Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2023 - травень

25 травня в Ужгороді двом представницям творчої еліти краю вручили спільну відзнаку обласної ради й ОВА – нагрудний знак „За розвиток Закарпаття”. За активну роботу на літературному й освітньому фронті та з нагоди дня народження нагородили членкиню Національної спілки письменників України, поетесу, педагога, громадсько-культурну діячку Олену Пекар. Також відзначили ювілярку, кавалерку ордена княгині Ольги, заслужену діячку мистецтв України, кандидатку мистецтвознавства, доцентку кафедри дизайну Закарпатської академії мистецтв, членкиню НСХУ, голову Асоціації творчих жінок Закарпаття „Нова форма” Одарку Сопко.
Кожна з них успішно працює над розвитком нашого регіону, його творчого потенціалу, навчає молоде покоління, виховує в нього любов до прекрасного, популяризує закарпатську культуру та мистецтво.
 
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
 
3 травня в Ужгороді, у обласній філармоні, завершився проєкт „Мистецька резиденція народної хореографії ім.К.Балог”, який зібрав двадцять найкращих колективів з Києва, Львова, Івано-Франківська, Хмельницького, Кіровограда, а також з Рівненської, Вінницької та Закарпатської областей. Дійство ініціювали громадські організації „Джерельця Карпат” (Ерік Сачко, м.Ужгород) та „Яскрава країна” (Ольга Обласова, м.Дніпро). Від журі корифеїв гран-прі отримав народний художній колектив ансамбль народного танцю „Дружба” (м. Рівне, керівник: Наталія Дзюбенко, балетмейстер: Наталія Віюк). Гран-прі від журі нової формації – народний хореографічний ансамбль „Світанок” (м. Кропивницький, керівник: Максим Печененко; балетмейстер: Світлана Печененко). Феєричним завершенням гала-концерту стала масштабна хореографічна постановка за участі усіх учасників резиденції, а також виступ студентки Ужгородського фахового музичного коледжу ім. Д. Є. Задора Аліни Гирич з композицією „Моя Україно”.
 
4 травня в Ужгороді, у обласній філармонії, відбувся концерт класичної музики. Закарпатці мали змогу насолодитися шедеврами світової класики у виконанні камерного оркестру Закарпатської філармонії.  Артисти та солісти: заслужена артистка України Оксана Хархаліс-Ільницька і брати Томас та Емерих Поповичі представили публіці яскраву концертну програму з творів В. А. Моцарта, Дж. Перголезі, Е. Гріга та Фр. Манфредіні. Захід проходив на підтримку Збройних сил України.
 
5 травня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ оновленої комедії „По ревізії” за однойменним твором класика української драматургії Марка Кропивницького. Музична вистава вважається однією з кращих комедій найбільшого театру Закарпаття і вже 15 років не сходить з ужгородської сцени.
 
7 травня  в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для юних глядачів – сучасна казка Марини Смілявець „Країна серйозних”, режисер – заслужений артист України Михайло Фіщенко.
 
7 травня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулась  вистава „Стережися червоного півня!”. Закарпатські лялькарі показали прем'єру вистави про пожежну безпеку. В цей день на площі Театральній було велелюдно. Тут стояла велика пожежна машина, поряд викладене протипожежне спорядження, а фахівці пожежно-рятувальної справи дозволяли допитливій малечі знайомиться зі всім приладдям, сидіти у величезному автомобілі та відповідали на запитання.  Також на площі з дітками грались казкові персонажі — ростові ляльки.  З динаміка лунали дитячі пісні, і глядачів — маленьких і великих, запрошували на прем'єру  вистави. П'єса, на основі якої поставлена вистава закарпатських лялькарів, створена відомим режисером-лялькарем, заслуженим діячем мистецтв України Сергієм Брижанем, має тематичну протипожежну спрямованість, ставить за мету  навчати дітей дошкільного і молодшого шкільного віку правилам безпеки життєдіяльності. Саме тому до відзначення прем'єрного показу приєдналися представники держслужби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області.
 
10 травня в Ужгороді, на площі біля філармонії, відбувся концерт просто неба Академічного естрадно-духового оркестру до Дня Європи.
 
10 травня в Ужгороді,  в обласній філармонії, відбувся концерт відомого віолончеліста, одного із сучасних найчастіше виконуваних, затребуваних композиторів в Україні та світі Золтана Алмаші у супроводі Академічного симфонічного оркестру філармонії. Золтан Алмаші − композитор, педагог, засновник камерного фестивалю „Гольфстрім”, творець авторських альбомів,  лауреат Міжнародного конкурсу „На батьківщині С. Прокоф’єва” (м. Маріуполь) у номінації „віолончель” (1998) та у номінації „композиція” (2000), лауреат Державної премії імені Л. Ревуцького (2003) та Державної премії імені Б. Лятошинського (2013) – далеко неповний перелік багатогранної особистості митця. З. Алмаші є автором понад 60 творів, переважно для камерного оркестру. У своїй творчості прагне яскравої образності, емоційності висловлювання, структурної чіткості та драматургічної завершеності.   Активно використовує фольклорні зразки, експериментує з жанрами та стильовими моделями музики попередніх епох, випробовує нові звучання та форми побутування музичного мистецтва. Захід проходив на підтримку Збройних сил України.
 
10 травня у Мукачівському Палаці культури та мистецтв показали іскрометну комедійну виставу „Третій зайвий”. Основою постановки послужила п'єса драматурга з Англії Р. Хоудона.
 
11 травня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, з нагоди Дня Матері, відбувся яскравий, масштабний концерт під назвою „Слово про матір-жінку й Україну”, який підготували викладачі та студенти Академії культури і мистецтв. В умовах повномасштабної війни українське мистецтво, як і його творці, – не мовчать. І воно промовлятиме у майбутнє голосом сьогодення, серцем кожної української матері-жінки, яким і присвятили свої творчі звіти вихованці та їх педагоги мистецького осередку Закарпаття – АКіМ. Відтак творчі колективи один за одним феєрично демонстрували тонкощі виконавського мистецтва пісні, танцю, пересипавши їх віршами Кобзаря, наповнивши патріотичними та фольклорними мотивами. Кожен номер програми зривав шквал оплесків. Без перебільшення, студенти показали високий рівень майстерності, професіоналізму і бажання тримати культурний стрій гідно. Гуцульські костюми, вишиті сорочки та сучасні сукні вражали оригінальністю та красою.
 
12 травня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  відбувся показ драми „Крок від любові” за п’єсою Михайла Старицького.
 
14 травня Заслужений академічний Закарпатський народний хор побував з одноденною поїздкою в столиці Угорщини – Будапешті, де на запрошення Товариства сімей та молоді української національності в Угорщині „Нова хвиля” взяв участь у „Флешмобі до Дня вишиванки-2023 Vyshyvanka Festival”. План заходу передбачав ходу центром міста – від площі Деака до Базиліки – та виступи дітей і Закарпатського народного хору просто неба. Погодні умови внесли певні корективи в ці плани. Та попри проливний дощ на площі Деака зібралася велелюдна українська громада – керівництво й активісти Товариства „Нова хвиля”, молоді люди, сім’ї з дітками. Флешмоб розпочався короткими промовами організаторів заходу, вшануванням пам’яті жертв російської агресії, „Молитвою за Україну” та Маршем українського війська „Зродились ми великої години”. А далі артисти разом із усіма учасниками флешмобу заспівали „Червону калину” та вирушили до Базиліки. Центральні вулиці європейської столиці зарясніли українськими прапорами та вишиванками і наповнилися дорогими кожному українцю мелодіями – „Червоною рутою” В. Івасюка, народними піснями „Розпрягайте, хлопці, коні”, „Чорна я си, чорна” та ін. А головну подію заходу через дощ було перенесено в приміщення неподалік Базиліки. Вітальні слова, виступи дітей і молодих виконавців, учасників різних творчих студій і шкіл, чудового хору українських біженців „Spiv.Ochi”, жовто-блакитні кульки для наймолодших і солодкі подаруночки – все це разом створило святкову сімейну атмосферу. Завершився захід виступом Закарпатського народного хору під керівництвом Наталії Петій-Потапчук. Крім патріотичних творів, артисти подарували присутнім запальний дівочий танець „Карічка”, фрагмент із композиції „Бал у старому селі”, закарпатські народні пісні „Ой вийду я, вийду” (солістки Ольга Свида й Ольга Міщенко), „Ой летіли гусоньки”, а заслужена артистка України Яна Садварій, крім сольної пісні, зворушила всіх власною поезією „Ту мить, коли закінчиться війна…”. Під час поїздки підписали Договір про співпрацю та організацію взаємовідносин між Заслуженим академічним Закарпатським народним хором і Товариством сімей та молоді української національності в Угорщині „Нова хвиля” в особі голови товариства, речниці української національної меншини в парламенті Угорщини Ліліани Грекси.
 
