Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2023 - листопад

 

17 листопада в Ужгородській міській раді привітали працівників культури та майстрів народного мистецтва із професійним святом. Кращих представників відзначили грошовими преміями за досягнення у галузі культури і мистецтва Ужгорода, а також грамотами міської ради. Міський голова Богдан Андріїв подякував присутнім у залі за велику роботу, яку вони проводять кожен на своєму місці, за розвиток та примноження української культури, навчання дітей і молоді міста. Наголосив, що діяльність митців, артистів, робота педагогів має ще більше значення сьогодні, у час повномасштабної війни.

21 листопада в Ужгороді відзначили День Гідності та Свободи. Це свято відважних і сильних людей, які вільні творити своє майбутнє в рідній країні. До пам’ятного знаку борцям за свободу і незалежність на площі Народній в Ужгороді поклали квіти й лампадки Віктор Микита, голова Закарпатської ОВА, Роман Сарай, голова Закарпатської обласної ради, представники Молодіжна рада при Закарпатській ОВА, студенти та громадськість. Цього року державне свято проходить під гаслом „Заряджені гідністю та жагою до свободи”, що утверджує нерозривний зв’язок подій десятирічної давнини – Євромайдану й теперішньої повномасштабної війни.

25 листопада в Ужгороді, на набережній Незалежності, відбулася церемонія вшанування пам’яті жертв сталінського геноциду. Цьогоріч – 90-ті роковини Голодомору. У загальнонаціональній хвилині мовчання згадали всіх загиблих унаслідок голодоморів в Україні – одного з найстрашніших злочинів проти людства 1932-1933 років, масових штучних голодів 1921-1923 та 1946-1947 років. До монумента „Свіча пам’яті” колоски пшениці та запалені лампадки встановили заступник голови ОВА Ігор Шинкарюк, очільник обласної ради Роман Сарай, представники силових структур, дипломатії, духовенство та громадськість. Під час церемонії лунали поминальні дзвони, Заслужений академічний Закарпатський народний хор виконав духовні композиції, також відбулася екуменічна молитва священнослужителів закарпатських християнських конфесій.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

2 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, звучали  „Італійська” симфонія та „Слов’янський концерт”. Гості концерту відчули, як їхні серця наповнюються спокоєм та любов’ю під звуки симфонічного оркестру та фантастичних композиції – Ф. Мендельсона Симфонія №4 „Італійська” та Б. Лятошинського „Слов’янський концерт”. На концерті виступили: піаніст, маестро сцени Йожеф Ермінь та Академічний симфонічний оркестр філармонії під керівництвом заслуженої артистки України Вікторії Свалявчик-Цанько. Концерт був присвячений пам’яті чудової викладачки та піаністки Мар’яни Степанівни Валковської, вихованцем якої був музикант Йожеф Ермінь. Вона була подарована Богом Закарпаттю, до кінця виконала свою місію на Землі і продовжує свою місію на іншому рівні. Її діяльність, яка зробила щасливою велику кількість людей – є невмирущою.

4 листопада на сцені Мукачівського драматичного театру неймовірну концертну програму представив один з найкращих колективів краю – Заслужений академічний Закарпатський народний хор. Як повідомили на сторінці Мукачівської міськради, до уваги глядачів представили програму „Танці Закарпаття” – палітру закарпатських народних танців пам'яті народної артистки України Клари Балог, яка понад 70 років присвятила рідному колективу. У програмі концерту – найкращі вокально-хореографічні та танцювальні композиції балетмейстерки, закарпатські народні пісні із „золотого” фонду колективу, а також було представлено грандіозне фолькшоу закарпатського народного танцю.

8 листопада в Ужгороді,  у великій залі обласної філармонії, з нагоди 40-річчя заснування Хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи відбувся ювілейний концерт колективу. Художній керівник і диригент – заслужений діяч мистецтв України Володимир Волонтир. Музичний вечір пройшов в рамках XX Міжнародного фестивалю класичної та сучасної музики „Музичне сузір’я Закарпаття” та з нагоди 100-річчя з дня народження талановитого музиканта, композитора та педагога Іштвана Мартона.

8 листопада в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, з великим сольним концертом виступив український реп-виконавець SKOFKA. Артист, треки якого знає кожен українець. Його пісні „Чути гімн”, „Додому”, „Не забудем і не пробачим” та багато інших є символом боротьби та незламності у найстрашніші часи, які переживає наша країна. Наразі SKOFKA розпочинає свій великий всеукраїнський тур, де у кожному з 24 міст об'єднає музику та непохитну віру у перемогу. Його пісні слухають у різних куточках країни, зокрема й наші військові на фронті.

9-10 листопада в Ужгороді, в обласному академічному українському музичному драматичному театрі ім. Шерегіїв, на оновленій Малій сцені, відбувся транскордонний міжнародний фестиваль. 9 листопада зіграли дві вистави театру Сату-Маре, 10 листопада виступили з виставами актори Закарпатського облмуздрамтеатру. Вже 12 листопада закарпатський колектив виїхав на гастролі у Сату-Маре. Вистави ставили Північний театр м. Сату-Маре та Закарпатський обласний академічний український музично-драматичний театр. Фестиваль став завершальним етапом проекту „Розвиток транскордонної культури: відреставровані театри міст Сату-Маре та Ужгород”, який спільно реалізують упродовж трьох років закарпатський та румунський театри. На спільній пресконефренції напередодні фестивалю зустрілися представники Ужгорода та Сату-Маре. Йшлося про співпрацю театральних колективів в умовах війни, зміни, які зазнали сцени та колективи обох театрів у ході проєкту, а також про довготривалі перспективи та подальший розвиток транскордонного співробітництва.

10 листопада в Ужгороді, у великій залі обласної філармонії, з нагоди 40-річчя заснування Хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи, відбувся ювілейний концерт колективу. Музичний вечір пройшов в рамках XX Міжнародного фестивалю класичної та сучасної музики „Музичне сузір’я Закарпаття” та з нагоди 100-річчя з дня народження талановитого музиканта, композитора та педагога Іштвана Мартона. Під час концерту Мукачівський юнацький хор зворушив глядачів виконанням відомої стрілецької пісні „Ой у лузі червона калина” в обробці В. Волонтира.

10 листопада харизматична співачка із Закарпаття JANE представила нову пісню „Погляди”. Відносини завжди починаються з погляду, саме в ньому можна побачити справжність людини. Інколи погляди нас так сильно манять, що ми втрачаємо розум, але головне бути чесними самими з собою.

12 листопада у Мукачівському драматичному театрі відбулось театралізоване дійство „Святий Мартин”, присвячене життю покровителя Мукачева. Мукачівців і гості міста мали можливість більше дізнатися про коріння цього надзвичайно доброго та світлого свята:ким він був святий Мартин, де народився, з якої родини, що зробив для всіх нас і чому це важливо для всього людства? Чому Мукачево обрало Мартина своїм покровителем? І до чого тут діти, ліхтарики та гуси? Режисер-постановник – Вікторія Кулішова.

