Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2023 - лютий
22 лютого голова Закарпатської облради Володимир Чубірко та заступник голови ОВА Василь Іванчо вручили спільну відзнаку облради та облдержадміністрації – нагрудний знак „За розвиток Закарпаття” – Борису Івановичу Кузьмі за вагомий особистий внесок у розвиток образотворчого мистецтва краю, високу професійну майстерність та з нагоди 65-річчя від дня народження. Борис Кузьма – голова Закарпатської організації Національної спілки художників України, народний художник України, член Національної академії мистецтв України. Спікер облради подякував художнику за сумлінну працю, яка розвиває і примножує закарпатську школу мистецтв, побажав йому міцного здоров’я, наснаги і творчого довголіття. Іменинник навзаєм висловив вдячність керівництву краю за підтримку та поділився цікавою власною історією, коли за одну ніч розробив ескіз нагрудного знаку, який нині мав честь отримати і він.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 лютого в Ужгороді, у великій залі філармонії, відбувся вечір пам’яті високопрофесійної педагогині Людмили Шапран. Закарпатців та гостей міста запросив фортепіанний дует молодих геніальних виконавців – внучка артистки Катерини Шапран та Балаж Фазекош. У програмі прозвучали твори Доменіко Скалатті, Йоганеса Брамса, Фредеріка Шопена та Ференца Ліста. Людмила Шапран − це частина історії музичної школи, любляча мама і бабуся, викладачка, яка виховала величезну кількість відомих музикантів. За понад 50 років роботи вона була зразком жіночості, високої культури, ерудиції, професійності, завзятості, вміння досягати поставлених благородних цілей, а також зразком фанатичного служіння професії.
2 лютого ужгородська співачка Беатріс Бучок, яка наразі навчається в Ужгородському музичному коледжу ім. Д. Задора, записала чергову пісню — „У невагомості”. Одразу було відзняте й відео до пісні. „У невагомості” — пісня-роздум, пісня-„історія одного кохання”, пісня-розмова зі своєю підсвідомістю. Інколи буває важко прийняти якесь рішення, зробити той чи інший вчинок, зробити крок назустріч, бо є сумнів, страх, соціум, невідомість і багато чого іншого. І ти поринаєш у відчуття „невагомості”…Музику написала сама Беатріс, автор слів — Беатріс Бучок та Наталія Будай. Пісня увійшла вже у перелік рекомендованих пісень для українських радіостанцій від FDR Media (музичний і програмний сервіс для радіо та телебачення) та доступна на всіх музичних майданчиках.
4 лютого гурт з Мукачева „EvenTBand” опублікував романтичну композицію „Ти і Я” на своєму каналі у YouTube. Гурт випустили чорно білий кліп, в якому хочуть показати, що навіть в такі важкі для нас дні, кохання повинно жити. На великій відстані один від одного, закохані, які не бачились довгий час, але вони разом, кохають підтримують і чекають, коли будуть поруч.
5 лютого у Мукачівському драматичному театрі відбулись вистави для дітей „Веселий фокусник” – музична казка для дітей Григорія Лисенка та „Примадонни” – запальна комедія із переодяганнями та танцями за п’єсою „Провідні акторки” („Leading Ladies”) Кена Людвіга – видатного сучасного драматурга та кращого бродвейського комедіографа останнього десятиліття.
7 лютого в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбувся концерт відомого гурту „Без Обмежень”. Це була синергія шаленої енергії музикантів та щирі емоції глядачів у залі, що залишаться ще надовго. „Вільні люди” – це шостий студійний альбом у дискографії „Без Обмежень”. На створення платівки їх надихнули українці. Під час концертів музикантам пощастило зустрітись з різними людьми та дізнатись про їх унікальні історії. У цих людей, не зважаючи на розмаїття, виявилось багато спільного – українського, душевного, волелюбного. Це пісні з Україною в серці, в яких кожен впізнає себе. Ця музика про нас, таких різних, але єдиних, про наші вчинки, життєві події та почуття, про нашу незламність і незалежність – характер нації, що витримав випробування часом.
8 лютого в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, заступник директора театру, актор Рудольф Дзуринець разом із командою запустив театральне шоу „Вечір за кулісами”. Воно незабаром буде доступне на YouTube-каналі. Гостями першого випуску стали актори Степан Барабаш та Михайло Фіщенко. Триватиме шоу до пів години, виходитиме, попередньо, раз на тиждень. Окрім шоу, команда театру запустила нову рубрику у Фейсбуці — „Актори без масок”, де з кожним актором театру роблять невелике бліц-інтерв’ю.
11 лютого в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась оновлена ексцентрична комедія „№ 13”. Її автором є британець Рей Куні, один із найвідоміших комедіографів сучасності. До його знакових комедій належить і „Він, вона, вікно, небіжчик”, яка на театральних сценах часто йде під назвою „№13”. Прем‘єра вистави в Ужгороді відбулася у 2018 році, але в суботу гралася практично в оновленому складі, де змогли проявити себе нові актори найбільшого театру Закарпаття.
12 лютого в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на юних глядачів чекала дитяча казка Марини Смілявець „Майстри чудес”.
12 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся музичний вечір „Від серця до серця”. Романтично і ніжно відсвяткувати День святого Валентина запросили солісти обласної філармонії – заслужений артист України Олександр Садварій та Галина Гаврилко. Гарним дарунком став і виступ юних артистів – Анни Гаврилко, Марії Дір, Олександри Дір та Олександри Шебели. А учасники Дитячого хору воскресної школи „Образок” та вокально-хоровий колектив „ELEOS” (керівник – Ангеліна Алексій) додали особливого шарму концертній програмі.
13 лютого у Мукачівському драматичному театрі відбулась грандіозна прем’єра – вистава „Венздей” сучасного українського теату (м.Київ). Неперевершена режисура Дмитра Рачковського, чарівні декорації, приголомшливі костюми, багатогранна та прониклива гра акторів перенесли глядачів в таємничу школу Nevermor та подарували незабутні емоції на довгий час.
