині визнали елементом нематеріальної культурної спадщини України. Мінкульт поповнив Національний перелік нематеріальної культурної спадщини України ще на 21 елемент. Відповідний наказ підписав Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики України, 6 липня 2022 року. Також перелік доповнила гуцульська бриндзя, яку виготовляють в Рахівському районі Закарпатської області та у частині Івано-Франківської й Чернівецької областей.

28 липня в країні вперше відзначали День української державності. З цієї нагоди в Ужгороді відбулися урочисті заходи. Очільник Закарпаття Віктор Микита привітав усіх зі святом, яке утверджує нерозривний зв’язок усіх поколінь українців, нашу тисячолітню історію, традиції та прагнення жити у мирній європейській країні. Керівництво ОВА спільно з представниками обласної та міської рад, військовослужбовцями, ветеранами війни, дипломатами й краянами поклали квіти до пам’ятника президенту Карпатської України Августину Волошину і підняли Державний Прапор на найвищий флагшток у регіоні. Заходи до Дня Української Державності продовжились у різних куточках Закарпаття.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1-3 липня в Хорватії, в Джакові, Закарпатський народний хор взяв участь у міжнародному фестивалі „Đakovački vezovi” („Джаківська вишивка”), де представляв Україну. Започаткований ще в 1967 році цей фестиваль є одним із найбільших, що популяризують самобутній фольклор Хорватії та всієї Європи. Форум проводився за підтримки парламенту та Уряду Республіки Хорватія, а головним партнером цьогорічного 56-го фестивалю стала Україна. Це демонструє велику і різнобічну підтримку Хорватії нашої країни в цей важкий час.  У яскравому театралізованому дійстві взяли участь 43 колективи з різних куточків Хорватії та з-за кордону. До кола почесних гостей потрапили також художня керівниця та диригента Закарпатського народного хору Наталія Петій-Потапчук і солістка колективу, заслужена артистка України Яна Садварій. Після закінчення видовища наші землячки, які тримали в руках український прапор, опинилися в центрі уваги всіх присутніх і ЗМІ.

3 липня в Ужгороді обласний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв закрив 76-й театральний сезон. Цими вихідними найбільший театр області показав останні вистави перед відпусткою. На думку директора і художнього керівника театру Василя Марюхнича, цей сезон видався найскладнішим з усіх попередніх. Адже окрім епідемії ковіду, довелося долати наслідки і повномасштабної війни з Росією. Семеро працівників театру, серед яких і провідні актори, зі зброєю в руках пішли боронити незалежність нашої держави.

16 липня в Ужгороді відбулася прем'єра першої вистави відновленого театру з Маріуполя „Крик нації”. Її показали в Ужгороді, бо саме тут наразі працює Донецький академічний обласний драматичний театр міста Маріуполь. Актори прем'єру вистави "Крик нації" підготували на 16 липня навмисно, адже пройшло 4 місяці з дня руйнування, 16 березня, російськими військовими їхнього театру в Маріуполі. На Закарпаття приїхали 11-ро з 210 ти працівників закладу. П'єсу „Крик нації” написала трупа театру. У ній розповіли про життя і долю Василя Стуса, який з дитинства жив у Донецькій області.

19 липня у Мукачеві відбувся благодійний концерт на підтримку військових для збору коштів на придбання дрону для 3 батальйону 68 єгерської бригади ЗСУ.

19 липня у Мукачівському драматичному театрі провели традиційний предпрем'єрний показ трагікомедії сучасного французського драматурга Жеральда Сіблейраса „Вітер шумить у тополях” у постановці заслуженого діяча мистецтв України Юрія Кочевенка (м. Київ).

22 липня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбувся благодійний концерт на підтримку 3 батальйону 68 єгерської бригади ЗСУ. Учасниками концерту були талановиті музиканти, серед яких Василь Полажинець, Eden iz Husta, Віталій Симонян, Сергій Паллаг, гурти „Анця” та „Рокаш”.

