Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2023 - жовтень

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 жовтня – Міжнародний день музики, день прекрасного і дивовижного світу музичного мистецтва. Цього дня до Ужгорода завітала солістка Національного будинку органної та камерної музики України, заслужена артистка України  Валерія Балаховська. Концертна програма „Dona nobis pasеm” (Дай нам Миру) завершила XII Міжнарподний фестиваль органної музики імені Наталії Висич. Завдяки філігранному володінню мистецтвом барокової артикуляції, яскравій емоційності та бездоганній техніці навіть добре відомі твори в інтерпретації органістки набувають оригінального звучання. До свого репертуару вона включає як взірці світової класики, так і маловідомі твори, доробки сучасних композиторів. Валерія Балаховська багато гастролює в Україні та за її межами (Австрія, Данія, Швейцарія, Німеччина, Польща, Ізраїль, країни Балтії, Молдова), бере участь у міжнародних фестивалях органної музики, в музичних програмах радіо й телебачення. Захід проходив для підтримки Збройних cил України.

1 жовтня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбувся концерт-квартирник „На одній сцені” із музикантом Сергієм Паллагом. Один із найпопулярніших музикантів Закарпаття таким чином відзначив свій день народження та Міжнародний день музики. Незвичним був і формат, коли на сцені були і артист, і слухачі.

1 жовтня Мукачівський драматичний театр запроcив шанувальників театрального мистецтва на відкриття 77 театрального сезону. Глядачам представили виставу за мотивами однойменної повісті класика єврейської літератури Шолом-Алейхема „Тев’є –Молочник”.

2 жовтня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, актори Донецького театру представили свою виставу „Haroshiru” за мотивами п'єси „Мина Мазайло” Миколи Куліша. Це восьма прем'єра, яку показали з початку відновлення трупи.

4-8 жовтня в Берегові проводився Міжнародний театральний фестиваль. Захід приурочений 30-ій річниці діяльності Закарпатського обласного угорського драматичного театру. Відбулося урочисте відкриття виставки костюмів та фотовиставки, де присутні змогли почути ліричний виступ, емблематичні фрази, цитати з вистав театру у виконанні берегівських акторів. Згадані тексти яскраво показали, скільки вистав створено тут протягом трьох десятиліть діяльності храму Мельпомени. У цьому році організатори наповнили фестиваль не тільки виставами, а й відродили останні три десятиріччя театру у вигляді художної виставки. Присутні переглянули виставу-концерт „Дим його очах”, оповіді та пісні Томаша Чеха у виконані Балажа Сабов та Міклоша Х. Вечея. У фестивалі взяли участь гості із-за кордону: з Угорщини – Йожеф Сарвош та Іштван Берец з індивідуальним вечором, акторка з Ніредьгазького театру ім. Ж. Моріца Прегітцер Фружина, з Румунії – актори Марошвашаргельського театру. 8 жовтня, в рамках фесту було проведено церемонію вручення премії Шарі Федак.

5 жовтня в Ужгороді, у обласній філармонії, Заслужений академічний Закарпатський народний хор  провів вечір пам’яті відомої закарпатської балетмейстерки, народної артистки України Клари Балог „Танці Закарпаття”. У цьому році відзначається 95 років від дня народження і 5 років від дня відходу мисткині в інший світ. Цим заходом колектив вшанував пам’ять його багаторічної хореографині. У програму ввійшло більше десятка найяскравіших постановок балетмейстерки, серед яких і перша – „Раковецький кручений”, а також закарпатські народні танці з різних куточків краю та вокально-хореографічна композиція „Шовкова косиця”. Серед солістів – народний артист України Петро Матій, заслужена артистка України Яна Садварій, Василь Голодняк, Ольга Свида, Ольга Міщенко, Володимир Гірник, Андрій Свид, Вікторія Тимко, Наталія Мацко, Вікторія Вархол, Валерій Попович, Михайло Тацин, Ганна Кохан, Іван Легеза, Іван Вархол, Артур Кольяков та учень Ужгородської школи мистецтв Вікор Палфі.   Програму заходу доповнили фрагменти фільму про мисткиню за її участі. Також серед глядачів провели вікторину на знання біографії Клари Балог та розіграли символічні призи. Під час концерту тривав збір коштів на підтримку Збройних сил України. Колектив висловив вдячність захисникам і захисницям за можливість проводити культурні заходи та разом з глядачами вшанували хвилиною мовчання памʼять усіх тих Героїв, які відали життя за захист нашої країни.

6 жовтня до Мукачева з гастролями завітав Львiвський академiчний обласний музично-драматичний театр iм. Юрiя Дрогобича, який представив мукачівському глядачеві виставу „Розлучення по-варшавськи”. Це музична комедія за п’єсою Зигмунда Зборовського „У всьому винні сардинки”.

6 жовтня в Ужгороді, на сцені Ужгородської музичної школи №1, виступив Оркестр народних інструментів із Дніпра „Пролісок”. Колектив, у репертуарі якого класика, джаз, популярна музика, був створений 27 років тому. Склад оркестру змінюється постійно. Але незмінним є те, що його учасниками є обдаровані талановиті діти та молодь, які прагнуть розвитку і головне – популяризують найкращі зразки національного музичного мистецтва як в Україні, так і за кордоном.  Дніпряни презентували різнопланову концертну програму за участі солістів.

6-7 жовтня  в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв запросив на відкриття 78-го театрального сезону, оновлення малої сцени і премʼєру вистави „Солодка помста”. Це комедія про перелюб, сповнена яскравості емоцій та шаленої енергії. У виставі  грали: заслужений артист України Степан Барабаш, Наталія Немеш-Фечо, Лора Волковська. Постановка, музичне оформлення – Віталій Семенцов.

8 жовтня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв,  у відкриття театрального сезону, відбулася прем‘єра вистави „Угода з ангелом” за  п'єсою Неди Неждани.  Головний герой веде подвійне життя. Він прикидається страховим агентом, адже це солідніше, ніж його справжня професія – актор. Одного дня ця правда виходить назовні та призводить до жахливих наслідків. Коли  герой думає, що все втрачено, в його житті з'являється ангел, який пропонує йому угоду – повернутися в часі та все змінити. Режисер-постановник – заслужений артист України Михайло  Фіщенко.