13 лютого Мукачівські вокалісти виступили з концертною програмою для захисників. З нагоди прийняття присяги окремих військовослужбовців, талановиті й творчі мукачівці подарували їм справжнє музичне свято. У виконанні Катерини Могилевець, Мартіни Кельман, Сергія Паллага та Юлії Копач звучали патріотичні та ліричні українські пісні.
14 лютого в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ гастрольної вистави „Ревізор” театру антрепризи. Нереально смішна вистава. Улюбленці публіки та відомі актори у класичній комедії „Ревізор” змогли підняти настрій глядачеві у цей нелегкий час. Адже класика, можливо, не завжди в моді, але завжди доречна. Знаменитий „Ревізор” хоч і написаний півтора століття тому, залишається вельми сучасною комедією про авантюристів та шахраїв, — надто вже явні напрошуються паралелі. Єдиний показ цієї вистави в оригінальному складі (Олексій Вертинський, Лілія Ребрик, Володимир Горянський та багато інших відомих акторів) відбулася в теплій і освітленій глядацькій залі Закарпатського муздрамтеатру.
14 лютого в Ужгороді, у День закоханих, у Мукачівському драматичному театрі відбулась прем’єра вистави „Коханці”.
17 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, лунали вальси та польки Йоганна Штрауса. Якщо музика легка, свіжа, піднесена та з весняним подихом, то це Йоганн Штраус навідується до меломанів крізь століття, непомітно визираючи з нот своїм вальсом „Весняні голоси”. Цим твором розпочав концерт Академічний симфонічний оркестр обласної філармонії. Одна з родзинок концерту – полька, яка виконується зі звучанням ковальських інструментів того часу. На ковадло – підставці для оброблення металів куванням – зіграв студент музичного коледжу ім. Дезидерія Задора Петро Фленько.
17 лютого юні актори театральної студії „Provocator” в Ужгороді представили сільську комедію „Бравий Стас”.
24 лютого в Мукачеві Сергій Бабкін зіграв свій ексклюзивний „Квартирник”— спеціальну програму для своїх прихильників, в якій є місце не лише улюбленим пісням і новим творам, але й спілкуванню. У році, шо минув, Сергій Бабкін відіграв 57 благодійних концертів, кошти з них були відправлені на потреби ЗСУ, дітям, госпіталям і переселенцям — це 212 000 євро. Та більше 10 000 концертних донатів.
25 лютого в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась музична вистава „Мауглі” за твором Р.Кіплінга.
25 лютого в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ „Маріупольської драми” (режисер – Є. Тищук, автор п'єси – О. Гаврош). Маріупольська Драма – так називали між собою театр, розташований у самому серці Маріуполя, мешканці міста, який був місцем зустрічей, побачень, точкою орієнтиру. Маріупольська Драма – театр, на який 16 березня 2022 року російська авіація скинула надпотужні бомби, перетворивши Храм Мистецтва на руїни, що стали останнім притулком для сотень безневинних людей. "Маріупольська Драма" – вистава-сторітеллінг, свідчення акторів Маріупольського драмтеатру, які перебували в епіцентрі подій російського військового злочину і вижили. На сцені глядач бачить кілька історій: Віри Лебединської, Дмитра Муранцева, Олени Білої, Ігоря Китриша, Матвія Китриша. Вони розповідають, як намагалися вижити в драмтеатрі: співачка, студент і акторська родина з сином-школярем – Матвієм.
26 лютого в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ казки Марини Смілянець „Майстри чудес”, а о 18.00 – закарпатська сага „Жменяки”.
27 лютого у Мукачівському драматичному театрі на дітей та дорослих чекала весела повість-казка за мотивами творів відомого англійського письменника Алана Мілна про ведмедика Вінні-Пуха та його друзів, що стала справжнім шедевром англійської дитячої літератури і очікувано завоювала серця не одного покоління маленьких глядачів по всьому світу.
28 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма, присвячена „королю музичних інструментів” − органу, який за звуковою палітрою та багатством засобів музичної виразності займає перше місце серед музичних інструментів. Талановита органістка Наталія Лендєл разом з Академічним камерним оркестром філармонії представили публіці твори італійського композитора Отторіно Респігі.
28 лютого в Ужгороді презентували словацькі казки, написані дітьми. Це вже четверта така збірка. У ній історії та ілюстрації дітей різного віку. Є серед них і казка та малюнки ужгородських школярів – учнів 4-ї школи. Обкладинка збірки у жовто-блакитних тонах в підтримку України.
У лютому в Ужгороді, популярний український автор і виконавець Сергій Бабкін відграв концерт у форматі квартирника. З першого дня повномасштабного вторгнення росії співак відіграв понад 50 благодійних концертів – у Європі, США Канаді, а зароблені кошти направив на зміцнення армії й допомогу переселенцям. У програмі виступу – улюблені пісні та роботи, написані за часи війни: композиції з мініальбому „Далі ми самі”, нова версія „Я солдат” та багато іншого.
У лютому академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв один із перших в Україні почав знімати самостійні тизери до вистав. З англійської мови слово „teaser” перекладається як „дражнилка”. Мета цього рекламного продукту – зацікавити (роздражнити) аудиторію, у ньому обов’язково має міститися певна загадка, недомовленість. Ми звикли, що тизери знімають для реклами художніх фільмів, а от передпрем’єрне відео про театральні вистави поки що є новинкою.
Закарпатський народний хор минулого року провів 94 концерти та зібрав 200 тис грн для ЗСУ. Половина з концертів — безкоштовні. 16 концертів провели в Італії, Німеччині, Австрії, Хорватії, Угорщини та інших країнах ЄС для понад 20 тисяч глядачів. акож Закарпатський хор нагороджено орденом Всесвітньої культурної дипломатії у США. А ще співочо-музичний колектив із Закарпаття назвали феноменом культурного надбання України у німецькому журналі „Lambert”. Працівники хору запустили проєкт „Зіркове майбутнє Срібної Землі” для підтримки талановитої співочої молоді та працюємо над рядом інших музичних проєктів.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось чергове засідання клубу „Говори українською”, яке було присвячене відомому поету та громадському діячу Дмитру Павличку. Учасники зачитали його біографію та поспівали знану пісню „Два кольори”. Крім того збагатили словниковий запас новими українським словами і продовжували вивчати слова-пароніми.
