Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2024 - травень
Третій рік Дні пам’яті та примирення і перемоги над нацизмом у Другій світовій війні Україна відзначає в умовах повномасштабної військової агресії росії проти України. В Ужгороді урочистості з нагоди свята традиційно відбулися на Пагорбі Слави. Квіти до Меморіалу загиблим воїнам на Сході і до могил українських Героїв поклали заступник голови ОВА Василь Іванчо, очільник обласної ради Роман Сарай, міський голова Богдан Андріїв, військовослужбовці, ветерани, їхні рідні та близькі, представники дипломатичних представництв і міжнародних делегацій. Зараз перед Україною та цивілізованим світом нова загроза – рашизм. Українські захисники й захисниці дають гідну відсіч агресору, боронять свободу та суверенітет держави. Ціною власного життя відстоюють європейські й загальнолюдські цінності. Як і в Другій світовій війні, нацизм – цього разу російський – повинен програти й бути знищений. Хвилиною мовчання всі присутні вшанували пам’ять загиблих Героїв, а відтак поклали квіти на кожну могилу, що на Пагорбі Слави.
16 травня у Хусті за особливі заслуги перед українським народом Почесну грамоту Верховної Ради України вручили вчительці музичного мистецтва Хустського ліцею №3 Людмилі Мішко. Грамоту управління освіти, релігій та у справах національностей Хустської міської ради з нагоди ювілею отримала вчителька української мови й літератури Олена Неймет.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
9 травня в Ужгороді до Дня Європи провели флешмоб – на головній площі міста 70 артистів Закарпатського національного академічного народного хору заспівали „Оду радості”. Артисти хотіли показати, що Ужгород – це європейське місто, що Закарпаття, Україна – це Європа. „Оду радості” виконували наживо, хотіли, щоб люди почули цей гімн та долучилися до святкування Дня Європи.
9 травня в Ужгороді в рамках святкувань Днів Європи в Україні на площі Фенцика просто неба перед філармонією пройшов концерт. У супроводі Академічного естрадно-духового оркестру (під диригуванням Володимира Співака) співали Олександр Садварій, Мирослава Швах-Пекар, Поліна Гонтарь. Також відбувся вечір літератури, музики та діалогів „Café Europa”. Вечір відбувся за ініціативи Інституту центральноєвропейської стратегії.
9 травня в Ужгороді Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва представив яскраву постановку – балет на 2 дії „Сойчине крило”.
10 травня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся сольний концерт гурту „100лиця”. У програмі концерту прозвучали найпопулярніші хіти музикантів: „Білі троянди”, „ЗСУ”, „Танцюєш і плачеш”, „Вечорниці”, „Ну, як ти, мадам”, „Лети”.
10 травня в Ужгороді, у кафе-музеї „Під замком” (Снек), Ілона Барта (фортепіано) провела благодійний музичний вечір „POP, ROCK & SENTIMENTO”. Тепло сімейного затишку, світ фантазій і земних спогадів, ніби навіяних вітрами з 70-80-90 років минулого століття. Мелодії і ритми з різних країн і часів, бажання заспівати разом щось дуже душевне, історії, пов’язані з тою музикою — глядачі прожили цей вечір у вирі чуттєвих ностальгічних пристрастей.
10 травня в Ужгороді, в камерній атмосфері дуже затишного закладу „Das Haus Maler” (біля стадіону „Авангард”), відбулось імпровізаційне шоу „Стендап на ходу”. Комік Олекса Руснак виходив на сцену без підготовленого матеріалу. Теми обиралися глядачем. Ніхто не може знати, що з цього вийде, але у гостей була можливість побачити, як комедія народжується прямо перед ними.
11 травня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулось неповторне етношоу „Дайме собі співаночку”. Заслужений академічний Закарпатський народний хор представив яскраву палітру закарпатських народних пісень із золотого фонду, кращі зразки танців, традицій, обрядів усіх етнічних народів краю. Професійне живе виконання, сучасний звук, світлова гама. Щоразу програма Закарпатського народного хору має і прем’єру. Так було і цього разу. Ще одна добра традиція діяльності колективу – допомога ЗСУ. Відвідувачів цього концерту колектив закликав долучитися до ініціативи видання „VAROSH” щодо збору коштів на авто для спецпідрозділу ГУР.
11 травня у мукачівському замку „Паланок” відбувся концерт Хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи приурочений Дню матері та в підтримку Збройних Сил України. Присутні поціновувачі хорового мистецтва мали гарну нагоду поринути у прекрасний світ музики. У виконанні молодшого хору хлопчиків, хору хлопчиків, чоловічого хору та хору хлопчиків та юнаків прозвучали відомі українські та зарубіжні хорові твори. Завершився концерт зворушливим виконанням духовного гімну українців „Боже великий, єдиний”. Зібрані 12 313 гривень долучать до спільної акції закладів культури Мукачівської міської територіальної громади „ВЕЛИКИЙ ЗБІР на авто для ЗСУ”.
12 травня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу для дітей „Мауглі” (за твором Д. Р. Кіплінга). Інсценізацію оповідань про людське дитинча у зграї хижих звірів у джунглях здійснила Марина Іваненко, а втілила на сцені притчу-мюзикл запрошений режисер із Житомира, заслужений діяч мистецтв України Наталія Тімошкіна, яка запропонувала ужгородському глядачу оригінальне поєднання пластики і драми. Вистава зроблена в сучасній музичній і художній стилістиці. Вистава „Мауглі”, в якій задіяний чи не увесь акторський склад, по праву вважається однією з найяскравіших і найулюбленіших у репертуарі театру.
12 травня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, зіграли виставу „Інша” за Нілом Лабютом. Яскравий Нью-Йорк, вихід із зони комфорту і бажана фраза у фіналі: „Я вірю у тебе, і у нас. А ти? Ти віриш? ” 4 історії – 4 герої! І тут не про запропоновані обставини й звичне заможне життя, а про спробу врятувати у собі людину.
12 травня юний співак з Мукачева Артем Поп презентував веселу композицію „Моя мама”, якою привітав всіх закарпаток з Днем матері. Кліп на авторську пісню, яку виконавець присвятив своїй мамі, відзняли в „Деренівській купелі”.
13-18 травня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, показали шість актуальних вистав 5-ти театрів України в межах нового фестивалю „Драма сьогодення”, започаткованого обласним муздрамтеатром. На першому всеукраїнському фестивалі актуальної драми за підтримки Закарпатської ОВА театри презентували вистави, які в їхніх регіонах збирають найбільшу кількість глядачів. Зокрема, відіграла дві вистави „Це все вона” Влади Белозоренко відома українська акторка, наша землячка Римма Зюбіна. У фестивалі взяли участь актори Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка, Київського академічного театру „Колесо”, Національного академічного українського драматичного театру ім. Марії Заньковецької та інші. 13 травня п’єсою „Тев’є-молочник” за мотивами творів Шолом-Алейхема, фестиваль відкрив Мукачівський музично-драматичний театр, а 18 травня прем’єрною постановкою „Алло” за п’єсою Сергія Марена, його закрили актори Закарпатського обласного музично-драматичного театру ім. братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв. Протягом 14–17 травня запрошені колективи-учасники чекали глядачів з виставами „Земля”, за мотивами повісті Ольги Кобилянської, „Доця”, за мотивами роману Тамари Горіха Зерня, „В Португалії зараз тепло”, „Це все вона”. Це неординарний фестиваль актуальної драматургії. Кожна вистава тут була про реалії, про те, що відбувається зараз в Україні.
