Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2024 - листопад

7 листопада в Ужгороді, в обласній державній адміністрації, напередодні професійного свята закарпатських працівників культури і майстрів народного мистецтва привітало керівництво області. Під час урочистостей заступник голови ОВА передав державну нагороду та посвідчення про присвоєння почесного звання „Заслужений працівник культури України” Тетяні Батриній, викладачці, концертмейстерці Академії культури і мистецтв. Почесні грамоти Закарпатської обласної військової адміністрації вручили: Вірі Вучкан, директорці комунального закладу „Сільський будинок культури села Іза” Хустської міської ради; Ганні Гайдук, вишивальниці, народній майстрині; Христині Гичці, майстрині села Річка Хустського району; Олександу Голібу, директору Сілецької школи мистецтв Камʼянської сільської ради Берегівського району; Василю Івашку, керівнику музею-майстерні ткацтва при Чернянському сільському будинку культури Королівської селищної ради Берегівського району. До вітання та нагородження також долучилося керівництво обласної ради, департаменту культури Закарпатської ОВА й обласного комітету профспілки працівників культури. Окрасою свята став музичний супровід викладачів та студентів Академії культури і мистецтв.

7 листопада у Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, урочисто відзначили День працівників культури. На святковому заході пролунали привітальні слова від міського голови Андрія Балоги, який подякував працівникам культури за їхню працю та внесок у розвиток громади. Цього року 35 працівників культури були відзначені за вагомі досягнення та внесок у розвиток мистецтва та культурного життя міста. Зокрема, цьогоріч премію Мукачівської міської ради за ініціативу, творчість і педагогічний пошук у галузі культури та мистецтва у номінації „Естетичне виховання підростаючого покоління” отримали: Галина Герц, викладач скульптури Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі; Інна Небесна, викладач вокально-хорового відділу та керівник ансамблів Мукачівської школи мистецтв ім. С. Ф. Мартона; Олена Переста, викладач по класу ксилофону, завідувач відділу духових та ударних інструментів Мукачівської школи мистецтв ім. С. Ф. Мартона; Ізабелла Риба, викладач музично-теоретичних дисциплін Мукачівської хорової школи хлопчиків та юнаків. У номінації „Реалізація творчого потенціалу” премії удостоєні: Марина Полончак, керівник народного аматорського колективу „Марина і компанія” Палацу культури і мистецтв; Марина Чопей, актриса вищої категорії Мукачівського драматичного театру. Почесними грамотами Мукачівської міської ради також були нагороджені інші діячі культури і мистецтва.

19 листопада в Ужгороді, на Пагорбі Слави, віддали шану полеглим Героям до 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення. Представники влади, правоохоронних служб, дипломатичних відомств та військові вшановували пам’ять Героїв, які віддали життя у боротьбі за свободу нашої держави.

21 листопада в Ужгороді до 20-ї річниці Помаранчевої революції та 11-ї річниці Революції гідності, вшанували пам’ять захисників та борців за свободу й незалежність України. До пам’ятного меморіалу борцям за свободу й незалежність на площі Народній поклали квіти. Містяни, молодь та представники влади запалили лампадки. Українці різного віку в 2004-му та 2013 роках вийшли на вулиці, щоб захистити демократичні цінності, права і свободи людини, національні інтереси України та її європейський вибір. Український народ довів, що гідність і свобода – це непорушні цінності. І доводить це й сьогодні, коли дає відсіч російському агресору.

23 листопада на Закарпатті вшанували пам’ять загиблих від Голодомору. Геноцид, насильницька смерть – саме ці слова асоціюються у нашій свідомості із трагічними подіями 1932-1933 років. Сьогодні вшановуємо пам’ять наших предків, які померли через штучно влаштований радянським режимом Голодомор. Минуло дев’ять десятиліть, а Росія має ту ж мету, яку так і не вдалося досягти тоді, – знищити українців як народ, як націю. Сотні тисяч дітей, які загинули голодною смертю, могли жити, творити, стати видатними українськими діячами, інтелектуалами, могли нести у світ українську культуру. Як і тоді, так і сьогодні важливо, щоб про злочин росіян проти людяності знали країни-сусідки, міжнародні партнери. Трагедія голодоморів – невиліковна колективна рана на серці українців. Наш обов’язок берегти пам’ять про цю трагедію, розповідати про неї дітям. Важливо не забути і не дозволити зробити з нами таке знову. Світла пам’ять невинним жертвам голодоморів!

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

6 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт Академічного камерного оркестру. На концерті звучала улюблена, витончена та фантастична музика фундатора професійного музичного мистецтва Закарпаття Іштвана Мартона, словацького композитора Еугена Сухоня, англійського композитора-класика Едварда Елгара, італійського барокового композитора та священника Франческо Антоніо Бонпорті, італійського композитора епохи Бароко Томазо Джованні Альбіноні та інших. Цього музичного вечора артисти Академічного камерного оркестру філармонії подарували ритми, наповнені поєднанням класичної врівноваженості і романтичної піднесеності, свіжістю гармоній, утаємничими вібраціями та надзвичайною мелодійністю, яка допомогла глядачам розслабитися, заспокоїтися, зняти напругу, покращити настрій, подарувати радість.

7 листопада у Свалявському будинку культури відбувся концерт учнів Свалявської школи мистецтв. Благодійний концерт вихованців був приурочений до Всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва.

8 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась прем’єра романтичного театрального шоу „Знайди мене”. Вистава, що цього року стала лауреатом міжнародного театрального фестивалю „Мельпомена Таврії”, підкорює глядачів проникливою грою акторів, незабутніми візуальними вау-ефектами та виразним емоційним наповненням.

9 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт запального та харизматичного співака Parfeniuk. На глядачів чекали найвідоміші хіти „Провела екскурсію”, „Вітер”, „Долоні” та інші, які підкорили серця мільйонів слухачів, пісні, які всі 100% чули на просторах ТікТок та YouTube. На слухачів чекали живий звук та оновлена програма.

10 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт соліста Закарпатської обласної філармонії, заслуженого артиста України Олександра Садварія „Music is my life”. В програмі концерту було зібрано кращі композиції української та світової класики, які додали затишку, романтики та приємних відчуттів. Програма побудована з музичних дуетів досвідчених та юних виконавців. Неймовірну атмосферу доповнили учасники концерту – заслужена артистка України Яна Садварій, Галина Гаврилко, Поліна Гонтарь, Уляна Кастран, Марк Ковров, Софія Григор'єва, Анна Гаврилко, Марія Дір.

10 листопада в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв на малій сцені зіграв виставу „SAME TIME, NEXT YEAR” – мелодраму від режисера-постановника Михайла Фіщенка. Вдень представили виставу для сімейного перегляду від режисера-постановника Михайла Мільмейстера „Країна До, Ре, Мі”.

10 листопада в Ужгороді, у академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, зіграли виставу-сповідь „Кольори” за п’єсою Павла Ар’є від театральної лабораторії (режисерка Клара Берец).

12 листопада в Ужгороді, в Академії культури і мистецтв, відбувся урочистий концерт з нагоди Дня працівників культури та аматорів народного мистецтва. З нагоди професійного свята викладачі та студенти презентували концертну програму, де виступили творчі колективи, інструментальні ансамблі та солісти-виконавці.