25 липня у Києві гурт „БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ” дав благодійний концерт на станції метро „Майдан Незалежності”. Під час годинного виступу гурт виконав народні хіти, такі як „Зорі запалали”, „Буду з тобою”, а також, пісні присвяченні військовим, Україні та сильним і незламним українським людям – „Вільні люди”, „24/02”, „Країна” та українську версію „Героям”.

31 липня у Мукачівському драматичному театрі відбулася прем‘єра іронічної драми „Оскар та рожева пані”, поставлена народним артистом України Левом Сомовим (м. Київ) за мотивами однойменного роману сучасного французького драматурга Еріка-Емануеля Шмітта. Історія, де поєднується все – реальність, сон, бачення, мрії та фантазії маленької людини. Як навчити дитину та усвідомити дорослим радіти кожній секунді, приймати життя у всіх її проявах? Це зворушлива вистава про віру, якої потребують усі, навіть якщо не усвідомлюють цього.

У липні у трьох містах Німеччини із благодійними концертами виступила струнна група симфонічного оркестру обласної філармонії під керівництвом Вікторії Свалявчик-Цанько.  Разом із оркестрами та виконавцями із Європи, зокрема, зіграли українські народні мелодії та композиції Мирослава Скорика. Усі заходи проводили з метою гуманітарної підтримки та промоції культури України.

У липні закарпатські „Джерельця Карпат” представили Україну на фестивалі в Німеччині. Українські народні танці виконали закарпатські діти.  Darmstadt „Heiner fest””– один з найстаріших та найпотужніших німецьких фестивалів у Європі. Серед тисячі учасників з усього світу – 25-ро юних танцівників з Ужгорода. „Джерельця Карпат” долучилися також до мітингу в підтримку України на головній площі міста Дармштадт, який організувала українська діаспора. За два тижні колектив взяв участь у кількох концертах на різних локаціях.

У липні співак із Закарпаття Сергій Роман на своєму каналі в YouTube презентував пісню, яку присвятив „азовцям”. У цій пісні описується весь біль жінок, мам, маленьких дітей, які чекають своїх захисників.

У липні відбулася пресконференція проєкту «Розвиток транскордонної культури: відреставровані театри міст Сату-Маре та Ужгород». Завдяки цій програмі невдовзі відреставрують Малу сцену облмуздрамтеатру. Загальний бюджет проєкту становить мільйон євро, головним партнером якого є муніципалітет румунського міста Сату-Маре. Реалізація проєкту передбачає проведення комплексу інфраструктурних заходів, спрямованих на повне оновлення сцени Північного театру м. Сату-Маре та малої сцени Закарпатського облмуздрамеатру. Відбувається оновлення відповідної професійної звукової та освітлювальної сценічної техніки. Планується закупівля транспортних засобів для перевезення артистів.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

6 липня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась зустріч із письменником і журналістом Маркіяном Прохаськом, який побував у Антарктиді на написав про це книгу „Мрія про Антарктиду”. У книзі „Видавництва Старого Лева” здійснено спробу без замаху на вичерпність синтезувати і передати читачу цілісний світ Антарктики — холодного, скутого льодом, ненаселеного і досі маловивченого краю.

7 липня в Ужгороді, в обласній універсальній, науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація першого в Україні музичного альбому, присвяченого боротьбі за незалежність та незламність української нації „ЕТЮД”. Аавторський музичний альбом скадений з 13 пісень рідною мовою. Гядачі наживо почули пісні, народжені війною.

8 липня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась „Розмова про мову” з Софією Кіцелюк – викладачкою української мови, волонтеркою простору „Цінність”, який діє на базі цієї бібліотеки. Софія створила авторський курс по підготовці до НМТ, проводить розмовний клуб з української мови „Українська для життя” і пише книгу з однойменною назвою, яка стане практичним посібником для всіх, хто хоче вдосконалити свої знання із солов'їної. Під час розмови, яку модерувала бібліотекарка Євгенія Напуда, присутні і віртуальні учасники дізнались про відмінності НМТ від ЗНО, діалекти і суржики, фемінітиви і фразеологізми. Безкоштовний розмовний клуб „Українська для життя”, який веде Софія, проходить у обласній бібліотеці щопонеділка і щосереди.