14 травня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась прем’єра вечора пам’яті Володимира Івасюка. Неповторна солістка філармонії Мирослава Швах-Пекар та Академічний естрадно-духовий оркестр запросили шанувальників на концерт пам’яті легендарного композитора, одного із основоположників української естрадної музики, великого патріота України Володимира Івасюка. У виконанні артистів прозвучали всесвітньо відомі композиції „Червона рута”, „Пісня буде поміж нас”, „Водограй”, „Два перстені”, „Запроси мене у сни”, „День з тобою”, „Тільки раз цвіте любов»” „Нестримна течія”, „Кленовий вогонь”, „Залишені квіти”, „Балада про мальви”, „Балада про дві скрипки”, „Вернись із спогадів”, „Повір очам”. Аранжування творів виконав заслужений діяч мистецтв України Володимир Конончук. У 2009 році Президент України Віктор Ющенко посмертно присвоїв Володимиру Івасюку звання Героя України. У концерті взяли участь: Ігор Литвинов / гітара. Бек-вокал: студентки Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д.Є.Задора Соломія Винничук, Вікторія Сідун, Іван Годя (клас викладачки, заслуженої артистки України Маріанни Сухолової).
16 травня в Ужгороді, в обласній філармонії з нагоди Дня матері, Дня вишиванки та Дня сімʼї викладачі та студенти Академії культури і мистецтв з ініціативи ректорки вишу, професорки та голови профільної комісії облради Наталії Шетелі, подарували ужгородцям та гостям нашого краю яскраве та потужне свято.
18 травня у концертній залі Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона відбувся концерт-презентація мистецьких досягнень регіонів України „Духовні перлини України”. У заході взяли участь викладачі та учні музичної школи, а також вимушено переміщені особи, що перебувають на території Мукачівської територіальної громади.
19 травня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу для дітей „Витівки короля Дроздоборода” за казкою Братів Грім. Справжня краса – це краса душі. Принцеса Ізабелла вважала інакше, поки не зустріла жебрака, за якого її татусь вирішує віддати її заміж. Справжня королівська історія, сповнена гумору, танців, яскравих емоцій, таємничості – і все це обрамлено казковістю чарівних костюмів.
19 травня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт „Чардаш, пісні та танці” Камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії” під керівництвом заслуженої артистки України Діани Гавати. У програмі вечора прозвучали оперети Франца Легара, угорський танець № 4 та № 5 Йоганеса Брамса, угорський народний танець „Сатмарський чардаш” та інші композиції. Участь у музичному вечорі взяли: Іштван Халус (баритон), Євген Цанько (акордеон), Артем Поздняков (тенор), Мирослава Швах-Пекар (мецо-сопрано), Галина Гаврилко (сопрано).
19 травня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „Крок від любові” за п’єсою Михайла Старицького „Циганка Аза”. Непроминальна українська класика про шалене кохання, в якому пристрасті б’ються через край, оздоблена яскравими костюмами, жагучими піснями і танцями та національним колоритом українців та ромів. Любовний конфлікт не тільки різних характерів, але й ментальних світів може вирішитися лише, коли хтось поступиться. Але всі стоятимуть до кінця…Режисер-постановник – заслужений артист України В. Шершун. Художник-постановник – заслужений діяч мистецтв України Е. Зайцева.
22 травня біля одного з храмів Ужгорода відбувся концерт просто неба. Звучали пісні про любов до Бога і до мами. Концерт приурочили до Дня жінок-мироносиць і він став він своєрідним подарунком для усіх жінок.
24 травня в Мукачеві відомий закарпатський гурт „Без Обмежень” зіграв акустичний концерт для українських Героїв, що перебувають зараз на реабілітації.
24 травня в Мукачеві, у римо-католицькому кафедральному соборі Святого Мартина, відбувся благодійний концерт хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи, приурочений відзначенню Дня міста Мукачева. Святковий настрій присутнім хор дарував під керівництвом художнього керівника і диригента, заслуженого діяча мистецтв України, почесного громадянина міста Мукачева Володимира Волонтира, хормейстерки Оксани Волонтир, концертмейстерки Тетяни Колодяжної. Завершився концерт зворушливим виконанням духовного гімну українців „Боже Великий, Єдиний”.
26 травня в Ужгороді, в філармонії, відбувся концерт класичної музики „Музична палітра”. Закарпатці та гості Срібної Землі змогли насолодитися шедеврами світової класики у прекрасному виконанні Академічного камерного оркестру Закарпатської обласної філармонії під керівництвом заслуженого артиста України Владислава Юроша. Атмосферу благородства й елегантності створили музиканти, які вже давно підкорили публіку своєю майстерністю та філігранною грою. Слухаючи цю неймовірну музику, можна сповна насолодитися ритмами, наповненими чарівними звуками скрипки, контрабаса, кларнета, саксофона, труби та віолончелі, відкрити для себе щось нове та незвідане.
28 травня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, відбувся концерт „Золотий гомін” Академічного камерного хору „Кантус”. У програмі звучали твори українських композиторів: В. Сильвестрова, Є. Станковича, Б. Лятошинського, Ю. Ланюка, Б. Сегіна.
31 травня в Ужгороді, у великій концертній залі Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д. Є. Задора, відбувся звітний концерт „Музика життя” колективу під керівництвом заслуженої працівниці культури України Світлани Стегней. Музика лікує, надихає, заспокоює, мотивує – вважають учасники оркестру народних інструментів „Віртуози Закарпаття”.
У травні в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт колумбійця Янко, який співає по світу українські пісні, та віолончелістки з Венесуели Ісамар Фернандес. Перший тур Україною вони почали саме з Ужгорода. Вела захід Ніна Україна, яка популяризує українські пісні по всьому світу.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
8 травня у Довгому, на Закарпатті, пройшла презентація повного зібрання творів лауреата Національної премії імені Т.Г. Шевченка Петра Мідянки „З верха на верх”. Поет розповів присутнім історію виникнення та реалізації ідеї чотиритомника. Подякував меценатам та видавцям, почитав вірші із усіх томів, щоб присутні відчули наскільки змінилися манера і стиль автора за 50 років творчої діяльності. Присутні змогли подивитися фрагмент уроку, який Петро Мідянка подавав на конкурс і став переможцем, отримавши звання „Учитель року”. Адже він є ще і знаним у краї педагогом – багато його учнів стали учителями. Петро Миколайович також відповів на численні питання від шанувальників своєї творчості, роздав автографи та сфотографувався з усіма охочими. На завершення зустрічі від сусідньої громади виступили Денис Добра та Михайло Ціцак, який ще і прочитав власний вірш на злобу дня. Голова Довжанської територіальної громади Віктор Симканич вручив Петрові Мідянці Подяку від сільської ради.
10 травня в Ужгородському університеті відбулася презентація книг, які представила їх укладачка – журналістка інтернет-видання „Цензор. НЕТ”, відповідальна секретарка Громадської організації „Народний герой України”, організаторка церемоній нагородження недержавним орденом „Народний герой України” Віолетта Кіртока. Захід відбувся в форматі кавування з авторкою. Перша книга про Народних героїв вийшла у 2021 році. Збірку відкриває своєрідна посвята – вірш Дзвінки Торохтушко „Доброволець”. Відтак перша книжка „Народні Герої України. Історії справжніх” укладачів Євгена Толочина й Віолетти Кіртоки має умовну назву „добровольча”. Друга книга „Народні герої України. Історії справжніх” має не явне присвячення саме Сухопутним військам. У ній, як і в першій книзі, – 45 історій. Це переважно пряма мова неймовірних захисників України. З огляду на події 2022 року більшість історій у цій книзі було доповнено, бо всі наші Герої продовжують боронити країну, а дехто з нагороджених віддав своє життя за Батьківщину.