13-27 листопада в Ужгородському музичному фаховому коледжі імені Д. Є. Задора пройшов XXI Міжнародний фестиваль класичної та сучасної музики „Музичне сузір’я Закарпаття”. Цьогоріч фестиваль присвячений 30-річчю обласної організації Національної спілки композиторів України під символічним гаслом „Музика миру”. Тому основою фестивальної програми став саме доробок закарпатських композиторів – Дезидерія Задора, Іштвана Мартона, Євгена Станковича, Василя Гайдука, Євгена Іршаї (Словаччина), Володимира Волонтира, Віктора Теличка, Віктора Янца, Романа Меденці (Угорщина). Відкрили фестиваль Хорова школа хлопчиків та юнаків та актори театру ляльок „Бавка”. Продовжили програму концерти за участі Академічного камерного хору „Кантус”, Академічного симфонічного оркестру Закарпатської обласної філармонії, колективів та солістів Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора. Завершальним став відеоконцерт „Василь Гайдук – композитор, педагог, музично-громадський діяч”.

15 листопада Іван Попович та „Марина і Компанія” зібрали понад 90 тис. гривень для ЗСУ на благодійному концерті в Іршаві. Їх передали командиру військової частини, де служать закарпатці. Окремо зібрали кошти для волонтерів, які плетуть маскувальні сітки. Концерт у Будинку культури відвідало близько 600 гостей.

15 листопада закарпатський колоритний гурт „Остра Тирнина” презентував нову композицію „Чудачка”. Кліп на жартівливу пісню „Чудачка” закарпатський гурт відзняв у стилі 90-х, а виконання пісні прикрасили оригінальним репом.

15 листопада у Мукачівському драматичному театрі відбулась „Рятувальна операція”– благодійна вистава для сімейного перегляду.

16 листопада в Ужгороді, у академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ казки „Червоний капелюшок або пригода в Карпатах”. Закарпатську версію відомої казки Шарля Перро про Червону Шапочку здійснив головний режисер театру, народний артист України Анатолій Філіппов. Це одна з найтриваліших постановок театру, що успішно витримує випробування часом.

Ввечері муздрамтеатр зіграв виставу „Спадкоємець” сучасного драматурга Лео Е. Мана. Це вистава про справжні людські цінності – про дружбу, кохання, вірність. Режисер-постановник – заслужений артист України Михайло Фіщенко.

16 листопада у Хусті, у римо-католицькій церкві святих Анни та Йоакима, відбувся концерт духовної музики, подячна свята меса хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи. Святковий настрій присутнім хор дарував під керівництвом художнього керівника і диригента, заслуженого діяча мистецтв України Володимира Волонтира, хормейстерки Оксани Волонтир, концертмейстери Тетяни Колодяжної.

17 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава „Брементські музиканти” Братів Грімм. Музична казка, за мотивами відомої казки братів Грімм, є однією з найпопулярніших у репертуарі театру. Постановка Олександра Саркісьянца про музикантів, що понад усе цінують особисту волю, досі користується популярністю через яскраві костюми та добре відомі пісні. Для дорослих глядачів шерегіївці зіграли виставуІдеальне весілля” про почуття, емоції, відносини та про все, що може відгукуватись людям.

17 листопада у Мукачівському драматичному театрі відбувся показ іронічної комедії за п'єсою Олега Михайлова, кращого драматурга 2023 року, за версією всеукраїнського конкурсу-премії „ГРА" „Білка зі Стокгольму”. Проста історія про непросте життя. Зі його злетами та падіннями, горем та радістю, мудрістю та дурістю.

17 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „Моя чарівна леді та привид опери”. У програмі – найяскравіші фрагменти з всесвітньо відомих мюзиклів ХХ століття в органно-вокальному виконанні: Фредерік „Лоу Моя чарівна леді”, Леонард Бернстайн „Вестсайдська історія”, Ендрю Ллойд Веббер: „Коти”, „Ісус Христос суперзірка”, „Привид опери”. За пультом – автор аранжувань для органа – заслужена діячка естрадного мистецтва України Олена Удрас (Одеса).

18 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт Академічного камерного хору „Cantus”. Колектив запросив поціновувачів на незабутній вечір музики. Цей колектив знають і люблять далеко за межами України. Їхній репертуар — це справжня мандрівка у світі музики: від духовних творів до сучасних композицій, від українських народних пісень до європейської класики. Але цього разу особливість вечора – музика закарпатських композиторів. У кожному творі – тепло нашого краю, голоси його гір, подих історії та сучасність. У цьому концерті – частина нашої культури, її живе звучання.

20 листопада у Хусті відбувся благодійний мистецько-патріотичний проєкт „Браття українці”. Зі сцени обласного театру драми та комедії лунали патріотичні композиції у виконанні відомого далеко за межами України Заслуженого академічного Закарпатського хору, художній керівник та головний диригент якого Наталія Петій-Потапчук. Особливого настрою додали пісні у виконанні Вови Гейзера – фронтмена гурту „Шабля”. На завершення співак виконав свою легендарну пісню „Браття українці”, яку написав у Києві наприкінці 2014 року. Нехай ця дата нагадує всім про силу нашої нації. Україна була, є і буде вільною.

21 листопада у Мукачівському драматичному театрі відбувся показ вистави „Не ходіть дівчата заміж, або Шалений дівич-вечір”.

22 листопада в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „Привиди маєтку Рейвенскрофт” за п’єсою сучасного американського драматурга Дона Нігро „П’ять жар-птиць у маєтку ворона”. Вибір гостросюжетної п’єси, що поєднує в собі містику, любовні колізії, трагедію та гумор режисер-постановник Михайло Фіщенко пояснює потребою бодай на деякий час відволікти глядача від того стресу, в якому ми опинилися через російську агресію.

23 листопада в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв, зіграв сучасну казку для дітей „Країна серйозних”. П’єса молодої української драматургині Марини Смілянець стала переможцем конкурсу „Коронація слова-2015” у номінації „П’єса для дітей”. Філософська казка „Країна серйозних” нагадує відомі дитячі антиутопії Джанні Родарі „Джельсоміно в Країні брехунів” чи Міхаеля Енде „Момо”. Режисер Михайло Фіщенко разом із молодими акторками театру запропонував юним глядачам подорож в невідомий світ, де діють зовсім інші правила поведінки, ніж ті, до яких ми звикли. Головне – не втрачати оте людське, що закладене в нас від початку. І тоді добро подолає зло, як би його не охороняла система тотального контролю. Ввечері театр зіграв монодраму „ОTVETKA” за п’єсою Неди Неждани про оперного співака, Героя України Василя Сліпака, який добровольцем пішов на війну. Промінявши паризьку сцену на окопи Донбасу, він загинув від кулі снайпера. П’єса створена ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році, але тема війни і розплати за неї звучать у виставі режисера Михайла Фіщенка на повний голос.

24 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для дітей „Мауглі”. Інсценізацію оповідань Джозефа Редьярда Кіплінга про людське дитинча у зграї хижих звірів у джунглях здійснила Марина Іваненко, а втілила на сцені притчу-мюзикл запрошений режисер із Житомира, заслужений діяч мистецтв України Наталія Тімошкіна, яка запропонувала ужгородському глядачу оригінальне поєднання пластики і драми. Вистава зроблена в сучасній музичній і художній стилістиці. Вистава „Мауглі”, в якій задіяний чи не увесь акторський склад, по праву вважається однією з найяскравіших і найулюбленіших у репертуарі театру. Того ж вечора театр зіграв виставу „Жменяки”. Інсценізацію закарпатської саги про вічну боротьбу між духовним і матеріальним зробив сам режисер-постановник, народний артист України Анатолій Філіппов. У виставі задіяний весь акторський склад театру. Чудові музичні номери, іскрометні діалоги видатного майстра слова Михайла Томчанія, цікаві акторські роботи, непримиренний конфлікт вибору між шлюбом за розрахунком чи справжнім коханням – роблять оновлену постановку „Жменяків” подією театрального сезону на Закарпатті.