14 травня у Мукачівському драматичному театрі показали дві вистави, як для дітлахів так і для дорослих. „Лісову пригоду” – музичну казку для дітей Г. Лисенка. Режисер-постановник – Тетяна Курта. На глядачів чекала проста і життєва історія про головне — дружбу. А ще захоплюючі пригоди разом з кумедними героями – лісовими мешканцями. Вистава цікава і маленьким і дорослим глядачам.
 
16 травня учні Ужгородської музичної школи №1 знову отримали високі  нагороди. Цього разу взяли участь у 9 регіональному конкурсі юних віолончелістів у м. Кішварда, що в Угорщині, і отримали призові місця.  Участь у конкурсах для юних музикантів важлива. Вони отримують безцінний досвід виступу на різних сценах перед різною публікою. А ще бачать, як грають їхні однолітки та старші діти. Це надихає і стимулює.
 
19 травня в Ужгороді з нагоди святкування Дня вишиванки Академічний екстрадно-духовий оркестр філармонії порадував слухачів творами української та зарубіжної класики, патріотичними, переможними композиціями, а також естрадною та джазовою музикою. Солювали у музичному вечорі відомі в краї та за його межами артисти –  Галина Гаврилко (сопрано), Мирослава Швах-Пекар (мецо-сопрано) та Ансамбль сучасного танцю „Акцент” комунального закладу вищої освіти „Академія культури i мистецтв” обласної ради. Керівник – заслужений працівник культури України Ірина Шевцова. Захід проходив на підтримку Збройних сил України.
 
20 травня в Ужгороді, на пл. Театральній, відбувся концерт „Наша зброя – музика”  військового оркестру Державної спеціальної служби транспорту.
 
20 травня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась прем’єра вистави „Приголомшена Тетяна” від Маріупольського театру. Нова постановка Донецького обласного академічного драматичного театру за п'єсою Лаші Бугадзе (Грузія) у постановці режисера, заслуженої артистки України Людмили Колосович. Це 6 історій про російсько-грузинську війну, герої яких у свій спосіб справляються із жахливою реальністю. Вистава відбувалась у форматі „сцена на сцені”, тож глядачі віч-на-віч зустрілись з кожним героєм та його переживаннями й емоціями.
 
21 травня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  відбувся показ легендарної закарпатської саги „Жменяки” за романом Михайла Томчанія. Головну роль грав заслужений артист України Василь Шершун. Звичайно, це трагічна образ: Івана Жменяка свого часу зламав батько,  тепер він ламає почуття своїх дітей, розбиваючи їхні кохання. І все заради землі, заради прибутку. Михайло Томчаній написав роман, який чесно відобразив свій час. У „Жменяках” не тільки добірне письмо, але й міцний, розгорнутий сюжет із різними лініями, що охоплює великий історичний період – майже всю першу половину ХХ століття. Тож наша вистава у поставовці народного артиста України Анатолія Філіппова – про всіх нас, про колишнє, сучасне і прийдешнє Закарпаття.
 
21 травня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малечу чекала музична казка Р.Кіплінга „Мауглі”.
 
22 травня закарпатський співак Роберт Тіводор презентував пісню-присвяту матерям полеглих у війні Героїв „В твоїх очах” та відеокліп на цю пісню.  З 19 травня трек „В твоїх очах” доступний на всіх стримінгових платформах. 20 травня Роберт провів спеціальний захід із концертом в рідному місті Виноградів на Закарпатті, де презентував відеороботу на цю пісню.  Музику створив Томаш Лукач. Текст пісні написав Роберт Тіводор. Режисером, автором ідеї кліпу та сценаристом став  Василь Переверзєв.
 
25 травня в Ужгородській школі мистецтв відбувся концерт „Все буде Україна” народного оркестру народних інструментів під керівництвом заслуженого артиста України Михайла Вігули. Програма концерту – насичена та розмаїта: прозвучали твори українських композиторів Петра Милославського, Іштвана Мартона, Володимира Зубицького, Анатолія Дубинського, Михайла Вігули, Михайла Рибалка. Виконали й оригінальні твори Михайла Вігули ( молодшого) „Кантабіле”, „Прелюдія”,  „Карпатський експромт”, а також закарпатські народні пісні, твори для баяна та гітари соло з оркестром.
 
27 травня в Ужгороді, в обласному художньому  музеї імені Йосипа Бокшая, відбувся концерт знаменитого хору „Кантус”. 
 
28 травня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась прем’єра „Танку блукаючого вогню” за ранньою лірикою Дмитра Кременя. А перед тим, о 12.00, на дітей чекала музична казка „Пригода в Карпатах”, яку поставив народний артист України Анатолій Філіппов. 
 
У травні в Ужгороді, на сцені академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв, відбувся благодійний концерт на підтримку Збройних сил України танцювального чемпіонату „Get2Groove”, заснованого Студією сучасного танцю „Бліц”. Протягом дня тривав танцювальний чемпіонат сучасної хореографії. Свою майстерність у чемпіонаті показали понад 700 учасників, 23 колективи. Цьогоріч вхід на концерт був безкоштовний, але глядачі донатили кошти на броньований автомобіль для українських захисників. Начальниця управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради Алла Чернобук привітала учасників, подякувала очільниці „Бліцу” Олені Камінській за високий рівень традиційного чемпіонату, нагоду для дітей з усієї України обмінюватися досвідом та вдосконалювати майстерність, а Збройним силам України – за можливість проводити такі змагання.
 
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
 
3 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, було відкрито 16-й сезон засідань клубу літературних дебютів „Нові імена”. Покоління, умовно кажучи тридцятилітніх, до яких належать і головні герої вечора, цікаві тим, що активно осмислює і нинішній тривожний світ, і своє місце в ньому. Дебютантки Катерина Галенко та Людмила Корольова представили свою творчість. Постійний експерт клубу, письменник, професор Сергій Федака  підкреслив інтонаційність та неординарність поезії дебютанток. Також свої враження від творчості поетес висловив Михайло Рошко, письменник та науковець.
 
4 травня у в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  відбувся творчий вечір письменника з м. Южноукраїнськ Миколаївської обл. Сашка Обрія. Захід відкрив письменник, журналіст Олександр Гаврош, познайомивши аудиторію з поетом. Під час вечора Сашко Обрій презентував свою збірку „Сокира свободи”, а також виконав кілька авторських пісень.
 
4 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, під час чергового засідання розмовного клубу „Говоримо українською” учасники вивчали нові правила українського правопису та сталі вирази, які можна замінити одним словом, наприклад, замість „кожного разу” – „щоразу”, замість „яскраво сяяти” – „яскритися” тощо.
 
4 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось відкриття виставки графічних робіт „Етюд”. Автор робіт – ужгородський музикант Роман з творчим псевдонімом „Етюд”. Під час заходу Роман розповів, як і коли створював свої роботи, а також заспівав кілька своїх авторських пісень, зокрема й нову пісню – присвяту нещодавно полеглому ужгородському воїну Антону Рабелу.
 
5 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Музикознавець, фольклорист”, до 135-річчя від дня народження українського історика-музикознавця, фольклориста, професора, педагога, критика й публіциста, музично-громадського діяча, заслуженого діяча мистецтв УРСР Миколи Грінченка.
 
5 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книжки Віктора Моренця „Перше десятиліття: Закарпаття 1944-1954 років”.
 
9 травня  на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано новий випуск відеопроєкту „Потрібна книга – в потрібний час”, в якому кризовий психолог Олена Славіна познайомила глядачів з книгою, завдяки якій читачі не тільки дізнались про складний „рецепт душі” та „найбільш ефективний спосіб поведінки щодо іншої людини”, але й отримали гарну можливість поміркувати над тим, що для них щастя та в що саме варто вкладати свій час.
 
10 травня  в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, на групі психологічної підтримки в рамках проєкту „Простір єдності та підтримки”, що реалізується за підтримки Карпатський Фонд / Carpathian Foundation Fondation de France , учасники заземлялися через терапію городництвом, висіваючи квіти – символи перемоги добра над злом.
 
11 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, пройшов Книжковий психологічний клуб „Kyrbaba Psy Book Club”. Спікер та психолог Євген Кирбаба з м.Харків поділився враженням від книги Марка Волінна „Це почалося не з тебе. Як спадкова родинна травма формує нас і як розірвати це коло”. Крім обговорення, були проведені також і практики з книги.
 
15 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано віртуальну виставку „Гетьман Павло Скоропадський: історичний портрет на тлі епох", до 150-річчя з дня народження визначного українського державного і політичного діяча, воєначальника, останнього гетьмана України Павла Скоропадського.
 