8 жовтня в Угорщині двоє закарпатців взяло участь у шоу „Голос країни” на угорському телеканалі RTL. На сліпому прослуховуванні хлопець з Мукачева Тимотеус Вираг виконав пісню Корала „Sand in the Wind”. Судді повернулись до співака вже на приспіві. Разом з ним участь взяла і дівчина з Ужгорода Уляна Донецька, вона також вдало виступила на шоу. Уляна виконала пісню „Screamin Jay Hawkins I Put a Spell on You”. Суддя в останній момент повернулась до ужгородки та дала шанс далі продовжити боротись за головний приз шоу.

10 жовтня в Ужгородському фаховому музичному коледжі ім. Д. Задора концертний сезон розпочався знаковою імпрезою, в котрій було представлено перлини фортепіанної літератури: концерт для фортепіано з оркестром ля-мінор Е. Гріга, Скерцо №2 Ф. Шопена та Сонату для скрипки і фортепіано Е. Гріга.

13 жовтня в Мукачеві, у Центрі громадськості та національних культур, відбувся концерт, приурочений Міжнародному дню осіб похилого віку. В програмі взяли участь: народний жіночий хор „Ліра”, хор „Відгомін”, клуб спортивного танцю „Рондо”, учасник зразкової дитячої естрадної студії Іван Сідлак, Олександр Поршнєв (гітара, вокал), Іма Мікуліна (поезія, вокал).

15 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся яскравий, романтичний, ніжний та бурхливий музичний вечір „Осінь ти моя”. На концерті виступили: соліст філармонії, заслужений артист України Олександр Садварій, чарівне  Con-temp trio – заслужена артистка України Діана Гавата, Агнеса Бачинська, Катерина Гажо, камерно-інструментальний ансамбль „Угорські мелодії” (керівник – заслужена артистка України Діана Гавата), заслужена артистка України Яна Садварій, Уляна Кастран, Марк Ковров та благодійна організація „Християнський благодійний фонд „Карітас-Україна”. У програмі була зібрана підбірка кращих композицій української та світової класики, які додають затишку та приємних відчуттів.

15 жовтня в Мукачівському драматичному театрі пройшли вистави для мукачівців та гостей міста. Зранку на маленьких глядачів очікувала казка Дюли Урбана „Всі миші люблять сир”. Режисер-постановник – заслужений артист України Євген Тищук. Ввечері на сцені драмтеатру показали комедію за мотивами п'єси Жана Марсана „Глядачам дивитись суворо заборонено”. Режисер-постановник – Юрій Крилівець.

17 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся фортепіанний дует „Dovhan&Zubko piano duo” у складі заслуженого діяча мистецтв України Петра Довганя та лауреатки міжнародних конкурсів Наталії Зубко. Петро Довгань – випускник класу Етелли Чуприк,  котрий у своїй виконавській практиці втілює головні засади неповторного піаністичного стилю видатної піаністки. У презентованій програмі віддає шану своєму педагогу. Вибір програми базується на естетичних вподобаннях видатної колеги Етелли Чуприк. Піаністка часто компонувала свої програми за хронологічним принципом, об'єднуючи в одному концерті твори різних епох та стилів.

18–23 жовтня в Будапешті, в Національному театрі Угорщини, відзначили 30-річчя Закарпатського обласного угорського драматичного театру. В рамках 10-ї Міжнародної театральної зустрічі (MITEM) проводились дискусії та кінопокази про історію й сьогодення закарпатського театру. Насамперед відкрилася фотовиставка та відбувся показ документального фільму „Театр на кордоні”. Після перегляду документальної стрічки присутні мали можливість ознайомитися з експозицією про ранні роки театру, який тоді ще називався Берегівським національним театром ім. Дюли Ійєша. На виставці були представлені фотографії Бейли Іловскі та Жолта Сабо. За його словами, кожен театр має душу. Завдяки сильній духовній мотивації та жазі закарпатської угорської громади мати свій театр, виникло угорське театральне життя в Берегові.

19 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт академічного естрадно-духового оркестру „Visions of flight”. На меломанів, як завжди, чекало багате тембром звучання, злагодженість гри, віртуозне володіння інструментами, інтонаційна точність та поєднання  класичного, джазового, народного стилів та напрямків. Яскрава  нотка ретро і запальна тематика джазу завжди надають святковості і урочистої піднесеності кожному концертному заходу оркестру. 

20 жовтня в Ужгороді, на сцені обласного академічного музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв, народний артист України Олексій Вертинський та Артем Ємцов показали ужгородській публіці „Приємну несподіванку” – трагікомедію режисера Ольги Гаврилюк. Постановка змусила неодноразово посміхнутися і замислитися над тим, як часом випадок зближує двох абсолютно різних, на перший погляд, людей.

21 жовтня на сцені Мукачівського драмтеатру відбулися гастролі вистави-антрепризи „Приємна несподіванка” – трагікомедії режисера Ольги Гаврилюк.

З 22 жовтня по 5 листопада Академічний камерний хор „Кантус”  перебував у  творчому турне Швейцарією. У концертах звучала нова програма колективу „Звуки небес, голоси землі” – музика народжена в молитвах, натхненна любов'ю до рідної землі. Камерний хор під керівництвом народного артиста України Еміла Сокача провів концерти в Люцерні, Майлені, Штайн ам Райні, Цофінгені, Семпаху та Андельфінгені.

22 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії меломанів запросили поринути у світ джазу разом з відомим одеським піаністом і композитором Олексієм Петуховим.  На гостей чекав неймовірний ф‘южн звуків фортепано під назвою „Autumn scetches”. Підтримали та прикрасили музичний вечір артисти  Академічного камерного оркестру філармонії під керівництвом заслуженого артиста України Владислава Юроша. Захід проходив на підтримку Збройних сил України.

23 жовтня Закарпатський народний хор підписав 6 договорів про культурну співпрацю із товариствами українців за кордоном. Культурна дипломатія набула особливого значення з початку повномасштабної війни. Зокрема, колектив Закарпатського хору уже протягом двох років займається міжнародною культурною дипломатією. Минулого року артисти разом із жіночим волонтерським рухом здійснили близько 10 поїздок за кордон. Колектив виступав в Італії, Австрії, Німеччині, Хорватії, Угорщині, Словаччині та інших країнах Європи, розповідаючи про Україну та війну в нашій державі. Окрім концертної програми, також були зустрічі з українцями, котрі вимушено покинули свій дім. Наталія Петій-Потапчук зазначила, що зараз колектив розпочинає культурну співпрацю з колегами з Бразилії, проводить для них серію майстер-класів. Віцепрезидент Товариства української культури Бразилії Андрій Хома зазначив, що українці в Бразилії не забувають рідну мову, свої традиції та культуру, вже близько 100 років тут активно діє українське товариство та ансамбль „Барвінок”.