12 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся святковий концерт ансамблю „Con-temp trio” „Continuo”. „Con-temp trio” – це ансамбль висококласних музикантів – заслужена артистка України Діана Гавата (віолончель), Агнеса Бачинська (флейта), Катерина Гажо (фортепіано), – який цьогоріч відзначає 5-річний ювілей творчого шляху. Програми, які виконують ці три чарівні виконавиці спрямовані на  поширення класичної академічної музики та формування естетичних смаків сучасного слухача, це свого роду інвестиції у виховання і розвиток суспільства. У програмі вечора прозвучали найкращі твори із репертуару тріо за п’ять  років, зокрема композиції  К. Вебера, Й. Гайдна, Ф. Пуленка, В. Витвицького, І. Мартона, Ф. Мендельсона,  Й. Райнбергера. Наразі музикантки зосереджують увагу на виконанні маловідомих творів українських композиторів. Зокрема, зробили єдиний на даний момент запис „Сюїти в чотирьох частинах” Василя Витвицького. Тріо є вишуканою музичною перлиною не тільки Закарпаття, але і України, яке може гідно презентувати державу на світових музичних сценах.

 13 листопада у Мукачівській школі мистецтв відбувся святковий концерт „Мистецький та творчий шлях С. Ф. Мартона”, присвячений 100-річчю від дня народження відомого композитора. Концерт у школі мистецтв, яка з честю і гордістю носить імʼя видатного музиканта та композитора, у стінах якої вивчають та грають його музичні твори, на творчості якого зростає майбутнє покоління творчих та талановитих музикантів, пройшов на високому професійному та виконавському рівні. Концертну програму вела викладачка фортепіанного відділу Крістіна Матоляк, яка ознайомила гостей концерту з життєвою та творчою біографією композитора. Технічне оформлення розповіді підготувала викладачка фортепіанного відділу Юлія Абуладзе. У програмі концерту прозвучали твори С. Мартона: „П’єса” у виконанні учениці фортепіанного відділу Каталіни Майороші (клас викладачки К. Матоляк), лірична „Колискова” у виконанні Евніки Лавкай (скрипка, клас викладачки Христини Ковач, концертмейстер Ольга Деркач), „Елегія” у виконанні учениці фортепіанного відділу Віолетти Зийнич (клас викладачки Магдалини Козуб). Родзинкою концерту стали професійні виступи викладачів, виконавців, музикантів та композиторів, які виконали його твори: „Вечірня пісня” у виконанні дуету Христини Ковач (скрипка) та Ольги Деркач (рояль), „Експромт” у виконанні Мирослава Екмана (рояль).

14 листопада нову пісню „Хвала винограде!”, присвячену сонячному напою, колоритний закарпатський гурт „РОКАШ” презентував днями на своєму каналі в YouTube. Нову пісню гурт присвятив Дню винороба. Музику до пісні написав сам вокаліст гурту Віктор Янцо, а слова відомий закарпатський поет Павло Чучка.

15 листопада на YouTube-каналі з'явився новий кліп, виконаний юною солісткою Олександрою Лендєл, ученицею Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості. Під чутливим керівництвом вчителя Наталії Шлагер дівчина з дивовижним голосом транслює атмосферу осені через виконання пісні „Кольорова осінь”. Олександра – Лауреат 1 ступеня багатьох Всеукраїнський та Міжнародних конкурсів. Режисером та оператор кліпу є Оля Стахова. Вона ж і опублікувала кліп на своєму YouTube-каналі.

17 листопада  в Ужгороді відбулася театральна вистава „Троянки” від чеського театру. Чеський театр, відомий своїми талановитими постановками та міжнародними нагородами, привіз на українську сцену зворушливу та глибоку драму „Троянки”. Ця вистава, за мотивами трагедій Евріпіда, і  є рекомендованою для глядачів старше 18 років. „Троянки” – це класичний твір, який звертається до теми війни та її впливу на долі жінок. Режисер Якуб Чермак вирішив привнести до давньогрецької історії нове життя, фокусуючись на актуальних проблемах та виборах, з якими стикаються жінки у часи конфліктів. Вистава ставить перед глядачами гострі питання: що залишається, коли війна закінчується? Як живуть ті, хто пережив утрати? І як вони знаходять силу продовжувати життя? Сценічна адаптація включає дві трагедії: „Троянки” та „Гекуба”, причому обидві розкривають тему втрати та виживання після війни.

21 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся надзвичайно енергетично потужний концерт всесвітньовідомих піаністів, музикантів-віртуозів Петера Балатоні та Йожефа Ерміня. Класична музика у виконанні музикантів не залишила байдужим жодного глядача, які прийшли на концерт організований угорською благодійною організацією „Oltalom” („Захист”) при підтримці ГО „Сила Ужгорода”. Зібрані на концерті кошти були передані для потреб Сил оборони України.

22 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт класичної музики до 100-річчя з дня народження Іштвана Мартона. Заклад продовжує цикл концертів в рамках XX Міжнародного фестивалю класичної та сучасної музики „Музичне сузір’я Закарпаття” та з нагоди 100-річчя з дня народження композитора. Цього вечора кращі зразки з творчого доробку нашого земляка  презентували львівський скрипаль і диригент Ігор Муравйов разом із Академічним симфонічним оркестром під керівництвом заслуженої артистки України Вікторії  Свалявчик-Цанько. Музика Іштвана Мартона – композитора і педагога, заслуженого діяча  мистецтв України, одного із фундаторів професійної музики Закарпаття, творчий спадок якого − вагомий внесок у культуру нашого краю і заслуговує на особливу пошану. Що більше вслухаєшся у його твори, то більше захоплюєшся і глибше усвідомлюєш масштаб їх автора.

22 листопада в Ужгороді, обласний театр драми та комедії (м. Хуст) показав на сцені академічного обласного театру ляльок „Бавка” мистецьку акцію-перформанс „Поет.Початок”, присвячену 70-річчю з дня народження поета, громадського діяча, лауреата Шевченківської премії Дмитра Креміня.

23 листопада у Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, відбувся вечір класичної музики. У програмі концерту звучали шедеври європейської та української класики у виконанні Струнного ансамблю під керуванням Сергія Добоша та „YeS Duet”. Також у концерті взяв участь хор Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона (керівник Олексій Тулюк).

23 листопада дуетну композицію „Говори” презентували співачка з Ужгорода Марта Липчей та гурт Жадан і Собаки. „Говори” – пісня про людей, які не відмовляються від свого голосу, навіть тоді, коли тиша стає особливо тяжкою і повсюдною. Це пісня про те, наскільки важливим для нас є говорити і слухати, вірити і триматися одне одного. Доки ми довіряємо нашим голосам та інтонаціям, доки ми здатні проговорювати найважливіше та найпотаємніше – у нас лишається шанс бути зрозумілими, у нас лишається шанс на нашу свободу.