10 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий випуск проєкту „Титан духу”, який продовжив розкривати для глядачів багатогранну постать Тараса Шевченка. В третьому випуску глядачі дізнались про те, як вийшов у світ „Кобзар”. Критики визнали талант поета, але гостро висловились щодо української мови та української поезії як явища. Які саме закиди звучали з їхніх уст та чи були позитивні відгуки на збірку? Учасники: Віктор Новграді-Лецо, працівник відділу обслуговування користувачів – модератор; Євгенія Напуда, завідувачка відділу проєктної та соціокультурної діяльності – декламаторка; Вікторія Павлович, працівниця відділу обслуговування користувачів – зйомка, монтаж. #титандуху #тарасшевченко #шевченко_210 #кобзар
11 травня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбувся тренінг Олени Славіної, практичної психологині, засновниці „Студії ментального здоров’я”. Психологиня презентувала присутнім видання Джил Хессон „Кишенькова книжка емоційного інтелекту: невеличкі вправи для інтуїтивного життя” (видавництво „Фабула”), зачитала уривки, вела активну бесіду із присутніми, а також запропонувала ряд практичних завдань для кращого розуміння власних емоцій. Схвальні відгуки в кінці стали підтвердженням того, що тренінг вдався, а значить у світі побільшало людей, які не просто прагнуть розвивати емоційний інтелект, а вже успішно це роблять.
11 травня в Ужгороді книгарня „Є” запросила діток віком від 5 до 9 років та їхніх батьків на читання книги „Ведмежуня мандрує в Карпати” (Видавництво „Vivat”) та майстер-клас зі створення ведмедика.
14 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось засідання „Книжкового клубу”. Разом з командою наших партнерів „СОС Дитячі містечка України” обговорювали книгу Маргарет Мітчел „Звіяні вітром”.
16 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, до Всесвітнього дня вишиванки, відбулась акція „Вишиваємо перемогу” . Протягом дня попередньо зареєстровані учасники акції мали змогу долучитися до вишивання карти України. Відвідала захід і зіркова гостя – актриса Римма Зюбіна. Так було вишито кордони Волинської, Львівської, Івано-Франківської, Рівненської, Луганської областей. Акція відбулась за сприяння Карпатського Фонду / Carpathian Foundation та Fondation de France.
16 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася презентація нової художньої книжки Івана Чендея – відомого письменника, Шевченківського лауреата, сценариста культового фільму „Тіні забутих предків”, співзасновника PEN Ukraine. Збірка оповідань „Птах у своєму гнізді”, упорядкована донькою автора Марією Чендей-Трещак, цьогоріч побачила світ у київському видавництві „Комора” і вже була презентована у столиці. Майже 400-сторінкова книжка містить вибрані твори майстра новели, який вміло прописав у літературі закарпатську душу. Творчість Чендея – це про любов до свого: історії, звичаїв, пам’яті, простих людей із чистими й гарячими серцями. І про уславлення цієї любові у слові. Передмову до книги написала письменниця, Шевченківська лауреатка Оксана Луцишина, післямову – дослідниця творчості Івана Чендея Роксолана Жаркова. Літературною редакторкою збірки стала Ольга Лілік, над ілюстраціями й оформленням працювала Мар’яна Микитюк. У презентації книжки взяли участь упорядниця Марія Чендей-Трещак, акторка Римма Зюбіна. Модерувала захід редакторка обласної бібліотеки Іванка Когутич.
16 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, під час презентації нової художньої книжки „Птах у своєму гнізді” письменника, Шевченківського лауреата, сценариста культового фільму „Тіні забутих предків”, співзасновника PENUkraine Івана Чендея голова Благодійного фонду ім. І. Чендея Іван Трещак оголосив короткий список фіналістів VI Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея. Щорічний конкурс анонімний, члени журі читають тільки тексти. Цьогоріч на поштову скриньку надійшло 100 творів у двох номінаціях. Номінація „Мала проза”: Яна Вовк з твором „Рукавички з качечкою” (Харків), Назар Вівчарик „Книга року” (Черкаси), Назарій Гонтар „Господар перехрестя” (Львів), Медіна Гузинець „Диригент” (Закарпаття), Галина Євтушик „Антонівка” (Мелітополь – Хмельницький), Ірина Зелененька „Мати хоружа” (Вінниця), Олександр Карпенко „Місія” (Київ), Оксана Смерек „Коли відцвіте жовтодзвін”, (Львів), Лідія Яцкова „Сльози Соледара” (Хмельницький). У номінації „Чендеєзнавство” (популяризація та вивчення життя і творчості Івана Чендея) до короткого списку увійшли: Олександр Гаврош з циклом публікацій та інтерв’ю (Ужгород), Ольга Деркачова з науковою студією „Їсти, (не)любити, (не)пам´ятати, (не)пробачати: гастрономічні вподобання героїв малої прози Івана Чендея” (Івано-Франківськ), Світлана Кирилюк, наукова студія „Особливості кінематографічного мислення Івана Чендея (на матеріалі малої прози письменника)” (Чернівці), Тетяна Лях, наукова студія „Все минається. Залишається тільки людське добро…”: Феномен добра в новелістиці Івана Чендея” (Ужгород), Сергій Манукян, стаття-нарис „Немеркнучі зірки Івана Чендея”, Михайло Носа зі статтею „За обурених дубівчан замовте слово, або Зняти з нас цю темну пляму!” (Дубове, Закарпаття). Нагородження переможців VI Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея відбудеться 22-24 серпня в замку Сент-Міклош в селищі Чинадієво на Закарпатті під час „Чендей-фесту”, який буде присвячений 100-річчю дружини письменника Марії Іванівни Чендей. Як відомо, твори лауреатів попередніх років опубліковані в „Антології Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея:2018–2022”.
17 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, був опублікований п'ятий випуск поетичного подкасту бібліотеки „П'ятихвилинка”. Цей випуск відкрив читачам кримськотатарську поезію. Загалом кримськотатарська література зазнала значних втрат, більшість творів не дійшли до сьогодення, але й те, що вціліло, засвідчує самобутність та багатогранність цієї літератури. Письменники корінного народу Криму стояли на варті кримськотатарської національної самосвідомості і продовжують це робити, перебуваючи поза межами рідного півострова, окупованого росією. Випуск приурочено до Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який вшановується 18 травня.
17 травня в Ужгороді, у Жіночому клубі „Натхненна”, відбулась ресурсна зустріч з акторкою, телеведучою та громадською активісткою Риммою Зюбіною. Говорили про все, що цікавить та болить. Про Ужгород, про країну та любов до неї. Про жінку, її силу й слабкість. Про сили, де їх брати й чим надихатися у такий непростий час.
18 травня 2024 року виповнюється 80 років з моменту насильницької депортації кримських татар. Цього дня Україна і світ вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. 18 травня 1944 року радянська влада почала операцію з депортації понад 200 тисяч кримських татар із Кримського півострова. За оцінками, протягом наступного року понад 30 тисяч із них загинули від голоду, хвороб і виснаження. З 2014-го року країна-терорист – росія незаконно окупувала Крим та продовжує скоювати злочини проти корінного населення Кримського півострова й нині. З цієї нагоди, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Крим – дорога додому”.
20 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка у розділі „Електронна бібліотека” була опублікована оцифрована версія поетичної збірки „Нічні портрети” Петра Скунця (1942–2007), відомого поета, громадсько-політичного діяча. Книжка була підготована самим автором за життя і побачила світ у видавництві «Карпати» 2003 року. Вона містить вірші Шевченківського лауреата про видатних і рідних людей, про тих, з «ким жити не судилось», і з ким автор творив поруч. Тут є вірші про Тараса Шевченка, Івана Франка, князя Корятовича, письменників, художників, батьків, друзів. Книжка, оцифрована за згоди доньки письменника Наталії Скунць та видавця, відтепер доступна для прочитання всім охочим і онлайн.
22 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась виставка картин „Вишивка стрічками” та виступ хору „Калина” Ужгородського університету третього віку ГО „Справа Кольпінга в Україні”.
22 травня в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, у відділі документів іноземними мовами, відбулася цікава популярно-наукова лекція –„Chat GPT на практиці: ефективність, креативність та інновації”. Доповідачем був Андрій Шибанов – автор численних англомовних фахових книг. Гість поділився думками про важливість та використання інновацій штучного інтелекту.