24 жовтня в Ужгороді,  в академічному обласному музично-драматичного театрі імені братів Шерегіїв, відбувся благодійний сольний концерт фронтмена рок-гурту „Тінь сонця”, нині бійця 130-го окремого батальйону ТрО Сергія Василюка.  Протягом концерту глядачі зробили свій добровільний внесок в спільну перемогу. Всі виручені кошти спрямували на підтримку 130-го окремого батальйону ТрО та підрозділу „Карпатська Січ”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

3 жовтня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка були опубліковані нові випуски щоквартальника „Закарпаття на сторінках преси” за І та ІІ квартал 2023 р.

3-4 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся обласний семінар-тренінг для бібліотечних працівників ,,Інформаційна безпека та проектна діяльність бібліотек як стратегічні напрямки розвитку громади”. У навчанні взяли участь представники 52 територіальних громад Закарпаття з 64 утворених. Директор Закарпатської ЗОУНБ ім. Ф. Потушняка Олена Канюка розповіла про виклики, які стоять перед бібліотеками області нині, та про можливості для їх подолання. Під час семінару учасники обмінялися досвідом з колегами та дізналися, як розпізнати фейки і маніпуляції, що стає цінним в умовах воєнного стану. Тренінг з медіаграмотності та інформаційної безпеки провели працівники інформаційно-ресурсного центру ,,Вікно в Америку” обласної бібліотеки Любов Толстова та Вікторія Замула. Завідувачка відділу проектної та соціокультурної діяльності Закарпатської ОУНБ Євгенія Напуда розповіла про управління проектами від А до Я, поділилася лайфхаками та назвала підводні камені, які можуть виникати при роботі з ґрантами. Учасники мали змогу створити пробний ґрантовий проєкт, визначивши цільову аудиторію, проблеми, висловлювали свої ідеї, дізнавалися, де шукати ґрантодавців та донорів тощо. Дводенне навчання-спілкування бібліотечних працівників було насиченим, динамічним та інформативним.

4 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, під час засідання клубу „Говоримо українською” учасники знайомилися з історією „розстріляного відродження”, вивчали українські слова „парасоля”, „мереживо”, „цуценя”, а також українські відповідники російській кальці словосполучень, до прикладу, на слідуючій неділі – наступного тижня; на скорую руку – нашвидкуруч тощо. Грали в улюблену гру Alias, а також в руханку „Мокрий собака”.

6 жовтня в Ужгороді, в Медіацентрі Ужгородського національного університету, до сторіччя з дня народження відомого газетяра Михайла Бабидорича відбувся круглий стіл, в якому взяли участь колеги, учні та шанувальники корифея закарпатської журналістики, який уже чверть століття спочиває на Кальварії. Усього бібліографія Михайла Бабидорича, видана обласною універсальною науковою бібліотекою імені Ф. Потушняка п’ять років тому, нараховує близько тисячі позицій. Друкувався новинар не тільки в Ужгороді, але й у Києві, Москві та за кордоном.

10 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація не просто дебютної книги віршів харківського поета Івана Сеніна, а цілого мистецько проєкту, який об'єднав у собі поетичний артбук, музичний альбом і кліп.  Разом із тим, „Випалковість” є не лише мистецьким проєктом, а і волонтерською ініціативою, оскільки прибуток від продажу збірки буде спрямовано на підтримку ЗСУ. Серед всього, про що хотілося сказати раніше, залишилося лише головне, що утворило собою цільну концептуальну історію. Історію, де одночасно поруч прекрасне і жахливе, щастя і розпач, героїчне і підле, здобутки і втрати. Історію про нас і наше сьогодення, в якому кожен залишає свій випалковий слід – такими словами характеризує збірку сам автор. Іван Сенін – поет і музикант, координатор Харківської резиденції  „Слово”, організатор і учасник різноманітних культурних подій і фестивалів.

10 жовтня в Ужгороді, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Літературні шедеври на великому екрані”. Постер чи обкладинка? Трейлер чи анотація? Кадри чи сторінки? Ці питання можна віднести до когорти тих питань, відповідаючи на які, люди  діляться на два табори. Певно, кожен був у ситуації, коли при обговоренні фільму доводилось чути від співбесідника: „А я читав(ла) книгу”. Або навпаки. Тож, чи можна ототожнювати прочитання книги з переглядом її екранізації та що ж вагоміше: переконлива картинка чи майстерно дібрані  слова? Фільми вдихають у книгу нове життя. І часом не один раз. Сюжети безсмертні, й кожному кортить випробувати своє щастя на цьому шляху. На виставці запропоновано твори українських письменників, що були екранізовані в різні часи та стали шедеврами світового кінематографу.

10 жовтня в Ужгороді, в Академії культури і мистецтв, відбувся перший відкритий мистецький конкурс читців поезії ім. Дмитра Креміня. Мета конкурсу – популяризувати на теренах рідного краю творчість уславленого земляка-поета, лауреата Шевченківської премії Дмитра Креміня у межах святкування його 70-річчя від дня народження…У конкурсі взяло участь 50 читців із числа студентських колективів академії. Вони читали свої улюблені вірші із творчості Д. Креміня. Серед них – „Скрипка”, „Світанок”, „Так буває, коли помирають”, „Бенефіс на Голготі”, „Дорога болю”, „Світ полуденний”, „Аве-Марія” та ін.

11 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книги Галини Новосад „Книгосад”, яку модерував український письменник, волонтер Андрій Любка. Під час презентації відбувся збір коштів на автівки для ЗСУ, які купує і доставляє захисникам та захисницям Андрій Любка.

13 жовтня у Мукачеві презентували збірку „Закарпатський церковний спів”. Автор збірки – викладач Мукачівського державного університету Ігор Задорожний. У книзі розповідається про становлення та розвиток церковного співу на Закарпатті. Видання готували разом з науковцями зі Словаччини. Церковний спів Закарпаття – унікальний, адже поєднує давні наспіви, народну манеру та академічність.