12 липня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відділ художньої літератури продовжив цикл онлайн-зустрічей зі знаковими людьми краю. Гостем був Михайло Кузьо, юрист, викладач УжНУ, постійний і активний читач бібліотеки.

12 липня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась зустріч з розвідницею, волонтеркою, альпіністкою Аліною Косовською, яка презентувала свою книгу „Закарпатський Туристичний Шлях” про однойменний найдовший гірський маршрут України протяжністю 398 км. Він пролягає через основні масиви та вершини українських Карпат. Мало хто проходив його за одну експедицію в літній період, і до 2022 року жодній людині не вдалось зробити цього взимку. Аліна Косовська – туристка та гід, якій вперше вдалось пройти ЗТШ взимку в стилі соло. Експедиція тривала 5 тижнів і завершилась успіхом 14 лютого 2022 року. Весь цей час Аліна провела наодинці з суворою зимовою стихією та щодня просувалась до мети. Як саме вдалось подолати такий шлях та яка підготовка йому передувала, туристка розказала на презентації книги.

15 липня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась жіноча зустріч „Пишаюся ЗСУ”. Захід, який проводять жінки (дружини, матері, сестри, доньки, онуки, племінниці, подруги, наречені), щоб підтримати одна одну та захисників і захисниць Збройних сил України. Розказати свої особисті історії, поділитися досвідом та показати свою повагу до захисниць та захисників Збройних сил України. Учасники планують зустрічатися в цій бібліотеці щомісяця й започаткували флешмоб #ПишаюсяЗСУ – розміщувати фото та історії про захисниць та захисників, якими пишаємося, щоб підтримати їх родини та близьких людей.

18 липня в Тячівській дитячій бібліотеці відбулася година творчості „Україна”. Юля Бобрушко розповіла дітям про природні багатства нашої країни, про те, що ми маємо всі разом дбати про свою землю, адже в Україні завжди збирали великі урожаї кукурудзи, пшениці, соняшника, які відправляли на експорт в різні країни. Деякі країни сильно залежать від українських врожаїв. Юлія Володимирівна запропонувала дітям намалювати частину малюнка і з цих яскравих пазлів вийшла чудова картина України, чим наголосили, що наша сила в нашій єдності.

18 липня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, Центральна міська бібліотека ім. О. Духновича організувала читання з обговоренням книги Сергія Жадана „Інтернат”. Роман „Інтернат” розповідає про те, як змінилося життя людей, коли на Сході України почалась війна. Це книга про людину без рушниці, яка потрапила в зону війни. Про роль та місце кожного з нас в умовах конфлікту, що назріває. Інтернат – це одна з локацій роману. Але, разом із тим – це ще й метафора. Метафора світовідчуття, метафора загубленості, недолюбленості врешті-решт. Цю книгу добре було б прочитати людям, які ніколи не були на українському Сході, які складають своє враження про Донбас та українсько-російську війну виключно з повідомлень ЗМІ та загальних настроїв у соціальних мережах. Тим, хто готовий за електоральними відсотками побачити живі обличчя.

20 липня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась поетична середа, присвячена 115 років від дня народження поета Олега Ольжича. Вірші поета читали Надія Яблонська та Євгенія Напуда. Також з нагоди цієї події була підготовлена і опублікована віртуальна виставка „Олег Ольжич – поет, археолог, публіцист”, яка допоможе більш глибоко ознайомитися з творчістю видатного українця.

24 липня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся мега-крутезний захід! Унікальний формат взаємодії через гру, групова робота, розбір особистих якостей за допомогою SWOT-аналізу, визначення вашої унікальності та формування запиту на реалізацію. Подія відбулась за проєктом #ВільноХаб, що втілюється в рамках програми „Мріємо та діємо”, яка впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України

27 липня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація збірки віршів про війну Галини Совбан „Березень пахне не квітами”. Ця збірка є своєрідною хронологією-літописом-фіксацією-свідченням воєнних подій, це – тексти, створені чи не щодня від 24 лютого до початку літа.