23 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась зустріч „Книга єднає” з видавцями Іваном та Наталією Ребриками, присвячена Дню працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Під час заходу присутні мали можливість поринути в історію становлення видавництва „Ґражда” та дізнатися цікаву інформацію про багатогранну та складну видавничу роботу. Акцентувалась увага на важливості українського книгодрукування в час повномасштабного вторгнення росії проти України. Під час розмови авдиторія ствердилась в думці, що попри всі труднощі українська видавнича справа живе і робить усе можливе для підйому української культури.
23 травня в Україні відзначають День Героїв. Цього дня у Виноградові працівники міської бібліотеки-філії №3 запросили до бібліотеки учнів 7-А класу ЗОШ №1 разом з педагогом-організатором Німець С. М. та зав. шкільної бібліотеки Чедрик О. В. на віче пам’яті „Герої крізь час”, щоб згадати Українських героїв, які поставили свободу рідного народу понад свої особисті інтереси і присвятили власне життя служінню українській нації. Чому саме травень обрано для вшанування Героїв? Відповідь на це питання присутні отримали протягом заходу через відеоматеріали Українського інституту національної пам’яті „Люди Свободи” та розповіді бібліотекарів. Учні також долучилися до історично-патріотичної настільної гри „День Героїв України” та переглянули виставку-інсталяцію „Україна – нація ГЕРОЇВ”. Завершилися історичні спомини вшануванням загиблих героїв-патріотичною акцією „Квіти Герою”.
23 травня обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка доєдналася до телемосту Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки, щоб спільно вшанувати пам’ять поета, публіциста, перекладача, художника, лауреата Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Дмитра Кременя. 25 травня виповнюється 5 років від дня відходу талановитої людини в кращі світи. З цієї нагоди родина поета, бібліотекарі, письменники, літературознавці з інститутів післядипломної педагогічної освіти обох малих батьківщин, барди поділилися спогадами про митця та згадали, що було зроблене за 5 років задля популяризації та дослідження творчості Дмитра Кременя. Під час заходу виступив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Дмитрович Кремінь й представив дві нові книжки батька – триптих „Сива райдуга”, що побачив світ у київському видавництві „Ярославів вал”, та збірку вибраних та останніх творів „Український апокриф”.
24 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася презентація книжки спогадів заслуженого лікаря України Степана Біляка „Мене веде Божа рука”. Степан Томович – лікар-уролог, який усе життя активно поєднує лікарську практику із діяльністю на ниві громадсько-культурного, духовного і літературного життя.
25 травня у Берегові вдесяте провели традиційний конкурс молодих талантів у сфері народної музики і народного танцю „Szól a fülemüle! ” („Соловейко співає!”). Конкурс був ініційований Благодійним фондом «ҐЕНІУС» десять років тому для того, щоб надати можливість ознайомити молодь зі світом народного мистецтва й створити майданчик, де можуть себе представити місцеві школи мистецтв, гуртки. На цьогорічний конкурс подали рекордну кількість заявок – 86 номерів за участі понад 390 дітей. Виступи оцінювали члени журі з Угорщини, яких запросила громадська організація «Мережа будинків народних традицій – Закарпаття». Юні таланти змагалися у двох вікових групах (6‒11 та 12‒17 років) у чотирьох категоріях народного мистецтва: інструментальна музика (соліст), інструментальні ансамблі, танцювальні пари/соліст, ансамблі народного танцю.
26 травня в Ужгороді, у науковій бібліотеці Ужгородського університету, відбулася презентація видання освітянки і журналістки Ольги Тимофіївої „Таємниці старого альбому”. Подію присвятили вшануванню пам’яті захисника України, колишнього аспіранта УжНУ Івана Пайди. Модерувала захід заступниця директора Наукової бібліотеки УжНУ Вікторія Воробець. Гості зібралися, щоб презентувати фотоальбом Ольги Тимофіївої, а також вшанувати воїна, який загинув у 2022 році, – Івана Пайду. Виникає питання: яким чином поєднані ці події? У них є спільне – шкільництво, педагогіка Закарпаття. Зміст фотоальбому пані Ольги відкрив невідомі сторінки розвитку шкільництва на Підкарпатській Русі. Наукові ж дослідження Івана Пайди тісно пов’язані саме з вивченням історії шкільництва на Закарпатті 20–30-х років. В альбомі «Таємниці старого альбому» представлені фотографії 20–30 років, яким уже понад 100 років. Світлини, що увійшли до альбому, описують географічну лінію від Ужка до Ужгорода. У знімках поєднуються родинна, суспільна й духовна система цінностей закарпатців. Мета фотоальбому – зацікавити молоде покоління до досліджень. Після заходу присутні могли оглянути виставку книг, з якими працював Іван Пайда, його нагороди, а також фотографії з книги „Таємниці старого альбому” Ольги Тимофіївої.
27 травня виповнюється 95 років від дня народження відомого українського письменника Романа Іваничука. З цієї нагоди на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Роман Іваничук – майстер українського роману”.
28 травня в читальній залі Рахівської публічної бібліотеки відбулась презентація нової книги народної поетеси Марії Кокіш-Гриник „Нескорені Лицарі Срібної Землі”. В книгу та в історію сучасної України вписано поезії, присвячені Воїнам-Героям, про яких ми маємо пам’ятати вічно, згадувати їх з покоління в покоління, адже вони добровільно віддали своє життя за мир, за незалежність нашої держави, – це Герої Рахівщини, які загинули з 2014 по 2024 рік.
29-31 травня в Ужгороді, у мистецькому центрі „Галерея ІЛЬКО”, відбулась 29-а Міжнародна науково-практична конференція „Ерделівські читання”, яку проводила Закарпатська академія мистецтв. Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка стала співорганізатором цього заходу. Цьогоріч у конференції, взяли участь 139 учасників із майже всіх областей України, а також із Польщі, Словаччини, Румунії. З вітальним словом на відкритті виступила і директор бібліотеки Олена Канюка. Наш провідний бібліотекар Віктор Новграді-Лецо представив доповідь „Популяризація закарпатського мистецтва як один з напрямків наукової та соціокультурної діяльності бібліотеки (на основі роботи з базою даних „Художники Закарпаття” та проєкту „Мистецьке Закарпаття”. Виступ зацікавив слухачів, викликав питання і коментарі.
30 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Втілення мрії або шлях до щастя” до 70-річчя від дня народження педагогині, літературознавиці, докторки філологічних наук, професорки кафедри української літератури Ужгородського національного університету (2000–2021) Валентини Володимирівни Барчан.
30 травня у Мукачеві, у міській бібліотеці, молода письменниця Андріана Муха презентувала авторську збірку «Сила маленької жінки». Успішні жінки Закарпаття та реальні життєві історії, література, поезія, письменство, війна в Україні, життя українців за кордоном та сьогоднішні реалії молоді – все це переплелось на презентації цієї книги. За словами авторки, видання складається із 21 розділу, кожен особливий та не схожий на попередній. Книга оздоблена чудовими світлинами. Презентація відбулась в теплій літературній атмосфері за участі студентів та педагогів Мукачівського кооперативного фахового коледжу бізнесу та представників Мукачівської молодіжної ради. Під час презентації книжкова блогерка Юлія Чорій розповіла про знайомство з авторкою, поділилась прочитаною книгою та розповіла про роботу над електронною версією книги – «Сила маленької жінки». Поетично-ліричним доповненням став творчий доробок студента коледжу Олександра Легара, який презентував власного вірша «Тебе весь час чекаю».
31 травня в Ужгороді, у дворику обласної універсальної бібліотеки ім. Ф. Потушняка, до Дня захисту дітей і Всесвітнього дня батьків відбулась щорічна буккросингова акція „Капуркова книжка”.
31 травня в Ужгороді, у дворику обласної універсальної бібліотеки ім. Ф. Потушняка, відбулась фотовиставка-продаж „Спокій” на підтримку ЗСУ. Чотири ужгородські фотографи – Кетрін Кіш, Олександр Харківський, Олександр Рокосовик та Володимир Хила – виставили 20 світлин формату А3. Кожне фото – унікальне, відзняте в власному стилі представлених фотомитців, передає гармонію і спокій. Гроші, отримані від продажу світлин, передадуть Руху підтримки закарпатських військових.