24 листопада у Мукачівському драматичному театрі відбувся показ комедії „Шахрайки”. Ця вистава – надзвичайно весела комедія, сповнена карколомних ситуацій і неочікуваних подій, у які потрапляють герої. Віртуозна гра акторів, гумористичні діалоги, колоритні образи, оригінальність сюжету та життєва простота щирих сценічних переживань – усе це налаштовує на приємний відпочинок у театрі, гарний настрій і купу позитивних емоцій від перегляду вистави.

24 листопада в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулася благодійна концертна шоу-програма „Разом до Перемоги”, приурочена 10 річниці створення при народному хореографічному колективі „Валері” студії танців „Кому за…”. На відвідувачів святкового шоу чекала яскрава концертна програма за участі відомих творчих виконавців та хореографічних колективів. Кожен номер програми зачіпав серце, нагадуючи про єдність і нашу спільну мету – перемогу.

27 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава „Алло” Сергія Марена. Він – самотній зануда, розчавлений страшною реальністю. Вона – балакуча мрійниця в полоні своїх фантазій. Волею випадку, ці дві долі поєднує телефонний дзвінок. Життя більше ніколи не буде таким, як колись. Вир справжніх почуттів рятує Фелікса і Марго від самотності та буденності. Неповторна історія, можливо останніх людей на землі.

30 листопада в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „Цвіт папороті” Юрія Чорі. Легенда про чарівну квітку, що розквітає раз на рік і надає людині магічних властивостей, відома у фольклорі багатьох слов’янських народів. Закарпатський краєзнавець та фольклорист Юрій Чорі написав власну версію про чудодійний цвіт папороті, а народний артист України Анатолій Філіппов втілив її на сцені.

30 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава „Венера в хутрі”. Це – містичний трилер-комедія, де реальність змінюється зі швидкістю світла. Дві душі – Томас і Ванда. А між ними – Венера – богиня Кохання. Прагнення фізичного контакту і гіпнотизм потаємних жадань здатні пробудити всередині природні інстинкти з присмаком щирості. Режисер-постановник – Віталій Семенцов.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

4 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась екскурсія для першокурсників факультету туризму та міжнародних комунікацій УжНУ. Вони ознайомилися з діяльністю бібліотеки та послугами, які вона надає користувачам.

5 листопада на сайті, на фейсбук-сторінці та ютуб-каналі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований черговий випуск „Життя в кадрі і за…” Цей випуск присвячений видатній акторці Марія Капніст, яка належала до старовинного шляхетського роду. Чий життєвий шлях був надзвичайно не простим. Вона грала графинь, чарівниць, черниць, фатальних жінок. Її образи запам’ятовувалися одразу і не відпускали, бо надто багато в душі актриси було болю і страждань.

6 листопада в Мукачеві, в одному із закладів для реабілітації поранених військових, облаштували книжкові полиці. Ініціативу запропонував військовий капелан отець Павло Сосницький. Акція „Книжкова поличка для героя” створена для захисників, які не можуть відвідати книгарню чи бібліотеку під час реабілітації. Збір книг допомагав організовувати книжковий клуб „Munkach Book Club”.

6 листопада в Ужгороді, в обласному музеї ім. Й. Бокшая, відбулась презентація книжково-документальної виставки, присвяченої визначній пам’ятці українського письменства „Королівське Євангеліє: текст і контекст у вимірах часу”. Королівське Євангеліє – рукопис 1401 року, написаний на 176 аркушах, прикрашений мініатюрами, заставками та ініціалами. Євангеліє переписав Станіслав Граматик у храмі Михаїла замку Нялаб на території сучасного селища Королево. Доля її після написання залишалася маловідомою. Книгу випадково у 1951 року, знайшов Архімандрит Пронін, під час укладання каталогу книг бібліотеки Мукачівського монастиря. На виставці представили Королівське Євангеліє – факсиміле, видане в 2016 році. Історики і надалі планують реставраційні роботи самого Євангелія. На виставці також представили літописи України, які передували появі Королівського Євангелія, а також подані пізніші рукописи та видання, що засвідчують зародження і розвиток української писемності на Закарпатті.

7 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась зустріч з письменницею, журналісткою та громадською діячкою Зоєю Казанжи та презентація її нової книги „Марта й інші жінки”. Не обійшлося і без щемких авторських читань давніших та нових текстів Зої Казанжи. Під час теплої розмови, яку модерувала Євгенія Напуда, авторка розповіла про те, як народжувалася книга, про жіночі долі в час війни, які стали основою її текстів, а також поділилася особистими історіями, повʼязаними із Закарпаттям.

9 листопада в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулась традиційна зустріч з найменшими читачами. Дітки читали та обговорювали книгу Кеті Гадсон „Золотий жолудь” „Видавництво Старого Лева”. Того ж дня у книгарні відбулась презентація роману відомого рівненського письменника Василя Тибеля „Дім сімейного типу”. Роман лауреата „Коронації слова” 2018 року Василя Тибеля про сім’ю, ту тонку нитку й, заразом, місце сили, яке тримає нас у цьому хиткому світі. В основу твору покладені реальні події, доповнені авторською уявою.

10 листопада в Ужгороді дитячий книжковий клуб „Скарбик” зібрав маленьких читачів у кав’ярні-книгарні „Paperova”. Впродовж години на діток чекало читання цікавих книжок, фантазування та складання захоплюючих історій та ще чимало цікавих занять.

10 листопада „Татоhub.Ужгород” організував похід для дітей та татусів у Радванську печеру. Вздовж мальовничого берега Ужа, через хащі, ліс та річку група прийшла до унікальної печери XIV століття. Учасники насолодилися походом, отримали багато позитивних емоцій. "Це було неймовірно", "Одним словом - круто", – такі відгуки ми отримали від суботнього походу дітей та батьків на природу, відвідування 600-літньої печери та готування їжі на відкритому вогні. Ветерани, іноземці, місцеві та вимушені переселенці зібралися разом, аби провести цей чудовий татодень разом із учасником „Татоhub.Ужгород” Кирилом, який і викликався провести таку екскурсію для наших учасників. Цей похід став інтерактивним форматом Татошколи, який точно будуть повторювати.

11 листопада в Ужгородській школі мистецтв відбувся обласний семінар „Емоційно-образне виконання творів. Розвиток художньо-образного мислення в учнів” для викладачів відділу „Народні інструменти” шкіл мистецтв Закарпаття. У семінарі взяли участь 15 викладачів із мистецьких шкіл Ужгородського району. Методичну доповідь та відкритий урок провела викладач Ужгородської школи мистецтв Тетяна Федурця. Консультант семінару – голова циклової комісії КЗ „Ужгородський музичний фаховий коледж ім. Д. Є. Задора” Закарпатської обласної ради, заслужений працівник культури України Володимир Стегней.