28 липня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка, відбулась презентація книги Наталії Дурунди „Крижане полум’я”.

28 липня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась інформаційно-історична сесія „Українська державність: від Київської Русі до сьогодення”.

28 липня в Ужгороді, у День Української Державності, погасили марку „Доброго вечора, ми з України”. Зображення в синьо-жовтих тонах, де український трактор тягне ворожий російський корабель, є одним із символів незламності нашої країни в цій війні. Під час урочистостей в атріумі Закарпатської ОДА керівник Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита, голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, директор Закарпатської дирекції „Укрпошти” Сергій Калій наголосили на важливості події, зазначили, що такі речі мають історичну цінність, є цікавими не тільки для філателістів, а й гарним подарунками закордонним партнерам, підтримка яких надзвичайно необхідна.

 У липні анонсували вихід друком нової книжи закарпатського письменника Андрія Любки „Щось зі мною не так”, написаної впродовж 2020–2021 років. Це книжка пригод і настроїв, реальних історій і автобіографічних вигадок, універсальний порадник і атлас туристичних маршрутів.

У липні ужгородський поет Мирослав Гончарук-Хомин записав відео на власний вірш про війну „Країна, в якої єдиний вибір”. Він автор кількох поетичних збірок, неодноразово створював і відеопоезію. За професією Мирослав стоматолог, кандидат медичних наук, автор 27 наукових робіт (в т.ч., у російських, італійських, німецьких, словацьких, грузинських фахових наукових виданнях), співавтор двох патентів щодо ідентифікації осіб за стоматологічним статусом.

У липні сотні книг поповнили бібліотеку Обласного госпіталю ветеранів війни. Акцію провели у межах Всеукраїнського проєкту „Книга захиснику”, який започаткувала і курує Рада молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України. Це чудова можливість подякувати героям, які ціною власного життя і здоров’я борються за свободу і незалежність України
За ініціативи голови Закарпатської ОДА Віктора Микити управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації передало у бібліотечний фонд госпіталю майже 100 праць різних авторів. Ще понад 200 видань у кількох екземплярах.

У липні в Ужгороді, 5 із 6 книг, поданих цього року на конкурс із присвоєння міської премії імені Петра Скунця літераторам та краєзнавцям Ужгорода, допустили до участі в конкурсі за підсумками розгляду днями на першому засіданні конкурсної комісії у міськраді. Зокрема, це книги: Марини Попович-Павлік „Люстерко. Поезії”, Петра Ходанича, Михайла Ходанича монографія „Дерев’яна пластика Закарпаття”; Михайла Сирохмана „Втрачені церкви Закарпаття”, Павла Федаки „Закарпатська „Просвіта” у постатях її діячів (1920 – 2020)», Ігоря Панейка „Малярство. Театр”.
До наступного засідання на початку серпня, члени комісії будуть детальніше ознайомлюватися з виданнями. Премію можуть присудити у трьох номінаціях: художня література; краєзнавча література; альбомне видання.

У липні провели „Зелені канікули”: ГО „Екосфера” почало новий проєкт для дітей-переселенців в Ужгороді. Щоп’ятниці на базі Ужгородської публічної бібліотеки та обласної універсальної бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбувалися пізнавальні заняття для дітей, які опинилися в Ужгороді, рятуючись разом з батьками від війни. За словами виконавчої директорки ГО „Екосфера” Катерини Станкевич-Коваль, запрошують дітей віком від 8 до 14 років. Перші заняття відбулись 8 липня та 15 липня. Організатори намагатимуться включити дітей в життя суспільства, в коло однолітків і зробити це через гру, дослідження, творчі завдання та майстер-класи. Разом з однолітками, діти досліджували фауну і флору регіону під час екологічних ігор, одноденних мандрівок околицями міста, розвивали творчі здібності на майстер-класах, виражати свої переживання через творчість, розмов, дискусій.