В Ужгороді до 1 липня прийматимуть документи на здобуття міської премії імені Петра Скунця – творчої відзнаки, якою нагороджують літераторів та краєзнавців, твори яких популяризують Ужгород, його історію, сучасність. На здобуття премії щорічно висувають високохудожні твори, опубліковані окремими книгами, які вийшли в друк протягом останніх трьох років та стали помітним явищем у літературі чи краєзнавстві. Премією нагороджуються літератори та краєзнавці, які проживають та зареєстровані в Ужгороді. Ця відзнака є персональною і присуджується лише один раз. Премія імені Петра Скунця встановлюється у трьох номінаціях: художня література; краєзнавча література; альбомне видання. Твори на здобуття Премії надсилаються до 1 липня на адресу управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради: пл. Поштова, 3, м. Ужгород, 88000, email – kultura@rada-uzhgorod.gov.ua. До участі у конкурсі допускаються автори, чиї твори, написані українською мовою, подані до конкурсної комісії і відповідають вимогам положення.
Щосереди в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувалися засідання клубу з вивчення української мови для внутрішньо переміщених осіб та всіх охочих „Говоримо українською”.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
10 травня в галереї „Ужгород” власний живописний доробок представив Василь Вовчок – заслужений художник України, член Національної спілки художників України, лауреат Обласної премії у галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва ім. Й. Бокшая та А .Ерделі і Міжнародної літературно-мистецької, екологічної премії „Карпатська корона”. На відкриття виставки завітали шанувальники творчості митця, а також його колеги й учні. З музичним вітанням виступив фольклорний ансамбль „Музики” Ужгородської школи мистецтв (керівник – Тетяна Федурця). Презентував митець нині не тільки закарпатські краєвиди. Поряд із полотнами „Перечин. Рання весна”, „Літо в Климовиці” та „Осінь в Ужку” бачимо „Світанок на Гаваях”, „Аляска. Ранковий туман”, „Мотив. Штат Вашингтон” та інші картини, які Василь Вовчок написав у США, гостюючи в рідні.
11 травня в Ужгороді, в музеї архітектури та побуту, відбулась виставка картин непрофесійних художниць. Авторки назвали артпроєкт „Ти можеш”. Своїм прикладом вони закликали усіх людей проявляти творчі здібності й плекати таланти. Ініціаторки ідеї – це 4 успішні у своїх професіях жінки. Андріана Кушнір, Ксенія Недолуженко, Рімма Конар, Тетяна Мигалко. Артпроєкт вийшов напрочуд багатогранним і розмаїтим. Картини вибухнули кольорової експресією, дивували внутрішнім світом авторок, змушували замислитися. Головний меседж ініціаторок виставки – шукати спосіб висловлюватися, вихлюпувати свої хвилювання назовні. Адже усі ми живемо у надскладний період і малювання, чи якийсь інший вид творчості, допоможуть впоратися з тривогою, поговорити із собою, а також творити діалог із глядачем, досягти гармонії з власним внутрішнім „я”.
12 травня у Перечині, у резиденції мистецького об’єднання „Шпор”, відбулась спільна виставка Ксенії Платанової та Андрія Стегури. Творча майстерня в Перечині від початку повномасштабного вторгнення стала не лише осередком допомоги фронту, а і своєрідним прихистком для творчих людей зі всієї країни. Тут відбуваються виставки, симпозіуми та неформальні зустрічі митців. Ксенія Платанова – художниця з Запоріжжя, яка з початку повномасштабного вторгнення живе та працює в Ужгороді. Майже рік вона волонтерить у місцевому шпиталі і час від часу приїздить на резиденцію „Шпор” для створення мистецьких робіт. Проєкт „Blue Mask” став результатом спільної праці Ксенії з одним зі співзасновників „Шпора” художником Андрієм Стегурою. Робота над проєктом стала своєрідною терапією для художниці, яка на той момент перебувала у важкому емоційному стані. За словами Андрія Стегури, в своїх роботах Ксенія не говорить про якісь загальні історії, лише про те, що пережила та відчула сама. Всі проєкти, над якими працює, пропускає крізь серце. Її роботи цим і підкупають – справжністю та щирістю.
14 травня у Виноградові, у виставковій залі „ІМПАСТО”, відкрилась виставка „Акварельні мандри” Одарки Долгош (Сопко). Урочисте відкриття зібрало чимало людей і створило неповторну атмосферу завдяки емоціям, які викликали акварельні роботи мисткині, харизма та чарівність. Так склалося, що відкриття виставки співпало з Днем матері. Акварельна експозиція з 26 робіт прикрасила цей день по-особливому. Дивує і зачаровує майстерність п. Одарки, секрети якої вона не приховує, але повторити таке, певно, одразу важко, бо секрет полягає у колосальному працелюбстві обдарованої мисткині та її досвіді. Великоформатна м`яка та тендітна техніка акварелі Одарки Долгош з квітковими, рослинними та пейзажними мотивами причарує будь-якого глядача, полонить красою та вірою в щасливе життя.
14 травня в Ужгороді, у артпросторі „Ліс”, відкрили виставку „З кожною моєю згадкою про дім його стіни стають міцнішими”, присвячену українському Бердянську. Ідея проєкту – розповісти ужгородцям більше про місто на березі Азовського моря, яке понад 2 роки знаходиться під російською окупацією. На виставці представили 10 плакатів, створених під час мистецьких і арттерапевтичних сесій онлайн-обʼєднання містян „Ми – Бердянськ”. На них зафіксовані спогади, образи та історії, які передають біль окупації та спонукають до взаємодії людей із різних міст і з різними досвідами. Виставка побудована на матеріалах піврічної роботи спільноти „Ми – Бердянськ”, заснованої громадськими діячами Ксенією Клейнос та Кирилом Пелівановим.
14 травня у будинку-музеї села Великі Береги, що на Берегівщині, відбувся захід, присвячений відновленню народних традицій, приурочений до Дня Святої Трійці. До заняття цього разу долучилися школярі з Берегова та вихованці Дитячої школи мистецтв і творчості угорського народу „Туліпан Танода”.
16 травня у місті Берегово у Міжнародний день вишиванки провели благодійний захід на підтримку ЗСУ. Протягом свята відбувся конкурс на кращу вишиванку. З понад 500 учасників, які одягнули вишиванки, обрали 20 найкращих в номінаціях „Family Look”, „Автентична вишиванка”, „Стилізована вишиванка”.
16 травня в Ужгороді з нагоди Дня вишиванки в обласному музеї народної архітектури та побуту провели форум-виставку українського національного одягу „UaDNA”. На експозиції представили понад 30 автентичних та модернізованих вишиваних сорочок і рушників ХІХ–ХХ ст. з різних регіонів України. На виставці-форумі представили експонати не тільки з різних районів Закарпаття, а й роботи майстринь з Вінниччини, Житомирщини, Київщини, Полтавщини, Луганщини та Чернігівщини. Для учасників заходу також провели лекцію про локальні особливості одягової вишивки нашого регіону. У межах заходу також відбувся показ-демонстрація традиційних вишиваних сорочок початку та середини ХХ ст. із семи регіонів України.
17 травня в Ужгородському замку до Міжнародного дня музеїв підготували насичену програму: концерт, оновлені експозиції, середньовічні танці тощо. У музеї відкрили експозиції „Природа Закарпаття” та „Благодійна діяльність Марії Терезії для Мукачівської греко-католицької єпархії”. Ці експозиції є унікальними, наповнені оригінальними експонатами, підкреслюють природу та історію нашого краю. Також на території музею виступали вихованці відлілення духовного і творчого розвитку „Джерела” ПАДІЮНу (керівниця Світлана Лутак), виступили та провели майстер-клас середньовічних танців артисти Дому історичного танцю „Тартан” (керівниця Вероніка Вітерець). Завершальним акордом програми було виконання козацьких пісень відомим артистом Василем Полажинцем.