3 лютого на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка були опубліковані методико-бібліографічні матеріали „Василь Поп – фундатор закарпатського літературознавства", присвячені 90-річчю від дня народження кандидата філологічних наук, критика.
3 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся захід, у рамках проєкту „ТАТОhab” на тему: „Емоційне вигорання: як горіти, а не вигорати?” Учасникам запропонували розібратися в природі емоційного вигорання: як і чому це трапляється, які ознаки можна помітити в себе та в оточенні, коли відбувається вигорання. А найголовніше – підказали, як вчасно зупинити цей непродуктивний емоційний стан.
5 лютого у м. Свалява, у кав'ярні „Kvitkova”, відбулася творча зустріч з Мирославом Дочинцем – прозаїком, філософом, публіцистом, членом Національної спілки письменників України та Асоціації українських письменників. Книголюби та поціновувачі закарпатської літератури у неформальній атмосфері мали змогу поспілкуватися з відомим закарпатським письменником. Розмова-роздум на філософські теми й завжди актуальну тему вічності захопили увагу присутніх. Мирослав Дочинець автор більше 20 книг на різну філософську тематику. Літературний вечір проходив на підтримку ЗСУ.
7 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась творча майстерня „Креативна годівничка” – інформація орнітолога, ідеї художниці, поради майстра. Виготовлені орнітологічні таблички будуть встановлені на набер. Незалежності; екологічні годівнички з дерева та кераміки – розміщені на території Скансену. Для всіх учасників додатково відбулася екскурсія музеєм архітектури та побуту.
8 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось засідання групи психологічної підтримки. Зустріч була присвячена музичній терапії. За допомогою давнього музичного інструменту учасники разом знімали рівень напруги і покращували психоемоційний стан.
9 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, ТАТОhub запросив родини на дискусію про мову. Як змінюються мови, скільки їх взагалі існує у світі, чи справді колись існувала лише одна мова і один народ, чи створює мова реальність? Відповіді на ці питання дав професор Харківського університету міського господарства ім. Бекетова, доктор філософських наук, лінгвіст та історик Ігор Рассоха.
10 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація нових книг Наталії Дурунди „За брамою пекла” та „Під клеймом OST”.
13 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, напередодні Дня святого Валентина, відбувся музично-поетичний квартирник „Love is”.. У програмі: авторські пісні від Сергія Летучого (м.Старобільськ), поезія від Віктора Новграді-Лецо та Ніни Шпиток, музичний виступ гурту „Вабливий кіт” (м.Ужгород). Організатори пригостили присутніх легендарними жуйками „Love is”.
13 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, була опублікована нова віртуальна виставка, яка представляє художні твори про події російсько-української війни. Тема війни надзвичайно болюча, торкається серця кожного українця, отже увага до таких книг є цілком зрозумілою. Як показує історія літератури, війна – це не лише біль, жах, руйнування та смерть, а ще й потужний каталізатор для розвитку літератури.
14 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась творча майстерня „Солодкий оберіг” – символіка орнаменту, розпис пряників.
14 лютого у День закоханих, у бібліотеці Рахова, вчили та розповідали про любов, та походження свята. Окрасою заходу стала оригінальна яскрава тематична фотозона, яку для діток підготувала бібліотекар читальної зали. Користувачі бібліотеки із захопленням її розглядали та фотографувалися біля неї на згадку. В свою чергу, бібліотека вітала відвідувачів солодкими та яскравими подарунками, створюючи гарний настрій та приємний спогад. Саме у цей найромантичніший день у році, коли, здається, кохання витає у повітрі, відбулося рандеву з книгою.
15 лютого в Ужгороді, на території Ужгородської філії ПрАТ „Закарпаттяобленерго”, презентували новий випуск поштових марок „Воїни світла. Воїни добра”. Це подяка від усіх українців працівникам служб життєзабезпечення, котрі докладають титанічних зусиль для відновлення та підтримки нормального функціонування нашої інфраструктури. „Дорожники”, „Зв’язківці”, „Енергетики”, „Водопостачальники” та „Газовики” – кожна марка присвячена фахівцям окремої сфери. Попри війну, вони щодня невтомно працюють, щоб країна боролася та розвивалася.
15 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось чергове засідання клубу „Говоримо українською” на якому учасники клубу дізнались про традиції святкування Масляної в різних регіонах України, а також вивчали назви побутових речей українською та українські прислів'я. До прикладу, російське прислів'я „Друг познается в беде” українською звучить „Як прийде туга, пізнаєш друга” та інші. Захід відбувся в рамках проєкту „Простір єдності та підтримки”.
18 лютого у Виноградові письменниця-езотерик Ірина Стефанюк презентувала свої повісті. Ірина Стефанюк, авторка книжок „Ти хочеш яблуко?” і „Тут і там” більш відома в краї як наставниця з йоги. Вона має широке коло своїх учнів, слухачів, з якими професійно займається в Ужгороді. Тому філософія йоги стала важливою складовою особливо другої частини її літературної дилогії. Свій виступ на зустрічі, яка відбулася у читальній залі Виноградівської публічної бібліотеки, пані Ірина присвятила суті давньоіндійської езотерики, викликавши жвавий інтерес серед учасників презентації. Це засвідчили численні запитання, які стосувалися йоги. Модератором зустрічі була директорка бібліотеки Каталіна Вашкеба, яка від імені присутніх виноградівців подякувала Ірині Стефанюк за цікаву розмову.
20 лютого в Ужгороді до 87 річчя з дня народження видатного вченого й письменника Миколи Мушинки вийшла чергова книга його авторства „Крізь час і простір”.Вона присвячена українському мистецтву та найширшому колу питань, пов'язаних з темою. Академік відомий у колі редакційної колегії "Енциклопедії українознавства", "Енциклопедії сучасної України", в різних університетах України, в Українському вільному університеті в Мюнхені, в деяких університетах США та Канади. У його доробку понад 170 окремих книжкових видань, біля 3 тисяч наукових публікацій.