З початком повномасштабної російсько-української війни обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка стала хабом зі збору книг українською мовою для ВПО. За 4 місяці ми зібрали і надіслали понад 3000 книжок в Словаччину, Чехію, Польщу, Німеччину, Естонію. Наші книжки успішно доїхали в Таллінн. Радіємо, що українські діти матимуть змогу читати рідною мовою!

У липні в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка стартував новий проєкт „ТАТОhub”, основними місіями якого є: підтримка родин під час воєнних дій в Україні; продуктивне татівство і піклування; дозвілля і розвиток; партнерська підтримка; психологія.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 липня в Ужгороді, у обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась презентація міжнародної комплексної пересувної виставки „Нескорена Україна – 2022”. Це фотографії з міст, що постраждали внаслідок війни, дитячі малюнки, платати та інші екземпляри. Виставка показує глядачеві 100 днів війни. В Ужгороді вона буде до суботи другого липня. Далі понад 1000 експонатів про війну представлять в 15 містах країн-сусідок: Угорщини, Словаччини, Румунії. Мета – показати правду про події в Україні світу. Експозицію підготували в рамках ініціативного проєкту „Європейські маршрути заради перемоги”.

5-7 липня в Ужгороді відбувся триденний пленер для підтримки ЗСУ „На вістрі подій”.  Провели його в межах ЕкоАртПрооєкту „Срібний Дзвін”. У заході взяли участь закарпатські юні художники, а також діти, які тимчасово проживають в області. Крім мистецької частини, метою заходу є підтримка ЗСУ, адже роботи юних митців продаватимуться через аукціон. 

7 липня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулося офіційне відкриття виставки декоративно-прикладного мистецтва „Наш любий кРай”. Свою творчість мукачівцям та гостям міста представили мукачівська художниця, майстриня з художнього розпису по кераміці, культуролог – Оксана Метзгер та її донька художниця Ізабелла Іванова. До уваги поціновувачів декоративно-прикладного мистецтва експозиція представила біля 40 творів на різні теми: закарпатська старовина, закарпатські родзинки, такі як Долина нарцисів, Синевирське озеро, природа, дари природи і квіти, все те, що нас оточує.

11 липня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилась виставка фаянсових та скляних виробів з фондової колекції. Представили ряд експонатів зі скла, порцеляни та фаянсу: тарілки фабричного виробництва часів Австро-Угорщини та Чехословаччини., пляшки з різнокольорового скла та інші вироби. Доповнили виставку вишиваними рушниками.

11 липня в Ужгороді презентували фільм-портрет „Сповідь художника”. Ініціатором та автором стрічки є фотохудожник Михайло Дорогович. Чоловік впродовж півтора місяця знімав інтерв'ю із закарпатським художником та скульптором Іваном Бровді. За словами Михайла Дороговича, у фільмі показав історію місцевого митця, його життя та творчість. Також на презентації фільму Іван Бровді представив альбом своїх робіт під назвою "Іван Бровді. Скульптура, живопис".

12 липня ужгородський скансен запросив на відкриття благодійної виставки-продажу живописних творів „Захищений спокій” митців-мешканців Берегівської ТГ Ярослави Катран та Анатолія Сакалоша. Ярослава Катран – членкиня молодіжного крила Закарпатського осередку Національної спілки художників України. Закінчила Закарпатську академію мистецтв, працює в напрямку пленерного живопису, в стилі імпресіонізму та реалізму. Перевагу надає таким жанрам як пейзаж, натюрморт, портрет. Учасниця міжнародних та всеукраїнських пленерів, авторка трьох персональних виставок. Працює керівником гуртка в Центрі позашкільної освіти у Берегові. Анатолій Сакалош – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Закінчив Ужгородське училище прикладного мистецтва за спеціальністю художня обробка дерева. Працює в кількох напрямках – пленерний живопис, студійний живопис, декоративне мистецтво. Улюблені жанри – міський пейзаж, пейзаж, портрет, натюрморт, декоративні композиції. Автор більше десяти персональних виставок, учасник численних виставок, пленерів, в тому числі зарубіжних.