17 червня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація книжки Анатолія Кралицького „Ми діти преславної України”: вибрані етнографічні та історичні праці Анатолія Кралицького”. Це знакова подія в історії закарпатської культури, оскільки Анатолій Кралицький (1835-1894) був однією з найпомітніших постатей ХІХ століття нашого краю. Чверть століття він очолював Мукачівський василіанський монастир, був одним із найактивніших дописувачів преси. Окрім того, отець Анатолій є одним із трьох найплідніших прозаїків Закарпаття за Австро-Угорського панування (разом із І. Сільваєм та Є. Фенциком). Книжка, що побачила світ у видавництві Українського католицького університету, містить чимало унікальної інформації про Закарпаття і вкрай важлива для тих, хто хоче пізнати ХІХ століття у нашому краї. Модератором презентації видання „Ми діти преславної України”: вибрані етнографічні та історичні праці Анатолія Кралицького” – був закарпатський письменник і журналіст Олександр Гаврош.

18 жовтня у Великому Бичкові відбулася презентація книги „Перше десятиліття: Закарпаття 1944–1954 років”. Книга є збіркою документів з архівів України про період „совєтизації” Закарпаття в різних сферах суспільно-політичного життя у 1944–1954 роках, а саме: з Центрального державного архіву вищих органів влади і управління України, Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Державного архіву Закарпатської області, архіву Управління Служби безпеки України в Закарпатській області, Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного, а також приватних колекцій Володимира Бірчака, Тараса Сегляника, Наталії Тирпак, Георгія Рогача та ін.

18 жовтня під час засідання клубу „Говоримо українською” учасники знайомилися з життям і творчістю видатної української акторки Наталії Ужвій. Також вчилися як гарно українською замінити одним словом словосполучення, наприклад, постійний відвідувач – завсідник; в кінці кінців – зрештою тощо. А ще грали в улюблену гру Alias.

18 жовтня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована п'ятихвилинка „На поетичному перехресті”. Касета 31. Поет Володимир Затуливітер.

19 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, поціновувачів художнього слова запросили на клуб дебютів „Нові імена”. Дебютантами були: Дмитро Нірода та Тетяна Заводяк.

19 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся майстер-клас з термомозаїки для дітей. Це захопливе заняття як для дітей, так і для дорослих, а ще й розвиває дрібну моторику та уяву. Цього разу учасники робили гелловінських персонажів.

20 жовтня в Ужгороді, у Книгарні „Є”,  український фантаст Декань презентував свої книжки. Олексій Декань — український фантаст та майстер жанрових експериментів. Про себе гучно заявив мешапом „Кайдашева сімʼя проти зомбі”, який став бестселером на Comic Con Ukraine у 2021 році. Автор сміливо змішав класику та горор змусивши „кайдашів” боротись з потойбічним. Зберігши оригінальний сюжет Декань додав містичності й інтриги, що неабияк оживило давню добру історію. Долучився письменник також до проєкту „ЙБН БЛД РСН”. Це збірка оповідань нашої люті! В ній рефлексії українців з приводу росіян, які прийшли на нашу землю з агресивною війною. Серед авторів професійні письменники і багато людей, які не мають стосунку до літератури, зокрема військові, які зараз боронять нашу Батьківщину і яким ми завдячуємо своїм життям.

21 жовтня в Ужгороді відбувся IV Всеукраїнський музично-поетичний бранч „Файтове божоле” від громадської організації „Всеукраїнська поетична родина”. Також під час бранчу презентували другий збірник сучасної новелістики та поезії, а окрім власне літературної частини, відбувся і благодійний мініярмарок на підтримку Збройних сил України. 

25 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація нового видання книги Дмитра Антонюка, на тему резиденційних і фортифікаційних пам'яток України, пов'язаних із польськими родами. Книга має 720 сторінок, з яких 230 – кольорові авторські фото; мапу із qr-кодом до координат описаних 512 пам'яток; іменний та географічний покажчики. Географія описаних об'єктів – майже вся Правобережна Україна. Це найповніше зібрання інформації на цю тему в Україні на сьогоднішній день.

26 жовтня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Український національний одяг: від історії до сучасності”. Якщо пісня – душа народу, а танок – його характер, то народний одяг – це його зовнішність, приваблива і яскрава, вишукана й вибаглива. Традиційне українське вбрання є одним із символів українства, складовою, без якої немислима національна ідентичність українського народу. Що являє собою традиційне українське вбрання і чому інтерес до нього  не зникає в сучасному урбанізованому суспільстві? Український костюм роками свідомо й несвідомо пронизував моду та полонив серця людей з різних куточків світу.

27 жовтня в Ужгороді, в День української писемності та мови в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відвідувачі традиційно долучилися до Радіодиктанту національної єдності 2023. Перевіряли свої знання з української, як і працівники бібліотеки, так і учасники клубу „Говоримо українською”, що реалізується за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation за  підтримки CORFA в межах проєкту „Підтримка надання сталих послуг неурядовим організаціям у військовий час”, а також учасники інших проєктів, які діють в бібліотеці.

28 жовтня в Ужгороді, у книгарні „Є” відбулась презентація нової доповненої редакції книги знаного письменника Олександра Гавроша „Неймовірні пригоди Івана Сили”, пригодницької повісті про закарпатського  силача.

29 жовтня у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, відбувся перформанс до 70-річчя від дня народження поета, есеїста, громадського діяча, лауреата Шевченківської премії Дмитра Креміня.

30 жовтня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Побачити світ на дотик”, що представляє книги шрифтом Брайля, які є у фонді нашої бібліотеки.

 30 жовтня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка був обублікований черговий випуск „Книжкового безсоння”, у якому ведуча випуску Надія Яблонська читала уривок з книги Халеда Госсейні „Ловець повітряних зміїв” та познайомила глядачів з творчістю письменника. Книжка побачила світ 2003 року. Роман швидко став бестселером і був опублікований більше ніж в 70 країнах, загальний наклад склав 12 мільйонів примірників. Понад 100 тижнів протримався в лідерах списку бестселерів New York Times. У тому ж 2007 перший роман було екранізовано під однойменною назвою.