16 травня  в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась презентація нової книжки ужгородського письменника, мовознавця, ресторатора Павла Чучки „Послання Павла до срібноземлян 1973-2023”. Це збірник сатиричної поезії, фейлетонів, гумористичних мініатюр. Половина текстів написана діалектом (говіркою околиць Ужгорода).
 
16 травня в Ужгороді, в „Галереї Ілько”, відбулося урочисте відкриття серії заходів, присвячених 60-тій річниці створення кафедри угорської філології Ужгородського національного університету. До урочистого заходу долучилися, зокрема, 93-річний професор Петро Лизанець, доцентки Віра Васовчик і Катерина Горват, а також перші випускниці Йолана Балаж та Єлизавета Гедє. Серед запрошених були також заступник голови Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС), депутат обласної ради Йосип Борто, керівники вишу, науковці, дипломати, гості з Угорщини. олова Товариства угорської інтелігенції Закарпаття, колишній випускник Юрій Дупко виступив від імені творчих випускників. Він наголосив, що крім близько тисячі колег, які формують життя місцевих угорців, можна пишатися ще 66-ма, які є світочами закарпатських угорців. Вони присутні в загальному угорському суспільному та культурному житті. Зокрема 48 мають власні видання. Серед літературних діячів 22 поети та 14 письменників, 11 членів Національної спілки письменників Угорщини, чотири лауреати Премії ім. Аттіли Йожефа: Карой Балла, Єва Фінта, Магда Фюзеші, Ласло Варі-Фабіан, котрий є також поетом – лауреатом угорської премії «Лавровий вінок». Ласло Варі-Фабіан та Аттіла Віднянський – лауреати Премії ім. Кошута. Троє – члени Угорської академії мистецтв: Ласло Варі-Фабіан (він також керівник відділу літератури), Магда Фюзеші та Аттіла Віднянський (директор Національного театру Угорщини). Подію прикрасив виступ камерного хору «Кантус» та камерного оркестру студентів Ужгородського музичного фахового коледжу імені Дезидерія Задора. Серія ювілейних заходів продовжилася в середу дводенною міжнародною науковою конференцією на тему „Мовні, літературні, етнокультурні зв’язки в Карпатському басейні: минуле, сучасне, майбутнє”.
 
18 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, до Дня вишиванки відбувся майстер-клас з вишивки оберегів.
 
19 травня в Ужгородському пресклубі відбулась презентація антології Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея, присвячена 101 річниці з дня народження Шевченківського лауреата, відомого письменника та громадського діяча Івана Чендея. Щорічний конкурс оповідань був започаткований у 2018 році. За п’ять років в ньому взяло участь понад тисячу літераторів з України та за її межами. В антології, виданій Міжнародним благодійним фондом імені Івана Чендея в ужгородському видавництві „РІК-У”, зібрано п’ятдесят творів, відзначених журі конкурсу. Серед лауреатів і п’ятеро закарпатців: Олеся Маркович, Ірися Ликович, Василь Малишка, Неля Остапів, Василь Горват. Ошатна книжка, видана накладом у 200 примірників,  отримала схвальний розголос як серед  професійної критики, так і поміж читачів. У презентації взяли участь члени журі конкурсу: Сидір Кіраль, доктор філологічних наук (Київ); Марія Чендей-Трещак, упорядниця антології; Сергій Федака, доктор історичних наук, письменник; Олександр Гаврош, письменник, журналіст і драматург.
 
22 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка, було представлено новий випуск проєкту „Позерай podcast”, в якому читачів знайомлять з творчими митцями, які проживають в Ужгороді. Гостем другого випуску проєкту є Вадим Джупіна — хлопець, який створив дитячу книгу англійською мовою за допомогою штучного інтелекту. Яким є мистецтво, створене нейромережею та чим воно особливе — про це і не тільки в новому випуску проєкту Ніни Шпиток. Також була опублікована  онлайн-п'ятихвилинка „На поетичному перехресті”. Касета 26. Марта Тарнавська. Ведучий – Віктор Новограді-Лецо.
 
22 травня в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека імені Ф. Потушняка та Ужгородська публічна бібліотека приймали гостей – колег з Рівненщини. Колеги завітали в Ужгород на екскурсію та перейняти досвід роботи бібліотекарів нашого міста.
 
22 травня в Ужгороді, у обласній військовій адміністрації, відбувся брифінг на тему „Культурний фронт під час війни”, на якому обговорили головну проблему війни – нищення культури, а також – загрозу відпливу митців, формування уявлення про Україну у світі та переорієнтування культури на результативність. Директор департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА, заслужений артист України Євген Тищук розповів, що діяльність культури області під час війни поділилася на кілька напрямків:
 
– дипломатичний – закарпатські колективи з концертами, виставами, показами фільмів та виставками відвідують міста Європи та всього світу;
 
– санкційний – у бібліотеках позбулися радянської та російської літератури, нема співпраці з проросійськими діячами культури;
 
– волонтерський – з перших днів війни митці долучилися до прийому внутрішньо переміщених осіб, допомоги військовим;
 
– інформаційний – під час поїздок за кордон на своїх заходах закарпатці розповідають про злочини та звірства, які творить російська федерація в Україні;
 
– реабілітаційний – обласні заклади провели чимало різноманітних майстер-класів, концертів та вистав для дітей і дорослих з числа ВПО. Це стало для них хорошою культурно-психологічною розрядкою, особливо на початку повномасштабного вторгнення.
 
  Закарпатські колективи постійно проводять благодійні заходи на підтримку Збройних сил України і вже зібрали чимало коштів для військових. Закарпастький народний хор, „Кантус”, артисти філармонії і театрів, працівники музеїв, студенти Академії культури і мистецтв та Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора виїжджають за кордон і розповідають правду про війну, а також представляють символіку України – традиційний костюм, народний інструмент, український вірш і танець. Зараз важливо, аби весь світ почув про нашу країну. За час війни на базі академії створено чимало творчих колективів, які презентують українську культуру і активно беруть участь у благодійних заходах не тільки по області, а й у Чехії, Румунії, Нідерландах, Польщі, Словаччини, Італії та інших країнах, та ще й виступають перед військовими. Також у виші діють безкоштовні студії (музична та хореографічна) для діток ВПО.
 
24 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, пройшла соціальна фотовиставка „Щастя” ужгородської фотохудожниці Кетрін Кіш, де глядачі в форматі сторітеллінгу змогли ознайомитись з соціальними проблемами: „Свідомість” – проблема забруднення довкілля; „Самотність” – проблема самотності в сучасному світі та подолання радянських стереотипів; „Трансформація” – проблема ейджизму та самореалізації, незалежно від віку. В програмі взяли участь актори плейбек-театру, учасниками якого є внутрішньо переміщені особи, що також сприяє інтеграції ВПО в ужгородську громаду.
 
24 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Різні релігії на одній полиці”. Релігії існують кілька тисячоліть і виконують важливі функції. Релігія допомагає людині знайти однодумців, заспокоює в горі, встановлює моральні і соціальні норми. Кількість вірувань в сучасному світі порахувати неможливо, але можна виділити п'ять головних релігій, які мають найбільшу кількість віруючих: християнство, іудаїзм, іслам, буддизм, індуїзм. Цій темі була присвячена віртуальна виставка.
 
24 травня на черговому засіданні клубу „Говоримо українською”, який діє в Закарпатській ОУНБ ім. Ф. Потушняка в рамках проєкту „Простір єдності та підтримки”, учасники знайомилися з унікальністю кличного відмінку в українській мові та вчилися влучно вживати українські словосполучення.
 
У травні в Ужгороді,  в „ILKO GALLERY” свою книгу „Семенові зорі” презентував Андрій Зелінський, перший військовий капелан при штабі АТО (2014 р.), співзасновник Української академії лідерства, викладач УКУ, політолог, публіцист.  Книга є ніби продовженням „Маленького принца” Антуана де Сент-Екзюпері, „Атлант розправив плечі” Айна Ренда, третьої серії „Матриці”: книга повна символів, які потребують декодування. За  словами автора, у виданні йдеться про два важливі процеси у житті зрілої людини: становлення особистості та служіння суспільству, а ще про усвідомлену свободу, виявлену в дії. Найважливіше тепер, на думку капелана, не втратити можливості бачити крізь морок, крізь власний біль. Тому це казка з добрими очима, а її завдання – розкрити те, що лежить в основі. Метареальність, метадійсність, якої дозволяє діткнутися казка простими словами. Казка пропонує нам певну трансформаційну механіку, бо вона про алгоритми: як жити, як зробити так, щоб добро перемогло зло, як любити в умовах викликів. Вона конструює уявлення про реальність, в якій живемо.
 