21 лютого в Ужгороді, на пл. Театральній, відбувся поетичний марафон „Єднаймося в мові”. До Міжнародного дня рідної мови Обласний організаційно-методичний центр культури вирішив провести поетичний марафон. Під час заходу кожен охочий зміг прочитати свою улюблену поезію або уривок із прозового твору українською мовою і таким чином долучитися до великої мети – утвердження української мови та зміцнення національної єдності.
21 лютого в Мукачівській міській бібліотеці для дітей відзначали день рідної мови зі своїми ще зовсім маленькими, але такими щирими українцями та україночками – вихованцями ДНЗ 12 група „Ромашка”. Діти дізнались історію виникнення свята та переглянули повчальний мультик „Легенда про мову”.
22 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась творча майстерня „Гендерні нюанси мови: від етики спілкування до юридичних документів”.
22 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, на численні прохання відвідувачів, відбулась зустріч групи психологічної підтримки. Говорили про подорожі як ресурс для відновлення психоемоційного стану.
22 лютого на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка стала доступна нова база даних „Полеглі воїни Закарпаття в російсько-українській війні”. На жаль, вона поповнюється новими іменами. Ми хочемо, аби всі пам'ятали наших героїв, які віддали свої життя за Україну.
23 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся перегляд та обговорення фільму „Черкаси”, показ якого присвячено роковині боротьби українців проти повномасштабної агресії росії.
24 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся майстер-клас з виготовлення брелоків-оберегів нашим захисникам та захисницям.
25 лютого в Ужгороді, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка, до 60-річчя від дня народження відомого письменника, журналіста, голови Закарпатської організації Національної спілки письменників України Василя Кузана.
25 лютого в Ужгороді до дня народження Лесі Українки обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка запропонувала ознайомитися із власним збірником „Закарпатська Лесіана”, який доступний і онлайн. Це – перша спроба зібрати матеріали про вплив творчості письменниці на громадське і культурне життя краю.
26 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся показ стендап-комедії Михайла Журавля „Тихо начитаний”. Михайло Журавель директор Одеського культурного центру, генеральний продюсер національного фестивалю театрів „Молоко” в Одесі, Миколаєві, Херсоні, експерт Українського культурного фонду, батько 3 дітей, який прочитав 300 книг написав стендап-комедію, ґрунтовану на власному досвіді читання та плекання цієї чесноти у своїх дітях. „Тихо начитаний” про українську книгу та літераторів Андрія Любку, Мирослава Дочинця, Сергія Дзюбу, Артемія Кірсанова, Василя Піддубного, Віталія Запеку, Братів Капранових, Юрія Журавля. Більшість з написаних та згаданих вище нині в ЗСУ або волонтерять.
27 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась творча майстерня „Таємнича логопедія” – наука, яка потрібна всім, від дітей до поважного віку.
27 лютого на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був започаткований новий відеопроєкт „Книжкове безсоння”, який познайомив читачів з романами Наталії Дурунди „За брамою пекла” та „Під клеймом OST”. Ведучі проєкту – Надія Яблонська та Євгенія Напуда.
28 лютого на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був започаткований новий відеопроєкт „Мистецьке Закарпаття” – проєкт про митців нашої Срібної землі, які прославили Закарпаття на всю Україну і світ. Перший випуск проєкту познайомив із неординарною особистістю з нестандартним поглядом на життя та творчість – Павлом Бедзіром. Митця нема з нами поруч вже понад двадцять років, але його ім'я та твори й досі є популярними. Ведучі: працівниця відділу проєктної та соціокультурної діяльності Юлія Соломонюк та працівниця відділу обслуговування користувачів Вікторія Павлович. Сценарист: працівник відділу обслуговування користувачів Віктор Новграді-Лецо.
У лютому в Ужгороді, на базі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, за ініціативи Департаменту культури Закарпатсьеої ОДА тривав збір літератури українською мовою для військовослужбовців. Збирали: історичну літературу, художню літературу про історичні події, українську та світову класику (окрім російської), фантастику, нон-фікшн.
До 70-річчя Дмитра Кременя у Вашингтоні, протягом березня-квітня 2023 року, вийде книга-білінгва „Скрипка з того берега”. Над цією книгою поет Дмитро Кремінь та його син Тарас працювали з 2016 року. До неї увійшли 67 віршів, написані у різні періоди. В основу книги покладена поетична збірка Дмитра Кременя „Скрипка з того берега”, яка видана у видавництві „Іліон” у 2016 році. Тоді ж батько та син почали працювати над перекладом книги. Тарас Кремінь виступив упорядником та редактором проєкту.
У лютому монографії ужгородського вченого, дипломата, юриста Алена Панова були включені до фондів бібліотек провідних світових університетів та, відповідно, потрапили до всесвітнього бібліотечного каталогу Worldcat. Йдеться про книги „Масарик і Закарпаття” та „Державність Закарпаття в політико-правовій діяльності Т.Масарика”. Обидва видання досліджують історію та правовий статус Закарпаття у період між двома світовими війнами – якими були альтернативи розвитку краю після завершення Першої світової війни, як тривав і чим завершився переговорний процес на Паризькій мирній конференції, в якому статусі край перебував після його завершення.
„Школа вихідного дня” для переселенців та місцевих учнів діє в Ужгородській публічній бібліотеці. Малечі навчання у вихідний – до душі. Весела руханка, із якої починаються заняття „Школи вихідного дня” в Ужгородській публічній бібліотеці, не лише налаштовує на бадьорість та позитивний настрій, а й допомагає вивчати англійську. Ще тут показують прості лайфахи, як вирішувати складні математичні задачі, а також діти в інтерактивній формі закріплюють знання з української мови.