13 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся тренінг „Терапевтичне письмо”, в рамках Всеукраїнської програми ментального здоровʼя „Ти як?”, що ініційована Оленою Зеленською. Учасники поринули у творчість і через терапевтичне письмо покращили своє ментальне здоровʼя. Тренінг складався з двох частин: інформаційно-терапевтичної і власне написання своїх історій стійкості. Під час заходу регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я „Ти як?” Таїсія Симочко розповіла про програму, а запрошена психологиня Ксенія Малаховська дала корисні поради всім присутнім. Після завершення сеансу терапевтичного письма учасники ділилися своїми історіями та за бажанням вантажили свої напрацювання на онлайн-платформу „Щоденники стійкості” на сайті „Ти як?”

13 листопада у світі відзначають Міжнародний день незрячих, що нагадує про необхідність підтримки людей, які живуть з порушенням зору або й зовсім без нього. В цей день в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, у центрі „Window on America Uzhhorod” провели цікавий воркшоп „Почуй! Відчуй! Побач!”, який провела Марина Сташина-Неймет. Учасники змогли на собі відчути, як це, коли ти відчуваєш цей світ інакше.

16 листопада у Сваляві, в громадській організації „Дерево мого життя”, відбулась презентація повістей закарпатських письменників Олександра Гавроша „Дика Галя” та „Завербоване кохання” Ірини Мадриги, що вийшли друком цього року під однією обкладинкою в тернопільському видавництві „Навчальна книга – Богдан”. На жаль, свалявська авторка не дожила до представлення книжки у рідному місті. Як розповів Олександр Гаврош, презентація у Сваляві була запланована раніше, адже цей рік був ювілейний для відомої свалявської журналістки та літераторки. Але поки визначалися з часом і місцем проведення, 65-річна Ірина Мадрига, яка останнім часом хворіла, раптово померла 19 вересня від серцевої недостатності. Презентацію книжки вирішили все-одно провести, але вже як вечір пам’яті талановитої авторки, матері шістьох дітей, яка за свою повість «Завербоване кохання» отримала обласну літературну премію „Дебют”. Тепер побачило світ друге видання повісті в удосконаленій редакції. Молодому читачеві даний збірник дозволить краще зрозуміти своїх батьків, дідусів-бабусь, давніших предків, а це так необхідно нині, коли вся українська нація єднається в умовах випробувань. Старшому же читачеві ці повісті з відчутним психотерапевтичним зарядом подарують повернення у власну молодість, спонукають переосмислити своє минуле, можливо, дещо інакше розставити там акценти. Адже автори принципово уникають моралізаторства й остаточних присудів. Вони просто майстерно розказують дві дуже непрості історії – чесно, детально, захоплююче.

16 листопада в Ужгороді, у книгарні „Є”, відбулась традиційні суботні читання для дітей. Цього разу обрали „Історія однієї книжки” Кароліни Рабей. Діткам дуже сподобалась історія про книги, бібліотеку, тож вони з великим задоволенням працювали над створенням власних динозавриків в техніці пластилінографії.

18 листопада в стінах Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ відбулася презентація книжки про туристичні маршрути Закарпаття, організована Закарпатською угорською туристичною радою. Ідеться про видання автора Золтана Горвата „Взуваймо черевики!” (Bakancsra fel!), яке на 200 сторінках описує та гарно ілюструє 35 різних туристичних маршрутів нашим краєм. Це доволі масштабне видання останніх років, робота берегівського педагога, активного туриста, котрий пройшовся всіма згаданими маршрутами. Ця праця важлива, адже, якщо в майбутньому наш край знову наповниться туристами, вони зможуть зорієнтуватися завдяки достовірним координатам та корисній інформації, наданими в книжці.

19-20 листопада працівники обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка взяли участь у проекті „Дійсно разом” з менторингу для українських організацій від партнерів зі Словаччини та Угорщини, що реалізується Карпатським Фондом. Співпраця з партнерами-менторами у бібліотеки розвивається дуже насичено. Так, працівники бібліотеки отримали запрошення від K13 – Košické kultúrne centrá відвідати конференцію „ART&TECH DAYS 2024” у м. Кошице (Словаччина). Це були два насичені і потужні дні панельних дискусій, воркшопів, перформансів та нових знайомств з представниками світової культурної спільноти. Євгенія Напуда як Амбасадор Закарпаття запропонувала словацьким пертнерам кілька ідей для реалізації. Бібліотека планує плідно працювати з колегами над їхнім втіленням.

20 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, на забезпечення Національної стратегії зі створення безбар'єрного простору в Україні в інформаційно-ресурсному центрі „Вікно в Америку” було облаштовано робоче місце для осіб з порушенням зору.

20 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся літературний вечір „Моє ім’я з п’яти фатальних літер” з нагоди 65-річчя Марії Матіос. Письменниця має не лише неофіційний титул прими, а й грант-дами української літератури. Вона є лауреаткою Шевченківської премії з літератури, „Коронації слова” та „Книги року BBC”. За результатами соціологічних досліджень Марія Матіос незмінно входить до п’ятірки сучасних письменників, яких читають і знають в Україні та світі. Романи Марії Матіос – то окремий вид літератури, який проймає до мурашок своєю глибиною. Розповіла про життя та творчий шлях Марії Матіос Оксана Кузьма, завідувачка кафедри української літератури УжНУ. Вона наголосила, що кожна книжка авторки – на розрив, це випуклі, виписані життєві історії і читач вірить їм і проживає кожну історію живим нервом. Відзначила, що ключовим моментом в творчості Марії Матіос є людське життя на тлі історії. Поезію ювілярки читали студенти Академії культури та мистецтв. Родзинкою вечора стали емоційні відгуки читачів про книги ювілярки.

21 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, пройшла лекція „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня гідності та свободи, яку провів доктор філософії з історичних наук Юрій Офіцинський.

21 листопада в Ужгороді, у День гідності і свободи, у залі Археологічного музею, що у будівлі ректорату УжНУ, відбулась презентація 16-ти томника „Історії України” Сергія Федаки. „Гідність: не на день, а навіки!”. Понад 40 років – зі студентських років почав працювати Сергій Федака над історією України, ще 4,5 роки пішло на видання 16 томів. Починаючи з кам’яного віку – з першої стоянки у Королеві майже мільйон років тому і до останніх подій сьогодення. Комплексна праця автора – доктора історичних наук, професора – вагомий внесок у історію країни. У цьому унікальність видання.

22 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулись „Молодіжні вечорниці”. Це – творча ініціатива для підтримки розвитку потенціалу творчої молоді Ужгорода та збільшення їх участі в процесах прийняття рішень в житті громади. Присутні змогли поринути в чарівну атмосферу завдяки римованим рядкам молодих талановитих поетів та поеток міста, відчути додаткове натхнення під час музичних виступів гостей.

22 листопада в Ужгороді, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка «„Ювелірна” самоідентифікація: історія українських прикрас». Україна – країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони „відповідають” за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси.

22 листопада у Виноградівському міському будинку культури відбувся літературний вечір із зіркою: виступив видатний український письменник Мирослав Дочинець. Це вже третя мотиваційна зустріч у рамках марафону „Імпульс міста”. Автор у своїй творчості майстерно поєднує глибоку філософію зі звичними життєвими історіями, створюючи атмосферу тепла та роздумів. На зустрічі він поділився своїми думками, надихнув на пошуки гармонії та розповів про шлях, що веде до внутрішнього миру навіть у складні часи. Особливу атмосферу вечора створив вокальний квартет „VIBE”. Їхній репертуар – це чарівна мандрівка від класичних композицій до сучасної музики. „Імпульс міста” – це серія подій, що мотивують, об’єднують та надихають.