14 липня в Ужгороді, у художньому музеї ім. Й. Бокшая, відкрилась виставка „Мистецтво перемоги” у межах музейної платформи „Під час війни”. На виставці демонструються твори художників різних поколінь та живописних шкіл (Київська, Харківська, Закарпатська). Тут представлені пейзажі, натюрморти, портрети, жанровими творами. Найближчим часом організатори виставки планують провести благодійний аукціон. Кошти від продажу художніх робіт направлять на підтримку Збройних сил України.

14 липня в Мукачеві, в угорському домі ім. Мігая Мункачі, відкрили виставку живописця Гаврила Глюка до 110-річного ювілею художника. Представили 20 картин у пейзажному жанрі та 17 рафічних робіт талановитого закарпатського художника.  Його картини високо ціняться в Україні та світі. Гаврило Глюк – заслужений діяч мистецтв України. Жив і творив на Закарпатті.

16 липня, в Ужгороді, у переддень відзначення 32-ї річниці Декларації про державний суверенітет України, Спілка фотохудожників Закарпаття презентувала у Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP) виставку „Світлолінії”. В експозиції представлені творчі доробки п’ятьох світлинописців-фотографів, серед яких Василь Боднар, Олександр Рокосовик, Володимир Татарський, Михайло Пецкович та Володимир Ньорба. Учасники вернісажу відзначили, що „Світлолінії” – це лінії життя людини, яке є найвищою соціальною цінністю і гарантується Конституцією України.

23 липня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбувся майстер-клас з художнього розпису по кераміці від мукачівської мисткині Оксани Метзгер. Також були представлені її твори під назвою „Наш любий кРай”.

27 липня, у селі Довге на фасаді ЗЗСО I-III ст. з'явився патріотичний мурал „З надією у майбутнє” талановитої мисткині Анастасії Худ'якової. На малюнку зображена дівчина, яка символізує Україну, з повітряними кульками в руках. А на кульках написи – „Школа”, „Україна”, „Мир”, „Друзі”, „Воля”, „Родина”, „Майбутнє”.  Художниця-муралістка переїхала на Закарпаття з Харкова на 10-ий день повномасштабного вторгнення росії. Її яскраві малюнки вже прикрашають Виноградів, Велику Копаню та Широке, що теж на Виноградівщині.

28 липня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, по-особливому у форматі воєнного стану відзначили День державності України. У замку, де розташований музей, організували виставку просто неба „Страшні реалії війни”. До експозиції „Коли гримлять гармати, музи мовчать» у музеї додалися уламки реальних ракет „Точка-У”, С-300 та інші. Їх можна оглянути на задньому подвір’ї замку. У внутрішньому дворику Ужгородського замку також представлене сучасне озброєння, яким, за сприяння західних партнерів, наші воїни захищають Україну.

29 липня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка художника з Дніпропетровщини Данила Галкіна „Подвійний горизонт”.

У липні через окупацію частини Запоріжчини „BIRUCHIY ART WAR” відбувся на Закарпатті. Тут провели міжнародну мистецьку резиденцію „BIRUCHIY TRANSCARPATHIA 022. ART WAR”. Представили роботи 40 митців з України, Італії, США, Австрії, Великої Британії, Франції, Іспанії, Чехії, Данії та Польщі. Зазвичай захід проводили на Бірючому острові, що на Запоріжжі. Цього року місцем проведення через тимчасове захоплення території російськими військами стало Нижнє Селище Хустського району Закарпатської області. Саме зараз стала ще більш актуальною культурна незалежність українських митців, які були змушені покинути свої міста через агресію війни. Актуалізувалася їхня співпраця з зарубіжними митцями, яка показала силу мистецтва у боротьбі за істину. До експозиції фестивалю увійшли роботи, створені безпосередньо під час проєкту або напередодні. Це, наприклад, класичний живопис, серія плакатів про війну, інсталяції, скульптура, фото й відеодокументація подій в Ірпені, Бучі, Гостомелі та інших українських містах. Ці та інші роботи далі покажуть ще у багатьох країнах: Німеччина, Польща, Велика Британія, Франція, Італія, США, Канада, Японія.