24 листопада в Угорщині, у Будапешті, у церкві Святого Михайла в центрі міста, Закарпатський народний хор дав концерт-реквієм до 90-их роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні. Також відбулася спільна молитва, щоб вшанувати пам'ять про мільйони невинних жертв. „Реквієм” – це твір композитора Іштвана Мартона, який народився 100 років тому. Партитуру концерту нещодавно було віднайдено, тож Заслужений академічний Закарпатський народний хор представив справжню прем'єру цього непересічного твору і віддав шану невинним жертвам великої трагедії, що спіткала український народ. І дуже символічно, що саме „Меса для солістів, хору, органа та камерного оркестру” Іштвана Мартона стала не лише своєрідним реквіємом мільйонам невинно убієнних українців, а й даниною пам’яті генію нашого композитора в день 100-річчя з дня його народження. Особливого хвилювання артистам додавала присутність на концерті доньки Мартона. Прекрасна музика, блискуче виконання, магічне поєднання звуків органа, хору, оркестру з яскравими сольними фрагментами, піднесена атмосфера в храмі зробили цей вечір незабутнім для всіх присутніх. Цим виступом Закарпатський народний хор під керівництвом Наталії Петій-Потапчук вкотре підтвердив не лише свій високий виконавський рівень, а й велич одного з корифеїв закарпатської композиторської школи, музика якого заслуговує на найкращі світові сцени. Під час заходу було зібрано близько 140 тисяч форинтів на потреби ЗСУ.

26 листопада „Меса”  Іштвана Мартона в тому ж виконанні звучала вже в Ужгородській Римсько-католицькій парафії св.Георгія. І знову чарівна музика маестро підносила слухачів на якийсь вищий рівень. Солісти – Ольга Свида (сопрано), заслужена артистка України Яна Садварій (мецо-сопрано), Володимир Гірник (баритон). Партія органа – Ольга Чундак. А зібрані завдяки небайдужим слухачам 5000 грн теж було передано для ЗСУ.

26 листопада закарпатський співак Василь Федикович презентував нову композицію „Не залишай”. Пісню артист записав ще в 2022 році, коли переживав особисте нерозділене кохання. Пісня була пресвятою людині, яку артист любив і не хотів відпускати зі свого життя. Запис пісні співак робив в Братиславі, зведення і мастерінг – у Львові. Наразі артист готує нові релізи і починає планувати офлайн-виступи, які відбудуться після випуску його альбому навесні 2024 року.

26 листопада гурт „Без обмежень” та TAYANNA презентували спільний кліп „А ти...”. Як йдеться в описі до кліпу, „А ти...” – внутрішня сповідь двох людей про почуття сильної прив'язаності й бою між бажанням і страхом у стосунках. Кліп відзняв режисер Влад Разіховський, і це їхня 10-та, ювілейна робота з гуртом „Без обмежень”.

27 листопада у Свалявському будинку культури відбувся концерт на підтримку ЗСУ від „Патріотично позитивного об’єднання”, до якого входять учасники шоу „Вар’яти”  та „Ліги сміху”. Протягом двох годин гумористи дарували присутнім гарний настрій, розігрували гостей та проводили аукціон на підтримку ЗСУ.

29 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт з творів Іштвана Мартона Закарпатського народного хору. Цими днями вся культурна спільнота Закарпаття вшановує 100-річчя від дня народження нашого видатного земляка – композитора Іштвана Мартона. Заслужений академічний Закарпатський народний хор долучився до відзначення цієї пам’ятної дати цілою низкою різноманітних заходів. Зокрема, з ініціативи колективу 23 листопада відбулася Панахида на могилі Іштвана Мартона (Калварія, м.Ужгород) за участі священнослужителів трьох конфесій. Вшанувати митця прийшли Директор Департаменту культури ОДА Євген Тищук, консул Генерального консульства Угорщини в м.Ужгород Ласло Відо, композитор Віктор Теличко, музикознавиця Наталія Піцур, син композитора Василь, артисти Закарпатського народного хору. Разом з тим у репертуарі Закарпатського народного хору є багато різножанрової музики маестро. І 28 листопада колектив відвідає Мукачівську дитячу школу мистецтв ім.С.Ф.Мартона з великою тематичною програмою із творів композитора. Вже більше 27 років композитора нема з нами. А ми, можливо, й досі не до кінця усвідомлюємо, якого непересічного митця народила Срібна земля, яким скарбом він був і залишається для мистецтва Закарпаття. Пишаймося земляком, творчий доробок якого є гідним внеском у світову музичну спадщину!

30 листопада в Ужгороді, у обласній філармонії, на концерті „FOLK JAZZ” звучав фольклор в сучасній обробці для гітари та фортепіано. Поринути у вир обрядового музичного фольклору в сучасній обробці, втіленого звуками гітари та фортепіано, запросили артисти Закарпатської філармонії Ігор Литвинов (гітара) та Наталія Лендєл (фортепіано). Гуцульська енергія, румунські танці, іспанські пристрасті, закарпатська лірика, старовинні балади, обрядовий музичний фольклор у сучасній обробці – все це прозвучало у музичному вечорі „FOLK JAZZ”. У концерті взяла участь і солістка обласної філармонії з неповторним тембром та свіжим стилем виконання Мирослава Швах-Пекар (мецо-сопрано). Глядачі змогли насолодитись яскравими, харизматичними виконавцями та поринути у магічне злиття музичних звуків, які подарують слухачам незабутні враження.

У листопаді дитяча академія танцю „Джерельця Карпат” здобула три найвищі нагороди за місяць. Першим у цьому навчальному році був Всеукраїнський фестиваль-конкурс „Злата фест” – Золоті таланти України, далі Всеукраїнський фестиваль – конкурс „Яскрава Країна” і крайній – теж Всеукраїнський, який проходив у місті Берегово. На ньому танцівники отримали аж 6 перших місць. За кожний номер. А також стали володарями гран-прі. Відзначили на фестивалі й керівників колективу. Відзнаку „За відродження України” отримала Каміла Сачко, а відзнаку „За гідність та патріотизм” Ерік Сачко.

У листопаді закарпатський гурт „Hudaki Village Band” увійшов до списку номінантів на здобуття Шевченківської премії – 2024 році у категорії „Музичне мистецтво”. Список усіх кандидатів оголосив Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка. Музиканти представлені концертною програмою „Музика з серця України”.

У листопаді вокальна школа „Brevis VOCAL Studio”, що розташована у Мукачево, на своєму YouTube-каналі опублікувала видовищний кліп з солісткою Марією Близнюк. Дівчина з неймовірним голосом, одягнена у національний костюм, заспівала українську народну пісню „Люлі”, під аранжуванням Сергія Мунтяна. Режисером кліпу є Магдалина Біличко. Студія займається записом пісень, зйомками кліпів та дають уроки з вокалу для дорослих і дітей.Також вони зі своїми вихованцями виступають з концертами.