23 листопада в Ужгороді, у книгарні „Є", відомий український письменник, наш земляк Олександр Гаврош презентував свою книжкову новинку – „Фортель і Мімі: майже казкова історія”. Ця повість-казка була відзначена другою премією „Дитячої Коронації" на Міжнародному літературному конкурсі „Коронація слова" та увійшла до довгого списку літературної премії від ВВС. Текст вражає оригінальним задумом, адже тема лялькового театру майже не опиняється в центрі уваги митців слова. Проте Олександр Гаврош не міг її оминути, адже саме вона поєднала дві його професійні сторони: письменництво та драматургію, а тому суспільні та культурні проблеми тут теж тісно переплітаються. І книжка, й сама подія зацікавили дітей та дорослих, тому що вони не просто почули від автора про підводні камені та секрети створення цієї книжки, а й долучились до майстер-класу зі створення пальчикового театру, який розробила ілюстраторка книжки Марина Шутурма.

24 листопада маленьких читачів Мукачева порадувала молода дитяча письменниця Людмила Гарнадь, яка презентувала свою першу книгу „Скільки голочок має їжачок?” в міській бібліотеці для дітей. Ця захоплива книжка вміщує 16 казок. Найголовніше, що в цих казкових оповіданнях діти дізнаються багато наукових фактів про рослин та тварин, вивчають українські народні прислів’я та приказки і поринають у феєричну атмосферу пригод. Авторка використовує цей спосіб, щоб читаючи казку, діти здобували нові знання та пізнавали навколишній світ. На святі були присутні учні 4 – Б класу Мукачівського ліцею № та активні читачі бібліотеки.

25 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася презентація першого тому „Персональної справи Івана Чендея”, яку цьогоріч підготував київський дослідник, доктор філологічних наук, професор, завідувач відділу національної бібліографії Національної бібліотеки України імені В. Вернадського Сидір Кіраль. Перший том охоплює корпус документів „Персональної справи Івана Чендея”, пов’язаних із історією виходу роману „Птахи полишають гнізда”. Вони зберігаються в Державному архіві Закарпатської області та публікуються вперше в повному обсязі, ретельно науково прокоментовані. Видання супроводжує ґрунтовна передмова проф. Сидора Кіраля та містить іменний покажчик, фотоматеріали. Модерував багатолюдну презентацію письменник і журналіст Олександр Гаврош.

25 листопада в Хустській публічній бібліотеці відбулась зустріч читачів зі столичними письменницями. Катерина Зарембо та Світлана Поваляєва поспілкувалися з читачами в рамках проєкту Українського ПЕН „Мереживо. Літературні читання в містечках України”. Модераторкою заходу була Олена Павлова.

25 листопада-6 грудня в Ужгороді провели традиційну акцію „Письменник за прилавком”. Цьогоріч у книгарні „Кобзар” автори зустрічались з читачами та підписували книги. Акцію „Письменник за прилавком” проводять понад десять років. За цей час усі охочі мали змогу поспілкуватися та отримати автографи в Андрія Любки, Мирослава Дочинця, Олесі Маркович, Олександра Гавроша, Олексія Корсуна, Сергія Федаки, Тетяни Літераті та інших відомих письменників.

27 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулось чергове засідання книжкового клубу. Цього разу читали та обговорювали книгу-бестселер „За Перекопом є земля” – роман української письменниці Анастасії Левкової, який висвітлює історичний, культурний і політичний контекст Криму. Книга потрапила до топ-продажів з 2023 року.

27 листопада на сайті, на фейсбук-сторінці та ютуб-каналі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, був опублікований новий випуск проєкту „Потрібна книга – в потрібний час”, в якому ведуча спілкувалась з психологинею Іванною Гецко про книжку, яка, на її думку, „залишає кожному можливість шматочка дива у житті”: „Важливо розбирати пазли, сюжети кожної книжки і складати з них доповнення своїх власних історій. Адже, читаючи книжку, ми беремо з неї ту емоцію, ту мудрість, ті підказки, яких нам саме зараз не вистачає”. Мова йшла про книгу Керолл Льюіс „Аліса в дивокраї”.

28 листопада в Ужгороді, у Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ, з нагоди Дня угорської науки, відбулася презентація монографії про місто Берегово, а також хроніки села Великі Береги. Захід організували кафедра історії та суспільних дисциплін та науково-дослідний центр ім. Тиводара Легоцького інституту.

28 листопада на сайті, на фейсбук-сторінці та ютуб-каналі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, був опублікований черговий випуск „Життя в кадрі і за...”. А присвячений він легендарній українській акторці театру та кіно, народній артистці України Раїсі Недашківській., яка втілила багато прекрасних жіночих образів у фільмах „Лісова пісня”, „Телефоністка”, „Подорож у квітень”, „Сон”, „Помилка Оноре де Бальзака”, „Гадюка”, „Голос трави”, „Роксолана” та багатьох інших.

29 листопада на сайті, на фейсбук-сторінці та ютуб-каналі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, був опублікований черговий випуск відеопроєкту „Мистецьке Закарпаття” про митців Срібної Землі, які прославили наш край на всю Україну і світ. Восьмий випуск проєкту був присвячений Єлизаветі Бедзір-Кремницькій.

Закарпатський письменник та волонтер Андрій Любка став фіналістом літературної премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського-2024. Окрім Андрія Любки, у трійці фіналістів письменник, культуролог, куратор мистецьких проєктів Олександр Михед та поетеса, волонтерка й військовослужбовиця ЗСУ Ярина Чорногуз. „Андрій Любка — це не лише один із найвизначніших українських письменників свого покоління, а й культурний посол України на світовій арені. Він послідовно досліджує сучасну українську ідентичність, відкриваючи нові горизонти для діалогу між Україною та світом”, — йдеться в аплікаційній формі номінанта. Церемонія вручення Премії відбудеться 16 грудня 2024 року. Лауреат Премії Конрада 2024 отримає 5000 євро (від Польського Інституту у Києві) й піврічну стипендію Gaude Polonia (від Партнера Премії — Національного центру культури). Премія Конрада заснована Польським Інститутом у Києві 2007 року, вручається раз на два роки. Премія присуджується українському письменникові/письменниці віком до 40 років за послідовність у реалізації творчого шляху, інноваційність форми, універсалізм послання. Журі, зокрема, звертало увагу на україномовну творчість претендентів, що порушує актуальні теми, змушує до рефлексії, розширює знання про інші культури.

У листопаді вийшла друком монографія „Architect Ľudovít Oelschläger. Dielo na Ukrajine – Works in Ukraine”, присвячена творам кошицького архітектора Людовита Ельшлеґера на Закарпатті. Уклали її дослідники архітектури, засновники спільнот Uzhhorod Modernism і Save Uzhhorod, Олег Олашин, Ліна Дегтярьова, та дослідниця архітектури модернізму Словаччини та архітектурної спадщини Ельшлеґера Адріана Пряткова. Книга вийшла словацькою та англійською мовами та вже отримала престижну нагороду Спілки архітекторів Словаччини. Багата на ілюстрації, ще багатша на тексти — найбільш повна біографія Ельшлеґера, розкрита на тлі контекстів, впливів та архітектурних шкіл. 18 об’єктів у 4 містах: Мукачево, Ужгород, Свалява та Виноградів. Книга вже є в книгарнях у Словаччині. Також її можна придбати в крамниці Східнословацької галереї та онлайн-книгарнях.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 листопада в Мукачеві, в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, відкрилася ретроспективна виставка художника Петра Фелдеші, який цьогоріч відзначає 80-ліття, а також дебют його 20-річної внучки Евеліни, яка представила ряд своїх картин. Експозиція отримала влучну назву „100 (80+20) – Буде вечір, буде ранок” як посилання на безперервність та оновлення життя. Атмосферу заходу доповнив виступ струнного ансамблю під керівництвом Сергія Добоша.