У травні у Рахівській публічній бібліотеці відбулася творча зустріч з сучасним закарпатським письменником, видавецем, філософом, журналістом, лауреатом Шевченківської премії  Мирославом Дочинцем „Писати – це сенс мого життя”.
 
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
 
2 травня у великій та малій залах Ужгородського скансену відкрили виставку викладачів Закарпатської академії мистецтв „Джерело”. На виставці було представлено твори заслуженого художника України, завідувача кафедри малюнку Антона Ковача, кандидата мистецтвознавства, завідувача кафедри дизайну Івана Небесника та викладача фахових дисциплін Олексія Динника. Захід проводиться у рамках святкування 20-річчя мистецької освіти на Закарпатті. Виставку художники  присвячують своїм колегам-викладачам, а також студентам. До експозиції ввійшли 27 живописних робіт та 2 графічні, створені в програмі штучного інтелекту.
 
6 травня у галереї „Ужгород” відбулося відкриття персональної ретроспективної виставки заслуженої художниці України, керамістки, живописиці, графікині, майстрині декоративно-прикладного мистецтва, педагогині Магдалини Пуглик-Белень „Мій карпатський край”. На жаль, через стан здоров’я художниця не змогла бути присутньою, але привітання, теплі слова підтримки та відгуки про роботи приймав її чоловік – заслужений художник України, графік, медальєр, живописець Михайло Белень. Магдалини Пуглик-Белень з 1977 року входить до Спілки художників України, з 2001 – до Спілки дизайнерів і майстрів декоративно-прикладного мистецтва. Є лауреаткою премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі. Мисткиня активно експериментує і реалізовує себе в різних формах: кераміка, живопис, графіка, гобелени.
 
13 травня в Ужгороді, у обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, відкрили виставку творів відомого живописця Гаврила Глюка, з нагоди 110-річчя від дня його народження. На виставці були представлені роботи усіх періодів творчості митця. Загалом 80 картин у жанрах живопису та графіки, більшість яких надані колекціонерами та частина з фонду музею. Серед них і відома картина митця „Лісоруби на вахті миру”. Родзинкою експозиції є роботи дружини митця – Раїси. Родина митця вирішила одну з картин виставити на продаж на підтримку Збройних сил України – стартова ціна 100 тисяч гривень. Музичним обрамленням заходу став виступ сімʼї Ясниських „Домашнє тріо” (Ужгородська дитяча музична школа №1). Експозиція є частиною заходів до Міжнародного дня музеїв, яке відзначатимуть 18-го травня.
 
15 травня  в Ужгороді, на набережній Незалежності провели мистецький пленер „Весняний Ужгород”. Учасники пленеру – художники творчої спілки „Об’єднання професійних художників Закарпаття” та викладачі й учні образотворчого відділу Ужгородської школи мистецтв – писали міські краєвиди та визначні історичні місця, об’єкти культурної спадщини та мальовничі околиці міста. За підсумками пленеру художники залишили по одній творчій роботі для художньої виставки, після якої відбудеться відкритий благодійний аукціон на підтримку ЗСУ.
 
15 травня  у Мукачеві відбулося відкриття фотовиставки Ужгородського пресклубу „Переселенці на Закарпатті: життя без стереотипів”.
 
16 травня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Тиводара Легоцького, відкрилась фотовиставка „Світ і його обличчя” данського фотохудожника Леіфа Алвіна. Мистецький захід реалізували у межах проєкту Карпатського виставкового центру Міжнародної федерації фотомистецтва „Світ підтримує українських митців”.  Автор робіт Леіф Алвін народився і виріс у місті Ольборґ (Данія), яке розташоване неподалік Горсенса – міста-побратима Ужгорода. Колекцію з 33-ох представлених у музеї світлин фотограф подарував для благодійних цілей. У травні 2021 року на базі музею створили Карпатський виставковий центр Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP), який став 21-м осередком цієї найповажнішої фотографічної організації у світі.
 
16 травня в Мукачеві, на фотовиставці представили 50 історій переселенців. Фотоісторії про українців, які через війну у своїй країні були вимушені стати переселенцями. Дехто із них знайшов тут другий дім, роботу, дехто почав волонтерити, а хтось подолавши цей шлях зустрів справжніх друзів.50 таких зворушливих історій привезли до Мукачева ужгородські журналістки.
 
17 травня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрили виставку Одарки Долгош „Акварельні мандри”. Одарка Долгош – заслужена діячка мистецтв України, лауреатка обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі, членкиня національної спілки художників України, голова ГО „Асоціації творчих жінок Закарпаття „Нова форма”, кандидатка мистецтвознавства, доцентка кафедри дизайну Закарпатської академії мистецтв. Працює в галузі живопису, станкової та книжкової графіки. Авторка вісімнадцяти персональних виставок в Україні й за кордоном. Учасниця всеукраїнських, міжнародних групових виставок, пленерiв та культурно-мистецьких проектів. Твори художниці зберігаються в музеях та приватних колекціях в Україні й за її межами.
 
18 травня в Ужгороді, обласна рада, з нагоди професійного свята відзначила колектив обласного музею архітектури та побуту. У рамках урочистостей з нагоди Міжнародного дня музеїв заступник голови Закарпатської облради Василь Дем’янчук та керуюча справами Закарпатської облради Мирослава Ливч передали закладу відзнаку облради за збереження традицій та історії краю. В рамках відзначення Міжнародного дня музеїв на відвідувачів закарпатських музейних установ чекала особлива програма. Традиційно 18 травня вхід до музеїв був безкоштовним, тож там очікували на велику кількість гостей і приготувались дивувати їх новими експозиціями та цікавими заходами.
 
Закарпатський музей народної архітектури та побуту (скансен) теж запланував багато цікавого. Заходи там розпочались відкриттям виставки „Мовою закарпатської вишивки”, на якій представили фотографії кінця ХІХ-поч. ХХ століття із жителями краю у вишиваному одязі, а також взірці народної одягової вишивки з фондової збірки. Також на території музею відкрилася мініекспозиція, центральним образом якої була пара людей у народному одязі. Співробітниця музею Тетяна Сологуб-Коцан під час невеличкої лекції „Вишиванка – код нації” на прикладі „живих експонатів” розказала про особливості крою, вишивки, традиції, показала, як такий одяг створювали та носили. Біля будівлі корчми відбувся фольклорний фестиваль-конкурс мистецьких шкіл „Веселковий передзвін”. Також на території скансену  можна було потрапити на презентацію дитячої книжки Ольги Куждіної „Детективна агенція „Сам” в Ужгороді”. Один із розділів твору присвячений якраз скансену, тож дітворі запропонували взяти участь у тематичному квесті за ідеєю книжки. Тим часом на другому поверсі будівлі музею, у виставковій залі, можна було помилуватися роботами членів Творчого об’єднання професійних художників Закарпаття „Ужгород – Весна. 2023”. А впродовж дня на всій території скансену тривали цікаві майстер-класи (гончарство, ліплення з глини, виготовлення народної ляльки, бісероплетіння тощо) та діяв невеличкий ярмарок, де можна було скуштувати смаколики, мед та вино.
 
В ужгородському скансені було відкрито виставку світлин першої половини ХХ ст. та взірців народної одягової вишивки з фондової збірки ужгородського скансену „Мовою закарпатської вишивки”. Виставка присвячена Міжнародному дню музеїв та Міжнародному дню вишиванки. Концепцію та ідею виставки розробив директор музею та знавець закарпатської вишивки Василь Коцан. В основі експозиції лежать взірців вишивки, які у 20-30-х рр. ХХ ст. збирала вчителька народних шкіл Марія Грицак. Дана колекція містить зразки з різних районів Закарпаття: Рахівщини, Тячівщини, Хустщини, Виноградівщини, Берегівщини, Мукачівщини, Воловеччини, Перечинщини та Великоберезнянщини. Вона є цінним джерелом з вивчення локальних особливостей народної вишивки етнографічних груп українців (гуцулів, долинян, бойків і лемків), а також окремих сіл українсько-румунського та українсько-угорського етнічного порубіжжя. Традиційна народна одягова вишивка вказує на особливі та відмінні ознаки й риси орнаментальних мотивів вишивки різних етнографічних груп. Вдалим доповненням до автентичних взірців стали світлини кінця ХІХ – першої половини ХХ ст., на яких увіковічнені наші предки, одягнені в народні костюми, зокрема вишиті сорочки.
 
 18 травня  в Ужгороді пам’ятну дошку Тиводару Легоцькому – археологу, етнографу Закарпаття відкрили у обласному краєзнавчому музеї, який носить його ім’я. Науковий доробок видатного вченого-дослідника складає 11 монографій та близько 300 статей, які охоплюють цілий комплекс питань з історії Закарпаття від найдавніших часів до початку XX століття. Автор пам’ятної дошки – закарпатський скульптор, заслужений художник України Михайло Белень.
 
Обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького щороку підготував до професійного свята презентацію нових експозицій. Цьогоріч на першому поверсі ужгородського замку відкрилася нова виставка „Біблії”. Гості змогли побачити надзвичайно цінне „Королевське Євангеліє” – найдавнішу рукописну книжку Закарпаття, створену ще в 1401 році в замку Нялаб. Також були представлені „Біблія” Івана Федорова, Острозька Біблія, дуже гарна Біблія з гравюрами Ґюстава Доре, також Біблії грецькою, грузинською, німецькою мовою, латиною тощо. Колекцію доповнив дуже цікавий експонат – сувій старовинної Тори на пергаменті. У виставковій залі на третьому поверсі можна було поглянути на ужгородський замок, зображений на полотнах місцевих художників. Митці закарпатської організації Національної спілки художників України нещодавно провели пленер на території музею – а що в них вийшло, гості змогли побачити на виставці „Барви Замкової гори”.  На подвір’ї музею проходили різноманітні майстер-класи: „Артгербарій”, „Паперопластика”, „Оригамі”, „Ліпка з пластиліну” тощо. У внутрішньому дворику відбувся концерт. У підземеллі фортеці  „блукала” легендарна Біла Діва, колись замурована за зраду в стіни замку.
 
18 травня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відбулось святкування Міжнародного дня музеїв. У рамках Дня відкритих дверей: музично-літературна композиція –  „Сузір’я кольору, музики, слова”. В оточенні полотен закарпатських художників звучали музичні твори закарпатських композиторів на слова поетів краю у виконанні творчих колективів „На крилах пісні”. В програмі брали участь Заслужений академічний Закарпатський народний хор, народний артист України Петро Матій, ансамбль „Розмарія” та інші. Увазі глядача пропонувалися  художні виставки: постійна виставка з колекції ЗОХМ ім. Й. Бокшая „Гордість закарпатського малярства” до 100-річчя регіональної школи живопису; постійна виставка з колекції ЗОХМ ім. Й. Бокшая „Традиції, пошуки і знахідки”. Експонувалося сучасне образотворче мистецтво Закарпаття – персональна виставка творів заслуженого діяча мистецтв Гавриїла Глюка, присвячена 110-річчю від дня народження художника – „З мистецької скарбнички культури Закарпаття” та музейної збірки. Виставка кращих робіт учасників мистецького конкурсу з стріт-арту. Виставка малюнків дітей-аутистів „Країна кольорів. Діти дощу”, присвячена Всесвітньому дню поширення інформації про аутизм. Виставка „Вишиванка в долі та мистецтві закарпатських художників” (фотовиставка репродукцій). Народний літературний музей Закарпаття пропонував книжкову виставку „Творча співдружність композиторів і поетів Закарпаття”. Меморіальний будинок-музей Ф. Манайла пропонував: виставку „Ксилогравюри Ф. Манайла та В. Касіяна зі збірки (з числа раніше не експонованих)”. Виставка однієї картини „Жінка в рожевому”. Історична та культурна спадщина народного художника України Ф. Манайла. Меморіальний будинок-музей А. Коцки пропонував оновлену експозицію творів меморіального будинку-музею А. Коцки, виставку однієї картини народного художника України А. Коцки „Гірський пейзаж”, 1970-і роки, історична та культурна спадщина митця. Виставка „Жіночі образи в творчості народного художника України А.Коцки”.
 
18 травня Мукачівський історичний музей разом з музейними установами по всьому світу відзначав Міжнародний день музеїв. За доброю традицію, вхід у цей день до фортеці був безкоштовним і у відвідувачів була можливість прогулятися залами і експозиціями старовинної твердині. Об 11.00, 12.00, 14.00, 15.00 годинах біля брами  розпочиналися безкоштовні екскурсії по території музею. З 15:00 до 18:00 постійно працювала експозиція „Замкова сторожа” – де відвідувачам показали, розказали і дали торкнутися до спорядження гарнізону фортеці XIV-XIX ст. Також музей долучився до збору коштів в рамках акції #МІЛЬЙОНдляЗСУ, ініційований учнівською молоддю Мукачівської міської ТГ. Тож всі охочі, хто відвідав Мукачівський історичний музей 18 травня, змогли своїми донатами допомогти нашим захисникам.
 
У замку „Паланок” планують відкрити музей історії Мукачева. Його облаштують в приміщеннях замку площею майже 150 метрів квадратних. Нині формується концепція його наповнення, залучатимуться фахівці. Окрім туристичного значення, музей буде проводити й просвітницьку місію – для учнів громади тут будуть проводити уроки з історії Мукачева. Роботи ще лише на початковому етапі, але ідей вже є доволі багато.
 
КУ „Краєзнавчий музей міста Перечин” теж не залишився осторонь свята. Якщо інші установи проводили заходи лише на своїй території, в Перечині вирішили організувати квест „Пізнай Перечин”, аби місцеві мешканці могли весело провести час та дізнатися більше про історію свого міста. 
 
В Іршаві пройшов круглий стіл, приурочений до Дня вишиванки. В Іршаві презентували виставку традиційного народного одягу Луганщини середини ХІ початку ХХ століття „Евакуйована колекція”. До нашого краю її привіз боєць добровольчого батальйону „Айдар” Микола Павлюченко, який самотужки викупив усі експонати у місцевої жительки Луганщини. Наші предки передали нам частинку історії у вигляді вишиванок, наше завдання – її зберегти, доповнити та передати наступним поколінням. За словами організаторки, проведення таких заходів є дуже важливим, адже допомагає молоді бачити у вишитих сорочках не тільки вбрання, а і розуміти, що вишиванка – це код нашої нації. Такі заходи дарують впевненість у нашій перемозі та підтримують український національний дух, тому вони є особливо важливими у наш час.
 
18 травня у стінах Свалявського історичного музею, щирі музичні вітання з Міжнародним днем музею та Всесвітнім днем вишиванки, лунали від народного вокального ансамблю „Чарівниця”, який виконав українську народну пісню „Вишиванка”.
 
18 травня у мукачівській художній школі ім. М. Мункачі відбулася презентація робіт учнів навчального закладу під назвою „Моя люба Україна”. Діти віком від 10 до 16 років малювали те, якою вони бачать свою Батьківщину зараз і у світлому майбутньому. Кожен  учень, що взяв участь у виставці, не просто малював, а намагався передати свої думки. Можливо, тому тут багато зображень війни в Україні. Місцевий учень чи вимушений переселенець – усі діти переживають ці події, просто кожен по-своєму. Мистецтво творить дива, допомагає сказати те, що важко озвучити словами, бо це ж арттерапія, яка допомагає душевно. Наразі у школі навчається близько 15-ти відсотків дітей ВПО. Зазначає, що їх адаптація проходить поволі, і  хоча відвідують школу діти з вересня, але розкриватися і більше комунікувати з однолітками починають тільки зараз. На виставці учні школи представили роботи у різних техніках: тематичні композиції, роботи з кераміки, графічні малюнки та патріотичні плакати.
 
20 травня в артгалереї „Ужгород” художниця Леся Приймич презентувала виставку живопису з нагоди 55-річчя. Художник завжди малює те, що для нього є цінним. Усе те, що близьке серцю та наповнює щасливими барвами  життя – звучить на полотнах художниці.
 
22 травня в селі Ракошино на Закарпатті відбулося відкриття меморіальної дошки Олександру Товту, видатному закарпатському співаку. Ідея створення меморіальної дошки належить етно-співачці Мирославі Копинець, скульптору академіку Михайлу Беленю та мамі Олександра — Меліні Товт.Урочисте відкриття меморіальної дошки було проведено священнослужителями-монахами Ракошинського монастиря. 
 
22-28 травня у Мукачеві проходив живописний пленер „Мукачівська весна-2023”. Цей захід відбувся вп’яте. Він заснований 2019 року міським головою і присвячений до Дня народження міста. У цьогорічному пленері взяли участь 17 молодих художників. Протягом тижня митці зображували на картинах мотиви Мукачева, природу та архітектуру міста, його визначні пам’ятки та живописні локації. Впродовж тижня також відбулись майстер-класи, митців винагородили премією від міської ради (учасники живописного заходу отримали по 10 тисяч гривень). Виставку усіх робіт, де кожен учасник представив по дві картини, відкриють 11 червня у стінах Палацу культури і мистецтв.
 