У листопаді танцювальний дует Вероніки Мишко та Ерла Вільямсона з Ужгорода переміг на чемпіонаті світу в Португалії. Наша молодь не мала рівних на WDSF World Championship 2023 Ten Dance у Віла-Нова-де-Фамалікан (Португалія). У програмі 10-ти танців змагалися представники 30-ти країн. Для Вероніки та Ерла – це найвища нагорода у кар'єрі. У 2021 році зірки ужгородського клубу спортивного танцю „Грація” стали чемпіонами Європи та віцечемпіонами світу у програмі 10 танців.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

2 листопада в Ужгороді, у хоровому класі обласної філармонії, відбулась презентація книжки „Ой піду я танцювати”. До неї увійшли п’ять народних танців закарпатських українців – „Аркан”, „Карічка”, „Увиванець”, „Мокрянський”, „Требушанка” – у записах провідного методиста комунального закладу „Обласний організаційно-методичний центр культури” Закарпатської обласної ради Миколи Мовнара.

2 листопада на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка був опублікований дайджест за листопад „Календаря краєзнавчих та пам’ятних дат на 2023 рік”. Це видання покликане надати громадськості матеріал про важливі події з історії області, ювілеї уродженців краю та видатних діячів.

7 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася відбулася відкрита лекція Михайла Приймича – доктора мистецтвознавства, автора численних наукових робіт, відомиого знавця сакрального мистецтва Закарпаття, завідувача кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв. Під час лекції йшлося про сакральний живопис, зокрема про канонічну східну ікону; образи, символи, кольори, традиційні матеріали та техніки.

9 листопада в Ужгороді, у книгарні „Є”, було людяно, адже тут учетверте свою лекцію з історії Закарпаття читав директор Інституту карпатознавства, викладач Ужгородського національного університету Ігор Прохненко. Цього разу присутні, серед яких були студенти, друзі та знайомі лектора, почули про кахляні печі замків нашого краю. Родзинкою заходу щоразу стає наочність, яку Ігор Прохненко не просто демонструє на екрані, а й приносить із собою, дає кожному оглянути, відчути на дотик, зробити фото на пам'ять. До дискусії долучилася й знана дослідниця Ужгорода Тетяна Літераті.

13 листопада в Ужгороді, у  Книгарні „Є”, видавництво „Ранок” та Сергій Вожжов запросили батьків майбутніх мільйонерів на зустріч, під час якої відбулася презентація книги „Лісові комерсанти”. Сергій Вожжов обговорив із присутніми такі питання: фінансове виховання їхніх дітей; що відбувається в країні та системі освіти в цьому напрямку; яку важливу задачу можуть виконати лише батьки, і жоден вчитель не зможе їх замінити; які книжки доречно читати з дітьми та в які ігри грати; які особливості фінансового виховання в різному віці тощо. За словами Сергія Вожжова, ми можемо або покращити світ навколо завдяки книзі, або навпаки. Книга ― є одним із важливих інструментів розвитку мислення та уявлення. І варто залучати дітей до читання літератури з фінансової грамотності, адже багато проблем доводиться вирішувати в дорослому житті через те, що в дитячому та підлітковому віці не отримали потрібних знань та навичок. Заряд позитивних емоцій та купа корисної інформації щодо фінансової грамотності вам гарантовані, тож не пропустіть.

15 листопада в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, клуб „Говоримо українською” відсвяткував першу річницю. Увесь цей час у клубі переселенці разом із представниками місцевої громади опановують українську мову. Засідання клубу „Говоримо українською” відбуваються щотижня по середах. Впродовж години відвідувачі клубу у цікавій формі, щоразу виконуючи нові креативні заняття, опановують українську мову. За рік роботи клубу тут змінилося вже приблизно 30 учасників: оскільки він розрахований, переважно, на переселенців, дехто із тих, хто відвідував клуб, вже повернувся додому. Якщо спершу учасники клубу відчутно погано спілкувалися українською і переживали, що їм буде важко вивчити мову, то за рік вже впевнено дають інтерв’ю українською місцевим та загальнонаціональним каналам  і навіть неодноразово були героями сюжетів Єдиного телемарафону. Оскільки з боку учасників є постійна зацікавленість у вивченні й удосконаленні української мови саме у форматі клубу, в бібліотеці вже зараз шукають можливості його підтримки з 2024 року.

16 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася зустріч із двома відомими львів’янами – Романом Гораком та Олександром Масляником. Роман Горак – людина-легенда, один із найплідніших сучасних письменників України. Відомий насамперед своїми біографічними творами про Івана Франка, Василя Стефаника, Маркіяна Шашкевича, Леся Мартовича, Богдана Лепкого, Андрія Шептицького, Квітку Цісик та багатьох інших. Причому кожна його книжка – це біографічне дослідження, що спирається на власні знахідки в архівах. За десятитомну працю про Івана Франка у 2011 році удостоєний Національної премії імені Т.Шевченка. В Ужгороді відомий письменник-біографіст виступив уперше. Натомість журналіст і письменник Олександр Масляник є на Закарпатті частим гостем, адже народився у Рахові. Він – автор багатьох книжок художньої прози, поезії та публіцистики. Відомий наш земляк у Львові і як редактор краєзнавчих журналів, в яких чимало пише про рідну Гуцульщину. Є упорядником та видавцем понад двох десятків видань, з яких чимало стосується Закарпаття. Обидва гості представили свої останні новинки. Модератором зустрічі був закарпатський письменник і журналіст Олександр Гаврош.

16 листопада в Хусті, у публічній бібліотеці, відбулася презентація книги Віктора Моринця „Перше десятиліття: Закарпаття 1944-1954 років”. Збірка документів з архівів України про період „совєтизації” Закарпаття в різних сферах суспільно-політичного життя у 1944–1954 роках.

16 листопада на сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась онлайн #поетична_середа_повернення. В гостях був давній друг бібліотеки – лікар-реабілітолог Іван Горват.

19 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася цікаву подія – Жива Бібліотека! Що таке Жива Бібліотека? Це можливість взяти участь у діалозі з різними „живими книгами” – людьми, які мають цікаву історію та досвід. Це шанс почути різні точки зору, розширити свої горизонти та пізнати унікальні історії успіху, випробування та навіть філософію життя. Ті, хто взяв участь у акції, розширили свій світогляд, дізналися про різноманітність думок та досвід учасників.

21 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбувся вечір-спомин „Життя обірвалося на злеті” до Дня Гідності та Свободи.

23 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулося відкриття фотовиставки-перформансу „Насилля”. Це надзвичайно захоплива та перспективна подія в мистецькому світі. На глядачів чекала непередбачувана подорож у світ емоцій та історій, розкритих через об'єктив фотокамери. Інформаційне насильство, домашнє та самоідентифікація – три складові соціальної фотовиставки „Насилля”. Такою ініціативою авторка світлин – фотохудожниця Кетрін Кіш – долучилася до всеукраїнської кампанії „16 днів проти насильства”, яка стартувала 25 листопада. Фотохудожниця каже: виставкою закликає не мовчати про насильство.