У жовтні вийшов друком збірник статей, спогадів, бібліографічних джерел «Петро Скунць у колі сучасників». Книжка, підготована Закарпатською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Ф. Потушняка, містить не тільки статті поета, публіциста, громадського діяча, але й спомини про нього, фотографії, бібліографію останніх років. Ґрунтовне видання обсягом у 460 сторінок днями побачило світ у видавництві «Рік-У» за сприяння Ужгородської міської ради та народної депутатки України Іванни Климпуш-Цинцадзе. Це вже третій том у бібліотечній серії споминів про видатних земляків. У 2017 років вийшла книжка «Іван Чендей у колі сучасників», а в 2018 році – «Олекса Мишанич у колі сучасників». Таке трикнижжя про Шевченківських лауреатів нашого краю робить честь закарпатському літературознавству. Згадане видання чудово демонструє, що в особі Петра Скунця українська література має не тільки самобутнього поета, але й яскравого публіциста. Так, у першому розділі книжки вміщено його нариси про тих, кого він знав, з ким товаришував, мав творчі взаємини. Петро Скунць у своїх дописах постає талановитим оповідачем, а складна епоха, в якій довелося йому жити, отримує людський вимір. По суті, маємо унікальну фіксацію закарпатського літературного процесу другої половини ХХ століття та її чільних представників. Окрім колег по перу, письменник знайшов добре слово і про художників, краєзнавців, діячів культури.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 жовтня в Ужгороді з нагоди Дня захисників і захисниць Україн Академія культури і мистецтв Закарпатської облради тепло прийняла поважних гостей – мужніх Воїнів Добровольчого батальону „Сонечко”, який очолює комбат Руслан Каганець (Друг Комендант). Зустріч була емоційною, зворушливою – квіти, обійми, тепло сердець. Відбулася вона в академічній бібліотеці. Присутні, а це – студенти та викладачі освітнього закладу – найперше вшанували хвилиною мовчання загиблих Героїв на війні. Відтак мистецькі колективи подарували високошанованим гостям свої найкращі концертні номери. На завершення зустрічі Воїни подарували вишу прапор із підписами побратимів, шеврони батальону, подарунки та охоче фотографувались на спомин із нашими студентами.

2 жовтня у Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, стартував третій традиційний живописний пленер „Етюди осені”. Цьогоріч у мистецькому заході брали участь 10 провідних художників Закарпаття: Борис Кузьма, Аттіла Коприва, Іван Івановчик, Вікторія Кузьма, Ігор Луценко, Ольга Кашшай, Василь Когутич, Тетяна Рибар, Тиберій Йонаш та Тетяна Мучичка. Протягом тижня вони зображували архітектурні пам’ятники та пам’ятки Мукачева, пейзажі навколишніх сіл. Переглянути роботи митців можна на попленерній виставці, яку відкриють 9 листопада у Палаці культури та мистецтв.

3 жовтня в Ужгороді, в артпросторі „Ліс”, на майстер-класі розфарбовували сукуленти. Розфарбуй сукуленти – на листівці чи на деревинці. Творчий майстер-клас для усіх учасників – це не просто спосіб відволіктися від буденності, а ще й можливість зробити добру справу. Бо організатори майстерки частину донатів передають на потреби ЗСУ.

3 жовтня в Ужгородському замку відкрили камерну виставку, присвячену відомому українському поету, публіцисту, лауреату Шевченківської премії, уродженцю Закарпаття – Дмитру Кременю. Там були представлені статті, листи, малюнки, світлини та афіші, надані для експонування ужгородцями – родинами художника Йосипа Чернія та письменника Володимира Фединишинця.

3 жовтня в Ужгороді Шевченківського лауреата Петра Скунця увіковічнили в муралі. Мурал із зображенням Петра Скунця з'явився на стіні школи № 2. Мурал у межах проєкту „Люди міста” (People of the city) створив луцький художник Юрій Чайка. За словами автора, мета проекту – знайомити людей з цікавими особами, створювати нові туристичні маршрути та квести і популяризувати своє місто.

4 жовтня в Ужгороді, у виставковій залі обласного музею народної архітектури та побуту, відкрилася персональна виставка Володимира Глеби „Барви отчого краю”.  Володимир Глеба – художник, різьбяр, член Національної спілки народних майстрів України та Об`єднання професійних художників Закарпаття.

6 жовтня в Ужгороді, в обласному  художньому  музеї  ім. Й. Бокшая, відбулося відкриття виставки творів закарпатських художників, присвяченої  Всеукраїнському дню художника.  Заходи відбулись на двох локаціях – в музеї, де був представлений живопис, та в галереї „Ужгород”, де презентувались інші  витвори декоративно-прикладного мистецтва,  графіка та  скульптура.

7 жовтня з початку повномасштабної війни ми, на жаль, є свідками численних руйнувань російськими військовими об'єтків та пам'яток української культурної спадщини. Щоб привернути увагу світової спільноти до цієї проблеми Інститут масової інформації та UNESCO запустили проект з висвітлення та документування збитків, завданих культурним об’єктам в Україні. Участь у цьому проекті  взяло майже п’ятсот журналістів та фотокорів з України, серед них і Володимир Ньорба з Ужгорода, який зробив фоторепортаж фрагментів зруйнованого храму у селі Лук'янівка Київської області.

9 жовтня в Ужгороді було оголошено переможців фотоконкурсу CMIFF 2023 „Життя Карпат”: Цього року участь у конкурсі взяло 802 фотографії, з яких журі обрали 3 найкращі. Переможцями фотоконкурсу стали: у номінації „Пейзаж (ландшафти та ліси Карпат)” – Роман Дунець. У номінації „Приз глядацьких симпатій” –Сергій Зисько. Приз у номінації від партнерів фотоконкурсу „Люди Карпат” (традиційне господарство та культуру, ремесла, взаємодію з природою) отримав Артур Абрамів.

11 жовтня у Хустській міській картинній галереї відкрилася виставка робіт членів народного творчого об’єднання художників та народних умільців „Митець Верховини”.На суд глядачів було представлено 84 роботи 37 авторів із різних куточків області та внутрішньо переміщених майстрів пензля, які наразі проживають на території області. Презентували художники твори на різну тематику, виконані у різних техніках і у різних жанрах. Мальовничі краєвиди, старовинна архітектура, абстрактний живопис, вражаючі натюрморти. Кожен із присутніх на події зміг насолодитися дійсно прекрасними роботами авторів як молодшого, так і старшого покоління.