24 травня в Мукачеві вимушені переселенці з Донеччини і Харківщини презентували свої роботи на благодійній художній виставці. Жінки та діти, які знайшли прихисток у місцевому шелтері, представили понад 20 картин. Усі вони виконані в техніці петриківського розпису, основи якої гості нашого краю опанували на заняттях з арттерапії. Автори цих робіт – художники-аматори, які щиро бажають підтримати наших захисників. З моменту відкриття виставки вже вдалося зібрати 21 тис. грн для української армії. Надалі експозиція діятиме у форматі онлайн-аукціону, тож кожен зможе долучитися й підтримати вимушених переселенців і Збройні сили України.
 
24 травня в етнографічному музеї-садибі села Великі Береги представники громадської організації Pro Cultura Subcarpathica провели заключне заняття, присвячене народним традиціям, пов’язаним зі святкуванням Трійці. Цього разу садибу відвідали школярі з Берегова та села Галабор, до яких долучилися й вихованці великоберезької філії Дитячої школи мистецтв та творчості угорського народу „Туліпан Танода”. Угорські звичаї Трійці тісно пов’язані з церковним святом, але водночас увага в народних традиціях зосереджена насамперед на зустрічі літа. До цієї дати ворота прикрашають зеленими гілками, установлюють травневе дерево, обирають короля на один день. У рамках заходу діти представили народні традиції, пов’язані з Днем Святої Трійці, а також заспівали в’язанку тематичних народних пісень. Відтак діти мали можливість долучитися до трьох майстер-класів з рукоділля: плетіння кошиків з лози, виготовлення троянд з паперу та вивчення техніки валяння. Крім того, школярі взяли участь у народних іграх, ходили на ходулях, стрибали в мішках, влучали в ціль, перетягували канат. Переможцем змагань виявився Левенте Кейс, учень Берегівського ліцею № 3 ім. Ілони Зріні, виборовши таким чином звання короля П’ятидесятниці. Відтак він обрав собі королеву, нею стала учениця того самого навчального закладу.
 
26 травня в Ужгородському скансені відкрилася виставка жіночих прикрас з бісеру. Це  нова виставка з фондових зібрань „Традиційні жіночі прикраси з бісеру”. „Пацьорки”, „монисто”, „драбинка”, „силянка” – усе це носили наші предки.
 
27 травня у Верхньому дворі замку „Паланок” зіграли виставу про володаря Мукачівського замку „Князь Корятович” (за п’єсою Олександра Гавроша, режисер – Євген Тищук). Вражаючі декорації, неперевершена гра акторів, досконала режисура та музичне оформлення, і, головне – неймовірна атмосфера вечірньої середньовічної фортеці. Захід відбувся в рамках акції учнівської молоді „Мільйон для ЗСУ” вхід на захід – від 100 грн., як мінімальний внесок-донат у благодійну скриньку.
 
28 травня для учнів Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі провели пленерний майстер-клас „Пейзажні мотиви міста”. Учні навчалися як правильно відтворювати на полотні архітектуру та природу. Локацією було обрано центральну частину міста – зокрема, вид на Костел святого Мартина, який є визначною пам'яткою міста, кінну скульптуру святого Мартина та каштанові насадження. Діти з великим захопленням творили на відкритому повітрі, втілюючи свої спостереження на картинах.
 
У травні в Мукачеві було підбито підсумки обласного дитячо-юнацького конкурсу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва „Легенди Карпат”. 239 конкурсантів із 35 мистецьких шкіл презентували роботи на тему „Мрії Срібної Землі”. Серед переможців та дипломантів конкурсу і юні мукачівські художники – учні Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі. Лауреат І супеня – Христина Качур, „Щедра земля”. Лауреат ІІ ступеня – Евеліна Біркович „Наша земля, як дівоча краса”. Лауреат ІІІ ступеня – Дарія Снегірьова, „Щедра берегиня Карпат”. Дипломи також отримали: Даніела Петрович „Мрія Срібної землі”, Патріція Сабов „Паска Перемоги”, Надія Копча „Настане день…”, Евеліна Біркович „Вільна та квітуча Срібна земля”. Іванна Касинець „Дари нашого краю”.
 
У травні нова безкоштовна фотозона почала діяти в Ужгородському замку. Тут можна зробити селфі чи фото з використанням репліки (історичної реконструкції) середньовічної зброї. Також тут відвідувачі знайдуть репліку картин із зображенням середньовічного лицаря з гербом сімейства Другетів (колишніх володарів Ужгородського, Невицького та інших замків). Фотозони в середньовічних замках – музеях мають велику важливість для приваблення туристів та збереження історичної спадщини. Створення фотозон дозволяє відвідувачам не тільки зробити красиві фото, а й зануритися в атмосферу історичного періоду та почути про життя тих часів від гідів та екскурсоводів.
 
У травні Церква архістратига Михаїла, що розташована у Сваляві, отримала статус „Пам’ятки культурної спадщини”. З ініціативи в.о. Свалявського міського голови Мирослави Скрипинець Свалявська міська рада розробила комплекс заходів зі збереження цієї пам’ятки архітектури XVIIІ століття, перлини туристичної Свалявщини. Частину із запланованого вже реалізували. Символічно, що у День вишиванки і в Міжнародний день музеїв, до Свалявської громади завітала директор ТОВ „Реставраційно-технологічний центр” Аліса Святина, щоб подарувати інформаційну дошку „Пам’ятка культурної спадщини”. Інформаційну дошку встановлено на фасаді Михайлівської церкви.
 
У травні в Ужгороді, у краєзнавчому музеї почали реставацію кінської зброї середини 18 століття, унікальних артефактів, які є невід’ємною частиною історії Закарпаття. Віднайдена у підвалах Ужгородського замку кінська збруя 18 ст., що  належала єпископу Андрію Бачинському, має важливу історичну та мистецьку цінність – зауважують наукові співробітники музею. Реставраційний процес відбувається в межах співпраці Закарпатської академії мистецтв та обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького.
 
У мукачівському Паланку незабаром проводитимуть археологічні розкопки. Представники Ужгородського національного університету та Мукачівського історичного музею підписали договір про проведення практики студентів кафедри археології, етнології та культурології УжНУ на території мукачівської фортеці.
 
КІНОМИСТЕЦТВО
 
23 травня на території Ужанського національного природного парку працювала група польських кінодокументалістів, які працюють над серією фільмів „Природа без кордонів” для телебачення. Зйомки проходять в Польщі та Україні переважно на природоохоронних територіях. В Україні це: Національний природний парк  „Сколівські Бескиди”, Національний природний парк Прип'ять-Стохід, Національний природний парк "Синевир", Карпатський біосферний заповідник.  В УНПП зйомки проводилися в заповідному масиві Стужиця.  З українського боку коментаторкою циклу фільмів є провідна наукова співробітниця Інституту екології Карпат НАН України Оксана Марискевич.
 
У травні в Ужгороді презентували документальний фільм-портрет „Вистава продовжується…”, головним героєм якого є ужгородський художник, викладач Ужгородського коледжу мистецтв ім. А. Ерделі Юрій Дикун. Фільм – авторський проєкт фотохудожника Михайла Дороговича і вже другий у його доробку. Ідея зняти Юрія Дикуна з’явилася після серії портретів „Відомі та цікаві особистості”. Автору настільки цікавими були деякі герої, що він дуже хотів, щоб вони заговорили. Тому Михайло Дорогович створив фільм-одкровення, фільм-портрет, де митець розмовляє безпосередньо з глядачем про Ужгород, своє життя, про мистецтво, студентів та музу, про рибалку, виноробство та любов до квітів. Тут дуже цікаві історії та спогади, незвична подача інформації, але художник так і каже, що він творить не так, як інші. Юрій Дикун це індивідуальність, особистість, яку ми можемо бачити у його роботах, а тут — почути та відчути його філософію та світогляд. Те, що він не сказав, він відтворив у своїх працях, і цей фільм доповнює його творчість.
 
У травні на пресконференції, йшлося про світову прем’єру українського документального фільму про акторів театру-студії переселенців „УжіК” „Король Лір : Як ми шукали любов під час війни”, яка відбулася в Лос-Анджелесі на фестивалі „SeeFest”. Долю акторів, які об’єдналися в колектив на початку повномаштабної війни, показали в документальному фільмі створеному в реальному часі.Автор ідеї фільму – В’ячеслав Єгоров, режисер – Дмитро Грешко, продюсер – Поліна Герман. Також вже відомо, що фільм був відібраний в програму кінофестивалю Docudays UA. Українська прем’єра відбудеться 7-8 червня цього року в Києві в кінотеатрі „Жовтень”. Фільм відібрано також на 23 кінофестивалів, які відбуватимуться в різних країнах.  Євген Тищук, директор департаменту культури Закарпатської ОВА розповів, що з початком повномасштабного вторгнення усі творчі особистості перетворилися на волонтерів, департамент культури так само займався вирішенням гуманітарних питань. Театр переселенців „УжіК” – це перший театр в Україні який створений саме з переселенців, потім вже і в інших областях почали створювати. Попри високі досягнення, театрали працюють на ентузіазмі, на певний час акторів підтримала стипендіями словацька організація „People inNeed”, допомагає з костюмами Ужгородська швейна фабрика, а також „Зонта-клуб Ужгород”. Проте „УжіК” шукає фінансової підтримки, адже волонтерського запалу надовго не вистачить.
 