У лютому докторка філологічних наук, професорка кафедри соціології та соціальної роботи Ужгородського університету, експертка офісу Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин, член Соціолінгвістичної комісії при Міжнародному комітеті славістів Галина Шумицька стала лауреаткою премії ім. Дмитра Нитченка. Премію присуджують за оборону й пропаганду українського слова, популяризацію національної літератури і культури загалом.
У лютому Закарпатська ОВА масштабувала добру традицію з підтримки захисників: започатковула новий проєкт „Книги перемоги” і закликала долучатися до нього всіх охочих. Людей закликали підписувати свої улюблені українськомовні видання, залишаючи нашим військовим найтепліші слова вдячності та побажання якнайшвидшої перемоги над ворогом. Закликали приносити книги на різну тематику в приміщення адмінбудівлі ОВА, обласної бібліотеки в Ужгороді чи в школи у громадах. Звідти вони попрямують на передову до наших бійців і згодом залишаться в деокупованих містах. Закликали робити світлини з підписаними книгами, публікувати їх у соцмережах із хештегами #Книгиперемоги, #Воїничитають, щоб про акцію дізналося якомога більше людей! Ділимося „книгами перемоги” з тими, хто виборює Перемогу для нас.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 лютого в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилась виставка ескізів сценографії та костюмів до постановки опери М. Лисенка „Тарас Бульба”. Художник-постановник – заслужений художник України Григорій Батій.
1 лютого у Виноградові, у виставковій залі «Імпасто», відкрилася перша виставка митця Олександра Етвеша. Представлені на виставці роботи – це різьба по дереву та коренепластика. Його твори вражають образністю та скрупульозністю виконання.
2 лютого у галереї „Ужгород” відкрилася персональна виставка Володимира Микити. Художнику виповнилося 92 роки. Незважаючи на поважний вік і поганий зір, народний художник України Володимир Микита продовжує працювати. До свого дня народження він презентував шанувальникам нову виставку. Експозиція складається з написаних торік 36 творів сучасного живопису, а також кількох робіт попередніх років.
2 лютого в Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, відкрили виставку „Зимова казка”. На виставці представлено 37 картин виконаних акрилом – це роботи учнів художньої студії Natalia Rybar, дітей віком 5-14 років, та 6 картин виконаних олією на майстер-класах художниці.
5 лютого в Ужгороді, у скансені, відбувся майстер-клас із виготовлення стрітенської свічки від майстрині Вікторіх Симкович.
5 лютого в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї імені Т. Легоцького, старші наукові співробітники музею Крістіна Балла та Вероніка Петрушка провели екскурсії для групи військовослужбовців. Військові дізналися про історію нашого краю та міста, ознайомилися з оригінальними експонатами та мали можливість поставити численні запитання екскурсоводам.
9 лютого в Ужгородському замку відкрилась виставка „Хуст і Хустщина”. Ці місця почасти із несподіваних ракурсів зображені на світлинах місцевих художників Олександра Рокосовика та Володимира Татарського. Мистецький захід відбувся в межах світлино-краєзнавчого проєкту „Моя мала Батьківщина”. Попри складний час, творча робота закарпатських фотохудожників в умовах війни триває. І саме такі виставки, покликані подарувати глядачу естетичне задоволення, відволікти від напруженої ситуації та переживань, вкотре привернути увагу до природної краси та архітектурної спадщини рідного краю.
9 лютого у камінній залі Мукачівської художньої школи імені М. Мункачі відбулося відкриття виставки „Графіка”, на якій були представлені роботи учнів школи. Виставка представила різні стилі графіки. Для виконання графічних творів учні використали олівець, чорні гелеві ручки, фломастери. Основними засобами зображення традиційно стали лінія, штрих, крапка, гра контрасту, світла й тіні. Деякі твори створені в техніці ліногравюри і віддруковані на друкарському станку.
9 лютого в Ужгороді, у залах обласного художнього музею імені Й. Бокшая, відкрили спільну виставку Закарпатської академії мистецтв і Харківської держакадемії дизайну та мистецтв. Колективи презентували експонати з нагоди ювілеїв – 20-річчя створення закладу вищої мистецької освіти на Закарпатті та 60-річчя харківської вищої школи дизайну. Очільники навчальних мистецьких закладів Олександр Соболєв та Іван Небесник підписали договір про співпрацю, чим засвідчили плани найзахіднішої та найсхіднішої українських академій і надалі проводити спільні акції. Музичне вітання глядачам подарували представниці Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д.Є.Задора.
11 лютого в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбувся публічний захист дипломних робіт рівня „Магістр” студентів Закарпатської академії мистецтв. Цьогоріч екзаменаційну комісію очолив ректор Харківської державної академії дизайну та мистецтв Олександр Соболєв. Свої проєкти захищали 20-ть магістрів зі спеціальностей „Дизайн” та „Образотворче мистецтво” ЗАМ у сфері графічного дизайну, дизайну середовища та живопису.
13 лютого в Ужгородському скансені відбувся майстер-клас з виготовлення „котиків для закоханих муркотиків”. Замість традиційних атрибутів Дня святого Валентина – котики з ниток. Асоціюються передусім із теплом та затишком. Котиків виготовляли під час чергового під пильним оком та з допомогою вправних рук ужгородської майстрині Людмили Губаль.
14 лютого у Мукачеві провели майстер-клас для дітей „Валентинки своїми руками”. Традиційно в цей день хлопці та дівчата дарують один одному подарунки та валентинки, найприємніші із них – зроблені власноруч. Дітки старанно віднеслися до роботи, вирізали паперового ведмедика та розмальовували дерев’яні сердечка з різними вирізьбленими малюнками, який обирали для себе самі. Кожен намагався втілити свою фантазію, зробити валентинку особливою та неповторною, багато діток створили патріотичні листівки.
14 лютого в Ужгородському музеї малюки виготовили ляльки-мотанки. На День закоханих готували для дорогих нам людей у дарунок ляльки-мотанки, а на Стрітення – свічки, які своїм ароматом наповнюватимуть вірою у краще. Благодійні майстер-класи проводилися для діток 5-12 років, яких прийшли підтримати найрідніші їм люди.