17 травня в Ужгородському скансені відкрилась персональна ретроспективна виставка „Світ скульптури і графіки” Михайла Беленя, присвячена 50-річчю його образотворчої діяльності скульптора-монументаліста, художника, графіка, педагога. Михайло Белень – автор багатьох пам’ятників, меморіальних таблиць, гербів, скульптур малих форм, медальєрного мистецтва.
17 травня в Ужгороді, на площі Театральній, відбулося відкриття фотовиставки „Закарпаття і війна. Два непрості роки”, яку організовував Ужгородський пресклуб. 50 робіт закарпатських фоторепортерів, які з перших днів війни фіксували події в області і продовжують вести фотохроніку, було розміщено на центральній площі міста. Представлені роботи: Наталія Боднар, Сергій Гудак, Сергій Денисенко, Владислава Мазур, Янош Немеш, Аня Семенюк, Василь Трофименко, Атілла Федик, Володимир Хила, Ірина Бреза. Це вже друга виставка за період повномасштабного вторгнення, якою закарпатські фотокореспонденти та журналісти хочуть показати, як область весь цей час допомагає, працює, волонтерить, проводжає в останню путь своїх героїв. І нагадати важливі моменти із життя тилового Закарпаття, яке зробив усе можливе, щоб люди, які рятувалися з-під обстрілів, змогли тут відчути мирне життя і нагадати собі, що воно повернеться і в їхні рідні міста.
18 травня в Ужгородському скансені відбувся День музеїв. Традиційно цього дня вхід до музею вільний. Почалось святкування з відкриття Обласного дитячого фольклорного фестивалю-конкурсу „Веселковий передзвін”. Цього разу майже 70 учасників із усіх куточків краю привезли до Ужгорода запальні інструментальні мелодії, прадавні народні пісні, колоритні танці, звичаї, обряди та дитячі ігри багатонаціонального Закарпаття. Далі відбулися майстер-класи від провідних майстринь краю, традиційні ігри та забави для дітей, оглядові екскурсії музеєм тощо. Впродовж дня охочі могли підтримати збір коштів для потреб 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади.
19 травня у Мукачівському замку провели День відкритих дверей – це багатолітня традиція до Міжнародного дня музеїв. Відвідувачі мали можливість взяти участь у різних заходах, які підготували для них у музеї, прогулятися залами і експозиціями старовинної твердині. У рові Нижнього двору всі охочі могли постріляти з луків разом з досвідченими лучниками. Юні леді мали змогу одягнути середньовічні сукні та зробити світлини на фотозоні „Гардеробна для маленьких принцес”.
20 травня в Ужгороді до Міжнародного дня музеїв у меморіальному будинку-музеї народного художника України Андрія Коцки по вул. Вінничній, 20 відкрилась виставка робіт із колекції закладу „Краса і магія води та світла”. Вода на картинах митців – одна з найбільш популярних тем. Споглядання пейзажу з водоспадом, озером чи гірським струмком заспокоює, позбавляє людину негативних емоцій. Андрію Коцці вдалося майстерно відобразити на полотнах реалістичні пейзажі із водоймами, гірськими потічками, річками та озерами.
21 травня найстаріша церква Закарпаття – Горянська ротонда – увійшла до юридично-пасторального огляду Папської Маріологічної Інтернаціональної Академії по дослідженню святинь. Храм став першим у вкладці „Santuari nel Mondo”, тим самим ПМІА хоче висловити свою єдність з українським народом у цей непростий час несправедливої війни.
22 травня в Ужгороді, на вулиці Мукачівській, 54, відбулася художня виставка пам‘яті закарпатського митця Наума Репкіна (1941-2013).
23 травня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Угорщини, відбулось відкриття виставки Молодіжного об’єднання Закарпатської організації національної спілки художників України. Віртуозні пейзажі, натюрморти і портрети, а також графічні роботи представили молоді митці.
23 травня в Ужгороді відкрили 67-у мініскульптурку „Бджілка Майя”. Символічно: у Всесвітній день бджіл – 20 травня – і до 100-річчя однієї з важливих подій краю, коли український дитячий письменник Спиридон Черкасенко, який тоді жив в Ужгороді, переклав із німецької казку про бджілку. Скульптура відкрита майже навпроти крайового будинку „Просвіта”, де виходив україномовний журнал для дітей та юнацтва „Пчілка”: у ньому ж і було опубліковано переклад „Бджілки Майї”.
23 травня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, була відкрита фотовиставка „Закарпаття і війна. Два непрості роки”. До уваги відвідувачів було презентовано 50 робіт закарпатських фоторепортерів, які з перших днів війни фіксували події в області і продовжують вести фотохроніку: Наталія Боднар, Сергій Гудак, Сергій Денисенко, Владислава Мазур, Янош Немеш, Аня Семенюк, Василь Трофименко, Атілла Федик, Володимир Хила, Ірина Бреза.
24 травня в Ужгороді доцент кафедри археології, етнології та культурології УжНУ Володимир Мойжес передав Закарпатському краєзнавчому музею імені Тиводара Легоцького артефакти, які були знайдені під час археологічних досліджень на території Замкової церкви у 2023 році. Серед них: монети, елементи одягу та особистих речей, зброя, церковні атрибути та багато іншого. Перлиною знахідок є рідкісна шабля та фрагменти піхов. Знахідка є надзвичайно цінною, оскільки стан збереженості артефакту дозволяє детальніше ознайомитися з особливостями зброярного мистецтва тієї епохи.
24 травня у Мукачеві, у картинній галереї Палацу культури і мистецтв, відкрилась пленерна виставка „Мукачівська весна 2024”. Вона приурочена до Днів міста Мукачева. 20 талановитих молодих художників представили свої роботи, які створювали протягом майже двох тижнів. На виставці представлено 40 картин. Відвідувачі мали змогу помилуватися краєвидами міста, його історичними пам'ятками та неповторною весняною палітрою Мукачева, відтвореною на полотнах молодих митців.
25 травня в Ужгородському замку упродовж майже двох тижнів працівники Національного науково-дослідного реставраційного центру України надавали консультативно-методичну та комплексно практичну допомогу обласному краєзнавчому музею ім. Т. Легоцького щодо збереження колекцій. Зокрема, обговорили важливі аспекти забезпечення довготривалого збереження музейних предметів, запобігання прискорення їх фізико-хімічного старіння, інтенсивності фотохімічних процесів, вірогідності їх біологічного пошкодження, необхідності забезпечення в музейних приміщеннях оптимальних мікрокліматичних умов. Художники-реставратори та наукові співробітники обстежили стан збереження музейних предметів. З окремими з них, зокрема, виготовлених з паперу, пергаменту, металу, дерева та тканини, провели невідкладні консерваційно-реставраційні заходи.
25 травня в Перечині відбувся митецький пленер, який зібрав близько ста юних митців Закарпаття. У заході, присвяченому творчості відомого закарпатського скульптора Унгварі Лайоша, взяли участь і молоді скульптори з різних центрів дитячої та юнацької творчості – Ужгорода, Перечина, Дубриничів, Мукачева, Сімера, Великого Березного… Під час заходу молоді скульптори мали можливість пройти майстер-клас від відомих скульпторів і митців декоративно-прикладного мистецтва: Романа Мурника (автора закарпатських мініскульптур), Тетяни Шпонтак, Наталії Попової. Всі учасники пленеру отримали дипломи та цінні подарунки і були відзначені нагородами.
28 травня в Ужгороді, у Деренівській купелі, в галереї ART-DK, виставку живопису „Цвітіння в затінку” презентувала художниця Оксана Брензович. Емоції та переживання, пошук гармонії, умиротворення, надії та світла заради життя – символами та знаками художниця Оксана Брензович за допомогою абстрактного живопису передає строкаті емоції сьогодення.