24 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф.Потушняка, відбулися Молодіжні вечорниці, які провели спільно Ужгородська молодіжна рада та Tatohub.Ужгород.

25 листопада в Ужгороді, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка, було опубліковано новий випуск „Книжкового безсоння. Читаємо новинку”, який присвячений страшній сторінці історії нашої країни – Голодомору. Читали уривок з роману Тані П'янкової „Вік червоних мурах”.

26 листопада у селі Бадалово Берегівського району відбулось урочисте відкриття пам’ятної дошки Ференцу Келчеї, установленої на стіні реформатської церкви за сприяння осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС). Таким чином місцеві мешканці відзначили 200-річчя з часу написання тексту угорського гімну, а також увіковічили ім’я автора твору – видатного поета, котрий близько 20 років жив і творив неподалік, по той бік Тиси, у селі Сатмарчеке.

27 листопада в Ужгороді, в ужгородській книгарні „Кобзар”, стартувала традиційна передсвяткова книжкова акція „Письменник за прилавком”. Відкрив її цього року лауреат Шевченківської премії Мирослав Дочинець. Поспілкуватися з письменниками відвідувачі книгарні зможуть кожного буднього дня до 8 грудня о 14:00. Захід проводять вже понад 10 років. Очікується, що цього року в акції „Письменник за прилавком” візьмуть участь 12 авторів. Усі охочі можуть приходити до книгарні „Кобзар” поспілкуватися із закарпатськими письменниками, взяти автографи, почути про їх плани чи сфотографуватися. У акції візьмуть участь: Мирослав Дочинець,  Віктор Мотрук, Катерина Галенко, Андрій Дурунда / Наталія Дурунда, Юрій Фатула, Микола Бурмек-Дюрі, Ласло Зубанич / Фарко Оксана, Віктор Браславець, Маріан Токар, Василь Коцан.

27 листопада на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка, був опублікований запис тридцять другої касети п'ятихвилинки „На поетичному перехресті”, в якій розглядалась постать і творчість Михайла Ореста. З технічних причин вона вийшла на сторінці нашої бібліотеки в інстаграмі.

28 листопада на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка був опублікований дайджест „Календаря краєзнавчих пам’ятних дат Закарпаття” на грудень 2023 року. Це видання покликане надати громадськості матеріал про важливі події з історії області, ювілеї уродженців краю та видатних діячів.

29 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, під час чергового засідання клубу „Говоримо українською” учасники зачитували історичну довідку щодо голодоморів, які відбувалися в Україні в ХХ столітті: 1921-1923 рр., 1932-1933 рр., 1946-1947 рр. Також одна з учасниць поділилася спогадами, що її родичі тікали від голоду в інші союзні республіки – Таджикистан, Казахстан, Узбекистан.

29 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книги „Золота гора Івана Хланти”. У книзі вміщено статті, розвідки, інтерв’ю, рецензії, відгуки, ілюстративний матеріал про наукову, педагогічну і громадську діяльність видатного фольклориста, літературознавця, бібліографа, мистецтвознавця Івана Хланти, які майже всі були опубліковані у періодичних виданнях.

29 листопада на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було представлено новий випуск відеопроєкту „Мистецьке Закарпаття” про митців нашої Срібної землі, які прославили Закарпаття на всю Україну і світ. Четверий випуск проєкту присвячений Михайлові Банику, за характером – бунтарю, за покликанням – художнику. Андрій Дурунда про нього писав: „Цього чоловіка всеньке життя били, ламали, гнули, морально терзали, та скорити не змогли. Він не став жорстоким, навпаки – дедалі більше сповнювався великою любов’ю до людей...”. Ведучі: працівниця відділу проєктної та соціокультурної діяльності Юлія Соломонюк та працівниця відділу обслуговування користувачів Вікторія Павлович.

29 листопада в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація 39-випуску серії проекту „Між Карпатами і Татрами”, який містить дев’ять есеїв із автобіографічної повісті польського письменника Яна Парандовського (1895-1978) „Сонячний годинник” в українському перекладі. Презентували видання: Тетяна Ліхтей, доцент УжНУ, засновниця та упорядниця серії „Між Карпатами і Татрами”, та Олександра Козоріз, перекладачка з польської творів авторів випуску. Більшість випусків проєкту – це робота українських поетів у перекладі словацькою мовою і водночас словацьких поетів у перекладі їх українських колег, починаючи від молодих перекладачів і поетів до лауреатів національної премії. Проте вперше у 2022 році у випуску „Між Карпатами і Татрами” було опубліковане вибране з доробку визначних польських поетів Леопольда Стаффа, Владислава Броневського, Юліана Тувіма та Константи-Ільдефонса Ґалчинського в українському перекладі.

29 листопада в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва,  презентували „Таємниці церковних веж” – робочий зошит на екологічну тематику.

29 листопада в Ужгороді відбувся фінал обласного літературного конкурсу „Молодіжний Едельвейс”. Його вже вдруге проводить відділ юнацтва обласної бібліотеки для дітей та юнацтва серед усіх міських, сільських та районних книгозбірень області. Мета проста: залучити молодь до читання, популяризувати сучасну українську літературу та класичну, а ще заохочувати читачів до живого спілкування з письменниками краю.

30 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся майстер-клас з гачкування сніжинок. Захід відбудеться за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation за  підтримки CORFA в межах проєкту „Підтримка надання сталих послуг неурядовим організаціям у військовий час”.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

4 листопада в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї,  у Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва, відбулась презентація фотовиставки майстра об’єктива Ярослава Макара „Теплі кольори роприроди. Життя продовжується…”. Організувала фієсту Творча спілка фотохудожників Закарпаття. Це — третя персональна виставка Я. Макара. В експозиції 42 світлини, створені в рамках світлинного краєзнавчого проекту „Моя мала батьківщина”.

8 листопада у Мужієві, що на Берегівщині, в будинку 1920-х років відкрили музей-садибу. Також в оселі знаходяться старовинні меблі та господарські знаряддя. У коморі розмістили традиційні інструменти для виноробства, адже в Мужієві ще з XIII століття вирощують виноград. Відвідувачі матимуть також можливість ознайомитися з процесом варіння леквару. Музей-садибу відкрито у рамках Програми транскордонного співробітництва HUSKROUA. У межах грантового проекту, окрім Мужієва, на Берегівщині також створили музеї-садиби у селах Чома та Шаланки.

9 листопада в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулося урочисте відкриття виставки робіт учасників Мукачівського живописного пленеру „Етюди осені-2023”. Традиційно відкриття експозиції приурочується відзначенню Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва. На виставці були представлені роботи 10 відомих митців нашого краю, які з 2 по 8 жовтня писали міські краєвиди та визначні історичні місця, об’єкти культурної спадщини, мальовничі околиці міста Мукачева та природу Карпат.