Ужгородський замок незабаром відкриє для відвідувачів нові локації, зокрема підземелля, яке десятки років було зачинене і використовувалося лише як склад. Зараз працівники музею вже вивезли кілька вантажівок ґрунту і привели до ладу одне з оприміщень, де керівник музею планує облаштувати середньовічну експозицію та фотозону для відвідувачів. Іде робота над розчисткою інших кількох приміщень, де будуть виставлені експонати ранніх часів. Із підземелля буде можливість вийти на оглядовий майданчик ужгородського замку. Ужгородці, наші краяни та гості Закарпаття повинні отримати доступ до нових площ музею та чудових краєвидів, які відкриваються із наразі закритої території замку.

У липні в Ужгороді, в археологічному музеї ДВНЗ «УжНУ», організували цикл пізнавальних лекцій про Закарпаття. Вже прочитали лекції завідувач музею Володимир Мойжес про середньовічні церкви Закарпаття, Ласло Зубанич – про добу родини Другетів, які майже 360 років були володарями Ужгородського та Невицького замку. На лекції зібралися слухачі, які цікавляться історією рідного краю, а також архітектурою та археологією. Третю лекцію незабаром читатиме мистецтвознавець Михайло Приймич.

КІНОМИСТЕЦТВО

11 липня в Ужгороді презентували „Сповідь художника” – перший авторський проєкт фотохудожника Михайла Дороговича про скульптора Івана Бровдія.

15 липня у Мукачеві, у молодіжному хабі „Aware Zone”, пройшов другий кінопоказ українських фільмів під відкритим небом. А все для того, щоб ще раз нагадати собі, наскільки талановитими є режисери, оператори, актори та митці, що творять під жовто-синім стягом.

У липні на британському кінофестивалі „Sheffield DocFest” презентували документальний фільм закарпатського режисера Дмитра Грешка „Між небом і горами”. Показ відбувся в рамках програми „Пароль: паляниця”, у якій, зокрема, представили 6 сучасних українських документальних фільмів. Документальний фільм „Між небом і горами” закарпатця став однією з чотирьох робіт з національного конкурсу Docudays UA-2022.

У липні в Мукачеві 13-річний хлопець із Авдіївки Матвій Глазунов створював короткометражні фільми у складній техніці лялькової анімації „Stop moushen”, в якій використовує власноруч зроблені ляльки з вовни. Рятуючись від війни, Матвійко прибув у місто Мукачево і, не покладаючи рук, далі працює над своїми фільмами.

У липні в Ужгороді, біля обласної філармонії (під каштанами), відбувся „Вечір українського кіно”, на якому переглянули народну комедію „Пропала грамота”. Захід організував Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури. Фільм знятий режисером Борисом Івченком за мотивами ранніх творів Миколи Гоголя. Сценаристом виступив відомий український поет Іван Драч. Головну роль у кінострічці зіграв Іван Миколайчук, який не обмежився цим, а взяв найактивнішу участь у створенні фільму, пропонував художні рішення, збирав для аудіодоріжки народну музику та пісні.

У липні в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, презентували кіногру-живе кіно „Міфи забутих предків”. Ідею запропонували колеги з Одеси, які переїхали на Закарпаття через війну.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

6 липня 12-річна ужгородська піаністка Вероніка Гажо стала переможницею конкурсу „Україна-єдина” з композицією «Крізь призму війни”. Це була перша перемога Вероніки як композиторки. До цього вона була лауреатом в багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсах як піаністка.

10 липня на березі Ужа волонтери Руху підтримки закарпатських військових організували вечорниці. У святковому одязі, під музику з танцями ужгородці рушили центральними вулицями міста на берег Ужа, де були смаколики й різноманітні майстер-класи. Таким чином вирішили подарувати містянам свято, а ще зібрати кошти на потреби військових. Завершили ж захід символічним спаленням Кремля.