14 жовтня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулася презентація-ознайомча зустріч довгоочікуваного курсу студії вишивки „Косиця” під назвою „Моя заспульниця”. Цього разу кураторки-майстрині Вікторія Співак та Галина Мунчак навчали виготовленню жіночої сорочки-„заспульниці”, яка в минулому побутувала у тереблеріцьких долинян. Вже сьомий рік поспіль студія займається відновленням автентичних старовинних сорочок із фондової колекції музею, популяризуючи вишивальні традиції краю.

18 жовтня в Ужгороді, у Центрі громадськості та національних культур, відкрили виставку картин учасників хору „Відгомін” Богдана Гурського та Ярослава Богіва. На виставці представлені 34 роботи. На картинах зображені мальовничі пейзажі, обоє авторів з любов'ю відтворили красу рідного краю, його гори, ліси та річки. Ця виставка є знаковою, адже вона доводить, що творити і дарувати людям прекрасне ніколи не пізно.

19 жовтня в Ужгороді, у залі музею народної архітектури та побуту, відбулося відкриття персональної виставки „А вже осінь…” ужгородської майстрині Олесі Рибалко. На виставці представлено понад 40 робіт, виконаних у техніці сухе валяння, кінусайга, розпис на тканині, графіка. Роботи майстрині – самобутні та високопрофесійні. Сухе валяння та кінусайга мало поширені на Закарпатті, зокрема через тривалість та трудомісткість процесу виготовлення. Для створення своїх композицій майстрині знадобилося чимало терпіння, багато часу та професійної майстерності. Олеся Рибалко досконало володіє японською технікою кінусайга (створення картин різнокольоровими шматочками тканини без шиття). Ця техніка останнім часом підкорила європейське творче середовище.

19 жовтня в Ужгородському замку відбувся міжнародний фотоконкурс „Виноградна лоза, виноград і радість життя”. Представила її ТС „Спілка фотохудожників Закарпаття”. А організувала фотофест румунська Асоціація „ЄвроФотоАрт”. Із понад 300 робіт для експозиції суворе журі відібрало 144 світлини. 39 із них виставили в Ужгороді. Виноробство — красномовний показник, що культурні цінності ніколи не вмирають. Збирання винограду — давній засіб єднання людей. Заради цього часто в минулі століття навіть війни припиняли. Про це писали майстри пера, цим темам сповна віддавалися художники. За кращі витвори фотомистецтва із представлених колекцій фотолідер з Орадеї Штефан Товт нагородив Ярему Проціва з Івано-Франківщини, Дорину Добан із Ужгородського району, славного світоча фотомитців нашого краю Володимира Ньорбу. Неповторні фотороботи Вегери Мелінди (Угорщина), повпредів Румунії Яноша Чікі, Норберта Хаса, Маргаріт Кателін, Валерії Волонтір із Молдови, Жолта Бікфалві, Мар’яни Шубіл із Румунії. Ніби брендом усієї виставки є світлина Володимира Ньорби, на якій вагомі медові грона зависають не просто на лозі, а в інтер’єрі самого Всесвіту.

20 жовтня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, за останні 10 років відбулася виставка творів скульптора Василя Свиди. Експозиція була присвячена 110-й річниці з дня народження скульптора, народного художника України. Глядачі  могли насолодитися творами видатного закарпатського різьбяра. На виставці були представлені 15 робіт із фондів музею, 152 одиниці особистих речей Василя Свиди з приватної колекції родини, фотоматеріали, ескізи, малюнки, інструменти.

23 жовтня в Ужгороді, краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького поповнився ще одним цінним експонатом –  комплектом чоловічого одягу 19 століття. Сталося це завдяки одному ужгородському благодійнику, який вирішив подарувати ошатне чоловіче вбрання позаминулого століття замку. Комплект складається із жакета з довгими рукавами та довгого каптана  із коміром під хутро. Одяг виконаний із чорного якісного сукна, оксамиту, облямований сріблястою ниткою, пишно декорований. Наукові співробітники відділу історії та музеєзнавства після детального обстеження, вивчення і дослідження, а потім  реставрації предметів планують представити одяг для експонування. Директорка музею Ольга Шумовська підкреслює, що ці зразки світського одягу, яких у музеї немає, доповнять історичну колекцію закладу і в подальшому прикрасять тематичну експозицію музею.

24 жовтня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилася персональна виставка робіт художниці Любові Матіко із символічною назвою „Кольоровий світ Любові”. Слово „Любов” вжито тут у широкому сенсі. Любов – це не тільки ім’я майстрині, але й філософська категорія. Це важливе почуття, яке супроводжує кожну людину протягом усього земного шляху. На картинах майстрині ми бачимо любов до життя та людей, рідної землі та її безмежних красот, навколишнього середовища, улюбленої роботи. На персональній виставці художниці представлено живописні роботи в жанрах пейзаж, портрет, натюрморт. Найулюбленішим жанром є побутовий. Художниця багато займається розписом дерев’яних виробів – скриньок, тарілок, побутових виробів, які теж увійшли до експозиції.

24 жовтня на вулиці Ольбрахта в Ужгороді, біля ботанічного саду УжНУ, відкрили мініскульптуру „Екскурсовод”. Це вже 61-а скульптурка у місті, вона присвячена усім екскурсоводам, гідам та гірським провідникам. Нову мініскульптурку відкрили в пам’ять про загиблих на російсько-українській війні гідів – Тараса Гайдука, Івана Дівинця та Богдана Ходанича, а також на честь усіх екскурсоводів, які зараз служать в ЗСУ та захищають Україну від росіян. Прообразом для скульптурки став гід Тарас Гайдук, пам’ятник відкрили у його день народження – 24 жовтня. Автор – скульптор Роман Мурник.

25 жовтня в картинній галереї Мукачівського історичного музею відбулося відкриття виставки місцевого художника Василя Кочана. Чоловік активний учасник екорухів, художніх планерів та виставок.

26 жовтня у місті Іршава, на базі міського Центру позашкільної освіти Закарпатської області, відбувся пленер молодих художників „Осінній вернісаж” (керівник Микита Любов Борисівна). Юні таланти створювали осінні пейзажі міста. Всі учасники отримали солодкі подарунки від міського голови Віктора Симканинця.

26 жовтня в Мукачеві,  у Палаці культури і мистецтв, відбувся майстер-клас з виготовлення сувенірних магнітів із зображенням шевронів героїчної 128 бригади. Творчий процес був ще й пізнавальним та благодійним. Учасники дізнались про те, що символізують зображення на шевроні, а також змогли придбати для себе виготовлені під час майстер-класу сувенірні магніти за символічні 100 гривень.