28 травня в Ужгороді, в артгалереї „Ужгород”, відкрилась виставка „ЛІНІЯ. КОЛІР. ФОРМА” дипломних та курсових робіт студентів Закарпатської академії мистецтв та Фахового коледжу мистецтв ім. А. Ерделі. Свої проекти представили живописці та прикладники.
28 травня в Ужгороді відбулася відкрита безкоштовна екскурсія з скульптором, автором мініскульптурок Романом Мурником.
31 травня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й Бокшая, відбулася художня виставка „Мистецький діалог” відомих митців Івана та Лариси Бровді.
У травні у Виноградові встановили меморіальну дошку на будинку, де жив художник Микола Ігнатик (вулиця Партизанська, 4). Вшанувати пам`ять прийшли: дружина, родина, друзі, представники громадських організацій та місцевої влади, митці, які знали, спілкувалися та працювали з ним за життя. Микола Ігнатик (1936-1998). Окрім живопису художник був автором декільком меморіальних дошок, пам’ятників, металевих скульптур у місті Виноградів та в окрузі.
Браслети-обереги із відстріляних гільз робить в Ужгороді скульптор-ливар Ян-Павло Роман. Патріотичні прикраси реалізовують на благодійних ярмарках закарпатські волонтери. Зароблені гроші віддають на потреби ЗСУ. Процес виготовлення браслетів чоловік розробив самостійно. Для деталей створив оригінальні форми. Скульптор розповідає, що найнебезпечніший момент – робота із розплавленим металом. Для цього у майстерні є компактна піч. Шматки латуні із відпрацьованої гільзи плавляться при температурі понад 1000 градусів за Цельсієм. На одну порцію заготовок потрібно 450 грамів металу.
КІНОМИСТЕЦТВО
14 травня на ютуб-каналі Альони Калугіної вийшов відеовипуск „Культурний Ужгород. Художній музей, філармонія, чеська архітектура”. Цей випуск про інтелігенцію Ужгорода. Обласна філармонія, вона ж – колишня синагога, набережна Незалежності та Липова алея, Художній музей та хор „Кантус” і його засновник і керівник Еміл Сокач – ці люди та місця і стали натхненниками фільму. Канал Альона Кулагіна запустила нещодавно, в ньому наразі 4 випуски. Крім Ужгорода, є випуск про Петриківський розпис та писанкарство. В планах жінки відзняти три випуски про Чернівці та випуск про лозоплетіння на Закарпатті як об’єкт нематеріальної спадщини України, який увійшов до списку ЮНЕСКО.
26 травня в Ужгороді та Мукачеві відбулася прем’єра документального фільму „Святий Отчик” про священномученика Петра Павла Ороса. Цей фільм – результат кропіткої праці цілої команди, яка невтомно працювала, щоб ця стрічка могла максимально доступно та цікаво відкрити для нас постать „святого отчика”. Прем’єра фільму у м. Ужгород зібрала повний зал людей, для. У залі були присутні актори фільму, зокрема пані Габріелла Сабов, яка ще з часів свого дитинства пам’ятає о. Петра.
У травні на екранах Великобританії показали документальну драму „Довга доба”, режисером якої є Алан Бадоєв. Під час роботи над стрічкою команда опрацювала 12 тисяч історій людей. Одна з них – про родину із Мукачева, засновників ініціативи „Chysto.de” Романа та Олени Жуків, а також їхніх двох синів Устима та Серафима. „Довга доба” показує події в Україні та те, як змінилося життя та фотогалереї на телефонах українців з 24 лютого 2022 року, після повномасштабного вторгнення російських військ. Кожна історія у цьому фільмі – це матеріали, які українці зняли на свої ґаджети. Це унікальне свідчення про трагічні події та злочини росії очима українців, яке має побачити та відчути весь світ, аби ніхто ніколи не міг переписати нашу історію.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ
1 травня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, встановили 12 писанок до Великодня. Чотири з них розмалювали викладачі Ужгородської школи мистецтв Василь Вовчок, Михайло Йолич, Аліна Роман, Костянтин Турко, Олександр Сидорук. На цих писанках зобразили культурні пам'ятки, які знаходяться в нашому місті – Ужгородський греко-католицький кафедральний собор, Закарпатську обласну філармонію, Винний льох „Совине гніздо” та Ужгородський замок. Традицію зображувати на писанках мистецькі надбання краю, планують продовжувати й надалі. Щодо інших восьми писанок, то на них патріотичні орнаменти, Герб України, Янгол-охоронець, дівчина-Україна.
4 травня в селі Велика Добронь на Ужгородщині, на базі Угорського дому, відзначили День угорського народного танцю, за участі близько 140 дітей. На 52-ту річницю з часу проведення першого Дня народного танцю громадська організація „Будинок народних традицій” в Угорщині та по всьому світу організував низку заходів для поціновувачів угорської народної музики і танців. Під час заходу виступили 140 вихованців танцювальних колективів й народні музиканти. Крім того, тут розгорнули експозицію народного вбрання.
6 травня закарпатські артисти з АКіМ успішно виступили у легендарному угорському містечку Маріаповч, де знаходиться унікальна святиня – Повчанська чудотворна ікона, до якої приходять з усього світу за зціленням. На центральній площі Папи відбулося яскраве мистецьке свято з нагоди вшанування національних надбань Угорщини. Серед найпопулярніших – порцелянова мануфактура, виробництво токайських вин, паприкашу, ковбас, фруктових брендів, тортів, солодощів. І, звісно, запальні угорські танці – вербункош і чардаш. У межах транскордонного співробітництва на запрошення організаторів у концертній програмі взяли участь творчі колективи та викладачі Академії культури і мистецтв. Ансамбль народного танцю „Кольори Карпат” під керівництвом заслужених працівників культури України Михайла Шютіва та Єлізавети Бабяк майстерно та естетично виконав низку яскравих хореографічних композицій із елементами перформансу й карпатських інтонацій, подарувавши гарний настрій, тепло, емоції присутнім. А виступ викладачки Мар´яни Матейко – переможниці багатьох пісенних національних і міжнародних конкурсів, яка виконала популярні українські народні пісні, своїм потужнім голосом зірвала шквал емоцій. Їй підспівували та щиро аплодували.
8 травня місто Хуст відзначило 934-у річницю Дня міста. До цієї дати, протягом тижня, відбулось багато урочистих подій: благодійний концерт на підтримку ЗСУ „З мистецтвом до перемоги” вихованців мистецької школи та учнів Хустської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. №6; в обласному театрі драми та комедії відбувся концерт української співачки, заслуженої артистки України Анастасії Приходько; у Хустській публічній бібліотеці презентували книги „Історія Хустської медицини у фотографіях” (автори: Б. Лужецький, В. Віцинський). У Хустському краєзнавчому музеї був проведений День відкритих дверей та представлено книжково-ілюстративну виставку „Величний і вічний Хуст”. У неділю, 12 травня, в усіх храмах міста лунала Молитва за місто, за його мешканців. У міському парку культури та відпочинку ім. Героїв Майдану відбулись святкові заходи для дітей: конкурси малюнків на асфальті та на папері, дитячий аквагрим, майстер-клас із розмальовки гіпсових фігурок, флешмоб, ігрова вікторина, складання лего, патріотичні виступи, настільні ігри. У обласному театрі драми та комедії м. Хуст відбулась вистава-мюзикл „Гуцулка Ксеня”. 15 травня у Хустській картинній галереї відбулось офіційне відкриття Всеукраїнської виставки картин „Графіка-2024”. 18-19 травня у обласному театрі драми та комедії м. Хуст відбувся Міжнародний пісенний фестиваль патріотичної пісні „Веселка над Тисою” ім. Євгенія Щербана. Протягом травня у Хустській міській картинній галереї діяла виставка художніх картин із фондів картинної галереї „Хуст очима художників”.