15 липня ансамбль народного танцю „Кольори Карпат” УжІКіМ виступив на Міжнародному етнічному фестивалі Worldfestival Parade Brunssum 2022 в Нідерландах та зірвав овації глядачів із гаслами „Слава Україні!”. Мета фестивалю – збереження та популяризація культурно-мистецької спадщини народів світу. На запрошення його організаторів у прекрасне місто Брюнсум прибули також мистецькі колективи із 12 країн світу: Словаччини, Італії, Ірландії, Колумбії, Чілі (острів Пасхи), Кенії, Ізраїлю, Сербії, Еквадора, Ірландії, Грузії, Словенії та інших.

 20 липня нова мініскульптурка прикрасила Ужгород. Це Кротик з культового мультсеріалу Чехословаччини. Його встановили символічно до 65-річчя від дня появи анімаційного героя художника Зденека Мілера та 20-ти річчя з дня завершення мультсеріалу «Кротик» на 62 серії. Мультяшний кротик посміхається і вітає усіх перехожих на сходах мосту Масарика до набережної Незалежності. Автор скульптурки – Роман Мурник. Загалом, крім цієї, в обласному центрі ще пів сотні бронзових статуеток.

27 липня у дитячій художній школі в Мукачеві провели майстер-клас з створення архітектурного пейзажу. Предметом уваги став „Замок Паланок”, вишукана історична памʼятка міста. На занятті живопису відвідувачі не тільки вивчили новий стиль мистецтва — графіку, але й зрозуміли, чому необхідно шанобливо ставитись до памʼяток історії та архітектури.

28 липня в Ужгороді, під час пленарного засідання 7-ї сесії обласної ради депутати ухвалили рішення про створення у краї Комунального закладу вищої освіти «Академія культури і мистецтв» Закарпатської обласної ради. Відтак в установленому порядку буде реорганізовано: шляхом приєднання до Комунального закладу вищої освіти «Академія культури і мистецтв» Закарпатської обласної ради – Комунальний заклад вищої освіти «Ужгородський інститут культури і мистецтв» Закарпатської обласної ради та Комунальну установу „Центр професійної підготовки працівників закладів (установ) сфери культури” Закарпатської обласної ради. Інститут пройшовши якісні перетворення від культосвітнього училища до сучасного, інноваційного освітнього вишу європейського рівня, який у складний час для України сприяє збереженню і примноженню духовних цінностей нашого народу.

28 липня Ужгородські музиканти здобули гран-прі на Міжнародному благодійному конкурсі на підтримку України. Ще одне гран-прі здобули викладачі Емерих та Томас Поповичі на Міжнародному благодійному двотуровому конкурсі на підтримку України Австрія-Україна „З миром у серці 2022”, виконавши твір М. Віятика „Карпатські Візерунки” у супроводі „Естрадно-Духового Оркестру” коледжу, керівник – заслужений артист України Ференц Томич.

29 липня в Ужгороді, провеи традиційний благодійний велозаїзд „Big City Ride”.

30 липня в Ужгороді до Дня української державності обласний організаційно-методичний центр культури провів благодійний ярмарок. Митці представили для продажу власноруч виготовлені вироби: сережки, браслети, ляльки-мотанки тощо. Тут можна було й замовити власний портрет.

У липні в Ужгороді, у Боздоському парку, з’явилась нова яскрава атракція: для діток та дорослих запустили маленький потяг на колесах. Такі маленькі потяги уже курсують у Буковелі, Чернівцях, Хмельницькому, Одесі, а до недавніх обстрілів були і в курортній Сергіївці на Одещині. Новий ужгородський потяг – екологічний, на акумуляторі, одного заряду вистачає на 75-80 кілометрів. Розрахований на 38 місць. Дітям дуже подобаються малюнки героїв із улюблених мультиків, музика, кольорові лампочки, якими прикрашений транспорт.

У липні в Ужгороді ГО „Щасливі діти” організовували безкоштовні дводенні квест-пригоди „Дикі племена”. Учасниками цікавої й насиченої прграми були не лише діти-переселенці, а й місцеві.


 

 

Новини

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день