15 лютого в Ужгородському скансені відбулося відкриття виставки авторської друкованої графіки „Графіка з Харкова”. До експозиції увійшло 75 робіт у техніці офорт викладачів Харківської державної академії дизайну та мистецтв: Владислава Христенка, Ільдана Яхіна, В’ячеслава Старченка, Олександра Смородина, Відаді Алієва та Наталії Войцені. Виставка покликана продемонструвати чим сьогодні живе харківська школа графіки, в якому ментальному й матеріальному просторі вона зараз існує, що обмежує, а що поширює кордони її мови, чим є її регіональний харківський варіант, яким є зараз обличчя національної за формою і світової за технічними й пластичними спрямуваннями графічної мови.
15 лютого в Ужгородському замку представили виставку польського фотографа „Жешув. Мінімалізм”. Мистецький захід реалізований в межах багаторічної співпраці Спілки фотохудожників Закарпаття із закордонними колегами. Виставка є початком міжнародного проекту „Світ підтримує митців України”.
16 лютого в Ужгороді відкрили камерну виставку представника першого покоління Закарпатської школи живопису Дюли Ійяса. Він народився в Ужгороді, мистецьку освіту здобув у Мюнхені, працював ілюстратором у The New York Times, удосконалював художню майстерність у Парижі! Краєзнавчу статтю про творчий та життєвий шлях минулого року у своїй розвідці опублікувала дослідниця історії нашого краю Тетяна Літераті. Саме ця краєзнавча стаття і надихнула наукових співробітників Закарпатського обласного краєзнавчого музею імені Т. Легоцького зорганізувати камерну виставку творів Дюли Ійяса, які експонуються вперше.
18 лютого в Ужгороді, на залізничному вокзалі, у День єднання, урочисто відкрили фотовиставку „Єдність заради майбутнього”. Присвятили її вдячності тим, хто захищає Україну. На світлинах, що розмістилися у залі очікування – різні етапи евакуації дітей поїздами «Укразалізниці» з різних регіонів держави. Реалії війни у такому ракурсі побачили 4 фотографи і об’єднали у тематичну виставку „Єдність заради майбутнього”. З 24 лютого вокзал Ужгорода прийняв пів мільйона людей. По 5-6 евакуаційних потягів привозили за добу понад 120 тисяч осіб. Було страшно. Найважче – емоційно, фізичне навантаження – відійшло на другий план. Але впоралися завдяки волонтерам – за що їм велика подяка. Виставку презентували урочисто у День єднання. Ознайомитися із тематичною експозицією на залізничному вокзалі Ужгорода можна протягом місяця.
18 лютого у галереї „Ужгород” відкрили традиційну щорічну обласну виставку графіки Закарпаття. Привітав учасників та гостей заходу з відкриттям директор департаменту культури Закарпатської ОВА, заслужений артист України Євген Тищук. Теми робіт довільні – всі вони відбиралися напередодні і кожен автор мав можливість здивувати колег чи глядачів своїм новим витвором або ж заявити про себе.
19 лютого в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, що базується в Ужгородському замку, діяла експозиція „Коли гримлять гармати, музи мовчать”, де широко представлені оригінальні експонати про учасників Євромайдану в Ужгороді, області та Києві. Тут показані їхні особисті речі, захисне спорядження, історичні світлини та прапори. Серед найбільш цінних експонатів, носилки на яких виносили поранених бійців з місць бойових дій, вогнегасник, саморобні щити та бронежилети. Центральне місце в залі займають портрети Героїв Небесної сотні. Вони стали першими жертвами в подальшій російсько-українській війні, розпочатої окупантами навесні 2014 року, яка триває до сьогоднішнього дня. В день Героїв Небесної сотні в експозиції горіли лампадки.
19 лютого у Мукачеві відновили відкриті екскурсії. Після кількамісячної перерви для жителів та гостей міста знову будуть проводити відкриті екскурсії. Вони безкоштовні, а приєднатися до дійства можуть всі бажаючі. Цієї неділі гідом був Олександр Шершун. Він провів оглядову екскурсію центром Мукачева. Присутні дізналися, яким раніше був міст через Латорицю, почули про історію міської синагоги, здивувалися, коли почули, що першою електрифікованою будівлею міста був театр, а Кирило і Мефодій це переплавлені Леніни з Берегова та Мукачева. Також екскурсантам розкрили секрет пам’ятника святому Мартину, розповіли де потрібно терти пам’ятник сажотрусу, щоб привабити вдачу та ще багато чого цікавого. Не дивлячись на дощову погоду, на відкриту екскурсію цього разу прийшло близько пів сотні людей. Наступні екскурсії будуть присвячені католицькому собору святого Мартина, старій аптеці та ін. За планом, пізнавальні зустрічі влаштовуватимуть кожні треті вихідні місяця.
21 лютого в Ужгороді, у приміщенні кав’ярні „Фолкс” (вул.Ф. Ракоці, 12) відбувся благодійний артпроєкт ужгородської художниці Оксани Брензович „Не в кольорі війни”. Це благодійна виставка-продаж робіт живопису та авторських шовкових хусток. Мета: придбати карету швидкої допомоги для ЗСУ.
22 лютого в Ужгороді, у Скансені, відбулось відкриття виставки абстрактного живопису „Чорна Лютий”. На ній представлено доробки восьми потужних митців сьогодення: Владислава Габди, Василя Кадара, Антона Ковача, Володимира Ульянова, Павла Ковача, Руслана Тремба, Тараса Табаки та Михайла Ходанича. Автори цією виставкою бажали показати емоційність через пітьму. Чорний колір – це не колір, а його відсутність: творець хоче показати, що існує за ним. Художник Антон Ковач поділився спогадами про те, як зародилася ідея самого мистецького проєкту. На його переконання, чорний колір – це глибокий символізм: за його допомогою у всіх можливих відтінках художник виносить своє бачення пережитого за рік.