У травні фільм із полеглим Героєм із Закарпаття Данилом Богуславським „Хто, якщо не ми” Кайла Брандта отримав премію „Еммі”. Фільм від національної футбольної ліги, від наших справжніх друзів Кайла Брайндта, Трента Купера та Райана Сміта отримав нагороду в номінації „Outstanding Interactive Experience — Original Programming”. Гравець Ужгородського клубу „Лісоруби” Данило Богуславський загинув в жовтні минулого року, рятуючи з поля бою пораненого побратима та захищаючи Україну від російських окупантів. Захиснику було 32 роки. В лютому цього року на фіналі NFL в США транслювали мотиваційну промову закарпатця Данила Богуславського.
 
На Закарпатті знімають серію короткометражних стрічок „Історії Перечина” про історію регіону. Шість із семи історій Перечина зняли для міста група акторів, режисерів та операторів у рамках проєкту з транскордонної співпраці. На прохання міського голови Перечина Івана Погоріляка знімають різні історії, які трапилися в Перечині в той чи інший час. Творцями фільмів стали режисер-постановник театру Михайло Фіщенко, Крістіан Сайлер та актор Рудольф Дзуринець. Головні ролі у короткометражних фільмах виконали актори Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв — Рудольф та Олеся Дзуринці. На інші ролі також були запрошені актори драматичного театру Михайло Фіщенко, Андрій Павлюк та Ігор Тимко, а також студенти Академії культури і мистецтв з курсу Михайла Фіщенка: Антон Єжов, Борис Шквара, Олег Свіщов, Василь Гіга, Назарій Урдинець. Сценаристом та режисером виступив Крістіан Сайлер, ужгородський режисер, який торік відзняв свій перший короткометражний фільм „Darker” — детектив-трилер із елементами наукової фантастики. „Історії Перечина” знімалися у різних куточках Закарпаття, але переважна більшість сцен була відзнята у Перечині та на його околицях.
 
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ
 
6 травня  у селі Comuna Bistra, Румунія, відбувся Фестиваль „Гуцульська міра”. Творчі колективи Рахівської ТГ прикрасили гуцульський фестиваль колоритними тематичними постановками зразкового драматичного колективу „Юність” Центру науково-технічної, дитячої та юнацької творчості та народного театру Костилівського будинку культури. Незабутні емоції, звичаї, традиції та життя справжніх гуцулів передали вихованці та учасники народного театру через вистави „Гуцули на полонині”, „Сільські бріхні”, інсценівку „Легенда про трембіту”. Українська діаспора Румунії, як завжди, тепло приймала гостей з України. Гуцули-побратими по той бік Тиси зберігають гуцульські традиції, українську мову та культуру.
 
9 травня в Ужгороді продовжили практику вільних екскурсій. Влаштували екскурсію на некрополь „Кальварія”. Ідея належить Тетяні Лемак. Із часом до ініціативи долучився професор УжНУ, президент Закарпатської туристичної організації, нині військовий Збройних сил України Федір Шандор.
 
11 травня в Ужгороді, у обласному палаці дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН”, пройшов фестиваль родинної творчості „Родинний дивосвіт”. Це традційний захід, який проводиться вже понад 20 років, і присвячений Міжнародному дню сім'ї та сімейнийм цінностям.
 
18-30 травня в Мукачеві проходило святкування Днів міста. Мукачівці та гості міста могли відвідати різні концерти, виставки творчих робіт, взяти участь у благодійному велозаїзді чи повболівати на спортивних чемпіонатах. У програму заходів увійшли: День відкритих дверей у Мукачівському замку, концерт Закарпатської обласної філармонії, виставка творчих робіт учнів художньої школи ім. М. Мункачі „Моя люба Україна”, концерт гурту „Марина і Компанія”, Вистави „Балада про дівчинку Агнешку”, „З днем народження, Генріх!” (Мукачівський драматичний театр), відкрита екскурсія „Вариські історії”, творчий проєкт вихованців Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості „Куточки рідного міста” (виставка творчих робіт „Рожевий подих Мукачева”, фотовиставка „Вулицями рідного міста”, попленерний конкурс „Милуюсь краєвидами твоїми”), живописний пленер „Мукачівська весна – 2023” (молоді художники малювали історичні місця та околиці міста), виставка творчих робіт, фотозона, виступи оркестрів, святковий гала-концерт „Звуки міста” , Концерт військового оркестру Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони, концерт колективу „YeS Duet Orchestra”, Презентація книги „Почесні громадяни Мукачева”, стендап „Комедійна подорож” за участі Тараса Яремія, Дімки Носова, Славіка Мартинюка, Андрія Пілата, пленерний майстер-клас „Пейзажні мотиви міста”, сольний концерт авангардної та естрадно-джазової фортепіанної музики композитора і музиканта Мирослава Екмана (Мукачівська школа мистецтв ім. С. Мартона), вистава „Ти моє все” театру „Чорний Квадрат”, Концерт танцювальної студії Fit Dance-Kids „Софія в країні снів” , вистава „Маріупольська драма” Донецького академічного обласного драматичного театру м. Маріуполь, концерт вихованців Мукачівської хорової школи хлопчиків та юнаків, „Підпільний стендап” від українських стендап-коміків Антона Тимошенка, Сергія Степаниська та Олександра Жипецького, вистава „Князь Корятович” у верхньому дворі замку „Паланок”,вистава „Святий Мартин”, розважальна програма та творчий звіт колективів Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості у паркуу „Центральний”, сольні концерти українського співака YAKTAK, звітний концерт дошкільних навчальних закладів „Таланти твої, Мукачево”. Переважна більшість заходів відбувалася у Палаці культури і мистецтв, а також у приміщенні театру, школи мистецтв ім. С. Мартона та в замку «Паланок».
 
19 травня закарпатські школярі виготовили обереги українським військовим „Янгол-охоронець для захисника”. Під час створення мотанок-янголів діти вирішили заховати всередині особливі листи – щирі прохання до янголів захистити кожного воїна. Обереги разом із малюнками та прапорами з побажаннями поліцейські передали військом Збройних сил України. Під час всеукраїнського флешмобу „Духовний код нації” в однієї з груп дітей виникла ідея створити таємний елемент мотанки – мініатюрний лист до янголів, у якому щиро можна попросити міцного захисту від янголів для кожного воїна-захисника.
 
19 травня на Хустщині, у Долині нарцисів, відбувся екологічний форум „Золотий нарцис”. Форум зародився як фестиваль дитячої екотворчості та проводився в заповідній Долині нарцисів у травні понад 10 років поспіль. Цього року „Золотий нарцис” відродився, отримав новий свіжий формат і відбувся уже як екологічний форум. Захід зібрав понад 50 учасників – школярів, освітян, науковців, природоохоронців, представників влади і громадськості. Урочисте відкриття розпочалося колоритним вітанням хлібом-сіллю від юних захисників природи з с. Приборжавське, які також заспівали й затанцювали. Учасники заходу обговорили численні проблеми Долини нарцисів під час круглого столу на тему: „Вчимо досліджувати та охороняти об’єкти природо-заповідного фонду рідного краю”. Вони зосередилися на актуальних питаннях, пов’язаних зі збереженням місцевих водно-болотних угідь міжнародного значення, а також їх флори і фауни. Для юних натуралістів-гуртківців у рамках фестивалю підготували спеціальну програму, яка включала: екскурсію екологічною стежкою у супроводі науковців установи; відвідання еколого-освітнього центру „Музей нарцису” та філію комунального підприємства „Нарцис”, участь в екологічних іграх та конкурсах.
 
19 травня в селі Кваси розпочався цикл артвечорів „Гуцульські частування”. Це – традиційні гуцульські вечорниці з дегустацією гуцульських смаколиків і крафтових виробів, з екскурсом в історію й традиції гуцульщини, гуцульської кухні, полонинського побуту, з майстер-класами гри на музичних інструментах, знайомством з народним гуцульським вбранням, народними співанками-коломийками та іншими родзинками неповторної і самобутньої гуцульської культури й приємними несподіванками, конкурсами, фотосесією в автентичному вбранні та ін. Артвечори  проводять  відтепер щоп’ятниці о 19:00 в с. Кваси. „Гуцульські частування” – це шанс відчути себе справжніми гуцулами й поринути в колоритну подорож гуцульською культурою.
 