12 листопада у парку Шенборна (курорт „Воєводино”) відкрили мініскульптуру „Мама-кельт”. Чергову атракцію для туристів презентували на честь 10-річчя з дня заснування парку. Скульптор – Роман Мурник. До воєводинських кельтів, яких, до слова, вже пʼять, додалося ціле кельтське сімейство. Це перша сімейна мініскульптура Закарпаття. Її розміщено на кованому діючому ліхтарю, до вершини якого веде драбина. На вершині ліхтаря – строга кельтська жінка з домашнім котом (кельтська кішка – європейська короткошерста), біля якої курчатко (одна з назв кельтів в Європі – гали, слово „gallus” з французької курка). Мама-кельт дивиться на двох дітлахів, один з них символізує курорт „Воєводино”, якому 20 років, та парк Шенборна, якому 10 років.

13 листопада у селі Щасливе (Серенчівка, Серенчівці) Івановецької сільської громади, що в Мукачівському районі, відновили 340-річну дерев'яну церкву та відбулася презентація реконструйованого деревʼяного храму. „Найщасливіше” село Закарпаття згадується ще у 1537 році, а дерев'яний храм св. Михайла – у 1682 році. Його було споруджено в селі Горонда у 1682 році, а в Серенчівці її перенесли у 1733-му.

13 листопада  в артгалереї „Ужгород” персональну виставку робіт живопису презентував художник Петро Шолтес. Експозиція нараховує більше пів сотні полотен, на яких митець відображає закоханість у місто Ужгород та природу Закарпаття, віддає шану своїм вчителям та наставникам – відомим художникам крайової школи малярства, радує колег дружніми графічними шаржами.

16 листопада у Хустській міській картинній галереї відкрили виставку „Осінній акорд”. Її авторки – мисткині з Івано-Франківщини: Наталія Вовчук, Галина Філіпова, Надія Садов’як. Колоритна, яскрава та різнобарвна експозиція зібрала у виставковій залі справжніх поціновувачів художнього мистецтва. Кожна робота несе свою енергетику. Авторки мають велику художню практику, беруть участь у пленерах, симпозіумах, постійно розвиваються і цікаво та неординарно відтворюють свої почуття й враження на полотнах. Тут представлені символізм, абстракціонізм, експресіонізм – полотна надихають, додають енергії й життєствердної сили, милують око та гріють душу. Галина Філіпова – заслужена журналістка України. Жінка підтримує все автентичне, народне, є авторкою програми „Невичерпне джерело”. Її рідна сестра Надія Садов’як наразі проживає у Великій Британії, але активно творить і передає багато робіт на підтримку ЗСУ. Загалом усі три художниці є учасницями численних виставок в Україні та за кордоном. Активно і систематично передають картини для благодійних аукціонів, роблять пожертви для потреб ЗСУ та медичних закладів.

17 листопада в Ужгороді, у виставкових залах обласного музею народної архітектури та побуту, відбулося відкриття двох мистецьких заходів. Виставка TKNO (TransKarpatia Non Objective) та ретроспективна персональна виставка творів живопису та графіки Івана Івановчика „Осінь життя”.

21 листопада у мистецькому просторі Деренівської купелі Ужгородського району подружжя закарпатських художників Богдан Корж та Людмила Корж-Радько презентували виставку живопису та скульптури „Форма і лінія”. У галереї „Арт-ДК” митці представили творчі напрацювання за останні декілька років. Чуттєвий та витончений живопис Людмили Корж Радько, гармонійно доповнили скульптурні роботи Богдана Коржа із яскраво вираженими жіночим формами. Подружні виставки Коржів – це уже добра сімейна традиція, яка щоразу дивує, навіть тих, хто добре знайомий із мистецьким подружнім тандемом.

23 листопада в Ужгороді,  у Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва, на теренах краєзнавчого музею у сивому замку Ужгорода відкрилася фотовиставка „Точка зору” „Асоціації фотоклубу Васіле Веніга Ласла” від ГПУ ЕкспоФотоцентру замку Кароль (Румунія). Організатором стала Творча спілка „Спілка фотохудожників Закарпаття” на чолі з Володимиром Ньорбою. Фотовиставка виникла в рамках співпраці між фотографічними спілками Карпатського регіону — Ужгорода (Україна) та Кареї (Румунія). 42 світлини, представлені на ній нашими творчими братами і сестрами з поетичної країни, були своєрідні. Кожна була не часткою конвеєра світової зрівнялівки, що веде до нівеляції живого, а художнім виокремленням моментів краси і світла навіть у випадках, коли фотографувалася ніч.

24 листопада в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відбувся  патріотичний захід „Заряджені гідністю та жагою свободи”. До музею завітали студенти Ужгородського торговельно-економічного фахового коледжу Державного торговельно-економічного факультету, з яким відділ науково-освітньої роботи музею налагодив зв’язки. Старша наукова співробітниця Вероніка Петрушка на базі експозицій „Закарпаття між двома світовими війнами”, „Історія Карпатської України”, „Меморіальна кімната-музей президента Карпатської України Августина Волошина”, „Закарпаття у період Другої світової війни” розповіла студентам про буремні події двох світових воєн, що прокотилися по території краю та про міжвоєнні політичні, соціально-економічні процеси того періоду. Також вона звернула увагу на державотворчі змагання, які відбулися на території краю; роль українців у них. Таким чином, була згадана Гуцульська Республіка та її видатні діячі – брати Климпуші, розглянута історія утворення Карпатської України та роль Августина Волошина у становленні національної самосвідомості краян. Короткий, але насичений період 1938-1939 рр. був важливим на шляху Закарпаття до самостійної України. Україна виборола свою незалежність у ХХ столітті, проте і в ХХІ  наш народ продовжує відстоювати свободу, суверенітет і гідність, починаючи від подій Майдану. Чимало закарпатців боронять кордони нашої держави і в сучасній війні 2022-2023 рр. Експонати, які ілюструють події сьогодення також представлені в  музеї в експозиційній залі „Коли гримлять гармати, музи мовчать”.

25 листопада-5 грудня у Мукачівському замку „Паланок”, у середньому дворі фортеці,   діятиме Резиденція святого Миколая. Діятиме фотозона, також при бажанні можна буде написати листа св. Миколаю, щоб він передав вашій дитині подарунок.