2 листопада в Берегові, у стінах Консульства Угорщини, відкрилася виставка творів з колекції Пийтерфолвівської картинної галереї. Експозиція надала відвідувачам можливість ознайомитися з роботами відомих закарпатських митців, а також привернути увагу до галереї селища Пийтерфолво, колекція якої налічує 200 картин. Із 2007 року цей музей входить до списку установ національного значення Угорщини, а будівля, де розташована галерея, була повністю оновлена всередині та зовні. Після вітальних промов із в’язанкою буковинських народних танців виступив колектив берегівської фолкмайстерні „Резеда”.

7 листопада в Ужгороді, студенти Академії культури і мистецтв, за допомогою нейромережі оживили низку художніх полотен закарпатського митця Володимира Микити. Проєкт мав на меті продемонструвати злиття традицій і сучасних технологій. Створювали мультимедійні картини студенти третього курсу аудіовізуального мистецтва до Дня художника та аудіовізуального мистецтва. Студенти відібрали найвідоміші полотна художника і вдихнули в них нове життя, зберігаючи атмосферу та енергію творчості Володимира Микити. Цей проєкт – це не просто мистецька робота, а й символічне злиття традицій і сучасних технологій, які відкривають нові горизонти у світі аудіовізуального мистецтва.

7-21 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, тривала виставка картин, створених дружинами полеглих захисників. Подія відбулася в рамках проєкту арттерапії „Жива. Справжні історії кохання”. До проєкту долучилось близько 300 жінок. Це була перша професійна художня виставка для учасниць. Ні нагороди, ні пам'ятники не зможуть повернути їм коханих, але ми можемо всі разом берегти пам'ять про них, не забувати і підтримувати їхні родини.

8 листопада у Хустській міській картинній галереї відкрилася виставка робіт представників народного творчого об’єднання художників і народних умільців „Митець Верховини”. Спільнота включає майстрів пензля із Хустщини, Берегівщини, Тячівщини, а також із Хуста, Виноградова, Міжгір’я та інших куточків області. Експозиція представляє роботи як молодих митців, нової плеяди творчих особистостей, так і корифеїв, а також тих, кого, на жаль, уже немає серед живих. Серед них: Юрій Герц, Іван Калинич, Олександр та Михайло Кивежді, Іван та Ласло Гайду, Іван Обручар, Мар’ян Багній, Як Пашко, Андрій Кидора, Павло Кляп та інші. Загалом у двох виставкових залах представлено більше сотні робіт майже 50 художників. Крім художніх полотен, презентовано різьбу по дереву та декоравно-прикладне мистецтво. Серед сучасних авторів можна побачити роботи Валерія Дьордяка, Сергія Галая, Віктора Чепинця, Ореста Цюпка, Михайла Пацкана, Сергія Алфелді, Василя Штефуци, Жужанни Горват, Анатолія Сакалоша, Ольги П’ятаєвої, Мирослава Калинича, Йосипа Блецки, Валентини Костьо, Олега Омельченка, Володимира Пульківа, Міклоша Штеця та інших.

13 листопада у Берегові, в галереї „Na’Conxypan”, яка працює під егідою Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, відкрилася чергова виставка – групова експозиція робіт художників-ювілярів, членів Товариства угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса: Франциска Ерфана, Тібора Віллашека, Івана Кліси, Ендре Гіді-старшого, Степана Шолтеса.

14 листопада у камінній залі Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі відкрили виставку творчих робіт „Золота осінь” викладачів школи. Осінні краєвиди та неймовірна колористика багряної осені були втілені на полотнах під час пленеру.

14 листопада в ужгородському скансені відкрилася виставка „Мій світ” заслуженої майстрині народної творчості Людмили Губаль, влаштована з нагоди 60-річного ювілею. На цій виставці були схожості до інших ювілейних вернісажів – почесні грамоти, квіти й подарунки. Та були на вернісажі Людмили Губаль і відмінності, головна з яких – особлива атмосфера, яка народжувалася від споглядання десятків робіт, що тісно прилаштувалися, котрі на стінах, а котрі на столах цієї великої зали. Твори напряму говорили з глядачем мовою, яка бере початок з дитячого світу мрій, казок, веселих пригод і різнокольорових подарунків. Відчуття, які переживали глядачі на виставці, можуть народжуватися лише завдяки справжній майстерності, а також високій любові до мистецтва. Сьогоднішня виставка є яскравим підтвердженням того, що творчі пошуки її авторки надзвичайно широкі і що вона працює у різних видах, жанрах як прикладного, так і образотворчого мистецтва. Це і вишивані сорочки, рушники, живопис, писанкарство, декоративний розпис на склі, кераміка… Те ж стосується і вибору технологій та матеріалів, бо вони ті ж, що завжди жили в народі, передавалися з покоління в покоління у Карпатському регіоні.

15 листопада в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту , відкрилась виставка „Наївне ненаївне”. Назва виставки пояснюється тим, що за формою мистецтво – наївне, а за змістом – глобальне. Мета – показати розмаїття цього потужного напрямку мистецтва в регіоні, динаміку його розвитку. Формуючи експозицію, організатори намагались показати не тільки різноманітність стилів і технік, динаміку та напрямки розвитку мистецтва автодидактів, але й підкреслити їх своєрідну мистецьку, філософську потугу. У наївному мистецтві цінним є сам акт передачі внутрішнього стану, переживання, саме прагнення виразити себе без фільтрації, така собі інтенція, своєрідна форма концептуалізму.

16 листопада в галереї „Ужгород” персональну виставку живопису „Нескінченність” представила Надія Дідик – заслужена художниця України, членкиня Національної спілки художників України, лауреатка обласної премії імені Й. Бокшая та А. Ерделі у галузі образотворчого мистецтва, викладачка Фахового коледжу імені А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв. В експозиції – камерні сцени, натюрморти, пейзажі, проте жанровість є другорядною, головне – це стиль. Починаючи від давніших робіт, Надія Дідик зуміла витворити свій неповторний стиль, який робить її картини впізнаваними. Художниця у своїй творчості зупиняє мить, де звичні форми і силуети трансформуються в колір, розкриваючи емоційні контрасти і відтінки. Роботи авторки – мовби кольоровий ліричний спалах, що застиг у нескінченності. Що ж до назви виставки – «Нескінченність» – художниця пояснила: йдеться про мистецтво, воно – вічне, нескінченне, ми отримуємо його у спадок і передаємо далі – своїм дітям, учням, утворюючи безперервний ланцюжок, який об'єднує нас, зокрема, і у важкі часи. Мистецьку атмосферу доповнили викладачі Ужгородської музичної школи №1 Степан і Ярослава Ясниські.

19 листопада в Ужгороді, на площі Петефі, відкрили фотовиставку, яка складається з 25 світлин про роботу закарпатських військовослужбовців, правоохоронців, прикордонників та рятувальників. Захід присвячений до 1000 днів повномасштабної війни.