27 жовтня у селі Чома, берегівського району, відкрили музей-юрту. Товариство угорської культури Закарпаття у співпраці із Закарпатською угорською туристичною радою в рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна (HUSKROUA), яка фінансується з фондів Європейського Союзу, отримали можливість створити на території Берегівського району музею-садиби. У межах проєкту „Архітектурна та інтелектуальна спадщина Верхньотисянського регіону” будуть відреставровані вже існуючі об’єкти або засновані нові. Перший із них – музей-юрта. На Закарпатті буде створено чотири етнографічні музеї-садиби, кожен з яких представлятиме певне ремесло місцевих угорців. Тема чомівського музею-юрти – презентація епохи гонфоґлалашу (утвердження угорців у регіоні, – ред.), кінних традицій. Відвідувачі зможуть, зокрема, потренуватися в стрільбі з лука та верховій їзді. У музеї-садибі, створеному в Мужієві, основною темою буде виноградарство та садівництво, у селі Шаланки – бондарство, а Вишківський музей-садибу розширять ковальською майстернею та павільйоном для обробки льону. У кожному музеї-садибі ремесла представлятимуть фахівці. Крім того, кожна установа буде пов’язана з певним етнографічним музеєм Угорщини. На встановлених екранах транслюватимуться також ролики з інших музеїв-садиб, щоб спонукати відвідувачів до візиту. Тож відвідувачі матимуть можливість отримати комплексний погляд на життя давніх угорців, їхні ремесла та звичаї.

31 жовтня в артгалереї „Ужгород” закарпатські художники презентували виставку  за підсумками художнього осіннього пленеру, що відбувся в урочищі Дубки Ужгородського району. Митці представили роботи, створені „алла пріма”. Цьогоріч до художнього пленеру, організованого Закарпатською спілкою художників, долучилося 12 провідних живописів краю.

У жовтні у Чинадієві,  на території парку скульптур ГО „Про Арте – Мункач” вже водинадцяте відбувся Закарпатський міжнародний симпозіум скульпторів. Центральною темою симпозіуму була війна, саме над нею й працювали учасники – восьмеро скульпторів та один фотограф. Головний організатор – закарпатський скульптор Петро Матл, а також п’ятеро українських та двоє скульпторів із Данії – представили результати своєї роботи, яку вони провели протягом двох тижнів симпозіуму.

У жовтні 23-річна мукачівка проілюструвала книгу відомого українського видавництва „Видавництва Старого Лева”. Габріелла Щербан з Мукачева захоплюється малюванням з раннього дитинства. Хоч мукачівка за професією графічна дизайнерка, але вона завжди хотіла малювати ілюстрації до книг. Дівчина проілюструвала книжку Рашель Осфатер „Школа печива”. Це неймовірно тепла та солодка історія про хлопчика Жако, який полюбляє поїсти понад усе на світі і за допомогою нового захоплення, а саме випікання тістечок, він починає краще вчитися та знаходить нових друзів, які розділяють його любов до випічки.

У жовтні у Мукачеві, за 2 тижні на вечірніх екскурсіях у замку „Паланок” зібрали більше 11 тисяч гривень для військових. Волонтерські вечірні екскурсії у мукачівському замку проводить фахівець із туристичної гостинності Закарпаття Максим Адаменко.

У жовтні в Ужгороді презентували проєкт „Горянська вієлла” майстра Степана Тихоненка. Ужгородець відтворив старовинний струнний  інструмент із фрески Горянської ротонди. Робота тривала чотири місяці.  Мета проєкту – нагадати про культурну спадщину Закарпаття, нагадати, що в нас багато невирішених музичних проблем. Ми не знаємо, що в нас звучало в 14 сторіччі. Вієлла буде застосовуватися в музичних програмах.

КІНОМИСТЕЦТВО

19 жовтня режисер фільмів „Мої думки тихі” та „Люксембург, Люксембург” Антоніо Лукіч запустив власну авторську програму на YouTube „Мої думки про кіно”. Це – серія відеоесе, перший випуск присвячений темі зображення Бога у кіно.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ

1 жовтня в Ужгороді та Мукачеві вшанували пам'ять полеглих Героїв. Уся країна зупинилася сьогодні на хвилину, щоб вшанувати пам’ять захисників, які віддали своє життя за Україну... У Мукачеві відбувся мітинг-реквієм, а в Ужгороді зупинили рух, аби провести хвилину повчання. У Меморіальному парку до пам'ятника усіх загиблих захисників та захисниць України поклали квіти та запалили лампадки. Пам'ять полеглих Героїв вшанували хвилиною мовчання. В Ужгороді до Дня захисників і захисниць відкрилася вулична інсталяція з портретами 110 полеглих Героїв.

1 жовтня в Берегові у День захисників та захисниць України було проведено урочисте відкриття парку полеглим Героям. Захід розпочався з хвилини мовчання. Тут згадали кожного захисника, якого втратила Берегівська громада, а також Берегівський район.  Парк Героїв у Берегові тепер має меморіали загиблим на війні, а також Небесній сотні.

1 жовтня на центральній площі Мукачева (біля памʼятника святим Кирилу і Мефодію) з нагоди відзначення Дня захисників і захисниць України відбувся патріотичний флешмоб „Єдині! Горді! Незалежні!”, учасники якого сформували прапор України. Основою флешмобу є пісенна композиція автора та виконавця, викладача Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона Олексія Тулюка „Йдем за світлом”, яку він присвятив нашим воїнам.  Патріотичним флешмобом у Мукачівській міській територіальній громаді розпочалося проведення серії творчих заходів, спрямованих на соціальне згуртування громад.

3 жовтня на Мукачівщині провели йога-ретрит „Мистецтво самопізнання”. 20 людей взяли участь події. Це жителі Ужгородського та Берегівського районів, вчителі, а також вимушені переселенці.  Захід провели на території санаторію „Карпати”, що поблизу села Чинадієво Мукачівського району. Організували йогу-ретрит представники міжнародної гуманітарної організації „Людина в біді. Словацька Республіка” за програмою „Психічного здоров’я та психосоціальної підтримки населення”. Викладачка йоги, тренерка заходу Евеліна Когут.