22 лютого із нагоди 179-ої річниці з дня народження Мігая Мункачі відбулася інтерактивна програма для учнів загальноосвітньої школи №3 імені Ференца Ракоці ІІ в Мукачеві. Організатором програми став Угорський дім імені М. Мункачі та Закарпатський обласний угорський драматичний театр. Мі́гай Му́нкачі — угорський живописець німецького походження, зачинатель і творець угорського реалістичного живопису. З дозволу громади Мункача він отримав прізвище Мункачі, яке вказувало на походження митця.
23 лютого в Ужгороді, в одній із аудиторій Закарпатської академії мистецтв, до річниці повномасштабного вторгнення погасили марку „ПТН ПНХ!”. Рік тотального спротиву нашого народу надихнув увесь вільний світ. Такий меседж вкладений у нову марку від „Укрпошти” „ПТН ПНХ!”. Основою ескізу стало графіті відомого британського вуличного художника та активіста Бенксі, яке він зробив на стіні зруйнованого будинку в Бородянці на Київщині. Малюнок із дзюдоїстом, котрого відправив у нокаут хлопчик, символічно доповнюється всім відомою абревіатурою ПТН ПНХ. Місце погашення марки обрали невипадково, адже частину коштів з продажу марки спрямують на відновлення навчальних закладів, які постраждали від російських ракет. Тираж маркового аркуша становить 250 тисяч примірників. Придбати їх можна в одному з відділень „Укрпошти”.
24 лютого у місті Порто (Португалія), відбувся благодійний вечір „Jantar Solidario”, на якому присутні мали можливість придбати вироби, виготовленні майстрами народної творчості під час майстер-класів та культурно-мистецьки заходів в ужгородському скансені. Таким чином обласний музей народної архітектури та побуту долучився до благодійної акції зі збору коштів для перевезення гуманітарної допомоги з Португалії до України.
28 лютого в Ужгороді, на території обласного краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького відкрилася експозиція, яка відтворює інтер’єр європейської кав’ярні початку 21 століття.
28 лютого в Ужгороді, у коледжі мистецтв ім. Ерделі відбувся День відкритих дверей. Коледж приймав відвідувачів та майбутніх абітурієнтів. Цього дня працював музей, проводились екскурсії аудиторіями, залами та майстернями коледжу, працювали майстер-класи. Охочі та зацікавлені могли спробувати на дотик матеріал, з яким їм до вподоби працювати як студентам в майбутньому. Фаховий коледж мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв – заклад із 76-річною історією, першим директором якого був саме Адальберт Ерделі.
У лютому Палац Шенборнів на Закарпатті внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Верховний Суд, підтримавши позицію прокуратури, задовольнив касаційну скаргу Закарпатської обласної прокуратури, підтвердивши таким чином необхідність внесення Палацу графів Шенборнів до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
У лютому в Ужгороді, у скансені, відбулась прем’єра відеокліпу Дмитра Фесенка „Russian doll”. Натяжні пружини, трубофон, пластикова каністра, залізна бочка, флекс, повітряний компресор та автомобільне колесо. Такі зовсім нетипові для музики пристрої формували звукову тканину під час перформансу в Ужгородському скансені. Тематичний відеокліп „RUSSIAN DOLL” є індустріальною кавер-версією на відомий норвезький колектив Ulver.
У лютому в Ужгороді, обласний краєзнавчий музей отримав свій логотип. Вперше музеєм розроблено логотип установи, на якому зображено стилізовану будівлю палацу та мури Ужгородського замку. Це ще не є фінальною версією логотипу краєзнавчого музею, в установі працюють над його вдосконаленням. Також буде розроблено „розширену” версію графічної символіки Ужгородського замку та Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького для використання її на сувенірній продукції. Автор графічного дизайну – провідний програміст музею Василь Габорець.
У лютому стало відомо, що в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкриють Майстерню писанкарства. В майстерні можна буде навчитися виготовленню традиційних закарпатських писанок. Всім секретам писанкарства навчатимуть Людмила Губаль, голова Закарпатського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Роман Пилип, кандидат мистецтвознавства, викладач Закарпатської академії мистецтв. Увесь курс включатиме в себе 6 занять: вступне заняття – ознайомлення із техніками писанкарства, особливостями роботи та матеріалами; технологія та орнаментика виготовлення гуцульської писанки; особливості виготовлення бойківської писанки; специфіка виготовлення лемківської писанки; традиційна писанка долинян та особливості її орнаментальних мотивів; бонусне заняття - виготовлення власної авторської писанки на основі здобутих знань на попередніх заняттях.
У лютому в центрі Ужгорода, на Православній набережній неподалік Угорського консульства, встановили мініскульптурку закоханій парі „Крістіна Чакі та Міклош Берчені”.
КІНОМИСТЕЦТВО
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
4-5 лютого в Ужгороді відзначили 100-річчя Пласту. Впродовж двох днів відбувалися заходи, пов’язані зі сторіччям та історією ужгородського Пласту всіх періодів. Святкування почалося з урочистого відкриття, де були присутні 250 пластунів з Ужгорода, Мукачева, Берегова, Хуста та Довгого. Далі діти-пластуни долучилися до квестів змагань, пов’язаних зі сторіччям та історією Пласту. Тематична конференція з нагоди ювілею відбулася в Ужгородській міськраді. Завершилась конференція екскурсією історичною виставкою, де були представлені рідкісні експонати – видання, фото, відзначки та нашивки. Традиційно для всіх пластових заходів цей день закінчили ватрою-концертом у театрі ляльок „Бавка”. На ватрі лунали пісні, які співали пластуни станиці Ужгород від заснування аж до сьогодення. До їх виконнання були запрошені не тільки пластуни, а й гості: фронтмен гурту „Шабля” Вова Гейзер, Діля (гурт НеДіля), актори Донецького академічного обласного драматичного театру (м. Маріуполь) Ігор Китриш та Ганна Пащук, гурт „Vanbio” та Віка Максимова. Завершилась програма літургією та вимаршом на Кальварію, де відбулася панахида за всіма загиблими воїнами та померлими пластунами.