26 листопада в Ужгороді, обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького, отримав оригінальні предмети, що характеризують побут і традиції Закарпаття в минулому. Ужгородець Павло Чучка-молодший, ужгородський гуморист і бізнесмен, кандидат філологічних наук, подарував обласному краєзнавчому музею імені Тиводара Легоцького чимало цікавих речей. Зокрема, шкіряний ковальський міх і точильне кресало, виготовлені майстрами Зняцева, Дубрівки та Пацканьова на Ужгородщині. Ці давні речі  вже знайшли відповідне місце для експонування в одному з підземельних приміщень замкового палацу. Там відвідувачі матимуть змогу ближче ознайомитися з предметами ковальського мистецтва, яке має свої традиції на Закарпатті з давніх-давен.  Сімейні реліквії від дідів – вага з Баранинець, колиска підвісна дерев'яна, зроблена в с. Люта, стіл столовий розкладний на 10 персон, виготовлений у 1928 році, стануть важливим доповненням фондової колекції музею. Неодмінний атрибут сільської хати на Закарпатті, який вже сьогодні зустрічається все рідше, – розмальована народна скриня. За призначенням вона слугувала і для сидіння, і для зберігання речей побутового вжитку. Ця шафарня, виготовлена на початку ХХ ст. з дерева, пофарбованого у червоно-коричневий колір, розмальована тюльпановими квітками, традиційним символом угорського фольклору, частина родинного минулого. Інший предмет – висока дерев'яна шафа для одягу з двома дверцятами, чорного кольору, створена наприкінці 1930-их років. Розмальована червоними маками вже набагато пізніше, ймовірно, онуками. Не оминули увагою і наукову бібліотеку музею, книжковий фонд якої збагатився монографіями „Прізвища закарпатських українців: „Історико-етимологічний словник” та „Антропонімія Закарпаття” відомого українського мовознавця, доктора філологічних наук Павла Павловича Чучки.

29 листопада в Ужгороді, у Генконсульстві Угорщини, експонували нову виставку закарпатських художників „Пензлем за мир”. В експозиції представили творчі роботи учасників Товариства мистецтва та культури Карпатського регіону, які у липні та вересні брали участь в однойменному пленері. На виставці представлені абстракції, пейзажі, натюрморти. Цей мистецький проєкт є відображенням того, що ми всі прагнемо – щоб закінчилася війна і настав мир. Захід був присвячений 15-річчю з часу заснування Товариства мистецтва та культури Карпатського регіону і це вже численна виставка з часу повномасштабної війни. Лейтмотивом нинішнього заходу, як і всіх інших, стала думка про те, що музи не мовчать під час війни, адже життя продовжується.

 30 листиопада в Ужгороді, у Денному центрі соціально-психологічної допомоги для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі,  пройшла художня виставка тематичних малюнків студентів Закарпатської академії мистецтв на тему протидії домашньому насильству „Відкриті очі”. Щороку із 25 листопада до 10 грудня триває Всеукраїнська кампанія „16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства”, акції якої мають на меті привернути увагу до цих проблем, окреслити шляхи подолання насильства в сім'ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

30 листопада в Ужгороді, стали відомі переможці фотоконкурсу „Закарпаття. Природні простори для життя і творчості”. Журі отримало понад 300 світлин тридцяти українських авторів та обрало з них 15 найкращих. У Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP) в Ужгороді відкрили експозицію, де представили 30 найкращих робіт фотоконкурсу.

У листопаді в Ужгородському замку презентували його макет 1763-1765 років. Макет розташовано на другому поверсі біля експозиції народних музичних інструментів Закарпаття, і тепер всі відвідувачі зможуть детально розглянути чудово деталізовану роботу від керівника гуртка Клубу рукотворного мистецтва „Майстер – хобі” ПАДІЮНу Калмана Вішкольца. Майстер ознайомився з унікальними кресленнями Ужгородського замку 1763-1675 р.р. з фондів історичного закладу і виконав цей проект для суспільства, завдяки фаховим консультаціям з Михайлом Джахманом. Автор  має сподівання на подальшу плідну співпрацю і можливість виготовити інші макети, які будуть у різних історичних площинах висвітлювати замкову споруду, а можливо і військову техніку у мініатюрі, на якій наші воїни виборюють нам всім Перемогу!

В Ужгороді, у Музеї народної архітектури та побуту,  можна милуватись не тільки цінними експонатами та старовинним зодчеством Срібної землі, а й тваринами, які там мешкають. Разом з ними скансен дійсно сповнений магії старого села. На сторінці установи у фейсбуці опублікували фото пухнастих мешканців. Серед них – рудий кіт, що грайливо вигинається на сонці  та кози, які давно стали родзинкою музею.

Вечірні екскурсії за донати для ЗСУ в Мукачівському замку „Паланок” проводить волонтер та екскурсовод Максим Адаменко. Протягом шести тижнів відбулося 15 екскурсій, під час яких учасники задонатили для українських захисників понад 78 тисяч гривень. Ці кошти були спрямовані на закупівлю: зарядної станції, зимових маскувальних костюмів, турнікетів, хімічних грілок. А зараз на меті акумулювати кошти для купівлі 10-ти дюймових FPV-дронів бомберів для знищення ворожої техніки і особового складу.

У листопаді в Ужгородському греко-католицькому катедральному соборі завершили реставраційні роботи. Стіни в Ужгородському соборі розписувала художниця-реставраторка Крістіна Гаранчевська. Майстриня використовує техніку крапкового тонування. Така техніка допомагає врятувати автентичний живопис. Вид тонувальних робіт – це крапкова ретуш. Місця втрат, які є на цьому оригінальному живописі, закривають методом крапкування. Кладуть маленькі крапочки й таким чином „зцілюють” цей живопис. У процесі реставраційних робіт дуже важливо користуватися тими самими матеріалами, або найбільш наближеними матеріалами, якими користувалися тоді, коли робили розпис цих стін. У цьому випадку – це натуральні пігменти із клейовим зв'язовим. Впродовж 5 років команда реставраторів змінювалася декілька разів. Це були фахівці зі Львова та Ужгорода. У процесі роботи реставратори знайшли замуровані вікна з добре збереженими орнаментами. У вікнах найкраще збережені орнаменти, які є в цьому соборі авторства Фердинанда Видри. Вони не зазнали ніяких втручань, тому спеціалісти розібрали цю вкладку і залишили віконні ніші у такому вигляді, в якому вони були. За словами координатора проєкту отця Петра Береша, реставраційні роботи проводилися за проєктом „Реставрація спільної історичної та культурної спадщини” у містах Ужгород та Кошице, що у Словаччині. Проєкт робили разом із Кошицьким катедральним собором Святої Альжбети, де відбувалася реставрація готичної споруди.

КІНОМИСТЕЦТВО

1 листопада у Берегові представили документальний фільм про реставрацію центральної синагоги міста. Про реконструкцію Великої синагоги Берегова зняли документальний фільм, у якому розповідається про підготовку та процес планування архітектурно-будівельних робіт. Стрічка „Серце Берегова” була створена співробітниками телеканалу „ТВ 21 Унгвар”. Творча група телеканалу: журналістка Камілла Дебрецені, оператори Бейла Балла і Томаш Берецкі – створила документальний фільм, завдяки якому можна отримати детальне уявлення про дослідження історії архітектури, дізнатися про плани будівництва нового багатофункціонального культурного центру, а також про те, як саме проводиться реконструкція та як професіонали хочуть поєднати минуле із сучасним. Презентація документального фільму відбулася в стінах Консульства Угорщини в Берегові. Усередині будівлі буде обладнана сучасною технікою театральна зала, придатна для різних культурних заходів. Крім того, синагогу доповнять сучасним крилом зі скляним фасадом, який з головним корпусом з’єднає засклене фоє. У крилі будуть додаткові приміщення для театру та інші простори. Документальний фільм ознайомлює глядачів з попередніми планами та ідеями.