19 листопада в Ужгороді діяли майстер-класи з виготовлення вертепу. Творчі волонтери Ужгорода виготовляли фігурки вертепу в техніці пап’є-маше. На заняття запросили усіх охочих мати вдома на різдвяні свята власноруч виготовлений вертеп. Загалом у серії майстер-класів відбулось 7 занять, на яких учасники виготовили 15 вертепних фігурок. Ініціаторка занять ­– волонтерка Галина Бабунич. В роботі використали різні матеріали: папір, вату, фанеру, текстиль, солене тісто тощо.

28 листопада в Ужгородському замку презентували унікальний проєкт – мультимедійну книгу. Унікальність полягає в поєднанні цифрових технологій з реальним форматом книги. Віднині охочі зможуть переглянути і доторкнутися до понад 30 сторінок пам’ятки 1401 року – „Королевського Євангелія”. Цей проєкт став результатом співпраці музею та української компанії 3D.com.lab. Директорка музею Ольга Шумовська розповіла, що поштовхом для втілення цього проєкту стали результати опитування серед відвідувачів закладу, котрі серед побажань вказали саме появу мультимедійних елементів в експозиції. Тож вирішили із коштів музею виділити 139 тис. грн для реалізації відповідного проєкту. Відвідувачі можуть доторкнутися до історії, не тільки через текст, а й через новітні технології, що надають можливість побачити та почути те, що було б неможливо з іншими засобами. Інтерактивна книга у музеї – це приклад того, як можна зберегти й актуалізувати культурну спадщину, використовуючи інноваційні методи. Проєкт стане важливим кроком у популяризації історії та мистецтва серед молоді, а також відкриває нові можливості для освітніх програм і наукових досліджень. Рукопис „Королевське Євангеліє” переписаний Станіславом Граматиком у 1401 році у замку Нялаб на території сучасного Королева. Ця найдавніша рукописна книга Закарпаття, написана на папері, і з елементами скоропису, є цінним джерелом історії, унікальною памʼяткою українського письменства. Розміри книги 27х21 см, кількість аркушів – 176. Поєднує кілька стилів та чотири види шрифтів. Текст прикрашений кольоровими ініціалами, мініатюрами та заставками.

30 листопада органний майстер із Закарпаття Шандор Шрайнер долучився до встановлення музичного інструменту з елементами російських ракет на Львівському залізничному вокзалі. Як розповідають журналісти Суспільне. Львів, авторка проєкту, перебуваючи на Київщині разом з друзями військовими, вигадала з’єднати уламки ракет та труби органа. Так створилася артінсталяція української художниці Жанни Кадирової.

У листопаді у Франції, в Парижі, закарпатський фотограф з Ужгорода Михайло Дорогович представив Україну на виставці „State of the world 2024”. Експозицію у Парижі проводять щорічно, на виставці розглядають найважливіші соціальні теми світу через фотопроекти. Серія фотографій Михайла Дороговича „Унікальна культура ромів Келделарі” потрапила в топ-30 найкращих фотоісторій цього року. Михайло Дорогович фотографував ромів у Королеві та Підвиноградові. Ці ромські громади є одними з найзакритіших в Україні. Тут діє суворий закон, що жінки повинні носити довгі спідниці чи сукні. Спідниці часто складаються з такої кількості шарів, що можуть важити до 10 кілограмів. Їхній одяг, культура, традиції занурюють у зовсім інший дивовижний світ.

У листопаді в Ужгороді 12 листівок із зображеннями Ужгородського замку з’явилися в сувенірній крамниці Краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького. Досліджував і підібрав ці зображення для оформлення в листівки науковий працівник музею Михайло Джахман. Дизайнерка Олена Іврій трохи надала деяким зображенням колірного відтінку і відтепер їх можна буде придбати сувенірній крамничці. Більша частина зображень – з фондів музею, з картин та гравюр, які досліджував Михайло Джахман. Листівки можна придбати в комплекті. В музеї сподіваються, що в передсвятковий період вони викличуть інтерес серед молоді, яка останнім часом активно відроджує епістолярний стиль спілкування.

Туризмознавець і волонтер з Мукачева Максим Адаменко за рік провів 85 вечірніх благодійних екскурсій у замку „Паланок” і таким чином зібрав понад 490 тисяч гривень донатів. Зібрані кошти використовують на потреби військових з Мукачівської громади.

КІНОМИСТЕЦТВО

13 листопада в Ужгороді, на малій сцені академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв, уперше відбувся показ фільму „Оберіг”. Стрічка зображує історичні події з життя гуцулів Ясінянської територіальної громади, що відбувалися в різні часи і переплітаються із сьогоденням. Це перший фільм громади, який на її унікальних локаціях відзняли за фінансової підтримки Українського культурного фонду. Документальний фільм „Оберіг” про історію, традиції та культуру гуцулів Ясіні вже можна переглянути у YouTube. Ця стрічка несе в собі стільки прекрасного: гуцульська культура, колорит, сімейні цінності, традиції, сакральні символи, які берегли українців протягом не одного століття. Віра та молитва – вони завжди допомагали нашому народу, а тим паче у найскладніші часи. Фільм, створений на реальних історичних подіях, які відбувались у різні часи на теренах селища Ясіня. Тут показані унікальні локації, культурні пам’ятки, неймовірні краєвиди Ясінянської територіальної громади ну і звісно фантастичні люди. Головними героями стрічки є військові Ясінянської громади, які мужньо захищали найцінніше: свою сім’ю, свою землю, рідну Україну. Вони є найкращим прикладом для кожного з нас, для підростаючого покоління. Це титани, якими захоплюється увесь світ. Гуцульська Республіка, Карпатська Україна, російсько-українська війна… Наш народ з покоління в покоління продовжує боротьбу.

17 листопада Ужгороді, у книгарні-кав’ярні „Паперова”, відбувся перегляд фільму „З 2014 року: жіночі історії Донеччини”. Це фільм, який зняла режисерка Ольга Поворозник на основі інтерв’ю, які збирала команда Пост Беллум про 10 років життя під час війни в Краматорську. У рамках проєкту команда записала та опрацювала 27 усноісторичних інтерв’ю з краматорськими жінками віком від 40 до 79 років. На основі цих матеріалів було створено вуличну виставку „Краматорськ – місто на лінії фронту. Голоси українських жінок”, яка буде показана у Братиславі та Празі впродовж жовтня-листопада, серію публікацій у партнерстві з жіночим журналом „DIVOCHE MEDIA”, документальний серіал Радіо Культура та кіноісторію „З 2014 року: жіночі історії Донеччини”, що крізь призму особистих спогадів чотирьох вибраних героїнь розповідає про окупацію та звільнення Краматорська у 2014 році, і про те, як відтоді усе змінилося. Фільм буде показано у різних містах України.

24 листопада у Мукачеві відбулася прем’єра фільму „Непевно у невизначеності”. Нову документальну стрічку, створену за підтримки Фонду „За закарпатське угорське кіновиробництво”, представили в Угорському домі ім. Мігая Мункачі. Цей фільм показує повсякденне життя закарпатців на початку російсько-української війни. Зокрема те, як закарпатські угорці реагували на ситуації, створені війною, як намагались адаптуватися в умовах постійної невизначеності. Фільм показує основні виклики початку війни очима восьми осіб, деякі з них – громадські та церковні діячі. З цих інтерв’ю ми дізнаємося про перші дні й місяці після вторгнення, про людську допомогу, проблеми біженців, що торкнулися й угорських громад на Закарпатті, а також про розрив місцевих громад і сімей, шлях до життя у невизначеності.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ

2 листопада у Мукачеві вперше відбувся масштабний всеукраїнський хореографічний фестиваль „Mukachevo dance. Orange Pelican”. У рамках фестивалю на сцені Палацу культури і мистецтв виступили 280 учасників з 6 міст України. На юних хореографів також чекали 9 майстер-класів, де вони вдосконалили свої знання в contemporary, hip-hope dance та імпровізації.