11-12 лютого в Ужгороді, на площі Фенцика, тривав волонтерський романтичний благодійний ярмарок „Люблю ЗСУ”. Ярмарок присвячений темі любові до найрідніших і до тих, хто захищає нашу землю. Це можливість закупити подаруночки до Дня св. Валентина і разом з тим допомогти зібрати кошти для ЗСУ. У програмі: тематичний ярмарок, благодійні лотереї, розіграші та розпродажі, катання на кониках, музичні виступи, тематична фотозона, аквагрим та аніматори для дітей, захопливий квест для дітей, смачні любовні зілля та багато іншого. Кошти зібрані на ярмарку були передані на потреби ЗСУ.
18 лютого в Мукачеві відбувся Всеукраїнський фестиваль різних напрямків хореографії „JUST DANCE”. За участі найкращих колективів західного регіону України та професійної суддівської колегії з Києва і Харкова, пройшло яскраве хореографічне дійство.
20 лютого в Ужгороді, у приміщенні Генерального консульства Словаччини, вечорниці перед постом – „Fasiangova besiedka” провели ужгородські словаки. Зібрали представників майже всіх нацменшин, крім румунів — були словаки, поляки, угорці, роми. Війна людей розтрусила, всі ми боремося з одним ворогом, але життя триває і нам потрібно триматися один за одного, аби перемогти в єдності. Раніше такі besiedk-и проводились регулярно щороку, вони базуються на глибоких традиціях словаків: традиційні страви, пісні, різні заходи перед Великоднім постом. Це час смачної їжі, солодощів, веселих розваг та затишних посиденьок.
21 лютого на Міжнародному конкурсі учні струнно-смичкового відділу Мукачівської школи мистецтв імені С. Мартона вибороли призові місця. Дипломом за 1 місце нагороджено ансамбль скрипалів, учнів молодших класів з твором „Верховино, свідку ти наш..”, інструментальний жанр, струнно-смичкові інструменти. Подяками за професійну майстерність, цілеспрямованість, духовне збагачення молодого покоління, а також за сумлінну працю у розвиток талантів, нагороджені викладачки: Марія Маманова та Вікторія Князєва.
21-22 лютого в Ужгороді протягом двох днів тривали безкоштовні курси лікарняної клоунади. Провели їх для тих, хто хоче і може допомагати дітлахам легше переносити хворобу.
24 лютого у Тячеві, на базі комунального закладу „Центр позашкільної роботи Тячівської міської ради” відбувся І етап Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно-ужиткового і образотворчого мистецтва „Знай і люби свій край”. До участі у виставці надійшло 45 найрізноманітніших за формою і змістом робіт. Конкурсанти продемонстрували творчу фантазію, високий рівень поданих на конкурс робіт, неповторність, оригінальність задуму в їх виготовленні. Творчий захід проходить щорічно з метою підтримки та розвитку образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва; залучення вихованців до розуміння прекрасного в навколишньому середовищі; художньо-естетичного виховання дітей та підлітків, пробудження у них поваги до національної культурної спадщини. 14 кращих виробів візьмуть участь в обласній виставці-конкурсі.
У лютому мукачівка Кіра Комарі зайняла перше місце на Міжнародному багатожанровому фестивалі „Зірковий драйв”. Дівчина зайняла перше місце у номінації „Театральна творчість – художнє читання”.
У лютому у Відні проходив міжнародний багатожанровий двотуровий конкурс мистецтв „Зірковий Олімп – Stern Olymp”. Учні фортепіанного відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона здобули почесну нагороду на конкурсі. Дипломом лауреата I ступеня нагороджений дует (фортепіано) у складі Каталіни Майорші та Ніколетти Калабіжки. Керівники-викладачки: Крістіна Матоляк та Лариса Сметана-Греба.
У лютому у Берегові закарпатська філія мережі Будинків народних традицій організувала навчання для викладачів народних танців у нашому краї. Цього разу відбувся тренінг з методики викладання для хореографів-початківців. З початком війни на Закарпатті відчувся значний брак кадрів в освіті, не оминуло це й галузь культури. Чимало народних майстерень і танцювальних ансамблів залишилися без педагогів. Закарпатська філія мережі Будинків народних традицій, відзначивши потребу у навчанні народним танцям, запросило із угорського міста Ніредьгаза хореографів Дору Антал і Роланда Антала розробити курс навчання для викладачів-початківців та тих, хто досі ще зовсім не займався цим. Взяти участь у такому тренінгу зголосилося 15 бажаючих із різних районів Закарпаття. Один раз на місяць у Берегові вони вивчатимуть основи методики викладання, розроблені подружжям Анталів.
У лютому в Мукачеві, у центрі міста, відбувся благодійний концерт під гаслом „Підтримати наших захисників із 128 окремої гірської-штурмової Закарпатської бригади”! Учасники танцювального гуртка „Crazy thundering kidz” продемонстрували свою творчість мукачівцям та гостям міста, натомість ті мали змогу підтримати закарпатських військових.
У лютому лауреатка премії імені Ференца Ліста, артдиректорка конкурсу „Зачаровані музикою”, відома концертуюча піаністка з Угорщини Андрея Варнодь провела майстер-клас гри на фортепіано для студентів Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д. Задора. Нині, у цей непростий час війни, зауважує Андрея Варнодь, її місія як музиканта полягає в особистій присутності на занятті та підтримці студентів і викладачів.
У лютому Ужгородська академія культури і мистецтв розпочала співпрацю з талановитим композитором та музикантом Ігорем Герасимовим. Під час зимових канікул відомий музикант разом з викладачами та студентами академії створили вокально-інструментальний колектив „Con brio”. У цей складний для всієї країни час викладачі академії безперервно працюють на культурному фронті та своїм прикладом надихають студентів до нових творчих звершень. Музичний гурт виділяється своєю різноманітністю у виконанні авторських пісень та кавер-версій.
Новини
Шановні поціновувачі книг і читання, запрошуємо вас на традиційну виставку "Книга-фест". У програмі презентації книг та автограф-сесії від улюблених авторів!
Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.
Шановні користувачі, для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за вересень 2024 р.".
До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".
Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".