У листопаді в Ужгородському пресклубі відбулася пресконференція організаторів Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA на Закарпатті. Ювілейний 20 фестиваль триватиме в області з 19 листопада по 19 грудня 2023 р. Загалом він побуває у 22 областях України. Фільми Мандрівного Docudays UA — це правдиве й важливе кіно про актуальні виклики сьогодення: перемогу правосуддя, екологічні проблеми, збереження культурної спадщини.  Центральна тема цьогорічного фестивалю — „Образ майбутнього” — це те, що нам варто уявляти і починати втілювати вже зараз. „Це розмова про справедливість — невідворотнє покарання винних у воєнних злочинах, документування свідчень їхніх жертв і руйнувань. Про те, як давати раду травмам, зберегти та донести до наступних поколінь пам’ять про загиблих на цій війні рідних і друзів. Про відбудову після нашої перемоги – без пластикових лебедів і розфарбованих шин на газонах і дитячих майданчиках від ОСББ. Про те, як по-справжньому модернізувати наші міста, містечка та села, зробити їх красивими й зручними, сучасними, доступними, орієнтованими на пішоходів – старих і малих, і покалічених війною. Це розмова про те, як очистити наші води й землі від забруднень і мін, які нам у великій кількості залишають окупанти.

У листопаді фільм про українських паралімпійців „Переступаючи кордони” („Pushing Boundaries”) режисерки із Закарпаття Лесі Кордонець визнано найкращою документальною роботою на 52-му Київському міжнародному кінофестивалі „Молодість”. Стрічка швейцарського виробництва перемогла в міжнародному конкурсі документальних повнометражних дебютів, в якому брали участь сім картин. Режисерка отримала приз „Скіфський олень” і нагороду 75 тисяч гривень. Леся Кордонець розповіла, що цей фільм мав бути представлений на конкурсі ще 2022 року, який не відбувся через російську агресію. Родом з Закарпаття, режисерка зараз живе і працює в Цюриху. „Перетинаючи кордони” став її повнометражним дебютом та дипломною роботою у Цюрихській академії мистецтв. Раніше стрічка закарпатки про паралімпійців України стала лауреатом кінофестивалю у Мюнхені.  Також вона долучилася до збору коштів у Цюріху для поранених українських військових.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ

1 листопада на Берегівщині провели традиційне свято збору врожаю винограду. В селі Четфалва, у Центрі культури ім. Жигмонда Моріца, влаштували традиційне святкування завершення збору врожаю винограду. Організатори заходу прагнули надати місцевим мешканцям можливість зустрітися, відволікти їх від суворих буднів, а також ознайомити молодше покоління з народними звичаями. В рамках свята відбулась концертна програма за участі фольклорних танцювальних колективів Будинків культури та сільських клубів Берегівської територіальної громади. Відбулась виставка-продаж народно-прикладного мистецтва, традиційних смаколиків та напоїв Берегівщини. Фольклорний Фестиваль „BeregCulturFest” проводиться з метою розвитку аматорського мистецтва, туристичної привабливості Берегівської громади через засоби культури та мистецтва, представлення національної кухні та традиційних напоїв.

11 листопада Мукачево запросило мукачівців та гостей міста на благодійний захід в честь Дня святого Мартина. У програмі відбулись: лицарський турнір, софт-турнір для дітей, благодійна лотерея у дворі Мукачівського замку; ліхтарикова хода і костюмована екскурсія центральною частиною Мукачева. Під час заходів відбувся збір на дві зарядні станції Ecoflow для ІІІ штурмової бригади.

15 листопада в Ужгороді провели майстер-клас із виготовлення композиції у скляній банці. До Всесвітнього дня вторинної переробки, який відзначають щорічно 15 листопада, наукові співробітники сектору природи Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького організували майстер-клас із виготовлення ароматичної композиції у скляній банці для учнів 4 А классу Ужгородського ліцею „Інтелект”.

16 листопада в Ужгороді відбулось засідання комісії зі збору, обробки та складання орієнтовного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Закарпатської області. На порядку денному був розгляд матеріалів та презентацій від трьох громад області: Довжанської, Холмківської та Ясінянської. Компетентне журі одностайно проголосувало щодо внесення трьох елементів нематеріальної культурної спадщини до Регіонального переліку, а саме: 1. „Приборжавські вінки” – село Приборжавське Довжанської територіальної громади; 2. „Маяліш, народна весняна традиція села Сторожниці” – село Сторожниця Холмківської територіальної громади; 3. „Традиційне свято „Міра”” – Ясінянська територіальна громада.

26 листопада у Мукачеві, у Кафедральному соборі святого Мартина, пройшов фестиваль духовної музики „MARTIN-MUSIC-FEST 2023”. Цьогоріч захід, що проходив під покровом святого Мартина, приурочений також вшануванню памʼяті жертв Голодомору та 100-річчю від дня народження композитора Степана Мартона. Мукачівський молодіжний хор, дует „YES” та фестивальний оркестр під керівництвом Олени Короленко виконали „Vtce””Іштвана Мартона для солістів, хору, органу та струнного оркестру. Окрім того, у програмі концерту прозвучали твори Баха у виконанні дуету „YES” (Сергій Добош – скрипка, Євген Мусієць – баян).

Залізничник з Мукачева Володимир Бонзоляк виготовляє унікальні металеві мініскульптури з дрібного металобрухту на підтримку Збройних сил України. З початку повномасштабного вторгнення чоловік виготовив близько 20 скульптурок на підтримку захисників. Їх реалізовували на благодійних аукціонах. Одна з найбільших мрій скульптора – це психологічна реабілітація захисників з допомогою арт-терапії. Аби воїни, які не можуть повернутися на передову, могли допомагати своїм побратимам, створюючи різні вироби.

У листопаді в Берегові у традиційному конкурсі талантів у сфері народної музики і танців, організованому вже вдев’яте, узяли участь 350 дітей з різних куточків Закарпаття. Це були вихованці ансамблів народного мистецтва, шкіл мистецтв та гуртів, які діють у краї. Володарі перших місць отримали грошові премії в розмірі 5 тисяч гривень від організатора – Благодійного фонду GENIUS, а також у подарунок диск від народного ансамблю „Боржаварі”.

У листопаді 120 першокласників Ужгородської музичної школи №1 стали юними музикантами. Урочисто і святково відбулась „Посвята в юні музиканти”, гарна традиція школи. Найчастіше саме батьки обирають музичний інструмент для дитини. Серед фаворитів у дітей залишається фортепіано та гітара. А ще в лідери вибиваються ударні інструменти. У школі дякують Збройним силам України за можливість працювати офлайн. Від початку війни усі концерти юних музикантів мають благодійну мету. І триватиме так до перемоги.

 

 

 


 

 

Новини

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день