4 листопада на Хустщині промаркували туристичний маршрут „До квасної води”. Туристичний шлях, протяжністю 3,8 км, пролягає територією Довжанської громади на Хустщині. Маршрут починається у центрі села Довге та веде мандрівників затишними вуличками, набережною річки Боржава та гірськими стежками. Кінцева точка туристичного шляху – відоме мінеральне джерело „Квасна вода”. На маршруті туристи знайомитимуться з місцевою архітектурою та природніми краєвидами.

9 листопада в Ужгороді відбулась екскурсія в екзотаріум „Акваріум” під назвою „Пригоди в акваріумі”. Малечу запросили познайомитися з різними екзотичними тваринками і зрозуміти, що ніякі вони не страшні. Тут розвіювали стереотипи щодо екзотів і вчили з ними взаємодіяти, розповідали цікаві історії про тих, з ким живемо на одній планеті. Традиційно не обійшлося й без творчої майстерки, на якій діти створювали красу власними руками.

10 листопада в Україні відзначають День виноградаря і винороба, а 11 листопада – День святого Мартина, якого шанують і на Закарпатті. У багатьох країнах Європи у цей час проводять свята молодого вина. Тож у Шато Чизай, дякуючи виноградарям і виноробам, урочисто відкрили першу бочку вина врожаю-2024 саме у День святого Мартина, щоб віддати дань традиціям. Виноградарський сезон 2024 року був складний, але в підсумку дуже успішний – кажуть винороби, адже погода дозволила отримати чудовий врожай. Є підстави вважати цей рік вінтажним (так винороби називають сезон, який дозволяє створити вина виняткової якості). Виноградарство та виноробство – важлива галузь для Закарпаття, як традиційно, так й економічно, і є частиною культури регіону.

11 листопада в Мукачеві відзначили День святого Мартина – покровителя міста. З нагоди свята на мукачівців та гостей міста чекало цікаве театралізоване свято та вистава за участі учнів класу драматичного театру Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона та артистів Мукачівського драматичного театру. У День святого Мартина виготовляли ліхтарики, дивилися театралізоване дійство, вчилися середньовічних танців та влаштували пішу ходу з ліхтариками. Свято розпочалося на Малій сцені з неймовірно зворушливого театралізованого дійства про життя святого Мартина. Це чудове видовище підготували вихованці гуртка „Ліхтарик” під керівництвом актриси театру Лілії Приходько та помічниці режисера Вікторії Кулішової. Особливою родзинкою вистави було те, що поруч із „досвідченими акторами” виступали й новачки – юні таланти з Одеси, Харкова та Києва, для яких Мукачево стало другою домівкою. Продовжилося святкування майстер-класами з виготовлення вітальних листівок із символами Мукачева та справжніх ліхтариків святого Мартина. Мамам і бабусям запропонували взяти участь у майстер-класі з середньовічних танців. Завершенням заходу стала урочиста хода із власноруч виготовленими ліхтариками до пам’ятника святому Мартину. Це було надзвичайно зворушливе дійство, яке об’єднало усіх в одному спільному намірі – зберігати та передавати традиції рідного міста.

16 листопада в Ужгороді, на вул. Швабській, 68, відбувся театральний майстер-клас для дітей. Діти упродовж трьох годин придумовували персонажів й виготовляли їх з фетру; разом з іншими учасниками вигадували сценарій та писали історію. Потім показували виставу для мам.

17 листопада в Ужгороді, в Артпросторі „Ліс”, відбувся майстер-клас для дітей „Різдвяна Козочка”. Майстерку провела Аліса Смирна. Виручені кошти були спрямовані на підтримку ЗСУ.

20 листопада у Берегові відбувся шостий етап курсу навчання „Магія музики”, який організовує благодійний фонд „Ґеніус”. Цьогоріч він традиційно завершився концертом класичної музики. Виступили учасники курсу з фортепіано, учителі та їхні учні, котрі представили свої таланти й набуті знання. Навчання під керівництвом піаністки з Будапешта, лауреатки Премії ім. Ференца Ліста Андреї Варнадь проводиться вже шостий рік поспіль. За цей час у програмі взяло участь понад 120 дітей. Фонд співпрацював із сімома школами мистецтв та більш як 20 викладачами. Цього року заявки подали 25 дітей. Відбір відбувся онлайн, після цього розпочався 30-годинний процес навчання, який проводила особисто Андрея Варнадь.

23 листопада в Ужгороді, по вул. Швабська 68, відбувся майстер-клас із виготовлення кольє-чокера „Морозний ранок листопада”. Останні листя вже – у морозному кришталю, і з них стікають розмерзлі краплини у смарагдову траву. Провела захід майстриня Оксана Василян, яка запропонувала візуалізувати природні явища й почаклувати зі шкірою, намистинами, біжутерією, і прекрасно провести час у жіночому колі. Учасники творили, використовуючи красиві намистини, клаптики шкіри, шнурки та інші матеріали.

23 листопада в Ужгороді, у артпросторі „Станція Уж”, відбулась форум-вистава „Так і святкуємо”, під час якої виступуа збірної ужгородських плейбекерів глядачі могли вийти на сцену і продовжити історію, яку розпочали актори. Унікальна нагода замінити одного з акторів і показати свою життєву стратегію для вирішення запропонованої ситуації. Так працює форум-театр: глядачі приходять розмовляти й створювати виставу разом. Над створенням форум-вистави із плейбекерами працювала Аня На, менторка і тренерка української Школи театру пригноблених.

24 листопада в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбувся майстер-клас із виготовлення іграшки-коника з тканини, який провела завідувачка відділу експозиції та науково-дослідної роботи Вікторія Симкович.

29 листопада – 6 грудня у Мукачівському замку діє резиденція святого Миколая. Тут створена фотозона, можна написати листа Миколаю, і він подарує вашій дитині подарунок А в Ужгороді Миколая можна буде відвідати з 3 по 8 грудня в Ужгородському скансені у Шелестівській церкві.

29 листопада в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбувся обласний тур Всеукраїнського фестивалю творчості осіб з інвалідністю „Барви життя”. Фестиваль проводиться з метою залучення осіб з інвалідністю до занять різними видами художньої творчості, літературного, музичного, театрального, образотворчого мистецтв, виявлення нових талантів, розширення творчих зв’язків людей з інвалідністю з різних громад, обмін досвідом реабілітації й адаптації людей з інвалідністю у суспільстві. Загалом на фестиваль було подано 44 заявки. Загальна кількість учасників понад 70, які представляли усі райони Закарпаття.

У листопаді учениця 8-а класу Свалявського ЗЗСО №1 Анастасія Дідович зайняла перше місце на Всеукраїнських змаганнях з поул денсу та повітряної гімнастики. Змагання „Pole dance showdown” проходили в Ужгороді. Загалом у змаганнях взяли участь 43 учасники.

 

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день