10 травня в Ужгородській музичній школі № 1 вдруге провели першу відкриту музично-теоретичну олімпіаду імені Надії Затіної. У цьогорічній олімпіаді, присвяченій 100-річчю від дня народження Надії Григорівни, взяли участь 55 учасників із 9 мистецьких шкіл області, вони отримали подяки за участь та дипломи переможців. Гран-прі олімпіади здобула учениця Ужгородської музичної школи № 1 Софія Руснак. Уже традиційно, як і на кожному заході, який проводить музична школа, охочі могли підтримали наших захисників донатом.
12 травня у Перечині відбувся благодійний дитячий концерт „Тепло сердець для наших мам”, присвячений Дню матері. Як повідомили організатори, зібрані кошти будуть передані на „Божественний вітер” для бійців 101 та 128 бригад Збройних сил України.
12 травня в Ужгороді відбулась тематична екскурсія „Знайди їх всі – мініскульптури Ужгорода”. Учасники змогли відкрити неймовірний світ мініатюрних скульптур, розташованих по всьому місту. Гіди туроператора „Muse travel” розповіли про кожну скульптуру, її історію та особливість.
15 травня ГО „Мережа будинків народних традицій – Закарпаття” організувала в області вже третє методичне навчання вчителів народного танцю. Тренінг стартував у вересні 2023 року і тривав дев’ять місяців.Тренерами та розробниками програми були відомі вчителі народного танцю з Угорщини. До тренінгу долучилися 23 учасників, 20 з яких успішно його завершили. Наприкінці 60-годинного курсу учасники склали практичний і теоретичний підсумковий іспит, прозвітувавши про набуті знання. Протягом дев’яти місяців педагоги знайомилися з танцювальною підготовчою гімнастикою, засобами навчання рухів, народними дитячими іграми, хореографічним матеріалом Верхньотисянського регіону.
15 травня, група захисників України, які зараз перебувають на лікуванні та реабілітації в медичних закладах Ужгорода, завітала до „Перечинської мануфактури”, де від Олексія Сінєльнікова дізналися секрети сироваріння, відвідали підвал для дозрівання сиру, детально вивчили шлях перетворення молока в вишуканий продукт і, звісно, продегустували сири. Захід мав на меті наповнити життя воїнів позитивними емоціями й дати змогу відволіктися від думок про війну та поранення.
16 травня у Перечині відбувся дитячий флешмоб „Вишиванка єднає Україну”, в якій взяли участь 300 школярів. Біля міської ради провели руханку на сучасний лад під пісню „Моя сорочка – вишиванка”. Після флешмобу учні та вчителі завітали до краєзнавчого музею, щоб зробити пам’ятні фото. Працівники закладу оформили етнофотозону, а також підготували виставку „Вишиваними стежками рідного краю”.
16 травня у Буштині на Тячівщині відбувся Парад вишиванок. Ця яскрава подія об’єднала громаду біля Обеліску Слави, де вшанували багату культурну спадщину та українські традиції.
18 травня відбулася оглядова екскурсія „Ужгород: відкриваємо таємниці старовинного міста”.
19 травня в Ужгороді, у Жіночому клубі „Натхненна”, відбулось інтуїтивне малювання з Андріаною Кушнір. Майстриня провела заняття з арттерапії для дівчат і жінок.
19 травня у межах Каннського фестивалю у Франції на Віллі Domergueу відбувся благодійний вечір української культури, краси та моди Ukrainian Fashion Film Festival, в якому взяли участь і моделі з Ужгорода. Захід проводився вже вдруге, його мета – познайомити спільноту з Україною через її культуру. У програмі були частування від кухарів стравами української кухні в сучасних інтерпретаціях, презентації фільмів та мистецтва, концерт українських виконавців. Загалом під час заходу відбулося 5 показів колекцій одягу від провідних українських брендів та дизайнерів: Park Avenue, By Vel, Iryna Luzhetska, Mogardi, IVA Nerolli. Ужгородські моделі брали участь у кожному з них: чотирьох дорослих та 1 підлітковому. Всі зібрані у ході благодійного вечора кошти організатори спрямують на закупівлю неврологічного обладнання для дитячої лікарні та допомогу дітям, евакуйованим з Харківської області.
19 травня у Рахові відбувся ІІІ-й відкритий фестиваль хореографічного мистецтва „У вихорі танцю”, на якому юні танцюристи Рахівської територіальної громади проявили свій талант. Мета даного заходу полягає у естетичному вихованні, культурному збагаченні та прояві творчих здібностей талановитих дітей.
20 травня у Рахові у День вишиванки відбулася виставка робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва та виступи колективів художньої самодіяльності Рахівської громади. Різноманітність, яскравість та самобутність представлених робіт вражала всіх оглядачів виставки. Концертну програму представляли: хореографічний колектив „Джерельце”, вокальний ансамбль Рахівського будинку культури; Наталія Молдавчук та Богдан Ластовецький; Народний аматорський гурт „Край”. Поезію декламувала Олександра Шміляк.
22 травня у концертній залі Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона відбувся майстер-клас з виконавської майстерності „Фортепіанна музика Закарпаття”. Захід був частиною проєкту „Мистецька взаємодія регіонів України”, реалізованого за сприяння ГО „3,5 відсотків”, ІСАР Єднання, Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні та Європейського Союзу в межах проєкту „EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні”. Майстер-клас провів викладач і концертмейстер Мирослав Екман. Це вже третій захід у рамках проєкту, до якого долучилися учні школи та діти ВПО. Мета заходу – ознайомити учасників із фортепіанною музикою регіону, розкрити творчий процес та об’єднати дітей навколо національних духовних цінностей.
23 травня мукачівська школярка Злата Шевельова здобула перемогу на всеукраїнському конкурсі „Мамина Вишня” у Києві. Її виступ у номінації „естрадний вокал” (3 вікова категорія) вразив журі. Дівчинка отримала диплом лауреата 1 премії. Викладачка Галина Беца також отримала подяку за підготовку учениці, творчу співпрацю та збереження української культури.
24 травня Перечин відзначив 625-річницю із дня заснування. Перечин – це місто з давньою історією, яке приваблює і мешканців, і гостей своєю красою та гостинністю. Тут із перших днів війни знайшли прихисток вимушено переселені українці та релокувалися підприємства. У місті відбулися урочисті заходи для жителів громади. У ході урочистостей виконуючий повноваження голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета вручив Грамоти обласної ради за вагомий внесок у справу збереження та примноження культурної спадщини, народних традицій краю, сумлінну працю директорці Краєзнавчого музею міста Перечин Оксані Вайді та завідувачці клубу села Сімер Леонорі Ваган.
25 травня відбувся старт сезону на Лавандовій горі біля Перечина. Погодні умови змусили відкрити цю туристичну локацію для прогулянок та унікальних фотосесій скоріше, ніж зазвичай.
27 травня театральний колектив „Ліхтарик” з Мукачева здобув ІІІ місце на відкритому фестивалі-конкурсі дитячого театрального мистецтва „Юні зірки Мельпомени”.
27 травня в Іршаві відбувся VIII фестиваль хореографії „Феєрія танцю”.
За період 12-28 травня у Мукачівській школі мистецтв ім. С. Мартона Мукачівської міської ради відбулися творчі, звітні та клас-концерти відділів, які долучилися до ініціативи Палацу культури і мистецтв та Відділу культури та молодіжної політики Мукачівської міської ради обʼєднати свої творчі події цієї весни заради однієї важливої мети – зібрати 170 тисяч на авто для ЗСУ. Під час цих концертів зібрали – 37150 гривень.
У травні учні Берегівської школи мистецтв спробували свої сили на міжнародній арені та взяли участь у конкурсі „Zenevarázslat”, який щорічно організовується в Угорщині. І знову талант та наполеглива праця не залишились без уваги: І місце в 3-й категорії гри на фортепіано здобули Шереш Леіла та Данкай Ніколетта, які виступали під керівництвом досвідчених педагогів Барни Світлани та Бенедек Юлії. І місце в категорії „учень-викладач” завоювали Біров Агнесса та Барна Світлана.
Новини
Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.
Шановні користувачі, для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за вересень 2024 р.".
До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".
Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".