21 травня у Мукачеві відомий екскурсовод Сашко Шершун провів відкриту екскурсію містом „Вариські історії”.  У  екскурсії  йшлося про архітектуру, історію і міські легенди про королів, равинів, прем’єр-міністрів, епатажних більшовиків і художників.
 
21 травня у будинку культури смт Дубове відбувся захід до Дня матері.
Багаточисельну публіку розважали юні артисти, вихованці Дубівської школи мистецтв, викладачі закладу та ансамбль Краснянського ліцею. Також проходила виставка-продаж картин, авторами яких є викладачі та вихованці школи мистецтв.
Зі святом присутніх привітав селищний голова Денис Каганець та подякував учасникам концерту за створений позитивний настрій та нагородив грамотами викладачів школи.
Благодійний концерт мав на меті зібрати кошти для лікування хворої дівчини з Дубового.
 
25 травня в музейній кімнаті Рахівського будинку культури відбувся майстер-клас „Обробка овечої шерсті та використання її у народному побуті”, де були показані всі етапи цього процесу.
 
25 травня в Ужгороді, в Академії культури і мистецтв, відбувся творчий вечір поетеси Олени Пекар до 70-літнього ювілею. Працює учителем-методистом Ужгородської лінгвістичної гімназії ім. Т. Шевченка, викладає українську мову та літературу. А ще вона – відмінник народної освіти, голова міського товариства імені Олени Теліги, член міжнародного жіночого клубу „ЗОНТА”, член крайової Просвіти. Нагороджена багатьма відзнаками різного рівня та є лауреаткою премії ім. А. Волошина та П. Скунця. Окремі її вірші покладено на музику. Поетеса презентувала нову збірку „Розмальовую будні у лірику”. Тематичну композицію „Мій рідний край” підготували студенти 3 курсу ВТЗ. Вокально-інструментальний ансамбль „Мелодія” презентував ніжну пісню на слова Олени Пекар „Ти прилинь” на муз. Миколи Попенка. Прозвучала також хітова пісня „Зорепад” у виконанні студентів першого рівня вищої освіти спеціальності музичне мистецтво Драгули Івана та Ряшко-Драгула Альони. Подарували вихованці АКіМ і хореографічну композицію „Незламні, бо єдині!”.
 
25 травня в Ужгороді, в Академії культури і мистецтв, у рамках культурних обмінів між освітніми закладами до АКіМ завітала делегація Миколаївського фахового коледжу культури і мистецтв Миколаївської обласної ради. У складі делегації – студентський гурт народної пісні „Бузький Гард” та малий склад оркестру народних інструментів „Південна рапсодія”, які презентували яскравий творчий концерт. Юні артисти у вишуканих національних костюмах виконали низку народних пісень, музиканти – інструментальні обробки вітчизняних і світових хітів. Родзинкою програми було вшанування пам’яті видатного поета, есеїста, перекладача Дмитра Креміня, який 70 років тому народився в Закарпатті та закінчив філфак УжНУ. Доля повела його до чарівної Миколаївщини, де став головою Миколаївської обласної організації НСПУ, лауреатом Державної премії України ім. Т. Шевченка, багатьох всеукраїнських літературних і міжнародних премій. На знак великої шани до нашого земляка солістка гурту „Бузький Гард” Олександра Марусенко виконала „Карпатську рапсодію” на слова Д. Креміня, муз. В. П'ятигорського та зірвала бурхливі овації.Гості мали змогу поспілкуватись із викладачами та студентами, намітити спільні плани на близьку перспективу.
 
28 травня в Ужгороді, у залі обласної філармонії, урочисто вручили Свідоцтва про освіту 62 випускникам Ужгородської музичної школи №1. 24 випускників завершили навчання на відмінно і отримали Похвальний лист за високі досягнення. Ужгородська музична школа з початку війни активно волонтерить, збирає кошти на допомогу Збройним силам України, на допомогу пораненим захисникам. І сьогоднішнє свято не стало винятком: вдалося зібрати 9 450 гривень.
 
29 травня в Мукачеві організували благодійний концерт та майстер-класи „Дитинство в сонячних долонях”. Організували розваги для дітей, а разом з тим і концерт з виступами творчих колективів, представники центру дитячої та юнацької творчості. Окрім перегляду вокальних, інструментальних та танцювальних виступів, можна було взяти участь у різних майстер-класах з виготовлення декору та іграшок власними руками. Також на святі продавали власноруч виготовлені фігурки, іграшки та картини. Гроші від їх продажу передадуть школярам, що організували збір „Мільйону для ЗСУ”.
 
30 травня в Ужгороді представили студентські „Травневі блукання”. Художня виставка просто неба студентів Закарпатської академії мистецтв відбулася в Ужгороді на території освітнього закладу. Свій різноплановий  творчий доробок представили більше 20-ти художників-студентів.  „Травневі блукання” – традиційна виставка, яка дає змогу молодим митцям показати свої роботи на загал, отримати оцінку від відвідувачів та  шанувальників  мистецтва і найголовніше – відчути стимул для подальшої творчості. На цьому заході сконцентрувалася потужна сила молодих митців, які сьогодні, в складні часи стоять на захисті нашої культури, історії та нації. Символічно, що виставку  організували саме 25-го травня у день народження видатного митця, корифея Закарпатської школи живопису Адальберта Ерделі.
 
У травні в Мукачівській школі мистецтв відбувся святковий концерт „Усі квіти для тебе, Мамо”. Свою творчість подарували учні 1-4 класів вокально-хорового та хореографічного відділів. Учні хореографічного відділу привітали дорогих мам постановками танців: „Рушничок для матусі” (клас викладачки Ольги Сусол), „Метелики” (клас викладачки Емілії Васько), „Маленькі мишинята”, „Словацький ігровий”, „Велике прання” (клас викладачки Каталіни Перевузник). Чудовим музичним супроводом народно-сценічних танців став виступ оркестрової акомпануючої групи викладачів школи (керівниця Тетяна Дуда).
 
У травні в Закарпатській області розквітла популярна серед туристів долина нарцисів. Долина нарцисів – це заповідний масив, що розташований на території Закарпатської області в урочищі Кіреші. З 1992 року Долина нарцисів у складі Карпатського біосферного заповідника входить до міжнародної мережі біосферних заповідників ЮНЕСКО. Заповідник дуже популярний серед туристів. Зазвичай цвітіння триває близько тижня, проте локацію встигають відвідати тисячі туристів, що приїзджають з різних куточнків України. 
 
У травні в Ужгороді на квіткових клумбах відтворили герб міста та сформували „вишиванку”. На міських клумбах на вулицях Богдана Хмельницького, Миколи Бобяка, Тиводара Легоцького і Марії Заньковецької, Возз’єднання, а також на площах Шандора Петефі та Георгія Кірпи уже квітнуть газанія, пеларгонія, сульфінія, сальвія, біденс. Окрім літніх рослин, комунальники висадили в місті й багаторічні – тую, ялинку блакитну низькорослу, ялівець козацький, бересклет. У клумбі на площі Поштовій днями відтворили герб Ужгорода із агератума синього, помаранчевих чорнобривців, вербени синьої. Квітнуть тут й алісум білий та сульфінія червона. На площі Народній в одній клумбі сформували вишиванку із агератума, жовтих чорнобривців, вербени синьої, колеуса зеленого, алісума білого, бегоній – червоної та білої, а в іншій – Прапор України, який квітне агератумом, тагетесом жовтим, лобелією синьою, колеусом зеленим, аліусом білим, герберою, бегонією червоною, сульфінією, вербеною.
 
У травні у Мукачеві та в Ужгороді зацвіли екзотичні тюльпанові дерева. Вперше на Закарпаття з Європи ці дерева завезли близько ста років тому.У Мукачеві понад 70 таких дерев висадили 5 років тому на вулиці Соборній. Загальна протяжність вулиці, яка оздоблена тюльпановими деревами, сягає 330 метрів. Тюльпанове дерево, яке є родичем магнолії, розквітає упродовж кількох тижнів під впливом температури повітря. Ця екзотична рослина походить з Північної Америки.
 

Новини

2024-09-16

17 вересня 1864 р. народився талановитий імпресіоніст, майстер оригінальної прози - Михайло Коцюбинський. З цієї нагоди, до вашої уваги віртуальна виставка "Аристократ духу".

2024-09-13

Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літературі, подаровані французьким інститутом  в Україні.

2024-09-11

18 вересня художниці Аллі Горській виповнилося б 95 років. Вона залишила помітний слід в історії українського дисидентського руху, а її трагічна смерть породила чималий резонанс. З нагоди річниці її Дня народження пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Душа українського шістдесятництва".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день