3 жовтня до Міжнародного дня музики вихованці та викладачі Великобичківської мистецької школи організували урочистий концерт. Талановиті вихованці закладу і їхні наставники підготували багато цікавих інструментальних номерів, сольних, у дуетах, тріо й колективах, котрі подарували глядачам майже годину естетичної насолоди. А далі подіум сцени заполонили юні оркестранти відомого на Закарпатті дитячого інструментального колективу „Бичківські муцзики” (керівник – заслужений працівник культури України Попович Василь) у складі: баяніст Присакар Юрій, сопілкар Мандзюк Андрій, ударник Грицак Марк, скрипалі – Лепай Дарія, Конюк Діана, Березнай Наталія та Головчак Софія.

3 жовтня в Ужгороді провели фестиваль для людей поважного віку „Золото літ”. Фестиваль усьоме відбувся в місті. Організували його волонтери благодійного фонду „Карітас” Мукачівської греко-католицької єпархії. Серед відвідувачів були не тільки закарпатці, а й переселенці. Для осіб похилого віку – це справжнє свято.

7 жовтня учні вокально-хорового відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона із с. Нижній Коропець стали призерками Міжнародного багатожанрового фестивалю-конкурсу мистецтв „Італійська Симфонія”. Дівчата вибороли почесні нагороди. У номінації „естрадний вокал”, 1 вікова категорія лауреатами стали: Ольга Смолар та  Емілія Жеребак (2 премія),– Лілія Шіц (3 премія). Подякою за високі професійні досягнення у вихованні творчого потенціалу учасників та їх підготовку до фестивалю – конкурсу „Італійська Симфонія 2023”, нагороджена Ірина Зіміна- Яценко.

7 жовтня мукачівський дует „YeS Duet”  виступив з концертом в ізраїльському місті Карміель. Музичний дует з Мукачева зворушив понад пів тисячну залу виконанням композиції закарпатського композитора Мирослава Екмана „Contra spem spero”.

8 жовтня „Деренівська Купіль”  запросила на свято „Wine Pro”. На гостей чекало спілкування з виноробами, дегустація локальних сирів та закарпатських вин. Упродовж заходу діяв фуд-корт, музичний супровід та благодійний аукціон на підтримку ЗСУ.

8 жовтня у Хусті пройшло традиційне святкування на честь князя Трансільванії, короля Угорщини Габора Бетлена. Організатором виступила громадська організація „Pro Cultura Subcarpathica”. Захід проходив за сприяння Закарпатського угорського культурного товариства („KMKSZ”) та за участі хустської реформатської та римо-католицької церковних громад. А святкування на честь Габора Бетлена щороку традиційно проводиться у жовтні, бо саме цей місяць для нього був знаковим – у 1613 році він став великим князем Трансільванії. До того ж його згадують як неймовірно мудру людину, борця та дипломата, який відстоював права свого народу.

9 жовтня у Польщі, у Варшаві, у стінах Василіянської церкви Успіння Пресвятої Богородиці, Мукачівський хор хлопчиків та юнаків виступив з піснею „Україно”. Хор перебував в концертному турне містами Польщі.

14-15 жовтня закарпатські фольклорні музичні й танцювальні колективи та ансамбль народного танцю „Закарпаття” виступили у Будинку традицій в Угорщині у рамках гала-концерту, організованому в межах проєкту „Караван культури – Закарпаття” і програми „Танцювальна столиця без кордонів”. У рамках близько тригодинного концерту на сцені виступили ансамблі „Чіпкейш”, „Боржаварі”, „Шодро”, „Цифра-бенд”, „Вишківські фрічки”, а також ансамбль народного танцю „Закарпаття”. У другій частині концерту виступив Угорський державний народний ансамбль із програмою „Закарпаття”. В рамках заходу представили і виставку закарпатського народного вбрання. Партнером для організації експозиції стала Закарпатська філія Мережі Будинків народних традицій.

15 жовтня в Ужгороді екскурсовод Янош Мешко провів безплатну екскурсію містом „Ужгород мистецький”. 

28-29 жовтня в Ужгороді, біля філармонії, Рух підтримки закарпатських військових влаштував благодійний ярмарок на Геловін. Організатори закликали одягатися в страшно-веселі геловінські образи й приходити на захід, адже тут, крім усього іншого, можна було не лише скуштувати гарбузовий супчик з солодкими „кісточками ворогів” та випити пиво від місцевих диво-фей, а й допомогти зібрати кошти на черговий народний автомобіль для ЗСУ. У програмі були: крафт від диво-фей Закарпаття; страшно-смачні смаколики від відьмочок; страва дня - гарбузовий супчик; магічна лотерея з купою суперпризів зі скарбниці Нарнії; яскрава фотозона від чарівників; створення унікального образу дня від творчих ельфів;  конкурс-продаж за донат найкращих гарбузів від учнів Гоґвортса (Ужгородського ліцею №3) та ін.

30 жовтня у Берегові відбувся масштабний угорський фольклорний конкурc. Танцювальні фольклорні гурти, ансамблі народної музики, солісти вже вдев’яте зібралися у Берегові, в атріумі Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, щоби показати свою майстерність. Конкурс під назвою „Szól a fülemüle” („Співає соловей”) організував для талановитої угорської молоді Закарпаття благодійний фонд „Геніус”. Цьогоріч у конкурсі взяли участь 350 молодих людей із 71 постановкою.

У жовтні в Ужгороді закарпаток запросили долучатися до жіночого клубу „Натхненна”. Це — спільнота взаємопідтримки жінок, безпечне середовище, де кожна учасниця може відпочити, набратися нових вражень та натхнення, отримати підтримку, допомогу, нові ідеї та знайомства. Тут кожна може проявити себе: поділитися знаннями або продемонструвати свою експертність, провівши заняття чи тренінг на актуальну тему. За словами організаторів, клуб — абсолютно відкрита спільнота. Не існує жодних критеріїв, за якими можна долучитися: не важливі ні вік, ні зовнішній вигляд, ні соціальний статус.


 

 

Новини

2024-09-16

17 вересня 1864 р. народився талановитий імпресіоніст, майстер оригінальної прози - Михайло Коцюбинський. З цієї нагоди, до вашої уваги віртуальна виставка "Аристократ духу".

2024-09-13

Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літературі, подаровані французьким інститутом  в Україні.

2024-09-11

18 вересня художниці Аллі Горській виповнилося б 95 років. Вона залишила помітний слід в історії українського дисидентського руху, а її трагічна смерть породила чималий резонанс. З нагоди річниці її Дня народження пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Душа українського шістдесятництва".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день